Ook de KRO kwam prima voor de dag in de televisie Gespannen toestand in Midden Oosten Chefarine ,4 Wordt mysterie van Naundorff Vrijdag ontsluierd? Ernstig meningsverschil over Indonesische pensioenen LEKASIN Vogelvrij abdusTrooP t WOENSDAG 17 OCTOBER II Laatste TV-première Rustig, maar boeiend en smaakvol programma, met dat van de NCRV het beste van de vier ZIJ DIE GISTERAVOND de televisie-première van de KRO hebben ge- zien en er was weer veel belangstelling op straat zullen tot de overtuiging zijn gekomen, dat het „alle begin is moeilijk" ogenschijnlijk niet voor de KRO geldt. Heel het eenvoudige, met smaak gemonteerde programma was boeiend en actueel, zodat, nu alle omroepverenigingen aan bod zijn geweest, kan worden vastgesteld dat de NCRV en de KRO het best op de T.V. blijken ingeschoten te zijn. De KRO heeft dat voorzeker te dan ken aan haar regisseur, de heer J, Cas- tele\Jn, die als ex-lld van de televisiestaf van Philips van wanten weet. Hij smeed de de demonstratie door een pottenbak- kersfamille, (leuk was daarbij dat de Interviewer Herman Fikkert zelf (mislukte) pot draalde), het muzikaal Intermezzo van Ria Verda met Guus Jansen en het vraaggesprek met Louis de Bourbon oVer het mysterie van het jyE GEBEURTENISSEN in de Suez Kanaalzone volgen elkaar snel op Het leven der Britse troepen wordt be dreigd. In Ismailia werden de Engelsen genoodzaakt machinegeweren in stelling te brengen. Betogingen tegen de Britse en Amerikaanse ambassades. Op ver scheidene plaatsen lijkt de situatie op die van een open oorlog." Engeland is niet van plan zich uit Egypte te laten slaan. Reeds vallen er doden en gewonden te betreuren bij Britten en Egyptenaren. Onmiddellijk zullen de Engelse troepen worden versterkt. Daadwerkelijke actie, concrete „politiek van de straat" loopt op de strategie van "Washington en Londen vooruit. Frankrijk, bevreesd voor eigen positie in Afrika, zal Engeland Egypte volkomen steunen. Er is onge twijfeld een hachelijke situatie ontstaan, waar de Mohammedaanse Arabische Liga vastberaden achter Egypte staat. Het land van Koning Faroek beschouwt de verdragen met Engeland over de Soedan en de Suezzone als „vodjes papier". Egypte weigert deel te nemen aan het defensiestelsel voor het Midden Oosten. Engeland vertikt het, de Kanaal zone noch het omstreden Soedangebied te verlaten, ook al worden de Britse troe pen „vogelvrij" verklaard. Zie hier, kort geformuleerd, hetgeen aan de huidige, gespannen situatie is vooraf gegaan. Twee factoren spelen een belangrijke rol: 1. Een door het Westen onderschat nationalisme. 2. Een soort chantage ge pleegd op het Westen, dat, gezien de antithese Washington-Moskou, tot cessies genoopt wordt Perzië wil n heel baas zijn in eigen huis. De Weste lijke mogendheden zullen zich bij deze gang van zaken niet 'f Verklaarde uitzicht neerleggen. omdat het Suez Kanaal eer vitale verbindings- weg betekent, de vei ligheid in het Mid dellandse Zeegebied gegarandeerd moet zijn. Na de Egyptische weigering defensiestelsel voor het Midden Oosten deel te nemen, gaat de Amerikaanse Interesse met sprongen omhoog. Het gaat thans om veel meer dan olie alleen. Het betreft hier de verhouding tot alle Arabische staten en zeer zeker zal het Kremlin de situatie weten uit te bui ten. Egypte begeert een zelfde status als de Britse dominions India en Pakistan. Het voelt er niets voor, straks zijn havens en vliegvelden ter beschikking te stellen van hbt Westelijk defensiestelsel. Begrip kan men tonen voor Egyptische gevoe lens, maar waar is het eind als de lan den van het Midden Oosten zich op revo- lutionnaire wijze losmaken van verdra gen? Op die manier, aldus de New York Times, wordt het nationalisme een be letsel voor vreedzame samenwerking. Washington heeft reeds aangekondigd, dat het defensiestelsel voor het Midden Oosten toch zal doorgaan. Verstandig is het niet, er nu onmiddellijk Israel met de haren bij te slepen en dit land tegen Egypte en de Arabische Liga uit te spelen. Zulks kan slechts kwaad bloed zetten. Meer bezonnen psychologisch be grip en minder „uitspelen van politiek" kan een ramp in het Midden Oosten en erger voorkomen. De moord op Ali Khan De Mohammedaanse wereld verkeert in een staat van bedenkelijke opwinding. De premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, is door een politiek tegenstander, een fanaticus, vermoord. Een zoveelste symptoom van de gisting in het Midden en Verre Oosten: Razmara, Koning Ab- dellah, Liaquat Ali Khan. Allen slacht offers van politieke Hetze, in het be schouwende, „wijsgerige" Oosten. Nog steeds dreigt beangstigend het onopge loste geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir. De moord op Ali Khan kan het sein zijn tot nieuwe troebelen in dit gevaarlijke gebied. Hoewel Ali Khan een politiek van matiging voor stond, kon hij toch deze provincie niet voetstoots aan de Hindoes afstaan. Poli tieke tegenstanders hebben een man ver moord. die juist de oorlog tussen India en Pakistan wilde afwenden. Het zegt veel voor zijn persoonlijkheid, dat ook Pandit Nehroe uiting heeft gege ven aan zijn droefheid en bezorgdheid bij deze moord. Spoedig zullen de V.N. ook over dit probleem uitspraak moeten doen. Dr Frank Graham, de bemiddelaar der V.N. in het geschil Kasjmir, heeft aan de Veiligheidsraad gerapporteerd, dat hij er niet in geslaagd is, India en Pakistan te bewegen hun troepen uit Kasjmir terug te trekker. Het zal dus uitlopen op we onderhandelingen. Beide partyen be weren dat zij het recht aan hun kant hebben. Men ontkomt niet aan de indruk dat noch Pandit Nehroe noch Liaquat Ali Khan de toestand geheel meester waren Ondanks het persoonlijk gunstig contarf tussen beide staatslieden, bleef de scan ning voortduren. De onverdraagzaamheid tussen de Mohammedanen en de Hindoes! Lawines van brochures inzake het Kasjmir-probleem" overtuigen het Wes ten niet, wie de feitelijke schuld draagt van de aggressie. De missie van Sir Owen Dixon naar Kasjmir kan er van mee praten. Amerika betreurt de moord op de pre mier van Pakistan, die steeds een groot vriend van de Ver. Staten is geweest. Washington voorziet een nieuwe bron van moeilijkheden. testament van de Hertogin van Angou- lème, tot een hecht geheel, dat afwisse lend, amusant, boeiend en instructief was. Slechts het geluid was af en toe te scherp, doch dit is dan ook de enige aanmerking, die te maken is. Nochtans, het hoogtepunt van de uit zending viel pas na de pauze. Toen be wees de demonstratie van pater Van Uden met zijn leerlingen van het doof stommen instituut te Sint Michielsgestel dat de televisie een uitstekend middel tot verrijking van de kennis kan zijn. De kijkers werden spelenderwijs op de hoogte gebracht van de manier waarop volgens de allermodernste methoden doofstomme kinderen wordt bijgebracht hoe ze zich verstaanbaar kunnen maken en hoe ze kunnen „horen". Jammer was het dat de soms ontroerende demon stratie werd ontsierd door een filmpje dat tengevolge van een technische sto ring niet goed overkwam. Prof. dr Kors heeft de uitzending met een principieel woord besloten. t Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 be roemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PUNEN EN GRIEP DE BLOEMEN De bloemen in jouw vensterbank zijn voor mij steeds de laatste groet, als ik gehaast de deur uit moet. Ze staan daar fleurig, fris en rank en vangen elke zonnesprank, die hen te feller kleuren doet met rose, rode en gele gloed, waartussen plekken lelie-blank. En als ik 's avonds huiswaarts keer dan vlammen al die kleuren wt daar, op die vensterbank van j Maar voel ik jouw omhelzing teer, dan denk ik aan geen bloemen meer. Dan zie ik slechts jouw ogen blauw! ROBBIE RADAR Geheimen zond gzal in Delit Mr De Bourbon naar Parijs om testament van hertogin te openen HET IS NIET onmogelijk dat Vrijdag het mysterie ontsluierd zal worden van Karl Wilhelm Naundorff, die in het Kalverbos te Delft ligt be graven en de ongekroonde Lodewijk XVII van Frankrijk moet zijn geweest. Honderd jaar geleden stierf namelijk op slot Frohnsdorf de hertogin van Angoulème en volgens haar wilsbeschikking moet op 19 October a.s. haar testament worden geopend. Dit werd gisteren tijdens de eerste televisie uitzending van de K.R.O. meegedeeld door de kleinzoon van Naundorff, de dichter-schrijver mr Louis de Bourbon uit Den Haag. De televisie-uitzending van de K.R.O. werd in het Seinposttheater te Scheve- ningen bijgewoond door mevr. De Bour bon, haar beide zoons en haar dochtertje. Vergoeding voor verblijfs vergunningen ij de opening van het testament zal kunnen blijken of de hertogin de zuster geweest van Lodewjjk XVII of dat zij n ondergeschoven prinses was. In het laatste geval zal volgens mr De Bourbon haar bekentenis luiden dat de ware zus van Lodewijk XVII op een Duits kasteel is gestorven en dat pij, de her togin, voorgaf de dochter van Lodewijk de zestiende te zijn om de enorme er fenis ten bate van de twee broers van de geguillotineerde koning in de wacht te slepen. Vandaar ook dat zij Naundorff nimmer heeft willen erkennen, want an ders zou bet bedrag aan het licht zijn gekomen. Op haar sterfbed zou zij echter hebben verklaard dat Lodewijk XVII niet in de gevangenis is gestorven, zoals algemeen werd en wordt aangenomen. Zou echter blijken dat de hertogin in derdaad de zuster van Lodewijk de Ze ventiende is geweest dan is het volgens De Bourbon mogelijk dat zij om re denen van staatsbelang onder dwang haar ooms haar broer heeft ver loochend. Hoe het ook zij, mr De Bourbon gaat naar Parijs, waar hij minister Schuman zal verzoeken het testament, dat zich waarschijnlijk in de archieven van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken bevindt, in zijn bijzijn te openen. (Zoals men weet, is het graf in Delft onlangs geopend, doch kon de politie deskundige dr Hulst uit Leiden b\j sectie het lijk de doodsoorzaak van Naun dorff niet vaststellen). De Tweede Kamer heeft zich gister middag verenigd (alleen de communisten waren tegen) met het wetsontwerp, dat het mogelijk maakt, een heffing i voeren voor het afgeven van verblijfs vergunningen voor vreemdelingen, grens- passen, grensarbeiderskaarten enz. Een poging van de heer Roolvink (KVP), om de grenspassen hier buiten te houden mislukte: zijn amendement werd verworpen met 3744 stemmen (voor KVP, Comm. en SGP). Plan-Schuman en Credietcontröle volgende week in de Kamer? De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gistermiddag meegedeeld, dat hij hoopte, dat de volgende week in de Kamer behandeld zullen kunnen worden de wetsontwerpen tot goedkeuring van het Plan-Schuman en tot regeling van de credietcontróle, benevens de interpel latie-Gortzak over de stijging van de kolenprijzen, met name moeilijk te dra gen door gepensionneerden en andere ouden van dagen. ADVERTENTIE) Nieuwe mogelijkheid tot bezuinigen Speciaal voor huisvrouwen belangrijk Het is een verlichting van haar zorgen Nee, schrikt U maar niet. Van deze bezuinigings „politiek" heeft U alleen ar voordeel. In een tijd, waarin alles duur is, wordt iets goedkoper en wel: Castella voor de Gezinswas met Actief Wit. Niet ten onrechte wordt dit prach tige wasmiddel alom geprezen als zijnde het meest ideale voor de witte was. Het reinigt niet alleen grondig, maar het Actief Wit heeft een verrassend-helder makende kracht, waardoor Uw linnen goed na het wassen kraakhelder en spierwit aan de lijn hangt. Castella voor de Gezinswas kost slechts 47 ct per pak. Nu is er echter een DUB BEL pak in de handel, waarvoor U maar 90 ct. betaalt. Op deze manier is het dus mogelijk telkens opnieuw 4 ct. te bespa ren en nog altijd geldt het oude gezegde: „vele kleintjes maken een grote". Huisvrouwen, dit is Uw kansLaat deze gelegenheid tot bezuinigen niet ongebruikt voorbij gaan, te meer, omdat U dank zij Castella voor de Gezinswas met Actief Wit, zult ervaren, hoe prachtig wit het linnengoed wordt en hoeveel langer dit mee zal gaan in het gebruik. Grief van Kamerleden Honderden millioenen guldens aan gemeenten onthouden Plaatselijke overheden worden beschouwd als administrateurs van het Rijk (Van onze Parlementsredacteur) TNE GROTE KLUIF waaraan de Tweede Kamer gisteravond begon, is het -L' wetsontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten. Was er 's middags onenigheid tus sen Kamer en Regering over de Indonesische pensioenen, bij deze wet was het tot nu toe niet veel beter. Alle sprekers die aan de beurt zijn geweest, t.w. de heren Algera (A.R.), Beernink (C.H.), Maenen (K.V.P.) en Wage naar (Comm.) vielen de regering aan. Het grote punt dat hierbij in het ge-1 rijks-, doch tot het gemeentelijk belas- ding ls, wordt gevormd door de vraag tinggebied behoren. En tenslotte nog een of de gemeenten nog wel voldoende zelf- amendement-Algera, dat beoogt er voor standigheid hebben. De sprekers meen-1 te zorgen, dat de gemeenten de reserve den allen van niet. De heer Algera (AR) j over de jaren 1948, 1949 en 1950 alsnog was van oordeel dat de gemeenten slechts uitgekeerd krijgen. De heer Algera is administrateurs van de centrale overheid I van mening, dat niet het rijk voor de zijn geworden en de heer Beerninkgemeenten, doch de gemeenten even- (CH) zag het zo, dat de centrale rege- tueel zelf moeten ring principieel uitgaat van het stand punt dat de gemeenten in de eerste plaats onderdelen van het rijk zijn en pa: in de tweede plaats zelfstandige gemeen schappen. De heer Algera was van oor deel dat de uiteindelijke oplossing moet worden gezocht in een behoorlijk eigen belastinggebied voor de gemeenten met slechts een aanvullende rijksuitkering. Ernstige bezwaren Wij zullen onze lezers allerlei tech nische details besparen. Samengevat ko men de bezwaren er op neer dat de voeding van het gemeentefonds (uit de rijksbelastingen) te gering is, de uitke ringen te laag zijn en er op eigenlijk ongeoorloofde wijze is gereserveerd, waardoor aan de gemeenten honderden millioenen guldens zijn onthouden, ter wijl men het verder hoognodig vindt de kortingsregeling te laten verdwijnen. Op verschillende punten zijn reeds amendementen ingediend. Zo is er een amendement-Algera (AR) om de kor tingsregeling te laten vervallen. Voorts een amendement-Oud (VVD) om in de commissie van advies voor de gemeente- financiën het gemeentelijk element we zenlijk te versterken. Bovendien nog een amendement-Oud om duidelijk te maken dat een deel van de belastingen die in het gemeentefonds vloeien niet tot het Neergestort door misverstand Vliegers Van Nimwegen en Struik kwam om 't leven Het vliegtuigongeluk bij Oosterhout ■ï.-B.), waarbij gisteren zoals wij meldden twee Harvards van de L.S.K. tegen elkaar botsten en neerstortten, heeft het leven gekost aan de 21-jarigi ■sergeant vlieger Y. P. van Nim wegen uit Breukelen en de^ 22-jarige tijdelijk reserve-korporaal Struik uit Gelderingen (Ov.). die de toestellen bestuurden. Om tien uur waren de toestellen Gilze-Rijen opgestegen voor een schiet oefening. Boven het gehucht Oosteind, dat op tien kilometer afstand van het vliegveld ligt, doken de toestellen in el- kaars richting. Daarbij schijnt een mis verstand te zijn ontstaan met als gevolg dat de vleugeltoppen van de toestellen elkaar raakten. Het toestel van Van Nimwegen stortte neer en vloog in brand. De piloot heeft tevergeefs ge tracht uit zijn vliegtuig te springen. De andere vlieger, die nog uit zijn toestel wist te springen, maakte een ongeluk kige val doordat zyn valscherm door de geringe hoogte niet open ging. Sergeant Van Nimwegen ontving zijn opleiding in Canada. Op Ghze-Rijen is de vlag halfstok gehesen. Het lespro gramma is zonder onderbreking voort gezet. Marshallhulp defensie 175 min) goedgekeurd De Amerikaanse regering heeft goed keuring gehecht aan de beste" Nederland van f 175 millioen Tweede Kamer niet tevreden Staatssecretaris Götzen vroeg schorsing van de beraadslagingen (Van onze Parlementsredacteur) ISTERMIDDAG is in de Tweede Kamer een groot verschil van opvat- NJ*" ting gebleken tussen de hele Kamer en de Regering. Het ging over de toekenning van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pen sioenen. Het verschil bleek zo diepgaand te zijn dat Staatssecretaris Götzen schorsing van de beraadslagingen vroeg, om nader overleg te kunnen plegen met de commissie van voorbereiding. In het kort kwam het hierop neer, dat de Kamer eenstemmig van mening was, dat de voorgestelde regeling lang niet ver genoeg ging en zelfs, aan gedane toe zeggingen niet de hand was gehouden. De kwestie van de toeslag op lagere In dische pensioenen had reeds in het begin van 1950 onderwerp van beraadslaging uitgemaakt. Toen interpelleerde de heer Van de Wetering (C.H.) er over. Het re sultaat was een positieve toezegging van de zijde van de regering. Nog geen overschot aan artsen? Nijmegen acht oprichting medische faculteit ten volle verantwoord De opening van de Rooms-Katholieke medische faculteit in Nijmegen welke vandaag geschiedde is ook nationaal verantwoord. Dit zei ons prof. dr R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de Sint Radboudstichting, de Nijmeegse universiteit uitgaat. „De mededeling van het ministerie Sociale Zaken over een toekomstig over schot aan artsen heeft ons min of meer onaangenaam verrast", aldus prof. Post. Een commissie van Nijmeegse hoog leraren heeft berekend dat voorlopig 417 artsen per jaar moeten worden aange voerd gedurende de eerste tientallen ja ren. Voor dit aantal zijn 630 eerstejaars studenten nodig, aangezien 66 procent het diploma haalt. De gezamenlijke medische faculteiten kunnen slechts 500 eerste jaars ..verwerken". In aanwezigheid van vele autoriteiten, onder wie minister Rutten, zegende de Utrechtse hulpbisschop mrg Alfrink het hulpziekenhuis van de universiteit op het landgoed Heyendaal in. Vanmiddag hield prof. dr Monaldus Goemans O.F.M. de diesrede, waarna mgr Alfrink de oprich ting van de medische faculteit plechtig afkondigde. Kerk en School Druppel op gloeiende plaat Zij is echter gekomen met een wets ontwerp, dat voor de in hoge nood ver kerende Indische gepensionneerden slechts een druppel op een gloeiende plaat betekent. Immers, slechts voor be paalde pensioenen wordt een toeslag voorgesteld, tot een -bedrag van 25 pet van de eerste honderd gulden maande lijks pensioen, vermeerderd met 15 pet voor de volgende vijftig gulden. Boven dien mag de bijslag per maand vermeer derd met de ten laste van Indonesië ko mende duurtetoeslag, nooit meer dan 70.- per maand bedragen, terwijl ook nog het pensioen, de duurtebijslag en de extra-toeslag tezamen nooit meer mag bedragen dan ƒ420.- per maand. Daar naast is een bepaling opgenomen om ge pensionneerden, die uit anderen hoofde inkomsten hebben, van de bijslag uit te sluiten. Ongenoegen Reeds bij de schriftelijke voorbe reiding was het ongenoegen der Ka mer gebleken. Vooral door de indie ning van een amendement door de voltallige commissie van rapporteurs, samengesteld uit nagenoeg alle groe pen in de Kamer. Deze amendemen ten beoogden uitbreiding te geven aan de groepen gepensionneerden die onder de regeling zouden vallen, het bedrag van de bijslag iets te ver hogen en de kortingsregeling voor Bespreking geschorst Voor staatssecretaris Götzen was de zaak moeilijk. De regering had het kun nen zien aankomen. Op een conflict wil de men het echter blijkbaar niet laten uitlopen. Merkwaardig was evenwel, dat alleen de staatssecretaris achter de rege ringstafel zat. Hier had toch zeker ook minister Lieftinck moeten plaats nemen. Want de grote oorzaak van de weinige soepelheid van de zijde der regering is gelegen in 's lands financiën. Hoe het ook zij, staatssecretaris Götzen vond het ver standig schorsing van de beraadslagingen te vragen. Later dus over deze kwestie Heel anders lag het met de wetsont werpen onderstandsregeling voor burger lijk overheidspersoneel Indonesië en uit breiding tot bepaalde groepen van Indo nesische staatsburgers van de garantie- wet. Hierover werd van de zijde van de Kamer slechts het woord gevoerd door de heer De Graaf (K.V.P.)die namens de commissie van rapporteurs de voldoe ning over de regelingen uitsprak. Zon der hoofdelijke stemming werden zij aan genomen. Kamerlid stelt vzagen Oorlogsgrondstoffen naar Rusland Worden door Nederlandse zakenlieden belangrijke grondstoffen en goederen voor de oorlogsproductie geleverd of vervoerd naar landen van het Sovvjet- blok? Deze vraag heeft het Tweede- Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) schriftelijk gesteld aan de ministers Stikker en V. d. Brink. De heer Goedhart informeert verder of Nederlandse bankinstellingen dergelijke transacties helpen bekostigen. Ook vraagt hij inlichtingen over pogin gen van de Sowjet-Unie of haar satelliet staten tot aankoop van Nederlandse transportfirma's. de besteding doorneveninkomsten soepeler te maken, i'tualaiim van i xio millioen van de tegenwaarderekening der Marshallhulp minimum-bijslag te om voertuigen voor het leger te kopen, j garanderen. TJdd!";-nal d? Dw F'Deze amendementen werden gisteren rv artl^enetreklters tijdens de algemene beschouwingen prac- voormaken Overleg is irog gaande over tisch door alle sprekers toegelicht. Het de res.erende f 55 millioen (waarvoor. waren de heren Meijerink (A.R.), De zoals gemeld is, munitie zal worden ge- Graaf (K.V.P.), Van de Wetering (C.H.) kocht), zulks vooruitlopende op te ver- Stufkens (Arb.), Vonk (V.V.D.) en Hoog- wachten dollarhulp voor het belasting- carspel (Comm.). De heer v. d. Wetering jaar 19511952. was bijzonder boos, omdat aan de toe- t Advert enne) tik/uj/ttf/ éüift eerlijk man tegen de borst hem te verlaten nu haar die middag een bezoek had gebracht. Ze Het meisje onderbrak hem: „Maar waarom kon dalend.W»« lk dat het spoe- reide daarbih dat dere haar op d.e verlaat ge dan het leger niet?" dig met de macht dat te doen. Maar wat dan? Ik moet toch leven.' Hij wachtte even en vervolgde toen, wat vrij- Hanna leefde in de eerstvolgende dagen in een hprpr Het crhppn alsof eigenaardige, ietwat zenuwachtige stemming. De ?eter:,ttet scneen: 91S°I jonge hopman had een diepe onuitwisbare in druk op haar gemaakt. Telkens moest ze aan ik mij in het Geldeise leger bevind. Ge weet, Nog een half uurtje verwijlde de hopman bij dan had z® ste.eds de heimelijke dat onze vorst. Karei van Egmond, door de ganse het meisje. Toen stond hij op en zei: „Mag .k wereld als een barbaar wordt afgeschilderd. Ik nog eens terugkomen. Hanna?" Hij drukte bij- wens hem niet te verdedigen, maar het schijnt, zonder op dat „Hanna". dat elke deugniet toch ook wel enkele goede ïigenschappen kan bezitten. Hoe dan ook, mijn vader is als gewoon soldaat in het Gelderse le ger gekomen. Hij klom snel op en ik heb hem eigenllik niet anders gekend dan als officier. Hij was steeds vol lof voor de hertog, zijn meester. Als hij vroeger thuis kwam, toen ik nog een knaap was, was ik vol bewondering voor hem, voor zijn fraaie kleding en wapens. Was het wonder, dat bij mij een heftig verlangen op kwam om ook een dergelijke loopbaan te volgen, als ik eenmaal groot zou zijn? Welnu, ik heb het krijgsmansleven gekozen Verhaal Norg eens het heem zou komen oprijden. Maar dandan kwam ook steeds de vraag bij haar op, waartoe dit zou kunnen leiden. Want ze wist, dat haar vader alle Gelderse soldaten van hoog tot laag haatte en ze vreesde, dat hij ook nimmer deze hopman hier zou dulden. Wat zou er gebeuren als deze verscheen bij de aan wezigheid van haar vader? Na ruim twee weken op reis te zijn geweest verscheen Willem Frankes weer op zijn hoeve. Verheugd snelde Hanna haar vader tegemoet, toen ze hem hoorde komen Ook Snel toonde gro- De boerendochter begreep hem ook hier- „Ja... Godfried." Maar bij het uitspreken van de te blijdschap bij de terugkeer van zijn baas. naam kreeg ze nogmaals een hoogrode kleur. De hopman zocht zijn paard weer op, besteeg Mijn vader is drie jaar geleden tegen de Hol- het en reed over het erf. Naast het woonver- landers gevallen. Enige maanden later stierf trek zag hij met verlangende blikken Toen ze met z'n beiden aan het warme haard vuur zaten, vertelde Frankes aan zijn dochter zijn omzwervingen Hij had tot nog toe zijn mijn moeder. Zusters of broers heb ik niet. zo- ramen met de kleine in lood gevatte ruitjes. Op d°'3 g g dat ik nu eenzaam op de wereld sta. Toen ik pas zjjn gezicht verscheen een gelukkige glimlach; «eens wraanzucnug. dienst was, walgde ik vaak van het ruwe, zjj st0nd voor een der ramen en zij groette hem j i 1 1 u nogmaals. Verheugd wuifde hij haar toe HOOFDSTUK 5 Winterrust soms erger dan dierlijke leven van de lansknech ten. Ik meende eerst, dat ik invloed ten goede zou kunnen uitoefenen, vooral wanneer ik enige rang zou hebben bereikt. Maar ik weet nu, dat al mijn pogingen in die richting vruchteloos zijn. Geloof me, Hanna, dit leven staat mij tegen. Toen ze op de boerderij die avond aan het De stroper had geheel Drente doorkruist, maar nergens een spoor van de moordenaar. Hier en daar had hij het landvolk ondervraagd; slechts één hunner haJ hem kunnen mededelen, dat hij enige maanden geleden in de buurt een man had gezien, op welke Frankes' beschrijving pas- (Wordt vervolgd) Beroepingswerk Ncd. Herv. Kerk Beroepen: te Rotterdam-Charlols (vj D. Westerveld) G. W. Kwant te 's-Q venzande; te Klundert M. Ottevanger Leiden; te Mastenbroek A. Baars Sluipwijk. Bedankt: voor Genemuiden B. G, v. d. Wiel te Tholen; voor Hardens (3e pred.pl.) A. den Hartogh te Scherp zeel; voor Valburg H. Kraaij te Bovi Hardinxveld. Geref. Kerken Beroepen: te Uithuizen W. C. P. Boer te Vorden. Zendingsarts Blankhai gepromoveerd Onder grote belangstelling uit de kt gen van kerk en zending, promoveet gisteren in Utrecht cum laude tot doe in de geneeskunde de zendingsarts D Blankhart, op een proefschrift op Voeding en leverziekten op het eila Sangir in Indonesië. Dr Blankhart ha op 25 October met de Oranje naar gir terug te keren om zijn arbeid het ziekenhuis te Taruna te hervatt ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 17 Oct. Geslaagd doet. e Ned. recht de heer A. H. Stikker te Drieht Velsen. AMSTERDAM, (Gem. Uniy.) 16 doet. ex. geneeskunde: H S Lie, mej M Eb bos, P ten Rouwelaar, E N mermans, K C Knaap, C K J van Sombe Th Heeremans. A J M Fablus, H Berkt J C Ens. S Schijveschuurder, I S Levy, Deursen, H J v d Berg. mej A A Hölsc E A Albers, G K Fiestra en J de Volt Amsterdam: cand. rechten: mej. W I Halfweg en de heren J G I BlaUse, J A 1 H A v d Grinten. H ter Helde, A'dam. UTRECHT. 17 Oct. Geslaagd: cand. ree] B J A W V M Pinckaers, Utrecht. J P Spellen. Amersfoort. Veearts-ex. C de Gi H Let d Kt PAEDAGOGIEK M.O. A. TILBURG. 16 Oct. Aan het psychology paedagogisch instituut der R -K. leergan zijn geslaagd: mej. L. R. A. van Donf •s-Hertogenbosch en de heer P. A. J. van Dijk. Schiedam. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot onderwljzer(es) a, B L O.-school te Dokkum J. van d len te Leeuwarden: aan Prins Bernhai school te Garderen H Vaartjes te He aan Chr. school te Den Haag-Loosduinen van Raalten te Dieren. De Rhedense gemeenteraad heeft b< ten tot de bouw van een huishoudschool meisjes te Ellccom. De school verrijst op voormalige landgoed Avegoor en zal w schjjnlijk op 1 September 1952 in geb (Art n, Mijnhardtjes dienen Uw gezondheid, daar ze vele pijn en Iichaamskwaad uitdrijven en k< koorts en griep, krachtig en si bestrijden. Koker 77, Doos 41 Spoed achter onderzoek naar broodprijs Minister Mansholt zal met spoed lati onderzoeken welke veranderingen in overwinsten op volksbrood per ba bloem zullen optreden wanneer uitgegaan van een verkoop van brood en volksbrood in een verhoudu van ca 30 tot 70. Ook zal worden nag gaan welke oorzaken geleid hebben het verschil tussen de conclusies van accountantsdienst en andere instant! ten aanzien van de overwinsten op volk brood. De resultaten zullen binnen i weken worden meegedeeld aan de Twe de-Kamercommissie voor de midde stand. Een onderzoek op langer zal ingesteld worden naar het prysve schil tussen volkswitbrood en volk bruinbrood en naar de vraag of de ui eenlopende verkoopprijzen van volk brood in verschillende provinciestedi nog gerechtvaardigd zijn. Het lied der aethergolven DONDERDAG 18 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m). KRO 7 00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 900 Voor de huisvrouw 9.35 Gram. NCRV 10.00 Gram. 10 30 Morgendienst. KR. 11.00 Voor de zieken. 11 45 Gram 12.03 Gram. 12 50 Reportage. 100 uur Nieuws 1 20 Zang en orgel 1.40 Planorecital NCRV 2.00 Gram. 2.45 Voor dé vrouw 3 15 Gram. 3.25 Planotrio. 4.00 Bijbellezing. 4 30 Kamerkoor en orgel. 5.00 Voor de Jeugd. 5.30 Pianoduo 5.50 Regeringsuitzending: K. H. Smit: Jeugduitzending Vragenrubriek „Wat wil Je weten?" 6.00 Nieuws. 6 15 Gemengd koor 6 40 „Op de stelling" 6 50 Leger des Hells. 7.05 .Xevensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 7 20 Vocaal en semble en orgel. 7.40 Radiokrant. 8.00 uur Nieuws. 8.10 Gev. programma. 10.15 Buiten lands overzicht 10.35 Gram. 10 45 Avondover denking. 11.00 Nieuws en SOS-berlchten. 11.15 tot 12.00 Gramofoonmuzlek. tiek. 7.30 Gram. VPRO 7 50 Dagopening AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9 25 De Groenteman. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ra- dioscoop. 11.45 Voordracht. 12.00 Gram. 12 33 Pianospel. 12.50 Financieel weekoverzicht. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 Metro- pole-orkest. 1.55 Kunt u het geloven of niet 2 00 „Dit ls Australië", causerie. 220 Gram 2 35 „Pro en contra de televisie ln de Ver Staten", Interview. 2.45 Gram. 3.00 Voor de zie) jeugd I 4.00 Mezzo-sopraan en plano. 6.00 uur 15 AVRO-AIlerlel. 6 18 Sport. 6 30 Amusementsmuziek 6 55 Voor de kinderen. 7 00 Gesproken brief uit Londen. 7.05 Vraag gesprek over de opsporlngs- en reddings dienst van de Marine Luchtvaart Dienst 7 15 Orkestconcert 7.45 Het Ronde Tafel Parle ment 8 00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8 10 Raddo Philharmonisch Orkest en solisten 9.15 „De wet von het Noorden" 10 25 Gram 10 50 Re portage 11.00 Nieuws 11.16 Sport 11.25 Orgel en zang 11.40—12 00 Dansmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.20 Voor de boeren 12 30 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Mededelingen 120 Film pro gr 3.00 School- 3.10 Hoorspel 3 40 Ork> ïrie 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieui 6.15 Sport 6 20 Lichte muziek 6.40 Voor hoeren 7 00 Hoorspel 7.30 Blaasensemble 8 Ballades en volksliederen 9 00 Ni „Town Forum visits Paris" 10 00 D; 10.30 Wetenschappelijk overzicht 10.45 Pari mentsoverzicht 1100—11 03 Nieuws ENGELAND. BBC Light Progi 1500 en 247 m. 12 00 Gev muziek 12 45 Orkestcc Voor de kinderen 2 00 Voor de v Hawaiianmuzlek 3 30 Voor de sol Dansmuziek 415 Mrs Dale's Dagboek 4 Causerie 4 45 Lichte muziek 5 16 Gi Militair orkest 6 15 Voor de jeugd 6 45 Hoo spel 7 00 Nieuws 7 26 Sport 7 30 Verzoekpi 8. 1 Gev progr 9 00 Brlevenbeantwoordt 9.30 Hoorspel 10 00 Nieuws 10.15 Causer ingen 1 15 Dar 0 35 1 5 00 Nie Gram 12 34 Voor de landbouwer: 1.00 Nieuws 1.15 Orkestconcei 3 00 Engelse les 3 15 Gram 3.40 W Lichte muziek 4 30 Altviool! 5.10 Pianorecital 5 15 Vo 15 Gram 6 30 Voor de soldat 7 00 Nieuws 7 30 Zang en piano 7 50 Politlel causerie 8 00 Verzoekprogr 9 00 Klankbet 9 30 Gram 9 45 Actualiteiten 10.00 10 15 Kamermuziek 1100 Nieuws 11.OS12 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 1.10, 2. 3.00 en 4.00 Gram 4.30 Zang en pii ■am 7 00 Klankbet i 5 00 Niei 7 45 I 8 00 I rspel 10.00 t >ekprogr 10 55 Nieuws 11.00 Gram Aanhoudende Ge hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn tenge- volge van het veelvuldig hoes- if. ten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het ge- vaarlijke slijm met

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2