|licottic (Cimrant Dank zij goed koopmanschap Stalin kondigt nu zeli nieuwe proeven met atoombommen aan NETTY VOND HET MAAE TELE^/VTES" Amerika sluit aggressie dit wapen tegen geenszins uit ton) „Goudknots" (omzet vijf kreeg zes maanden Een der grootste historische vondsten, hier ooit gedaan In Amsterdam geen televisie meer in etalages Wist U Wie de schoen past ZATERDAG 8 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 87 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. AD VERTE NTIEN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER CHRlSTEUll-NATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slontoaslicl) l$ ghrbleoett tnyn hert ia tcgljenspocr Twee en dertigste Jaargang No 9318 Zie pag. 3 Psychologische aloomooilog MOSKOU EN WASHINGTON bieden tegen elkaar op. Twee dagen na de publicatie van het Witte Huis over de ontploffing van een atoombom in de Sowjet Unie, wordt zulks door Stalin bevestigd. Dit blijkt uit een vraaggesprek met de Russische Prawda. In de toekomst, aldus de Russische maarschalk, zullen meerdere proeven met atoombommen van diverse kalibers worden genomen. Het Russische atoomwapen is slechts gericht tegen aanvallen van het aggressieve Brits-Amerikaanse blok. De Sowjet Unie heeft echter geen aanval in de zin, derhalve loopt de vei ligheid van Amerika geen gevaar. Washington is daar blijkbaar niet zo zeker van. Althans heeft Amerika's hoogste autoriteit op atoomgebied, Gordon Dean, verklaard, dat de Ver. Staten atoomwapens zouden kun nen gebruiken tegen iedere vorm van stapsgewijze aggressie (in de tekst van Reuter: „knabbel-aggressies")» zoals zich die in Korea hebben gemanifesteerd. Keren wij terug tot Stalin. De schalk beweert, dat Rusland nog steeds voorstander is van het verbieden het atoomwapen en stopzetting vr productie er van. De aanmaak va wapen in de Sowjet-Unde is slechts ge richt op de verdediging. Ja, de Sowjet- Unie is glad voor internationaal toezicht, omdat een besluit tot verbod van wapen, stopzetting van de productie het gebruik van reeds „uitsluitend Voorlichting In allerlei toonaarden kan men heden ten dage horen verkondigen, dat het maar zo slecht opschieten wil met de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De S.E.R. troont daar wel in Den Haag, maar de vrije organisaties haasten zich langzaam met het in het leven roepen van de bedrijfschappen, die toch het hart en de kern van de P.B.O. moeten uit maken. „Het leeft niet bij de gewone leden en als het daar niet leeft, gaat het mis" is een vaak gehoorde uitspraak, die ook door ons meermalen werd aange- Wü wezen er op. hoe de besturen van onze Chr. organisaties van werkgevers en werknemers hier een uiterst belang- ryke taak hebben: zü moeten hun leden voorlichten en hen er op wyzen, dat het hier ten slotte om hun zaak gaat en niet om de zaak van een stelletje beambten en bestuurders. Dezer dagen kregen we het orgaan In handen van een bij de Chr. Midden standsbond aangesloten vakorganisatie. Daaruit bleek, hoe de besturen zich soms van hun voorlichtende taak kwijten. De voorzitter van deze organisatie had op de jaarvergadering (gelukkig) een over zicht gegeven van de stand van zaken met betrekking tot de P.B.O. en de secre taris gaf hiervan (helaas) een verslag voor de vele afwezigen. Hij doet dit als volgt: „Dan deelt spr. nog mee. dat de P.B.O. thans bezig is aan de opbouw Hoofdbedrijfschappen, Bedrijfschappen en Productschappen. Deze omvatten: Detailhandel, Ambacht, Verkeer er Horecaf. Bedrijfschappen krijgen orde nende bevoegdheden. Spr. meent, dat het ook voor onze organisatie gewenst ordenende bevoegdheden te krijgen". Ieder, die ook maar van uit de verte met de materie in kwestie bekend ziet. dat hiervoor maar één kwalificatie past: het is kolder. Als op deze manier blinden door blinden geleid worden in kleinere, maar toch Zo belangryke Chr. organisaties, zijn we nog heel vet af van het punt, waar we terecht willen komen. Op het hazenpad In het ziekenhuis te Goes ligt boer Van N. uit Yerseke na te denken over de haas die ihem ten val bracht. De boer liep namelijk over zijn land toen hü op de haas trapte, die zich voor het naderend gevaar verborgen had. De boer kwam te vallen en brak zijn been. De haas echter koos het hazen- kunnen maken van atoomwapens om een eind te maken aan aggressie, „zoals op Korea". Echter luidt de tekst bij Ass. Press: „Gordon Dean liet er zich niet over uit, of hU in het byzonder aan de Koreaanse oorlog dacht". Wjj conclu deren hieruit, dat deze verklaring over het gebruik van atoomwapens, waar dan ook, relatieve betekenis heeft. Trouwens het persbureau A.F.P. is van_ oordeel, dat de Ver. Staten niet van plan zyn op Korea atoombommen te gebruiken. „Zonder zich verder over lichte atoom bommen voor tactisch gebruik uit te laten, venvyst men in Amerikaanse rege ringskringen naar het byzondere karak ter van de oorlog op Korea en de psycho logische gevolgen, die het gebruik van atoomwapens tot gevolg zou hebben". Overigens heeft Gordon Dean een revolutionnaire wyziging in de opvat ting van de oorlogvoering met atoom wapens aangekondigd, waardoor het aan- I vallende leger met een dergelijke vuur-; kracht bestookt kan worden, dat elk) eventueel numeriek voordeel zal wor-1 den uitgeschakeld. Definitief is een tijd- perk ingetreden, waarin Amerika atoom wapens tactisch zowel als strategisch kan gebruiken. De New York Times wyst er op, dat de Ver Staten thans over verschil- i lende typen vliegtuigen besohikken, die de atoombom kunnen vervoeren. Amerika is in het bezit van een gehele reeks burgerlijke doeleinden geproduceerde j atoombommen, en er zijn er, wier ver- atoombommen" nauwgezet zal worden1 nietigend vermogen zesmaal zo groot is uitgevoerd. De redevoering van Gordon als dat van de. boven Japan uitgewor- Dean, voorzitter van de commissie voor pen, bommen. Het is deze ontwikkeling. atoomenergie, geschiedde op een bijeen- j aldps Dean, diewerkelijk hoop moet komst in de universiteit van Los Angeles.geven voor de vrede! Gezaghebbende Amerikaanse kringenVolgens een later Reutertelegram, zul- interpreteren de verklaring van Dean len spoedig nieuwe atoomproeven in aarschuwing aan Moskou. Dit Nevada plaats vinden, ditmaal met deel- betekent dus. dat Amerika gebruik zouneming van Amerikaanse troepen. Spionnagenet over weieldsteden Smokkelaars echter even ongrijpbaar als mannetje in de maan Een tipje van de sluier die hangt om de grote internationale goud smokkel schéén gisteren te worden opgelicht toen voor de Amster damse economische politierechter de 36-jarige koopman Th. van D., bij genaamd de „Goudknots" of de „Goudkoning", terechtstond. De man had in twee jaar tijd voor minstens f 500.000 aan goud zonder vergunning verhandeld. Maar zijn leverancier, vermoedelijk een smokkelaar, bleef achter de schermen. De smokkelaars moeten over de grote wereldsteden een enorm spionnagenet hebben gespannen. Verdachte hield vol het goud te heb-, man in twee jaar slechts f 6a 7.000. Hg ii 0,"~;Hoe kon hy ,jan jn een eigen auto rijden, een landhuis in Montfoort be ben gekocht van een zekere Hemsing die hü verder niet kende. De officier van Justitie vergeleek deze Hemsing met „het mannetje in de maan". De Goud knots had nooit meer dan een glimp van hem opgevangen. In een auto, ergens op een donkere weg. In een schemerig hoekje van een achtercafé Eigen auto Volgens deskundigen heeft de Goud knots veel meer dan een half mil- lioen omgezet. Dat half millioen is aanwijsbaar, geleverd aan twee klanten. Maar er moeten ook nog andere afnemers zijn geweest. Want aan die f 500.000 verdiende de koop- „Zend regen, o Zeus" Twintig eeuwen lag Grieks-Romeinse drinkbeker in de Maas De VONDST van een zilveren drinkbeker in de Maas bij het oude Lim burgse vestingdorp Stevensweert blijkt een van de belangrijkste oud heidkundige vondsten te zijn, welke ooit in Nederland zijn gedaan. Het is een zeer kunstzinnig bewerkte Grieks-Romeinse drinkbeker uit de klas sieke oudheid. Wellicht heeft deze schat twintig eeuwen lang in de Maas bedding gerust. In 1942 werd de beker opgébaggerd en door een toeval heeft men de grote waarde er van ontdekt. In twee stukken werd de met leem overdekte, grauw geoxydeerde beker uit de Maas opgehaald. De man die het voorwerp vond, schonk er nauwelyks aandacht aan en verkocht het voor een klein prüsje aan een Limburgse verza melaar van curiositeiten. Daar bleef het bewaard, tot in 1949 een toevallige om standigheid er toe leidde dat het metaal, waaruit het stuk vervaardigd was, aan een onderzoek werd onderworpen. Toen bleek pas dat het van zilver was.x Het resultaat van dit onderzoek, ge steund door de vermaarde historicus prof. dr C. W. Vollgraff, is thans door de Utrechtse edelsmid Leo H. M. Brom vastgelegd in een rapport dat versche nen is in de Mededelingen van de af deling Letterkunde van de Koninklyke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen. Zonder weerga Alle tot nu toe in ons land gedane vondsten op het gebied der antieke zilversmeedkunst, worden door deze vondst veruit overtroffen. De beker dateert uit de tweede eeuw vooi Christus, en moet door een Siciliaan- se kunstenaar zijn gemaakt. De be ker is tien cm hoog en bovenaan bijna dertien cm breed. Er zijn zes godenkoppen in verwerkt en allerlei emblemen. Prof. Vollgraff ontcyferde een Griekse inscriptie, waarvan de vertaling luidt: ,Zend regen, o Zeus, gy Grondslag der aarde, Allerverhevenste, Redder" voorts staat er in latynse letters: Titini": 'Van Marcus Titinus, een meins officier die in 104 v. C. op Sicilië streed en mogelük deze beker uit tempel heeft geroofd. Hoe het voorwerp in de Maas by Stevensweert terecht ge komen is, weet men niet. Voor de vast stelling van de oorsprong, de bestem ming en de lotgevallen van het kunst werk in de oudheid is deze beker grote waarde. De beker, die thans in particulier bezit is. zal t.z.t. openbaar worden tentoongesteld. Twentse spinnerijen werken soms maar 24 uur De Twentse textielfabrieken Almelo, Hengelo, Borne, Losser schede hebben de werktijden verkort wegens slapte in het bedrijf. In enkele spinneryen wordit zelfs maar 24 week gewerkt Vooral zijn er moeilyk- heden in de spinneryen die garens leve ren aan de tricotage-industrie. De styging van de katoenprijzen heeft de export prijzen ook geen goed gedaan, concurrentiemogelijkheden zijn derd. Stork in Hengelo en J. F. Scholten i Juli f4,6 millioen in Enschede werken vier dagen per week. I rond f 2,1 millioen). zitten en kamers te Amsterdam hebben De officier eiste 6 maanden zonder aftrek van de 3 maanden voorarrest boete van f 5.000. De rechter v oordeelde de Goudknots tot 6 maanden, ■aarvan 3 voorwaardelyk, en f 2.000 boete. Ook een van zyn klanten, de 36-jarige Amsterdamse koopman K. P., stond te recht. Deze kreeg wegens zwarte handel goud overeenkomstig de eis f 5.000 boete en een voorwaardelyke gevange nisstraf van 4 maanden. Deze gevange nisstraf was voorwaardelyk omdat tevoren reeds zes maanden had gekre- egens uitlokking tot valsheid geschrifte. Hij had namelyk de 37-jarige Hilversumse koopman E. A. v. W. on geveer 150 valse kwitanties laten teke- zodat hü' het kon laten voorkomen alsof de Hilversummer zün leverancier as. Deze Hilversumse koopman, die oor elke valse kwitantie f 100 beloning ntving, werd thans tot 5 maanden oordeeld. Bovendien kreeg hü 4 m den voorwaardelyk wegens ongeoorloof de goudhandel. Dr A. F. Philips ernstig ziek De raad vart be stuur van Philips Eindhoven heeft aan het personeel medegedeeld, dat de gezondheids toestand van dr A. F. Philips op het ogenblik reden geeft tot ernstige bezorgdheid. Politie stuurde toeschouwers weg A.V.R.O. debuteerde gisteravond met rijk gevarieerd programma GISTERAVOND hebben opnieuw duizenden in ons land het televisie programma gevolgd, enkelen in huiskamers of café's, maar de mees ten op straat. In vele steden verdrong het publiek zich voor de étalages van radio-handelaren, die weer de gelegenheid aangrepen om reclame te maken. In Amsterdam heeft de politie echter de toeschouwers gelast zich te verwijderen, omdat voor vertoningen op de openbare weg vergunning nodig is en de gemeente-verordening niet toelaat dat de trottoirs en rijweg als gratis theater worden gebruikt. Het is de radiohandelaren verboden in het vervolg in hun étalages te demonstreren. spel op zyn best. Het laatste woord (en beeld) was aan het K.N.M.I.: het veer tiendaags TV-weerberlcht, toegelicht op een weerkaart. Beeld en geluid waren over het alge meen goed. Over de 10.000 werkloze bouwvakarbeiders Totaal aantal werklozen echter met bijna 2000 gedaald Het aantal werkloze mannen daalde in de afgelopen maand van 71.339 tot 69.586. Onder hen bevonden zich 55.083 geheel werklozen (vorige maand 53.727), 14 Het programma van gisteren werd verzorgd door de AVRO. Directeur W. Vogt vertelde over de pionierstijd van de radio en toonde ter vergelüking de oudste microfoons en ontvangtoestellen met daarnaast het allernieuwste, bü de televisie gebruikte microfopntje, dat niet groter is dan een vingerhoed. Een buitenlands overzicht werd toe gelicht met behulp van foto's, een kaart, n een aardbol. In de rubriek Televizier erschenen filmpjes, o.a. over de Leidse Drie-Octoberfeesten. Fanny Blankers- Koen en Piet Kraak werden geïnter viewd en vier Rotterdamse dames gaven een demonstratie knotszwaaien. Na een film over De Hoge Veluwe over de'ErazUiaa'n5e°reuzenpad. TrotstD U.W.-arbeiders (17.280) en 269 waeht- zette hij het dier op het hoofd van om- selders (332). Daarentegen is het aantal roepster Netty Rosenfeld, die bepaald werkloze vrouwen gestegen van 7688 tot een griezelig gezicht zette, in tegenstel- 9468. ling met de reuzenpad, die zich van zlinEen daling van het aantal mannelyke televisiedebuut niets aantrok. Chiel de werklozen is in September normaal Boer was in zyn cabaret en schimmen- dat veel jongelui die 's zomers van school jzyn gekomen dan geplaatst worden. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg echter van 9684 tot 10.357, hoewel velen bij de aardappeloogst werden ingescha keld. Het aantal werkloze gerepatrieer- den uit Indonesië daalde van 2023 tot 1490. Per duizend mannelijke beroepsbe oefenaren telde Zuid-Holland eind Sep tember 22 werklozen. Het landelijke ge middelde was 22. Noord Brabant stond bovenaan met 34 en Zeeland onderaan met 10. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 16.701 tot 15.315 en die naar vrouwelyk personeel van 11.185 tot 10.093. Toch een kerkgebouw in stad zonder kerken" De Duitse stad Wolfsburg, die haar opkomst uitsluitend dankt aan de daar gevestigde Volkswagen-fabrieken, zou zo bepaalden de Nazi's indertyd nimmer een kerkgebouw mogen bezit ten. „Deze plaats moet een symbool worden van de moderne nationaal-socia- Iistische gemeenschap, waar alleen maai aar geen wordt gepubliceerd Dus niet aangeboden Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal het ontwerp Ziekenfonds wet een dezer dagen worden gepubli- Het schynt niet in het voornemen van de regering te liggen dit ontwerp gelyk- tydig aan de Staten-Generaal aan te bie den. Naar het ons wil voorkomen is dit een novum. Deze zeer byzondere proce dure koos men om tegemoet te komen aan de grote belangstelling, die er voor dit ontwerp bestaat. Zoals men weet is des- tyds van de winkelsluitingswet het voor ontwerp gepubliceerd, met de bedoeling critiek van belanghebbenden op te ver zamelen. Het ontwerp Ziekenfondswet heeft het stadium van voor-ontwerp reeds doorlo pen. Het moet als het definitieve wets ontwerp worden beschouwd, dat hier dus,mag worden gewerkt klaarblykelyk toch nog aan critiek wordt plaats meer is voor verouderde inrich tingen als kerkgebouwen", verklaarde dr Robert Ley, de toenmalige leider var het Duitse „Arbeidsfront". Thans is in Wolfsburg het eerste kerk gebouw gereed gekomen. Het is gebouwd door de Evang. Lutherse kerk, ten be hoeve van de personeelsleden van de Volkswagenfabrieken. Attlee (gisteren 68 jaar) opent verkiezingsvuur Premier Attlee, die gisteren 68 jaar is geworden, zal een verkiezingstournée van 10 dagen door Engeland maken. In die tijd zal hy 53 redevoeringen houden.. het in het parlement Prins Bernhard beschermheer Ned. Bond v. Lich. Opvoeding Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding, welke "bond o.m. de jaarlykse internationale afstandsmarsen te Nyme- gen organiseert en mede werkzaam is op het terrein der wandelsport in binnen- en buitenland. Nee, Netty Rosenfeld, de A.V.R.O.- televisie-omroepseter, vond het gis teravond maar zó zó, dat dr Portielje in zijn causerie over de Braziliaanse pad dit griezelige dier pardoes in haar handen stopte. Zó was het in de'Studio en zó zagen de kijkers het thuis, voor hun toestel. Netty kondigde, zoals zij dat ook voor de radio gewend is, de directeur van Artis aan, maar zij kon toen nog niet weten dat diezelfde mijnheer Portielje aan het eind van zijn praatje over dit glibberige dier de Braziliaanse haar hoofd zette. „O, mijnheer Por tielje, haal hem maar gauw weg" jammerde Netty. En ze bekende DAT de secretaris van het Fries Rund veestamboek. ir H. G. A. Leignes Bakho ven, Donderdag voor drie weken naar Afrika gaat om daar o.a. als keurmeester op een tentoonstelling op te treden. DAT minister In 't Veld Dinsdag in Almelo het duizendste na de oorlog ge bouwde huis zal inwijden. DAT de landbouw-uitvoerwet 1938 thans volgens een K.B. ook in werking is getreden voor geneeskrachtige en matisohe gewassen. DAT het besluit van Ged. Staten Friesland tot goedkeuring van een geld lening van f 100.000 die Franeker heeft aangegaan thans door de Kroon is ge schorst. DAT in Augustus door brand 2 perso nen werden gedood en 30 gewond terwyl de schade bijna f4,2 millioen beloopt (in in Augustus 1950 DAT staatssecretaris Cals in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid De Jong (Arb.) de beschuldiging van de Ned. Kring van Beeldhouwers over de goedkeuring der oorlogsmonumenten te NUmegen en Den Bosch („persoonlyk belang van comité en beeldhouwers") heeft afgewezen. DAT de boerdery' Oud Gelkenhorst van de 80-j. P. van Harten te Barneveld ten gevolge van de ontploffing van een buta- gasstel door brand is verwoest en het complex laag verzekerd was. DAT 700 kippen van de poelier H. Taams in Den Hp (N.-B.) wegens pseudo- vogelpest zijn vernietigd. DAT het echtpaar Th. GorterEmous, Anna Paulownastraat 24 te Zaandam, op 18 October 60 jaar is getrouwd. DAT een deel van de weg Zutphen Apeldoorn van 15 October tot 2 Decem ber voor alle verkeer is gesloten. DAT in het villapark te Vught eer villa, bewoond dóór ir Van Kleef, is af gebrand en de schade door verzekering wordt gedekt. DAT Nederland vertegenwoordigd zal zyn op de internationale tentoonstelling van hedendaagse penningkunst die 18 November tot 2 December in Madrid wordt gehouden. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in September met bijna 1800 steeg tot ruim 1.590.500 en het aantal aange slotenen op de radiodistributie met ruin 500 toenam tot 477.500. DAT de Deense sleepboot Odin be noorden Kopenhagen is gezonken by een poging het in Nederland gebouwde Noorse schip Oslofjord (16.000 ton) vlot te trekken en de Oslofjord later Kcpenhagen is gesleept. DAT de Ned. Bond voor Ouden Dagen in een adres aan de Kamers heeft aangedrongen op pensioenen, groot 80 pet van het loon, voor alle Nederlanders boven 55 jaar, te bekostigen door 4 pet premie voor personen van 16 jaa: ouder. DAT een 22-j. jongeman te Purmerend. die over enkele dagen zou trouwen, gens diefstal van een koe is gearresteerd. dat ze liever zo'n kalme mijnheer van De Bilt aankondigt die iets over een weerkaartje vertelt. Alles komt op het arme hoofd van een omroep- ster terecht.... Zieke Mossadeq heeft vliegtuig afbesteld De Perzische premier Mossadeq heeft het S.A.S.-vliegtuig afbesteld, dat hij reeds gecharterd had voor zijn vlucht van Teheran naar New York via Rome. aldus heeft het hoofdkantoor S.A.S. in Stockholm gepubliceerd. Zoals eerder gemeld, zou Mossadeq Zondag morgen met 21 personen, onder wie d( premier, zijn zoon en dochter, ui' Teheran vertrokken zijn. Volgens Reuter is nog geen datum vastgesteld volgende zitting van de Veiligheidsraad. Er wordt gewacht op de aankomst va Mossadeq. Die zou toch in New York, L een ziekenhuis, een kamer besproken hebben. Sir Stafford Cripps, de voormalige Britse minister van Financiën, is n< verbluf van een jaar in Zwitserland, hy voor tuberculose behandeld werd, te! Londen teruggekeerd. 2 VOOR DITMAAL willen wy eens de aandacht vestigen op wat politieke lectuur van de laatste tyd, die het ken- waard is. Want wy zouden grote betekenis achten, indien ook de komende maanden jongeren en ouderen onze indruk is, dat onder vele jongeren de belangstelling niet ge ringer is dan onder ouderen zich in de kwesties welke hier liggen, gaan ver diepen. We durven wel beloven, dat ze spoedig geboeid zullen worden. Maar, zo vraagt men ons vaak, welke lectuur? Van die uit de laatste tüd zouden we stellig nog eens de aandacht willen ves tigen op de bundel verzamelde deputa- tenredevoeringen. Zeer onlangs bereik te ons de mededeling, dat deze onder de titel „Geen Vergeefs Woord" ver schenen bundel wat minder aftrek heeft gevonden dan wel verwacht was. Eer- lyk gezegd, verbazen we ons daar wat zelfs wanneer we In aanmerking dat over het algemeen de inte- n politieke zaken niet bijster groot is. Want deze bundel is heel belangrijk. Toegegeven: de meeste dezer redevoe ringen zijn van oudere stempel. Maar des te opmerkelijker, met hoeveel spanning zich nog in onze tyd laten lezen. Ja, hebben bij het hernieuwde kennis- nen van deze redevoeringen wel eens de indruk gekregen, dat ze in deze tyd meer vrucht doorgenomen zullen worden dan toen ze werden uitge sproken. De sprekers waren mannen van grote lynen en de lynen die zij trokken, lopen door tot in onze dagen. En stellig nog verder. "PiAAROM gaarne nog eens een woord van aanbeveling voor dit mooie boek, dat bij Kok te Kampen van de pers kwam. Kok heeft ook de technische verzorging an het maandblad A.R. Staatkunde. Dit maandblad is goed. Er is maar één ding verkeerd aan; het wordt nog altyd veel te weinig gelezen. Dat is intussen een fout. die gemakkelijk te herstellen is. En een fout hersteld moet worden, het beter spoedig doen. Vandaag nog bijvoorbeeld. Des te langer ook is het profyt. Van de hand van twee in de politiek vergrijsden, mr J. A. de Wilde en C. Smeenk, is bü Haan te Groningen een ge schiedkundige behandeling verschenen de partij die hun lief is. Een belang- ryk stuk werk, dat, geschreven als het vaardige en vlotte pen, zich bo vendien uitnemend lezen laat. Zolang er nog zulke boeken verschij- ?n, behoeft men niet aan te komen met de klacht, dat er geen lectuur zou zyn die het lezen waard is. "PtAN zijn er de laatste tyd nog ver- scheidene pakkende brochures en korte, maar krachtige geschriften uitge komen. Voor ditmaal noemen we het uit stekend gedocumenteerde werkje „On bloedige Revolutie?" van R. Gosker, aan te vra^pn aan het bekende adres: Dr Kuy- perstraat 3, Den Haag. Ter bespreking van zulke brochures vorme men groepjes. Heeft men wat hier geboden wordt eenmaal goed in zich op genomen, dan staat men niet gauw weer met de mond vol tanden, een situatie im mers waarin weinigen zich gaarne thuis gevoelen. Van de periodieken willen we voorts nog noemen Ned. Gedachten en. voor wat betreft de Chr. Hist. Unie. Koningin en Vaderland en de Chr. Hist. Nederlander. In deze organen treft men menig voor- treffelyk artikel aan en goede wapenen worden hier in groten getale uitgereikt. Scholingsmateriaal van loffelijk gehalte. Neen, klachten over gebrek aan lectuur jn het blykt nu wel niet gefun deerd. Er is wel plaats voor klachten te geringe belangstelling welke voor deze lectuur aan de dag wordt gelegd. Maar wie de schoen past, moet nooit aarzelen hem aan te trekken. Hy kan er alleen maar beter van worden. En iets passends is er voor ieder wel. Laat dit dan de „toepassing" mogen zyn. Men is vaak veel ry'ker dan men meent Prachtig herfstweer wordt bedreigd (Van onze weerkundige medewerker). Het prachtige herfstweer waarvan we etds enkele dagen genieten, wordt van erschillende kanten bedreigd. Hoelang it weer nog zal aanhouden, hangt ge heel af van een uitloper van het Scan dinavische hogedrukgebied, die zich tot Engeland uitstrekt. Boven Frank- lijk ligt een gebied van lage barometer standen en ten Westen van Ierland be weegt zich een actieve depressie in de lichting van Schotland. Vóór Maandag lillen de regenfronten ons waarschijn lijk niet bereken, maar wel kan in de hogere niveaux reeds meer bewolking overdrijven. Daardoor zal het 'smiddags iets kouder worden en nachts waarschijnlijk iets warmer.. Tijdens de afgelopen dagen stegen de miilaagtemperaturen in het Oosten en midden van ons land tot 20 graden Cel- Dit is nog lang geen record, maar zijn toch heel wat Octobermaanden het niet zover brengen, 's Nachts rden temperaturen van 3 d 4 graden Celsius gemeten. Op droge gronden, Brabant, kan het tot lichte nacht vorsten zijn gekomen. De Delftse stadsarchivaris, drs D. P. Oosterbaan, is door de Franse rege ring onderscheiden met de benoeming tot officier d'Académie als erkenning voor het behartigen van de Franse be langen in de tijd. dat hij in dienst was van de Regerings-voorlichtingsdienst. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met r enkele overdryvende wolken velden en hier en daar ochtendnevel. Overwegend matige wind uit Oosteiyke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opge maakt te 10 uur.) zon 6.49—18.06; maan 15.06— g: zon 6.5118.04: maan 1546—

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1