Jlieuwe gciJisr(je G&mrant Jm resolutie Amerika zal geen ingeland stelt milder onder druk van Hoessein Navab: Perzië duimbreed wijken voor, Atoomoven komt 28 November officieel in gebruik Wist U Nieuwe sancties der V.N. tegen China en Noord-Korea ^ERZIë zal de wet tot nationalisatie der Anglo Iranian Oil Cy vol komen uitvoeren, zelfs al zou de Veiligheidsraad tegenstemmen, lldus de resolute verklaring van de Perzische gezant in Nederland, de eer Hoessein Navab, tegenover een verslaggever van het A.N.P., enkele linuten vóór zijn vertrek van Schiphol naar New York. Mossadeq zal de eis van Teheran naar New York, waar hij, volgens de gezant a.s. Zondag ordt verwacht, via Zweden maken. Inmiddels heeft de Britse collega an de Perzische premier, zijnde de heer Attlee, met zijn ministers een ewijzigde ontwerp-resolutie over het oliegeschil besproken, die dan pnieuw in de Veiligheidsraad zal moeten worden ingediend. Het feit oet zich voor, dat de oorspronkelijke resolutie door de evacuatie der ritten uit Abadan achterhaald is. Men blijft er op speculeren, dat het irecte contact met premier Mossadeq te New York nader overleg iet uitsluit. Deze gang van zaken vindit zijn oor- irong in het feit, dat Amerika tegen- per de oorspronkelijke resolutie in de èiligheidsraad een zeer koele houding Het thema van de Amerikanen leef: bemiddelen. Toch, aldus Reuter, men aan, dat ook in een gewijzigde resolutie de nadruk zal worden elegd op de verplichting van Perzië h aan de uitspraak van het Int. Hof houden. Ook de Amerikaanse afge- aardigde bij de V.N., Gross, heeft ver- laard. dat Amerika nog steeds hoopt, :en oplossing bereikt zal worden, die beide partijen bevredigend is. De houding van Perzië geeft daartoe lerigens geen aanleiding, want de Per- sehe gezant in Nederland, Navab, ver harde immers, dat Iran in geen geval bereid is. Ja, de behande- het conflict voor het Hof van VRIJDAG 5 OCTOBER 1951 BUREAUX: Steenstraai 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 eD Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9345 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfj fs gfjebleoen myn bert la Icgfjenspoct" OFFERS OVER EN WEER Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vóór hel oliedebat in de Veiligheidsraad Justitie heeft zelfs geen invloed meer. Het contract tussen Perzië en de Anglo Iranian is geëindigd en Perzië erkent langer het Int. Hof van Justitie. De wereld moet zich niet bemoeien met eer „binnenlandse" Perzische aangelegen- Metef nieuwe rails op vernield baanvak Vanmorgen dienst A'dam Haarlem nog niet hervat Het treinverkeer op het baanvak Am- erdam-Haarlem, waar Woensdagmiddag trein ontspoorde, is vanmorgen ovei nkelspoor met een pendeldienst ten be an het locale verkeer tussen beide eden hervat. In de loop van morgen hoopte men ook l tweede spoor in dienst te kunnen mên. Tot zolang bleven de bussen en extra-treinen via Breukelen-Harmelen ijcen. De D- en boottreinen maken sinds anmorgen weer gebruik van het enkel- Amsterdam-Haarlem. Over een afstand van 150 meter geheel nieuwe rails worden gelegd in totaal dus 300 meter -rails) en ook de ovenleidiig moest over een grote afstand ■orden vernieuwd. Om het baanvak o gauw mogelijk vrij te krijgen, Ijn de twee meest beschadigde van de ■agons niet weggesleept, maar aan e kant van de spoordijk gezet. Nog dit 'eekeinde zullen deze wagons daar blij- De extra-treinen via Breukelen-Harme- en Zaandam-Uitgeest voldeden goed; prestatie wanneer men bedenkt dat isteren 400 treinen in 24 uur op het rukst bereden baanvak van Nederland noesten uitvallen. Op de namiddag-spitsuren reden sen tussen Amsterdam en Haarlem, nog vormden zich lange rijen foren- maar dat was op -het drukste ogen- ilik onvermijdelijk. Prins Bernhard was in Den Haag Installatie curatorium van defensiecentrum Minister Staf heeft gistermiddag In toesloten bijeenkomst op het van Oorlog het curatorium ge- nstalleerd. dat onder leiding van Prins lernhard de directeur van het korte- ings opgerichte Defensie Studie Cen- zal bijstaan. Prins Bernhard antwoordde de minis- dat het voor hem een grote voldoe- was dit curatorium te kunnen voor- itten. Met een toespraak van de direc- eur, de luitenant-generaal M. R. H. Cal- neyer, was de samenkomst ten einde- Aan de directeur is een vaste staf toe- [evoegd, bestaande uit de gep. vice- dmiraal Kist, de gep- luitenant-generaal liebel, ir Stuyt, hoofd van het bureau Westelijke samenwerking van het minis erie van Buitenlandse Zaken en ir Van limwegen Schonegevel. directeur var ndustrie en groothandel van het minis- an Econ. Zaken. En schede bouwt huizen van spaargelden Zoals men weet komt Maandag in de Enschedese raad een voorstel aan de orde om spaarcoupons en -certificaten onder de burgerij uit te geven om jaarlijks vijf ton bijeen te brengen waarvan tig huizen kan bouwen. Daartoe zullen althans volgens het voorstel spaarcoupons worden uitge geven van 1, IVz, 2, 3, 4 en 5 gulden. Wanneer voor f 50 aan coupons is ge spaard, kan men deze inwisselen voor certificaat. Hierop zal 4 pet rente Worden vergoed, die men in contanten spaarcoupons, naar keuze, krijgt uitbetaald. Bovendien zal ieder jaar een aantal spaarcertificaten onder de deelnemers worden verloot. Iedere houder van een certificaat heeft dan nog het recht mee te dingen naar een huis dat van deze gelden wordt gebouwd en door de ge lukkige winnaar zelf mag worden be woond. nefd. Dat is de korte zin van zijn betoog. Hoessein Ma-kki, Mossadeq's rechter hand, gaf vóór zijn vertrek uit Abadan Teheran, nog te kennen, dat Perzi sche oorlogsschepen de tanktooten met olie zullen begeleiden en desnoods op de Britse oorlogsbodems zullen schieten, in dien het olietransport uit Perzië verhin derd wordt. Het is overigens toest moge lijk, dat de Perzische delegatie, ofschoon aanwezig, niet aan de debatten in de Vei ligheidsraad zal deelnemen. Inmiddels is het eerste vliegtuig met geëvacueerde Britten uit Basra in Londen aangekomen; de andere vliegtuigen zul len spoedig arriveren. Terwijl enerzijds de Engelsen beweren, dat de Perzen het met de oliewinning en verkoop nooit zul len klaarspelen, zeggen de Perzen zelf. dat zfj de Britten kunnen missen, tenzij deze in dienst willen treden als employés van de nieuwe Perzische nationale olie maatschappij. Er zijn reeds tien. Duitse artsen voor Abadan geëngageerd. De geruchten over Britse troepencon centraties in Irak worden tegengespro ken. Wel is de Britse torpedobootjager Vigor in Iraakse wateren nabij Abadan voor anker gegaan, omdat zich nog enkele Britten, meest journalisten, in Abadan bevinden. Met Morpheus op de steiger Na de Britten, de Fransen: Marokkanen schudden het juk af Arabisch karretje sleept de zaak voor de V.N. De onafhankelijkheid van Frans Ma rokko zal op de komende vergadering der V.N., te Parijs, aan de orde worden gesteld. Aldus de actie der Arabische Liga. Reeds in Augustus heeft de leider der Marokkaanse Onafhankelijkheids partij de Arabische Liga verzocht, Ma rokko alle steun te verlenen, teneinde het Franse juk van zich af te werpen. Tot de Arabische Liga behoren: Egypte, Irak. Syrië, Libanon, Saoedi-Arabië en Jemen. Ieder afzonderlijk hebben deze staten de Ver. Naties verzocht de Marokkaanse kwestie aan te snijden. De secretaris-generaal der Marokkaanse On- aihankelijkheidspartij, de Istiqlal, heeft de sultan van Marokko telegrafisch van deze belangrijke beslissing der Arabische Liga op de hoogte gebracht. Aan ver slaggevers werd meegedeeld, dat de zaak van Marokko door middel van de V.N. zal zegevieren. Vermelden wij nog, dat het gistende Marokko sedert 1912 een - s protectoraat is. Vanavond de A.V.R.O. Wie gaan omroepen bij de televisie Alleen de K.R.O. heeft reeds een iste televisie-omroepster in dienst ge- >men. Het is Mies bouwman uit Heem- ede, die op geen enkel gebied nog relatie stona met omrèep of televisie. De A.V.R.O., die vanavond als eerste omroepvereniging begint, heeft nog geen keus gemaakt. Vanavond roept Netty Rosenfeld om. De V.A.R.A. heeft al haar omroepers getest en is best tevreden, al nog geen beslissing genomen. Het eerste programma Dinsdag a.s., zal wor den omgeroepen door Jo Anema en Evert Garretsen. Ook de N.C.R.V. zal moedig een televisie-omroeper (ster) be- Praise to the Lord: traditie Solidair in schuld Het is in Engeland de gewoonte, om aan het begin van de verkiezingscam pagne een speciale kerkdienst te houden in de kathedraal van St. Paul. Premier Attlee en Winston Churchill, tussen wie in de komende strijd het felst gestreden zal worden, woonen beiden deze dienst bij. Een schone gedachte, dat de aan- Minister Rutten naar Oslo Proefwerkzaamheden in zomermaanden zeer gunstig verlopen De ATOOMOVEN te Kjeller, op 30 km ten Oosten van Oslo, zal waar- schijnlijk op '28 November in aanwezigheid van Noorse en Neder landse autoriteiten, onder wie minister Rutten, worden geopend. De Neder landse wetenschapsbeoefening krijgt daarmee een hulpmiddel van onschatbare waarde, aldus de heer J. H. Bannier, .directeur van de Neder landse Organisatie voor zuiver wetenschappelijk Onderzoek. len worden zodra de productie vai atoomenergie op economisch verant- De 31-j. huishoudster mej. T. die bij <le fam. K. te Bussum in drie maanden door vervalsing van chèques f 1700 heeft verduisterd, is thans aangehouden. ons om het even, waar U Uw middagdutje pleegt te doen; op de divan, de luie stoel of met een kussentje onder Uw hoofd zo maar op de harde grond, doch U zult Uw siësta toch niet dikwijls vieren zoals deze bouwvak arbeider. Er is een dosis moed voor nodig, om over een steiger te lopen op 15 meter boven de begane grond, doch dunkt ons, een acrobatisch staat- tje als je op een wankel plankje boven dien de ogen durft te sluiten en de hele wereld niet over je heen, maar onder je door laat gaan. Deze man móet een rus- ige inborst hebben, hij móet een even wichtig mens zijn zonder de kwalijke neigingen van een slaapwandelaar. Eén halve slag gedraaid in zo'n slaapje en je rolt uit je bed erger dan ooit iemand uit bed rollen kan! Het is zo peinzen wij om er, klaar wakker, een angstige droom van te krijgen. Maar dit is juist de wereldwijsheid van dit plaatje: waar kippenvel van krijgt, daar zoekt de ander zijn vreugde inSlaap wel. Ned. huizenbouw in Australië Zeventig bouwvakarbeiders vliegen er heen Het Utrechtse aannemingsbedrijf voor heen fa J. Krap gaat thans uitvoering geven aan zijn voornemen om in Austra lië huizen te gaan bouwen, een betonfa- briek neer te zetten in Brisbane, met grotendeels Nederlands personeel en bouwmaterialen uit Nederland naar Australië te exporteren. Hetb drijf heft alle steun van de Nederlandse en Australische legering en de K.L.M. In Brisbane (Queensland, Australische Oostkust)) zullen eerst 300 en daarna 700 huizen worden gebouwd, terwijl verdere opdrachten in het vooruitzicht zijn ge steld. Het bouwmateriaal wordt met speciaal gecharterde oceaanstomer voend. In December zullen in drie Skymasters in de K.L.M. zeventig geselecteerde bouwvakarbeiders naar Australië gaan; dertig zullen vergezeld zijn kinderen (in totaal gaan er vijftig kinde- mee); allen zullen zich in Brisbane veastigen. Van elke vier in Brisbane te bouwen huizen is er één voor de geïmmi greerde arbeiders bestemd, zodat de ge huwden spoedig een eigen Woning zullen hebben. Een Nederlandse kok gaat Zatredag zullen de toekomstige granten in Utrecht samenkomen, wa voorgelicht zullen worden. Voor dit alles is in Brisbane in samenwerking met Australische onderneming aldaar, de dochtermaatschappij Concrete Develop ments Ltd opgericht, waarvan de heer W. Schumacher te Utrecht president- directeur is. Vrouw in zinkend schip verdronken Twee bejaarde slachtoffers van het verkeer in A'dam Het motorschip Maria uit Herwen en Aerdt, dat Dinsdag op de Rijn een aan varing heeft gehad, schepte gisteren bij Xanten plotseling zoveel water dat het onmiddellijk zonk. De vrouw van schip per Bones werd door het water in de roef verrast en kon die niet meer ver laten. De schipper redde zich in de roei- In Amsterdam zijn twee oude lensen overleden, die deze week het slachtoffer waren geworden van het verkeer. Het zijn een 63-jarige man die de Vijzelstraat op zijn fiets door een vrachtrijder werd aangereden en een 71-jarige voetganger die op de Overtoon door een bromfiets werd aangereden. Gisteren is ook het derde slachtoffer an het auto-ongeluk in de nacht van I op 25 September op de weg tussen unspeet en Hulshorst, de kapper P- de Paauw uit Harderwijk, aan de ver wondingen overleden, evenals reeds eer der zijn -broer, Th. de Paauw, eveneens kapper in Harderwijk en de Harderwij ker paardenslager H. Bloksma. In een kleine boot hebben 11 poli tieke vluchtelingen uit Estland, o.w. drie kinderen, Fort Pierce in Florida (V.S.) bereikt. De voorlopige werkzaamheden die in de afgelopen zomer reeds met de reactor zijn verricht, hebben een zeer gunstig resultaat gehad. Alle beveiligingen zijn uitvoerig getest, zowel om een plotseling te hevige werking van het apparaat .te voorkomen als om de onderzoekers te beschermen. De gevaarlijke straling wordt weliswaar door een dikke beton- lagen grafiet tegengehou- i nog door de openingen kunnen dringen en dit heeft men willen voorkomen. In Augustus heeft de oven reeds een ogenblik gewerkt op het maximale vermogen. Begin was goed Een bijzonderheid isvdat de instal latie te Kjeller tot nu toe de enige kernreactor is die direct bij de eerste poging tot ingebruikneming zonder haperen en zonder verrassingen heeft gewerkt. De naam van de re actor is Jeep, Dit is de afkorting van het Engelse Joint Establishment Experimental Pile. De Nederlandse geleerden en technici Manus Oly kreeg vier jaar De Zutphense rechtbank heeft de be kende in- en uitbreker Manus Oly van morgen veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf (m.a.) en ter beschikkingstel ling aan de regering na het beëindigen van de straf. De eis luidde vijf jaar met aftrek. woorde wijze mogelijk De geldmiddelen voor de bekostiging van het Nederlandse aandeel derneming worden beschikbaar gesteld door de Ned. Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. De onder zoekers worden aangesteld door de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.). voerders vóór de slag elkaar treffen in het „Praise tot the Lord, the almighty King of creation". De aartsbisschop van Canterbury leid de de dienst, waarin o.m. werd gebeden het speciale gebed, dat aartsbisschop Benson in 1895 ter gelegenheid van de dat jaar gehouden verkiezingen uit sprak. Churchill en Attlee betreden hier de kathedraal. Generaal Menendez krijgt 15 jaar Argentijnse generaals veroordeeld Generaal Benjamin Menendez, die de leiding had van de opstand tegen Peron, tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld oneervol uit de dienst ontslagen. De kolonels Rodolfo Larcher en Luis Buz- zetti kregen resp. 6 en 4 jaar, evei met ontslag. De overige medeplichtigen, majoor Pio Elia en majoor Julio Alzo- garay werden tot 5 jaar veroordeeld, joor Julio Costa Paz tot 4 jaar en majoor Manuel Raimundes tot 3 jaar, allen met ontslag uit de dienst. De vonnissen uitgesproken door de krijgsraad strijdkrachten, die de zaak behandelde overeenkomstig het presidents-decreet 28 September, dat dadelijk na Uitbreken der opstand werd uitgevaardigd. Soekarno 5 November op Ambon verwacht Ir Soekarno wordt volgens de gouver- eur der Zuid-Molukken 5 November a.s op Ambon verwacht. Hij zal ook andere eilanden der Molukken bezoeken. Sjahrir wil naar Peking De bekende oud-premier van de repu bliek Indonesia, Soetan Sjahrir en leider de Pairtai Sosialis, wleke zioh thans fel tegen de ondertekening van het desverdrag met Japan verzet, zal op weg Nieuw-Delhi naar Djakarta eei zoek aan Peking brengen, aldus meldit A.P. Gannar Hedlund, de Zweedse nieuwe minister van Binnenlandse Zaken nam even zijn hoge zijden af, toen hij te Stockholm het koninklijk paleis binnen ging om de eed af te leggen. DAT de Zuid-Afrikaanse minister Louw (Econ. Zaken) die in ons land besprekingen heeft gevoerd gisteren per vliegtuig naar Denemarken is vertrok- DAT in H'sum weer 28 marine-offi cieren zijn beëdigd. DAT een groot aantal auto's een ver splinterde voorruit heeft opgelopen op de weg SittardMaastricht die pas met kleine steentjes, z.g. split, is bewerkt en de A-N.W.B. adviseert op dit soort we gen wat langzamer te rijden. DAT de K-L M. in April 1952 bij vol doende deelname met een van haar nieuwe DC-6b's een Jan van Riebeeck- vlucht naar Kaapstad zal maken. DAT wegens een geval van kinder verlamming de kleuterklas van de Jan Campertschool in Driehuis is gesloten. DAT de voortgezette behandeling van de zaak van P. de Boer te Drachten, voorzitter van de Bond voor mobilisatie invaliden, tegen de Officier van Justitie mr dr F. Hollander te Leeuwarden en de Staat der Nederlanden gisteren voor de Leeuwarder rechtbank vier weken is uitgesteld. DAT de eieren op de markt in Barne- veld gisteren f 18,75 tot f 19,25 per hon derd opbrachten. DAT de Ned. afdeling van de R.A-F-- Association op 11 October te UtreCht een vergadering houdt waar o.a. een defini tief bestuur wordt gekozen. DAT de coöp. maalderij De Stofmolen te Wijdenes (N.-H-) wordt geliquideerd de prachtige molen wellicht wordt afgebroken. DAT blijkens het antwoord van minis ter Mansholt aan het Tweede Kamerlid Vondeling (PvdA) momenteel met En geland wordt onderhandeld over de voortzetting van de baconleveringen en de prijs die door de Ned. leveran ciers te laag wordt genoemd. DAT het Tweede Kamerlid Maenen (KVP) aan minister v. d. Brink schrif telijk heeft verzocht een onderzoek te laten instellen naar de klachten van De Mijnwerker, het orgaan van de R.K- Mijnwerkersbond, over eigenmachtig op treden van de bedrijfsleiding en een „jaagsysteem" in de staatsmijn Maurits. DAT de R'damse ver. „Zoekt het ver lorene", die „zeer moeilijke" kinderen verzorgt, 40 jaar bestaat en t. g. daarvan een enquête heeft ingesteld naar maatschappelijk geslaagd zijn van haar oud-pupillen. scholen er gebouwd zouden worden, des te minder gevangenissen nodig zouden zijn. Hierin openbaarde zich wel een misrekening en miskenning van de men selijke aard. Er is nog een andere uit spraak, waarin van school en gevange nis beide wordt gesproken. Zij komt hierop neer, dat de landloperij de lagere school van de misdaad wordt genoemd de gevangenis de middelbare school. De gevangenis een school! In de da gen waarin de jongenskiel nog om de schouders glijdt, is men wellicht ge neigd, de school als een gevangenis te beschouwen. Later gaat men deze din gen als regel wel wat anders zien. Dan gaat men de school waarderen, juist als school, als een instituut waar allerlei belangrijke zaken worden geleerd voor het leven. Is de gevangenis een school? Volgens Franse schrijver, van wie wij hier boven een uitspraak aanhaalden, blijk baar wel. Hij zag de gevangenis óók als instituut, waar allerlei zaken kon- worden geleerd. Maar dat waren dan geen beste zaken. Wat men, zo was zijn oordeel, onder de landloperij leert, dat leert men in de gevangenis nog heel wat graadjes erger. In onze tijd zijn er heel wat scholen er komen steeds nieuwe bij. Maar er jn óók gevangenissen en daarvan ko en er óók wel nieuwe bij. Wanneer er geen nieuwe bij komen, dan is dat veelal meer een kwestie van gebrek aan bouw materialen dan vangebrek aan toe komstige bewoners. Maar wat tevens is toegenomen, is ons inzicht In hetgeen de mens In de gevangenis toekomt. En als het goed is, dan wordt in onze dagen de gevangenis wéér een school. Dan echter niet een middelbare school in het kwaad zoals de landloperij daarvan de lagere school is. Maar een school waar de gevangene wordt opgevoed voor de strijd om een eerlijke plaats in de maatschappij, die vaak harder is dan welke gevangenis ook. TtfORGEN ls het weer Reclasserings- -L'J-dag. Dat is de dag, waarop zo is het de bedoeling de gedachten in het bijzonder worden bepaald bij het rerk voor de mensen in de gevangenis. Voor wie er nog zitten, maar die straks de deuren zien opengaan. En ook voor de deuren reeds opengegaan zijn. Dat wil zeggen: de deuren van de ge vangenis. Want vaak ls het alsof tussen de deuren van de gevangenis en de deuren van de maatschappij nog een soort van niemandsland is, waar de ontslagen gevangenen ronddolen, en hen dikwijls maar al te ge makkelijk wat lèten ronddolen. De Reclasseringsdag dan wil de aan dacht bepalen bij het werk dat gedaan wordt om deze mensen weer op de been te helpen en dan ook op de been te helpen blijven. Deze arbeid behoort te worden gesteund. Financieel, maar ook door er een deel van eigen kracht aan te geven. Ieder doet goed, daarbij voor ogen te houden, hoe gemakkelijk wfl allen zelf in het kwaad vervallen. Er zijn altijd wel verkeerde gedragingen, waarvoor men niet In de gevangenis ge raakt en die soms toch ernstiger zijn dan gedragingen, waarvoor men wèl achter de tralies belandt. "ITR IS ln het menselijk geslacht een -*-1 solidariteit in de schuld. Wanneer we dat altijd maar voor ogen houden, en niet slechts op de Reclasseringsdag. wanneer we beseffen, hoe licht ieder van ons valt, telkens weer, dan ook zullen we solidair willen zijn imet de solitairen, met de eenlingen, de een zamen, die ploeteren om er weer boven op te komen. Gevangenissen zijn nodig en zullen nodig blijven. Maar wat niet nodig mag zijn, is dat wie eenmaal gestraft is nog eens extra gestraft wordt doordat de deuren van de maatschappij voor hem blijven toegesloten. Morgen denken wij dan aan de ge vangenen. Dat moest ons altijd gemak kelijk vallen. Want dan denken wfl tevens aan Hem die gezegd heeft: „Ik was in de gevangenis en gij zijt tot Mij I gekomen". Een stok achter de deur Als vóór 6 November geen accoord bereikt is over een wapenstilstand INDIEN ER UITERLIJK 6 NOVEMBER op Korea geen wapenstilstand is, dan zal de Algemene Vergadering der V.N., die op die datum te Parijs bijeenkomt, nieuwe sancties moeten overwegen. Dus: economische en mi litaire maatregelen tegen communistisch China en Noord Korea. Reeds heeft een commissie der V.N. in de afgelopen maanden deze kwestie be studeerd, waarbij ook een politieke en economische blokkade ter sprake kwam. Aldus een verklaring van Ernest Gross, plaatsvervangend Ameri kaans afgevaardigde bij de Ver. Naties. DAT tijdens de eerste acht maanden van dit jaar 895 binnenschepen, (336.00( ton) de haven van Vlissingen binnenlie pen tegen 1024 (291.000 ton) in, 1950 zo dat de gemiddelde grootte der schepen is toegenomen. DAT de AVRO de nieuw-benoemde burg. Boot van Hilversum heeft ge vraagd voor de televisie op te treden in de toga die hij in Ede droeg, maar de Edese raad daar eerst toestemming voor moet geven. DAT minister In 't Veld en zijn secre taris-generaal ir H. W. Mouton gisteren in R'dam met hun Belgische collega's het Bouwcentrum 'bezochten. DAT het congres van de Joegoslavi sche vredesbeweging (23 tot 27 October) namens de Ned. Beweging voor Int. Vrede en Veiligheid wordt bijgewoond door H. Ch. G. J. v. d. Mandere uit Den Haag en F. S. Noordhoff te Haarlem en namens de Alg. Ned. Vredesactie door ds J. B. Th. Hugenholtz te Ammerstol. DAT commissaris Kesper Woensdag in Woerden de najaarsmarkt zal openen, waaraan tevens een kaas- en fokveedag is verbonden. DAT de afd. R'dam van de Chr. bond van politie-ambtenaren, de eerste Chr. politie-organisatie in ons land, vandaag het 40-j. bestaan vierde. Inmiddels wordt er vóór die fatale zes de November, op Korea hard gevochten. De Verbondenen hebben op het Weste lijk front hun nieuwe offensief voortgezet en daarbij terreinwinst geboekt. De sterkte der Noordelijke troepen wordt in dit frontgedeelte geschat op 120.000 man. Centra der gevechten zijn Korang- pori en Tsjorwon. De Roden zetten hier blijkbaar alles op alles. Voetreis naar Rome in anderhalve maand De 20-jarige Huub Heitzer, tamboer majoor van de grootste Roosendaalse harmonie, heeft in anderhalve maand tijds via de Ardennen, Frankrijk en Zwit serland een voetreis naar Rome gemaakt: 2000 kilometer ver. Zijn dagmarsen waren gemiddeld 30 tot 40 km groot. Om te bewijzen dat hij de gehele af stand ook werkelijk getippeld heeft, liet Heitzer politie of pers langs de gehele route stempels zetten in een speciaal boek. De jongeman kent alleen Neder lands, maar hij moet zich verstaanbaar hebben kunnen maken, blijkens de ver halen die over hem in allerlei buiten landse kranten verschenen. Huub zal eer audiëntie bij de Paus meemaken en dar terug komen liften. Nog steeds zijn partijen het niet eens over de plaats, waar de onderhandelingen over een wapenstilstand kunnen worden voortgezet. Radio Peking sprak van een „gemene streek" van generaal Ridgway, omdat hij niet met een hervatting te Kae- song accoord gaat. Geheraal Bradley, die in Washington verblijft, alvorens naar Europa te reizen, heeft, volgens de New York Times, ver klaard, dat er een behoorlijke kans is om op Korea de beslissende militaire actie te winnen. Australië zal een bataljon in fanterie aan de strijdkrachten der V.N. op Korea toevoegen. WEERBERICHT, Ochtendmist Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en I ochtend op vele plaatsen nevel of mist. Morgen over dag droog en over het alge meen vrij zonnig. Mest zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 i ir.) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.47—18.08; maan 14.09— 20.33. 8 Oct. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1