RHEUMATIEK SIMON DE WIT SPRINGBOK KOERIERS WEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 OCTOBES f MOEDER, MAG IK EEN APPEL 'Natuurlijk kind, dat is beter dan al die •noepjes! Een verstandige moeder die zo redeneert In de eerste plaats is het eten van appels goed voor het gebit. Onze tanden en kiezen worden djor het kau wen van zo'n knapperige rauwe appel geoefend en tegelijk schoongeschuurd! Hebt U neiging om dik te worden, ver vang dan geregeld Uw kopje thee of koffie met suiker en koekjes door een appel en zie welk verslag de weegschaal U daarvan uitbrengt! Tenslotte bevat die appel nog verschillende waardevolle voedingszouten en vitamines. Gebruikt U wel eens appels als broodbelegging? Ze kunnen daarvoor in plakken gesneden of gesnipperd worden. Ook kan men de plakken appel even bakken en warm, met kaneel, geven. Een slaatje van ge snipperde appel, vermengd met een sla- sausje en met wat fijngesneden rauwe wortel, savoyekool of selderijknol of met gekookte biet en desgewenst nog wat ge snipperde augurk, ui of peterselie erdoor, is ook een uitstekende broodbelegging. Wanneer U zo'n slaatje extra smeuïg en voedzaam maken wilt, roert U er een fijngemaakte gekookte aardappel, mayon naise of ddkke slasaus en wat blokjes worst of kaas, fijngesneden mosselen of hardgekookte el door. Bij de warme maaltijd kunnen we, behalve appelmoes, gestoofde zoete appeltjes of appelcom- póte, ook eens een vruohtenslaatje van verschillende soorten appels geven. En wanneer U het eens extra lekker wilt maken vermengt U dit met pinda's, ro zijnen, geweekte abrikozen of stukjes sinaasappel. Aardig is het om zo'n slaatje op te doen in halve sinaasappel schillen. Appelsoorten. Er zijn vele soorten appels, die alle weer een andere smaak en andere eigen schappen hebben. Wissel de bellefleur eens af met het rode sterappeitje, de zigeunerin met de notaris! Moes- en stoofappels smaken soms ook zo „uit de hand" heel goed. Als goede moesappelen noemen we de goudreinet en de zoete kroon, terwijl voor compftte, beignets, appelbollen en schijven appel op rolpens de bellefleuren. Manks Codlins of pippe- lings beter geschikt zijn. Variaties. Vul uitgeboorde appels eens met gem ber jam in plaats van met suiker en ka neel. Deze zijn ook o p het vuur te be reiden, door de ongeschilde appelen om te keren wanneer het ondersite deel in liet laagje water gaar geworden is en ze pas daarna te vullen. Verdunde gembersiroop smaakt heel goed bij appelcompóte; inplaats van de gebruikelijke vanillesaus kunt U hierby ook eens oaramelvla of bessensapsaus geven. Hier volgt nog het recept van een een voudig appelgebak, dat bereid kan wor den zonder oven: Appelcake (voor een vorm van 20 cm doorsnede). Drie flinke zure appelen, 15 g (1 eet lepel) boter of margarine, 30 g (2 eet lepels) bruine 6uiker. citroensap, kaneel, 100 g boter of margarine, 100 g (7 eet lepels) suiker, 1 ei, 200 g (ruim 2 kopjes) bloem met 1 theelepel bakpoeder en een snufje zout, 1 dl (JÏ kopje) melk. Als vorm een cakevorm, springvorm of kom met een goed passend deksel ge bruiken: controleren of de vorm goed waterdioht is. Water aan de kook brengen in een wijde pain waar de vorm gemakkelijk in gaat. De vorm aan alle kanten flink in vetten met boter of margarine en een eetlepel suiker over de bodem strooien. De appelen schillen, in partjes snijden en een gedeelte hiervan dakpansgewijs onder in de vorm leggen. De rest be sprenkelen met citroensap (tegen het verkleuren). De boter of margarine zacht roeren, de suiker toevoegen en blijven roeren totdat de massa licht en schuimig is. Het et er door kloppen en daarna af wisselend gezeefde bloem met bakpoeder en melk. De massa moet zó stevig zijn, dat ze niet van een lepel afvloeit maar wel gemakkelijk uit te stryken is. Deeg en appelpartjes in lagen in de vorm leggen, de tweede laag appel met bruine suiker (en citroensap of kaneel) bestrooien en bedekken met deeg. De vorm afsluiten met het deksel. De vorm in de pan plaatsen en het water daarin juist aan de kook houden. Zorgen dat het water 2 cm beneden de rand van de vorm biyft. De cake plm. 1koken. Deze is gaar, wanneer er geen deeg plakt aan een mes dat men er mid den in gestoken heeft. De cake even later droogstomen. storten op een rooster en laten afkoelen. De zijkanten bestrijken met (abrikozen)jam. Heeft men een oven. dan de cake ongeveer 1 uur bakken. Ge bruikt men een springvorm, dan begin nen met deeg en als bovenlaag plakjes appel met suiker en klontjes boter of margarine gebruiken. Onderwijs in parapsychologie Aan dr W. H. C. Tenhaeff, privaat-do cent aan de rijksuniversiteit te Utrecht is opdracht verleend om in de faculteit der letteren en wüsbegeerte aan deze universiteit onderwys te geven in de parapsychologie. Nederlanders naar Indonesië Mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad. schrijft: TN SEPTEMBER heb ik, in verband met -^een zitting van het Unie-hof van Arbitrage, enige weken in Indonesië mogen doorbrengen. Natuurlijk zal lk my niet vermeten te menen, dat ik op grond daarvan met gezag over de toestand ginds spreken kan. Toch wil ik wel zeg gen, dat wat ik daar gezien en in velerlei gesprekken, ook met Indonesische auto riteiten, gehoord heb, mij in een met al te «ombere stemming heeft terugge bracht. Zeker, er is veel, dat tot grote bezorgdheid stemt, en het is nu eenmaal zó, dat juist dat allereerst tot het Ne derlandse publiek doordringt- Maar daarnaast zijn er ook verschynselen, welke de hoop kuunen doen koesteren, dat het en met Indonesië zelf en ook wat betreft de relatie met Nederland nog niet een afgesneden zaak ls. Overheersend is daarby voor my ge weest de indruk, dat het van het uiterste belang is dat onze mensen zich niet la ten afschrikken om, waar daartoe de mogelijkheid bestaat, naar Indonesië te gaan. Er is en wel vooral ook onder ons Christen-volk, te veel de stemming, welke uitsluitend voor de donkere kant oog heeft De gang van zaken in Indone- 'j zo teleurstellend geweest, dat men zich maar heel moeiijk kan voegen in de loop, die de zaak en toch naar Gods bestel genomen heeft. Maar juist wij, die in ons verzet tegen de gang van zsken uitgingen van onze roeping en verantwoordelykheid tegen over Indonesië, mogen deze met de sou- vereiniteitsoverdtacht, hoe voortijdig die moge geweest zyn. juist daarom niet afgesloten achten. Wy hebben, met aan vaarding van het gebeurde, te streven dat de kloof, welke door de gebeurte nissen tussen Nederland en Indonesië is geschapen, weer, zy het in geheel andere verhoudingen, worde overbrugd Daartoe is nodig, dat de Nederlanders bereid blijken zich ginds, met omscha keling op de nieuwe toestand, ln te EN ANDERZIJDS heb ik de indruk ge kregen, dat het by vele leidende In donesiërs zó is, dat zy voor de „vreem de" hulp, die zy wel gevoelen nog niet te kunnen ontberen, ten slotte toch nog het liefst te doen hebben met de Neder landers. Naarmate de ressentimenten af ebben, herneemt de werkelijkheid van de eeuwenoude band, die zyn stempel zo veelszins op Indonesië heeft gezet, haar recht. Het zou voor Indonesië èn voor Ne derland een ramp zyn, indien de moge- lykheden, welke er nog zyn, door eer negatieve houding van Nederlandse kant worden verwaarloosd. En nu vernz in Indonesië de klacht, dat bei delyk ook in onze kring die negitii houding wordt gevonden Naar redigheid is de toevoer naar Indosj juist van onzen kant gering. Ten opzii de zending geldt dit. Gode zij niet En in die kring hoort men een grote dankbaarheid voor wat onder de nieuwe verhoudingen groeien. Doch het is nodig, dat ook op maatschappelyk en in bepei mate op openbaar terrein onder nieuwe bestel nog voor nlet-Indones plaats is, die plaatsen mede door mensen worden bazet. ^EKER, men krijgt het er niet gt kelyk; er zyn vele bezwaren, niern kan voor de toekomst instaan. Maar de andere kant liggan hier moge! heden zoals men ze in Nederland kent en is van de aantrekkelykl welke een werkkring daar vanouds h gehad, nog veel overgeblevezw Misschien heb ik my door te op; vlakklge indrukken laten bevan Maar ik heb het vorenstaande toch onder my menen te mogen houden, dat naar myn overtuiging niets worden nagelaten, wat zou kunnen vorderen, dat voorzover nog enigi mogelyk, de band tussen Nederland Indonesië, zy het „in zyn vorm voor tyd", ten zegen van beide landen volken worde bestendigd. God gev« in Zyn gunst. Boeman wasdag ie kaart aldus Mevr. C.G. i ten tan dt duizenden enthousiaste brieven, De Hoover Electrische Wasmachine! Wie daarmee wast, staat venast. Geen moeite, geen last: de gehele wekelijkse was van een groot gezin hangt - zonder weken of koken vooraf in een mum te pronk aan de lijn. Vlekkeloos schoon - dank zij de voorzichtige Hoover-methode. De enige wasmachine met de pulsator op de juiste en veilige plaatsin de zijwand. Een exclusief Hoover-patent! De wringer is al even vol maakt. Laat met gemak het zwaarste wasgoed door. Als kroon op dit alles: het handige, kleine formaat. Prijs compleet f. 390.-. Vraag Uw Hoover-handelaar demonstratie. Bedenk., 't is een product van HOOVER REG. TRADE MARK Fabrikanten van 's werelds beste reiniger. De Hooier Handelmaatschappij N.V., Fakkstraas 15-29, Amsterdam-C. 1 00K VOOR HET MIDDAGMAAL! x Bak-bloedworsti 100 grom 20=- Prima gehakt36 Gelderse rookworst per gtulc (c& 200 gram) 85 c Gerookt mager spek 100 gram 88 c Gerookt vet spek100 gram 29 c vergelijk ^gelijk! Goed en Goedkoop Voor advertenties: TELEFOON 23375 aantrekkelijk door... charme, kwaliteit >n prijs LEIDEN BREESTRAAT 161 AMSTERDAM - ROTTERDAM - UTRECHT - ARNHEMHILVERSUM LEIDEN G betere kleding voor iedere Vrouw Te huur gevraagd 0 Heer vraagt voor direct zit-slaapkamer of alleen slaapkamer (eventueel met volledig pension). B.b.h.h. 10 6134 bur. blad. Iedere zonsondergang is een belofte! Diezelfde belofte vindt U in de prachtige roman LICHT AAN DE EINDER door UAN STOUT In dit boek voelt U de polsslag van het bruisende leven, de jacht von onze tijd, maar toch ook de rust die er zijn kan in een eenzaam mensenleven. Het voert U tenslotte door alle problemen heen naar het licht. „Licht aan de einder" schenkt U de bevrediging die U zocht, 't Is een boek dat U niet loslaat. Een boek vol zonneschijn, in elke 'joekhc - del verkrijg baar. GEBONDEN f5. N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS UITGEVERSMAATSCHAPPIJ WAGENINGEN Zoekt U een PANTALON in elk dessin, in elke maat en prysklasse, DE BROEKENSPECIALIST Haarl.straat 307, b.d. Haven Géén filialen. Telef. 31413. Schenk Uw bezoe kers en bezoeksters een heerlijk glos Springbok-zo op wekkend en ver kwikkend. Het fijne bpuquet en de zachte, volle smdok maken het drinken toteen intensgenof. Aloude Chinese theerecepten gewagen van een thee-mélange, zö verkwikkend, zö geurig en zö fijn van smaak, dat men haar 2^ noemde, wat „Prinses" betekent. Volgens dezelfde principes gemêleerd, is Niemeijer's Princess Thee een karakteristieke hoogfijne China-mélange. NIEMEUET? S PRINCESS THEE Personeel gevraagd Net meisje gevraagd voor lichte huish. bezigheden voor halve dagen of tot 5 uur. Meer hulp aanwezig. Mevr. Den Heeten, Fruinlaan 7, Leiden. Flink net dagmeisje, lft. 16 jaar. Mevr. v. d. Berg Pos. Julianalaan 22, Oegst- geest. 0 Nette werkster gevraagd voor Woensdagochtend en Vrydagochtend. De Sitter- laan 121. 0 Nette loopjongen, 1617 jaar, by H. C. Vreeken, Rjjnsburgerweg 121. Te koop aangeb. 0 Ijï.st.z. kachel. Te bevr. Kuyt, De Waal Malefyt- straat 63, Katwijk aan Zee. Haardkachel, kolenfor- nuis, gasfornuizen, antiek kabinet, oude mah. gestoff. bank, prima Pfaff ringspoel trapnaaimachine, rundlede- clubs, grote hangkast W. F. Kooreman, Nwe Rijn 9, afloop Visbrug. Tel. 11. Zware fiets met inge bouwd J.L.O.-motortje. Des avonds na 7 uur. Hofstraat 9, Rijnsburg. 0 Witte Trouwjapon met sleep, onderjurk, 6luier, tasje en handschoenen. Kom Aaiweg 11. Na 7 uur. I.g.st.z. Kinderwagen. Te bevragen na 6 uur: Borneo- straat 27, Leiden. Electro-Monteurs. Te koop aangeboden een Inductor, 500 Volt, voor het doormeten leidingen, motoren, paraten enz. Een Philips distributie luidspreker. Br. no 6135 bur. van dït blad. Woningruil 0 Aangeb. woning te Ryns- burg, bev. grote en kleine kamer, keuken, 2 slaapka mers en grote zolder. Gevr. woning, liefst te Oegstgeest of Wassenaar. Br. onder 2510 aan Agent N.L.Crt, A. v. d. Bosch te Rynsburg. Te koop gevraagd 0 Groot orgel of pedaalorgel gevr. Omschr. met prijs, P. M. Lijnstraat 36, Maassluis Diversen 0 Zonder vooruitbetaling (billijke condities). Haarden, rijwielen, kinderwagens, ra dio's, stofzuigers, gasfornui- wasmachines, herenkle ding, bedden, ledikanten. Wy verkopen alleen merkartike len. Vraagt reizïgersbezoek. no 6133 bur. blad. Let op de guldens!! Als U zelf repareert verdient U guldens. Voor leder, rubber, enz. alsmede gereedschappen Sport- en Ledeiihuis Wout Bergers. Uw adres. Haarlem merstraat 232, bij de Hooi gracht. - Dames, wy gaan door met ze reclame-permanent, f 5 issen en watergolven inbe grepen. Geen warmte op het hoofd. Heren de kapper voor lastig haar. Het Kappershuis, Apothekersdyk 8. Tel. 26218. 0 Die benen kosten wat, slaakt menige huismoeder, maar als Pa de schoenen re pareert met materiaal en deskundige voorlichting van Wout Bergers, Sport- ei derhuis, dan kost het haast niets. Haarlemmerstr. 232. 0 Haardkachel, 2 pers. ledi kant met Aupingspiraal, 1- pers. Engelse ledikanten v.a. f 9. Prima veren bed met kussen, divan, 6 stoelen, ma honie kastje, laag model enz. In- en verkoop. Pluym jr, Morsstraat 54. Tel. 30008. 0 Goed tehuis gezocht voor verdwaalde poes, volwassen, doch nog jong dier, gezond, zindelijk en lief van aard. Ter beschikking eigenaar Woensdagavond. Plantsoen 77 Tel. 22129. Haardkachels, Kachels, keuken-, veevoederfornui zen, ook onderdelen. Her stellen. Voorts golfplaten, asfalt, rubberroid, lantaarns, spekkuipen, bascules, ge wichten, rattenkorven, enz Werkelijk voordeliger. Van ouds A. J. Hartwijk, Nieuwe Beestenmarkt 79, t. o. het Marktkant. Tel. 26627-24013. Spit, Ischias cn andere kwalen veroorzaakt door Urinezuur. Reeds meer dan 30 jaar hebben duizenden met succes de „Duo-Formula" behandeling toegepast. „Duo-Formula", vroeger welbekend in Nederland als de behandeling van Mr. Arthur Richards, verwydert het overtollige urinezuur, dat zich in de vorm van kristallen in de weefsels en zenuwvliezen vastzet, uit het organisme. GRATIS PROEFBEHANDELING Indien U geplaagd wordt door rheumatische pijnen, is U aan Uzelf en aan Uw gezin verplicht persoonlijk een proef te nemen met de „Duo-Formula" behandeling. U kunt dit doen op ONZE kosten en zonder enige verplichting van Uw kant. Laat daarom geen tjjd verloren gaan en schrijf vandaag nog voor een gratis 8-daagse „Duo-Formula" proefbehandeling, die U onmiddellijk onder blanco couvert zal worden toegezonden met waardevolle en uitgebreide gegevens in de Nederlandse taal, betref» fende rheumatische aandoeningen. Sluit geen geld of postzegels in. U kunt, indien gewenst, gebruik maken van de onderstaande coupon. Zend my gratis een „Duo-Formula" proef behandeling met toelichting in de Neder landse taal. 87 We weten nu alles van Pieter en Doremie maarhoe staat het met arme kraai Karolus? Het goede beest lag nog steeds op de liftknop. HU be woog zich niet, hy zei niets, hy dacht niets, kortom hy lag schyndood. Het zou onbiliyk zijn te beweren, dat Karolus minder was dan Pieter of Doremie. Als Pieter de kraai niet was tegengekomen, was er van dit hele verhaal niets terecht gekomen. Deze overwegingen hadden dan ook tot gevolg, dat twee Rode-Kruis soldaten de zaal kwamen instappen met een brancard, waarop Karolus voorzich tig werd neergelegd. Plechtig en uiterst voorzichtig droegen ze de kraai aldus naar een koel plekje ergens in de gang by een paar palmen. Daar trachtten de twee mannen met grote flessen eau de cologne en brandewyn de kraai Dij te brengen. Echter zonder succes. Pieter en Doremie waren de schrik kwijt en overtuigt van een klinkende zege. „Alle Pieter!" lachte Doremie tot onze vriend, die zich juist met moeite van de dikke violiste had losgemaakt. „Dit is het grote moment, hier hebben we op gewacht. We spelen het tweede deel. Doe je best!" Doremie beklom het dirigentenplatje en spreidde zyn twee armen uit. De orkest leden letten nauwkeurig op. Pieter zetta de viool tegen zijn kin. knikte vrienae- lyk tegen het publiek enen daar begon het orkest te spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4