Jlicuuie gcütórije GTuuraut j Smokkelhandel in Hongkong Brits-Egyptische conflict ontploft en voert tot vijandelijkheden De Engelse troepen zullen met spoed versterkt worden Moord op Liaquat Ali Khan ramp voor de vrede Mossadeq spreekt krasse taal in de Veiligheidsraad 1 Wist U Toch onjuist T: WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal, ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9255 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticli Is gftebUoftt tngn faert In tegljenspott" ALFRED VAN SPRANG: Botsingen in de Suez-zone ■IEEF ONS WAPENS en wij zullen de Britten er wel uitgooien. Dat JT is de kreet, die door betogend Egypte wordt aangeheven. Ernstige igeregeldheden in Ismailia hebben er toe geleid, dat de Engelse infan- rie zich met mitrailleurs moest teweerstellen. Tien Egyptenaren en twee fitten werden gedood. Te Port Said vielen vijf doden en tachtig gewon- n tijdens een overval op een Engelse bank. Een enorme menigte trok r Cairo dreigend op naar de Britse en Amerikaanse ambassades. Vol- ens Reuter zou een legercompagnie zelfs een der voornaamste haven- oorten van Port Said hebben bezet en de stad zijn binnengetrokken. De telefoon- en telegraafverbindingen ten nu hun treinen onder gewapend issen de Britse ambassade in Cairo en escorte laten rijden. In Cairo werd ge- et Britse hoofdkwartier te Fayid in de weigerd telefoongesprekken voor Britse anaalzone werden verbroken. Morrison, bureaux en diensten aan te nemer Britse min. van Buit. Zaken, heeft het Engelse min. van Oorlog heeft erklaard, dat met spoed de Britse troe- klaard, dat het leven der troepen in de de Kanaalzone versterkt worden, j Suezzone „onmogelijk" wordt gemaakt, eneraal Erskine. algemeen bevelhebber1 Vandaar, dat troepenversterkingen Britse troepen in Egypte, heeft zijn prompt zullen volgen, maar een volledige lanschappen gezegd toe te slaan, indien censuur is ingesteld o® de berichtgeving worden aangevallen. De Britten laten daarvan. Men weet aus niet, h niet wegjagen. versterkingen voor E*,"Ntie vandaan Ofschoon de Egyptische politie de be- komen, al wordt er gezinspeeld op igers aanvankelijk hun gang liet gaan, I Cyprus. Men beseft te Londen, dat de eelt de regering te Cairo thans maat- gewelddadigheden het conflict in eer igelen getroffen om herhaling van de nieuwe en ernstige phase hebben ge- nstige ongeregeldheden te voorkomen. bracht. Het is niet uitgesloten, dat het u'ca 2000 politiemannen werden uit geschil aan de Veiligheidsraad zal Ismailia overgebracht ter den voorgelegd. Wel staat de kwestie indhaving van rust en orde Volgens reeds op de agenda, maar zij is sedert ii Britse militaire woordvoerder wordt 1947 niet in behandeling geweest. Vele jrwacht. dat de Britse 16e divisie lucht. V.N.-leden beschouwen de jongste ge- ndingstroepen nog vanavond te Fayid i beurtenissen als een duidelijke bedreiging de Suez Kanaalzone zal landen. Zulks van de internationale vrede, noodzakelijk, omdat op verscheidene taatsen Britse en Egyptische troepen tot grens van een open oorlog kwamen. Frankrijk heeft Engeland alle steun »egezegd. nu het gehele defensiestelsel Gaan de vleesprijzen vermoedelijk weldra omlaag Grotere aanvoer op de veemarkten De prijzen van rundvlees zullen ver moedelijk binnenkort dalen, doch het varkensvlees zal wellicht iets duurder blijven dan een jaar geleden. De daling van de rundvleesprijzen houdt verband met de grotere aanvoer op de markten, die zich elk najaar voor doet. Weliswaar blijft het vee deze herfst dank zij het prachtige najaarsweer lan ger in de wei dan anders, maar toch wa ren de aanvberen op alle veemarkten Maandag reeds groter dan een week tevoren. Een van de oorzaken is wel licht het feit dat in verband met het vijfjarenplan voor de bestrijding van t.b.c. onder het rundvee weldra een deel van de stallen geheel vrij van reage rende dieren zal moeten zijn. Voor rund vlees van de 2e kwaliteit werd op 10 October in het abattoir in Den Haag f 2 tot f 2.20 per kg betaald. Op 3 October lagen de prijzen nog een dubbeltje hoger. De prijs van le kwaliteits vlees steeg van f2.35 tot f2.40, docr dit kan aan een toe vallige kleinere aanvoer van prima vee zijn te wijten. De aanvoer van varkens is de laatste week eveneens gestegen, maar zal ver moedelijk toch kleiner blijven dan vorig jaar, doordat de boeren in verband met de hoge voerderprijzen minder krul staarten hebben gefokt dan in 1950. Marie (100 jaar) geelt een voorzet het Midden Oosten in gevaar wordt •bracht. Ook Australië en Nieuw Zee- nd zullen Engeland steunen. Syrië, de jbanon en andere Ligalanden staan ;hter Egypte. De situatie is zeer moei- jc geworden; de Engelse soldaten moe- Cyprus hoofdkwartier Midden Oosten Volgens politieke kringen te Londen. Cyprus uitgekozen als eventueel hoofd- K-artier van het, nieuw op te richten, irnmando voor het Midden Oosten, ulks, nadat Egypte de uitnodiging van Westelijke Grote Drie en Turkije, om te treden tot de nieuwe verdedigings- •ganisatie heeft afgeslagen. In tegenstel- tot Malta, aldus Reuter, valt Cyprus binnen het gebied, dat door het oord Atlantisch Pact wordt bestreken, lp het ogenblik zijn 9000 man Britse oepen op het eiland gestationneerd. yprus is een Britse bezitting, nog geen km ten Zuiden van de Turkse kust degen. Hoewel er geen spoorwegen op •iland zijn. heeft het een uitstekend egennet. De bevolking is Grieks en 5ór aansluiting bij Griekenland. Wassenaarse soldaat van Korea naar Amerika De soldaat H. Baggerman uit Wasse- Jaar is de enige Nederlandse Korea-vrij- illiger, diie samen met twee Ameri- en een Fransman op uitnodi- op kosten van de Verenigde Na- n rondreis van een maand door i, Midden-Amerika en Canada is egonnen. Daarvoor werden militairen beneden rang van officier uitgekozen, die in rea hebben uitgeblonken. Pijnlijke herinnering aan huldiging De hartelijke huldiging die enige maanden geleden de heer G. J. M. Moussault uit Wassenaar, hoofd van de civiele dienst van de Kon. Rott. Lloyd, ten deel viel toen hij aan boord van de Willem Ruys recipieerde in verband met zijn zilveren dienstjubi- leum, zal voor de jubilaris een pijnlij ke herinnering blijven. Achttienhonderd handen heeft de heer Moussault moeten schudden. Hoe hartelijker men was, des te steviger was de handdruk. Na de laatste feli citatie merkte de jubilaris dat zijn hand begon te zwellen. De volgende dag moest hij een arts raadplegen en deze constateerde o.m., dat er boven dien nog een pees in de rechterarm vijf centimeter langer was geworden. Een masseur en een Röntgen-appa- raat moesten er aan te pas komen, en een maandenlange behandeling was noodzakelijk. En nu de heer Moussault uit hoofde van zijn functie nog dage lijks tientallen bezoekers de hand moet drukken, vraagt hij telkens weer zijn gasten dit voorzichtig te Kinderen uit Schouwen toch naar school Niet per tram, maar in particuliere auto's De negentig kinderen uit de duinge- Beenten op Westelijk Schouwen, die uim een week lang niet in Zierikzee school zijn gegaan vanwege önflict over het vervoer met de Rotter- iamse Tramweg Maatschappij, zijn gis- in particuliere auto's naar school lebracht. Tevoren wilden alle kinderen een dag- «tour voor de busdienst van de R.T.M. topen. doch de maatschappij weigerde de taartjes te verstrekken, zo zeggen de Wders in een telegram aan minister ffemmers. Er is dus nog altijd geen oplossing be- Hikt. Ja, er zijn nog -- wel krasse oudjes. Er zijn er, die emi greren met meer dan 90 lentes ach ter de rug, maar er zijn er óók, die nog voetballen. Op deze foto bijvoorbeeld ziet U Marie The- rèse Wastiaux, een Belgische dame, die op 22 October honderd jaar wordt maar die toch nog van harte „Ja" zei, toen haar gevraagd W werd, of zij in haar woonplaats Goutroux (Zuid- België) de aftrap wilde doen voor een plaatselijke voetbalwedstrijd. De andere ouden van dagen van het dorp waren alle maal naar het voetbalveld ge- i komen, om te zien i j» hoe zij er dat af zou brengen. Nou, het was Marie wel toevertrouwd: ze ||gp* gaf een harde fÈjegff: voorzet en toen nog een, want het s, beviel haar best. S'v: Onnodig, in dit verband er de nadruk op te leggen, dat Marie goed ter been is. Dertig jaar van haar leven heeft zij doorgebracht in de mijnen. Zij heeft de tijd nog gekend dat vrouwen onder de grond „mochten" wer ken! Maar nu zij, na haar pensionnering, van het volle daglicht kan genieten, schijnt ze weer helemaal op te fleuren en deinsde ze er zelfs niet voor terug, om gedurende de wedstrijd als maar „Hup, Pierre!" te roepen in het Frans natuurlijk. Pierre is haar achterkleinzoon, weet U.... Opstand in Amerikaanse gevangenis onderdrukt Ontevreden over hun behandeling hebben gisteren 200 van de 1300 gevan genen in de gevangenis te Moundsville (V.S.), die na het luchten weigerden naar hun cellen terug te keren, met mes sen gewapend de kantoorgebouwen van de gevangenis aangevallen. Zij werden echter door een regen van geweer- en machinegeweerkogels teruggedreven. Er vielen geen slachtoffers. De klachten der gedetineerden betroffen o m. het eten, dat onrein zou worden klaar gemaakt n het gebrek aan kleding. K.L.M. kon niet op tegen Londense mist Vanwege de zware mist in Londen moest de K.L.M. gistermorgen vluchten Amsterdam-Londen en vluchten Londen-Amsterdam laten vallen, 's Middags was het vliegverkeer weer normaal op de Engelse hoofdstad. Amerika paaif (Franco) Spanje met 100 min dollar Dit is de opvolger van Sir Philip Nichols als Engelse ambassadeur in Den Haag: Sir Nevile Montague Butler. Prins Bernhard sprak met Truman Staatsiebezoek in April zal tien dagen duren tien dagen zou duren, én dat de Koningin en hij in de eerste week van April in de Verenigde Staten zullen aankomen. De Prins werd bij zijn bezoek aan Truman vergezeld door de Nederlandse ambassa deur, dr J. H. van Roijen. Vandaag ging de Prins naar Quarvtico in de staat Virginia om het opleidings centrum van de Amerikaanse mariniers te bezoeken. Prins Bernhard is gisteren door presi dent Truman in Washington ontvangen. Het onderhoud duurde twintig minuten. De Prins verklaarde dat hij met de pre sident plannen had besproken voor de reis naar de Verenigde Staten, die de Koningin en hij in April 1952 zullen Prins Bernhard wilde geen bijzonder heden verstrekken over het programma van dat bezoek. Wel deelde hij nog mede dat dit officiële staatsiebezoek ongeveer tien dagen zou duren. Zwaar weer teisterde Sicilië Over Sicilië heeft gisteravond een zware storm gewoed, waardoor vopral in de omgeving van Catana veel schade is aangericht. In de stad zelf kwamen 17 personen om het leven, toen een oud huis instortte. In de haven werd een taxi het water ingeblazen. De twee in zittenden verdronken. In Riposto, 30 km ten Noorden van Catania sloegen de golven de zeewering aan stukken, waar door een overstroming ontstond. Zeventig huizen werden vernield. Weer Britse geleerden verdwenen Volgens de Daily Mail, zijn twee Britse geleerden, beiden werkzaam in de afde ling radio-isotopen van het nationale instituut voor medisch onderzoek, met hun gezinnen uit Engeland verdwenen, terwijl mogelijk een derde wetenschap pelijke onderzoeker eveneens is ver trokken. Het zouden de 25-jarige Dennis O'Conner, die communist genoemd wordt en zijn zwager William Campbell zijn. In September zouden zij, aldus de Daily Mail, met verlof gegaan en nog steeds niet teruggekeerd zijn. „Waarom zou iemand mij aanvallen"? Razende menigte stortte zich op de dader, die ter plaatse werd gelyncht LIAQUAT ALI KHAN, de premier van Pakistan, werd gisteren vermoord, toen hü op het punt stond een rede uit te spreken. Plotseling weer klonken twee pistoolschoten, waarop Ali Khan in elkaar zakte en ofschoon bloedtransfusie op hem werd toegepast, overleed hij enige uren later. In een deel onzer edities konden wij dit gistermiddag nog vermelden. De moordenaar werd door de menigte overweldigd en ter plaatse gedood. Hij behoorde tot de Khaksars, een fanatieke Moslembeweging, die tijdens de oorlog verdacht werd van fascistische sympathieën. Het kabinet van Pa kistan kwam onmiddellijk te Karatsji bijeen. Er werd een officiële rouw van dertig dagen afgekondigd; de vlaggen hangen halfstok. Volgens latere Reuterberichten werd de moordenaar door de razende menigte let terlijk aan stukken gescheurd. Onmiddel- de aanslag werden samenscholin- i meer dan vijf personen en het dragen van wapens verboden. In de hoofdstad van het Pakistaanse deel De 56-jarige premier zou juist het woord nemen op een bijeenkomst te Ra walpindi, gelegen in het onrustige Noor delijke deel van West-Pakistan. Het is in dit gebied, dat linkse extremisten pres- uitoefenen op de regering, een krach tiger politiek te voeren jegens India over het omstreden gebied van Kasjmir. Lia quat Ali Khan was een gegradueerde van de universiteit van Oxford. Op 15 Aug. 1947 werd hij premier van het nieuwe dominion Pakistan. De moord vond plaats zeven maanden i de ontdekking van een samenzwering waarbij toen veertien personen wer den gearresteerd en hoge ooficieren de Pakistaanse strijdkrachten. De moordenaar schijnt een Khaksar te zijn, lid dus van een fanatieke en militante Mohammedaanse beweging. Zij draagt schop als symbool. LIAQUAT ALI KHAN t Moskou dreigt van het recht van veto gebruik te maken De Veiligheidsraad is gisteren geen stap verder gekomen op de weg naar op lossing van het oliegeschil. Integendeel. Mossadeq dreigde zelfs naar huis te zul len gaan. Hij verweet de Engelsen de be sprekingen in de Raad te gebruiken om druk uit te oefenen op Perzië. „Wij zijn niet bereid hier onbepaalde tijd te blij- getuige te zijn van een vertoning, zoals de Britse delegatie deze zomer in Teheran gaf", aldus de Perzische premier, die de bereidheid van de Britten om te onderhandelen in twijfel trok. Als ons aanbod om de geschillen opnieuw te be spreken telkens weer wordt afgeslagen, kunnen wij beter weggaan", zo sprak Mossadeq. Hij vervolgde: „De enige kwestie betreffende de olie-installaties, die nog niet opgelost is, is hoeveel daar voor aan de vroegere maatschappij moet worden betaald en dat is een zaak tussen de maatschappij en ons. Hier heeft Enge land niets mee te maken". Sir Gladwyn Jebb, de Britse afgevaar digde, verklaarde hierna teleurgesteld te veel tijd verknoeid voor de toewijzingen" van "de Amerik. Senaat heeft een bedrag van100 millioen dollar bestemd voor het verlenen van militaire, economische en technische hulp aan Spanje. President Truman zal bepalen hoe dit bedrag worden besteed. Meisje (16 j.) en jongen (17) uit Tholen spoorloos Deze kinderpostzegels worden van 12 November t.m. 31 December 1951 met een toeslag voor het kind verkocht. De netto-opbrengst is voor liefdadige instellingen op het gebied van de kinderverzorging en -bescherming. had met zijn onvruchtbare uitleg van voorbije gebeurtenissen. Hij deed een ernstig beroep op de Perzische premier zich de practische feiten van het drijven een olie-industrie voor ogen te stel en minder eng-nationalistisch te denken. De voorstellen van India en Joego slavië, welke een compromis wilden be werkstelligen, werden door de Perzische delegatie bij voorbaat van de hand gewe- De zitting zou vandaag worden voortgezet. Rusland heef ter krachtig op gezin speeld, dat het gebruik zal maken var zijn recht van veto, indien de V.N. be sluiten het Brits-Perzische petroleum- geschil te regelen. Talt wil gooi doen naar 't presidentschap Robert Taft, de bekende republikeinse senator in Amerika, heeft bekend ge maakt zich candidaat te willen stellen voor de presidentsverkiezingen in 1952. Taft is 62 jaar, isolationist en republi keinse deskundige op het gebied van buitenlandse zaken. Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York. heeft verklaard te geloven, dat de Repu blikeinen Eisenhower candidaat zullen stellen. Zuidafrikaanse Dakota tegen berg. De sedert eergisteren vermiste Zuid afrikaanse Dakota blijkt nabij Kokstad tegen een berg te zijn opgevlogen. Alle zeventien inzittenden kwamen om De 16-jarige Adriana Marina Geilings uit Tholen verliet Zaterdagavond j.l. het cret'arie^w" J Wuts ^,-1 i i Lr hiiic art ia citvisHiitn enivtrlnrtc DAT het Tweede Kamerlid Verkerk (A.R.) aan minister Wemmers heeft ver zocht om een doeltreffende controle op het voeren van rijwielachterlichten met de aanduiding „rijkskeur". DAT de rijksweg ApeldoornAmers foort enkele maanden lang tussen Hoe velaken en Terschuur voor het verkeer uit de richting Apeldoorn gestremd is. DAT drs A. de Boer, adjunct-commies ter secretarie te Doesburg, is benoemd tot burg. van LeeuwarderadeeL DAT de boerderij van boer W. Castenray (L.), welke na de oorlog herbouwd, met de hele oogst is uitge- DAT per 1 November tot burgemeester van Kessel (L.) is benoemd de huidige gemeente-ontvanger en commies ter ouderlijk huis en is sindsdien spoorloos. Vermoedelijk bevindit zij zich in gezel- j DAT de Ned. ver. voor maatsch. werk schap van de 17-jarige Johannes Adriaan en de Ned. ver. voor bedrijfspsychologie van den Berge, eveneens uit Tholen. Een j op 14 Dec. in Den Bosch een congres ongeluk moet worden gevreesd. houden over De vrouw in het bedrijf. DAT de in bezettingstijd ontbonden P.T.T-dienstcommissies voor overleg in personeelszaken allerwegen weer worden opgericht. DAT H. van Borssum Buisman, por tretschilder. conservator van Teylers museum in Haarlem en oud-voorz. van de Haagse Kunstkring, in Haarlem is overleden. DAT mej. W. M. v. Loon, oud-direc trice van de Chr. meisjesschool te A'dam, die in 1946 naar haar genoemd is, op 96- j. leeftijd te Amerongen is overleden en in A'dam is begraven. DAT tegen de 31-j. fruitkoopman H. W. uit Valkenburg-Houthem, die de dood van een 4-j. meisje veroorzaakte doordat hij dronken een vrachtwagen bestuurde, voor de Maastrichtse rechtbank 1 j; gevangenisstraf en Intrekking van rijbewijs voor 2 jaar is geëist. DAT het 6-j. zoontje van de land bouwer D. P. F. Doornbosch te Rasquert (Gr.) onder een bietenwagen is gedood. DAT vanmiddag in H'sum bij wijze proef een bunker zou worden opgeblazen die men eerst met water had gevuld, dat de muren onder de druk zwijken. DAT de buschauffeurs A. en B Enschede, die Duitse arbeiders Twente vervoerden, door de Duitse douane wegens smokkel van thee zijn gearresteerd. DAT de DUW-arbeider A. uit Over- loon ernstig werd gewond bij de ont ploffing van een handgranaat, terwijl hij bij zijn woonplaats bezig was heide af te branden. DAT Zaandam op Zaterdag 3 Nov. het 75-j. bestaan van het Noordzeekanaal viert. DAT Dinsdag as. in Delfzijl de groot ste Noordelijke reparatiewerf door de n. der Koningin in Groningen, E. H. Ebels. wordt geopend, n 1. een werf de gebr. Sander, waar kustvaarders tot-1000 ton terecht kunnen. DAT het Tweede Kamerlid A. W. Bie-1 wenga Wzn (A.R.) door de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond is benoemd tot plaatsvervangend lid van de S.E.R. in de vacature-mr W. Rip. DAT de Zuidslavische vliegtuigbouwer Jagodic die via Oostenrijk naar Neder land is gevlucht thans in afwachting van de officiële toelating met zijn gezin in het politiebureau te Venlo verblijft, Kasjmir, Rawalpindi, is de noodtoestand afgekondigd. Vandaag vindt de staatsbe grafenis plaats te Karatsji. Alle rege ringskantoren zullen gesloten zijn, maar ook zaken, bioscopen en theaters. In alle provinciesteden zal gedurende de begra fenis worden gebeden. t nieuws ging als een bliksemstraal door de wereld. Zowel premier Attlee als Pandit Nehroe waren diep onder de indruk van deze politieke moord. Het verscheiden van Ali Khan wordt h schouwd als een groot verlies voor het Britse Gemenebest. De gehele Pakistaan- delegatie bij de V.N. kon nauwelijks spreken over deze tragische gebeurtenis. Warren Austin, hoofd van de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. zelde: „Dit een ramp voor de zaak van de vrede vooral voor de oplossing van de kwes tie Kasjmir". Ook de Britse Koning heeft :n telegram aan de gouverneur van Pakistan zijn diepe deelneming betuigd. Vermelden wij nog, dat Liaquat Ali hsn, zeer Westers georiënteerd, zich nooit om zijn persoonlijke veiligheid be kommerde. „Waarom zou iemand mij isnvallen?" zei hij vaak „Ik werk •oor Pakistan!" Nederlandse deelneming Minister-president, dr Drees, heeft een i het Engels gesteld, telegram gezonden in de gouverneur-generaal van Pakis tan. De inhoud luidt als volgt: „Diep ge schokt door het smartelijk bericht van de afschuwelijke misdaad, verzoek ik mijn betuiging van innig medeleven te willen aanvaarden met het grote verlies, dat door Uw land is geleden door het ver scheiden van een zo eminent staatsman i groot leider", w.g. Drees. Reacties in de wereld Volgens latere berichten, blijkt, de moordenaar van de premier een Af- gaanse onderdaan te zijn. De gouver neur-generaal van Pakistan heeft de taak van Liaquat Ali Khan overge nomen. Churchill heeft in een toe spraak te New Castle gewezen op de ernst van dit „nieuwe drama", waar door de oplossing der hangende moei lijkheden nog verzwaard wordt. Presi- den Truman gaf uiting aan zijn groot persoonlijk leedwezen en verklaarde vanmorgen te vertrouwen, dat Pa kistan zijn kalmte zal weten te bewa ren. De premier van Nieuw-Zeeland. Sidney Holland, zeide: ,JDe moord ts een nationale ramp voor Pakistan en een zeer groot verlies voor het Brit se Gemenebest". In soortgelijke be woordingen uitte zich diens collega Menzies van Australië. TANIGE TIJD geleden namen Burge- meester en Wethouders van Den Haag een besluit, dat, blijkens de af kondiging, inhield „dat het uitstallen en verkopen van propagandistische lectuur van politieke partijen op de algemene markt en op de boekenmarkt is ver boden". Prompt werden hierover door een der raadsleden vragen gesteld. De kernvraag was deze: Is dit verbod niet in strijd met artikel 7 van de Grondwet, het artikel, dat de persvrijheid regelt? Uit het antwoord van Burgemeester en Wethouders in de Residentie is gebleken, dat bij besluit van 31 Augustus 1951 is bepaald, dat geen marktvergunningen zullen worden verleend voor de verkoop van propagandistische lectuur van poli tieke partijen op de markt. Voor wij over deze zaak verder schrij ven, moet ons allereerst een opmerking van het hart. Ui* de formulering van het antwoord van B. en W. blijkt, dat er wezenlijk iets anders is besloten dan wat er in de openbare bekendmaking den volke kond was gedaan. In die bekend making immers werd over het verlenen van marktvergunningen in het geheel niet gesproken. Dit achten wij zonder meer een ernstige fout. Was onmiddellijk over het verlenen van vergunningen ge sproken. dat had tenminste nagegaan kunnen worden op grond waarvan B. en W. het gewraakte besluit hadden ge nomen. Nu leek het een los in de lucht hangend besluit, dat inderdaad de vraag kon oproepen, of hier strijd met artikel 7 van de Grondwet aanwezig was. B. en de mening van het coUege geen sprake is van strijd met de Grondwet. Het be sluit is genomen binnen het kader van de in 1938 tot stand gekomen Marktverorde- ning, een verordening welke regels stelt ten aanzien van het verlenen van markt vergunningen en met betrekking tot de gang van zaken op de markten. Deze ver ordening is geen strafverordening en de enige „sanctie" op het niet voldoen aan haar bepalingen, welke als voorwaarde gelden voor de marktvergunningen, kan bestaan in het niet verlenen, c.q. in trekken van de marktvergunning. Wij zijn aanvankelijk geneigd, het met het college van B. en W eens te zijn, dat hier inderdaad geen strijd aanwezig is met de Grondwet. En toch menen wij, dat het besluit van Burgemeester en Wethouders in de Hofstad onjuist is. Wij vragen ons nl. af, of het desbetreffende artikel van de Marktverordening in 1938 geschreven is voor het doel, waarvoor het nu is gebruikt. Wij hebben het ver moeden, dat daaraan in de verste verte niet is gedacht, omdat er doodeenvoudig niet aan gedacht mocht worden. In feite zou hiermee immers preventief toezicht op het verspreiden van drukwerken ia het leven zijn geroepen. Dat is altijd een zeer gevaarlijke zaak. DESBETREFFENDE artikel gedeelte. waarop het besluit is ge grond. luidt als volgt: „Op de markt mogen alle niet door B. en W. verboden artikelen worden uitgestald en verkocht". In hetzelfde artikel komt de bepaling voor, dat de, laten wij hem maar noemen, marktmeester bedorven waar van de markt mag verwijderen. Het komt ons voor, mede gelet op het feit, dat deze twee bepalingen in een en hetzelfde artikel voorkomen, dat bij het redigeren van de eerste bepaling uit sluitend is gedacht aan artikelen, die de gezondheid kunnen schaden of niet in overeenstemming zijn met gezonde zede lijke opvattingen. Het uitstallen en verkopen van lectuur ligt op een geheel ander vlak. Hier mag geen preventief, doch uitsluitend repres sief toezicht worden uitgeoefend. Is er vrees voor of daadwerkelijke verstoring van de openbare orde, dan heeft de burgemeester krachtens de Gemeentewet tot taak, maatregelen te nemen. En niet mag een college van Burgemeester en Wethouders van te voren een dergelijke verkoop aan banden leggen. Zoals dit in Den Haag is gebeurd, zien wij hierin een geval van machtsmisbruik, van détournement de pouvoir. De Hoge Raad oordeelt gewoonlijk over een der gelijk machtsmisbruik niet mals.... TTET H trprfl Noorwegen is aggressielI Russische beer jammert over Spitsbergen en Bereneiland Maar promt heeit de Noorse minister Lange de Sowjetbeschuldigingen weerlegd Het verdrag inzake Spitsbergen zal In i Russische nota, door Wisjinsky overhandigd aan de Noorse gezant, wordt Noorwegen er van beschuldigd maat regelen te nemen, voortvloeiende uit het Atlantisch Pact en welke gericht zijn tegen de Sowjet Unie. Spitsbergen en Bereneilanden worden, aldus Rusland, geplaatst onder het gezag van de opper bevelhebber van het Noord Atlantische vlootgebied. Zulks is in strijd met de, in 1920 te Parijs gesloten overeenkomst inzake Spitsbergen. Deze politiek wordt onverenigbaar geacht met normale wederzijdse betrekkingen tussen Noorwe gen en de Sowjet Unie. Hierop heeft Noorwegen deze beschuldigingen van de hand gewezen. De Noorse min. van Buit. Zaken, Halvard Lange, verklaart, dat er geen militaire bases op Spitsbergen zijn en dat er geen militaire bases ter beschik king van buitenlandse strijdkrachten worden gesteld. Noorwegen beschouwt het Pact als een zuiver defensieve orga nisatie. Het aanleggen van militaire wer ken in Noorwegen dient slechts om een aanval te kunnen weerstaan., maar van aggressie is geen sprake. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen, tijdens ge vechten in Korea, op 10 October j.L is gesneuveld de soldaat A. Berghuis, afkomstig uit Hilversum geboren op 13 Augustus 1924. Sol daat Berghuis was ongehuwd. (Er zijn nu in totaal 66 Neder landse vrijwillgiers in Korea ge sneuveld. Red.) overigens stipt worden nagekomen (Vol gens het verdrag betreffende Spitsbergen, in 1920 getekend, heeft Noorwegen sou- verelniteit over de archipel, maar Spits bergen moet gedemilitariseerd blijven) Zowel Noren als Russen bezitten kolen mijnen op Spitsbergen. Vermelden wij nog, dat ook Nederland behoorde tot de ondertekenaren van het, hier ge noemde. verdrag van 1920. (Advertentie) HOOVER WASMACHINES EN STOFZUIGERS 't EtzothoAuis Breestr. 153 - Lelden - Tel. 20397 WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt; Overdrijvende wol kenvelden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht en mor genochtend minder koud, morgenmiddag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.0817.42; maan op 18^6, onder 11.35. 22 Oct. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1