In 1545 telde Leiden niet minder dan zesduizend armen VERTAALWERK Interkerkelijke Gezinszorg houdt in November een bazar PUISTJES KUNST IN KLANK EN BEELD Elf-jarige Bernard Rijnveld legt eerste steen voor Hillegomse bollenbeurs nebwe letosche courant 3 WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 Leiden zoals het was Bedelarij werd zelfs met lijfelijke verminking gestraft W\| klagen tegenwoordig nogal eens over de bordjes, die ons er telkens weer op merkzaam op maken, dat iets verboden is. De wetten worden bijna dageiyks uit gebreid met nieuwe bepalingen om het de burger hoe langer hoe moeilyker te maken, door de mazen van het net te glippen. Maar ook vroeger ging het leven der poorters niet uitsluitend over rozen en wanneer wy de oude keuren (verorde ningen) eens doorbladeren, dan krygen we wel eens het gevoel, dat het nu nog niet zo heel erg is. Speciaal de bedelary deed de vroede vaderen wel eens wanhopig naar de gan zenveder grijpen om te trachten paal en perk te stellen aan dit toenemend kwaad. Al in 1397 vinden wy hierover een stads keur. Langs de huizen mocht men uit sluitend ten eigen behoefte bedelen en slechts met byzonder verlof van de Schout werd toestemming verleend om op het kerkhof of in de kerk te bedelen. Men mocht echter niemand lastig vallen, maar alleen voor het slachtoffer gaan staan om met min of meer meewarige stem te zeggen: „Geeft om Gode dezen man". Breidde de bedelaar naar eigen Inzicht deze zin uit, dan liep hy grote kans een boete van 12 schellingen te krij gen, hetgeen natuurlijk een hele hap uit 's mans bedrijfskapitaal betekende. Later (in 1446) werd bepaald, dat de bedelaars niet meer in de kerk mochten komen, terwijl ook het bedelen langs de huizen werd verboden. In 1450 kon een zekere Heynric Claesz., bijgenaamd Backertgen, ondervinden, welke straf •hierop stond. Dit heerschap had de ge woonte de huizen langs te gaan om brood te vragen. Weigerde men het hem er gens, dan begon hy te razen en te tieren, terwijl hy uitriep: „God geve, dat alles zal verbranden wat in huis is en dat jul lie allemaal in de afgrond van de hel zullen branden." Als straf moest hij eerst een uur lang In een mand boven de Nieuwe Rijn han gen en daarna eigenhandig de touwen doorsnijden, zodat hij kopje-onder ging. Dat alles natuurlijk tot groot vermaak van de toegestroomde Leidenaars, die dergelijke straffen verbazend aardig von den, zolang zy niet zelf in die mand hin gen te bengelen. Soms, wanneer de vrager niet al te brutaal optrad, werd deze soort bedeh wel eens oogluikend toegestaan. Zelfs werd Boen Jansz. in 1458 streng gestraft, toen hij zo'n bedelaar, zonder noodzaak Uitschold en zeer kwetste. Tot straf moest Boen een bedevaart naar Rome ondernemen en na afloop hiervan „een goet betoich" (goed verslag) inzenden, Waarna het gerecht zou beslissen of hy In de stad mocht terugkeren. In tijden van algemene nood echter trachtte het Stadsbestuur de armei velerlei wijze te helpen en meer dan werd by de burgers geld ingezameld de minder met aardse goederen bedeel den. Hevige pest-epidemieën en hongers nood teisterden vaak deze contreien 1530 was de toestand wel uiterst kritiek, zodat velen baden: „Och lieve Heere, gaet ons niet verby mit U gave der heete aieckte, want wy liever sterven dan lan ger leven." Het is te begrypen, dat deze ziektenplagen, aangevuld met de nodige oorlogen en daardoor enorm gestegen graanprijzen het aantal armlastigen on rustbarend deden stijgen. In 1545 telde Leiden dan ook niet min der dan ongeveer 6000 armen. Door de stgd werden toen graan en tarwe aange kocht om de bevolking te voeden. Tegen de bedelary, die een uitvloeisel was de economische toestand, trad men zelfsprekend soepeler op, dan tegen de tg. beroepsbedelaars. Reeds omstreeks 1440 had de stad bepaald, dat een '-Vier, die in één der Leldse gasthuizen wilde slapen, eerst bij de Schout een zg. „teken1" moest halen op straffe van de volgende dag een uurtl/ng aan de kaak te moeten 6taan en daarna voor een jaar uit Lei den, Rijnland, Den Haag en Haagam bacht verbannen te worden. Zodoende kreeg men enigszins een toezicht op de bedelarij en kon de Schout ongewenste elementen weren. De gasthuizen of her bergen waren eveneens op straffe var een geldelyke boete verplicht slechts die «wervers op te nemen, die zo'n teken hadden. Dat de heren bedelaars niet voor dras tische maatregelen terugschrokken by de uitoefening van hun praktyk, blijkt dui delijk uit een verordening van 1568. Op 23 December van dnt jaar moest een hele reeks nieuwe bepalingen gemaakt wor den. Zo mocht men slechts alleen en niet in gezelschap uit bedelen gaan en daarby niet op deuren kloppen of aan bellen Familieberichten uit andere bladen Getrouwd: W. Bartels en Th. C. v. Griensven, Hillegersberg. Bevallen: mevr. De Jong-Maljers, d., Bussum; mevr. Tomson-van Foreest, d., Heiloo; mevr. Lamers-Schölvinck, z.p 's Hertogenbosch; mevr. Van Menk-Par- cons, z., Amsterdam; mevr. Versteegh- van Nispen tot Gevemer, z., Amerongen; mevr. Van der Weel-Weyland, d., Sema- rang; mevr. Thomas-Witvoet, z., Willem stad; mevr. Verbeek-van Beek, d., Utrecht; mevr. Laauwen-Seelen, d., Rot terdam; mevr. Verburg-Rutgers, z., Wil lemstad; mevr. Pot-van der Lee, z., Vlis- ■ingen. Overleden: O. van Vuuren, m., 81 J., Amsterdam; J. L. C. Wortman, ge neesheer, m., 83 j., Heemstede; H. M. J. Janssen-van Wylick, m., R'dam; dr M. de Haas, m., Eindhoven; P. Gomperts, 61 j., Barré (Frankryk); J. Andes, 63 j., Amsterdam; H. A. Nyman, m.. J., A'dam; A. Blok-van de Byl, v., 77 j., Zeist; G. Levie, m., 71 j., Amsterdam; H. Nebbellng, m., 69 j.. Utrecht; J. D. van Beelen, m., 56 j., Hilversum; J. H. C. Hamilton, m., R'dam; K. v. d. Hengel, v., 21 j., Alblasserdam; S. Kats-Swart, 37 j., R'dam; C. J. van Nieuwenburg, m., 58 j., R'dam; L. Rykee-de Snayer, v., 70 j., Geervliet; M. J. Kamerbeek, m., 76 j., Haarlem. trekken, noch de mensen vasthouden, aan hun kleren trekken, naschreeuwen of na lopen. Verder mochten zy, die van aal moezen van de gasthuizen leefden, voort aan niet meer in de herbergen gaan drin ken. Een paar jaar eerder was reed6 afge kondigd, dat vreemde bedelaars, niet Leidenaars dus, slechts twee dagen in de stad mochten blijven en alleen maar van 's morgens 11 uur tot 's middags 1 uur mochten trachten hun kostje op te ha len. Gelukkig zijn met het voortschrijden der eeuwen de sociale toestanden ver beterd en behoort de bedelary als werke lijk probleem tot het verleden. Dat men ténslotte ook lyfstraffen en zelfs verminkingen als strafbepaling toe paste blijkt uit het volgende geval: In 1474 werden vier mannen en een vrouw, die ondanks het geldende verbod toch in de Pieterskerk hadden gebedeld, van 24 Januari tot 18 Juli uit de stad verbannen op verbeurte van een door de Schout te kiezen lid van een vinger. Eén van hen, die al op 24 April terugkeerde, moest toen inderdaad een stuk van een vinger aan de gerechtigheid afstaan. L. Tasseron. op ALLE gebied BILLIJKE tarieven. Kon. Erk. Pitmanschool PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Ambtenaren onwel door kolendamp Men meldt ons: Maandagmorgen is het personeel van het belastingkantoor aan de Langebrug (invoerrechten en accynzen) drie uur in proteststaking gegaan, omdat reeds meer dere malen was gevraagd de schoorsteen het gebouw na te zien, waaruit ko lendamp ontsnapte. Dit verzoek werd al tijd terzijde gelegd. Gistermorgen is het personeel om negen uur eerst een luchtje gaan scheppen, omdat de lucht weer on draaglijk was. Toen er mensen kwamen geleidebiljetten voor sterke drank, is van de ambtenaren mee naar boven gegaan om deze zaak af te handelen. Hij viel bewusteloos van de trap en moest door de G. G. D. worden weggehaald. Een tweede ambtenaar, die naar binnen ging, werd eveneens onwel. De recherche in het geval gemengd. Bromfietsen baren de fl.N.W.B. veel zorg In verband met de vele ongelukken Er gebeuren thans vrijwel dagelyks ernstige ongelukken met bromfietsen. De huidige toestand geeft reden grote bezorgdheid. Deze ongelukken wor den, volgens de A.N.W.B. voor een langrijk deel mede veroorzaakt door het feit, dat de bromfietsér nog in onzeker heid verkeert omtrent zijn rechten en plichten. Reeds een jaar lang ijvert de A.N.W.] voor dat de bromfietsen wettelijk met het rijwiel zullen worden gelijk gesteld naar het rijwielpad zullen worden Zó werd men vroeger „aan de kaak gesteld". Enkele afbeeldingen van een „kaak" (houten of stenen verhevenheid, waarop veroordeelden werden te pronk gezet, gegeseld, gebrandmerkt enzovoorts). Initiatief kwam uit de gezinnen zelf Op 16 cn 17 November a.s. zal in het Federatfehuis aan het Gerecht een ba- orden gehouden voor „Interkerke- lyke Gezinszorg", de stichting, die zich doel stelt hulp te verlenen waar de huisvrouw door ziekte of andere oorzaak haar taak niet kan verrichten. Interkerkelyke Gezinszorg prijst zich gelukkig subsidie van rijk en gemeente te ontvangen, maar men wil anderzyds toch allernoodzakelykste vernieuwingen uitvoeren, waarvoor geen geldelyke steun wordt gegeven. In het huis aan het Ra- Wie een wandeling door het huis maakt, komt tot de conclusie, dat dit ideaal al voor een belangrijk gedeelte is lijkt. Maar er zyn nog steeds wensen. De bazar richt zich dus op verhoging gezelligheid. Het initiatief is eigenlyk gekomen uit de kring van de gezinnen, loop der jaren hulp werd geboden. Hun aantal is groot, want in 1950 werden ruim 200 gezinnen geholpen en I. G. werd al in 1946 opgericht. De meeste gezinnen hebben hun toezeggingen al in daden penburg leven ongeveer twintig meisjes omgezet, zodat de binnengekomen artike- intern en de directrice, mej. Van der,1»» inmiddels een grote stapel hebben Meulen, is van mening, dat deze meisjes'gevormd. De bazar is op 16 November ge- het verrichten van hun niet gemak- °l*"d.J™» 7 °P 2 tot 11 uur. Men verwacht er veel van. De directrice deelde ons nog mee, dat het aantal gegadigden voor de curst gezinsverzorgster gestadig toeneemt. Voor e cursus, die begin volgend jaar begint, hebben zich al twaalf meisjes op gegeven. Velen komen van het platte land. En uit allerlei kringen. Alle meisjes vinden het mooi zich te geven waar hulp nodig is. WEER EEN VEEMARKT TRAGEDIE Wij willen op Vrijdag altijd wel onge zien onze portemonnaie oversteken met de portefeuille van een veehandelaar. Daarin zit meestal wel een flinke duit, die met behulp van de dieren is verdiend. Toch zyn er nog steeds veehandelaren, die niet de minste waardering tonen voor de verdiensten van het dier; erger nog, die het behandelen, alsof het geen levend ezen met gevoel zou zijn. Voor de kantonrechter moest ook eer een man verschijnen, die op de Sta tionsweg een niet gemolken koe had voerd, waarbij de melk uit de uiers spoot. Een inspecteur van de vereniging vooi dierenbescherming had de man aange houden en hem gezegd, dat een dergelijk oer verboden was. De koeienbaas beweerde, voor de kantonrechter, dat de koe niet van de veemarkt afkomstig pas had gekalfd. Tegen de inspecteur had verd. echter gezegd, dat de koe op de markt door terugslaan moeilijk wa melken. Dit was onzin, want een ren melker heeft hiervan geen last. Het O. M. eiste f 35 of 10 dagen e kantonrechter maakte daar f 20 of acht Van der Kwast betrok nieuw kantoor De finma A. v. d. Kwast en Co, glas import- en verf fabriek in de Jan Vossen- steeg, betrok gisteren onder grote be langstelling haar nieuwe kantoorruimten. Talrijke sprekers deden hun gelukwen sen van bloemen vergezeld gaan. zodat de kantoren aan het eind van de receptie een bloementuin leken. De directeur, de heer S. Groot, dankte alle sprekers het personeel voor de grote belangstel ling. Beroepen te Klundert Ds M. Ottevanger te Leiden heeft thans een beroep ontvangen van de Hervormde Gemeente van Klundert (N.-Br.) De reis van de Prins naar Zuid-Amerika De particuliere secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, dr F. A. de Graaff, heeft gistermiddag in het Vlies voor de afde ling Leiden van de Nederlandse maat schappij voor nijverheid en handel lezing gehouden over de reis var Prins naan Zuid-Amerika. Na afloop de lezing werd een korte film vertoond. Maling aan leerplichtwet Een inwoner van Leiden had reeds ïven veroordelingen wegens overtre ding van de leerplichtwet achter de rug nog ging zijn dochtertje niet geregeld ir school. Dit gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel bracht de man de kantonrechter. Het O. M. eiste f 15 boete of vyf dagen. De kantonrech ter deed er f 5 of één dag af. Belastingdienst Leiden De schrijvers L. J. Verhoeven, J. P. Verwijs, J. Leenheer, J. de Graaff t C. M. v. d. Grift zijn geslaagd voo: :amen van adjunct-commies titulair van rijks belastingen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: David z. v. D. Hartevelt F. Siebert; Jantje P. d. v. H. Hartog /an Iterson; Arend z. v. J. van Rhijn C. Hasenoot; Dirk z. v. Th. Heems kerk en G. van Duijvenbode. Overleden: A. M. Wijtenburg, wed. Jaspers, 76 j.; A. Dekker, huisvr. Bezemer, 39 j.; C. Touw, huisvr. Eberhart, 47 j.; A. W. Beyer, wed. Hotz, 80 j.; M. Jordens, huisvr. van noldus. 27 j.; H. C. L. Fruchten, wedn., 77 j.; J. A. C. Noordover, huisvr. vj Groot, 49 j. (Advertentie) Dat ondanks de enorm snelle groei het bromfietsaantal, de positie van rywiel met hulpmotor wettelijk steeds niet is vastgelegd, moet, volgens de A.N.W.B., voornamelijk gezocht den in het feit, dat men het in de krin gen der verkeersdeskundigen lange tijd niet eens is geweest omtrent de o sing van dit vraagstuk. De toeristenbond hoopt echter zeer dat de minister thans spoedig aanleiding zal kunnen vinden in dezen een beslissing te nemen. Advertentie ontsieren Uw gelaat, juist als U er zo goed mogelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls In 24 uur door de krachtig ontsmettende f Louisiana story", boeiende documentaire Chaja Goldstein De kunst van Chaja Goldstein zou te karakteriseren zijn als de geperfectson- Niet ten onrechte ontving de documen- neerde kunst van het chanson. Zang is ire „Louisiana story" van Robert Fla- het niet, het is zingend voordragen, maar her'.y het praedicaat „film van de maand" daarin heef: deze kunstenares dan ook Een uitstekend verfilmd verhaal, zonder een grote hoogte bereikt Ze wee* haar opsmuk, maar van een imponerende na- j intenties te verwezenlijken en men be- tuuriijkheid, die weldadig aandoet. In de hoeft nooit naar haar bedoeling 1e raden, kleine jongen met zijn geliefd wasbeer-Met een buitengewoon raffinement tje, zwervend door het krekenland, is de weet ze haar plastisch en mimisch ver- jereptheid van de natuur gesyifiboli- mogen te gebruiken en daardoor veel seerd. haar primitiefheid ook. Als de j effect te bereiken, zonder dat haar kunst jongen het verschijnsel van het opborre- hol wordt. Het is alles zo uitgerekend - - i(1 - - - lende water niet begrijpt, verdenkt hij er meerminnen van en strooit zout. De komst van de geologen, die naar aard- olielagen zoeken, de aankomst van de boortoren het spannende boren zelf, dat alles heeft een enorme aantrekkings kracht voor de kleine woudloper, die er maar niet vandaan kan blijven en vriend schap sluit met de mannen. Maar als de toren onder oergeweld tien dagen lang gassen uitspuwt, zodat hij niet te benade ren is. gelooft de kleine wilde aan gees ten en strooit zout. Zijn vrienden van de noortoren varen er naar zijn mening wel bij. Daar is hij blij om. Ook om het nieuwe geweer, dat zijn vader voor hem meebracht uit de stad. Maar het meest verheugt hem, dat hij onverwacht 7t)T) kleine wasbeer terug vindt, die hij heeft doodgewaand, verslonden door een krokodil, die het inmiddels met de dood heeft bekocht. Prachtige natuuropnamen, indrukwek kende snapshots van het gigantisch werk het boren naar aardolie, vaart en spanning, ondanks het weinig sensationele gegeven, uitstekend individueel spel van niet-beroeps-acteurs. dat alles maakt .Louisiana story" tot een succes. De le ien van K. en O. genoten er gisteravond n Casino in groten getale van. Meera, een film uit India Wij zijn met de simpele woorden boven dit artikeltje naar sommiger mening misschien in gebreke. Toch kunnen wij eT niet toe komen aan de film Meera of Mira de bijvoeglijke bepaling filmisch meesterwerk te geven, zoals - het Leids Academisch Kunstcentrum, dat de film. dank zij de medewerking van de Rotter damse Volksuniversiteit, gisteravond in kunstzaal van het Universi teitsgebouw vertoonde. De verfilming is geenszins op een meesterlijke wijze ten uitvoer gebracht. Er zijn zelfs enkele zeer zwakke opnamen aan te wijzen. Het bedwongen lachgeluid, dat op een zeker ogenblik door de zaal gleed, toen de gri mering van een der spelers zeer onvol doende bleek ie zijn, sprak duidelyk. We zouden ook de scène op de kameel nog willen aanstippen. Meera is de verfilming van de Indiase Meera-legende. Prinses Meera had in haar jeugd een visioen. De god Krishna, een incarnatie van de god Vishnu, ver scheen haar in een droom. Haar leven blijft verder geslagen in de ban van het onblusbare verlangen naar de god. Haar roeping ziet ze in het volgen van Krishna. Daarvoor is ze zelfs bereid haar vorste lijke staat op te geven. De rol van Meera wordt goed gespeeld dtxxr Subhalakshmi, India's grootste zangeres. Misschien zijn wij te zeer Westerlingen, dan dat wij de ontroering, die voor Hin does naar alle waarschijnlijkheid in dit filmwerk te vinden moet zijn. kunnen aanvoelen. Wij hebben getracht zo ont vankelijk mogelijk te zijn. Maar men heeft ons niet kunnen bewegen. Oud plan wordt werkelijkheid Handel, cultuur en ontspanning gaan hand in hand goed bij haar. De lichaamsplastiek geeft nooit een verkeerde lijn te zien, ja zelfs in haar japon valt geen verkeerde plooi. Veel verschil tussen de stukken die zij voordroeg en de liederen die zij zong, was er niet. Op haar best was ze in de Jiddische liederen. Haar dansen vonden we het minst ge slaagd. Niet de wijze waarop, maar wel de geest waaruit het vrolijk gesprek ge danst werd, vonden we niet geloofwaar dig. Het deed te veel denken aan een harlekinade. En de houding, waarin een orthodoxe Jood, ook in zijn grote vreug de, zich tegenover God stelt, is dachten •- e anders dan Chaja Goldstein ons wilde doen geloven. Met enkele jiddische liederen als toe gift. dankte de kunstenares de leden van hei L.A.K. voor de bloemen en het ge weldig applaus. De rector-magnificus, prof. dr J. H Boeke. opende dit seizoen van het L.A.K. met een kort woord. Bn. Geduchte koffiesmokkel in Limburg Nylon zakjes met geld werden ingeslikt Er wordt weer geducht gesmokkeld in de beruchte driehoek AkenLuik Kerkrade. In de afgelopen maand wer den minstens elf wagens opgebracht, waarvan de meeste Belgische nummer borden droegen. De smokkelaars strooien allerlei „ar tikelen" uit die de achtervolgende auto's dwingen door bandenpech de achtervol ging op te geven. Meermalen ryden ze op de douaniers in. waardoor ze dwars door een kogelregen weten te ontko men dank zij de pantserplaten. Derge lijke methoden zullen voortaan be schouwd worden als aanslagen op het le ven van douaniers en de andere wegge bruikers. Al eerder is het vermoeden geuit dat de smokkel, wordt gefinancierd door grote Duitse bedrijven. Van Belgische zijde worden vooral koffie en sigaret ten gesmokkeld en van Duitse zyde zil- verbestekken, optische instrumenten er technische artikelen. Geldsmokkel wordt niet gauw ont dekt. want de smokkelaars maken ge bruik van linnen of nylon zakjes, die zij inslikken. Piloot vloog te laag Uitspraak Raad voor de Luchtvaart in Osloramp (Van een onzer verslaggevers) De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermiddag uitspraak gedaan over het liegtuigongeluk op 20 November 1949 bij Oslo. De vier leden van de bemanning van dit vliegtuig van Aero-Holland en 27 Joodse kinderen kwamen hierby om het leven. De Raad voor de Luchtvaart is mening, dat de technische storingen de radioinstalla'-ie en het onthijsings- apparaat alleen geen oorzaak kunnen zyn geweest van dit ongeluk. Veronder steld wordt, dat de gezagvoerder tegen de geldende regelen in te laag heeft ge vlogen om bij de ongunstige weersom standigheden uit de bewolking te blyven, inplaats van op de instrumenten te vliegen. .De gezagvoerder, zo zegt de uitspraak, zal te eerder geneigd geweest zijn het voorgeschreven vliegen op instrumenten na te laten, daar hij als gezagvoerder nog nimmer onder omstandigheden als die avond aanwezig, op het vliegveld Fornebu was geland." Betreurd wordt, dat de Noorse keersleider geen aanleiding heeft kunnen vinden om, zij het dan mogelijk onver plicht de gezagvoerder in te lichten ovei de minimumhoogte, waarop veilig gevlo gen kon worden. Vrouwelijke hoofdingenieur bij de P.T.T. Bij beschikking van de directeur-gene raal der P.T.T. is de ingenieur le klasse der P.T.T. mejuffrouw ir A. S. van ReyD te 's-Gravenhage (hoofdbestuur) ingaan de I Juli 1951 benoemd tot hoofdinge nieur der P.T.T. Agenda voor Leiden Woensdag Rehoboth, 8 uur: C. H. Jongerengroep. Donderdag Stadhuis, half 8: Leids jeugdparlement Vrijdag Kleine Stadszaal. 8 uur: Centrale A.R.- kiesvereniging, prot dr L. W. G. Scholten Turk, 8 uur: Smalfilmliga. Dick Laan te Heemstede. Prediker, 8 uur: Jeruel, J. A. Bruyn uit Wassenaar, „Ik ben het brood des levens". Oud-Hortuszlcht, half 8: Feestavond Chr. handelsreizigers. Zaterdag Morssingel, half 4: Leidse Singelloop, 5Ms km Stadsgehoorzaal, half 8: contactavond oudervereniging L.B.S. Burgerzaal stadhuis, 8 uur: begroeting gerepatrieerde militairen. Schouwburg, half 8: Han Zirkzee, „Giocoso". Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807, en apotheek Tot hulp der Mensch- heid. Hooigracht 48, teL 21060. (Advertentie) U blijft monter en fris wanneer geniet van de Haagse politie overviel weer een speelhol Weer werd dezer dagen door de Haagse recherche een speelhuis overvallen. Deze keer was het feit ernstiger, omdat het publieke gelegenheid was aan de Laan, waar rechercheurs omstreeks binnendrongen. Wel trachten de aanwezigen nog de roulette onder de tafel te doen verdwijnen, maar dit mocht niet baten. Er werd gespeeld om fiches door een dertiental personen, o.w. twee De beroepen van de deelne- en van zeer uiteenlopende aard. De bankhouder, die tevens gelegenheid tot hazardspel gaf, was de 55-jarige P. K., zonder verder beroep, uit Lelden. Hy, de 63-jarige beroepsspeler en kantoor bediende H. J. A. en de 48-jarlge koop- H. C. die als croupier fungeerde, beiden Hagenaars, werden in verzekerde bewaring gesteld. De tien overige spelers konden, na verhoord te zijn, huiswaarts keren. De politie nam de gehele inboedel van het speelhol in beslag. Daar om fiches werd gespeeld en de „afrekening" eerst later zou volgen, kon de politie geen be slag leggen op geld. Thans zeven vrouwelijke Tweede Kamer-leden Commissie voor de industrie aangewezen (Van onze Parlementsredacteur.) Gistermiddag hebben weer twee dames haar intrede gedaan in de Tweede Kamer. Het waren mevr. M. E. Lips- Odinot (Comm.) en mevr. A. C. Ploeg- Ploeg (Arb.), die werden beëdigd, ter vervulling van de resp. vacatures-Her mans en -prof. Schermerhorn. Op de plaats van mevr. Lips lagen drie bouquet- ten bloemen, blijkbaar afkomstig van partijgenoten. Het aantal vrouwelijke Kamerleden is hiermee gestegen van vijf tot zeven. Op voorstel van de voorzitter werd een Kamercommissie voor de industrie inge steld. Hierin hebben 9 leden zitting, t.w, de heren Krol (CH). Andriessen (KVP), Van den Born (Arb.). Korthals (WD), Nederhorst (Arb.), Stapelkamp (AR), Welter (KNP). Van Thiel (KVP) en Gortzak (Comm.). Er zijn ook 9 plaats vervangers aangewezen. Als het een beetje mee zit zal Hillegom in het voorjaar van 1952 een belangTyke toeristenattractie ryUer zyn. Dan hoopt men nameiyk de bloembollenbeurs, waar van gistermiddag de eerste steen werd gelegd, gereed te hebben. Deze beurs zal niet alleen worden gebruikt om er bollen te verhandelen, ook komt er een restau rant by, terwijl de keuringszaal bovendien geschikt is als concert- en toneelzaal, waarin 800-1000 personen een plaats kunnen vinden. Hillegom vlagde, toen de officiële eer ste steen werd gelegd, maar officieus is er al heel wat gereed gekomen. Aan de voet van de betonnen geraamten waren de prominenten uit de bollenwereld bij eengekomen. De heer D. van Egmond, voorzitter van de stichting Hillegomse bloembollenbeurs, herinnerde er aan, dat het juist zes jaar geleden was, dat de toenmalige voorzitter, de heer B. Ryn- veld, met hert idee kwam om een beurs in Hillegom te stichten. Spr. ging in het Het sprookje van de notenkraker Twee kinderen krijgen toverpaleis van de fee ture Miniature (ragfijn met Kerstfeest een noten- Dragee allerlei dansen lijnenspel) genomen en kraker cadeau. Erg veel uitgevoerd. een mars. Daarna volgen pleizier hebben ze er Dit is in het kort het karakteristieke dansen: echter niet van. want sprookje, dat als gege- dans van do fee Dragee een te grote noot doet de ven diende voor het bal- (met celesta), een scherp tanden breken en heel iet-feeërie „Sjtelkoent- rhythmische Russische zorgvuldig krijgt de no- sjiek" (Notenkraker) van dans .Trepak". een me- plaatsjein de Russische componist lancholieke Arabisch* tenkraker een poppen-bed De kin deren vieren rustig het OIIIIIIiniDlllliniIllininilllllllinilinilinilülllllininilll!: Kerstfeest verder en de notenkraker schijnt ver- Via naald en plaat Maar als een der kin- mitimmimuiiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiinimiimimniimiiünn fluiten kort de bewogen geschiedenis na, die a de stichting vooraf ging, o.m. de teleur stelling, toen de algemene vereniging het voornemen liet varen om van Haar lem naar Hillegom te verhuizen. H De 11-jarige zoon van de heer Rijn veld liet daarna de eerste steen op zyn plaats zakken. De Hillegomse Harmonie kapel speelde vervolgens het Wilhelmus. De burgemeester, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de algemene vereniging voor bloem bollencultuur, sprak er zijn vreugde over uit. dat het gebouw niet alleen dienst zal doen voor de bollenhandel, maar ook voor culturele doeleinden. De jonge „metselaar" kreeg ter herinnering aan zyn officiële daad een zilveren couvert. Het gebouw zal een keuringszaal i 12 by 14 m hebben, een beurszaal, teven»- - concertzaal, van 25 by 35 m. een restau-| vaJ? d0J^te^ake.r' mfe vt£oeod !n *}et b*l' DX 8265-66-67 maak- rant met vergaderzalen en een bar. HetL Pe *°ldaa0<* hebben let wonit eeri fraai werk Columbia hiervan toneel kan ook worden gebruikt als jet zwaar verantwoor- Twee jaar later (1892) een voortreffeyke opna- gymnastiekzaal. Verder wordt in het den.eR.,om. te helpen maakte Tschaikowsky een m€i Het Philh- Orkest complex een portierswoning gebouwd, Sooit Klaartje n schoentje orkest-euite uit dit bal- Van New York o.Lv. Ar» terwyi de plantenziektenkundige-dienst naar 4e muizenkoning. Dal let en zU is een van zijn thur Rodztnsky heeft tot er ook een kantoor zal vinden. By de was het moment waar de populairste stukken mu- in alle details verzorgd concertzaal is een bybehorendè foyernotenkraker op wachtte; ziek geworden. mede werk gegeven en ln deze met garderobes. In het restaurant wor- j hy verandert in een prins dank zy de fantastische opname komt alles prach- dana (met tamboerijn), een Chinese dans met hoge fluit-a ra besken en een driedelige dans der mirlitons (afwisselend - - fluiten «n koper). Als deren, Klaartje, erg laat sluitstuk van de suite naar bed gaat, moet ze Tschaikowtky. Het la een ,chreef Tschaikowsky een toch nog even in het vertelling van de roman- m€esterlijk geinstrumen- poppenbedje kyken. Plots ticus E. T. A. Hoffmann teerde €Q naar Weena komen er muizen aange- „Nuszknacker und Mau- voorbeekl geconcipieerde trippeld en het meisje sekönig", welk sprookje bloemenwala. vlucht op een stoeL De Hoffmann schreef voorde Notenkraker-suite andere Kerstcadeaux gaan kinderen van zyn vriend ^eeft nog steeds een grote ook meespelen: taai- Julius Hitzig in Berlijn- bekoring en het valt dan taaipoppen onder leiding Eigenlyk voelde Tschai- verwonderen, muizenkoning kowsky niet veel voor dat van werk nog «U1U1KSM4J vaJ «aan vechten met tinnen dit gegeven, maar al eens gramafoonplaten zyn beurszaal tevens! soldaatj€S onder leiding schrijvend raakt hij er- gemaakt Onder de num- den twee keukens gebouwd. De totale Klaartje nstrumentatie- zUn recht Hetzal bebouwde oppervlakte bedraagt 70 by 701 naar zijn toverrijk. Hoe Uit de eerste acte van gen aanwinst zyn in de m. Het restaurant zal uitzicht bieden op prachtig is het daar en het ballet heeft Tschai- platenkast van de Tschai- de bekende Treslongtuin. 1 hoe mooi worden in het kowsky alleen de Ouver- kowsky-liefhebber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3