Goed nieuws is welkom nieuws LEKASIN Vogelvrij 2 DINSDAG 23 OCTOBER 198 De Soedan-kwestie Egypt. instructie om Khartoem te bezetten onderschept Internationale bestuurscommissie gevraagd ALS MEN DE BERICHTEN uit Khartoem, de hoofdstad van de Soedan, geloven mag, is een Egyptische poging om zich bij verrassing van de stad meester te maken, nog tijdig door de Engelsen ontdekt. Uit gewoon lijk betrouwbare bron verneemt Reuter namelijk, dat men toevallig een Egyptische radioboodschap aan de Egyptische strijdkrachten onderschepte. Het garnizoen van Khartoem werd hierin geïnstrueerd, de gouverneur, Sir Robert Howe, gevangen te nemen. De Britse troepen werden gewaarschuwd en de wachten rondom het paleis versterkt. Egyptische Ashigga-partü. Voorzitter is de Britse rechter Stanley Barker. De commissie verlangt een onmiddellijk vol ledig zelfbestuur en vóór December 1953 een constituerende vergadering, daar Het Egyptische garnizoen heeft geen pogingen gedaan, de instructies uit te voeren. Wel werd op andere wijze de orde verstoord. Een honderd studenten uit Omdoerman hielden een betoging; zij werden door Soedannese agenten met gummiknuppels uiteengejaagd. De Soedannezen laten thans duidelijk merken, dat zij een stem in het kapittel hebben. Ook hier treden echter twee partijen aan het licht. De wetgevende commissie van de Soedan heeft telegra fisch aan Londen verzocht, een inter nationale commissie te benoemen voor het bestuur van de Soedan, tot er beslissing over de toekomst van dit land zal zijn gevallen. Deze wetgevende missie werd destijds door de gouverneur benoemd om plannen op te stellen voor het zelfbestuur. Zij bestaat uit 13 leden, vertegenwoordigende alle Soedannese partijen met uitzondering van de pro- Deza veleisende man hoorde het van zijn trouw. Alkalivrij betekent vooral niet: go- schikt voor allee en nog tcaL Veilig toast V, indien U speciaal alkalivrij u-ast. Speciaal alkali vrij voor wol is Echfalon en speciaal olkalivrij voor zijde is Vivalon. Friezen voelen zich beledigd Kantonrechter wenste alleen Nederlands te horen De strijd der Friezen om hun eigen taal is opgelaaid door een incident voor de kantonrechter te Heerenveen, toen de dierenarts S. F. van den Burg uit Lemmer zich te verantwoorden had wegens het rijden op een verboden •weggedeelte van een dijk. De dieren arts bediende zich daarbij van het Fries, hetgeen de kantonrechter niet ■naar de zin was De rechter wilde dat de dokter zich zou laten bijstaan door een tolk. De zitting werd geschorst, maar later kreeg de heer Van den Burg weer te horen dat er geen tolk zou komen, omdat het hier geen vreemde taal betrof, en bet proces zou worden voortgezet, hoe wel „officieel" de kantonrechter de dachte niet verstond. Dit voorval heeft in Friesland dei ning veroorzaakt, aangezien de Lem- merse dierenarts een leidende persoon lijkheid is op organisatiegebied, zoals in de Friese studentenvereniging. Friese kringen noemen het optreden van de kantonrechter een provocatie van het Friese volk". Tijdens de zittingen van de Leeuwar der rechtbank wordt regelmatig Fries als voertaal gebruikt. Werkloosheidswet 1 Juli in werking Bijna drie jaar na aanneming van de wet De werkloosheidswet, die op 9 Sep tember 1949 door de Koningin werd ondertekend, zal nu volgens het jongste besluit van de regering op 1 Juli 1952 in werking treden. Over een aantal uit voeringsmaatregelen zal nog het advies van de Soc. Econ. Raad worden ge vraagd. (Dat betekent dus dat de wet weer drie maanden later in werking zal tre den dan als streefdatum (1 April 1952) in de rijksbegroting 1952 was aange geven. Aanvankelijk was als begin datum 1 Juli 1950 vastgesteld, later werd hij verschoven naar een dag liggende tus sen 1 Juli en 1 September 1951, daarna werd het 1 October 1951 en via 1 April 1952 is het nu dus 1 Juli 1952 gewor den. Red.). Nederland en het Euro pees leger Herve Alphand, de Franse vertegen woordiger in de Atlantische Raad van plaatsvervangers heeft gisteren te Lon den de nadruk gelegd op het belang van de Nederlandse deelneming aan een in te stellen Europees leger. Gelijk men weet, was Nederland eerst op de conferentie te Parijs slechts vertegen woordigd door een waarnemer. Pas on langs is besloten tot actieve deelneming. Te Parjjs wordt thans een Italiaans voor stel bestudeerd, het Europese parlement, dat tegelijkertijd met de instelling van een Europees leger tot stand zou moeten komen, rechtstreeks uit de deelnemende staten en niet via de zitting hebbende volksvertegenwoordigers te doen kiezen. Advertentie j door Egypte's opzegging van het verdrag van 1899 een einde gekomen is aan het gezamenlijk bestuur van Engeland en Egypte over de Soedan. Eén lid van de commissie heeft het verzoek niet mede- ondertekend. Daarentegen heeft het Soedannees Congres (geen parlement, maar een conventie van pro-Egyptische partijen) een telegram gezonden aan de Verenig de Naties, waarin gevraagd wordt, geen aandacht te schenken aan het verzoek der constituerende commissie, daar deze door de gouverneur is benoemd, die zijn gezag verloren heeft. In Egypte is voorts een ondergronds leger opgericht om in de Soedan tegen de Engelsen op te treden. Anderzijds gaat de Britse aanvoer van versterkingen voor de Suez-kanaal-zone nog steeds door. De Egyptische premier Nahas Pasja reist van plaats tot plaats en spreekt duizenden geestdriftlgen toe, waarbij hij Engeland „de vijand" noemt. Het Britse ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat alle vergunningen voor uitvoer alle wapens en oorlogs materiaal naar Egypte ingetrokken zijn. Griekenland en Turkije in Atlantisch Pact De Raad van plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken heeft gisteren het protocol getekend, waarin de toetreding van Griekenland en Tur kije tot het Atlantisch Pact officieel is vastgelegd. De ruzie om Jessup President Truman heeft de reizende ambassadeur Jessup benoemd tot lid van de Amerikaanse delegatie voor de Alge mene Vergaderin-g van de Verenigde Naties. De subcommissie van de Senaat voor Buitenlandse betrekkingen had zich echter met drie tegen twee stemmen tegen deze benoeming verklaard wegens Jessups opvatting inzake de Amerikaan se politiek in het Verre Oosten. De Se naat zal hierover thans nog hebben te beslissen. De benoeming van negen an dere delegatie-leden Is reeds goedge- Vrouw van 113 jaar overleden In Pennsylvania is op 113-jarige leeftijd evrouw Mary O'Neill overleden, een Engelse van geboorte. Zij heef*, het grootste deel van haar leven in een klein huisje op een heuvelhelling gewoond. Haar hoge leeftijd schreef zij toe aan vol komen onderwerping aan Gods wil, noeste arbeid, matigheid in de voeding, maar wel veel slaap, aldus meldt Ass. Press. Ned. kustvaarder bij Finland aan de grond gelopen Een Finse reddingboot heeft gisteren de bemanning van het Vlaardinger mo torschip Jan Kreumer (267 ton), dat ter hoogte van Nystad In Z.W. Finland aan de grond was gelopen, aan boord geno- Twee bergingsschepen liggen by het Nederlandse schip dat water maakt. Hoge zeeën verhinderen de berging, al dus de laatste berichten. Antwoord van ministers: Geen gezant zonder werk in Londen Het is niet juist dat de Nederlandse vertegenwoordiger in Londen van het bu reau van dé regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma geen reële werkzaamheden heeft te verrich ten. Deze functionaris verricht het be langrijke werk van coördinatie der fi nanciële en economische aangelegenhe den in het kader van het Atlantisch Pact. Tevens is hij plaatsvervangend afgevaar digde in de financiële en economische raad te Parijs, zo hebben de ministers Stikker en V. d. Brink op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (KVP) geantwoord. De functionaris heeft niet de rang van gezant, zoals het Kamerlid veronderstel de, doch de persoonlijke titel van gevol machtigd minister. Ook de vertegenwoor digers van de andere landen beschikken over een diplomatieke staf. Een verge lijking is echter niet goed mogelijk. De ministers menen dat de bezetting waar het hier om gaat in overeenstem ming is met het landsbelang. Benzine in Frankrijk weer duurder In Frankrijk is de prijs voor een liter benzine verhoogd tot 64 francs. De oude prijs was 53 franc voor een liter gewone benzine, en 56,5 francs voor een liter van extra kwaliteit. Indonesië en Japan Afzonderlijk verdrag; Soelaman niet naar Nieuw Delhi Een Indonesische delegatie 2al in Ja pan onderhandelen over een afzonder lijk vredesverdrag, terwijl een andere delegatie handelsbesprekingen zal voeren. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat premier dr Soekiman niet zal deelnemen aan de driemogendhedenbe9prekingen te Nieuw Delhi over het Japanse vredesverdrag. Herzieningscommissie in Indonesië Het Indonesische kabinet heeft ee commissie benoemd om ten spoedigste ontwerpen op te stellen van Internatio nale verdragen of overeenkomsten ter vervanging van de overeenkomsten der Ronde Tafel Conferentie. Voorzitter is prof. Soepomo, leden zijn Prawoto Mang. koesasmito, Moh. Jamin, Teng Tjing Leng, Tan Goan Po, Soetlkno Hamet, Tamboenan Kasimo, Zain, It. kol. Dahlan, Asraroeddini, en Mochran Bin. Levenslang wegens moord op rechercheur op Curagao De rechter op Curacao heeft een zekere G. tot levenslange gevangenis straf veroordeeld omdat hy bij zijn ar restatie een rechercheur van politie had doodgeschoten. De officier van Ju- tsitie. die de doodstraf had geëist, zal in beroep gaan. De faculteit te Makassar Van de Makassaarse hoogleraren en docenten, die uit Nederland zijn terug geroepen, heeft slechts één geantwoord, aldus de Indonesiche minister van onderwijs Wongsonegero. Wij vernemen daarentegen, dat dergelijke uitnodigingen niet ontvangen zijn. De minister zal trachten de economi sche faculteit te heropenen en voorlopig te beginnen met een faculteit der rechten. (Advertentie) JEUKT UW HUID? Dó6raline stilt die afschuwelijke kwel- Ji/g onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid (ADVERTENTIE) Nieuwe vinding behoud van kleuren Huisvrouwen kunnen hiervan profiteren Als het wintergoed na lange tijd opge borgen geweest te zijn weer te voorschijn komt, bezorgt de aanblik hiervan menige vrouw een teleurstelling. Het valt haar dan plotseling op hoe vaal sommige kleu- geworden zijn en die gewaarwording Is een koude douche. Het mooie is er immers af en zij zal zo'n kledingstuk niet meer met plezier kunnen dragen. De oorzaak Veelal is die te zoeken bij verkeerde wasmiddelen, waartegen op den duur geen kleur bestand is. Het is voor een huisvrouw daarom belangrijk te weten, dat een geheel nieuw wasmiddel in de handel gekomen is, waar door in de toekomst een dergelijk euvel voorkomen kan worden. Het is het alkalivrije Castella Wolwas met Kleur Actief. Jaren lang zijn chemici bezig geweest een wasmiddel samen te stellen, dat alkalivrij is en bovendien een substantie bevat, waardoor de kleuren van wollen en zijden kledingstukken hun oorspronkelijke frisheid behouden. Zij zijn daar nu gelukkig volledig in geslaagd. Castella Wolwas met Kleur Actief (rose pak) voorkomt niet alleen het vaal wor den van kleuren, maar bovendien het nadelige krimpen en vervilten van wol. Na de opzienbarende vinding van Castella voor de Gezinswas met Actief Wit (blauw pak) wordt dit door experts en huis vrouwen algemeen als een zeer grote vooruitgang beschouwd. Doordat kwali teit, vorm en kleur van jumpers, blouses, babygoed en lingerie behouden blijven, gaat deze kleding vele malen langer mee. Enkele textielfabrieken volop aan de slag In sommige Twentse bedrijven zelfs ploegenstelsel Verscheidene Twentse textielfabrieken hebben weer flinke bestellingen ontvan gen. Daardoor kon de verkorting van de werktijden weer ongedaan worden gemaakt. Zo gaat bijvcorbeeld J. ten Bos N V. zowel in Almelo als in Wier den weer 48 uur per week aan de slag. In sommige afdelingen wordt zelfs weer in ploegen gewerkt. Voor een klein aan tal ongehuwde arbeiders moesten echter nog werkweken van 32 of 39 uur worden gehandhaafd. Ook bij Bendien's confectiebedrijven te Almelo gaat men weer volop draaien en de textielfabriek De Roombeek te Enschede begint Maandag met het oog op een spoedorder zelfs in drie ploegen. Van een algehele opleving is echter nog geen sprake. Zo zal de werktijd bij de N.V. Nico ter Kuile in Enschede, waar tot nu toe van Maandag tot en met Vrij dag werd gewerkt, binnenkort worden teruggebracht tot 32 uur. De groo'ste moeilijkheden doen zich voor bij de be drijven die voor voor hun afzet groten deels op Indonesië zijn aangewezen. Bijna drama te Amsterdam Overval in horlogezaak: dader op dak gepakt De 47-jarige mevr. Zonneveld, echtge note van een horlogehnndelaar, is des avonds omstreeks tien uur in haar wo ning aan de Oude Kennissteeg te Am sterdam overvallen door een jongeman, die haar met een sjaal trachtte te wur gen De dader wist met een buit van zes horloges te ontkomen, doch werd later op het dak van een café aan de War moesstraat door de politie gearresteerd. Een buurman van het slachtoffer, die door het lawaai van de overval werd ge alarmeerd en een achtervolging inzette, had de jongeman het café zien binnen gaan. Mevr. Zonneveld heeft van de overval geen nadelige gevolgen ondervonden. Eerst twee jaar de cel in en dan trouwen De na zes jaar eigener beweging nas Nederland teruggekeerde ex-N.S.B.-jour nalist B. ter Schiphorst uit Amsterdam, die zich na de bevrijding aan zijn rech ters door vlucht naar Frankrijk had onttrokken, is vandaag in Amsterdam conform de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Zoals men weet had Ter Schiphorst Frankrijk de dochter van een Franse hoogleraar ontmoet, met wie hij in huwelijk wilde treden. Dit was echter zonder de wettelijke Nederlandse be scheiden niet mogelijk. Ter Schiphorst keerde naar Nederland terug en besloot zijn rekening met de justitie te ver effenen. Als 21-jarige „hoofdopsteller" van hel weekblad De Daad, voorts als jeugdre- dacteur van De Waag en plaatsvervan gend hoofdredacteur van De Stormvlag had hij pro-Duitse artikelen geschreven. Nieuw observatorium om „sterren te horen" Werkspoor gaat „spiegel" van 25 m middellijn bouwen De Organisatie voor Zuiver-Weten- schappelijk Onderzoek zal een aanzien lijk bedrag beschikbaar stellen voor de oonstruotie van een observatorium voor radio-astronomie. De van de Duitse be zetters afkomstige .spiegel" van 7% m middellijn, waarmee thans in de buurt van Kootwijk reeds naar het melkweg stelsel wordt „geluisterd", zal worden vervangen door een reflector met een middellijn van 25 meter. Daar deze .spiegel" in alle richtingen draaibaar moet zijn, vereist de con structie ingenieurswerk van hoge kwa liteit. De bouw zal worden opgedragen aan Werkspoor Radio-astronomie is mogelijk gewor den door de ontwikkeling van radar en is van groot belang voor de radiocom municatie over lange afstand, reden waarom ook de P.T.T. er grote belang stelling voor heeft. Ook militaire des kundigen zijn er bij geïnteresseerd. Zelfs bij slecht weer, dag en nacht kan door middel van de nieuwe me thode naar de sterren worden „geluis terd". De plaats waar het observatorium zal worden gevestigd. Is nog niet bepaald. Aan de omgeving worden hoge eisen gesteld. Een op kilometers afstand langsrijdende auto kan al storing in de ontvangst veroorzaken. Met de bouw van het enorme ge vaarte zullen jaren gemoeid zijn. (Advertentie) SmaAen Setffe/peri Seec/.' MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB Chr. „beambtenbond" is in oprichting Half December verdwijnen drie organisaties (Van een onzer verslaggevers.) Half December zullen drie Chr. vak organisaties gelijktijdig in buitengewone alg. vergadering bijeen komen om zich zelf op te heffen. Het zijn de Ned. Ver. van Chr. kantoor- en handelsbedienden, de Ned. Ver. van Chr. technici en de Ned. Chr. Werkmeestersbond. Op de middag van diezelfde dag zal men dan gezamenlijk een nieuwe bond oprichten, nl. de Ned. Chr. Bond van administra tief, commercieel, technisch toezicht- en opzichthoudend personeel. Daarmee zal dan de veelbesproken „beambtenbond" tot leven zijn geroepen en een belang rijke stap gezet op de weg naar bed rijf s- takgewyze organisatie der Chr. vak beweging. In de toekomst rullen ook de be ambten hun plaats moet de bedryfsbonden en daarom zal de nieuwe organisatie landelijke bedrijfs groepen met plaatselijke vertakkingen ir het leven roepen, die zullen samenwer ken met de organisaties van hand arbeiders. De handhaving van het contact met beroepsgenoten onder de beambten het verzorgen van de gemeenschappelijke belangen van leden met hetzelfde beroep vindt voor de numeriek zwakke groepen (handelsreizigers technici, werkmeesters en verzekeringsagenten) plaats in lande lijke beroepsgroepen met plaatselijke vertakkingen. Deze groepen hebben een. eigen bestuur en een eigen algemene vergadering. Zo zal een handelsreiziger bij een grossierder ij in levensmiddelen, die lid is van de nieuwe bond, behoren tot de b e d r ij f sgroep Groothandel en tot de beroep sgroep Handelsreizigers. De leiding van de nieuwe organisatie zal berusten bij het centraal bestuur, dat bestaat uit de bezoldigde bestuurders met vertegenwoordigers uit de bedrijfs- en beroepsgroepen. De bezoldigde bestuur ders S. C. van Riet (thans Chr. werk meesters) en G. van Hoven (thans Chr. technici) zuilen ook in de nieuwe orga nisatie hun speciale taak t.a.v. deze groepen behouden, doch daarnaast krij gen zij een aandeel in het algemene Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Prof. dr J. P. M. Mensing in Leiden overleden Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Rijssen (vac. W. L. Mulder) J. Zwijnenburg te Huizen (N.H en (vac. L. Brasser) J. T. Doornenbal te Aangenomen: naar Hijkersmilde J. C. J. Bronsgeest, predikant var „Varende Gemeente" te Maastricht; Wagenborgen (toez.) cand. R. Dijkstra te Warffum. Benoemd tot geestelijk verzorger van het garnizoen Haarlem K. v. d Braak, legerpredikant te Bussum; te Bus- sum ,als reserve legerpredikant) F. Ban- nink te Purmerend. Geref. Kerken Beroepen: te Rijnsburg (3e pred. pl.) G. Meyster te Oud-Beijerland; te Honselersdijk H. Hazenberg te Siddebu- Bedankt: voor Lexmond H. K- Poel man te Andel (NB); voor Murmerwoude H. Numan te Hattem; voor Amsterdam en voor Hilversum (vac. M. Wilschut) G. W. Rijksen te Rotterdam-Zuid. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Lethbridge (Cana dian Reformed Church) G. van Dooren te Enschedé. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Bunschoten A. Hil- bers te Oud-Beijerland; voor Oosterbeek J. G. van Minnen te Huizen (NH). Geref. Gemeenten Bedankt: 'voor Tholen en Dordrecht F. Mallan te Bruinisse. Doopsgezinde Broederschap Bedankt: voor Grouw J. Wieringa te Borne. Ook inheemse kerken voor rassenonderscheid In de strijd om het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika is onlangs een nieuw geluld gehoord van de zijde van de inheemse bevolking zelf. Afgevaardigden inheemse kerken hebben op een conferen tie met algemene stemmen zich regeringspolitiek uitgesproken en gepleit voor afzonderlijke woonwijken voor blan ken en gekleurden. De voorzitter van de conferentie moti- i de inheemse bevolking c zelfstandig te kunnen ontwikkelen. Aan de regering werd verzocht stukken grond beschikbaar te stellen voor het bouwen van kerken voor inheemsen. Gezinsnummer van „De Hervormde Kerk" „De Hervormde Kerk" weekblad voor Hervormd Nederland verschijnt deze week weer met een gezinsnummer, dat veertien pagina's omvat en in oplaag van ruim 100.000 exemplaren spreid wordt. Het is een buitengewoon interessant nummer met talrijke uitste kende artikelen over allerlei facetten ie het gezinsleven. Het hoofdartikel is van de hand van A. K. S. (ds A. K. Straatsma uit Den Haag) over „Ik houd van mijn jongen." Advertentiei één van de Het lied der aethergolven WOENSDAG 24 OCTOBER 1951. -HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde mi 7.46 Een woord voor de dag 8.00 Nlei Gram 9 00 Voor de zieken 9.35 Gra Gram 10 30 Morgendienst 11.00 Gra HILVERSUM II. 298 m. i VARA: 7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgymnas tiek tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 8 18 Tussen 8 15 plaatjes gezegd 8 50 Voor de huisvrouw 10 30 10.15 Gram 10 45 Voor de vrouw 11.00 Gram ld.15 Voordracht 12 16 Accordeonorkest en solist „Laterveer wil het rechte weten", hoorspel 12 38 Accordeonorkest 1255 Kalender 12 00 Pianorecital 12 33 Dubbelkwartet en Nieuws 1.16 Instrumentaal trio 1.45 Gi orgel 12 59 Klokgelui 1.00 Nieuws 1.15 Pro- 2 00 Gesproken portret 2.15 Jeugdconcert testarrts Interkerkelijk Thuisfront 150 Ma- Kinderkoor 3 20 Pianorecital 3 30 Voor de rdmierskapel 2.00 Gram 2.45 Voor de meisjes zieken 4 00 Voor de jeugd 5 30 Dansmuziek 3.40 Blokfluit-6 00 Nieuws 6.15 Vara-Varia 6.20 ,.De organl- werkzaamheden van de Milatai- ensemble 4.00 Voor de Jeugd 5.00 Gram 5.20 Orgelspel 5.45 Regerlngsuitzendiing: Dr G. Stuiveling: „Schrijvers in Suriname en de Ned. Antillen" 6.00 Nieuws 6.15 Vocaal en semble 6.30 R.V.U.; Prof. dr H D de Vries Reillngh: Hedendaagse migratieverschijnse len: Gedwongen migratie" 7.00 „Spectrum Chr. ridische Dienst", causerie 6.30 Actualiteiten 6 40 Roemeens orkest 7 00 ..Utopisten realisten in de socialistische beweging", serie 7 15 Pianoduo VPRO: 7 30 Voor de Jeugd 8.00 Nieuws 8 05 Politiek Joodse liederen 8.45 „De getuigen", hoorspel leven" 7.15 Boekbespreking 7.30 Gram 7.40 Radiokrant 8.00 Nieuws 8.10 Commentaar fgmihe-competitie 820 Radio Philharmonlsch Orkest en solist 9.20 „Waar licht en leven lacht" 9 40 Koor en piano 10.05 Gram 10.15 Intern. Evangelisch commentaar 10 25 Lichte muziek 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.16 Gram 11.20 „Hoe zit dat met mijn kind?" causerie 11.3512,00 Amusementsmuziek. verent gin gs- j 9 35 Omroeporkest 10 20 Causerie (Advertentie) rubber laarzen gymschoenen pantoffels TP- i-M de schier onafzienbare vlakte en gedeeltelijk niet zijn enige wapen; aan zijn linkerzijde droeg Eindelijk gelukte het aan de mannen om een verdwaalden of in de venen omkwamen. hij in een schede een lang dolkmes. De beide mannen liepen zwijgend naast elkaar. 3 Het,leek Folkert hopeloos om een strijd aantal schapen af te zonderen onder leiding van A. o - "tiut iiiauiicii UCJICII {.wijgcuu iiaabi ernaar OLIIJU mei, ae namel. De rest van de grote kudde dwaalde Folkert had geen lust een gesprek te beginnen. deze knaap te beginnen. Maar de gedachte, dat als verwilderd naar alle windstreken over de Ze hadden reeds een half uur gelopen en de helft ^ij maar zo bereidwillig zi;_ u akte. van de afstand naar het dorpje Een was onge- vÜand zou afleveren, was he De hoofdman telde de dieren van de bijeengp- veer afgelegd, toen de haveloze krijger vroeg: l'jk- **ij peinsde en peinsde. irpvpn arnpn Hot uraron ot- r«!m 7- b n„ .-_j_ ,,Zeg, lummel, heb je ook brood bij je?' dreven groep. Het waren er ruim dertig. „Zo. veel te beter" mompelde hij. De schapen werden nu naar de oude Drentse weg gedreven en Folkert werd gedwongen daar* aan mede te werken. Hij deed dit met haat in het hart en de lelijke woorden, die hij kwasi op de schapen loste, waren in werkelijkheid voor de huurlingen bedoeld. Toen men de oude trekweg had bereikt, werd de kudde daarover naar het Oosten geleid- Men was echter nog maar juist op stap, toen de aan voerder bepaalde, dat Folkert met een zijner on dergeschikten de schapen naar Drente zou bren gen. Hij wees een der mannen daarvoor aan, r-o - j 6i>«».Wiu kerel met een groot geweer gewapend. „En van ••neen", maar dit zou dwaasheid zijn, meen- herder liep i -imWI .1 1i i rip hii Do 1-'l"-" - Verhaal Strijd en Lieide De scheper monsterde zijn kluitschop. Het was er een van taai eikenhout; Folkert had hem zelf vervaardigd. Het boveneind was vrij dik en flink zwaar. De jonge herder peinsde wederom. Het scheen, of er een vleug van hoop over zijn ver bitterde trekken kwam. Men naderde nu het Drentse dorpje Een. „Waar moeten we met de schapen naar toe?" Het was de eerste maal, dat Folkert zich ver waardigde met zijn metgezel te spreken. „Naar Norg." Langzaam trok de karavaan verder. Eensklaps „Lummel!" Het bloed vloog de jonge schaap- "eP Folkert: „Kijk, een vos!" En hij wees met herder naar het hoofd. Graag had hij geantwoord zÜn hand over de heide rechts van hen. De jonge „w..ww. van ..neen", maar dit zou dwaasheid zijn, meen- herder liep aan de linkerkant van zijn metgezel. mocht de boerenkinkel weerspannig of brutaal de h"- De huurling zou zijn kleding dan hebben Toen deze z*ch omwendde om naar de vos te worden, schiet hem dan direct door zijn kop," onderzocht en dan meteen het scherpe mes heb- zien- na™ Folkert zijn schop in beide handen maande de aanvoerder bars. ben gevonden, dat hij bij zich droeg. En wie en met inspanning van al zijn krachten liet hij De overige negen mannen gingen nu terue in )veet' ™isschien zou hij dit nog moeten gebrui- het dlkk® ei"d van de staf bliksemsnel en heftig de richting van Bakkeveen, terwijl de scheper £en' Hlj, r.eikte de kriieer dan ook een homp op het hoofd van de huurling neerkomen. De en rio hiinriinc» i« »_.i. besmeerd brood toe zonder riaarhii een wnnrri schop brak in tweeen en de man zakte zonder H. v. Norg woord schop brak in tweeën geluid te reven ineen. -Ge zijt niet erg spraakzaam", grijnslachte de hlciSt>n? de JonSe scheper daar, soldaat. roerloos en besluiteloos. Toen drong de ernst van het gebeurde tot hem door en tevens welke ren verwüderd en verweesd rondliepen over het ïewone type huurlingen. Het geweer Xas 65 de W6g fwom?lerüilpd; X-J huurling verder in Oostelijke richting trok- besmeerd brood toe zonder daarbij ken met hun kleine kudde. Al spoedig hadden e sPreKen- zij met hun dieren de Fries-Drentse grens be- r'° reikt en deze overschreden. Het woelde en kookte in Folkert. Hij werd ïwendig van razernij verteerd. Daar drc - als gehoorzame knecht van de Gelderse sollster iek 2 C jws 2.10 Ooggetulgeverslag :iek 3.00 Voor de scholen 4 00 Hoorspel 5.00 Twintig vragen 5 30 Gev. muziek 6 de kinderen 7.00 Nieuws 7 15 Sp< 7.20 Lichté muziek 7 45 Causerie 8 00 Gev 8 45 Causerie 9 00 Symphoniecon< Nieuws 1015 Symphonieconcert 11.05 Causerie 11.50 Gram 12.00—12.03 N ENGELAND. BBC Light Progr 1500 en 247 m. 12 00 Mrs Dale's Dagboek 12 15 Dj 12.45 Voordracht 1.00 ichte muziek 1.45 Or kestconcert 2 45 Voor de kinderen 3 00 Voor de vrouw 4 00 Amusementsmuziek 4.30 Vooi de soldaten 4.45 Militair orkest 5 15 Mn Dale's Dagboek 5.30 Lichte muziek 6.00 Gev muziek 7 00 Pianospel 7.15 Voor de Jeugd 7 45 Hoorspel 8 00 Nieuws 8.25 Sport 8 30 Licht progr. 9.00 Hoorspel 10.30 Vi progr. 11 00 Nieuws 11.15 Lichte muzU Voordracht 12.15 Lichte muziek 12 56—1.00 Nieuws. (Advertentie) SANAPIRIN doet wonderen! BRUSSEL. 324 m. 11,45 Balletmuziek 12.15 Accordeonmuzlek 12 34 Accordeonmuzlek 12 50 Koersen 12 55 Gram 1.00 Nieuws 1 15 Klassieke muziek 130 Kroniek van de wederopbouw 1 35 Klas«iek< muziek 2.00 Schoolradio 3 30 Orkestconcert '.35 Gram 4 45 Intern. Radio-Universiteit 5 00 Nieuws 5 10 Dansmuziek 5.30 Vlaams progr 5 40 Dansmuziek 550 Boekbespreking 6 00 Jazzmuziek 6.15 Causerie 6 30 Voor de sol daten 7.00 Nieuws 7 30 Strijkkwartet 7 54 Causerie 7.60 Omroeporkest 9.00 Actualiteiten 9.15 Lichte muziek 10 00 Nieuws 10.15 Alt vioolrecital 11.00 Nieuws 11.05 Verzoekprogr. 11.30—12.00 Gramofooninuziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.10, 3.00 en 4.30 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 630 A Capella koor 7.00 Gram 7.45 Nieuws 8.0o Gram 8.15 Groot symphonie-orkest en solist 9 30 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmu ziek 10.45 Gram 1055 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Nieuw». Professor dr J. P. M. Mensing, advi. :ur van de Hoge Commissaris der Ver enigde Naties voor Libye, Is gisteren in het Elizabethziekenhuis te Leiden op 50- jarige leeftijd overleden. Hij gold alt va„ Nederlands beste kenners van het Egyptisch en Arabisch. Prof. Mensing is na de oorlog bijzon- der hoogleraar in het Arabisch en de in. stellingen van de Islam geweest in Utrecht. Twee jaar geleden werd hij ad ir in Libye, maar om gezondheids redenen keerde hij terug en hervatte hl zijn werkzaamheden als hoogleraar ii Utrecht. Sinds kort woonde hij in den. De „splitsing" in Zwolle Volgens Trouw gaat het bij de gemeld* .splitsing" in de Geref. kerk (art. 31 K.O.) van Zwolle slechts om twee broe ders, die zich met hun gezinnen hebben afgescheiden en afzonderlijke kerkdien sten houden. Het conflict zou een zuiver persoonlijk en locaal karakter dragen. Jeugd en Evangelie in Loenen bijeen „Jeugd en Evangelie' hield het afge lopen weekeinde een landelijk congres in De Wiekelaar in Loenen op de Veluwe Het congres had tot thema: het God dankend staan in de gemeenschap (d* gemeenschap Jeugd en Evangelie, jonge mensen die samen hun laak ten opzichte van hun naaste ir» een daad deze pogen te verwezenlijken). Met dankbaarheid werd geconstateerd dat de positie van Jeugd en Evangelie in 1951 is verstevigd, vooral door het goede contact met de Gereformeerde jeugdorganisaties. Zondags werden, tussen en r kerkgangen, een groot aantal zaken behandeld over het kampwerk en de in terne organisatie van J. en E. Wika L. A. C. van Ginkel leidde het congres. Ds L. J. S. Crousaz overleden Op 72-jarige leeftijd is in Zeist o leden ds L. J S. Crousaz, emeritus pre dikant van de Ned. Hervormde gemeente, 's-Graveland. Voordien stond hij Staveren (van 1904 af), Garijp. Maassluis Strijen. In 1944 ging hij met e taat. Hij is enkele malen veldprediker geweest, richtte met ds T. J. Hagen uit Delft „Pro Rege" op en maakte ook ■nee met het hospitaal-kerkschip De Hoop. 300.000 Predikanten in de Ver. Staten In de bij de Nationale Raad van Kerken in de Verenigde Staten aangesloten ker ken zijn thans 281.250 predikanten, onder 3760 vrouwelijke Het aantal gemeen- is ongeveer 285.000 Tezamen brach ten deze vorig jaar bijna 1183 millioen dollar voor kerkelijke doeleinden bijeenJ van 56% millioen dollar voor de zen ding buiten .Amerika en bijna 59 millioen dollar voor inwendige zending. Bij deze raad zijn enkele grote en min der grote Amerikaanse kerken niet aan gesloten. Nieuwe Oud-Katholieke kerk in Rotterdam 'andaag werd in de Nobelstraat té Rotterdam een nieuw kerkgebouw ge-; opend van de Oud-Katholieke parochie, n 1940 haar kerk aan de Oppert ver loren zag gaan. De aartsbisschop van Utrecht, mgr dr A. Rinkel, wijdde d« PROMOTIES. DELFT, 19 Oct. Geprc techn. v tenschap W P Roelofs, Soest. recht, J ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 20 Oct. Gesl.| ïct. ex. rechten: G H Barneveld, A'dam: act. ex. klassieke letteren D W L van Son, 'dam; cand ex. economie J T Baron, A J warts. D Koz en E R van Beuzekom. A'dam. AMSTERDAM. (Gem. Univ.). 22 Oct. Gesl. doet ex. aardrijkskunde (vrije studierich ting) F H C Bruins. A'dam; doet. ex. econo- J. Rabbie. A'dam en cand. ex. soc. aard rijkskunde G. J Avelingh. Rheden. NIJMEGEN, 22 Oct. Geslaagd: doet. ex. ichten: F C L M Cr«ns. Heerlen. P H van er Heijden. Nijmegen en G W A Bary, Bus- UTRECHT. 20 Oct. Geslaagd: semi-arts-ex.| A Potasse, Utrecht, H C Burger H G Bongers, Arnhem, mej. J D egen. J J L Duyvendak, Apeldoorn. W F Honig. Haarlem: arts-ex A H F Mannaerts.i rg en K Gill Jr., Utrecht; tandarts-ex. M Y Ch G Trapman. A'dam. mevr M J C Zandvoort. Dulvendrecht, Yan Lee Phoa, Utrecht, N Verkaik. Katwijk aan Zee. Mej A Culemborg. H J van 't Oever. Kampen. ELM van Loo. Kerkrade en G W v Brink. Zeist. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf Co.) UITGESPROKEN: Fa. „Comblna", Vondellaan 21 en de venn, E F Steimer. id.. G J Brakkee. Abstederdijk 168, A Rutting. Sonoystraat 27. P Martens, Oudegracht 331bis. Utrecht en J J van Veen, Burg van Tuylkade 128bis, Zuilen. Cur. mr F B Keulen; NV Scheepsbouwwerf de Heen- drecht, Zeedijk langs de Eendracht, Tholen. Cur mr M Vlaming. Middelburg: GEËINDIGD: F A Ente. Den Haag; H Chr, M van Pelt, Den Haag; N V Leve: fabriek Veghel, uitkering 21.8315 Geëindigd: N.V. Instrumentenfabriek Labor, Amsterdam, (uitkering 13.404%). Th. A ruins h/o Fa. A. W. New Holland, Den Haag: G. Nas, NV Fabriek van Plastic-Producten Gebon, Amsterdam Fa Gebr Knecht F. Knecht. Hilversum. Mutatie: Mr C. Croon, J. P. Coen^ straat 10, Den Haag, Curator in faiilisse-] ment J. G. Mastenbroek, in plaats van mr G. J. Scholten. WEK DE GAL IN UW LEVER OP U tuit 'i uit bed i kiplei. uwbi6 ewf nden,fioenl6Ver g<Ü teert uw voedsel niet. het bedérft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem CARTER S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en ow spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wtjze te regelen. Een plantaardig zachl middel, onovertroffen om de ga) te doea •tromen. Eist Carter'» Leverpilletjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2