ïlicutuc jTciterlje GTrroronl Morgen de 56ste viering Stroom van rode propagandalectuur in Hongkong vrij te koop Engelsen zijn overdreven beangst voor ontstemming van communisten Maar welke aap danst op de melodie van het geld? Wist U 'Handel met landen achter het gordijn DINSDAG 2 OCTOBER 1951 BUREAUX Sieenstraat 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN 5 15 pei kwartaal; 1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTlËN: 0.18 per millimeter (Bi.i contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9343 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StaotoasUcfj Is gfteüboen mgn bert in tegfteaspoet" Beeldromans en kinderboekjes (Van onze correspondent Allred van Sprang) HONGKONG, September 1951. OP DE KLEINE WINKEL in de drukke zijstraat staat in frisse, rode letters Apollo Book Shop. In vitrines bij de ingang liggen allerlei sportartikelen uitgestald. Meer naar achteren wordt alle ruimte echter ingenomen door boeken: goedkope, ingenaaide edities in het Chinees. „Kan ik u helpenvraagt een Chinese bediende in behoorlijk Engels. „Ik wou even rondkijkenZo op het eerste gezicht ziet deze winkel er niet anders uit dan de duizenden andere kleine en grote tot barstens toe volgepropte winkels, die het rumoerige centrum van deze uitgesproken handelsstad vormen. Maar een tweede blik onthult, dat het merendeel van de illustraties op de papieren omslagen afbeeldingen van Stalin, Lenin, Mao Tse-tung en andere communistische leiders vertonen. En de voorplaten van de tijdschriften hebben alle wel ergens een communistische ster. De Apollo Book Shop is niet de enige boekwinkel, die uitsluitend communistische lectuur verkoopt. Er zijn er nog wel een stuk of twaalf. Ze importeren op grote schaal communis tische publicaties uit China. En van de eigen uitgaven sturen ze eerst twee proeven naar Kanton, om zich bij voorbaat van de instemming van de communistische censuur te verzekeren. Nieuwsgierig loop ik langs de tafels en kasten vol boeken. De titels kan ik niet lezen, maar de illustraties spreken een volkomen verstaanbare taal. Het is alle maal communistische propaganda van het luiverste water. „Nieuwe dingeninformeer ik. „Ja.antwoordt de bediende en trekt een aantal dunne pamfletten uit een kast. En zonder een verzoek mij nerzijds begint hij bladzijde voor bladzijde te vertalen. Het zijn een soort beeldromans met korte, toelich tende tekst. Ze bewegen zich uitslui ten op politiek terrein en stellen het gevaar en de verderfelijkheid van de Westerse wereld tegenover de zege ningen van het communistische regiem in China. De heilstaat „Hier protesteert het Chinese volk tegen het vredesverdrag met Japan...." wijst de hulpvaardige boekverkoper naar een groep figuren met gebalde vuisten. Het klinkt alsof hy een schilderij in een museum toelicht. „En dit zijn de wapens, die het volk vrijwillig gekocht heeft om het Amerikaanse imperialisme te vernietigenen hier worden de verraders van het volk in het openbaar terechtgestelden dit is een boeren- vergadering om maatregelen te nemen tegen de overstromingen, die onder de Kwomintang altijd genegeerd werden en zo worden de arbeiders tegenwoordig verzorgd als ze ziek of oud zijnen dit zijn de vacantiehuizen voor arbei ders." Het is niets nieuws. Met Chinese figu ren en Chinese karakters vertellen die boekjes het oude verhaal van de com munistische heilstaat. Welgedane Uncle Sam „Dit is ook een nieuwe uitgave wjjst de bediende. Het is een boekje met een omslag in kleuren. Een welgedane Uncle Sam zit op een dikke buidel met dollars en houdt touwtjes in zijn hand, waaraan Europese politici als marionet ten verbonden zyn. De titel luidt: „Zodit is Amerika!" En in zeventig bladzijden met poli tieke tekeningen geeft het Amerika door een communistische bril bekeken weer: opgehangen negers, gekluisterde vrijheid, dronken en inbrekende mensen, kinde ren, die sensatielectuur lezen en als ge volg daarvan volwassenen met revol vers bedreigen, moordende en brandende militairen, aggressieve politici, e voort. Het is een onvermoeibaar zoeken naar alle slechte dingen in Amerika. Men laat geen kans voorbij gaan om het Westen in een ongunstig daglicht te stellen. En de laatste bladzijden geven uiting aan de woede der communisten over het vredesverdrag met Japan. Ir scherpe caricaturen beelden ze de Ja panners met hun bloedige samoerai- zwaarden en de grijnzende Amerikanen als samenzweerders tegen de vrede af. „We hebben er nog meer gehad, maar die zijn uitverkocht...." vertelt de ver koper. er veel vraag naar....?" iheel veel. Er is een nieuwe zending uit Kanton onderweg. Ik kan u opbellen als die binnen is Kinderlectuur De boekwinkels zitten vol met derge lijk materiaal. De persen spuiten het ir eindeloze stromen de wereld in. En ei zyn steeds weer kopers voor. Met meer meesterschap dan zelfs Goebbels in zijn bloeiperiode ten toon wist te spreiden bewerken de communisten de massa met hun indringende propaganda. Veel ervan op buitengewóón-geraffineerde wijze samengesteld. In eerste instantie is alles gericht tegen Amerika. De imperialisten, kapitalisten en oorlogsophitsers uit Washington en Wallstreet moeten het zwaar verduren. Geen middel wordt onbeproefd gelaten om het eigen volk te overtuigen van het gevaar van Amerika. Men schrikt daar bij niet terug voor de meest perverse en zedeloze plaatjes. Sommige boekjes geven een soort handleiding voor het vermoorden van Amerikanen en Britten in geval van oorlog. En dan is er de propaganda onder de jeugd: de gemak kelijkste en vruchtbaarste vorm van be ïnvloeding. Tot de kleuters toe wordt de haat van het Westen ingegoten. Zo heeft men onschuldig uitziende boekjes met tekenvoorbeelden. De kin deren leren een huis en een bloempot en een poes tekenen. Maar ineens is er dar een bladzijde met een kanon en een vliegtuig. Dan weer alledaagse dingen als een vaas en een paard. Verderop ko men dan communistische emblemen. Geleidelijk komt men dp> politiek ter rein. Er is een voorbeeld van een Ameri kaanse^ vlag, waarin de sterren ver gen zijn door doodshoofden. En de i gevorderden kunnen zich wijden aar ledigende caricaturen van Truman, Ache- son, Schuman, Adenauer, Bevin, Yoshida en andere anti-communistische politici. In contrast verschynen dan de goedmoe dige koppen van Stalin, Mao Tse-Tung, Lenin en van communistische helden: lachende soldaten, matrozen en vliegers. (Zie vervolg op pag. 7) Mossadeq op de schouders Amsterdamse predikanten vormen sportclub Gisteren heeft een aantal Ned. Herv. predikanten uit Amsterdam voor het eerst in clubverband verschillende takken van sport beoefend. Zij heb ben een club gevormd met het doel op Maandagmorgen in het A.M.V.J.- gebouw bijeen te komen om hun ledematen fit te houden. Op het pro gramma van deze dominees-sportclub staan zwemmen, gymnastiek, biljar ten en tafeltennis. Intussen zijn er in Noorwegen plannen om een vaste predikant aan te stellen voor de sport. Perzen blijven onhandelbaar Britten vliegen morgen reeds naar Engeland terug Londen besloot hiertoe, na ontvangst telegram over onhoudbare toestand in Abadan "TVE BRITSE OLIETECHNICI worden dus toch uit Perzië gezet, zoals wij -L' gisteren nog in een deel onzer edities hebben vermeld. De Britse kruiser Mauritius en de torpedobootjager Armada zullen morgen vroeg de 300 technici uit Abadan naar Basra, in Irak, overbrengen, waarna zij van daar naar Engeland per vliegtuig teruggaan. Omdat de Perzen het niet dulden, dat Britse oorlogsschepen aan de kade van Abadan aanleggen, worden de Britten in Perzische schepen naar de, hierboven genoemde oorlogsschepen gebracht. Het Britse kabinet nam het besluit Echter met het oog op de onzekerheid dan maar „vrijwillig" tot evacuatie over der situatie, werd besloten de Britse staf te gaan, nadat een dringend telegram op korte termijn terug te trekken, uit Abadan was ontvangen. Dit luidde: „Een onmiddellijke beslissing is vereist.E 1 De toestand wordt onhoudbaar. Wy moe ten precies weten, wat wij moeten doen, en hoe dat moet gebeuren." Mason, lei der der Anglo Iranian in Perzië legde er de nadruk op, dat de Britten na drie maanden wachten, feitelijk zijn uitge praat. Onder de huidige omstandigheden PeronAmerika heelt het gedaan" Krankzinnigen en ex-diplomaten der Ver. Staten hebben de opstand uitgelokt PRESIDENT PERON van Argentinië heeft de voormalige Amerikaanse ambassadeur in Buenos Aires, Braden, beschuldigd tot de militaire opstand te hebben aangezet. Op een persconferentie betoogde Peron, dat Braden, die in 1945 vier maanden ambassadeur was, onder-minister van Buit. Zaken werd, teneinde een burgeoorlogin Argentinië uit te lokken. Proost! Braden zou de staf van de ambassade, hebben gebruikt, en al het geld, dat hij maar bemachtigen kon, voor de vorming van de Union Democratica. Dat is de coalitie, welke zich bij de in: 1946 gehou den, verkiezingen, tegen het regiem van Peron verzette. En passant* -uitte Peron de beschculdiging, dat John Griffith, voormalig assistent van Braden, maar die nu in Montevideo woont, klaarblij kelijk goed van fondsen is voorzien en probeert het aanzien der Argentijnse re gering te schaden. Vroeger, zo vervolgde Peron, complot teerde men in het binnenland, thans wordt van buitenaf gecomplotteerd, al dus Reuter. Te oordelen naar Ass. Press, heeft Peron ook nog beweerd, dat de opstand een daad van krankzinnigen was, omdat alleen krankzinnigen zo iets dwaas konden doen. Het was een lange keten van gebeurtenissen geweest, die tot de revolte heeft geleid, maar de oor sprong lag bij de, reeds genoemde, Bra den. Maar, aldus Peron, „Wij weten dat de aap danst op de melodie van het geld". Het recht zou zijn loop hebben, maar ik, Peron, heb helemaal geen per soonlijke wraakgevoelens! Waarvan acte! De Amerikaanse ambassade heeft ge weigerd op al dit fraais onmiddellijk commentaar te leveren, maar heeft het departement van Buit. Zaken te Washington op de hoogte gesteld. Hon derden soldaten en politieke leiders zijn intussen door de Geheime Politie ge arresteerd, teneinde de oppositie tegen de regering Peron te breken. Peron sluit R.K. school Volgens latere berichten, heeft Braden, die in New York vertoeft, de beschuldi gingen van Peron volkomen belachelijk genoemd. Inmiddels zijn 33 officieren, die zieh j.L Varydag bij de opsitandi hadiden aangesloten en naar Uruguay waren ge- vluoht, oneervol uit de dienst ontslagen. De Argentijnse regering, aldus Reuter, heeft de onmiddellijke sluiting bevolen van een Rooms Katholieke school Buenos Aires, waarvan het personeel zich waarderend over de opstand hebben uitgelaten. (Gaat Peron som: zelfde methoden volgen, waarmee de dic tators achter het IJzeren Gordijn zich de haat der wereld en ook van Rome op de hals hebben gehaald? Red.) Vanavond eersfe uitzending Televisie-repetitie goed geslaagd Vier omroepen in hotel De Rozenboom Uit de buitenwijken van Den Haag er uit Amsterdam kwamen gisteren in de televisiestudio te Bussum berichten bin nen over de uitstekende ontvangst var de laatste proefbeelden voor de eerste uitzending. Zelfs in België was men over de ontvangst tevreden. Dit betekent dus dat de generale repetitie voor de uit- zeriding van hedenavond is geslaagd. Men heeft daar echter hard voor moe ten werken. Het was al over midder nacht toen de voorbereiding van het Videospel, dat een deel van het eerste programma vormt, gestaakt kon worden. Het gezamenlyk programma, dat de Ne derlandse Televisie Sichting vanavond van 8.15 tot 9.45 uitzendt, is als volgt samengesteld: Opening door staatssecre taris Cals en prof. dr J. B. Kors, voor zitter van de Ned. Televisie Stichting: Film; De leek en de televisie (causerie) De Toverspiegel (televisiespel). Er is een pauze van tien minuten. In verband met de grote belangstel ling heeft ook de KRO besloten i zijn eerste televisie-uitzendingen de nodigden te ontvangen in hotel De Rozenboom. Thans hebben ale vier om roepverenigingen voor de eerste uitzen dingen onderdak gevonden in dit hoteL De AVRO zal uitzenden op 5 October, de VARA op 9 October de NCRV op 12 en de KRO op 16 October as. Gisteren zijn in hotel De Rozenboom door de Televisiestichting tien televisie-ont vangtoestellen geplaatst, teneinde de ge nodigden een duidelijk beeld te kunnen geven van de eerste resultaten. valt in Perzië niet langer te werken. Nieuwe pogingen van de Amerikaanse ambassadeur Henderson, om Mossadeq te overreden op het uitwijzingsbevel terug te komen, hebben geen succes ge had. In een officiële verklaring van het Britse min. van Buit. Zaken wordt ge zegd, dat het beroep van Engeland op Veiligheidsraad uiteindelijk ten doel heeft, de positie in Abadan te herstellen. Jongen ontvluchtte aan emigratie Gezin uit Zwijndrecht in moeilijkheden De Zwijndrachtse politie was vanmor gen op zoek naar de vijftienjarige Leo nard Daniël Prins uit de Dr Bouterstraat 26. De jongen zou vanmiddag om twee uur met zijn familie aan boord van de Volendam naar Canada emigreren, maar is gisteren spoorloos verdwenen. Blijk baar heeft hij de benen genomen omdat hij voor zijn nieuwe vaderland weinig Voelde. Zijn familie verkeerde in angst en vrees dat zij de boot niet zou halen De politie verzoekt inlichtingen (tel K 1850—3800). Ere-promotie van Prins in Delftse Nieuwe Kerk De erepromotie van Prins Bernhard aan de Technische Hogeschool zal op 16 November in de Nieuwe Kerk te Delft geschieden. Prof. dr ir A. J. Kluyver zal, zoals men weet, als promotor optreden. Het vorstelijk huwelijk tussen de Luxemburgse prinses Marie Gabrielle met de Deense graaf Knud de Holstein- Ledreborg, 7 al op 6 November te Colmar- Berg worden voltrokken en niet te Luxemburg omdat de graaf nog in de rouw is wegens het overlyden van zijn vader. Prins Wilhelm von Preusen, een 29-jarige kleinzoon van de laatste Duitse keizer, heeft zich verloofd met mej, Armgard von Veltheim uit Braunschweig. DAT de Lieve Vrouwekerk op 17 Oct. et een tweede zending levensmiddelen uit R'dam naar India zal vertrekken. DAT Ned. gasdeskundigen, onder wie J. J. Derksen te Wassenaar, directeur gasvoorziening van het dir.-generaal energievoorziening, en M. J. Le Clerq, hoofd van het laboratorium der gas- stiohting te Delft, voor een studiereis lar Amerika zijn vertrokken. DAT de grenspost Bilserbaan by Maas tricht is geopend als derde Belgisch- Ned. grenskantoor (na Vlsé en Ter- naaien) en tevens als eerste grenskan toor met in- en uitklaring voor weg- ■n eerste gecombineerde douane post op Ned. gebied. DAT de nieuwe legerplaats te Laren, waar na de algehele voltooiing 1200 i gelegerd worden, officieel door het giment lichte luchtdoelartillerie Betuwe in gebruik is genomen. DAT J. de Geus, die in opdracht var 35 Ned. firma's, Econ. Zaken en de Her- stelbank door Australië heeft gereisd on- de mogelijkheden voor de Ned. bouw nijverheid te onderzoeken, in ons land is teruggekeerd. DAT het echtpaar S. v. d. Kooi-Procee te Kooten (Fr.) vandaag 65 jaar is ge trouwd. DAT de Federatieve Commissie vooi de Kinderhygiëne in Zuid-Holland oj 7 November te R'dam haar 10-j. bestaan zal vieren. DAT de nieuwe burgemeesters J. J. G. Boot van H'sum en J. Tuin van Gronin gen gisteren zyn geïnstalleerd. DAT de eerste Ned. auto die uit Apel doorn naar Zwitserland reed met een carnet T.I.R., waardoor de grens- formaliteiten worden beperkt, vier uur minder nodig had dan een wagen met de oude papieren. DAT drie bataljons infanterie die voor hehalingsoefeningen in de Wittenberg te Stroe (Gld.) zijn gelegerd van 15 tot 18 October deelnemen aan een oefening de Zaandammerpolder benoorden het Noordzeekanaal. DAT de A.K.U. te Ede een nieuw ge bouw van drie verdiepingen met kleed- en waslokaliteiten in gebruik heeft genomen. DAT de Nat. Vrouwenraad gasteren Middelburg haar alg. ledenvergadering hield en vandaag een excursie over Wal cheren maakte. DAT de eerste 50 van de 500 gebruikte taxi's die Finland in Chicago heeft ge kocht aan boord van de Prins Willen iar R'dam zijn vertrokken. DAT burgemeester mr P. O. F. Cremers te Haarlem benoemd is tot Üd van de Centrale Beleggingsraad- DAT ir A. v. Rijn, hoofdingenieur- districtshoofd in vaste dienst bij het Stoomwezen is aangewezen als hoofd van het 3e district, met standplaats Rotterdam. DAT op de scheepswerf P. Smit jr te R'dam het laatste van de vier tanksche pen voor Argentinië te water is ge laten. De West-Berlijnse stormpolitie heeft nieuwe uniformen gekregen. Een onderdeel van deze politie marcheerde dezer dagen in de nieuwe uitrusting door het Olym pisch Stadion aldaar, waar de jaarlijkse politiewedstrijden wer den gehouden. Zij zijn uitgerust met Engelse geweren. Minister verdedigt staichei Geen snauwen bij be zoek aan Tegenstoot Van het uitdelen van snauwen aan dodelijk vermoeide officieren door de chef van de generale staf, luitenant- generaal Hasselman, is ty'dens diens be zoek aan de oefening Tegenstoot in Duits land geen sprake geweest. Wel Is een luitenant, die tegen zijn ondergeschikten onbehoorlijke uitdrukking bezigde, op duidelijke wijze terechtgewezen, zo heeft minister Staf op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Vorrink (P.v.d.A.) geantwoord. Nodige aanmerkingen zijn op gepaste toon gemaakt. Het is te betreuren dat de betrokken correspondent op lichtvaardige wijze een verslag geeft waardoor eer juiste indruk wordt gevestigd. Deze oorrespondent zal zich aan de militaire verhoudingen moéten aanpas sen. Indien dit ook in de toekomst niet het geval mocht zijn, heeft het geen zin hem verder tot het bijwonen van mili taire oefeningen uit te nodigen, aldus de minister. Particuliere zaken Prins Bernhard hall Oct. naar Amerika Prins Bernhard zal omstreeks half October voor particuliere zaken een officieel bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen. De Prins zal van deze ge legenheid gebruik maken om als inspec teur-generaal van de Kon. Marine kele Amerikaanse marine-etablissemen ten te bezoeken. de laatste maanden zijn rschil- lende stemmen opgegaan om maat regelen te treffen tegen de handel tussen de vrije landen van Europa en die van het Sowjetblok. Verontrust door de verhalen over rubber, olie en andere belangrijke goederen die de Chinese communisten via Hongkong en andere delen van het sterlinggebied bereiken, meent men, dat de Westerse democra tieën daardoor een van hun sterkste wapenen, de z.g. economische oorlogvoe ring, vrijwillig uit banden geven. Deze critiek richt zich vooral tegen Engeland, dat de grootste West-Europese exporteur van goederen naar Rusland en zijn satellieten is. In een van zijn jongste nummers poogt het bekende En gelse weekblad The Economist echter, evenals minister Morrison dit gedaan heeft, bedoelde critiek te ontzenuwen- Terecht wijst het blad et-op, dat het I gehele vraagstuk zeer emotioneel getint is, maar dat het toch noodzakelijk is I het tevens nuchter te bezien door na te gaan, of het Westen met beperking of algehele beëindiging van zijn handel met de communistische landen al of niet gebaat zou zijn. In de handel tussen de Europese lan den hebben de Oost-Europese staten steeds een belangrijke rol gespeeld wat betreft de levering van voedingsmidde len, grondstoffen en halffabrikaten in ruil voor nijverheidsproducten. Het Marshallplan ging er dan ook van uit, dat deze Oost-West-handel (die vanzelf sprekend na de oorlog sterk teruggelo pen was) zijn normale omvang weer zou herkrijgen, hetgeen de economische afhankelijkheid van West-Europa van Amerika zou verminderen. Uit de statistieken blijkt echter, dat tot dusver deze Oost-West-handel nog geringer is dan voor de oorlog. Zo kwam in 1950 4 pet. der in West-Europa ingevoerde goederen uit de communis tische landen; vóór de oorlog bedroeg deze invoer 10 pet. DAT in Huizum (Fr.) een geval i kinderverlamming is geconstateerd dit evenals de belde gevallen die vorige week in Friesland werden waargenomen an lichte aard is. DAT B. Oldenhof (Comm.) te Venlo in de vacature-Hermans benoemd is tot lid de Prov. Staten van Limburg, daar J. Oranje te Amstenrade zijn benoeming iet heeft aangenomen. DAT de regeringscommissaris voor het economische en militaire hulpprogramma dr H. M. Hirschfeld, benoemd is tot vertegenwoordiger van Nederland in de onlangs te Ottawa ingestelde 12-landen- commissie om de militaire behoeften in overeenstemming te brengen met de fi nanciële en econ. mogelijkheden. DAT de bouwpolitie heeft geadviseerd het door de grote paraffinebrand ge teisterde deel van Thomsen's havenbe drijf in R'dam te slopen en geheel te herbouwen. DAT de A'damse bereden politie m-i.v- Vrijdag zes weken' lang circus voorstellingen gaat geven t-b.v. concer ten voor ouden van dagen en dagtochten voor de jeugd. DAT de K.V.W-sigarenfabriek te Roo sendaal thans met 100 arbeiders en beidsters sigaren produceert in voormalige filiaal van de N.V. Aida Reusel (N—B.). DAT te A'dam de Nat Raad voor onderling Uitvaartwezen is opgericht waarbij 600 plaatselijke verenigingen zyn aangesloten en in het dagelijks bestuur zitting hebben J. P. S. Allebrandi (Bus sum), F. v. d. Laan (Delfzijl) en P. W Wissenraet (A'dam). De Fransen zeggen, dat deze accor deon de grootste ter wereld is en we nemen dat ook graag aan. De mijn heer, die er op speelt, heet Molary en hij vertoonde zijn kunsten op de Franse jaarbeurs in Metz. Het appa raat heeft 400 toetsen en 880 bassen, is 1,75 meter lang en weegt 25 kg. Ondertussen houdt de jonge Molary (rechts op de foto) zich voorlopig nog maar aan een kleiner formaat, want hij vindt dat grote gevaarte maar tamelijk onhandelbaar.... (Advertentie) VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Fa J. v. d. LUYT Cr Zn COMMIGE van de uit het Sowjetblok ingevoerde goederen zyn voor de im- portlanden van grote betekenis, bijv- hout en graan uit Rusland vlees en zui velproducten uit Polen. Wanneer Enge land, aldus The Economist deze pro ducten niet meer uit de Oost-Europese landen zou mogen betrekken, dan zou naar andere leveranciers moeten en, doch die behoren tot het dollar- gebied, zoals de Verenigde Staten en Argentinië. Het dollartekort van Enge land maakt grotere invoer uit dat ge bied evenwel op het ogenblik onmogelijk. Hierboven vermeldden wij reeds, dat Engeland de grootste exporteur naar de landen van het Sowjetblok is, vooral van allerlei soorten machines. Daar de waarde van de door Engeland aan de Russen verkochte goederen kleiner is die der gekochte waren, heeft Rus land een voordelig saldo aan ponden sterling, waarmede het zijn aankopen van rubber, katoen, jute, wol en andere grondstoffen in landen van het sterling gebied, met name India en Australië, kan financieren. Dit laatste verklaart dan ook, waarom Rusland in de met Engeland gesloten contracten voor levering van graan en hout een bepaling heeft laten opnemen, dat het deze leveranties zal mogen ver minderen of stop zetten, zodra het geen rubber in het sterlinggebied mag kopen. ,Ik heb geen rubber, dan jij geen graan ;n hout", is dus het devies hier. sen belet strategisch belangryke mate rialen te verkrijgen; de geschiedenis de afgelopen oorlog leert evenwel, dat het technisch mogelijk is de natuur rubber, de wol en het katoen te ver vangen door synthetische rubber en vezels. Volgens The Economist mag men ge voeglijk aannemen dat een drastische beperking van de handel tussen Oost en West-Europa het Westen economisch meer zou schaden dan de communisti sche landen. Zij zou immers in West- Europa tekorten aan voedsel, huizen, veevoeder en kolen doen ontstaan, die de Amerikaanse politiek in de koude oorlog terecht als kritiek beschouwt Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten de West- Europese landen helpt om in de tekor ten aan goederen te voorzien. Deze lan den hebben echter niet de zekerheid, dat die hulp jaar in jaar uit gegeven zal worden; zelfs wanneer Amerika de benodigde goederen zou kunnen leveren, het niet gezegd, dat tevens voldoen de dollars voor de aankoop ervan ter beschikking gesteld zullen worden. Bo vendien voelen de West-Europese lan den, aldus het blad, er niets voor om nog langer van de Amerikaanse liefda digheid afhankelijk te zijn. Juist de handel Oost-West heeft in de laatste jaren belangrijk bijgedragen tot verbetering van de betalingspositie van West-Europa ten opzichte van Amerika, daar men door invoer uit de commu nistische landen de importen uit het dollargebied kon verminderen. Die ver betering wenst men niet ongedaan te maken, want men zou dan nog vele Ja- by Oom Sam om hulp moeten aan kloppen. Uit deze opmerking van het blad biykt dat het vrijwel onmogeiyk is, ook voor The Economist, om het vraagstuk van de handel met de com munistische landen te bezien zonder daarbij gevoelsoverwegingen te laten gelden. Prof. mr C. DE HEER Wolprijzen vliegen omhoog Aan het slot van de tweede reeks wol verkopen van het seizoen 1951—1952 te Melbourne waren de" prijzen gisteren procent boven het peil van Woensdag j.L Generaal de Lattre de Tasslgny, opperbevelhebber van de Franse troepen in Indochina, zal Donderdag naar Londen vliegen voor besprekingen met de Britse stafchefs. WEERBERICHT Aanhoudend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over drijvende wolkenvelden. Over wegend matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Dezelfde of Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.42—18.15; maan 9.57— 16.3& 6 OcL EJL m

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1