ïlieuwe £<ilisd)e (flourant Engeland wil bases opgeven als Egypte toetreedt tot defensiepact Cairo zal „Midden 0osten"-plan niet aanvaarden Wist U HAANDAG 15 OCTOBER 1351 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9255 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie* F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoasticfi fs ghebftsea tnyn hert la tegljcnspoet" Sport en Wedstrijden De Suez Kanaalzone ENGELAND heeft aangeboden, zijn bases in Egypte op te geven, mits het zich aansluit bij het Westelijk defensiecommando in' het Midden Oosten. De Britten zullen echter hun rechten ten aanzien van de Soedan niet prijsgeven, tenzij het Soedanese volk zelf om verande ring vraagt. Desbetreffende voorstellen werden te Cairo overhandigd. Het voornaamste is, dat Engeland bereid zou zijn, afstand te doen van zijn machtige positie in de Suez Kanaalzone, mits dit gebied tegelijker tijd als basis in een nieuw internationaal commando wordt opgenomen. Inmiddels heeft de Britse gouverneur-generaal van de Soedan verklaard. dat weerstand zal worden geboden aan elke poging tot ingrijpen in het bestuur van de Soedan. De Egyptische minister voor de Soedan, Ibrahimwaarbij ^Oo'Ylachtotfers*vielen.'"be be- Farag Pasja, heeft er te Alexandrië prompt tegen geprotesteerd. Volgens sprekingen over een wapenstilstand wor- „en niet-bevestigd bericht, zouden Engel» parachutieten rich voorbe- SeTS'L«k" dri m» HSlfóg reiden op vertrek naar de Suezzone. Militaire woordvoerders te Cyprus steeds niet eens iSt over de „neutrale en Downingstreet bevestigden, noch ontkenden zulks. Egyptische machinist Troepenschip der V.N. liep op een rif Er zit nog geen schot in wapenstilstands-overleg Aan het Centrale front hebben strijd krachten der Verbondenen terreinwinst geboekt. Aan het Oostelijk front zij vijf belangrijke heuvelstellin gen. Ten Noorden van Janggoe hebben ook Nederlandse troepen zich dap per geweerd. Vliegtuigen van het Amerik. vliegdekschip Bonhomme Richard heb ben colonnes bij de havenstad Songjin (Noord Koreaanse Oostkust) aangevallen, De uitnodiging aan Egypte om tot het defensiecommando voor het Midden- Oosten toe te treden, is uitgegaan van Amerika, Engeland, Frankrijk en Tur kije. Egypte zou daarbij een positie krij gen van „hoge autoriteit en verantwoor delijkheid". Hoewel het Egyptische kabi- pet het voorstel gisteren besproken heeft, ral eerst vandaag het antwoord verzonden weigerde dienst het overleg moet plaats vinden. Een Japans schip met enkele honderden troepen der Ver. Naties ia ter hoogte van Nagasaki, tengevolge van een typhoon, Voor de Suez Kanaalzone bestemde op een rif gelopen. De hoge zee heeft tot- Britse troepen werden opgehouden, om- nu toe verhinderd, de Amerikaanse troe- dat een Egyptische machinist, aldus werd pen van boord te halen, maar een sleep uit Port Said gemeld, weigerde de loco-,boot en twee reddingsvaartuigen bevin- de trein te besturen. Ook wei- den zich dicht in de buurt van het schip, a vlimW PranlirHt gerde hij zijn zitplaats te verlaten, toen Er hebben zich geen persoonlijke ongeluk- «orden aan Amerika. Engeland, Frankrijk de Brits> legercommandant wee, op zUn ken voorgedaan* me&t Reuter. xurKije. verantwoordelijkheid in deze aangelegen heid. Het incident schijnt echter geen invloed gehad te hebben op de verplaat sing van Britse troepen. Het is echter wel symptoom van de ongezonde, gespan toestand. Wij herinneren eraan, dat tegelijkertijd het parlement de opzegging behandelt van het verdrag met Groot-Brittannië van 1936. Het ligt in de bedoeling, dat aan dit defensiecommando nok Australië. Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zullen deelnemen. Wat de Soedan betreft, luidt het En gelse voorstel, de instelling van een in ternationale commissie van toezicht op de constitutionele ontwikkeling in de Soe- daa Die commissie moet dus Engeland en Egypte van advies dienen. Er zal internationale garantie gegeven moeten worden betreffende het accoord ovei Nijlwater. Het belangrijkste is, het vast stellen van een datum, waarop de Soedan zelfbestuur zal krijgen, waarna het land dan zelf zijn bestuursvorm zou kunnen kiezen. Volgens Reuter werd de opening van het Faroekkanaal, hetgeen vastge steld was op 1 November, voor onbepaal de tijd uitgesteld, met het oog op de huidige verwikkelingen. Duitse ambassadeur zal Koningin danken De Westduitse ambassadeur dr Karl Volgens een, later ontvangen, tele- Dumont heeft van zijn regering opdracht gram, zon Egypte reeds besloten zijn de ontvangen Koningin Juliana en de Ne- voorstellen der vier mogendheden betref- derlandse regering te danken voo: tende het gemeenschappelijke commando brief van H.M. aan president Truman voor het Midden-Oosten, te verwerpen. I over het vluchtelingenvraagstuk. De oliekwestie Veiligheidsraad is vóór bemiddelen Vandaag behandeling der Britse resolutie De hoofdvertegenwoordiger der Anglo Iranian in Perzië, Richard Seddon en zijn persoonlijke medewerker Robert Stirling, die in hun vertrekken in het gebouw der maatschappij te Teheran waren gebleven, moeten nu ook het terrein der Anglo Iranian verlaten. De Perzische regering heeft hun aangezegd, dat het hun ver boden is, verder in het gebouw te wer- tm. Seddon gaf te kennen, hieraan voor- pig geen gevolg te zullen geven, Overigens schijnt Perzië geen haast te hebben om de olieraffinaderij te Abadan opnieuw in bedrijf te stellen. Abadan blijft Perzië voorzien van olie binnenlandse behoeften. India zal een amendement indienen op de Britse resolutie in de Veiligheidsraad, Vandaag wordt met de behandeling van de oliekwestie begonnen. Toch bestaat er kans, dat de kwestie verdaagd wordt. Volgens Reuter verwachten diplomatieke waarnemers, dat de Veiligheidsraad zal trachten de moeilijkheden te omzeilen door de voorzitter van ée Raad te mach- tigen als „bemiddelaar" in het geschil op te treden. Blijkbaar wil men scherpe, langdurige debatten vermijden. Rood kreeg weer zware klappen Bij departementale verkie zingen in Frankrijk De tweede ronde van de departementale verkiezingen in Frankrijk heeft, evenals de eerste grote winst gebracht voor de coalitiepartijen van het kabinet-Pléven, dit zijn dus de gematigden, de conserva tieven en de MRP van de Gaulle. In tegenstelling tot de eerste verkiezingen was voor de tweede ronde geen absolute meerderheid vereist, maar een eenvou dige meerderheid. De opkomst der kie zers was gisteren slecht. Ruim 40 pet liet verstek gaan, waarschijnlijk door het 6lechte weer. De totale einduitslag der verkiezingen is als volgt: Radicalen 382 zetels (374) 8 zetels winst. Conservatieven en gematigden: 468 zetels (326), 142 zetels winst. MRP 108 zetels (88), winst 20 zetels. Gaullisten: 150 zetels (70), 80 zetels Winst. Communisten: 79 zetels (176), 98 zetels verlies. Socialisten: 278 zetels, (417), 139 zetels verlies. Diverse linkse partijen: 51 zetels (62), 11 zetels verlies. R.T.M. heeft last van bromfietsen De Rotterdamse (Stoom) Tramweg MjJ meldt in haar jaarverslag over 1950 dat het gebruik van bromfietsen veel in komsten voor de My doet verloren gaan. Tengevolge van de prijsstijgingen zijn tariefsverhogingen onvermijdelijk. Het bletenvervoer voor de fabriek te Put- tershoek is eveneens verloren gegaan. Het personeel is. van 1948 tot 1951 van 770 tot 567 personen ingekrompen. Verbruik is te groot Prijzen van stroom moeten omhoog Om uitbreiding financieel mogelijk te maken De electriciteitstarieven zullen in de komende vijf jaren moeten worden ver hoogd, zodat de bedrijven op basis van de vervangingswaarde van het kapitaal afschrijvingen kunnen verrichten en een redelijk rendement van het kapitaal mogelijk is. Op deze wijze kan een deel van de opbrengst gereserveerd worden voor uitbreiding. Tevens wordt door de hogere tarieven de abnormale toene ming van het verbruik tegengegaan. Wanneer deze prijsverhoging wordt ingevoerd zal een minimum-hoeveelheid per aangeslotene hiervan worden uitge zonderd. zodat kleine, zuinige verbrui kers niet gedupeerd worden. Wat de tarieven voor grote verbruikers aangaat, de maximumprijsvoorschriften worden ingetrokken. Dit heeft minister Van den Brink to Den Haag meegedeeld tijdens een bijeen komst met de colleges van Ged. Staten van provincies waarin een provinciaal eleotriciteitsbedrijf ia gevestigd, de col leges van B- en W. van gemeenten dia een eigen bedrijf exploiteren en de direc teuren van deze bedrijven. Voor de eerste maal in Nederland werd Zaterdag op de speedway- baan in Rijswijk een voetbalwed strijd per motor gespeeld ej luel tussen Vlaardingen en Maasland- sluis. De eveneens gemotoriseerde doelman van Vlaardingen weert i stormrit op zijn doel af. „Heer zoekt kennismaking" Vier vrouwen opgelicht via advertenties? Van weduwe 13.500 „geleend" voor tijdschriit De 49-Jarige Amsterdamse koopman G.W.O., die via huwelijksadvertenties vermoedelijk vier vrouwen heeft opge licht, is gearresteerd. De man had in een weekblad een advertentie geplaatst, waarin o.a. stond: „49-jarige heer, lang, zoekt kennismaking met dame, liefst niet onbemiddeld". Een 53-jarlge weduwe uit een badplaats In de omgeving van Den Nauwelijks teruggekeerd Haag schreef op deze advertentie. Zweedse reis is Prins Bernhard - gen van het vliegveld Soesterberg naar Reeds by de eerste kennismaking ver- de Verenigde stafen vertrokken. De reis telde de koopman, dat hy met een com. heeft het bijzonder ten doel een pagnon eenblaadje uitgaf maar voorne- zoek te brengen aan Amerikaanse ma rine-instellingen, waar Nederlandse ma rine-officieren en onderofficieren thans Prins Bernhard naar de V.S. vertrokken Bezoek aan Ned. marine-officieren blaadje uitgaf, deze compagnon uit te kopen en zelfstandig een nieuw blaadje te be- vliegdiensttraining. Aan deze Ds A. K. Straatsma, de pas met emeritaat zijnde Ned. Hervormde predikant in Den Haag, die als radiospreker en auteur ook buiten de Residentie grote bekendheid heeft gekregen, hield Zaterdag een afscheidsreceptie in de Haagse Bethlehemkerk. De heer H. L. Kooper, dxc eerst als penningmeester en thans als secretaris van de wijkvereniging Eltheto ds Straatsma tot grote steun is geweest, overhandigt hier een fraaie oorkonde. Voor 20.000 opium Vijf Chinese smokkelaars in Schiedam gegrepen Vyf Chinezen zijn gisteravond te Schie dam gearresteerd wegens smokkel van 50 kg opium ter waarde van in totaal f 20.000. Toen zij in een taxi met een grote lading dozen en tassen de scheepswerf van Wil- ton-Feyenoord wilden verlaten en de por tier hun bagage wilde onderzoeken, na men zij de benen. Een van de vluchtelin gen werd later door de portier op de werf ontdekt en bleek een grote hoeveelheid opium bij zich te hebben. Hij gaf de men van nog drie andere Chinezen op die bij hem aan boord van een Nederlands tankschip werkten. De vijfde man uit de taxi was hun contactman in Nederland, een Chinees uit Katendrecht. Behalve in Nederland was het schip nog tweemaal tevenen, in de Perzische Golf en tijdens de reis, onderzocht, maar men had niets kunnen vinden. Nieuw devaluatiegerucht Belgisclprofessor *K>emt ook ritderland Prof. Ferr md Baudhuin schrijft in Libre Belgi'.ue, dat binnenkort doch de Britse verkiezingen alge- Europa zal worden gedeva lueerd, terwijl waarschijnlijk Zwitser land, Italië, Duitsland, Portugal en België daaraan zullen ontkomen. De devaluaties zouden niet meer bedragen dan 10 tot 15 procent. Intussen heeft de Franse minister financiën, René Mayer, voor de radio het Franse volk aangespoord om de franc steunen. Hij bedreigde de speculanten goud en dollars met strenge maatregelen en beweerde, dat zij, die hun kapitaal uitvoerden, in ernstige financiële moei lijkheden zoude* komen. Tevens kondig de hij een nieuwe staatslening aan vooi huizenbouw en bevordering van dt voortbrenging. Hij wees er op. dat het huidige loon- en prijspeil gehandhaafd moet blijven, daar er groot gevaar voc inflatie bestaat. Wachtgelders weer naar Indonesië De Indonesische regering onderzoekt in hoeverre op wachtgeld gestelde ambtenaren, die thans in Nederland ver blijven, weer in actieve dienst kunnen komen, voornamelijk bij technische diensten, een en ander op basis van vrij willigheid. Zij zullen op het hoge com missariaat in Den Haag ontboden wor den om voor een technische commissie uit Djakarta te verschijnen. Besprekingen te Ankara Turken en Grieken moeten bij 't Pact De Ver. Staten, Engeland, Frankrijk i Turkije zijn het er over eens, dat Turkije en Griekenland zo spoedig moge lijk tot het Atlantisch Pact dienen te worden toegelaten. Dit wordt verklaard communiqué, dat de generaals waarschuwing van haar familie Amsterdam, nam de weduwe 13.500 een hypotheek op. Hoewel hij n 10.000 nodig had, kreeg de koopman het hele bedrag, omdat hij dan ook nog een puzzleblad kon beginnen. Later bleek echter, dat de Amsterdammer van het geld ƒ2.500 had besteed voor het betalen van schulden, kleding en levensonder houd. Ongeveer 10.000 had hij op epn bank gezet en de rest was bij hem thuis. Bij huiszoeking kwamen contracten te voorschijn, die aantoonden, dat de ook nog ƒ3.000 had „geleend" van dame uit Den Helder, ƒ8.000 van dame uit Arnhem en 1.300 van dame uit Purmerend. Van de 13.500 de weduwe uit de badplaats had O. af lossingen aan de dames in Den Helder èn Arnhem betaald. Pony vergiftigd door gesnoeide bladeren De fokker G. D. M. te Geldermalsen merkte dat een van zijn in de weide lopende pony's ziek was. Toen de dieren arts kwam kijken, was de pony reeds bezweken. De maag bleek vol te zitten met snoeisel van een taxus-baccata-haag, die stond op een naast de wei gelegen terrein. Voor de fokker betekent dit verlies een schadepost van meer dan f 1000. Nederland het dichtst bevolkte land Volgens het CJB.S. is Nederland met ?n bevolking van 10.286.250, d.w.z. 299 d jV" ivc, e.. /-p__t A~hèrpc inwoners per vierkante kilometer, het T^SpoTi.^« dichtstbevolkte land tec wereld, leiders hebben uitgegeven na besprekin gen, die in het afgelopen weekeinde te Ankara zijn gevoerd. Voorts wordt a« instelling van een commando voor het Midden-Oosten bepleit. De chef van de geneale staf van het Amerikaanse leger, generaal Lawton Collins, heeft Zondag besprekingen ge voerd met Tito. Voordien in Rome met de Italiaanse minister van Defensie, Het menselijk hart is maar zelden Picciardi. De Amerikaanse minister van „harfvormig, zo hebben twee Zutdafrt Marine, Kimball, bevindt zich op een kaanse doktoren vastgesteld. Bii dikke inspectiereis door West-Europa, terwijlmensen heeft het hart meestal de de Amerikaanse minister «-» Finletter, vandaag voor vertrekken. Na Nederland zijn Engeland en Wales het dichtstbevolkt met 290 inwoners per vierkante kilometer. Japan heeft 223 woners per vierkante kilometer. Uw hart is meestal geen hart Luchtvaart,van een klok, terwijl het bij athleten inspectiereis vierkant is. Bij magere mensen heeft het de vorm van een peer. derwerpen zal ook de Prins bijzondere aandacht besteden. Het program omvat bezoeken aan ruim tien marine-instellingen. Aangezien deze uiteen liggen, zal het hoewel gro tendeels per vliegtuig wordt gereisd niet mogelijk zijn alle instellingen, waar Nederlanders in opleiding zijn, te bezoe- Prins Bernhard wordt omstreeks het einde van deze maand in ons land terug verwacht. Om de Duitse souvereinifeif Grote Drie en Bonn zijn het in principe eens geworden Bij eventuele verkiezingen wordt opening van de grens met Oost-Duitsland geëist De Westelijke Geallieerden en Bonn hebben in beginsel overeenstemming be reikt by de onderhandelingen over het verlenen van souverelnlteit aan de West- Duitse federale republiek. Beide par tijen wensen herstel der souverelnlteit, omdat alleen dan West-Dultsland in staat is doeltreffend deel te nemen aan de defensie van West-F.uropa. Ook waren partijen het er over eens, dat de Westelijken hun aanspraken be houden op de, door hen in West-Du its- land ingenomen, militaire en politieke positie, opdat het hoofd zou kunnen wor den geboden aan elke aggressiepoging der Russen. De West-Duitse minister voor algemene Duitse zaken, Kaiser, heeft er bij Rusland op aangedrongen, dat de grenzen tussen West- en Oost- Duitsland minstens drie maanden vóór de eventuele verkiezingen voor geheel Duitsland zullen worden opengesteld. Adenauer zelf heeft betoogd, dat Duits land in het afgelopen jaar reeds veel dichter by zijn hereniging gekomen is. Echter moet ook het gebied" ten Oosten Hardegarijp: Nea loslitte Baukje Eerlijk gaat het ons wei nig aan, wie er bij U thuis aan de touwtjes trekt. Dit is een strikt per soonlijke zaak en wjj willen er dan ook het zwijgen aan toedoen. Maar in Hardegarijp zijn die de touwtjes in handen houden, dat staat vast. Za terdag hebben zy daar om het kam pioenschap van Friesland, met de tong uit de mond met de voeten schrap gezel in de Friese klei, zó hard aan de tou- getrokken, dat het hennep er on der kreunde! „Nea loslitte, Baukje, al moat de tong der ek of!" moedigden de kenans uit Wirdum elkaar aan, toen zij met die uit Veenwoudstra haar krachten moesten meten. Nee, voor deze volkssport zijn niet de famkes met de hoge hakjes en de rose mondjes in de wieg gelegd; daar moet je er een voor zijn met bisceps en die krijg je niet in Leeuwarden, maar in Witsum of Sy- brandaburen, onder de koeien, in het hooiland, achter de ploeg. U weet niet half, met hoeveel zachte genegenheid deze vrouwen thuis de planten kunnen schikken met dezelfde handen, die nu met de koppigheid van zes geslachten Dat de Wereldfederatie tot Bescher ming van Dieren de journalist M. Reek- man uit Naarden als een der eersten heeft geplaatst op de onlangs ingestelde ei -lijst van journalisten. DAT de buitenplaats Scharweyde te Zeist als Doopsgezind rusthuis voor 6U gasten in eebruik is genomen. DAT opspertng is wrzocht van de 27-j. Elias P. M. Bomli. een dwergach tig type, die sinds Woensdag uit de in richting Bronlaak te Oploo (N.B.) wordt vermist. (Inlichtingen tel. 39 St. Alitor1- DAT op 22 October in Nijmegen de 3.000ste na de oorlog gebouwde woning in gebruik wordt genomen. DAT burgemeester Oud in de Ahoy- hal te R'dam officieel „oud-Rotterdam" heeft geopend waaraan o.a. 25 orkesten belangeloos meewerken ten bate van t verzetslachtoffers. DAT alle kippen van de landbouw- Blok te Nieuwdorp (Zeeland) wegens pseudo-vogelpest zyn verbrand. DAT bij een drijfjacht op zeven wil de zwijnen te Afferden (L.) vier zijn neergelegd en de wv®ogste 190 pond DAT by de Staatsdrukkerij in Haag het Centraal Economisch Plan 1951 13 verschenen. DAT op het erekerkhof te Leeuwen- Beneden (Gld.) de gevallenen van het regiment stoottroepen zijn herdacht, waarbij o.a. gen.-maj. J. A. Sitsen, be velhebber van de 3e militaire afdeling, het woord voerde. DAT de Haagse zuurkoolfabrikant Flinterman directeur zal worden van de onlangs opgerichte coöp. zuurkool- fabriek Noord-Soharwoude, waarvoor thans voor f 20.000 een terrein van 2000 m2 is aangekocht. DAT het landelijk comité van actie tegen de wederinvoering van de dood straf aan de Kamers een adres zal toe zenden over het wetsontwerp oorlogs strafrecht, en waarschijnlijk wordt om- m een «tichtine -iaar de actie wordt DAT de Ned. journalisten Arnold Vas Dias (Nieuwe R'damsche Crt), J. W. F. Stoppelman (Het Vrye Volk) en Simon Koster (Aneta) resp. als voorz., penning meester en bestuurslid zijn gekozen in de buitenlandse persvereniging te New York. DAT research-deskundigen uit de Marshall-landen van 1 tot 4 November Nederland bezoeken en o.a. op 3 Novem ber in Delft de instituten voor vezels, kunststoffen en verpAkking*» bncich DAT ii DituLse o»irger>icesters in Hooeeveen voetbalden tegen bankdirec «uren en inet C—1 wonnen. DAT het groothandelsbedrijf in yzer, thans genaaimd N.V. Ijzerhandel Van der Vliet en De Jon#* gevestigd te A'dam en met diverse filirten in het land op 25 Oc tober zijn 200-jarig bestaan viert. DAT* de hoofddader van een complot trei-ndieven. de 21-Jarige schildersknecht R. R. uit Amsterdam, in hoger beroep aldaar wederom tot 3 jaar werd vei deeld. DAT bij het Oude Entrepótdok te A'dam het stoffelijk overschot van een 27-jarige fabrieksarbeider is opgehaald en het hoofd verschillende wonden ver toonde. dde zowel door een misdrijf als door de schroef van een boot veroor zaakt kunnen zijn. DAT wethouder A. G. Bouma (A.R) te \Vestdongeradeel (Fr.) op voorstel het raadslid F. L. Bouma (P.vd.A.) gens een woningconflict met 7 tegen 4 stemmen is ontslagen, doch hij het raads besluit zal voordragen voor vernietiging door de kroon. Friese veeboeren om het touw gespan nen liggen. Boksers, gewichlheffers en worstelaars als reuzen hebben in Harde garijp perplex gestaan van zóveel vast houdendheid aan SO meter duimdik touw! Geen tweede crematorium in Zwolle, wel elders Wegens verzet in de omliggende ge meenten heeft de Vereniging voor facul tatieve lijkverbranding definitief afgezien van de plannen om in Zwolle een tweede crematorium te stichten; de daarvoor reeds aangekochte grond zal weer worden verkocht Inmiddels is elders in de IJssel- streek een terrein gekocht. De vereniging telt thans 44.000 leden. In 1950 vonden 1520 crematies plaats. De voorzitter, de heer P. H. van Roojen uit Wassenaar, werd als zodanig opgevolgd dwr de heer A. H. Wegerif uit Wasse naar. wiens functie van aIg.-secretaris werd overgenomen door de heer P. Boone te Leidsohendam. Een en ander werd besloten op een ln Leiden gehouden algemene vergadering. Arbeidsprobleem opgelost in Zeeuwsch-Vlaanderen de Oder-Neisse deel uitmaken van deze unificatie. Inmiddels is het luidelyk, dat het nog wel vele weken zal duren, voordat het verdrag tussen de Geallieer den en West-Duitsland getekend kan worden. In Pont-Sainl-Esprit Weer gevallen van waanzin Niet moederkoren, maar water de oorzaak? In het Franse dorpje Pont-Saint-Esprit, waarin Augustus, zoals men zich zal her ren, verscheidene personen stierven en twintigtal anderen krankzinnig werd naar men meende van door moe derkoren vergiftigde tarwe hebben zich in het afgelopen weekeinde opnieuw gevallen van waanzin voorgedaan. Een 13- jarige jongen begon thuis het meubilair te vernielen en een vrouw moest, al gil lende dat zij door vlammen was omringd, in een ziekenhuis worden opgenomen. Verscheidene andere personen, onder wie enige herstellenden van de vorige epide mie, leden eveneens aan vlagen vaa Een ParUs waterbouwkundig ingenieur ls van mening, dat de epidemie niet ver oorzaakt is door vergitflgde tarwe maar door vergiftigd water. HU heeft proeven genomen met het water en is tot de con clusie gekomen, dat gifstoffen van een nabUgelegen gasfabriek in de waterlei ding van Pont-Saint-Esprit zUn terecht gekomen. November slachtmaand voor de Unie In Indonesische regeringskringen te Djakarta twijfelt men er niet aan vol gens Aneta, dat de Uniebesprekingen, met Nederland niet onmiddellijk een formeel en ministerieel karakter zullen hebben. Volgens een afspraak met prof. Soepomo zal de leiding bij deze bespre kingen in handen komen van de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom, of de Nederlandse hoge com missaris te Djakarta, de heer A Th. Lamping, terwijl aan Indonesische zijde de leiding gegeven zal worden aan een persoon van gelijke rang. Daarna pas zal men op ministerieel niveau onderhande len. Moh. Jamin verklaarde naar aanleiding in het bericht, dat de besprekingen wellicht te Parijs zullen worden gevoerd gedurende de Vergadering van de Ver enigde Naties, dat het naar zijn mening beter is. deze in Nederland of een plaats buiten Frankrijk en buiten Indonesië te houden. Ook achtte hij het wenselijk de Indonesische delegatie naar Parijs niet met de Unie-besprekingen te belasten. Of deze besprekingen een ministerieel of officieel karakter zullen dragen, vond hij niet belangrijk. Van het hoogste belang achtte hij echter de vervulling van de „wens van het Indonesische volk", dat Indonesië niet langer deel zou blyven van de Nederlands-Indonesische unie. Twee luchtpostzegels in de maak Twee luchtpostzegels in de waar den van 15 en 25 gulden, zullen met in gang van 12 November door de P.TT. worden uitgegeven. Op beide zegels staat een zeemeeuw, vliegend boven een Hol lands landschap. De zegel van f 15 ia bruinachtig zwart, de ander grijsblauw Het formaat is 25 x 36 mm Een slepend arbeidsprobleem is opgs- lost door de bedrijfsunie fabriekmatige bedrijven en de werkgevers in de Oosi DAT wegens diefstal van sigaren, siga- Zeeuws-Vlaamse kanaalzone volledige retten. textiel, likeuren en vlees bij de overeenstemming hebben bereikt over Ned. Spoorwegen in Maastricht de 25-j. de invoering van verkorte werktijden bij loodeknecht G. M. D, en de 24-j. chauf- de Compagnie Neerlandaise de l'Azote feur M. V. R. T. evenals vijf helers r.i»r *n de cokesfabriek te Sluiskil alsmede gMT-^teerd. de spiegelglas- en fosfaatfabriek te Ras DAT de Barneveldse weekmarkt op Ivan Gent. Met ingang van gisteren is 15 Juli 1952 honderd jaar besteat. ook al voor de vol-continudiensten bij de l'Azote ziin de schapen- en botermarkt in de loop I de werktijd verkort van 56 tot 48 uur van de tijd vervangen door de pluimvee- P*r week. Bij de overige fabrieken zal en eiermarkt. 1 dit vóór 1 Januari eveneens gebeuren. WEERBERICHT Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De BiR: ln de nacht en ochtend verspreide mlst- velden, overigens droog weer met weinig of geen bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen lichte en daar zware nacht- ZON EN MAAN Dinsdag: zon 7.04—17.46; maan op 17.47: onder 8.59. 22 Oct L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1