JÜetuue (Courant Goed nieuws voor de dieren Baby-atoombom werd op lucca Flat tot ontploffing gebracht Uitwerking meest vernietigende wapen is voor beperking vatbaar Wist U Voor het karretje DINSDAG 23 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. Twee en dertigste Jaargang No Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpasticij Is glje&ltoen tngn bert in tegbenspott" AmerikaRusland183 rRWIJL gistermorgen de zon stralend opkwam boven de bergen in de Noord-Amerikaanse staat Nevada, is op het proefterrein Jucca Flat, op 120 km afstand van de stad Las Vegas voor de achttiende maal een atoomexplosie in de Verenigde Staten teweeggebracht. Ongeveer tegelijkertijd heeft de secretaris van president Truman, Joseph Short, meegedeeld, dat er in de Sowjet Unie een derde atoomontploffing heeft plaatsgevonden. Hiermee is de stand AmerikaRusland, wat atoom ontploffingen betreft, gebracht op 183. De Amerikaanse commissie voor de pen winter, waarbij de rookwolken ruim atoomenergie heeft verklaard, dat deeen half uur bleven hangen. Er was geen ontploffing in Nevada louter een proef was om een atomisch wapen te beproe ven. De commissie had op 28 Augustus j.k de proef reeds aangekondigd. Zij was niet bedoeld om de uitwerking op dieren en gebouwen na te gaan. Dit ge beurt op een later tijdstip, evenals het inschakelen van troepen bij een derge lijke proefneming. Een plaatselijk journalist, McClain, die op een heuvel, tachtig a honderd kilo meter van het proefterrein gelegen, de ontploffing waarnam, gaf het volgende ooggetuigeverslag: „Net bij het aanbre ken van de dag nam ik een ogenblik eer hevig lichtschijnsel waar. Daarop zag ik een witte rookkolom omhoogstijgen; de voet was deze kolom zeer smal, wijl zij aan de top de vorm van een denstoel aannam. Ik kon de hoogte, die de rookkolom bereikte, niet schatten. Na tien of vijftien minuten was de rook verdwenen, dit in tegenstelling tot de atomische ontploffingen van de afgelo- Koningin voor 15 Amerik. televisiestations Duitsers geven Nederland schuld van vluchtelingenprobleem De film, waarin Koningin Juliana op de Ver. Staten een beroep doet vraastuk van de Europese vluchtelingen te regelen, is de afgelopen dagen door 15 Amerikaanse televisiestations vertoond. Deze film werd een week geleden in ons land opgenomen, nadat de Koningin haar brief aan president Truman had geschre- Intussen geeft het „belangenverbond van uit Nederland uitgewezen Duitsers" in Dusseldorp Nederland mede de schuld - van het vluchtelingenvraagstuk. In een open brief aan Truman beweert het bond dat sedert 1940 ongeveer 100.000 Duitsers uit Nederland of de Ned. Over zeese Gebiedsdelen gevlucht of uitgewe zen zijn; slechts 4 pet daarvan zou lie zijn geweest van de NSDAP. Wanneer Nederland wil helpen, aldus dit verbond zou het de particuliere Duitse vermo gens terug kunnen geven, die in Juli j.l. in beslag genomen werden. (In werke lijkheid zijn sedert het einde van de oor log slechts enkele duizenden Duitsers hier uitgewezen. Red.). De 10 arrestaties in de hoofdstad Fraude bij A'damse GEB liep reeds lange tijd Bij het verdere onderzoek naar de malversaties bij het GEB in Amsterdam is komen vast te staan dat de tien ge arresteerde lagere ambtenaren van gemeentebedrijf, o.w. magazijnbedienden en chauffeurs met vele dienstjaren, reeds geruime tijd in vereniging materialen van het bedrijf verduisterden. Er zijn ook twee helers gearresteerd. Een van de verdachten blijkt zich zeiljacht te hebben aangeschaft, een der een motor met zijspan. De muntopnemers van het GEB treft geen enkele blaam. Inderdaad komt de muntopnemer vaak voor gesloten deur. Ontslagen hebben hier niet plaats ge had, zoals aanvankelijk werd gemeld. Doe bij mist uw koplampen vol aan Nog slechts zeer weinig autorijders gehoorzamen aan de bepaling in het We genverkeersreglement, dat zij bij mist met> groot licht moeten rijden. De A.N. W.B. vraagt automobilisten dringend dit toch vooral niet na te laten. Stadslich ten hebben bij mist geen nut. Voor ver blinding behoeft men in de mist niet bang te zijn. Uit A'damse taxibedrijf Ontslag van 180 chauffeurs thans aangevraagd Drie Amsterdamse taxibedrijven heb ben gisteren, zoals reeds werd aangekon digd, bij het Gewestelijk Arbeidsbureau een ontslogvergunning voor 180 chauf feurs aangevraagd. Deze bedrijven zijn de Atax, BWT en BVTO. Naar men weet, hebben de werknemers bonden gezinspeeld op de mogelijkheid van een nieuwe taxistaking in Amster dam wanneer het ontslag zal worden doorgezet. Door meningsverschil Twee Limburgse huizen al 4 maanden leeg In het Zuidlimburgse plaatsje Schinveld staan twee nieuwe woningen reeds vier maanden lang leeg. De oorzaak is dat de gemeente en de woningbouwvereniging verschil van mening hebben gekregen over de gezinnen die in deze woningen zullen worden gehuisvest Om het geschil bij te leggen, stelde het gemeentebestuur voor één huis toe te wijzen aan de candidaat van B. en W. en één aan die van de vereniging. Dit voorstel is echter door de woningbouw vereniging verworpen. Beide woningen werden toen door B. en W. gevorderd. De vereniging is hiertegen in beroep ge gaan bij de Ged. Staten. Dézer dagen zal de beslissing vallen. schok waar te nemen. Het endge wat ik heb gehoord was een niet te hard dreu nend geluid, ongeveer vijf minuten na dat ik het lichtschijnsel had gezien". Niet officiële waarnemers zijn tot de slotBom gekomen, dat de geleer den er in geslaagd zijn, een baby atoombom te vervaardigen en tot ontploffing te brengen. Dit zou bete kenen, dat het thans mogelijk zou zijn, atoomprojectielen te vervaar digen, waarvan de vernielende kracht niet veel groter zou zijn dan die van een granaat van een zeer zwaar stuk geschut. Hiermee zou een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der bewapening zijn begonnen, daar het mogelijk zou zijn geworden het meest vernietigende wapen, dat de mensheid ooit heeft gekend, in zijn uitwerking te beperken en het ge schikt te maken voor vervaardiging op grotere schaal en gebruik voor tactische doeleinden, dus voor steun aan de landstrijdkrachten. Uit officiële rapporten is gebleken, dat in het gebied, waar de ontploffing is teweeggebracht, geen radio-activiteit Wat de Russische atoomexplosie be treft, verklaarde Joseph Short (die dit maal niet sprak over een atoom-b o m- ontploffing), dat deze blijkbaar eer onderdeel uitmaakte van een serie proefnemingen. De Congrespartij van India, waarvan Pandit Nehroe president is, hield haar 57ste nationale vergadering in New Delhi, waar het verkiezingsmanifest van de partij werd opgesteld. Sheik Mohamed Abdoellah, de premier van het veelomstreden Kashmir, die voorzitter van de vergadering was (links) heeft hier een intiem gesprek met Pandit Nehroe. Tragisch ongeluk te Woerden Vrouw dood gevonden in haar badcel Dezer dagen is in haar woning Hoge- woerd 8 te Woerden de 39-jarige mevr. A. op tragische wijze om het leven ge komen. nam een kuipbad in de badcel haar woning. Vermoedelijk heeft zij 1 de verwarming van de badkamer electrisch straalkacheltje aangestoken bij het bad gezet. Toen na enige tijd haar 15-jarig zoontje en daarna haar echtgenoot geen gehoor in de badkamer kregen, is de man, via het balcon en door het inslaan van een ruit, de badkamet ingekomen. Daar ontdekte hij dat zijn vrouw was overleden. Vermoedelijk heeft zij met haar hand het element van het kacheltje aangeraakt en is zij door de electrische stroom gedood. Benoemd is tot ridder in de orde Oranje-Nassau mevr. de weduwe S. H. W. de Groot-Kuilart te Leeuwar den. Macht der gewoonte imET snerpend geluid kwam gis termiddag even voor bij de halte Soestdijkerstraatweg de trein van Hilversum naar Utrecht tot stilstand. De reizigers schoven van hun zitplaats en iedereen dacht onmiddellijk aan een ern stig ongeluk. Weldra hingen nieuwsgierigen uit de ijlings omlaag gedraaide coupé-ramen, doch het weinige wat zij zagen was het treinperso neel dat een onderzoek instelde naar de plaats waar aan de nood rem was getrokken. De plaats was spoedig gevon den, aldus het A.D. Oók de dader, die zich even had afgezonderd in een kleine ruimte en daar uit macht der gewoonte een trekken de beweging had gemaakt. Maar ditmaal was het de nood rem geweest Meisje in auto gesleurd en ontvoerd Het 22-jarige dienstmeisje G. van uit Tilburg is dezer dagen door een m n auto ontvoerd. Toen zij 's avonds 0 uur een brief ging posten, fietste zij door de Fatimastraat. Een man in een riep haar en toen zij naderbij kwam, sleurde hij haar de wagen in. Hij trachtte haar iets te laten drinken en flesje, maar zij spuwde de vloei- Met grote snelheid reed de auto weg. Toen de auto even vaart minderde, wist het meisje echter het portier open rukken en uit de wagen te springen. Aldus het relaas van het meisje, dat toen zij thuisgekomen was, bewusteloos geraakte en pas een dag later bijkwam. De fiets werd inderdaad op de plek ge vonden waar de auto had gestaan. Van de dader is nog geen spoor. Fietser te Den Hulst onder slippende auto gedood Bromfietser in Uddel door bus gegrepen Door de gladheid van de weg slipte gistermorgen te Den Hulst in de gemeen te Nieuwleusen (Ov.) een personenauto, bestuurd door Z. T. uit Wezep, juist toen uit de tegenovergestelde richting twee wielrijders kwamen. De auto reed recht op de fietsers in. Een van hen, de heer A. J. Sterken uit Staphorst, werd bijna op slag gedood. De andere fietser, J. B. uit Balkbrug, werd met een ernstige hoofdwond naar huls vervoerd. De auto kwam in 'n weiland terecht en kantelde In Uddel werd gisteren de 44-jarige bromfietser H. Strikwold uit Nijkerk bij het oversteken van de Garderenseweg door een bus van de Veluwse Autobus Dienst gegrepen. De man overleed vrij wel onmiddellijk. Ook in Beilen zout aangeboord Bij een boring in de omgeving van Beilen heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij een zoutlaag aangeboord. In andere Drentse plaatsen was dit reeds eerder gebeurd. Dr Gravemeyer eredoctor in Pretoria Bij gelegenheid van de komende Van Riebeek-herdenking, door de theologische faculteit van de Universiteit van Pre toria, zal een eredoctoraat worden ver leend aan dr K. H. E. Gravemeyer, alge gedelegeerde der Ned. Hervormde Kerk. Dr Gravemeyer, die met een op dracht van de Generale Synode reeds enige tijd in Zuid-Afrika vertoeft, zal de Hervormde Kerk bij de Van Riebeek- herdenkingen vertegenwoordigen. Ernstig ongeluk te Beilen (Dr.) Alweer een auto door trein gegrepen Truck in sloot geslingerd: drie lichtgewonden Een grote vee-auto met oplegger is gisteravond omstreeks kwart voor acht op een onbewaakte overweg te Beilen (Dr.) door de dieseltrein Zwolle-Gronin- gen gegrepen. De truck, waarin zich drie personen bevonden, werd in een sloot geslingerd en de oplegger werd 500 ter meegesleurd. Pas toen kwam de trein tot stilstand. De bestuurder van de auto, E. Blauw uit Beilen, werd uit de cabine geslingerd, doch liep slechts lichte ver wondingen op. De beide andere inzit tenden, de 12-jarige Jan Maat en de koopman A. Kleine, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht Hun toestand laat zich gunstig aanzien. En kele kalveren kwamen om het leven. De dieseltrein werd ernstig bescha digd. Enige reizigers kregen lichte ver wondingen door glasscherven. Het trein verkeer had een uur vertraging. Zoals men weet gebeurden dezer dagen ook op de bewaakte overweg te Baexem (L.) en Zevenbergen (N.-B.) alsmede op het station te Weert ongelukken, die eveneens goed, afliepen. Het grote aantal treinontsporingen van de laatste tijd is vermeerderd met een ontsporing op de spoorbrug over de Rijn bij Oosterbeek. De laatste drie wagens van een goe derentrein liepen vannacht op deze brug van de rails. Er was daardoor geruime tijd geen treinverkeer mogelijk tussen Nijmegen en Arnhem. De reizigers wer den met autobussen vervoerd. Een Engels schoolmeisje uit Wales ontving van Koning Faroek een cheque van tien pond als dank voor het zenden van drie series sigarettenplaatjes. Het meisje. Norma, had in een kran'. gelezen, dat Koning Faroek daar dol op is. In Rotterdam arriveerde gisteren een edel raspaard uit Uruguay, bestemd voor Z.KJH. Prins Bernhard. De fraaie hengst Guen Barbaro, die nét op die dag drie jaar werd, is een geschenk van Alberto C. Gallinal Heber. Guen wordt hier afgehaald door een personeelslid van de Koninklijke Stallen. Natuurrampen op Formosa en in Zuid-Italië Ruim duizend doden en grote materiële schade Opnieuw maken de persbureaux mel ding van enkele grote natuurrampen. Zo werden op Formosa, in de Indische Oceaan, door aardschokken ontelbare huizen en andere gebouwen vernield, waardoor 800 mensen het leven moesten laten. Vooral aan de Oostkust speelden zich afschuwelijke tonelen af, mede door ontploffingen, veroorzaakt in twee steen kolenmijnen. pertien mijnwerkers zijn omgekomen én 17 gewond. Er zijn 179 aardbevingen geregistreerd. Duizenden personen liepen opgewonden door de straten van Taipen. Te Hoealien zijn 20 personen omgekomen. Zuid-Italië, waar reeds grote i stromingen zijn ten gevolge van de van vorige week, is gisteren opnieuw door een zware stormwind met regenbuien ge teisterd. Bij Tarente werd een belangrijke brug weggespoeld. Op vele plaatsen staat het verkeer stil. De nieuwe storm echter van plaatselijke aard, terwijl die van vorige week Calabrië, Sicilië en dinië teisterde. Van 64 personen is_ I kend, dat zij zijn omgekomen. Ruim 5000 ;en zijn dakloos. In 34 gemeenten werden huizen weggespoeld, in 37 andere gemeenten zijn vele huizen zwaar schadigd. Vijf hoofdverkeerswegen e provinciale wegen zijn overstroomd. Op 13 plaatsen zijn aquaducten weggespoeld. Men vreest het ergste voor de 2000 in- ts van Caulania, dat door aardver schuivingen geteisterd is. President Einaudi aanschouwde aai Zuidkust van Calabrië een onafzienbare Engelse K.L.M.-piloten mijden Cairo niet In verband met een A.P.-bericht als •u volgens het K.L.M.-kantoor in Cairo de K.L.M. geen Britse piloten meer in delen op de luchtlijnen via de Egyptische hoofdstad, om onaangenaamheden te vermijden, deelt de K.L.M. ons mede dat er geen verandering in de indeling vliegend personeel is aangebracht. De K.L.M.-vertegenwoordiger in Cairo heeft hierover ook geen suggesties gedaan. Voetgangers, houdt links op onverlichte wegen Nu de duisternis zeer vroeg invalt, neemt vooral voor voetgangers het ge vaar op de weg toe. Zy doen er het ver standigst aan, 's avonds op onverlichte wegen zonder voet- of rijwielpaden de uiterste 1 i n k r kant van de weg te kiezen; dan ziet men het tegemoet ko mende verkeer gemakkelijk aankomen. In verband met enige recente ongeluk ken heeft de A.N.W.B. minister Wem- verzocht dit als voorschrift in de verkeerswetgeving op te nemen. modderpoel. Tientallen ingestorte huizen en vernielde verkeers- en spoorwegen, die over afstanden van kilometers waren weggeslagen. Nader wordt gemeld: Behalve in Hoealien aan-de Oostkust, waar vermoedelijk 56 pet van alle huizen is vernield zijn ook in steden ii Zuiden en midden van Formosa slacht offers gevallen. De hoofdstad Taipeh is niet beschadigd. Hoessein Makki dreigt Met drie kanonneerboten Perzië heeft de laatste vertegenwoordi ger van de Anglo-Iranian Oil Company, die nog in Teheran aanwezig is, verzocht onderhandelingen over compensatie te beginnen of het land te verlaten. Inmiddels heeft Hoessein Makki te Teheran verklaard, dat Perzië buiten landse tankschepen door oorlogsbodems zal doen begeleiden als Engeland tracht de export van Perzische olie te blok keren. Engeland heeft nog niet verklaard dergelijke blokkade te zullen instel len. Volgens Makki zou dit echter een wereldoorlog ontketenen. De Perzische vloot bestaat uit drie kanonneerboten, de Perzische Golf liggen. Perzië's premier, Mossadeq, wordt vandaag te Washington verwacht, waar hij bespre kingen zal gaan voeren met oliedeskun digen van het Amerikaanse ministerie 'an Buitenlandse Zaken. Rode wapenstilstandsdele gatie gewijzigd Terwijl gewacht wordtop de ratifi catie van de overeenkomst ir-ake de neutrale zones op Korea door de com munisten heeft Radio-Peking meege deeld, dat twee leden van de Noorde lijke delegatie zyn vervangen. De Chinese generaal Toen Hoea is vangen door generaal Pien Wang-Woe de Noord-Koreaanse generaal Tsjang- pjoeng door generaal Tsjeng Tou-Koen. Waarom deze wisseling heeft plaats ge- is niet bekend gemaakt. Volgens raming van het achtste leger zijn in de week, eindigende op 19 October j.l. 22.000 communisten gedood en 6.000 ge wond. In deze periode werden 1275 com munisten krijgsgevangen gemaakt. en luchtgevecht boven Korea, aldus Reuter, zijn 14 tot 17 Noordelijke „MIGS" vernietigd of beschadigd. De opbrengst van de suikerbieten- oogst wordt geschat op 12.000 kg per ha, minder dan andere jaren. Proces tegen Duitse arts Hielp mee 80 krankzin nige kinderen te doden Op bevel van ministerie van Binnenlandse Zaken Te Keulen is gisteren het proces be gonnen tegen de 51-jarige arts dr Al- fred Leu, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van krankzinnige kinderen, toen hij 1941 tot 1944' hoofd van de afdeling krankzinnige kinderen in het zieken huis Sachsenburg bij Schwerin wa: Dr Leu deelde mee, dat in het geheel meer dan honderd kinderen van afdeling op bevel van het toenmalige ministerie van Binnenlandse Zaken barmhartigheid" waren gedood. Naar hy verklaarde, kregen deze kinderen een tien tot dertigvoudige dosis van eer slaapmiddel toegediend. Hiervoor zou den hoofdzakelijk zeer ernstige geval len zijn uitgezocht. Volgens beklaagde had men In vele gevallen gepoogd door het doen foutieve opgaven kinderen van de dood te redden, hetgeen hemzelf bij i dan honderd kinderen was gelukt. Tot zijn verdediging voerde dr Leu aan, dat vaak ouders van krankzinnige kinderen bij hem waren gekomen om le vragen de kinderen uit hun lijden te helpen. De directeur van het betrokken kenhuis heeft reeds in Mei 1945 zelf moord gepleegd. Men verwacht dat morgen uitspraak in deze zaak zal worden gedaan. DAT vier Nederlanders met een groep Europ. olledeskundigen zijn ver trokken op een studiereis door de Ver- Staten in het kader van de Marshall- DAT angst voor mond- en klauwzeer de aanvoer op de grote rundveemarkt in Deventer sterk deed teruglopen en de boeren vermoedelijk het vee dat niet opgestald kan worden, uit de weide zul len verkopen. DAT in Groenlo de geheime zender Piccolos in beslag is genomen en tegen de twee exploitanten, de 18-j. monteur J. G.. de 59-j. installateur Th. V. en de 20-j. eleotrlclen J.V., proces-verbaal Is opgemaakt. DAT het 15-j. dagmeisje Adriana G. W. Bunschoten uit Huizen (N.-H.) sinds vorige week Donderdag spoorloos is en men een ongeluk vreest. DAT de L.S.K. op 31 Oct. op het vlieg veld Woensdrecht in W.-Brabant, het eerste lustrum viert DAT mr G- J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen, vandaag per vliegtuig uit Genève is vertrokken voor een officieel bezoek aan Denemarken, Zwe den, Noorwegen en Nederland. DAT tot officier O.-N. zijn benoemd Paul Collaer. programmaleider van de Belgische nationale radio-omroep, en Franz André, eerste dirigent van het symphonie orkest van die omroep. DAT de laatste van de drie in Ne derland gebouwde Argentijnse emi grantenschepen. de Alberto Dodo (146 m lang, 11000 ton groot) door „De Schelde" te Vlissingen wordt overge dragen. DAT de 12-j. Ted Agerbeek uit Uddel, die enkele dagen geleden voor de derde maal wegliep uit het gesticht Groot Emaus in Ermelo en daarna door de bossen heeft gezworven, gisteren door zijn ex-pleegvader in de inrichting is teruggebracht. DAT knipperlichten voortaan Wernhout zullen waarschuwen voor de douanepost. DAT in A'dam en Amstelveen al enige tijd een ziekte heerst die som mige artsen „pseudo-rode-hond", maar andere dokters een milde roodvonk noe- DAT de 48-j. A'damse vertegenwoor diger Van E., die zich tot meineed liet bewegen in de echtscheidingsprocedure van de 58-j. rijwielfabrikant M. uit de hoofdstad, is gearresteerd, evenals M- die tot meineed uitlokte. DAT mr A. C. Rueb als secr. van het college voor medisch tuchtrecht wordt opgevolgd door mr R. F. Wery, Den Haag, thans plv. secr., In wiens plaats weer mr C. J. Colijn te Den Haag be noemd Is. DAT in Roermond drie Helderse jon gens van 18, 19 en 20 j. zijn aangehouden wegens diefstal van vijf auto's, die dan later zwaar beschadigd werden terug gevonden. DAT het echtpaar Mense-Hubert, Kin kerstraat 130II te A'dam, 60 j. is ge trouwd. DAT W. Tj. Stam, lid van het wed- strydcomité van de Kon. Zeilver. tt Sneek, is benoemd tot ridder O.-N. Euita Peron, echtgenote van het Argentijnse staatshoofd, heeft zich dezer dagen na haar ziekte weer in het openbaar vertoond, bij welke ge legenheid haar man haar een onder scheiding aanbood van de door haar gecontroleerde vakbon± 't Rumoer om het Vaticaan Massabetoging aan gekondigd Een Protestantse vereniging voor de scheiding van kerk en staat heeft mee gedeeld, dat zy overal in de Verenigde Staten massabetogingen zal houden om te protesteren tegen de benoeming van generaal Clark tot ambassadeur bU het Vaticaan. De vereniging is van oordeel, dat het Vaticaan niet van beide-wallen kan eten. Het kan niet het ene ogenblik een kerk en het andere een staat zijn. In Washington verwacht men, dat het nog maanden zal duren voordat de be noeming van generaal Clark door het Congres, dat op reces is gegaan, zal kunnen worden goedgekeurd. TRIOMFANTELIJK heeft De Waarheid gisteren in grootse opmaak afgedrukt de verklaring der 87 Nederlandse schrij vers, waarin aangedrongen wordt op vredesbesprekingen „op het hoogste ni veau". De schrijvers verzekeren in deze verklaring met name, dat zij „verontrust zijn door het merkbaar weer op gang brengen van de reeds verslagen gewaan de, funeste fascistische krachten". In de aanhef staat nog dat de ondertekenaars voor het grootste deel lid zijn van de Ver eniging van Nederlandse Letterkundigen. De ophef die De Waarheid van deze verklaring der 87 schrijvers maakt, ia typerend. Wij zijn er door gesterkt in onze overtuiging dat het merendeel der onder tekenaars. stellig onbewust, zich heeft laten spannen voor een communistisch kar retje, althans zich heeft laten gebruiken voor een uiting die ln het bijzonder de communisten welgevallig moet zijn. Of wij dan de waarde van het grote goed van de vrede niet inzien? Natuurlijk doen wij dat. Zeker niet minder dan deze schrijvers. En stellig meer dan de com munisten. Maar voor de communisten is deze verklaring een nieuw nevelgordijn, dat hun ware aard maskeert. Onder deze verklaring staan communisten en niet- communisten broederlijk bijeen. En samen geven zij de schuld aan het „weer op gang brengen van de reeds verslagen gewaande funeste fascistische krachten". TVTU hebben we bepaald geen behoefte, ook maar één woord ten gunste van het fascisme te spreken. En ook wij ach ten het bedenkelijk wanneer zich dit hier en daar weer openbaart. Maar is dat het, wat op dit ogenblik vredesbesprekingen ..op het hoogste niveau" in de weg staat? Immers neen. Men vrage het de commu nistische ondertekenaars van dit schrij- versmanifest. wanneer zij althans bereid zouden zijn deze vraag niet slechts in De Waarheid, maar ook naar waarheid te beantwoorden. Dat zij samen met vele anderen een voorstelling geven, die maar uiterst ten dele klopt met de werkelijk heid. betekent voor hen inderdaad een triomf. Er is een nieuw nevelgordijn op getrokken. Het bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Letterkundigen heeft intussen reeds geprotesteerd tegen deze pogingen om de schijn te wekken alsof de vereni ging achter een in feite communistische vredesactie zou staan. Terecht, menen wij. Ook hopen wij dat van de onderteke ns velen zullen willen erkennen dat r in gevlogen zijn. Dat is dan tevens goede waarschuwing voor anderen, nu wel aan de beurt zullen zijn om manifest ter ondertekening onder d» geschoven te krijgen. Vader van 12 kinderen Dronken man door zijn vrouw vermoord Meisje te Utrecht door Pool met mes gestoken Gisteravond heeft zich te Mierlo- Hout in Helmond een echtelijk drama afgespeeld, waarbij de 50-jarige P. v. d. B- door zijn vrouw werd gewurgd. V. d. B., die vaak beschonken thuia kwam, was ook gisteravond weer onder de invloed van sterke drank. Bij thuis komst van de man moet een ernstig handgemeen zijn ontstaan. De vrouw, moeder van 12 kinderen, is ingesloten op het politiebureau te Helmond. De officier van Justitie in Den Bosch heeft persoonlijk het onderzoek in han- De 25-jarige Pool E D. bracht gis teren de wijk Ondiep te Utrecht in be roering door een aanslag te plegen op zijn ex-verloofde, de 23-jarige mej T. H. H.. die de verhouding kort geleden had verbroken. De Pool belde bij het huis van het meisje aan en ging haar, toen zij zelf opendeed, met een mes te lijf. Hij bracht haar drie diepe steken in de armen en een steek in de borst Ofschoon het meisje, dat naar het ziekenhuis is vervoerd, veel bloed heeft verloren, Is er geen levensgevaar. Regeling te duur Geen kentekens voor bromfietsen Van de invoering van een kenteken- regeling voor bromfietsen, zoals thans in het Wegenverkeersreglement is be paald. zal wegens de daaraan verbonden hoge kosten moeten worden afgezien. Een nieuwe regeling voor de brom fietsen is thans in een gevorderd sta dium van voorbereiding. Dit heeft minister Wemmers meege deeld naar aanleiding van een adres van de K.N.A.C. Amsterdams ziekenhuis kreeg twee ton De werkgroep voor psychosomatisch onderzoek van het Wilhelminagasthuis te Amsterlam is door een schenking 58.500 dollar (ruim f222.000) van de Rockefeller-stichting in staat gesteld haar werkzaamheden aanzienlijk uit te Voor 115 000 komen er nieuwe Instru menten; eenzelfde bedrag wordt be steed aan de uitbreidingva n de zieken huisvleugel die de werkgroep thans ge bruikt. Er worden thans 40 patiënten opgenomen maar dat aantal kan dan aanmerkelijk worden uitgebreid. WEERBERICHT Nachtvorst Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Koude nacht met op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Overigens wis selende bewolking met voor namelijk in de kustprovin cies hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zoo 718—17.29; maan op

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1