Jlietuuc £eiii<>ri)C (öbunmt herdragen met niet waard. Rusland zijn het papier waar op geschreven Met Moskou overleg onmogelijk, wanneer men zwak is... Ook Nederlands protest tegen uitlating generaal Olmsted Alle hens! Wist U Gewetenloze lieden staken giften voor blindenwerk in eigen zak VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal. ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken rSlaalvaslicti Is gfjcbltoeo tngn hert In tcgfjenspott" Twee en dertigste jaargang No 9257 GEMEENTEN HEBBEN RECHT OP EIGEN BELASTINGEN ZIE PAG. 2 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Truman neemt geen woord terug ^RESIDENT TRUMAN heeft zijn vroegere verklaring bevestigd. Hij zeide: „Overeenkomsten met Rusland zijn het papier niet waard, raarop zij geschreven zijn." Op de wekelijkse persconferentie citeerde Een machtig Westen kan Moskou matigen Maar situatie in Midden Oosten zeer ontmoedigend Generaal Eisenhower heeft aan boord t, I van het vliegdekschip Franklin D. Roo- correspondent een uitlating van de Russische minister van Buitenl. sevelt. terugkerende van de Amerikaan aken. Wisjinsky. Zoals wij gisteren reeds hebben vermeld, wijten de se manoeuvres in de Middellandse Zee oriels de slechte verhouding tussen Amerika en Rusland juist aan de. mgszins schampere verklaring van Truman. De president nam er ech- het hoofdkwartier in Parijs. Vandaag zal geen woord van terug. Volgens functionarissen van het Amerikaanse Eisenhower met zijn vrouw te Londen linisterie van Buitenlandse Zaken, bestaat er „voor het ogenblik" geenj zijn, waar zij met Montgomery de her- loop, dat door vertrouwelijk contact tussen Washington en Moskou de Alai„Cx„. u.ua c panning in de wereld kan worden opgeheven of de vrede in Korea heeft Ike. Aan boord on worden bevorderd. Aan de betreffende Reuterberichten IKirk en Wisjinsky. de Russen juist hebben iitlenen wij nog, dat als gevolg der tus-j betoogd „dat zij op Korea helemaal geen >n Amerika en Rusland gevoerde nota- partij zijn". Achteraf blijkt, dat zowel En- isseling. er ook weinig kans bestaat dat, geland als Frankrijk vooraf op de hoogte edurende de komende vergadering Ver. Naties te Parijs, met vrucht in- irmele besprekingen tussen de „Grote ier" zouden kunnen worden gevoerd. Alan G. Kirk, de Amerikaanse ambas- ideur in Moskou, die thans te New heeft gezegd, dat de tactiek der ussische regering een bedreiging voor vrede vormt. Hij legde er de nadruk dat de Amerikaanse en Europese ..enswijze wordt uitgedaagd en dat aaraan openlijk het hoofd moet worden eboden. Dus moeten de Ver. Staten hun ïilitaire potentieel ten spoedigste nog er uitbreiden. „Men kan nooit met de ssen onderhandelen, wanneer men ak is" aldus Alan Kirk. Wij wijzen op. dat Kirk na een verblijf van twee een half jaar in Moskou voor beraad- iagingen naar de Ver. Staten is terugge- eerd. Engeland is van oordeel, dat de meest pbouwende stap. die Rusland kan nemen de wereldproblemen op te lossen, zou 1 te pogen een einde te maken aan strijd op Korea. Maar wij herinneren an, dat. na het onderhoud tussen Alan Televisie voor gehele Zaandamse burgerij Zaandam zal (als B. en W. het plan oedkeuren) de eerste gemeente in Ne erland zijn, waar de burgerij bij vier a yf duizend personen tegelijk gratis elke Vrijdag gelegenheid krijgt in de open icht televisie-uitzendingen te zien. De aandamse Gemeenschap kan daartoe montagewagen van het G.E.B. ge- ruiken, die telkens in een andere wijk an de stad in een doodlopende straat ,-ordt geplaatst. Op een verhoging zal en groot scherm komen en bovenop de itgedraaide brug wordt aan een acht leter hoge mast een antenne gemon- 2erd. Het geluid wordt extra versterkt. de Amerikaanse diplomatieke bij de Sowjet-Unie. Taft zal er plezier van hebben Tevens heeft President Truman meege deeld, dat hy, zodra het politiek gewenst is zal verklaren, of hij zich voor herver kiezing in 1952 beschikbaar zal stellen. Zulks zal niet vóór het midden vani Januari zijn. Naar aanleiding van de candidatuur van Taft voor de Republi keinse voorverkiezingen, zei Truman: „Ik heb de heer Taft geschreven, dat naar mijn volle overtuiging, hij van die candi datuur veel plezier zal hebben". Koningin Juliana voor televisie in V.S. Brief aan Truman voorgelezen Vijftig Amerikaanse televisie-omroep- centra hebben gisteravond een filmpje van vier minuten uitgezonden, waarop Koningin Juliana een deel van haar brief aan president Truman over het vluchtelingenprobleem voorleest. De op namen zijn gemaakt in het park van het paleis Soestdijk en in de werkkamer van de Koningin. Op voortreffelijke wijze is de Konin gin in het beeld gekomen, nu eens dicht bij. dan weer veraf en soms recht in dc lens kijkend. De uitzending zal tijdens het weekeinde over 25 andere zenders worden herhaald. Dit filmpje is gemaakt door toedoen van de regeringsvoorlich tingsdienst, die geregeld voor Ameri- .Kapper van Een" zou in België opereren Volgens een ingezonden stuk van een Amsterdamse kapper in De Waarheid bevindt de „kapper van Een", die fail liet is gegaan en wiens inboedel onlangs onder de hamer is gegaan, zich thans in België. Hij zou een reclame-campagne Antwerpen, en tracht nu ken- Egypte, na de nationalistische roes Engelsen zijn in Suezzone de situatie meester Onderhandelingen over ontruiming der door Engelse troepen bezette steden? Na het gevecht om de brug De wereldpers volgt met grote belangstel ling de ontwikkeling van de gespannen toe stand in Egypte. Hier vertelt de Egyptische luitenant Rizk Abdel Rahman aan journa listen, hoe de Engel sen de Ferdan-brug over het Suez-kanaal in bezit namen. Gelijk men weet, werden bij de schermutselingen 2 Egyyptische soldaten gedood en 5 gewond. Een lachje kan er niet af bij de officier, want de anti-Engelse stemming neemt met het i r toe.. teiten voeren besprekingen met de Egyptische regering over de ontruiming van de bezette steden, aldus meldt A.F.P. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja verklaarde, dat Engeland en Egypte het conflict alleen tot een oplossing dienen te brengen. Ofschoon de toestand rustiger is, wordt de zware politiebewaking voor de Britse en Amerikaanse ambassades gehandhaafd. Hierin wordt opgeroepen tot een massale boycot van alle Britse goederen, „verzetscomité" staat onder voorzitter schap van senator Ali Maher Pasja, premier en hoofd van het kabinet Koning Faroek. Boeren, burgers, stu denten, ambtenaren en buitenlui kunnen zich hierbij aansluiten! Ongewenst dat hij zich uitlaat over militaire inspanning in West-Euiopa" UAMENS de Nederlandse regering heeft de Amerik. ambassade in )en Haag het State Department ge vraagd om de letterlijke tekst van le verklaring van generaal Olmsted, lie onlangs gezegd heeft dat de in- panning voor de verdediging in ver- cheidene Westeuropese landen, waaronder ook Nederland, onvol- loende was. Aldus een Reuterbe- icht uit Washington. Generaal Olmsted legde deze verkla ring af als directeur van het Amerikaan- e program in zake militaire bijstand, in de subcommissie voor de toewijzingen het Huis van Afgevaardigden, een bericht uit Den Haag, dat gis teren in Amerikaanse bladen is versche nen, wordt gezegd dat na Denemarken nu ook Nederland in Washington tegen deze verklaring heeft geprotesteerd. De Nederlandse regering vindt het „onge acht de juistheid of onjuistheid var uitlating, het hoogst ongewenst dat officiële Amerikaanse woordvoerder «preekt over een aangelegenheid, die op het ogenblik het onderwerp is van ee diepgaand onderzoek door een commissi van het Noordatlantisch Pact te Parijs". Van officiële Nederlandse zijde vei neemt het A.N.P., dat de regering de verkeerde cijfers die generaal Olmsted heeft gegeven, mondeling onder de aan dacht van de Amerikaanse autoriteiten heeft gebracht. Een officiële stap is ter niet ondernomen. Smokkel naar Oostenrijk via Rotterdam? De Duitse douane is een internationale smokkelbende op het spoor gekomen die in twee jaar tijd naar schatting 10.000 ton staalproducten ter waarde millioen mark naar Nederland daar vermoedelijk naar landen achter het IJzeren Gordijn heeft gesmokkeld. De goederen, waaronder ook machines, zouden van Duisburg-Ruhrort met Rijn- schepen naar Rotterdam zijn gebracht. De zaak kwam aan het licht toen_op ïn van de schepen bij controle in merich een uitvoervergunning met ïummer werd getoond. Het bleek dat de lading in Rotterdam onmiddellijk ln spoorwagons werd overgeladen en dwars door Duitsland naar de Russische lector van Wenen werd verzonden. Twee agenten van de smokkelorgani satie zijn te Duisburg-Ruhrort gearres teerd. De Deense regering heeft reeds een krachtig protest laten horen; de Ame rikaanse regering heeft Denemarken in middels haar verontschuldigingen aan geboden. Merkwaardig adres van letterkundigen „Tegen fascistische krachten en voor de vrede" Ruim 80 Ned. letterkundigen hebben •n verklaring uitgegeven inzake de voortdurende oorlogsdreiging, die een verlammende uitwerking heeft op alle culturele uitingen en inspanningen. Zij zijn verontrust door het merkbaar weer op gang brengen van de reeds verslagen gewaande funeste fascistische - krachten en staan een vreedzame oplossing van de wereldproblemen voor. Bij alle Nederl. kunstenaars wordt er op aangedrongen kunstenaarsal hun invloed aan te wen- te bevorderen dat de zo nood zakelijke bespreking van de hangende vraagstukken door de vertegenwoordigers der grote mogendheden op het hoogste niveau ten spoedigste zal worden aan gevangen. Ook de Nederl. intellectuelen worden aangespoord niets onbeproefd te laten om de krachten van de vrede over de gehele linie te doen zegevieren. Tot de ondertekenaars behoren o.a. Gerrit Achterberg, Bert Bakker, Anna Blaman, Mies Bouhuys, Mia Bruyn-Ouwehand, Antoon Coolen. A. den Doolaard. Anna van Gogh-Kaulbach, W. Jos de Gruyter, E. Hoomik, G. Kamphuis, C. J. Kelk, Piet Korthuvs. Diet Kramer, G. v. Nes- Uilkens, C. E. Potharst-Gimberg, H. Ro land Holi-i, Jan en Annie Romein, Aart Romijn, Jeanne v. Schaik-Willing, J. C. Soewarno-v. d. Kaaden, Nico Verhoeven. A Viruly, Bert Voeten, Anne de Vries, Theun de Vries, Evert Zandstra en Marie van Zeggelen. (Het streven van de letterkundigen voor de vrede kan op zichzelf natuur lijk worden gewaardeerd. Maar in deze verklaring zich toch o.l. een merkwaar dige eenzijdigheid. Waarom wordt hier alleen gesproken van de „funeste fascis tische krachten" en niet van de com munistische krachten, die toch even funest zijn. Dit was natuurlijk niet mo gelijk l.v.m. het grote aantal communis tische of min of meer communistisch getinte schrijvers, die de verklaring on dertekenden. Ook Prot. en R.K. schrij vers behoren tot de ondertekenaars. Wa ren zij zich deze eenzijdigheid wel be wust? Red.) Op 1 November 26 man terug uit Korea Goedkope St Nicolaas-post voor Van Galen Op 1 November zullen 26 Nederlandse militairen per troepenschip uit Korea in Nederland arriveren. Onder hen bevin den zich enige manschappen van het oorspronkelijk detachement, die inder- om verschillende redenen in Korea achtergebleven, en verder enkele zieken en gewonden. Met het oog op St Nicolaas kan men m 29 October tot 7 November aan de opvarenden van de Van Galen niet-aan- getekende pakjes van ten hoogste 500 gram per luchtpost toezenden tegen het normale internationale tarief (zonder luchtrecht). Deze mogelijkheid bestaat niet voor de militairen van het detache ment Ver. Naties. Post voor de militairen van het aan vullingsdetachement op weg naar Korea, die bestemd is voor uitreiking in de tus senhavens, moet uiterlijk op 22 en 31 October in Nederland op de bus zijn. Het adres moet bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, aanvullings detachement N.D.V.N. op weg naar Korea, Amsterdam-Schiphol-militair. De namen van het schip en van de vermoedelijke tussenhavens mogen dus niet worden vermeld. Na 22 November mag de aandui ding „Aanvullingsdetachement N.D.V.N." niet meer in het adres worden opgeno men en moet worden geadresseerd: rang, naam en voorletters N.D.V.N., Napo 5100, Amsterdam-Schiphol-Militair. In Gastelternijeveen 2 emmers water per dag In de straten van het Drentse plaatsje Gasselternijeveen loopt thans een (gemeentewege aangestelde „waterboer" rond om ieder gezin per dag twee em fris water te verkopen. t bij hem heul gaan bewogen leven an het vliegdek schip heeft hij belangrijke dingen ge zegd. Kort geformuleerd, geven wij hier van het volgende weer: 1. Het Westen moet zijn militaire macht noe krachtiger opbouwen, dan zal Rusland een voorstel tot algemene ontwapening overwegen. 2. Inspectie van atoom- en andere wapen fabrieken in verschillende landen door 3. Het is niet geheel uitgesloten, dat Rusland tenslotte met een toezicht op de atoomproductie zal instemmen. 4. De ver wikkelingen in Azië hebben directe in vloed op de situatie in Europa. 5. Er moet rekening mee worden gehouden, dat Rusland over een behoorlijke voor raad atoomwapens zal beschikken, als een wereldconflict uitbreekt. 6. De Fran se franc en het Britse pond zijn ver zwakt en Europa bedenke, dat men geen macht kan ontwikkelen zonder economi sche kracht. 7. De jongste gebeurtenissen in het Midden Oosten zijn buitengewoon ontmoedigend. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur, prof. dr D. B. Bosman, gaf gisteren in Den Haag een afscheidsreceptie wegens zijn terugkeer naar zijn vaderland. Burgemeester H. A. J. M. van Koningsbruggen van Culemborg, de geboorte stad van Jan van Riebeeck, deelde de ambassadeur (rechts) mee, dat hij be noemd is tot ereburger van die stad. De heer Van Koningsbruggen overhan digt hier de erepenning en een interieur van de kerk van Culemborg. Naast de scheidende ambassadeur: mevrouw Bosman. Gisteren hebben Britse soldaten nog het havenplaatsje Adabiyah bezet, ten- Zuiden 1 Suez en een klein vliegveld ten Oos- van- Ismailia. De Egyptische militai- gouverneur heeft geprotesteerd tegen het feit, dat een Britse kruiser, zonder eerst de havenautoriteiten te verwittigen, de haven van Port Said was binnen ge varen, Op de militaire.-trajecten onder vinden de Britten géén medewerking van de Egyptische spoorwegbeamb ten. Voor de ingang van het Suez Kanaal liggen zes Britse schepen, omdat de ge zagvoerders weigeren de door de Egypti sche autoriteiten geëiste tolgelden te be talen. Men ziet, het is nog lang geen pais ree, maar na de eerste felle botsingen toch iets wat op bezinning lijkt. Zo )k een accoord tot stand gekomen, waarbij de Egyptische troepen de Ooste lijke kant van de brug bij Firdan (over het Suez Kanaal), de Britse troepen de Westelijke zijde zullen bewaken. Vertrouwen doet men de situatie niet, wan het merendeel der 400 vrouwen en kinderen van Britse militairen te Ismailia. die vandaag met de Empress of Australia uit Engeland te Port Said arriveren, gaan met hetzelfde schip naar Engeland terug. Azzam Pasja, de secretarisgeneraal van de Arabische Liga. heeft herhaald dat het verdrag van 1936 dood en begraven Bemiddeling, zoals Italië voorstelt, heeft geen zin. Boycot Britse goederen Engeland houdt toch blijkbaar rekening iet nieuwe moeilijkheden. Althans zijn e Britse torpedobootjagers Chequers en Chevron uit Malta naar Egypte vertrok ken. De Britse admiraliteit wenste niet te zeggen of de bestemming Egypte was en sprak van „het Oosten van de Mid dellandse Zee". Beide torpedobootjagers hebben kort geleden dienst gedaan Abadan en Basra. Volgens Erskine, be velhebber der Britse troepen in Egypte, bevindt de hoofdmacht van het Egypti sche leger, ongeveer een divisie, zich in de woestijn van Sinai, tussen de strijd krachten van Israël en van Engeland in. Om die reden had Erskine de overgangs wegen van het Suezkanaal veiligheids halve bezet. Vannacht zijn in Cairo, Port Said, Alexandrië en Suez duizenden aanplak biljetten op muren en deuren bevestigd. Geen Naundorff-testament te vinden in Parijs? Volgens het Alg. Dagblad is het testa ment van de hertogin van Angoulême. dat bewijzen moeet, dat Naundorff inder daad Lodewijk XVII is geweest, niet de archieven van het Parijse ministerie van Buitenlandse Zaken te vinden. Vol gens de conservator is het er nooit ge weest. Ook de Bibliothèque Nationale er. de Archives Nationales te Parijs zijn niet in het bezit van het document. Vandaag is de dag. waarop het testament geopend mag worden. I WAANNEER ONS VOLK zich niet wil I neerleggen bij het feit. dat onze rege ring niet in staat geweest is het vraag stuk van de woningnood op te lossen, wanneer het niet wil berusten in deze jammerlijke situatie, dan zal het alle hens aan dek moeten brengen. Niet in die zin, dat men van alles proberen gaat want suggesties voor lapmiddeltjes zijn er reeds genoeg, maar wel zó, dat men doelbewust langs elke wettige weg aan stuurt op vermeerdering van de woning voorraad. Het verminderen van de nood hangt in hoofdzaak af van twee dingen, en wel: de verhoogde productie van woningen en de rechtvaardige verdeling van de beschikbare woonruimte. In beide gevallen speelt de gemeente een grote rol. Men kan dat betreuren of toejuichen, het feit ligt er en we hebben er dus mee te rekenen. Voor de oorlog bouwde de overheid niet meer dan 20 pet van de woningen, de rest ge schiedde door de particulieren. Né de oorlog werden de rollen ongeveer om gekeerd. En al kwam er later verruiming in de particuliere bouw, toch is een te groot deel van de woningbouw nog in handen van de gemeenten. Soms kan dat niet anders, maar in meer dan één geval is het een gevolg van het inzicht, dat juist de gemeente bouwen moet. Meer dan tot nu toe het geval is kunnen woningbouwverenigin gen worden ingeschakeld. Te menen dat dit toch eigenlijk ook overheidsbouw is. omdat de gemeente voor het kapitaal moet zorgen en exploitatietekorten heeft te betalen, is toch niet juist. Door het in schakelen van de woningbouwverenigin gen maakt men het leger, dat de strijd tegen de woningnood aanbindt, groter, het overheidsapparaat wordt aanmerkelijk minder belast en de financiering kan, mits goed aangepakt, door de vereniging, althans voor een deel. zelf geschieden. VER bc Weekend op Soestdijk iN HET AMERIKAANSE tijdschrift Holiday heeft de Amerikaanse foto graaf Capa beschreven hoe hij een week-einde op Paleis Soestdijk heeft doorgebracht. Hij had Koningin Juliana en Prina Bernhard b\j het skiën ontmoet en zij hadden tegen hem gezegd: „Als u bij ons in de buurt komt, kom dan eens aan." Op Soestdijk vertelde Prins Bern hard hem dat hij mocht fotograferen zoveel hij maar wou, totdat iemand zou zeggen dat het niet mocht, aldus Capa. Over Prinses Beatrix schrijft hij dat „zij alle hoedanigheden van dit grote geslacht van koninginnen heeft: zij is vriendelijk, knap, sterk en zij gebruikt zonder moeite of zonder ooit te twijfelen de juiste woorden." Capa vertelt hoe hy een foto wilde nemen van Prinses Irene op haar pony. „Ik had haar net voor zij zou wegrijden, maar het uitzicht werd be lemmerd door een oude dame op een fiets. Ik wenkte de dame dat zij opzij moest gaan en nam de foto. Later vertelde de Engelse verzorgster van Prinses Irene, dat het een goed idee was geweest om de oude dame opzij te laten gaan, want Prinses Wühel- mina houdt er niet van om gefotogra feerd te worden...." Nobelprijs medicijnen voor Zuidaii. dokter De Nobelprijs voor medicijnen is dit jaar toegekend aan de uit Zuid-Afrika geboortigde dr Max Theiler, verbonden aan de afdeling gezondheid van de Rockefeller Stichting te New York. Dr Theiler heeft ontdekkingen gedaan op het gebied van de gele koorts. Hij is in de gemeenteraden op hebben toe te erin geslaagd twee vaccins ter bestrijding zien. van deze ziekte te verkrijgen. (Zie vervolg op pag. 2) bouwen in de vrije sector niet te koppe- volume van ten minste 375 m3. Juist het bouwen van eigen wonin- een ideaal dat vele mensen, ook de kleine man, zich stellen dient te worden aangemoedigd. Dat zal niet gaan met de bestaande financieringsregeling. Maar zoals vele bouwers vóór de oorlog hele blokken arbeiderswoningen neer zetten en die in de vorm van huurkoop •erkochten, zo zal men nu ook moeten v/erken. Een arbeider kan vandaag niet ineens de nodige contanten op tafel leggen om een eigen huis te laten bouwen, maar hij kan dat geld wèl bijeen brengen in ge deelten, door sparen. Sparen is in deze tijd allerminst eenvoudig, maar we zijn er van overtuigd, dat heel wat Neder landers zouden gaan sparen, als ze daar- eigen huis konden verwerven. dergelijk systeem zou men de geïnvesteerde kapitalen ook vlugger vrU krijgen voor nieuwe projecten. En dat blijft bij de bestaande precaire financiële positie van de gemeenten urgent. Men zal op de komende begrotingen alles moeten schrappen wat niet beslist nodig alles moeten doen om het kapitaal woningbouw bijeen te krijgen. De woningbouw dient in elk opzicht te pre valeren boven de uitvoering van andere openbare werken. Een stadhuis, een fraai park of een nieuwe weg dient achter te staan bij de woningbouw. Daar zal i DAT Rijkswaterstaat nog niet heeft geantwoord op een herhaald verzoek om de grote IJsselbrug bij Deventer te ver lichten, waardoor gevaarlijke situaties ontstaan. DAT de Duitse douaniers soepel zul len zijn bij de uitvoering van de strenge bepalingen bij de invoer van benzine, maar de KNAC nogmaals heeft gevraagd om wetswijziging. DAT voor de viering van de opening in Mei 1952 van het A'damRijnkanaal een stichting is gevormd, gevestigd in het gebouw Amstel 1 te A'dam. DAT de Urker vissers die naar Argen- tinia gaan. Zaterdag aan boord van Bel gische visserssloepen uit Oosteinde zul len afreizen. DAT de Drentse staten gisteren tijdens haar jaarlijkse najaarsexcursie de Maat schappij van Weldadigheid in Frederiks- oord bezochten. DAT in A'dam is overleden de dir. van het Veiligheidsmuseum aldaar, R. Chr. van Ree. DAT J. Doornink te Aalten een motor- snoelmachine heeft gebouwd, waarop octrooi is aangevraagd. DAT speudo-vogelpest is uitgebroken onder het pluimvee van een aantal Erme- loërs. DAT de N.V. Kon. Pellerijen Mercurius te Wormerveer de fabricage van gort van Zwaardemaker te Zaandam heeft overgenomen. DAT in Sept. in Limburg 1.006.300 ton kolen werd gedolven (in Aug. 1.042.700 ton), of gemiddeld per werkdag 40200 ton (in Aug. 40.100 ton). In 1945 trouwde deze Russische dame, Irene Ricketts, met een Engelsman, die op de Britse ambassade werkte. Enkele maanden na zijn huwelijk moest haar man Moskou verlaten en sedertdien heeft hij zijn vrouw niet meer teruggezien. Irene echter werd Westers-gezind en bleef werken op de Engelse ambassade. De Sowjets, die zoiets van een Russische toch niet best kunnen verdragen, hebben haar dezer dagen, toen zij de bioscoop verliet, in Moskou „gekidnapt". Vele Russische vrouwen die met Westerse diplomaten zijn getrouwd, schijnen op den duur toch te moeten ver dwijnen. T.L.-buizen in Goes voor straatverlichting De straatverlichting van de rijksweg die door Goes loopt, die thans geheel wordt vernieuwd en medio December zal worden opengesteld, zal geschieden door middel van T.L.-buizen. De heer J. W. Rengelink, secr. van de VARA, de Ned. Televisie Stichting en de Fed. van Omroepver., gaat dezer da gen naar Amerika om er de televisie te bestuderen, en naar Curagao en Surina me voor radiozaken. DAT op 28 Oct. de in de Apollolaan te A'dam gefusilleerde 29 verzetsmensen worden herdacht. DAT de eierprijzen gisteren in Barne- veld daalden tot f 18,50 a f 19 de honderd, tegen vorige week f 19.75f 20.25. DAT Dinsdag op de weg Donderen Norg (Dr.) ex bewusteloze, ernstig ge wonde man werd gevonden, die veri delijk is aangereden en zijn geheugen kwijt bleek te zijn. DAT de kunstzijde-spinnerij Nyma aan de Waal (2000 werknemers) van de gem. Nijmegen grond heeft aangekocht voor uitbreiding. DAT B. en W. van Maastricht voor stellen het huis van wijlen de kunst schilder Henri Jonas aan de Kleine Looierstraat aldaar aan te kopen en als Jonas-museum in te richten, „Belangrijke arbeid" Nederlandse Geleidehondenfonds staat er geheel buiten EEN ONDERZOEK van de recherche naar de gedragingen van de „Stich ting Geleidehonden Zuid-Nederland" te Maastricht, heeft aan het licht gebracht dat deze instelling een zwendelzaak is. Een weerzinwekkende zwendelarij, omdat blinde mensen er het slachtoffer van zijn geworden. Wegens oplichting is in verband hiermee tegen twee personen uit Arnhem proces-verbaal opgemaakt. Op 16 Juni 1951 was voor een notaris i Den Bosch de akte van de stichting verleden. Voorzitter zou zijn de 31-jarige kellner J. H. L. E. en secretaris de 35-ja- rige scheepswerktuigbouwkundige W. C. L., beiden uit Arnhem. De stichting had zgn. ten doel „om minvermogende blin den in Noord-Brabant en Limburg aan geleidehonden te helpen." Ongeveer 26 colporteurs en colportrices hebben in beide provincies duizenden personen bezocht en ze weten over te halen tot een gift ineens of tot de beta- van een kwartaal-, een half jaar- of jaarabonnement op een maandschrift, dat geregeld zou verschijnen, maar tot j toe maar één keer is uitgekomen. De Maastriohtse recherche trof bij de secretaris een zeer verwarde verantwoor ding van binnengekomen gelden aan. De heren voelden toen dat de grond te warm onder de voeten werd en namen de wijk aar Arnhem. Maar de politie liet hen Het bleek dat na twee maanden activi- tit van de stichting al ruim 7000 abon- ees op het „maandblad" waren gewor- sn. dat de gelden daarvoor bij vooruit betaling waren voldaan en dat er boven dien aan giften ruim f 1000 was ontvan gen. Na aftrek van de zeer royale provi sie voor de colporteurs was ongeveer f 3700 voor de stichting bestemd, maar bij kascontrole vond de politie een tekort f 800. Geen hond gekocht leidehonden Noord-Nederland", om daar- te werken in Zuid-Holland en Gro ningen. Bovendien had L. van een ander® geleidehondenstichting, waarvan hij vro* ger secretaris is geweest, een aantal 1® denkaarten verduisterd, waarvan hij d® abonnementsgelden voor de nieuwe stich ting incasseerde! De „Stichting Geleidehonden Zuid-Ne derland", waarvan hier sprake is, heeft wezen er dezer dagen reeds op) in genen dele iets te maken met het bij het ministerie van Sociale Zaken gunstig be kend staande Nederlandse Geleidehoi^ denfonds te Amsterdam. De stichting had nog geen enkele geleidehond aangeschaft. Maar de heren die aan de leiding zaten, heb ben over de ontvangen gelden zeer ruim beschikt voor eigen doeleinden. De heren hadden f 1350 aan salaris in twee maanden opgenomen, hoe wel de stichting aangaf dat het werk belangeloos werd gedaan. De leiders hebben zich verder aan schillende onregelmatigheden schuldig gemaakt, doordat zij de naam van de stichting veranderden in „Suc^tiag Ge- VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Fa J. v. d. LUYT Cr Zn WEERBERICHT Opnieuw nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht weinig wind, op vel® plaatsen nevel of mist en hier en daar lichte nacht vorst. Morgen later op d® dag toenemende bewolking, maar toch aan het einde van de middag nog vrijwel overal droog weer. Overwegend matig® Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7.11—17.38; maan op iO.06, ouder 13» ^Qek^S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1