ïlieiiiue jTrifcrt)c (Ton rant Imerika waarschuwt voor de situatie in het Midden Oosten Te Pan Moen Djon zal het spel weer beginnen Wist U MANDAG 22 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9259 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatuastici) fs gfjtbltvea tnyn hert to tegfjenspott" ZONDAGSARBEID BRENGT DE OPLOSSING OOK NIET ZIE PAG Egyptische (roepen giaven zich in Cairo zal niet afwijken van zijn nationalistische koers geld uitlenen Prins Bernhard tijdens het weekend in Washington Prins Bernhard is Zaterdag uit Vir ginia voor een particulier bezoek in Washington aangekomen. Hij zou gisteren DEAN ACHESON heeft verklaard, dat de toestand in 't Midden Oosten of. vandaag zijn inspectiereis langs mili- hem zorgen baart. De Ver. Naties en het Atlantisch Pact hebben tot heHanderTüJ opleiding zJn,%o™riStten". tak te voorkomen, dat de gebeurtenissen in het Midden Oosten de rest er wereld in gevaar brengen. In de eerste plaats dient Amerika waak- personeel VCUl Stork wil tam te blijven. Een eenheid Amerikaanse vliegtuigen is uit Maryland p Malta aangekomen en nog meer Amerikaanse toestellen zullen ter ersterking volgen. Aan een infanterie-brigade in Engeland werd aan- Om de woningbouw in Hengelo ezegd, zich gereed te maken voor dienst in het Midden Oosten. Gedu- te bevorderen inde het weekeinde hebben zich in Egypte weer tal van incidenten Het gezamenlijk personeel van de Kon. Dorgedaan. Een Egyptische troepenmacht, bewapend mettanks en zwaar ka^itaa^ van^ruim vier eschut was bszig zich in te graven op de weg tussen Cairo en Suez, en Ja°vae,rs ^Ser^whahïdeï'ii el op 25 km afstand van Cairo. Deze afdeling bestaat uit 400 man. spaard voor tijden dat er geen winstult- ritse eenheden hebben de gebouwen der Egyptische douaneautoriteiten kering kan geschieden. Aan de fabrieks- Suez bezet, alsmede he, kus,plaatsje Adabijah. g» Ï.TffSr'ïïffiÏÏTS De Egyptische regering heeft voorts de uit New York naar Parijs en Londen voor de woningbouw, ritse nota verworpen. Hierin was ver- vertrokken. Aldaar zal hij besprekingen Als vorm zal gekozen worden een le- aard, dat de Engelse troepen moesten voeren met de vertegenwoordigers van ning aan de gemeente Hengelo, opdat grijpen, omdat de Egyptische burger- Israël, over de toestand in Egypte. Hij een woningbouwvereniging enige flats ke autoriteiten in Ismalia en Port Said zeide later naar Israël te zullen vertrek- kan bouwen, waar 36 gezinnen van wo- toestand niet meester waren. In een ken, om rapport aan zijn regering uit te ningzoekenden der fabriek huisvesting gyptisch protest wordt betoogd, dat de brengen. I zullen vinden, ritse autoriteiten in de Suez Kanaal optreden, alsof zy zich bevinden in overwonnen gebied, dat geheel aan genade is overgeleverd. „Het zijn de ïgelse troepen, die provocerend optre- In het protest wordt de Britse re- ring verzocht, onmiddellijk al haar troe- uit de Kanaalzone terug te trekken, jypte zal zich door niets laten afleiden in de koers, die het thans met betrek- jng tot Engeland volgt. iDe bladen te Cairo hebben gisteren ge leld, dat het Egyptische Hooggerechtshof •n wetsontwerp op de algemene mobili- heeft goedgekeurd. Het ontwerp, aan het parlement zijn goedkeuring t geven, schrijft de instelling van „hoge raad van oorlog" voor. Zoals ids gezegd, heeft gedurende het week- ide de. situatie zich weer gekenmerkt botsingen en. incidenten. Volgens Reuter werd een motorpa- iuille van het eerste bataljon Royal icolnshire regiment, te Port Said met e vuurwapens en automatische wa- beschoten. Anderzijds zouden Britse lldaten in een gevechtswagen een schild- van een Egyptisch legerkamp in Said doodgeschoten hebben. Ook een cantinewagen van het Britse by Tel El Kebir onder vuur geno- Tengevolge van het ingrijpen van politie bij een wervingsactie voor ■echtgroepen' te Cairo werden vyf per gewond. De Egyptische staatsomroep heeft in Arabische uitzending een belangrijke ts ingeruimd aan een artikel, dat in Russische Izwestia was opgenomen, rklaard wordt, dat de nationale aan- iraken van Egypte zullen worden ge- eund, zowel door de Sowjet Unie ais nor communistisch China. Verscheidene optische bladen stellen een niet-aan- ilspact met de Sowjet-Unie voor. De Israëlische minister van Buiten- indse Zaken is onverwacht per vliegtuig Tijdens de jaarlijkse reünie in Londen ter herinnering aan de overwinning van El Alamein op Rommels woestijnleger haalden drie grote leiders uit de tweede wereldoorlog herinneringen op. Churchill (links) en Montgomery heb ben elkaar wat te vertellen, terwijl generaal Eisenhower aandachtig luistert. Nog geen definitieve stappen Kerk en Wereld herroept gewraakte persbericht Het dagelijks bestuur van het derde jhristelyk Sociaal Congres heeft zich zijn vergadering van Zaterdagmiddag ieraden over de moeilijkheden, welke ptstaan zijn in verband met een door let persbureau der Ned. Hervormde lerk verspreid bericht over de voorbe- elding van het congres. Het dagelijks estuur heeft gemeend ter zake geem definitief besluit te kunnen nemen, dochj korte termijn een vergadering van i iet volledig congrescomité te moeten lijeenroepcn. Deze vergadering is be- aald op Maandag 29 October. !Het directorium van Kerk en Wereld prklaart: li. dat een bericht aangaande het derde Ihristelijk Sociaal Congres, zoals dit (oorkwam in het bulletin van het pers- kireau der Ned. Herv. Kerk van Zater- ag 13 October 1951, uit zijn kring af-! omstig is; 2. dat dit bericht niet slechts onvol- idig was en zakelijke onjuistheden be- atte, maar helaas ook een onduidelijk, ar warrend en onjuist beeld gaf van de oorbereiding en opzet van dit congres; 3. dat de puhlicatie van dit bericht oor het directorium ten zeerste wordt etreurd, niet alleen wegens eventuele ihadelijke gevolgen, maar ook, omdat n verkeerde indruk moet wekken ingaande de beoordeling door Kerk en lereld van de opzet van dit congres; 4. dat het bericht bij dezen nadrukke- (k wordt herroepen. Vonkje kan lamp veroorzaken Tienduizenden liters benzine bedreigden scheepvaart Tankschip middendoor gebroken en twee andere schepen gestrand ONGEVEER 180.000 liter benzine verspreidde zich gistermorgen om elf uur over het water van het Keeten tussen Tholen en Duiveland toen het Belgische tankscheepje Furka voor de kust van Stavenisse mid dendoor brak. Onmiddellijk werden uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen om te voorkomen dat de benzine in brand zou geraken. De scheep vaart werd door de rijkspolitie te water gewaarschuwd dat zelfs een bran dende sigaret die achteloos over boord werd geworpen een verschrikkelijke ten gevolge zou kunnen hebben. In een dichte mist liep Zaterdag op de Zuidpunt van het Enkhuizer Zand op het IJsselmeer de Paraffine 10 Ernstige fraude bij Amsterdams G.E.B. Een bij Soc. Zaken in Zaandam Ernstige malversaties zijn aan het licht gekomen bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf in Amsterdam. Vorige week zijn meer dan twaalf arrestaties verricht en er kunnen nog vrij veel andere aanhoudingen worden verwacht. Men veronderstelt dat er sprake is van :n wijdvertakt complot dat werkzaam as in verschillende gemeentediensten- Op vervalste bonnen werden partijen materialen, welke gebruikt worden bij de aanleg van verlichtings-, kook- en varwarmingsinstallaties (loodkabels, ge trokken buizen, pijpen, leidingssnoer uit de magazijnen gehaald en ver volgens verkocht. De opbrengsten van gestolen goederen (die soms bij auto ladingen tegelijk verdwenen) liepen in de honderden guldens per keer. Men vermoedt dat een aantal amb- naren dat belast was met de afgifte contróe van bonnen en materiaal, het spel leidde; zij gebruikten er meestal werklieden voor. Muntopnemeis ia catés Voorts zijn er onlangs vele muntopne- ...ers ontslagen, di er een gewoonte van maakten in café's te gaan zitten in plaats hun klanten af te werken. De klan- gaven zij dan op als „niet thuis". Dat ging goed totdat het G.E.B. deze stroomgebruikers er schriftelijk op wees dat zij kans liepen tot de wanbetalers te worden gerekend, en er verbaasde brie- >en terug kwamen. Twee man aan de dood ontsnapt Vrachtauto door trein gegrepen Vergat spoorwegwachter de bomen te sluiten? Een chauffeur van een vrachtwagen Zaterdag met zijn passagier uit Den Hout (N.-B.) ternauwernood aan dood ontsnapt, toen hij de bewaakte overweg aan de Langeweg te Zevenber gen passeerde. De zwaarbeladen wagen kwam var dorp en omdat de spoorbomen geopend waren, reed de chauffeur de overweg op. Op hetzelfde ogenblik constateerde hij dat van de kant van de Lage Zwaluwe in volle vaart een trein naderde, chauffeur en zijn passagier aarzelden geen seconde en sprongen uit de cabine. Een ogenblik later vloog de locomotief op de auto, die geheel werd vernield en met een donderende slag tegen het wachthuisje aan de spoorlijn terecht kwam. De lading, bestaande uit natte pulp, vloog ver in het rond. De overweg- wachter was op dat ogenblik niet ir zijn huisje aanwezig. Naar de schuld vraag wordt een ernstig onderzoek in gesteld. Zaterdag meldden we, dat op de be waakte overweg bij Baexem (L.) voerman zijn leven redde door van melkwagen te springen, die tussen de spoorbomen was ingesloten. In Weert botste, zoals men zich zal herinneren, Vrijdag een locomotief op een goederen trein. Ook hierbij ontsnapte de bestuur der aan de dood. De Koningin van Perzië, die tijdelijk te Parijs was, arriveerde per vliegtuig te Rome, waar zij vescheidene dagen zal doorbrengen. „Schoolstaking" Schouwen voorlopig geëindigd Als resultaat van Zaterdag gevoerde esprekingen zijn vandaag weer bussen rijden voor het vervoer van school- inderen van West-Schouwen naar Zie- ikzee, met de bepaling echter dat dit en zeer voorlopige regeling is. Daarmee is na twee weken de „sta ing" van de ouders van ongeveer ne- entig kinderen geëindigd. Zoals men eet weigerden zij hun kroost naar :hool te sturen omdat de busdienst op et eiland was vervallen en de trams op ngeschikte tijden reden en bovendien te Generaal Lawton Collins, stafchef het Amerikaanse leger, arriveerde m aigon. Hij had een conferentie met ge- eraal de Laittre de Tassigny en het utshoofd Bao Dai van Indo China. De Furka, groot 940 bruto register- ton, was om tien uur omhooggevaren en een uur later by het Intreden van de eb middendoor gebroken. Toen het wa ter weer opkwam, zag het bergings vaartuig Walrus van Van der Taks Ber gingsbedrijf kans de tankboot op een zandplaat te slepen. Het Belgische tank schip Colve heeft daarna de nog over gebleven lading van de Furka overge pompt. De bemanning van de Furka bleef aan boord. Het scheepje zou vandaag naar Antwerpen worden gesleept. Negen sleepboten Bij Walsoorden, op de Westerschel- de, liep gisterochtend om vijf uur het ruim 7600 ton metende motorschip Aardyk van de HollandAmerika- lijn aan de grond. Negen sleepboten waren nodig om het schip vlot te trekken. Dit lukte pas om kwart over vijf in de middag, waarna de Aardijk zijn reis naar Vlissingen voortzette. Diesel botste tegen stoomtrein Jongen onder een der wagens slechts licht gewond Het te vroeg omleggen van een wissel had Zaterdagmiddag op het emplacement Doetinchem tot gevolg dat een diesel- driewagenstel van de lijn Winterswijk Arnhem op een stilstaande stoomtrein botste en vervolgens voor een deel op het perron terecht kwam. Een diesel-rijtuig werd in elkaar gedrukt; twee reizigers werden licht gewond. Doordat de stoomtrein achteruit werd gedrukt, greep de laatste wagen een juist achter de trein lopende scholier. De jon gen raakte onder de wagen, maar zag in ziin val nog kans tussen de rails te blij ven, waardoor hij slechts licht werd gewond. de grond. Het schip was, geladen met ■aten olie, op weg van Amsterdam naar Lemmer. Hoewel de zee over het dek spoelde, weigerde de kapitein sleepboot hulp. Tevoren was reeds een vissers vaartuig in de nabijheid geweest. Aan de opvarenden daarvan had de kapitein van het gestrande schip gevraagd of zij uit Lemmer een tanker wilde opbellen die een deel van de lading zou kunnen overnemen. Zolang de wind niet wakkerde, liep de Paraffine 10 geen di rect gevaar. Prinses Margaret Rose bewoog zich met haar moeder haast onopgemerkt tussen de vele gasten, die bij het huwelijk van de markies van Bland- ford en Susan Hornby tegenwoordig Koningin Elizabeth en Prinses Margaret bevonden zich onder de gasten van de markies van Blandford, de 25-jarige zoon van de Hertog van Marlborough, die in Londen met veel pracht en praal in het huwelijk trad met Susan Hornby, dochter uit een bekende Engelse society-familie. Gelijk men weet, is de markies van Blandford een vriena van Prinses Margaret. De bruid en de bruidegom verlaten de kerk, langs een erewacht van de Life guards, het regiment van de bruidegom. Naar een staken van het vuren" Accoord bereikt over de veiligheid tijdens de hervatting van het overleg DE VERBINDINGSOFFICIEREN der Verbondenen en Noordelijken heb ben te Pan Moen Djon eindelijk volledige overeenstemming bereikt over de voorwaarden, waarop het wapenstilstandsoverleg hervat kan wor den. Volgens Reuter, is de ondertekening van het accoord reeds geschied. Binnen 48 uur zullen de twee delegaties nu in een tent te Pan Moen Djon bijeenkomen om opnieuw te gaan praten over „een staken van het vuren". De gevechtsactiviteit concentreert zich op Koemsong, aan het Centrale front Voor de Verbondenen heeft vice- admiraal Joy de overeenkomst betref fende de hervatting der wapenstil standsbesprekingen, vandaag bekrach tigd. De aandacht is dus weer gericht op Pan Moen Djon. Het accoord ziet in de volgende vijf punten: Er ko men neutrale „veiligheids"-zones van 5 kilometer rondom de vredeskampen Moensan en Kaesong. Voorts komt er een neutrale corridor van 400 meter breedte, langs de 32 lange weg. die genoemde vredeskampen met het onderhandelingsoord Pan Moen Djon. verbindt. Ook een neutrale zone van 900 meter rond Pan Moen Djon. Lang leve de twee koningen Koning Boudewijn heeft te Brussel een bronzen tandbeeld van zijn groot vader Albert onthuld. Ook Koning Leopold, die in 1934 Koning Albert op volgde, was bij de plechtigheid aanwezig. Dit was Leopoldss eerste verschijning het openbaar, sedert hij in Juli van jaar aftrad. Tijdens de onthulling v het standbeeld riep de menigte geest driftig „Lang leve de twee Koningen". Daarna werd een parade afgenomen var 500 oudstrijders. „Deutschland, Deutsch- land über alles" Als volkslied weer aanvaard Het partijcongres van de Christen- democratische Unie te Karlsruhe besloot eenstemmig het „Deutschland, Deutsch land über alles" als officieel volkslied te erkennen. Men meende, aldus Reuter, dat de oorspronkelijke tekst aanstoot zot kunnen geven voor andere landen. Daar om zal de volgende tekst vopr het derde couplet van de hymne van Hoffmann Fallersleben gezongen worden, „Einigkeit und Recht und Freiheit, sind des Glückes Unterpfand, bliih' lm Glanze dieses Glückes, blühe deutsches Vaterland". Het Congres heeft voorgesteld om j sident Heuss te verzoeken, het niet volkslied af te kondigen. DAT gisteravond in A'dam twee man nen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen wegens vechtpartijen in de W. de Withstraat en de Kattenburger- gracht, en een van hen in zorgwekken de toestand verkeert. DAT de weer overal optredende pseudo-vogelpest ditmaal een minder kwaadaardig karakter heeft dan vorige DAT de Gelderse My van Landbouw n principiële redenen verontrust is i de regering kuikentoewijzing te bin- bepaalde oppervlakte op het eigen bedrijf korrelmais en/of aard appelen. DAT de voor Zaterdag aangekondigde staking der Bossche bakkersgezellen in drie bedrijven niet is doorgegaan, daar de drie betrokken patroons een vacan- tietoeslag beloofden, en tegen de nog onwillige patroons maatregelen worden beraamd. DAT het genootschap Nederland-Italië de werkzaamheden, die in April 1940 werden gestaakt, thans zal hervatten, .O.I.V. mev. Anny BeiminkWierts pres. i en mevr. C. T. Wijn—-van Lent secr. DAT de 40 Ned. leden van de internat, organisatie van chirurgen Zaterdag in Utrecht een nationale afdeling hebben opgericht. DAT de voorzorgsmaatregelen die Donderdag in het Keiezenkamp te West- ka pelle werden getroffen i.v.m. ver moedelijk pokkengevaar, Zondag zijn opgeheven en het contactgeval pokken- vrij is verklaard. DAT pater dr Burghard van Summe- ren O. F. M., de reotor van het gym nasium te Venray. hetwelk 300 j. geleden als Latijnse school werd geopend, t g.v. dit jubileum is benoemd tot officier in de orde van O-N. DAT eind vorige week in Kopenhagen Ned.-Deense landbouwbesprekingen zijn gevoerd. DAT de nieuwe brug te Doesbug, die de schipbrug in de weg Doesburg DoetinchemGenderen zal vervangen, omstreeks de jaarwisseling wordt open gesteld. DAT jhr mr L. J. M. van Sasse van Ysselt, tot voor kort pres. van de Bre dase reohitbank, op 70-j. leeftijd aldaar ia overleden. DAT de 35-jarige portier van de V.A.R.A.-studio te Hilversum wegens diefstal van spandoek, toneelgordijnen, tapjjtstof e.d. is aangehouden. DAT de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, in Tilburg is geïnstalleerd als ere-voorzitter van het kringbestuur voor Brabant van het Ned. Rode Kruis. DAT de contaotcommissie voor natuur- en landschapsbescherming op 3 Novem ber te Amsterdam een vergadering zal houden over natuurbescherming in de huidige Nedrlandse samenleving en als sprekers zullen optreden ir. H. M. Bus- kens en dr V. Westhoff. DAT de 65-jarige Utrechter A. R. Zater dagmiddag met zijn fiets onder een truck met oplegger is gekomen en op slag werd gedood. DAT de Zandvoorter F. P., die dron ken achter het stuur van zijn auto had gezeten en daarom niet meer mocht rij den, thans door de rechtbank te Haarlem tot f 100 boete en 3 maanden voorw. is veroordeeld, omdat hij toch weer een ritje van 500 meter uit de garage naar huis had gemaakt. DAT dokter Rietman uit Daarlerveen Zaterdagmiddag met zijn vrouw en kinderen te Vriezen veen met zijn auto het Overijsselse Kanaal inreed en allen door de Vriezeveners J. Jansen en H. v. d. Bram werden gered. DAT het werk aan de 6 jaar geleden officieel geopende erebegraafplaats te Ovepveen ia Nov. gereed komt. Beide partijen zullen in het gebied der besprekingen veiligheidspatrouilles hand haven. Elke partij zal, wanneer zij zich achter haar eigen linies bevindt verant woorde ijk zijn voor eigen veiligheid achter de linies. Wat de gevechten betreft, de infan terie der Verbondenen dringt gesta dig op naar Koemsong aan het Centrale front. Zij wordt gesteund door zwaar artillerievuur. Een 35 tal Amerik. Sabre-straal jagers hebben boven de kust van N.W Korea slag geleverd te gen ruim 50 Mig-vliegtuigen, van Rus sisch fabrikaat. Aan 6 Mig-toestllen werd zware schade toegebracht Volgens China Union Press zyn in Mandspoerye 300 jachtvliegers op vrachtauto's uit Siberië aangekomen voor actieve dienst in Korea. Aan een later Reuterbericht ontlenen wy nog, dat bij het accoord over Pan Moen Djon, de kwestie van het vliegen boven neu traal gebied onopgelost bleef. Briefkaart van „President Robert" ontvangen De heer Van Stippelen in Maastricht heeft Zaterdag van zijn vrouw en doch ter, die zich met notaris Quaedvlieg op de „President Robert" bevinden, een briefkaart ontvangen. Op de kaart, die uit Spanje was ver zonden, waren hartelijke groeten ge schreven. De heer Van Stippelen wei gert de kaart aan wie dan ook te laten lezen. Een Koreaanse boer, die ooggetuige was van het Incident in de neutrale zone van Kaesong, waarbij Ameri kaanse straalvliegtuigen betrokken waren, legt zijn verklaringen af in tegenwoordigheid van communisti sche officieren. De 12-jarige Kang Yong Dong werd tijdens dit incident gedood. Generaal Ridgway beloofde disciplinaire maatregelen tegen de in overtreding geweest zijnde piloten te zullen nemen en betuigde zijn mede gevoel rat de geU-afin ftimilig U.N.0. in de school de Naties", zal ook de school haar aandeel moeten leveren in deze herden king. Zulks dan op verzoek van de regering. En om de onderwyzers mate riaal te verschaffen, dat gebruikt kan worden om eem boeiende les uit samen te stellen, is enige tijd geleden aan alle scholen een jeugdnummer van het tijd schrift Wordende Wereld toegezonden Nu is het altijd wenselijk, instructies uit Den Haag op haar waarde te be kijken. Indertijd meende de toenmalige 1 minister van Onderwijs er goed aan te jdoen, aan alle scholen een circulaire te zenden, waarin de onderwijzers werden opgewekt, de leerlingen vaderlandje lie deren en vooral het Wilhelmus te leren. Zulks met het oog op het ziK-eren jubi leum van Koningin Wilhelmina, dat op handen was. De bekende schoolman J. C. Wirtz schreef toen, dat hij, de goede be doelingen van de minister niet in twijfel trekkende, toch maar liever had, dat de minister dergelijke 9tukken niet aan de chr. scholen zond. Wat de minister ge vraagd had. deden deze 9cholen toch reeds krachtens haar beginseL Wirtz zei: Wij zijn vrije scholen en weten heel 1 goed. wat wij onze kinderen zullen leren En nu is daar dan het verzoek van het ministerie van Onderwijs, om op 24 October in de hoogste klaseen een les te wijden aan de organisatie van de Ver enigde Naties. Zullen we daaraan vol doen, ja of neen? belangrijk verschijnsel in wereldgebeuren van vandaag, belangrijk genoeg om er onze leerlingen mee op de hoogte te stellen. Maar dan liefst zonder veel gebruik te maken van het jeugd nummer van het blad Wordende Wereld. Want dat is geheel doordrenkt van de geest van het humanisme. Attlee, de Engelse minister-president, heeft het voornaamste geloofsartikel van het humanisme heel juist geformuleerd, toen hij zeide: „Wij geloven, dat de mens in wezen goed is". En deze onschriftuur lijke stelling vinden we nu ook verwerkt in dit toegezonden jeugdnummer. Daar om moeten onze onderwijzers van dit blad maar geen gebruik maken. De wereldvrede is maar niet een kwestie van wat meer verdraagzaamheid en wat meer liefde. Evenmin mogen we de kinderen zeggen, dat ..nooit meer oorlog" een ideaal is, dat we bereiken kunnen, als we maar braaf en verstandig zyn. Het streven van de U.N.O. om een inter nationale rechtsorde te vestigen, behoeven allerminst te verwerpen. Maar we moeten de leerlingen er tevens op wijzen, dat zulk een rechtsorde moet staan onder de tucht van God wet. Hoe dan een les te geven over de U.N.O. vraag een goed antwoord gegeven door de bij haar organisatie aangesloten scholen een rondzendbrief te doen toe komen, waarin de heer H. Algra enige richtlijnen geeft, aan de hand waarvan les kunnen samenstellen, die ge heel in chr. geest is. Wel goed acht de heer Algra he*, op 24 October een les te wyden aan de U.N.O. Maar dan beginne men met samen de Bijbel te lezen: Ps. 72. Ps. 87, Micha 4. Waarbij niet vergeten worde, dat in deze bedeling de laatste en hoogste vervul ling der profetie niet komt In deze rondzendbrief worden dan zes punten aangegeven, waarlangs de les ziah bewegen kan. Allereerst wil de heer Algra op suggestieve wyze de kinderen duidelijk maken het grote verschil tussen naities onderling. Daardoor wil hy te sterker laten uitkamen de wonderlijke waarheid: töoh uit énen bloede, tóch allen ballingen buiten het Paradijs en allen door Christus bedoeld, toen HU zeide: Predikt het Evangelie aan alle creaturen. VERVOLGENS wil hy wijzen op Ba bel en de menselyke machtsconcen tratie, die door God niet gewild is. Door de veelheid der staten ontstonden de oorlogen. Maar er is verschil. Er zyn oorlogen, die gebiedende plicht waren, de tyrannie verdrijven", waarvan het Wilhelmus spreekt. Maar oorlog ia altijd verschrikkelyk en hy kan slechts voorkomen worden door de handhaving i het recht. Dat bedoelt ook de U.N.O. dat doen ook onze vrijwilligers in Er moet verder gewezen warden op de werken van barmhartigheid, die de U.N.O. verricht, o.a. in de vluchtelingen hulp. En eindelyk kan de kinderen ver teld worden van het grote Vrederijk dat komt, waar de wolf met het lam zal ver keren. Van dat Rijk spreken de profetieën en naar dat Rijk moet ons hunkerend verlangen uitgaan. Op deze manier zal het mogelyk zyn, een les te geven, geheel getrokken in de ahr. sfeer. Onze leerlingen horen dan duidelijk en eenvoudig, hoe zy staan moeten tegenover het verschijnsel van de Verenigde Naties; dat wij als christe nen er aan moeten meewerken en ook hoe wy dat moeten doen. Ook in deze les dus geen gelijkschakeling, maar een eigen klaar en principieel geluid gegeven. P. DE ZEEUW JGzn. Koning George mocht af en toe reeds op In het laatste bulletin, het twintigste sedert zijn longoperatie, wordt gezegd, dat Koning George VI goed vooruit gaat. De patiënt mocht zelfs reeds enkele uren per dag het bed verlaten. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewolking met enkele buien, vooral in de kustprovincies. Meest ma tige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Hier endaar lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfd- de temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 u.). I Dinsdag: zoc 7.1T17.31; maan Q£ U3JZ, QBdtf LkU. 30 Ooi

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1