Jlicumc |Tciïisrt)c (üaurant IRAK De wil eveneens verdrag met Soedan laat zich niet Egypte annexeren wijziging van het Engeland door Ook tussen Rusland en Perzië niet alles koek en ei... BAAS EN BOVENBAAS Een windhoos Wist U VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1,72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tant®asUcfj Is gheblctrea mgn hert ia icgljcnspoet" Twee en dertigste Jaargang No 9351 GEMEENTEN vragen ten minste 50.000 huizen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Brits-Franse protesten bij Cairo OOK IRAK heelt zich tot de Britse regering gewend voor een her ziening der betrekkingen tussen beide landen, neergelegd in het verdrag van 1930. Tijdens zijn recente bezoek aan Londen, heeft de Iraakse premier hierover contact opgenomen met de Britse regering. De Soedan verzet zich tegen het plan van Egypte dit gebied te annexeren. De Umma-partij, de grootste politieke groepering in de Soedan, zal het land tot een onafhankelijke souvereine staat verklaren, zodra het Egyp tische parlement het voorstel inzake de opzegging van het Brits-Egyp tische verdrag heeft aangenomen. Het streven van Cairo wordt gekwali ficeerd als „de grootste belediging, die Egypte ooit tegen de Soedan heeft geuit." Zowel Frankrijk als Engeland hebben Egypte met klem gewaarschuwd, dat het de volle verantwoordelijkheid draagt voor alle terreurdaden tegen Britse en Franse troepen en eigendommen. Van heden af werden alle demonstraties in Egypte verboden. De Engelse minister van Oorlog heeft Wat Irak betreft, was in de troonrede p een verkiezingsbijeenkomst te Dundee reeds gewag gemaakt van de Brits- „ètoogd, dat Engeland tegenstand zal I Iraakse betrekkingen Teneinde een wii- bieden, indien Egypte tegen het Britse leger zou optreden Hij voegde er echter »an toe, zo'n aanval niet te verwachten. Tragisch ongeluk op de Hoogovens Anderen gewaarschuwd, zelf neergestort In de staalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden is gistermorgen de 35-jarige ait Haarlem, van tien meter hoogte kraan gevallen en overleden. Zijn val werd veroorzaakt door een schok bij bet tegen elkaar stoten van twee kranen. Als lid van de veiligheidsdienst had B. tevoren de mannen op beide kranen voor de schok gewaarschuwd. Dit personeel kon zich tijdig vastgrijpen, maar B. ver loor zelf het evenwicht en stortte naar beneden. Hij was getrouwd en vader van twee kinderen. Weer 100 arbeiders in de schoenenindustrie werkloos Wegens het uitblijven van orders heb ben de vier grootste schoenfabrieken in Nijmegen in totaal ruim honderd arbei ders ontslagen. Bij de termijnen van ont- llag is rekening gehouden met het aan tel dienstjaren van de werknemers, die lelf met het ontslag accoord gaan. na de slapte van deze zomer ver wachte stijging van orders is nagenoeg uitgebleven. En deze toestand zal nog wel tot het volgend voorjaar duren, ziging van het verdrag voor te bereiden verbleef de Iraakse premier Noeri Es Said de vorige maand in Londen. Hij stond in contact met het Britse dep. van Buit. Zaken, de Iraakse Petroleum Mij Britse firma over de bouw euwe olieraffinaderij, nabij Bagdad. Het Brits-Iraakse verdrag heeft looptijd van 25 jaar. Het verleende Engeland terrein voor twee luchtmacht bases en het recht, om in haar nabijheid troepen te legeren. Irak verplichtte zich, zijn defensiemaatregelen te nemen in overleg met Engeland. Uit telegrammen van Reuter en Ass. Press blijkt, dat de machtige Umma par- de Soedan, eist dat de Soedane- lf over de toekomstige status van hun land geraadpleegd worden. De jong- Egyptische stap. aldus deze nationa listen, betekent een bedreiging voor de vrede en de Soedanezen zullen zich op eren daartegen verzetten. Bo vendien had de Soedan het verdrag tus- -n Engeland en Egypte nooit erkend. De Britse en Franse protestnota's aar het adres van Cairo, volgden op df schandelijke taferelen, welke zich in df Egyptische hoofdstad en op andere plaat- hadden afgespeeld. Zowel Amerika als Frankrijk zullen Engeland in het flict met Egypte steunen. Inmiddels wordt verwacht, dat de twee Egyptischi Kamers de wetsontwerpen inzake di annulering van het verdrag van 1936 a.s Krasse maatregelen van bakkersgezellen Collectief ontslag in Den Bosch Nu geen regeling getroffen kon worden met de bakkerspatroons in Den Bosch »en vacantietoeslag, hebben de ge- lellen gisteravond tot staking besloten. Deze staking geschiedt om de brood- ening geen gevaar te doen lopen ln de vorm van collectief ontslag in drie nader aan te wijzen bedrijven. Zaterdag wordt het ontslag aangezegd, met opzegtermijn van een week. De staking lal duren tot de gezellen hun zin krijgen. Laatste Korea-vrijwilligers zijn klaar In Roosendaal is de opleiding van de Jongste groep Korea-vrijwilligers ter Iterkte van tachtig man beëindigd. Zij lullen binnenkort het vaderland veria- ten. Aardstralen verwekken ook.... ruzie tmA afloop van een druk-bezochte causerie van de Wassenaarxe wichelroedeloper J. G. Mieremet te Venlo is dezer dagen een hooglopend debat ontstaan tussen vele wichel roedelopers uit Venlo en omgeving. Met hun apparaten liepen zij door de zaal en ondergingen de geheimzinnige krachten die in de aarde huizen. Waar de een echter hevige bestra lingopmerkte, ervoer een ander niets en mocht men de deskundigen geloven, dan bevond de zaal zich zo wel boven een gas- als een water ader. En ondertussen maakten de des kundigen elkaar uit voor „gevaar lijke beunhaas" en dergelijke fraaie kwalificaties. Hetgeen het ontzag voor dit alles bij de leken in de zaal een geduchte knauw gaf. Maandag zullen aannemen. Het ontwrep zal dan onmiddellijk van kracht worden. Australië, Nieuw Zeeland en Zuid Afrika zullen zich aansluiten by het, te vormen, defensiecommando voor het Midden Oos- Aangczien het Suez Kanaal „de levensader" voor Australië is, baart de jongste stap van Egypte de Australische regering ernstig zorgen. Russische nota inzake Italië Krachtige tegeneisen gesteld een Russische nota, als antwoord op het besluit der Westelijke mogend heden, om het Italiaanse vredesverdrag te herzien, verklaart het Kremlin het volgende: De Sowjet Unie is vóór her ziening, indien Italië uit de organisatie het Atlantisch Pact treedt en bui tenlandse troepen verwijdert. Als tweede voorwaarde: dan moeten eveneens de vredesverdragen met Hongarije, Bul garije, Finland en Roemenië worden herzien, terwijl deze landen tot de Ver. Naties moeten worden toegelaten. Voor komen moet worden, dat Italië gebruikt wordt voor de „aggressieve" oogmerken het Atlantisch blqk.Dit is het essen tiële dezer Sowjetnota, waarvan de tekst heden werd gepubliceerd door Tass. Volgens waarnemers te Washington, zal Amerika eerst Frankrijk en Engeland raadplegen, alvorens antwoord te geven op de belangrijke Russische nota. Was hington weigerde commentaar te geven. Schumachers partij voor één derde communistisch Hij' zelf: links radicaal De president van het West Duitse In dustrie Verbond, dr Fritz Berg, is van oordeel, dat de West Duitse sociaal de mocratische partij, onder leiding Schumacher, voor niet minder dan 30 procent uit communisten bestaat. Schu macher zelf behoort tot de radicale vleugel. Goud in beslag genomen op Ned. motorschip Belastingambtenaren hebben gisteren in Hongkong beslag gelegd op goudsta ven en Amerikaanse gouden munten tei waarde van ongeveer 170.000 gulden aar boord van het Nederlandse motorschip Van Heutz van de Kon. Java-China Pa. ketvaartlijnen. Z.K.H. Prins Bernhard jaagt op het ogenblik in Zweden, als gast van de Koninklijke Familie. Prins Bernhard stapt uit zijn vliegtuig by zyn aan komst op het vliegveld van Stock holm. Gisteren werden er tijdens een jachtpartij elf elanden geschoten, de Prins er drie voor zijn rekening nam. Iran zal worden „berispt"! Het handelsoverleg tussen beide landen zou (tijdelijk) zijn afgebroken RUSLAND HEEFT ZIJN HANDELSBESPREKINGEN met Perzië af ge broken en de Perzen beschuldigd van gebrek aan goede wil, aldus volgens Ass. Press een publicatie van het „gewoonlijk betrouwbare" week blad Teheran I Moossavar. Engeland dient bij de Veiligheidsraad een resolutie in, waarin wordt voorgesteld, de Raad te verzoeken om hervatting der besprekingen betreffende het Engels-Perzische oliegeschil. Perzië zal worden berispt, dat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uitspraak van het Int. Gerechtshof. „Ik heb ze nog groter." „En ik heb ze nog véél groter." Schooljeugd op West-Schouwen nog steeds in haar nopjes Tramweg-maatschappij: Schoolhoofden wilden 't zelf zo Tot vreugde van de schooljeugd duurt de Maandag uitgebroken „ouders-sta- king" op Westelijk Scfiouwen voort, nu de Rotterdamse Tramweg Maatschappij nog altijd niet bereid is de tarieven te verlagen of de tram naar Zierikzee (waar de 90 betrokken kinderen op schoot gaan) op andere tijden te laten rijden. .Voor een opbrengst van 13,85 per l aan inkomsten uit de schoolkaarten kan ik geen bus laten rijden", verklaarde dr H. J. van Zuylen, de directeur van de R.T.M. Hij is er verwonderd over dat de rector van het lyceum in Zierikzee thans vraagt of de tram terug niet halfuur vroeger kan vertrekken, terwijl die late vertrektijd juist is ingesteld op verzoek van de schoolhoofden tegen de zin van de R.T.M. En elders doen zich bij gelijke omstandigheden in 't geheel geen moeilijkheden voor. Intussen hebben de burgemeesters het eiland de bemiddeling van Gedepu teerde Staten .van Zeeland ingeroepen zullen die van de duingemeenten zich bovendien nog tot de Rijksinspecteur Er kon geen officiële bevestiging ver kregen worden van het bericht, betref fende het'afbreken van het handelsover leg tussen Rusland en Perzië, aangezien er twee opeenvolgende feestdagen in Perzië zyn. Ook is mogelijk, dat het hier slechts een tijdelijke maatregel betreft. Perzië verlangt yan Rusland suiker, ijzer, staal en koper, welke materialen niet eer uit Engeland komen, nadat de Brit- n uit de oliebedrijven waren gezet. De Russische ambassadeur, Sadtsjikof, had verklaard dat Rusland gaarne de verschepingen naar Perzië wilde vergro- en er verscheen dan ook een Rus sische delegatie te Teheran, om het han delsverdrag (dat op 10 November af loopt) uit te breiden. Vermoedelijk kan Perzië niet voldoen aan de Russische vraag naar rijst en katoen. Bovengenoemd Perzisch weekblad schreef: „Het is mo gelijk dat het afbreken der besprekingen invloed zal hebben op de rol van de Russische afgevaardigde in de Veilig heidsraad, wanneer de oliekwestie be sproken wordt. Vermelden wij nog, dat Amerika werkt aan een plan als basis voor hervatting der oliebesprekingen. Fatemi, de plv. premier van Perzië, heeft te New York zijn interesse geuit voor een bijeenkomst van de Perzische en Engelse delegatie. Maar dan moet Perzië eerst enige teke nen van Britse „goodwill" ontdekken. (Men ziet, dergelijke exclamaties zijn niet veel meer dan diplomatieke slim migheidjes, ten einde Amerika en Veilig heidsraad mild ten aanzien van Teheran te stemmen. Red.). Aan een later Reuterbericht ontlenen wij nog, dat Henry Morgenthau, de vroegere Amerik. min. van Financiën, de Verenigde Naties heeft voorgesteld, Britse belangen in de Anglo Iranian Oil over te nemen. Volgens Morgenthau minstens 51 procent van de aandelen moeten worden aangekocht, om controle door de Ver. Naties te kunnen garan deren. Hij stelde tevens voor de trans actie te laten regelen door de Wereld bank, die speciale obEgaties voor dit doel zou kunnen uitgeven. Tevens is hij oordeel, dat een soortgelijk plan kan worden uitgewerkt voor de aankoop van het Suez Kanaal door de Ver. Naties. Intlatierumoer in België en Frankrijk Bank van Frankrijk verhoogt het disconto Hotelportiers, kellners en zwarte han delaren wierpen zich gisteren te Brussel op Franse en Engelse touristen en zaken lieden, die geen Belgisch geld op zak hadden, hun voordeel doende met de ge ruchten, dat het pond sterling en de Franse franc zouden devalueren. Britse chèques verwisselden van eigenaar tegen 110 Belgische francs per pond sterling of 30 francs minder dan de officiële koers. Britse en Franse bankbiljetten konden Wet verkocht worden. Laat in de mid dag kon men weer een pond sterling kopen tegen 126 francs. De Franse franc noteerde gisteren op de Brusselse „nieuwe Vrije markt" 12,70 tegen eergisteren 12,85 en de dag daarvoor 12,90. Bekende reis- bureaux weigerden Britse en Franse reis- chèques in te wisselen nadat de banken of 12 uur gesloten waren. De gehele och tend bleven alle vooraanstaande banken te Brussel Britse en Franse reischèques tegen de officiële koersen inwisselen. Gisteren werd bekend gemaakt, dal de regering zeven deskundigen had be noemd om een nieuwe economische po litiek voor België te ontwerpen en df orde op de verwarde Belgische geldmarkt te herstellen. Te Parijs daarentegen steeg het pond sterling tot de hoogste koers sinds de devaluatie van September 1949. De note ringen van alle buitenlandse bankbiljet ten stegen opmerkelijk, die van het pond sterling met 20 tot 1000 francs, dollar tot 421%, van de Zwitserse franc tot 96%. Intussen heeft de Bank van Frankryk de benoeming per 1 Nov. meedeelde Lof voor Koningin Juliana uit Duitsland Naast de lof, die Koningin Juliana reeds uit Amerika kreeg voor haar ini tiatief betreffende de oplossing van he vluchtelingen-vraagstuk, heeft thans ook een woordvoerder van de Westduitse Bondsregering deze stap toegejuicht. Hij wees er op, dat de Nederlandse Koningin als eerste Europese staatshoofd zich het lot van de Duitse vluchtelingen als onderdeel van het gehele vluchtelin genprobleem heeft aangetrokken. Deze stap is zoveel te waardevoller, omdat Koningin Juliana aan het hoofd staat een land, waarin de gevoelens tegen Duitsland nog niet volledig zijn, aldus de woordvoerder. van het Verkeer wenden, terwijl er te vens een comité van actie is opgericht. Het Tweede-Kamerlid Posthumus (P. v. d. A.) heeft inmiddels bij minister Wemmers schriftelijk geïnformeerd naar deze kwestie. Tot ridder in de orde O.N. zijn be noemd de heren H. Verhaar, voorzitter van de C.J.M.V. Excelsior te Amsterdam en Ph. W. Poolman, makelaar in gedroog de zuidvruchten, rijst en aanverwante artikelen in de hoofdstad. Nog een kind uit Duitsland terug naar Ned. moeder Na het geval van Nanno Sjoerd Mein- iers heeft het Amerikaanse hof te Würz- burg (Did.) thans bepaald dat ook het zesjarige Nederlandse meisje Maria Dom- mek aan de zorgen van haar pleegouders ontnomen en naar haar moeder in Neder land gezonden zal worden. Het meisje werd kort na de geboorte door haar moeder in 1945 in Duitsland achtergelaten bij het kinderloze echtpaar Burkert in Schweinfurt. De moeder had nog in 1949 geschreven dat de pleeg ouders het kind nooit mochten vertellen dat de eigen moeder in een vreemd land De Amerikaanse rechtbank gaf de kleine Maria echter aan de moeder terug omdat zij het kind indertijd aan de Bur- kerts had overgedragen toen ze in be hoeftige omstandigheden verkeerde. De verblijfplaats van de moeder in Nederland is momenteel niet te achter- Het bankje in de wereldpolitiek „Waarvan?" ,Jfou ja, van de hele boel.. Sjonge, sjonge, als je dat nou toch leest van die Egyptenaren. Ze van die Engelsen hebben. Ze hebben de vriendschap op gezegd." „De wat, zeg je?" „De vriendschap, Jaspers, ja, ja, ja „Zo, zo, ja, die Egyptenaren, Be rend. Attyd een onbetrouwbaar volkie geweest JVfyn vader zaliger had het al over het gele gevaar." Dit zijn de ge len niet, Jaspers, die Japan. Deze mensen landarbeidersorganisaties bij de Sociaal- Economische Raad een ontwerp-Alge- mene Maatregel van Bestuur met uitge breide toelichting ingediend. De inzen ding ging vergezeld van het verzoek aan de S.E.R. om de betrokken ministers over dit ontwerp een gunstig advies uit te brengen. Deze belangrijke, door die zes organisa ties ondernomen, stap is het resultaat van langdurig overleg. Reeds in 1939 kwam men vrijwillig tot een vorm van nauwe samenwerking, die. in de bezettingstijd nader uitgewerkt, in 1945 geleid heeft tot de oprichting van de Stichting voor de Landbouw. Sinds die tijd heeft deze vaste vorm van overleg, in sociale en economische aangelegen heden. gestaan in het teken van de voor bereiding van een met publiekrechtelijke bevoegdheid beklede bedrijfsorganisatie in de landbouw. Thans heeft het georga niseerde bedrijfsleven de wens daartoe uitdrukkelijk aan de S.E.R. te kennen ge- De concept-Algemene Maatregel van 'Bestuur sluit geheel aan bij de inhoud ivan de wet op de bedrijfsorganisatie en raagt beperkte verordeningsbevoegdheid en aanzien van enkele economische, sociale en technische aangelegenheden. Zeker, wij stemmen het toe: indien de gevraagde bevoegdheden alle op één dag de landbouw zouden worden gehan teerd, zou dit zeer ingrijpend zijn. Doch het getuigt o.i. van een juist inzicht om in de Algemene Maatregel van Bestuur overeenstemming met de wet alle onderwerpen te omschrijven die even tueel voor regeling in aanmerking zouden kunnen komen. Wanneer deze bevoegd heden alleen gebruikt worden indien daartoe de noodzaak bestaat, en de Over heid op de verordeningen toezicht uit oefent. dan zal een geleidelijke ontwik keling mogelijk zyn. dat deze gesti haar soort in andere delen het bedrijfsleven met belangstelling dt bekeken. Zo heeft De Onderne ming, orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, in het nummer van 21 September reeds een artikel aan deze zaak gewijd. Hoewel de waardering voor het land- bouwinitiatief in dit artikel niet geheel ontbreekt, komt toch een zekere vrees gevolgen van de regeling der eigen huishouding in de landbouw tot uit drukking. Wij kunnen op de inhoud van dit artikel niet breed ingaan. Het is ook wat eigenaardig gesteld. Het artikel verschaft inlichtingen over de Landbouw, Alge- Maatregel van Bestuur, in twee étappes! Wij geven slechts twee voorbeelden. pERST WORDT gezegd dat de land- J bouw zich voorstelt verordeningen te maken over de „voortbrenging" van landbouwproducten, de „opslag" en de verwerking" van deze producten, de „afzet". Iets verder in het artikel moet de lezer dan zelf maar ont dekken, dat in de lijst van onderwerpen deze opsomming de belangrijke be perking „voorzover zij plaats heeft op de landbouwondernemingen' is toegevoegd. Op een andere plaats wordt eerst de vat cynische opmerking gemaakt, dat nen in de landbouw gemakshalve maar aanstonds heeft bepaald, dat verordenin- het Landbouwschap geen mi nisteriële goedkeuring behoeven. Later in het artikel blijkt dan nog. dat de veror deningen binnen twee dagen na de vast stelling aan de betrokken minister moeten worden toegezonden en er dus repressief toezicht aanwezig is. Overigens spreekt de zorg voor de con sument, die uit het artikel blijkt, ons wel De industrieel georiënteerde schrijver wil daartoe blijkbaar vooral aan de land bouw een behoorlijke dosis Overheidstoe zicht gunnen! Maar glad ernaast is de schrijver, wan eer hij het doet voorkomen, alsof deze ontwikkeling in de landbouw iets weg heeft van een windhoos. Neen, er zit niets verrassends, noch in gunstige noch in ongunstige zin, in deze ontwikkeling. Dit wilden wy alleen maar even aan ren. Mr. W. Rip. Vroeger vijt auto's Kappersinboedel te Een onder de hamer DAT dr A. D. Bruin, dir. van het j ziekenhuis en de G.G.D. in Zaant land zal vertegenwoordigen op internat, conferentie over besmettelijke ziekten, van 15 Oct. tot 15 Dec. in Parijs. DAT de wnd. speciale vertegenw. van de ECA in Europa, Mr. Paul Robert Porter, gisteren op Valkenburg kwam en met min. Stikker sprak. DAT jhr L. M. de Brauw thans offi cieel is benoemd tot gezant in Nw. Zee land. DAT een jongveekeuring, die in Wans- sum (L.) zou worden gehouden en waar voor reeds 100 dieren op het terrein wa ren gebracht, plotseling werd afgelast wegens gevaar voor mond- en klauwzeer. DAT de 23-j. Indon. soldaat D. R. B. van de geneesk. troepen te Amersfoort wegens verduistering van f 77 valsing van een postwissel van f 175 door de krijgsraad in Den Haag tot I mnd. is veroordeeld. DAT de eierpryzen gisteren in Barne- veld opnieuw gestegen zijn, nl. vai f 18.75f 19.25 vorige week tot thans f 19,75—f 20,25. DAT wegens vrij grote diefstallen een loods aan de N.S. in Maastricht werden aangehouden de 25-j. loodsknechti G. M. D. en de 24-j. chauffeur M. V. R.| L., alsmede drie helers, en o.a. 16.000 garetten werden achterhaald. DAT de comm. der Koningin mr L. A. Kesper gisteren bij de opening van raadhuis in H. I. Ambacht DAT voor de krijgsraad in Den Haag is weken is geëist tegen de 28-J. ser geant H. J. R. van de eerste kaderschool Bussum, die een scherpe granaat niet tussen oefengranaten had weggehaald, waardoor een soldaat werd verminkt. DAT B. en W. van Dordt voorstellen n, hoewel de nodige rijkssubsidie voor lopig niet los komt, toch voor f 60.000 alvast te beginnen met de restauratie de verzakkende Grotekerkstoren, door een versterkingsgordel aan te leg gen, hetgeen voorlopig ook voldoende is. DAT de door de rechtbank tot 2 j. veroordeelde 80-j. brandstichter De H, uit Surhuizum (de schrik van die buurt) thans door het Leeuwarder Hof tot 2 j. met aftrek is veroordeeld. DAT een stroper bij Willemstad eer (niet rakend) schot loste op een agent en er nu twee verdachten zyn aange houden. DAT vier hoge luchtmachtofficieren (kol.-vL wnr. J. L. Zegers, lt. kol.-vl. wnr. A. B. Wolff, It. kol.-wnr. W. den Toom en maj. vL W. Bakker) Zondag van Schiphol naar de V. S. vliegen een studiereis van enkele weken langs Amerik. vliegbases te maken. DAT Nederlanders die bij de R.A.F. werkzaam zijn (geweest), een Ned. tak van de R.A.F. Association hebben opge richt met als seer. H. V. B. Burgerhout, Fokkervliegdienst, Schiphol. DAT het R'dams Bouwcentrum bin- I nenkort de tweede en vierde Donderdag van elke maand aan emigranten enz. in lichtingen zal verstrekken over huisves ting in Australië. DAT de res. luit-koL der infanterie A. V. M. J. M. Goulmy van de Nat. Re- DAT mr L. Trouw, pres.-comm. van de Talensfabrieken te Apeldoorn, giste ren aldaar op 72-j. leeftijd is overleden. DAT G. Schaar uit Assendelft, diri gent van fanfare- en harmoniekorpsen, op 17 Oct. 60 jaar in dienst is bij de Ver. Blikfabrieken te Krommenie, thans ais adviseur in technische zaken. DAT de Jeugd Amateurs Radio Om roep, die reeds 9000 leden telt, thans de eerste plaatselijke afd. heeft opgericht, en wel in A'dam, met 200 leden (secr. Tweede Oosterparkstraat 222, boven). DAT de in Febr. jl. in Den Haag op gerichte Bond van erkende leraressen in het modevak op 3 Nov. vergadert in A'dam (N.Z. Voorburgwal 288). DAT van 31 Oct. tot 10 Nov. de Friese boekenweek wordt gehouden. DAT door een reorganisatie in het Kon. weeshuis te Buren, waar thans slechts elf wezen wonen, voortaan ook kinderen buiten de directe omgeving kunnen worden opgenomen, alsook Ned. Herv. voogdijkinderen. DAT het Tweede-Kamerlid Verhoeven (K.V.P.) aan minister Rutten schriftelijk heeft gevraagd hoe het staat met de voorgenomen reorganisatie Concertgebouworkest te A'dam. DAT het Tweede-Kamerlid Suurhoff (P.v.d.A.) aan minister Lieftinck heeft gevraagd of een arbeider loonbelasting moet betalen over kinderbijslag die hy al dan niet vrijwillig ter beschikking van zyn gewezen echtgenote stelt. DAT de thans failliete N V. Steenfa brieken v.h. S. ten Cate en Co te Lien- den blijkens het antwoord van minister v. d. Brink aan het Tweede-Kamerlid Wagenaar (Comm.) nooit een aanvullen de bijdrage voor oorlogsschade heeft aan- gevraagd. „O, juist, ja, ja, 't zijn me de tijden „Het gaat om het Suezkanaal, Jasper, ze willen de Engelsen daar weg hebben." „Ja, ja, Berend, zo is t'er altijd wat. Mijn grootvader had al ruzie me burgemeester, omdat hy een sloot langs het aardappelland wilde graven, 't Moch niet en 't kon niet, maar hij deej het toch. En nou dat Suezkanaal weer. Zal wel nèt zo iets zijn, natuurlijk." „Nee, want dat is allang geleden ge graven, Jaspers „O, maar dan hadden ze er ook eerder izie om moeten hebben, vinje niet?" „Ze zegge, Jaspers, dat nu het Oosten gaat ontwaken." „Wazeggie?" „Ze gaan ontwdddaken!" „O, ja, nee, dan ónze jeugd, Berend. Toen hadden we geen tijd voor die din gen. We werkten van 's morgens vroeg 't 's avonds lóót." Ja, Jaspers, die jongens van vandaag. Ze kunnen het niet. Dat maakt maar atoombommen en televisie en werken hó maar!" „Die Egyptenaren toch. Berend. Kijk. Arie krijgt het nog warm óók't Is ook lekker hier op het bankie. Laat ze kletsen, allemaal! 'n Pypie tabak, Te Een in Drente is gistermiddag da huishoudelijke inboedel van de eens zo beroemde, thans beruchte kapper, M. J. Rooyen, by opbod verkocht. De op brengst viel echter niet mee. zodat er voor de vorderingen van de schuldeisera uit dit faillissement niet veel zal over blijven. Er hadden zich veel belangstellenden naar het huis begeven en er stonden tal van auto's in de buurt. De afslager stond met luide stem de goederen aan te prijzen: slaapkamer ameublementen, schemerlampen, elec- trische kacheltjes, inmaakglazen vol en ledig. Ook plaids waren er bij, plaids die voorheen de rijdenden in een der vijf auto's van de kapper tegen tocht en koude hebben beschermd. Een stuk van der bumpers van die auto's ging een petroleumstel naar een nieuwe eigenaar. De schilderijen kwamen even- in andere handen. Zij brachten met elkaar ruim zestig gulden op. Nieuwe grote diamant gevonden in Zuid-Alrika (Advertentie) Wie NYLONS zegt Zegt PRONONCE WEERBERICHT Weinig verandering De Star Diamond Mines hebben Woens- ig een smetteloze diamant van 50 ka raat gevonden te Theron, op 7 mijl af stand van Theunissen. De waarde va de steen wordt geraamd op 10.000 15.000 pond sterling. Het is de grootste diamant, welke in het gebied van Theu nissen werd ontdekt sedert de mijnen heropend werden. De gemiddelde dage- ZON EN MAAN lijkse productie bedraagt ongeveer 60' Zaterdag: zon 6.59—17.53; maan: 17.07 karaat. —4.57. 15 Oct. VM. Tot morgenavond verwacht De Bildt: Droog weer met weinig he- wolking. Overwegend matige. Zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1