Jlicutve geihsctfe GTmtrant Perzië heeft geen bezwaar. Engeland houdt voet bij zullen in Egypte Soedanezen dienen eerst zelf te worden geraadpleegd stuk: troepen blijven Zuid-Afrika wil voor 100.000 aan oude meesters kopen Wist U Om onderwijs en opvoeding WOENSDAG 10 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en tentie-afdeling: Tel. 22710 Advei Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9349 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflntoasUcfi fs ghr&Feoeo mgn htrt ia tegfjeaspott" Gegons in de diplomatieke bijenkort ^NGELAND heeft besloten, dat zijn troepen in Egypte zullen blijven, J totdat er een overeenkomst is bereikt, ter vervanging van het ver- rag van 1936, dat door Egypte is opgezegd. Voorts meent de Britse egering, dat de Soedanezen eerst geraadpleegd moeten worden, al- rorens er verandering in de status van hun land komt. In Khartoem teerste opwinding, mede door het feit, dat het volk van de Soedan niet jeraadpleegd is over de jongste stap van Egypte. De Britse ambassadeur n Cairo was op audiëntie bij Koning Faroek, die op de hoogte gebracht urerd van het Britse plan om Egypte in te schakelen bij een defensie- ommando voor het Nabije Oosten. Hierover werd ook geconfereerd door Hsenhower en de stafchefs der Westelijken op het Geallieerde hoofd- wartier te Parijs. Tenslotte: De Egyptische ambassadeur te Washington [af aan Dean Acheson te kennen, dat Egypte toch bereid blijft tot samen werking met het Westen, ondanks de actie tegen Engeland. vorden dus' heel wat Egyptische]l'A u r o r e dringt aan op een eendrach- op het vuur gezet van de interna- tige politiek van Londen en Parijs. Im- ionale politieke keuken. Merkwaardige mers, de Arabische Liga wil de kwestie vereenkomst: Zowel Perzië als Egypte!der Marokkaanse onafhankelijkheid Ook in Noorwegen Ruk naar (links) rechts Communisten verliezen veel zetels aan socialisten Ook in Noorwegen, waar de gemeente raadsverkiezingen zijn gehouden, valt er verschuiving naar rechts te consta teren, waarmee we natuurlijk niet wil len zeggen, dat de socialisten tot een rechtse partij behoren. Doch in elk ge val keert men zich in dit land evenzeer an het communisme af. Volgens de jongste uitslagen hebben de socialisten in 34 raden, waar zij nog geen meerderheid bezaten, deze thans verkregen, terwijl zij hun bestaande meerderheid in 4 raden verloren, de rechtse partijen verkregen in 15 raden nieuwe meerderheid, doch verloren deze in 21 andere. De zetelverdeling is volgens de tot nu toe bekende uitslagen (ongeveer 3,i van het aantal stemmen): socialisten 5299 (4721 in 1947), communisten 469 (757), conservatieven 1007 (753), boerenpartij 1093 (926), Christelijke volkspartij 820 (786), liberalen 1238 (1193), verbonden partijen van de rechtervleugel 1227 (1660) en onafhankelijken 1009 (1179) zetels. Generaal Eisenhower heeft gisteren de oefening Combine in West-Duitsland, waaraan o.a. Nederlandse troepen deelnemen, gadegeslagen. Een nieuw dramatisch moment voor Enejeland: de premier Nahas Pasha van Egypte stelt het parlement voor, accoord te gaan met de opzegging van het 1 Brits-Egyptische verdrag van 1936. Engeland zal zijn troepen uit het gebied van het Suezkanaal, een der levensaders van het Britse imperium, moeten terugtrekken Irachten Amerika gunstig te stemmen, raar tegelijkertijd nemen zij de machtig de bondgenoot van Amerika, Engeland, ,te pakken"! Egypte wil wel samenwer- ig met het Westen, hoewel het de Brit- uit het gebied van het Suez Kanaal de Soedan wil verdrijven. De Britse 1. van Buit. Zaken heeft in een offi- iële verklaring een krachtig protest uit bracht. Groot Brittannië zal zijn vol- idige rechten, vervat in het verdrag van )36, handhaven. Morrison wil vasthouden aan het plan, Egypte te doen deelnemen aan een immando voor het Midden Oosten en voorstellen doen inzake het ver- n 1936. De kwestie van de Soedan ient gescheiden te blijven van die der igelse troepen in de zone van het Suez [anaal. Uiteraard zullen in deze omstan- gheden de Britse wapenleveringen aan jypte worden herzien. Maar, voorlopig iet het er naar uit. dat het bij „praten" .s blijft, en geen militaire actie te verwach- :n valt. Frankrijk vreest echter terugslagen »an de Egyptische actie in Frans Noord- jürika en in de Soedan. Het Franse blad Minister Van den Brink: „Bij Philips werd nooit gestaakt" bedrijf de afzet over de gehele jeld uitbreidde, of dat de productie voortdurend steeg, of dat het aantal ar- )eiders steeds groeide; zijn grootste trots vas er in gelegen dat in het Philips- Jedrijf nimmer een conflict voorkwam ïo groot dat het tot een staking leidde. Dat zei minister Van den Brink giste- len is een extra programma dat de Ne- derlandse Televisie Stichting aan de her denking van dr A. F. Philips had gewijd. Dr Philips, zo zei de minister, voelde er zich verantwoordelijk voor dat de mens niet alleen een werkkring had, tnaar dat hij ook een stuk geluk zou (vinden in dit werk. De naam Philips, al dus prof. v. d. Brink, is niet alleen in Nederland, maar ook naar buiten een Ibegrip geworden waarop Nederland trots kan zijn. Vanmiddag kwam het personeel van Philips- -NSF in Hilversum bijeen om het overlijden van dr Philips te herden- ken. Wanhopig door inwoning? Dame in Soest stak haar woning in brand Dezer dagen heeft de hoofdbewoonster an een huis aan de Bosstraat in Soest, mevrouw Z., in overspannen toestand de door haar bewoonde bovenverdieping in brand gestoken. Per taxi reed zij naar Utrecht, waar zij zich de volgende mor gen bij de politie meldde. Men vermoedt dat de aanleiding tot deze daad een in- jwoningskwestie is; mevrouw Z. heeft reeds eerder onenigheid gehad met Inwonende familie S. Het bovenhuis brandde geheel uit. Na afloop van een ivergadering van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij in Amsterdam werd aar. de bekende redder Mees Toxopeus, voormalig schipperf- van de „Insulinde", de ere-medaille uitgereikt. Mees Toxopeus, met de Zojuist ontvangen onderscheiding op de borst, bekijkt een miniatuur-scheepje, dat in de kamer staat opgesteld Negen pantserwagens gleden van boord Nederlands schip sloeg bijna om Negen tweedehands Amerikaanse pant serwagens zy'n Maandagavond op het Nederlandse motorschip Hast V in de ha ven van Southampton overboord gegle den en in de diepte verdwenen. Alle pantserwagens 22 in getal, die be stemd waren voor het Zwitserse leger, waren reeds ingeladen. Elf wagens wa ren in het ruim ondergebracht en de andere op het dek vastgemaakt. Blijk baar is een van de wagens aan het schui ven gegaan. Negen braken er los, het schip helde zwaar over en sloeg bijna om. Dat werd voorkomen doordat een plezierbootje langszij ging liggen. Een duiker zou trachten de wagens, die op ..es meter diepte liggen, te be reiken. Naar verluidt zal de Hast V (489 ton), hangende een onderzoek door het Britse ministerie van Vervoer, enige da gen worden opgehouden. Olympische munt. Een speciale munt, met een waarde van 500 Finse Marken of ƒ8 zal Finland laten slaan t.g.v. de Olympische Spelen in 1952. Vrije Zaterdag voor ambtenaren Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt, wordt op het ogenblik ernstig overwogen om, ter besparing van kolen deze winter voor de departements-amb- tenaren de vrije Zaterdag in te voeren De beslissing hieromtrent zal voor al le departementen gelden. Het is waar schijnlijk, dat wanneer de regering hier in het voorbeeld geeft, vele particuliere instellingen zullen volgen. Omtrent het inhalen van de verloren uren staat niets vast, maar het ligt voor de hand, dat er op de werkdagen langer gewerkt zal moeten worden. de Ver. Naties brengen. Het is deze Ara bische Liga. die haar volledige steun aan de actie van Egypte heeft toegezegd. Ook het Syrische parlement schaarde zich ge heel achter Egypte. Zoals reeds gezegd, verwekte het el om Koning Faroek mede tot Koning jn de Soedan uit te roepen, in Khartoem grote opwinding. Tal van pro-Egyptische partijen hebben Cairo hun volledige steun toegezegd. Echter, de gevoelens der Soe danezen zijn verdeeld. Zo heeft de Oem- ma-party een ander geluld doen horen: ..Egypte zal niet langer de vooruitgang van de Soedan tegenwerken. De Soedan moet zelf een beslissing over de toekom stige regering nemen. Het Soedanese volk weigert de jongste Egyptische stap te er kennen". Ook vraagt men zich af, of Egypte ook metterdaad de Soedan straks zal binnenrukken, om de souvereiniteit r te nemen. „Schoolstaking" op Schouwen ging door: 90 kinderen bleven thuis Leraren sympathiseren met actie van ouders tegen Rotterdamsche Tram Mij DE ouders-staking in Westelijk Schouwen is doorgegaan. Ne gentig kinderen uit de duinstreek van dit eiland, die op de ambachts school, de beide ULO-scholen, de landbouwhuishoudschool of het ly ceum in Zierikzee gaan, zijn deze week niet op school verschenen. De ouders zijn vast besloten hun kroost pas weer te laten gaan wanneer er een voldoend aantal bussen beschik baar komt voor het vervoer en de tarieven zijn verlaagd. De ouders van de kinderen die per fiets naar school gaan, houden, solidair, eveneens hun kinderen thuis. Op Schou- wen-D'uiveland beschouwt men een en ander als een groeiend verzet tegen de manier waarop de Rotterdamse Tram- weg-maatschappü het vervoer op het eiland regelt. Zoals men weet moesten de scholieren van Maandag jl. af, toen de winterdienst- regeling inging, in plaats van met <Je bus met de tram mee. Door de lange wachttijden kwamen ze te laat op school en veel later thuis, zodat ze een uur minder tijd voor huiswerk hadden. De tarieven voor de bussen zijn verhoogd van 12 op 22 per maand. De onderwijzers en leraren staan met hun sympathieën aan de zijde van de ouders. Een der leraren van het lyceum zal met de rector naar Den Haag reizen Ook Engeland neemt deel aan Van Riebeeckieesten (Van een onzer verslaggevers) Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt vertoeft op het ogenblik in Nederland de heer P. A. Hendriks, uit Johannesburg, lid van het Zuid-Afrikaan- sekunstcomité. Hij heeft de opdracht om overleg met het departement van O en W. een collectie van zeventiende iwse meesters samen te stellen voor tentoonstelling in Zuid-Afrika ge durende de Jan van Riebeeckfeesten. Bovendien moet hij voor het gemeen tebestuur van Johannesburg de aankoop van schilderijen tot een waarde f 100.000 verzorgen. De heer Hendriks werd geboren te Rotterdam en emigreerde naar Zuid- Afrika waar hij belangrijk werk ver richtte bij de samenstelling van de groot ste kunstverzameling, welke Zuid-Afrika bezit, in het stedelijk museum te Johan nesburg. De voorbereidingen voor de Jan Riebeeckfeesten vorderen gestaag. Tot Aetherpiraal krijgt toestel terug Binnen 2 jaar diploma halen Een jongeman uit Deventer die met een geheime zender heeft gewerkt, is door de Zwolse politierechter tot 25 boete veroordeeld. Een merkwaardige bepaling bij deze straf was dat hij zijn zendapparaat terug krijgt wanneer hij binnen twee jaar zijn zendbevoegdheid haalt. De rechter wilde daarmee de jon geman een kans geven, omdat het appa raat buitengewoon goed was gebouwd. In Zuid-Oost Drente is het aantal ge heime zenders weer toegenomen. Zon dag kon men zelfs de stem beluisteren van een vrouw die zich Blonde Mientj noemt. De uitzenders brengen elkaar geregeld rapport uit, o.a. over de activi teit van opsporingsambtenaren. grote voldoening van Zuid-Afrika heeft zowel Engeland als Rhodesia zijn volle dige medewerking thans toegezegd. Engeland heeft op het feestterrein een groot gebied besproken om er een oud- Engels stadje op'te bouwen, aansluitend bij de bijdrage van de Nederlanders in Zuid Afrika, die het marktplein van Culemborg opbouwen. Rhodesia heeft duizend vierkante meter gereserveerd. om ten departemente steun te verzoeken. Het ministerie heeft echter inmiddels reeds medewerking toegezegd en tracht al een oplossing te vinden. Vanmiddag zou de vereniging van burgemeesters en. secretarissen op Schouwen-Duiveland in Zierikzee ver gaderen om over deze kwestie haar oor deel te geven. Sinterklaas-voorraad stond al klaar Chocoladefabriek De Baronie in vlammen opgegaan Voor millioenen guldens schade in Schiedam (Van een onzer verslaggevers) - DE CHOCOLADEFABRIEK van De Baronie aan de Warande te Schie dam, waar in verband met de December-feestdagen grote voorraden waren opgeslagen, is vanmorgen-vroeg vrijwel geheel uitgebrand. De schade loopt in de millioenen; alleen aan grondstoffen lag er al voor ruim een millioen gulden in de fabriek. Om kwart voor vier werd de brand ont dekt door de chef-machinist Kragt, die naast de fabriek woont. Al spoedig laaide het vuur over de volle vijftig meter die de fabriek breed is. Om zeven uur waren de vlammen door dertig stralen bedwongen. lerij) in vlammen opgegaan. Een nieuwe vormmachine ter waarde van f80.000 die juist gisteren had proefgedraaid, ging ook De Schiedamse brandweer begon met vee stralen te blussen, maar dat hielp weinig, ook al omdat de druk op waterleiding niet sterk was. Al spoedig kwam er meer materiaal en werd slang slang uitgelegd. Een vonkenregen be dreigde de huizen tegenover de fabriekt j Vele bewoners stonden angstig buiten,1 hadden de kinderen ijlings uit bed ge haald en aangekleed, begonnen waarde volle voorwerpen in te pakken, en kleren beddegoed bijeen te binden, maar ge lukkig is dit alles niet nodig geweest.' De fabriek is met het gehele machine park (uitgezonderd de branderij en ma- verloren. De oorzaak is nog onbekend. De brand eer meent twee vuurhaarden te heb ben ontdekt. Verzekering dekt de schade. Het personeel, 500 man, kan voorlopig nog niet aan het werk. Een uitgerekende dame in Stockholm... veel 543689,50 maal 298306,10 is? Ja, natuurlijk, als u velletje papier u neemt, komt er altijd uit. r inStock holm is er op het ogenblik een juf frouw uit India, een zekere Sha- kuntala Devi, die met cijfers goo chelt, snellrr dan een rekenmachine dat kan. In een ommezientje ver telt zij, hoe groot de wortel, is van een getal van tien cijfers; en getallen van drie cijfers vermenigvuldigt zij vlot uit het hoofd tweemaal sneller dan mej. Maud Theorin uit Stock holm, die achter de telmachine zit. En dan te beden ken, dat zijzelf nog niet eens het getal |j der meerderjarig heid heeft beriekt. Ze is n.l. pas 20! Ondertussen be- wijst Shakuntala i Devi, dat de ma- L' chine nog niet overal over de mens heeft getriomfeerd. Zij mag dan weliswaar een bezienswaardigheid zijn, omdat de mees te mensen zelfs op een kladje de melk boer en de bakker na moeten cijferen, toch zullen er en niet alleen onder hel zwakke geslacht op de wereld nog wel meer worden aangetroffen die tikje „uitgerekend" te werk gaan. Ove rigens: u zult zo'n dametje op uw kan toor hebben! Ze spaart u twee mensen uit.... Nee, dan is het toch maar goed, dat wij allemaal een beetje minder vlot zijn in die dingen! DAT de achterstand in de verscheping an verhuisgoed van emigranten naar Australië blijkens het antwoord van mi nister Wemmers aan het Tweede-Kamer lid Peters (K.V.P.) wordt ingehaald zo dra de Sibajak en Johan van Oldenbar- nevelt, die thans verbouwd worden, eer in de vaart zijn. DAT de zaak van de radioverenigin gen tegen de uitgeefster van de Meppe- ler Crt i.v-m. het publiceren van radio programma's gisteren in Assen is be handeld en weer werd aangehouden. DAT gisteren de spoorwegverbinding Nieuweschans Duitsland feestelijk heropend is nu de in 1945 opgeblazen brug over de Westerwoldse Aa is her steld. DAT tien burgemeesters in Rhenen een feest bijwoonden t g.v. de opening van een busverbinding TielRhenen verschillende sprekers een vaste brug vroegen i.p-v. de huidige gierpont. DAT de Friese stichting ,.17 Septem ber 1944", die spoorwegmannen uit dank voor de bekende spoorwegstaking elk jaar een goedkope vacantie biedt, als contra-prestatie voor de medewer king van de Leeuwarder bevolking voor een belangrijk bedrag zal deelne- men in de gemeentelijke lening voor de woningbouw, DAT alle R.-K. ministers (mr Teu- lings, prof. V. d. Brink, prof. Albregts, ir Peters, prof. Rutten en mr Van Maar- seveen) en staatssecretaris Cals op 20 en 21 October het partijcongres van de K.V.P. zullen bijwonen. DAT de oplichter, die in Zaandam opgesloten was. doch zijn naam en adres niet wilde noemen, naar Venlo is over gebracht, daar hij vermoedelijk ook in Limburg geestelijken heeft bedrogen. DAT de 26-j. ongehuwde timmerman A. A- van Dam uit Bergambacht sinds Maandagavond wordt vermist en men vanwege zijn zwaarmoedigheid een on geluk vreest DAT de Ned. Bond in Duitsland (76 Ned. verenigingen met 6000 leden) het komende weekeinde met een congres in Duisburg zijn zesde lustrum zal vieren. DAT. de Eng. min. van burgerlucht vaart, Lord Ogmore, vandaag op Schip hol aankwam voor een driedaags bezoek aan Nederland op persoonlijke uitno diging van min. Wemmers, en hij mor gen het ministerie van Verkeer, dat van Buitenl. Zaken en het KLM-gebouw in Den Haag zal bezoeken. DAT de oud-belastinginspecteur A. G. J. Tenkink te Groenlo blijkens het ant woord van minister Lieftinck aan het Eerste-Kamerlid Molenaar (V.V.D.) niet is voorgedragen als deskundige voor nelijke waardering van onroerend goed in gevolge de successiewet. DAT de Twentse centrale fokveedag Donderdag in Borne niet doorgaat we gens besmettingsgevaar met mond- en klauwzeer DAT als opvolger van het Tweede. Kamerlid J. Tuin (P.v.d.A.) die burge meester van Groningen is geworden, be noemd is verklaard J. Roorda. DAT de Franse min. Pierre Pfimbin vermoedelijk Zaterdag In ons land aan komt om besprekingen te voeren met de ministers Stikker, Van den Brink Mansholt DAT de 34-j. Ierse olieman J. R. uit Belfast by een vechtpartij met een land genoot op het Zuidafrikaanse schip Good Hope Caste te R'dam ernstig werd ge wond en de dader is gearresteerd. DAT als 50.000ste inwoner van Velsen geboren is Johannes Jacobus Bakker te Santpoort en diens vader een spaarbank boekje met 100 kreeg aangeboden. DAT tegen de 32-j. magazijnbediende j H. F. C. K. uit Schiedam, die bij de Ver. Glasfabrieken aldaar in vier jaar tijd voor ƒ40.000 aan materialen en gereed schap verduisterde, voor de R'damse rechtbank twee jaar is geëist. DAT de commissie, die een onderzoek naar de arbeidstoestanden in het visserij bedrijf heeft ingesteld, wegens beëindi ging van haar taak is opgeheven. DAT de Friese schrijver Sjoerd Lei- ker op zijn verzoek per 1 Januari eer vol is ontslagen als directeur van de Regionale Omroep Noord. ook Elizabeth en Philip naar Australië In plaats van de Koning Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh, zullen het volgend jaar naar Australië en Nieuw-Zeeland gaan, plaats van koning George en koningin Elizabeth, aldus heeft Buckingham Pa lace gisteren bekend gemaakt. De koning heeft aldus beslist op doktersadvies. Dit is de tweede keer, dat het bezoek van koning George aan Australië moest worden afgezegd. De eerste maal wegens m operatie aan zijn been. In Quebec, waar het prinselijk paar gisteren op zijn Canadese reis arriveerde, stond een enorme menigte van naar schatting élOO.OOO mensen langs de weg, die de hoge gasten luide toejuichten. Het enthousiasme op straat was zo groot, dat de bezoekers het niet waagden de kap van de auto te sluiten, hoewel zy kennelijk huiverden van de kille wind. Schumacher hekent documenten te hebben gekregen Dr Schumacher, de voorzitter van de Westduitse Sociaal-democraten, heeft toegegeven, dat zijn partij documenten Adenauers kanselarij heeft ontvan gen, doch deze waren niet geheim, zc verklaarde hij. Zijn partij had er voorts gevraagd. Man in Zoetermeer door tractor gedood Meisje onder wagen omgekomen en jongetje verdronken De landbouwer V. cL Marei te Zoeter meer is gistermiddag op zijn bedrijf de Voorweg onder een tractor gekomen en enige ogenblikken later overleden. De heer V. d. Marei wilde zijn tractor waarvan de motor was afgeslagen, op gang brengen. Hij vergat echter dat de motor in de versnelling was blijven staan. Het gevolg was dat de tractor zich onmiddellijk in beweging zette over de landbouwer heen ging. De zesjarige Aaltje P. van de Water- loseweg te Apeldoorn is gisteren aldaar onder het wiel van een paard-en-wagen met puin geraakt. Zij was op slag dood. Het meisje had zich met verschillende andere kinderen door de wagen laten meetrekken. In Harlingen is gistermiddag het 7- jarig zoontje van het echtpaar Boomstra bij het spelen op enige dekschuiten in het water van de Zuidhaven geraakt er verdronken. Minister In 't Veld: Er is een indiscretie gepleegd „Wat de berichten over een premie- lening van 100 millioen voor de wo ningbouw betreft: er is een indiscretie gepleegd, want deze zaak moet nog in de ministerraad worden behandeld. Daarom kan Ik er nog niets over zeg gen. Wel kan ik opmerken dat de ge noemde looptijd van vijf jaar beslist on juist is". Dit zei minister In 't Veld gis. teren te Almelo bij de opening van df duizendste woning die in deze stad ni de oorlog is gereedgekomen. „Er Is op het ogenblik een stemming om alles wat op de woningbouw betrek king heeft even zwart te zien. Misschien heb ik daar zelf een beetje schuld Ik waarschuwde dat het mis dreigt te gaan tenzij wij met elkaar onze schou ders er onder zetten. Doch laat men dit goed begrijpen. Het gaat nog niet mis", zei de bewindsman, ER zijn deze zomer alleen al 15.000 U.L.O.-diploma's uitgereikt als de bekroning van een drie- of vierjarige studie. Daarbij komen dan nog de eind diploma's H.B.S. en gymnasium, am bachtsscholen, landbouwscholen, enz. Voor al deze verdere studie moet op de lagere school de grondslag worden gelegd, het fundament waarop men in de hogere regionen kan voortbouwen. Bij zulk een geweldige inspanning voor de ontwikkeling van het intellect durft men bijna niet meer te spreken van de op voeding op de school. Het onderwijs, daarom gaat het immers. Daarom draait alles en wie al te veel nadruk legt op het opvoedend karakter der school, wordt al spoedig van verdacht, het met het onderwijs niet zo nauw te nemen. Toch heeft de man die nog over op voeding durft te spreken schoon gelijk. Onze scholen moeten zorgen voor onder wijs èn opvoeding. Ze zijn immers een verlengstuk van het gezin. De taak van de ouders wordt door de onderwijzers voor een goed deel overgenomen. Hoe veel tijd het onderwijs ook vraagt, er moet tijd blijven om aan de opvoeding te denken. OPVOEDEN doen we altijd, zodra we met kinderen in aanraking komen. We voeden op door onze woorden, onze kleding, onze houding. Kortom, we voe den altijd op óf ten goede óf ten kwade. Dit maakt ook het werk van de onderwijzer zo buitengewoon zwaar en verantwoordelijk. Toen door de grondwetswijziging van 1917 het einde van de schoolstrijd in zicht kwam, was het prof. dr H. Bavinck, die de vraag opwierp: „Zullen we, nadat de politieke schoolstrijd gewonnen hebben, ook de paedagogische strijd het hoofd kunnen bieden?" )at was een vraag, die benauwde. AI» iemand was, die in die strijd leiding kon geven, was hij het. Reeds verschei dene werken op het terrein van onder wijs en opvoeding had hij ons geschon ken. Doch zie. een jaar nadat de gelijk stelling een feit was geworden, ontviel hij ons door de dood. Men vroeg zich af: Wat nu? Wie zal u leiding kunnen geven in de moeilijke paedagogische strijd die wacht? Op on gedachte wijze werd deze vraag beant woord. Aan de Vrije Universiteit wera paedagogische leerstoel gesticht en als eerste professor beklom dr J. Wate rink de katheder. TVE aandacht had hij toen reeds op zich gevestigd door het eerste deel zijn inleiding tot de theoretische paedagogiek, en daardoor was de ver wachting hoog gespannen. Nu zijn we i twintig jaar verder. Een kwart heeft -prof.-Waterink zijn geze gend werk mogen verrichten. Hoevelen heeft hij in die tijd met zijn adviezen gediend! Allereerst onze scholen, maar niet minder de ouders. Ook onze orga nisaties profiteerden van zyn helder in zicht. Laten we alleen maar noemen de kwestie van de schoolartsen. Daartegen hadden we als christelijke-schoolmensen grote „principiële" bezwaren. Maar toen prof. Waterink voor ons deze zaak eens nader ging belichten, werd alles anders. Nu kregen we de juiste kijk op dit in stituut. De bezwaren vielen weg en nu bewijst practisch aan alle scholen de schoolarts zijn goede diensten. Dit is slechts één voorbeeld. Het zou iet tientallen te vermeerderen zyn. Niet alleen de onderwijsmensen, maar ook „de gewone man" profiteert van prof. Waterink's talenten. Dat gebeurt vooral door middel van zijn publicaties. We noemen alleen maar Aan moeders hand tot Jezus, een boek dat duizenden ouders hebben gelezen. A LS bekroning van zijn vijf en twin- rx- tig jarige arbeid verscheen dezer dagen een standaardwerk van ruim zes honderd bladzijden: Theorie der opvoe ding (bij Kok te Kampen). Het is een uitermate principieel boek, dat goede voorlichting geeft op het brede veld der opvoeding. En het is zo geschreven, dst de ontwikkelde ouder het met gemak kan lezen, omdat de technische termen zoveel mogelijk zijn vermeden. het als Gods leiding", zegt de schrijver, „dat eerst in mijn 60ste levens jaar de voltooiing van dit werk een feit kon worden. Het lijkt mij thans niet ge wenst, zonder een vrij grote ervaring omtrent de practijk der paedagogische vraagstukken een boek als dit te schrij ven. En zo kan ik zeggen, dat ik dank baar ben voor Gods leiding, dat ik dit werk pas nu kan voltooien". Het boek is het mooiste jubileumge schenk, dat prof. Waterink ons volk had kunnen geven. We zijn dankbaar voor wat God ons in prof. Waterink heeft ge schonken voor onderwijs en opvoeding. Hij is een uitnemende gids geweest en hij moge dit nog vele jaren blijven, ons onderwys ten goede. P. de Zeeuw JGzn. Eezste sneeuw in Italië gevallen In de Apenijnen, op 80 km van Rome. is gisteren de eerste sneeuw gevallen, zelfs zó veel, dat het verkeer bij Campo Imperatore volkomen vastliep. Voor zover men weet kwam het nog niet eer der voor, dat 't daar reeds nu sneeuwde. (Advertentie) VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Fa J. v. d. LUYT Zn Koude nacht Tot morgenavond verwacht «■**-■ De Bilt: Droog weer met I weinig bewolking en een matige tot zwakke wind tus sen Zuid en Oost. Koude nacht en op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst Plaatselijk och tendnevel, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 665—17.57; maan op i 16-44, onder 2.10, 15 Oct YJd,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1