Het bioscoop vraagstuk NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 22 OCTOBER 1951 Ruim honderdtachtig Leidenaars kregen ereteken voor orde en vrede Wie zal nil hun verblijf in Indonesië juist kunnen waarderen DE BURGEMEESTER, jhr mr F. H. van Kinschot, heeft Zaterdagavond in de burgerzaal van het stadhuis aan ruim honderdtachtig Leidse mannen ereteken voor orde en vrede met de daarbij behorende jaargesp of jaargespen uitgereikt. De meesten van deze groep werden door de overheid geroepen als militair in Indonesië te dienen, anderen namen deze taak vrijwillig op zich volgden de roep van het persoonlijke geweten. Geroepen werden dus allen. Vandaar ook dat de burgemeester al deze burgers er voor dankte, dat zij indertijd aan deze oproep gevolg hebben gegeven en hun werkzaamheden in het vreemde land getrouw hebben verricht. Wie deze onderscheiding krijgt, aldus de burgemeestdt, mag er ook krachtens zijn houding in die moeilijke jaren aanspraak op maken. Mulder, J. D. Munnik, J. Nieuwenburg, P. J. Nieuwveen, B. Nolles, T. P. Ober, Op de woorden ereteken en verdiend legde de burgemeester de nadruk. De mannen hebben de zo zware diensten vervuld op een wijze, die de bewonde ring heeft gewekt van allen, die onbe vooroordeeld stonden tegenover alles wat daar door de Nederlanders is gedaan. Mogelijk is de gang van zaken in Indo nesië geheel anders dan zij zich hadden voorgesteld, mogelijk zijn er zelfs onder de gedemobiliseerden, die zich afvragen waarom hun verblijf in Indonesië nodig is geweest, en die de versierselen, die hun van de zijde van de regering worden aan geboden, niet eens willen aanvaarden. Maar weet, dat het niemand gegeven is in de toekomst te zien en dat dus nie mand kan zeggen, hoe groot de waarde van het werk van onze mannen in de tropen is geweest. Het was de burge meester dan ook een genoegen de ver sierselen aan deze groep uit te reiken. Onderscheidenen D. Appelo, F. Arnoldus, W. J. Baars, F. Barthem, B. Bavelaar, D. Been, A. Belt, K. van den Berg, W. M. van den Berg, P. W. J. Bergers, J. M. Bernsen, J. B. N. Beurze, L. J. L. Beijer, R. W. de Bilt, W. H. M. Blok, A. N. Blonk, L. W. van der Blij, H. A. Boekwijt, M. Boelee, J. P. de Boer, A. van de Bo gaard, C. Borghart, P. Bourgeois, J. A. Brakhoven, P. S. Brandt, J. Bronsgeest, M. J. A. Bronsgeest, J. Brouwer, C. G. Bull, T. Crama, J. J. Cramer, A. L. Dee genaars, A. J. Devilé, G. Devilee, G. Donkersteeg, P. Dregmans, P. A. Droge, P. Dubbeldam, H. van Dijk, M. A. M. van Dijk, J. van Egmond, J. W. Eigeman, E. C. van Essen, C. Faas, J. J. Fakkel, K. W. Feijen, L. Tieleman, A. H. Tile- P. W. C. de Groot, A. L. de Grijs, W. A. de Grijs, B. G. Gijbeis, C. de Haan, J. Th. van Hakvoort, J. van Heiningen, J. Hel- versteijn, M. L. Herreur, J. Heijloo, C. Hogenes, H. van Hooidonk, T. M. A. Huigsloot C. L. de Jong, C. Jongeleen, B. KessebÖom, B. Keijzer, A. J. Kiel, W. C. Kirpensteijn, W. van der Klaauw, W. de Kier, J. Klomp, H. Knetsch, G. F. Knijnenburg, W. P. Koolhaas, F. Kouwen- hove, D. M. Kuivenhoven, K. Kuijven- hoven, P. A. Kuijvenhoven, H. Labordus, P. Laman, W. J. Lancel, J. C. Landwaart, W. de Lange, C. J. Laterveer, A. la Lau, M. J. K. G. Leijerzapf, J. Ligtvoet, A. van der Linden, J. van der Linden, J. van der Linden, P. C. Logeman. J. van der Lucht, J. van der Luit, N. G. Mank, T. Mantel, H. van Mastrigt, G. F. Mees, P. Meuldijk, A. C. Meijer, J. B. van Mey- gaarden, M. H. Moll, H. Mulder, W. F. Oosten, C. A. den Os, C. Ouderkerk. F. Ouwerkerk, T. G. Over- meer, P. Paauw, J. Piket, A. Plaizier, H. J. M. Pols, J. D. Poot, M. F. M. van Remundt, W. de la Rie, H. A. N. Riet kerken, J. A. Rip, C. Roelandse, W. de Romijn, W. C. de Rooij, G. C. Ruigrok, E. de Ruiter, J. B. van Rijn, J. Schild, J. Schipper, T. W. Schouten, P. Segaar, C. Seriier, D. C. Sermondt, J. C. Siebert, A. A. J. Sinner, A. F. J. Siraa, W. Sjar- dijn, H. J. Smittenaar, J. J. A. Soupart, G. F. P. M. Staats, S. Stapersma, W. Stik- kelorum, H. H. T. Stokvis, G. Stormer, H. van Striep, W. Chr. J. Stouten, A. Tegelaar, G. B. Tiemstra, J. W. Timmers, D. van der Valk, A. Verbiest, J. Ver hoeven, C. Vermeer, G. Verschoor, J. Verschoor, J. Verver, L. S. Verwoerd, J. H. van Vonder en. P. H. Vonk, L. C. van der Voort, L. H. van der Vos, S. Vosters, A. A. de Vries, C. Weeda, S. van Weeren, P. L. D. de Wekker. J. M. J. Werter, W. M. Wiessenberg, A. de Wit, P. J. C. Wort- man, H. T. Wijsman, A. Zandbergen, G. G. P. Zandvli, A. L. J. van Zijp. Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Italiaanse opera „II Barbiere di Siviglia". Schouwburg, 8 uur: eerste abonne- mentsvoorstelling, „De kinderen Eduard" door Rott. Toneelgezelschap. Dinsdag Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. en O., „Die freudlose Gasse". Schouwburg, 8 uur: „De kinderen van Eduard". Rapenburg 61, 8 uur: afdeling Leiden C.H.U., S. Ir. van Eybergen over: „Heeft Nederland nog toekomst?" Woensdag Stadhuistoren, 1112 uur: R, Heering bespeelt het carillon. Stadsgehoorzaal, 8 uur: najaars-uitvoe- ring „Sempre Avanti" met „Jong en jolig". Donderdag Vlies, half 3: vereniging van huis- Harmonie, 8 u.: Christen-vrouwenbond, ds G. van Duinen, „Mens, durf te levenl" Burcht, 8 uur: uitvoering „Ars et La bor" rriet „Internos" en de Timdelerclub Burcht, 8 uur: Kynologenvereniging, Joh. Pieterse uit Overschie over de psy chologie van de hond. Vrjjdag Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: huldigings- N.ZH. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Jeugdactie, dr H. Nieuwenhuis uit Den Haag over het probleem der „massa- jeugd". Prediker, 8 uur: comité Jeruël, J. A. Bruyn uit Wassenaar: „Ik ben de Goede Herder". Zaterdag Stadhuistoren, 1112 uur: R. Heering bespeelt het carillon. Mare 43, 8 uur: contactavond speeltuin vereniging „Rondom de watertoren". Nachtdienst apotheken Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. en apotheek Herding en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. Muziekspel Giocosonaar een idee van Han Zirkzee Voor ons ligt het programma van een uitvoering door leerlingen van Han Zirk zee, muziekpaedagoog te Leiden. De heer Zirkzee deed dit programma vergezeld „verantwoording", Afdeling Leiden van de V.I.R.O. De afdeling Leiden van de vereniging voor internationale rechtsorde kwam bij een ter samenstelling van een winter- programma. Zoals bekend, stelt de VIRO zich ten doel: 1 het bevorderen van vrede en veiligheid op grondslag van de inter nationale rechtsorde: 2 het bevorderen van de versterking van de rechtsgrond slag der Ver. Naties; 3 het wekken van belangstelling voor vraagstukken van internationale staatkunde. De vereniging is het Nederlandse lid van de World Fe deration of United Nations Associations. Het behoeft geen betoog, dat in de zorg wekkende toestand, waarin de wereld situatie verkeert, al het mogelijke dient te worden gedaan om de arbeid van d« V.N. en haar gespecialiseerde organisa ties te ondersteunen en dat daarvoor bij alle lagen van de bevolking belangstel ling en begrip moet worden gekweekt, aldus de afdeling Leiden. De volgende personen hebben zich be reid verklaard een voorlopig bestuur te vormen: mr W. J. Geertsema, voorzitter, mevrouw P. H. Smits-Witvliet, secreta resse, mej. H. S. G. J. Baumann, mej. J. N. Boekee en drs F. Tieleman. Het adres van de afdeling is: Oranjelaan 3, Oegst- geest. Zilveren zakenjubileum De kapperszaak van de heer A. J. van Heeringen aan de Morsstraat bestaat Familieberichten uit andere bladen Verloofd: H. Simonsz en A. van Leijen, Zaandam. Getrouwd: A. Goedewaagen en E. A. R. Carr, Gouda; C. A. Lutgen en M. H. Benthem, Djakarta. Bevallen: mevr. Molkenboer-Meyer, d. Oldenzaal; mevr. Proost-Justman Jacob, z., Almelo; mevr. Collard-Raayma Kers, z.'Amsterdam; mevr. Langstraat-de Boer z., Djakarta; mevr. Breet-van der Zee, z., Soengaigerong. Overleden: J. H. Smits, m., 64 j.; Am sterdam; J. Borgmeier, m., 67 j. A'dam; R. Ch. van Ree, m., 59 j. Amstelveen; A.' N. van Steennis, m., Amsterdam: W. de Haan, m., 64 j., Bussum; C. H. Roo- denburg, v., Zeist; A. de Mooy, v., 71 j., Bilthoven; Dr E. W. K. Andrau, m., Mi- mico Ontario (Can.); H. Amons, v., 60 j. Amsterdam; J. Borgmeijer, m., 67 jaar Overtoom; H. van der Drift-van der Vliet, vr., 85 j., Ouderkerk a. d. Amstel: A Reyse-Ingweisen, vr., 75 j., Three Hills, Alberta (Can.); D. Tolenaar, m., 57 j., Rotterdam. samen te stellen. Wij kunnen deze bezwaren niet delen. Indien een bekwaam muziekpaedagoog (die Han Zirkzee is) vreest de belang stelling voor de goede prestaties zijner leerlingen niet gaande te kunnen hou den, dan impliceert dit, dat het met de waardering voor de resultaten van zijn culturele arbeid bij de mensen, die komen luisteren, droevig gesteld is. Nog minder zijn wij het eens met de oplossing van zijn probleem. Deze ver raadt niet steeds een goede smaak. Een ernstig bezwaar hebben wij tegen de „bewerking" van Schuberts „An die Mu- sik", omdat men meesterwerken ongerept moet laten. De „droomfiguur" werd op de duur vervelend en naarmate de avond vorderde, werd ons de naam „Giocoso" (schertsend) steeds minder verklaarbaar. Ieder heeft reoh-t op een eigen mening en dito werkwijze, doch o.i. is de stan ding van culturele arbeid met deze poes pas niet gediend. Tot voldoening stemt het, dat onze plaatselijke muziekpaedagogen nog een zo groot arbeidsterrein weten te verde digen tegen de concurrentie van een be kende instelling alhier, welke tal van vreemde leerkrachten in het Leids mu ziekleven inschakelt! Intussen kan over de muzikale presta ties met veel waardering gesproken wor den. Er waren vele executanten, waarbij het aandeel der piano-leerlingen de grootste voldoening schonk. Hier kwam zonder uitzondering steeds tot uiting, wat ijver en goede leiding bij de pianostudie vermogen! De vocale prestaties der koortjes waren niet alle even gelukkig. Ons inziens moet het inschakelen van jongens in het sta dium van de groei ontraden worden, tenzij men op dit gebied zeer behoedzaam te werk gaat. Het meest voldeed ongetwijfeld het gymnasiastenkoortje, dat „Ecce Gratum" van Conrad Beck zeer verdienstelijk uit voerde. Dit moderne werkje, waarin de zangstemmen uni sono (gelijk aan een stemmig) behandeld zijn, verried een prima voorbereiding. Men had het „pa pier" nauwelijks nodig, terwijl deze mu- verre van gemakkelijk is! De be langrijke pianopartij vond in dr A. J. Koster een voortreffelijk vertolker. Minder enthousiast zijn wij over het solistisch aandeel van Lies van der Bom, dii ook in haar openingslied „An die Muslk" niet het minsite blijk gaf van zangtechn-isch begrip, noch van voor drachtsmogelijkheden. De solo-dansen waren een aardige af wisseling, want Winja Marova (waarom toch dat naïef gedoe met „buitenlands" klinkende namen?) bezit talent. Geestige vondsten in de „Boerenpolka", terwijl ,Le Cygne" van Saint Saens met goede pitsen techniek en gevoelige plastiek werd gedanst. Inauguratie prof. Kernkamp Op 2 November om 4 uur zal prof. dr J. H. Kernkamp, benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte vanwege het Leids universiteitsfonds, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele e in het groot auditorium van het academiegebouw. Balletklas Toonkunst Aan de muziekschool van „Toonkunst" benoemd tot lerares van de balletklas: Gerrie Tonnon, eerste assistente aan de school van Xanda Stradowska en leer linge van de school Marie Rambert te Londen. Leden van Nieuw-Brunhilde gaven voorts demonstraties van muziek en be weging, waarbij ons de uitbeelding van he' begrip „strijd" volkomen onbegrijpe lijk voorkwam. Wilh. Korswagen decla meerde een gedeelte van „Sonate Facile" door Johan de Moolenaar en „Vrede" van Timmermans, terwijl Han Zirkzee zelf met fraai toucher een vertolking gaf van Debussy's „La Cathédrale engloutie". Ondanks onze bezwaren tegen de wijze waarop, is Han Zirkzee zonder twijfel In zijn opzet geslaagd. Hij schonk de volle schouwburg een genoeglijke avond, ter wijl alle medewerkenden deswege flink In de bloemen werden gezet. Henrl Welbooren. T ele visie-uitzending in rusthuis De ouden van dagen van het rust- en verpleeghuis Solglytt aan het Plant soen kregen Vrijdag een gezellige avond aangeboden. Iemco verzorgde welwillend een televisie-demonstratie door middel van de service-wagen van deze firma. De demonstratie slaagde uitnemend; zowel de beelden als het gesproken woord kwamen zeer goed tot hun recht. Voor allen was het een evenement. De directeur van het tehuis sprak woorden van dank. „Ons beginsel getrouw" Afdeling Leiden van Chr. doofstommen vereniging tien jaar De vriendschap kan niet sterk genoeg zijn ZATERDAGMIDDAG EN -AVOND werd het tienjarig bestaan herdacht van de afdeling Leiden van de Chr. doofstommenvereniging „Ons beginsel getrouw". De bijeenkomst werd gehouden in de kleine Burcht, waarvan de benedenzaal geheel bezet was. Het eerste nummer van het feestprogramma vermeldde een godsdienst oefening, die werd verzorgd door de heer G. van den Heuvel, onderwijzer aan de instelling Effatha. Hij sprak over 2 Tim. 2 13a: Indien wij ontrouw zijn, HU blüft getrouw. In deze tekst lezen wij van trouw ontrouw. Paulus wekt Timothetis op trouw te blijven. Trouw blijven betekent: niet vergeten, niet verloochenen, de heid liefhebben. Altijd trouw blijven is erg moeilijk. Het is dan ook zeei gelijk, dat Timothetis ontrouw wordt. Maar, zegt Paulus, God blijft getrouw. God zal doen wat Hij belooft. Christus gehoorzaam tot de dood kruis. God is echter ook getrouw in Zijn bedreiging en straf. Hij is getrouw in alles. De heer Van den Heuvel hoopte, de leden van de afdeling Leiden getrouw zullen blijven in de dienst aan Hem. Mensen, die God oprecht liefhebben, zijn altijd blij. Christen zijn is blij zijn- Chris ten zijn betekent ook: het moeilijk kun- hebben. Als het dan moeilijk is, bidt tot Hem, of Hij wil helpen. En Hij wil het. Ten slotte werd gemeenschappelijk »n vers van Psalm 111 gelezen. Na de eerste pauze boden verscheidene afgevaardigden hun gelukwensen ook de heer E. de Kuiper uit Schoon hoven, lid van het hoofdbestuur. Deze vertelde ons, dat de vereniging thans on geveer 600 leden telt, verdeeld over der tien afdelingen. Veel afdelingen hadden afvaardiging gezonden, zoals Den Haag, Voorburg, Gouda, Rotterdam Arnhem. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer C. van der Mey, mocht ook tal van geschenken in ontvangst >n. De leden bleken hiermeer ingenomen te zijn; na alke toespraak volgde een spontaan applaus. Alle spre kers legden de nadruk op de vriendschap in deze kring. Deze kan niet sterk ge noeg zyn. De heer H. Kalkhoven, horend medewerker van de afdeling, richtte zich in het bijzonder tot de heer Jac. Questroo, /an de oprichting der afdeling af penningmeester is. Deze bestuurder werd veel dank gebracht voor de wijze, waarop hij zijn werk doet. Aan deze dank werd de hartelijke wens toegevoegd, dat de heer Questroo nog lange tijd als zodanig in de vereniging zal werken. De feestcommissie, die bestond uit acht personen, had een aantrekkelijk program- samengesteld. Het meer lichtte deel begon met een interessante zoekpuzzle. nummer „Dovendroom over vestigde de aandacht op een eigen huis doofstommen. De bond streeft ergens in Nederland een centrum doofstommen te stichten, opdat deze en uit hun isolement komen. De heer De Kuiper vertelde, dat hij een doofstom- kent, die ergens in een oudeliedenhuis zit. Het leven van die man is niet aange- 1, omdat hij zyn omgeving niet be- grypt en zyn omgeving hem niet. Alle doofstommen hopen van ganser harte, dat deze droom nog eens „echt" zal worden. Er werd voor dit centrum ook een col lecte gehouden. Toen de grote pauze voorbU was, ver toonde de heer G. Crama zyn goochelkun sten. „Pechvogel" was een toneelstuk ,door en voor doofstommen", een blyspel Hij zou in December vertrekken Piet Uiterlinden heeft Zuidafrikaanse benoemingen aanvaard De LEIDSE ORGANIST PIET UITERLINDEN heeft zUn Zuidafrikaanse be noemingen tot organist-koorleider van de thans in aanbouw zynde kerk te Beaufort-West, Hill Side, en muziekleraar aan de middelbare school Centraal aldaar aangenomen. Beaufort-West ligt in de Kaapprovincie. De heer Uiterlinden heeft zyn zaken voor het vertrek al geheel geregeld, maar het is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer hy ons land zal verlaten. Het zou zyn bedoeling zUn op 1 December te vertrekken, hetzy per K.L.M., hetzy per boot. Het vertrek van de heer Uiterlinden is I Ook in de omgeving van Leiden is de voor onze stad een verlies. Dit is geen heer Uiterlinden niet onbekend. Tal van gemeenplaats, maar de mening van zeer concerten heeft hy er gegeven. Wy den- velen. In het bijzonder de Hervormde ken slechts Gemeente verliest in hem een man, die pagnateur zich met volle overgave aan de eredienst der Kerk heeft gewijd. Toen de heer Uiterlinden in onze stad kwam, bevond de vernieuwing van de zang der Ge meente zich in haar eerste stadium. De heer Leo Mens was er mee begonnen. Samen zyn deze organisten er in ge slaagd een Gemeentezang op te bouwen, waarvan onze muziekmedewerker onlangs schreef, dat hy haast ongelofelijk schijnt. Een bewijs voor de vérgaande verbete ring is ook wel het aantal zangdiensten dat door het I.K.O-R. in zijn reeks „De Kerk zingt" in de loop der jaren werd uitgezonden. Verder heeft de heer Uiterlinden ge poogd de Kerkmuziek dichter bij de Ge meente te brengen. Hiervan getuigen zyn „muzikale avondstilten", die hij enige jaren achtereen des zomers in de Hoog landse kerk heeft gehouden. Vooral dit jaar bleek uit de opkomst, dat deze con- certen-voor-iedereen, waarvoor geen toe gangsprijs werd geheven, zich in een toenemende belangstelling en waardering konden verheugen. de heer Uiterlinden niet altyd gemakkelyk het nieuwe, dat toch zyn oorsprong vindt in het oude, bij de ingang te doen vinden. Hier en daar ontmoette hij tegenstand. Maar hy te idealistisch om zich terug te trekken. De Hervormde Gemeente heeft aan hem veel te danken. Misschien is er wel eens een gegronde aanleiding ge weest tot enige critiek, toch kan de con clusie zijn. dat Uiterlinden heeft leren luisteren en heeft leren zingen. En hy deed dit altyd met een bly gemoed. Noordwyk. En als het bekende kinderkoor' „De Lenteklokjes" van Riek Meyering heeft hy zich niet minder verdienstelyk gemaakt. Hy is ook muziekrecensent de Leidse editie van Het Vrije Volk, functie die hij ook enige maanden vooi ons blad bekleedde. Ten slotte vermel den wij nog. dat de heer Uiterlinden dirigent is van het Leidse diaconessen- De heer Uiterlinden zal zo lang moge- lyk de functies die hy nu heeft, ver met een zeer vrolyk slot. In het byzon- der de feestcommissie kan op een ge slaagde ontmoeting terugzien. De heer Kalkhoven sprak nog een slot woord. Hy wees op het vruchtbare werk, dat door het ondenvijzend personeel op de scholen voor doofstommen wordt ver richt met zeer veel geduld. Er is een tyd geweest, dat er practisch niets voor de doofstommen werd gedaan. Toch is er nog te veel onbekendheid ten aanzien van dit werk waar te nemen. De arbeid voor doofstommen heeft het mogelijk gemaakt, dat er by deze ont moeting zo veel kon worden gedaan. Met klem wees spr. nog op de noodzakelyk- heid, dat doven lid zyn van een vereni ging als deze. zy verrijken daarmee hun Ring Alphen Herv. M.V. en J.V. op G.G. De eerste vergadering in dit seizoen van de ring Alphen aan den Ryn var Hervormde J.V. en M.V. op Geref. grond slag werd Vrijdagavond in „Rehoboth" te Alphen gehouden. De belangstelling was zeer groot. De nieuwe voorzitter, ds Jac. Vermaas uit Bodegraven, opende en toonde zich bly, dat zo velen waren opgekomen. Het zou eigenlyk gewoon zyn, dat onze Chr. bijeenkomsten de volle belangstelling zouden hebben. Er moet ook meer en thousiasme komen. Dan spreekt het van zelf, dat we dergelyke avonden bywo- nen en dan hoeft er ook niet zo geklaagd te worden over gebrek aan belangstel ling. Een lid van de Alphense M.V hield een inleiding, waarop een bespreking volgde. Een Bodegraaf se J.V.-er teerde. Na de pauze behandelde eei van de J.V. uit Boskoop het onderwerp „Ons gebed". Ds J. de Heer, voorheen predikant te Benthuizen, sloot de gadering met gebed. De afdeling kan terugzien op een goede avond. kennis en leven niet in een isolement. Spr. dankte de feestcommissie voor haar vele werk, in welk dankwoord hy ook de heer C. van der Meij betrok. De heer Van der MeU werden bloemen aangeboden. De ontmoeting werd door de heer Van den Heuvel gesloten. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 15 t/m 20 October Te Lelden vestigden zich: P. H. van Andel en fam., kapt by de Marechaussee, Hoge Ryndyk 183; H. T. Arnold, de Genestetstraat 32; J. F. de Badts, instrumentmaker, Morskade 12a; O. Bergamini en fam., in- en exporteur, Oude Vest 107a; A. E. Bergink, LI. ver pleegster, Rynsb.weg 10; J. J. Bik, koop man, Apothekersdyk 30; C. Bitter, adm. ass. praev. geneesk., Merelstr. 7; D. Buj- leven, Kaarsenm.straat 7; D. Bly leven, hulparbeider N.S., Plantsoen 1; F. (J. Bijron. onderwijzeres, Rynsb.weg 29b; Damen, dienstbode. Herensingel 46; B. Dengah, Rijnsb.weg 29b; E. Vegter- Diehl, Oranjegrt 47; B. G. Djie, Plant soen 57; W. J. van der Drift en fam., laboratoriumbed., Herensingel 15; P. A. Drijver, de L. de Kanterstraat 2; M. E. Duyvendak, Cobetstraat 83; H. W. Egter van Wissekerke, Fagelstraat 22a; F. F. Everts, Hogewoerd 71; W. Haasnoot, ver pleegster, W. Singel 27; A. Harms, keu kenmeisje, Herengracht 33/35; Hartono, Rijnsb.weg 29b; J. J. van Heyst, Lorentz- kade 43; M. Hollaar, LL verpleegster. Rynsb.weg 10; J. H. Huigen en familie, hofmeester I KM, L. Morsweg 6; C. L. Jansen, O. Vest 35; F. de Jong en fam., bouwkundige, W. Rozenstraat 48A; E. L. Smits-Klinkhamer en fam., W. Rozen- J. Kloove'r en fam., caféhouder, Beestenmarkt 9; M. J. Erades-Koemans, Morslaan 1; L. Koopmans, 1.1. verpleeg ster, Rynsb.weg 10; P. A. M. Koster, ver koopster, van Hogendorpstr. 5; S. Laffra, huishoudster, Stadhouderslaan 29; wed. Adriani—Leeuwenburgh en fam., de M. v. Streefkerkstraat 24; W. V. van Leusen, Rijnsb.singel 22a; J. W. W. C. van der Linden, G. Doustraat 51; P. H. Mars. Breestr. 3b; H. W. Mathey,. Boer- haavelaan 2; P. Mees, Rapenburg 62; M. E A. Moens. LI. verpleegster, Rijnsb.weg 10; M. L. van de Moer, verpleegster. Rynsb.weg 10; J. C. van Munster van Heuven, Rapenburg 68; Oei, Tiang S. N.. Thorbeckestraat 42; J. B. O lij. kok, Pot gieterlaan 5; S. C. Olthof-van Omme, Fagelstr. 35; H. H. C. Plantfeber, Apoth. dijk 8; H. C. Popken en fam., drogist, L. Morsweg 20; J. P. van Raavens, 1.1. ver pleegster, Rynsb.weg 10; N. van Roon, monteur centr. verwarming. Varken markt 7; M. C. Roosenbrand, timmer- Nachtegaallaan 17; G. M. van Rijn echtg. v. Smit, Vrouwensteeg 9; J. Scha kel en fam., depóthouder Shell Mij, H. Morsweg 152; B. Schellekens, SL Rijn 10; C. H. Schelvis, 1.L verpleegster, Rynsb. weg 10; A. T. Schweizer, O. Singel 78; P. G. Sier, telegrafist KM, H. Rijndyk 85; P. Smit, areider N.S., Tasmanstraat I A. van der Spek, apotheker, Doezastraat 31; L. Steenstra, 1.1. ver pleegster, J. van Goyenkade 8; A. Stolp, hfd ambtenaar Rep. Indon., W. Singel .8; J. E. Stuit, agent v. politie, de Sit- terln 34; B. Swnnenburg. 1.1. verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; H. G. A. Thieme, de Sitterlaan 131; P. J. Eerdmans-van Til- borg, secretaresse, Nwe RUn 8; A. van Uden en fam., H. de Grootstr. 16; M. A. der Valk, kinderjuffrouw, Sumatra- straat 100a; A. J. Verboom, LL verpleeg ster, Rynsb.weg 10; S. Vlieland, dienst bode, Bakker Korffstraat 4a; E. Walter, Steenschuur 7a; E. M. de Winter-van Werkhoven, Haven 16a; E. H. Gordyn- Wetten. H. Rijndijk 140a; W. A. van der Weijden, landarbeider, Clarenstg 11; A L. Winkel, Rapenburg 131; J. M. van der Zwan, 1.1. verpleegster, Rijnsb.weg 10; W. J. van der Zijden, Boisotkade 7; P. G. van Zijp, 1.1. verpleegster, Rynsb.weg 10. Uit Leiden vertrokken: W O Albrecht, Noordeinde 2a, 's-Gra- venhage, Bierkade 17; C C Baetens fam, Vismarkt 1, Breda, Werfstzr 41; A G Ballimtijn, Boerh ln 29, Ermelo, Kromme- weg 40; C P Belonje, H Rijndyk 57, Eindhoven, Boschdijk 452; J H Berkhout. Rijnsb weg 10, Voorburg, v Watervliet- str 28; R K de Bilt en fam, H Ryndyk 183, Vught, St Catharinastr 21; C Boulihou- wer, Marienpoelstr 9, Bloemendaal, Bos en Duinplein 6; J M Boersma, Bloem- markt la. Canada: P van den Bossche er fam, Calandstr 15, Borne O, Azelosche- weg 46; O L Bouma, Rapenburg 103, Oegstgeest, v Cuycklaan 1; H M de Bruyn. W Singel 27. Leimuiden, Dorps- str 269; L A Barendsen-Cleveringa, Rijnsb weg 29. Haarlem. Boekenrodestr 3; A Damen, Volmolen srt 2a, 's-Gravenhage. Apeldoornseln 84; F H Dankelman, H Rijndijk 10, Indonesië: G Th Ebell. Noordeinde 2a. Roterdam. Oranjeboom- str 265a: H Eefting en fam. Apothekers- dijk 7. Apeldoorn. Asselsestr 63: R E En- trop. Lange Mare 66. 's-Gravenhage. Ni- colaïstr 28; L A Eijgenraam, W Singel 57d, Delft, Heemskerkrtr 4; J G Fioole, Rapenburg 59. Oterleek, Dorpstr A 29; C Ginjaar. Maresingel 55a. Vlaardingen, EendTachtstr 13a; G W Gleym, Poelgeest- horsterweg 14; H M J de Graaf, Aal- str 20a, Ede Gld, Otterloo Deelen Brink- markt 11, Nieuw Zeeland: W J de Graaf, O Herengrt 24. Utrecht, Rembrandtkade 19; A M de Groot Noordeinde 50, Nijme gen. St Annastr 289; G de Haan, Rijnsb weg 43a. Ver. Staten van Noord-Amerika; M C Haairbrink, B Rozeboomstr 22, Amersfoort, Acubastr 22; M R Halie, J de Wittstr 31, Apeldoorn, Jachtlaan 171; A G J Haring. Nw Rijn 23a, Bloemen daal, Rijperweg 7; P Q Heemskerk. He- renstr 96. Hazerswoude. Riindijk 11: W P den Hollander en fam, Morskade 20a, Amersfoort, Soesterweg 175; H v d Zwan- Honders, Evertsenstr 16, Leiderdorp. MeUelaan 29; J B Hubrecht, R en Schie- kade 3, 's-Gravenhage, Herengrt 19a; A H Jacob, Oude Vest 45. Amsterdam, Amstelveenseweg 760; H J Jansz, Vrou- wenkerkgrt 12, 's-Gravenhage. Fr Hen- drikln 200; M de Jong, Rapenburg 59. 's Gravenhage, Schlegelstr 48; T A A Jon- genelen, Herengrt 45a, Noordwyk, Lan- geveld 29; H K F Katzenstein en fam, Rijnsbweg 14, Zwolle, Veerallee 5; wed E J Th M VerloopKaulbach, Boerhln 16, Oegstgeest, Rhijngstrweg 159; A Keijzer, Tollensstr 2, Eygelshoven, Laurastr 48; C H Klasen, Morstr 53, Indonesië; J van der Knaap, T Siegenbeekstr 9, Indonesië; S J Kok en fam, Noordeinde 37, Zeist Slotln 28c; M M Koper, Zoeterwsingel 20. Wassenaar. Nassauln 4; A G Koppers, Oude Vest 85. Arnhem. Combalaan Groot Heidekamp; H Koster. Warmonderweg 39. Delft Fred Hendrikstr 68; W Lagen dijk en fam, Trompstr 77. Oegstgeest, Utcrwaerdeln 3; H M v d Sigtenhorst Laman en fam, H Rijndijk 190a, Leider dorp. Meyelaan 10; V C van Dammev Ligten, Boerhln 9. 's-Gravenhage. Pomo- naplein 88: L J van der Meer. Stations weg 39. Nederlandse Antillen: H van der Meer en fam, Herenstr 6a. Haarlem, Ek- sterstr 63; A J H Mennega, Zoeterwsingel Canada: H van der Meij, W Singel 96/ 97, Rynsburg, Baron v Wassenaerstr 20; M Meyer. Rynsbweg 10. Amsterdam, Kie- vitsfcr lbov; J J Bom-Nieuwzwaag en fam, Hooigrt 39, 's-Gravenhage, Wnsse- naarseweg 200: A Nottelman en fam, H de Grootstr 8. Schoorl, Slotln c 227d; A G Nottelman, H de Grootstr 8, Zwolle, Groeneweg 56; H P PaulidesOmtzigt en fam. Wassfcr 21, Indonesië; J B Oonk, Fa gelstr 35, Oegstgeest. v Wassenaerln 7; H W van Oosten, Atjehstr 13a, Arnhem. Combalaan Groot Heidekamp; K Pikkert. Lusthofln la. Aalsmeer, Begoniastr 18: A H de Graafvan der Ploeg. Vondelln Utrecht. Rembrandtkade 19; M T N Plouvier. Lorentzkade 24. Utrecht Nw Gracht 56: C S M Proot. Ie Binnenvestgrt 11. Noordwyk, Langeveld 29; J F Razoux Schultz, Papengrt 11, 's-Gravenhage, Gr Hertoginneln 248: I J Reichenfeld. Mo- riennoelstr 2b. 's-Gravenhage. Ruychrock- ln 230: W Roest en fam. Pr Hendrikstr 14a. Warmond. Wasbeekln 19: O R Rom- bouts. Klokstg 12, Bloemendaal. Joz Is- raelsweg 9: M M Ronsmale Neoveu. Hva- cinthenstT 24a, Heerde. Veenweg 8: N J de Sande BakhuUzen. O Sineel 78. Rotterdam. Mathenesserln 167: A B van Schaik. Boerhln 2, Haarlem. Kamnerlaan 4: E M Th de Schutter. Oude Rijn 25. Fijnaart ca D224: Th J Selier, Ten Kate- 4. Amsterdam. Sikkelstr 14: P J Smit. Kraaierstr 36a, Amsterdam. 3e Oorter- Darksitr 29h; W Smit en fam. V-eewUkstr 18a. Haarlem. Eksterstr 571; P D J M Snijers. Botermarkt 15. Verenigde Staten Noord Amerika: E C Soruijt, Haar- Istr 106. Wijchen, Klooster Alverna B304; C Stofberg. Breestr 119. Hengelo O. Mes- dagstr 5; P L SchenoercStofberg en fam, Breestr 119. Hengelo O. Mesdaestr 5: J Sustring, Liisterstr 7. Indonesië: S van 'eren, Julianastraat 83, Leiderdorp. Meiielaan 19; A M L Vencken. Merelstr 21. Obblcht ca. Papenhovenstr 201: A C Verwoerd. Levendaal 42a. Eibergen. G101. A J Vos, W Singel 27. België: G de Vos. Alexanderstr 62. Brunssum. Pelgrimsweg 41; G A I Wesseling, v Hogendorpstr 1. Amsterdam. A Pierson>=+r 14IT; EK Woltjer, Rijnsbsineel 2. Hilversum. Beet- hovenln 5: J Zandvliet. Sam de Zee'shof 19, 's-Gravenhage, Zuid wal. 20. waarby leder zelf het oordeel des onder- scheids dient te bezitten". De overheid kan de verantwoordeiyk- held voor de geschiktheid der films niet op zich nemen. Daarmee meent ze natuuriyke grenzen van haar taak overschrijden. Maar hier zit dan ook, geloof ik, een gerechtvaardigde critiek in. Niet gericht tegen de commissie der keuring, want zU kan krachtens haar bevoegdheden, niet anders. Maar tegen de opvatting, die de Overheid blUkt te bezitten. Want als het nu gaat over d e goede zeden en de openbare orde, dan komt men, erover nadenkend wat dat betekent, tenslotte uit by de particuliere opvattingen daaromtrent, of bU wat zich daarover als communis opinio (algemene opinie) heeft vast gezet. Staat het "ereen wel vast, wat onder „goede zeden" ls te verstaan? Wat is het aan randen van de openbare orde? De com missie moet dit naar geweten beslissen. Ik heb grote eerbied voor het geweten van elk mens. En zeer grote eerbied wil ik hebben voor het geweten van elk der leden der keuringscommissie. Haarhet geweten van wie ook spreekt nooit het laatste woord. Dat laatste woord is aan God. Wat God ln ZUn woord goede zeden noemt, wat God als de openbare orde aanwUst is beslis send en dat dient bindende kracht te hebben voor ieder mens en dus voor het gehele volk. Daarom zou Ik niet tevre den zUn met een protestants Chrlste- lUke nakeuring voor Protestanten. En dan nog wel van een bepaalde structuur. Het gaat om het héle volkdat bloot gesteld is aan het „Bioscoopkwaad". En wy zUn niet tevreden als het eigen groepje tevreden ls. Er ls een volk ln nood. En met het oog op het hele volk, dient de bioscoop met een nieuwe bios coopwet binnen de perken gehouden te worden, en dienen andere, dan genoemde subjectieve normen, het bioscoopkwaad te beteugelen. DjH. J. Groenewegen n. F)E BIOSCOOP! Dat woord heeft terecht vele jaren een afschrikwek kende klank gehad. En het is een veeg teken, dat het in vele gezinnen tegen woordig een vertrouwde klank heeft. Want wy moeten toegeven, dat er een heel groot stuk waarheid zit in de be zwaren, die tegen „de bioscoop" worden aangevoerd. Het is waar wat men zegt; het is een satansmiddel om de zeden te bederven. Het is een samenknoopsel van leugen en bedrog, dat in de hand van uitgeslapen zakenlieden, een mens af trekt van de gelovige omgang met God. Het is volledig in te denken, dat, wie Christus kent, aan Hem genoeg heeft, geen behoefte heeft aan de bioscoop. Omdat daar de wereld in haar zondige verhoudingen op je afkomt. Omdat die hele bioscoop-zaak ontstaan is in een tyd, in een wereld van saecularisatie, afkeer van God. Omdat de zonde veeleer verdoezeld en goed gepraat wordt, dan dat ze ons voor ogen gesteld wordt als vergrijp aan Gods Majesteit. Hoe „pittiger" de film, hoe meer sensatie en prikkeling, hoe meer geld er binnen komt. Na de tijd van de rondtrekkende bioscoop, een tent. komen de bioscoop theaters. Aanvankelyk een koffiehuis of een daartoe bruikbare localiteit. Het aan- kledingscomfort van het zich in maat schappelijk opzicht deftig installerende bioscooptheater geeft de voorkeur aan zwoele bombast en historische stijlloos heid, terwyl aan de film. als ze zo was als ze zou kunnen en moeten zijn, een zuivere moderne architectuur zou be antwoorden. Deze laatste opmerking is van Georg Schmidt, een erkende film specialiteit, die ik ook reeds in myn vorig artikel noemde. Ja, u leest het goed: hy heeft het over de „zwoele bom bast en de historische stylloosheid der bioscoop". Hy zegt: als de film was, zoals ze zou kunnen zyn. Hier hebt u van ongedachte zyde een critiek, waarmee wy het volledig eens zyn. Het is deze sfeer van zwoele bom bast, het is deze historische stijlloosheid waarin een film wordt vertoond, die niet is, zoals ze zou kunnen zyn. Denkt men werkelijk, dat men met een „Critisch Filmbulletin" dit bezwaar weg neemt? Verandert daardoor de omgeving en de sfeer van de bioscoop? En hebben wy (aUes) gedaan met een filmbespreking, wat we naar Gods Woord, behoren te doen? Of moeten wij trachten het bioscoopbedrijf, dat uitsluitend oo winst gericht is, duidelyk te maken met alle middelen die ons ten dienste staan; niet langer zo. Maar de films worden toch gekeurd? Inderdaad. Het is goed dat u daarover ook iets weet. Want het kan een antwoord geven op de vraag, of de film keuring een garantie kan zyn voor het gehalte der film hoewel de zwoele bom bast der omgeving blijft Het kan ook een antwoord geven op de vraag volgens welke normen de keu ring geschiedt Vast staat dat lang niet ieder ingenomen is met de Overheids bemoeiing op het terrein van de bio scoop. Jan van Kasteel staat niet alleen in zyn mening. Wanneer zal de over* heid de filmkunst ontdekken en zich derhalve wat minder tot bemoeienis met de film gerechtigd of zelfs geroepen achten. Geen overheidsbemoeiing dus: volgens sommigen. Uit de geschiedenis blykt hoe moeiiyk dit terrein voor de Overheid is. In 1928 installeerde de toenmalige Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, mr J. B. Kan, de „Centrale Commissie voor de keuring van film", ingevolge Artikel 15 van de Bioscoopwet van 14 Mei 1926. Er waren bijna 2 jaren verlopen tussen het ogenblik, waarin de Bioscoopwet in het Staatsblad verscheen en het moment waarop de in art. 15 van die wet bedoelde commissie werd geïnstalleerd. Als we weten dat op 2 November 1918 by Kon. Besluit een Staatscommissie was inge steld, aan welke was opgedragen te on derzoeken welke maatregelen van Over heidswege behoorden genomen te wor den t.a-v. de bestrijding van het zoge naamde „bioscoopkwaad" dan zien we, byna 10 jaar „gedokterd" is vóór de centrale commissie voor de keuring van films geboren werd. Men kan dit kwalijk een „voorspoedige geboorte" Maar twee dingen bleken hieruit glas helder. Ten eerste: de zaak der filmkeuring as zeer ingewikkeld en ten tweede: er bestond dus volgens de regering een .bioscoopkwaad". De bioscoopwet heette officieel: De wet tot bestryding van de zedelyke en maatschappelijke gevaren in de bioscoop. Is het wonder, dat dus de gewone opinie van mensen die zich om Godswil geroepen wisten tot het „haten en vlie den der zonde" kortaf zeiden: de bio scoop: daar kom ik niet De Overheid zelf moest Immers In grijpen. Er waren toch duidelyke zede lyke en maatschappeiyke gevaren? En wy mogen ln 1951 niet vergeten, dat sedert 1918 heel wat gebeurd is. Deze jaren hebben ons omwentelingen te zien gegeven, nieuwe theorieën doen horen, hoogst ingewikkelde problemen voorgelegd en een enorme ontwikkeling de filmkunst en filmtechniek ge demonstreerd. De films moesten dus eerst gekeurd worden. „In het openbaar worden geen films vertoond dan indien en voor zover zy door de Centr. Commissie als niet in stryd met de goede zeden of de openbare orde zyn toegelaten". (Art 16 Bioscoop wet). Wat beslist dus over de al of niet toe laatbaarheid van een film? De goede zeden en de openbare orde. Hoe de Keuringscommissie haar taak opvat, wordt iets duidelyker by de lezing van het artikel van P L. G(erritse) ge titeld: „De filmbeul' 'in het boekje: 10 jaren filmkeuring in Nederland" Hier worden enige uitspraken aangehaald van de heer Van S'averen, voorzitter der Commissie Als jvist ls. wat ln iit boekje staat, moet de heer Van Staveren gezegd hebben: Propaganda, voor welke richting of zaak ook kan nooit grond voor verbod zyn, hoezeer de keurder het er ook on- :ns mee moge zyn. En ook: ..Met name moeten wy ertegen waken, dat geen enkele eerlyke, godsdienstige of andere mening of overtuiging op on waardige wyze wordt aangerand Het staat voor mij vast. dat de taak der leden de Filmkeuringscommissie een on- mogeUjk zware taak is. En wy mogen diep van doordringen, dat deze functlonnarissen naar eer en geweten ge. handrid hebben "n handelen. Het staat my vast, dat ze hoofd voor hoofd met de beste bedoelingen werken. En men kan en mag niet vragen, dat ze ver der gaan dan dc bevoegdheden, die hun gegeven zyn. Vooral ook niet omdat ln de Memorie van Toelichting op de bio scoopwet is neergelegd: „Bedacht dient te worden, dat er tenslotte een leeftyd komt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3