Leidse C.H.U.-ers begonnen het nieuwe jaar veelbelovend D' Nieuwe deining om Alphense Rijnovergang Boerenleenbank Katwijk aan den Rijn opent nieuw gebouw De wekelijkse keuring in Haarlem Schiphol loodst per radar straks vliegers kinnen De smeltkroes der volkeren w.o. ook Nederlanders nieuwe leidsche courant 3 woensdag 26 september 1951 Scholing gewenst, maar ook noodzakelijk goed ingezet. De opkomst op de ledenvergadering, die gisteravond in bet [Oosters Instituut werd gehouden, was goed en het gehalte van de bijeenkomst vani heeft zeker ook aan de verwachtingen der belangstellenden beantwoord. Eei ,eei'danige inzet was echter in geen enkel opzicht overbodig, want volgend jaar zijn "it|i er weer verkiezingen en daarvoor is een zekere scholing niet alleen gewenst, m: ook noodzakelijk. De heer D. van der Kwaak wees er nog op, dat elke maand e ledenvergadering zal worden gehouden. geen andere levens- en wereldbeschou- Mr K. H. J. Beernink, lid vai :u^Tweede Kamer, behandelde enige actuele aangelegenheden. Hij sprak achtereen volgens over de buitenlandse politiek, ie [ndonesië en de binnenlandse toestand. Rpe buitenlandse politiek wordt na r beheerst door het communistische gevaar, i, Dit heeft o.m. tot Jevolg, dat er veel meer yoor de defensie moet worden uitgegeven jay dan vroeger. De communisten streven Maar het sociale en e'conomische peil Taag mogelijk te houden. In een sfeer onvrede kunnen zij immers het best verderf zaaien. Komt het cor ie werkelijk over ons, dan zijn wij economische, geestelijke en per- unjoonlijke vrijheid kwijt. Alles wordt dan ipjü indergeschikt gemaakt aan de commu- de: aistische dogma's. Men duldt nu eenmaal A] iimiimiiiiMiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiimii.„muil Aanwijzingen 3 Oct. De commissaris van politie te Leiden r4rengt ter kennis, dat het bij politievèr- iCJrdening verboden is op de openbare vertoningen te geven (acrobatiek 3I<U: b, aapjes, marmotten e.d. dieren te ertonen; verlotingen te houden of gelegen- te geven tot deelneming aan hazard- Bij constatering van overtreding zal proces-verbaal worden opgemaakt, ter- 1 Voorts brengt de e ter kennis, dat het verboden is zich óór of tijdens het afsteken uurwerk op te houden op het terrein de N.Z.H., de daarachter gebouwde pfemise en de spoorwegovergang. nj( De eerste-nulpdiensten zullen zich op 3 [(jjlctober bevinden in de gebouwen im: e G.G.D. aan de Mare, de school Schut- rsveld en tijdens de koraalmuziek de R.K. bibliotheek Steenschuur. )p 2 October 'S avonds in de hal R.K. ibliotheek Steenschuur en in de school chuttersveld. I leidse grijsaard gokte. rende en verloor IIU Een olijke 75-jarige Leidenaar had te Noordwijk om f 25 gewed, dat hij per fiets achter een auto met 25 km snelheid naar Leiden en terug kon Inrijden. Te Voorhout was hij echter J door de politie aangehouden, omdat hij niet op het rijwielpad reed. Het 0. M. bij het Leidse kantongerecht eiste f 3 boete of één dag. Daarover was de oude heer slecht te spreken. Hij had f 25 verspeeld en nu zou hij nog boete op de koop toe krijgen! De kantonrechter deed er echter geen veroordeelde de olijke conform S.S.R.-groentijd Leiden De Societas Studiosorum Reformato- im, afdeling Leiden, maakt bekend, at op 4 October om 8 uur een open- S.S.R.-vergadering wordt gehou- n het Prytaneum, Rapenburg 6. In Jet bijzonder worden de aankomende es! udenten van orthodox-Protestantse ;u.uize hier verwacht. Aanvang van de "jE roentijd 5 October. Inlichtingen en op gave bij het ab-actiaat van de novitiaats- ~*nissie: Breestraat 15. 75 Jaar „De Faam" Op 1 October bestaat de confectie- en lanufaoturenhandel „De Faam" te Lei- 75 jaar. 's Morgens wordt er een gehouden. burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Evelyne A, d. van W. A. 'Mjleveld en C. S. Vriezen; Maria H., d. J. Andrik en C. S. Gressie; Petrus z. van H. v. d. Berg en J. M. atze; Netty, d. van W. Noordhoek en j Verdoes; Yvonne B., d. van C. H. iijsener en E. A. van Deursen; Gerai- is J., z. van J. Maagdelij n en A. M. van IU' uijn; Cornelis J., z. van C. J. de Heiden e; i J. M. de Zwart; Cornelis J., z van J. Langeslag en M. J. Neuteboom. OVERLEDEN: A. H. M. Jansen, huisvr. Van der Horst, 68 j;. J. Bekooy, 2 j.; J. Th. H. Huigsloot, zoon, weken. Familieberichten uit andere bladen JONDERTROUWD: L. Huender en H Latooy, Me\ Mul i Duyl-Moekstra Löber Dudok-de Wlt-de Rham, z. bcoude; Mevr. van der Klis-van de Wei] de, Rotterdam: Mevr. van der Harst-Buurman, Medan: Mevr. Reldel-Kalis. z, Dordrecht ■"OVERLEDENG van Boxel-Pakker, v, 77 J. terdam; R B Weiter, v, 73 J. Hengelo: A Tienhoven, m. 26 J. med. student, res. Ie vlieger. Utrecht; H. van Marle-Dulü, v, 64 lunspeet; S Vedder-van Heemert, v, 82 J, J Klumpers, m, 55 J, Markelo; K W -rguson, m, 38 j. Blarlcum; C W Uffelle, v, J. Soestduinen; dr H Peeters, m, 60 j. Am- erdam. wing naast zich. Spr. ging hierop uit voerig in. Gelukkig denken vele landen als Ne derland. We moeten er iets tegen doen. We moeten voor onze vrijhéden op de bres staan. Bij een eventuele aanval het Oosten op het Westen moeten wij ons ten aanzien van Frankrijk geen grote illusies maken. Ook Engeland heeft ternationaal gezien de macht niet m En het ligt voor de hand, dat wijzelf ook niet veel kunnen doen. Wat zullen de Duitsers doen? Spr. geloofde, dat vooi West-Duitsland het communisme staats vijand nummer 1 is. Toch is beperking van de bewapening van West-Duitsland wel gewenst. In ieder geval sluiting een eis. Ook op economisch gebied moeten de Westerse staten één lijn trekken. Komt er iets van terecht? Het valt niet mee. Kijk eens naar de Benelux. Verschillen de conferenties hebben de verschillen niet kunnen overbruggen. Toch blijft samenwerking geboden. In dit verband wees de heer Beernink nog op het pro gram van beginselen der Chr. Hist. Unie (artikel 26). Ten aanzien van Indonesië merkte spr. op, dat wij moeten vasthouden aan de souvereiniteit van Nederland over Nieuw- Guinea. De belangen van de bevolking daar zijn hierbij ongetwijfeld gebaat. Het verlenen van het zelfbeschikkingsrecht de toekomst natuurlijk niet uit gesloten. Als de Papoea's meer tot ont wikkeling zijn gekomen, moeten wij hun respecteren. De Ambonnese kwestie noemde spr. tragisch. Deze men sen voelen zich eigenlijk in ons land niet thuis. Zij verlangen er sterk naar terug te keren. De binnenlandse politiek behandelend maakte de heer Beernink bezwaar tegen de verhoging van de inkomsten- en om zetbelasting. Wat door de Partij van de Arbeid in Iet onlangs verschenen ver kiezingsmanifest naar voren is gebracht, niet te verwerkelijken, aldus spr. Als voorbeeld noemde hij de woningbouw. Deze moet sneller geschieden, maar mi nister In 't Veld denkt er blijkbaar an ders over. Hij kan dit in ieder geval niet toezeggen. Ten slotte toonde de heer Beernink zich tegenstander met betrek king tot de vermeerdering van het aan tal Kamerleden, dit uit psychologische overwegingen. Hij bepleitte ook nog een grotere zelfstandigheid van de gemeente besturen. Bij deze moeten de beslissingen inzake locale aangelegenheden blijven berusten. Dit bevordert het verantwoor delijkheidsgevoel. Na de pauze werden nog verscheidene vragen gesteld en beantwoord. Er wordt nog steeds stemming tegen gemaakt (Van onze correspondent) Sedert de bewoners van een aantal huisjes aan de Hooftstraat naby het overzet veer aanzegging hebben gekregen, dat zy begin November naar elders verhuisd moeten zyn, is er rondom het vraagstuk van de nieuwe Rynovergang Emmalaan Hooftstraat opnieuw wat deining ontstaan. We hebben onlangs geschreven, deze bruggenbouw met de voorbereiding daartoe, in verschillende phasen plaats heeft. De voorbereidingen gaan dus ook door, al zal de pap niet zo heet gegeten orden als ze nu is opgediend. En visioenen van uit-de-woning-zetten zyn zeker „In het oude is de bank toch groot geworden" Het nieuwe gebouw van de Coöp. Boe renleenbank te Katwijk aan den Rijn gistermiddag officieel in gebruik geno- Hierbij waren o.a. aanwezig de burgemeester, de wethouders Bloot. Kleen en Van' Leeuwen, de gemeente secretaris, namens de Centrale Bank te Utrecht de heer Hendriksen, besturen er kassiers van de banken te Katwijk aar en Rijnsburg, de heer Kuypers uit Leiden, vertegenwoordiger van de ring boerenleenbanken uit de bollen streek, en de architect met de aannemers. De voorzitter, de heer Jac. Rietveld, eette de genodigden welkom en ging i het kort na, hoe het nieuwe gebouw tot stand is gekomen. De heer Hendriksen beschreef uitvoe rig de gang van zaken van thans bij het boerenleenbankwezen en toonde met schillende cijfers de vlucht aan, die het heeft genomen. Spr. feliciteerde het be stuur en hoopte, dat ook deze bank nog i bloei zal toenemen De burgemeester sprak namens het ge meentebestuur, terwijl voor de veiling- ireniging Katwijk en Omstreken, v __.ee de bank veel relat'-" heeft, de heer G- Parlevliet het woord voerde. De heer Kleen sprak als vertegenwoordiger de boerenleenbank te Katwijk aan Nadat notaris A. W. C. Verhees had resproken, was het de kassier,, de heer Jac. Meijer, die nog herinnerde aan de uitbreiding der zaken in de achterlig gende jaren, vooral na de geldsanering October 1946 had spr. de aandacht Dahlia's zijn hard verminderd De neeste dahlia-kwekers geloofden het dit keer wel. Er waren tenminste liet veel dahlia-bloemen. En wat ei oor de rest nog ter keuring wordt ge bracht of ter opluistering mag in tijd van het jaar nauwelijks naam hebben. De grootste dahlia-groep had Bruide gom, Ba-arn, maar nieuws zat er uiter aard ook niet veel meer in. Men zag de diep-lila cactus Pin-up, de lichtgele dec. Searchlight, die nog meegedongen heeft de wisselbeker voor de beste bui tenlandse aanwinst, de witte s.c. Graf Folke Bernadotfte, een zeer mooie lila- s.c. onder No. 1104, de oranje s.c. de extra fijne oranje s.c. Gay Salute, een opvallend fraaie violet-rose onder nr 1161 en de zwart-rode cac- is Black Bird. Ook van L. A. Hoek, Den Haag, was een mooie groep. Daarin waren o.a. de volgende opgesteld: de witte s.c. Purity, i> uitstekend houdbaar op het water moet zijn, de beste gele snij-dahlia Hoek's Yellow, de rose dec. Ernica, een Gerrie Hoek-type, de al vrij oude cactus Hoek's Glorie, een best gevormde witte s.c. Al- pina, de rode s.c. Tornado en s.c. Spark- een alleraardigste diep-bloedrode decoratieve van middelgrote afmetingen. N. J. van Oosten, Den Haag, liet de tens-gele s.c. Rehorst weer zien. Jan m Riemsdijk is een zeer verdienste lijke gele middelgrote dec. van Jan Groen. Haarlem. Tot slot de rode Bacchus, de splnnekopachtige oranje cactus Vampyr en de rose s.c. Nagel's Solidité van K. Maarse, Aalsmeer. Dat waren voor dit keer de dahlia's. Bij de gladiolen was er naast Picardy (groene!) van W. Edam, Berkhout, een nieuweling, die er lang niet gek uit zag. voor ons klimaat wel een beetje erg laat bloeit. Maar dat mag voor het Zuidelijk Halfrond natuurlijk niet hin deren. Een paar zeer mooi opgestoken i met de welriekende Acidanthera bic. Murielaea hadden gebrs De Ruyter, Oegstgeest, geëxposeerd. Vooral de twee kleine vaasjes deden het uitstekend. Een aardig knolgewas, dat naar het heet het "jf A zes dagen op water houdt. G. Lubbe en Zn, Oegstgeest, toonde >n grote colleotde van het gewas, waar deze firma al jaren een specialiteit van heeft gemaakt: Kniphofia's, Tritoma's of op zijn alledaags: vuurpijlen. De oudere aanwinsten, zoals Alcazar, Frans Nagels. Burgemeester dr De Vlugt, Hortoilanus Van Laren, Royal Standard etc. schijnen zich nog steeds te kunnen handhaven. Van de nieuwere stak G'olden Harvest met kop en schouders boven de rest van idere zaailingen uit. Een bijzonder mooie vuurpijl, deze Golden Harvest. Een fijne, typisch-oranje kleur, best gebouw de forse bloemen, kortom: een prima vuurpijl. Meer eigenaardig dan mooi was Diana, zalmkleurig met wit. De verguld zilveren medaille was dik verdiend. Tenslotte: een vaas met lilium White Superior van A. J. v. d. Zwet, Roelof- arendsveen. Snapt u zo iets Een timmerman bracht eens, zonder enige reden, een bezoek aan Katwijk bewerkte er verkeersborden met t lange stok. Voor de Leidse kantonrech ter bekende hij, net zo lang met die stok op de borden te hebben geslagen, tot de verf er af sprong. Het O. M. eiste f 5. of twee dagen. De kantonrechter was het daar mee eens. Succes voor „Sempre" Het Leidse mannen-dubbelkwartet „Sempre Avanti" o.l.v. de heer Joh- van den Broek wist op een concours te Den Haag, uitgeschreven door het ge mengde koor „Die Haghe". in de ere- afdeling een eerste prijs te behalen met 314 punten „Het Oosten" De postduivenvereniging „Het Oosten" hield Zaterdag de laatste wedvlucht var het seizoen van af Quivrain, afstand pl.m. 200 km. De duiven werden om 11.30 uur gelost met N.O.-wind. De eerste duif bereikte zijn hok om 3.16.17 uur, snelheid 905.80 m per minuut; de laatste prijwinnende duif om 3.33.36 uur, snel heid 841.78 m. De uitslag luidt: J. de Weerd 1, 3, 7, 11, 14, 18. 21; J. Boekkooi 2, 13, 22, 27; J. van Leeuwen 4, 5. 8, 9, 12; W. Roest 6, 23. 25; W. van Ommen 10, 17, 20; W. Nagtegaal 15, 24; F. Breedijk 16; W. Verkerk 19; A. ter Haar 26. Kampioen jong en oud: 1. J. Boekkooi 381.6 p.; 2. J. van Leeuwen 373.2 p.; 3. J. de Weerd 372.6 p. Kampioen-generaal: J. Boekkooi 1716.6 p.; 2. W. Nagtegaal 1684.3 p.; W. van Ommeren 1658.4 p. Olliciersteam bezoekt Leger des Heils Een officiersteam, verbonden aan het nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, zal Zaterdag en Zondag een bezoek brengen aan het legerkorps Leiden. Deze vrouwelijke of ficieren trekken er 's nachts op uit om in bepaalde buurten van de hoofdstad het reddingswerk te verrichten. Zaterdagavond om 8 uur vindt in de legerzaal aan de Hooigracht een open baar welkom plaats, terwijl ook de Zondagsamenkomsten door deze groep worden geleid. gevestigd op de plaats, waar nu het nieuwe gebouw staat. Uitbreiding was noodzakelijk, maar in het oude gebouw is de bank toch groot geworden. Ten slotte dankte de kassier de sprekers en de schenkers van bloemstukken. Verzet tegen stijging der varkensprijzen Leidse saneringscommissie zendt telegram Op een gisteravond gehouden vergade ring van de Leidse saneringscommissie voor de vlees- en vleeswarenhandel werd besloten om in verband met de steeds stijgende prijzen van de varkens een telegram te zenden aan de minister van landbouw en visserij. Het luidt: „De S.V.V.-commlssle te Leiden, be staande uit vertegenwoordigers van de werkgevers, en werknemersorganisaties in het slagersbedrijf van Leiden en om streken, verzoekt Uwe Excellentie drin gend onverwijld maatregelen te nemen om aan de blijvende stijging van de varkensprijzen een einde te maken en te bereiken, dat deze prijzen drastisch om laag gaan. Indien Uwe Excellentie deze maat regelen niet kan nemen, dan verzoekt de commissie aan Uwe Excellentie om de bevolking op een goede wijze in te lich ten en in deze voorlichting toch vooral te cloen uitkomen, dat niet de slager de oorzaak is van de grote prijsverhogingen van het varkensvlees". Het telegram is ondertekend door de heer G. P. Bergers, voorzitter van de commissie. Maar laat men er toch rekening houden, dat die nieuwe oever-verbinding er komt. Er wordt nog steeds stemming tégen gemaakt; zelfs door personen, die ambtshalve dit niet zouden mogen doen. We herinneren er aan, dat de aangele genheid, of er een brug moest komen, practisch nooit discutabel gesteld is ir Alphens raad. Van de noodzaak hier van waren Allen overtuigd, ongeacht hei feit, dat er ook een nieuwe provincie- brug te Gouwsluis zou komen. Wel open baarde zich in de raad verschil van mening, of het een hoge dan wel een lage brug zou moeten worden. We menen, dat uiteindelijk 16 stemmen zier uitspraken voor een hoge, drie voor eer lage. De financiële consequenties zyn des tijds ook bekend gemaakt. Die werden uiteraard ook by Ged. Staten bekend! En het mag dan zo zijn, dat sommige provincie-ambtenaren van mening zijn, dat men te Alphen „met molentjes loopt" (u kent die uitdrukking), feit is, dat ons hoogste provinciaal college aan de plannen tot de bouw van deze Rijnover gang volledig zijn sanctie heeft gegeven. Dit kwam steeds weer tot uiting, want alle aankopen door de gemeente in ver band met de bouw van deze overgang en de daarvoor noodzakelijke verande ringen in de omgeving zijn door Ged Staten goedgekeurd. En men gaat in Den Haag waarlijk niet over één nacbt ijs. Over plannen als het onderhavige, laat men zich wel deskundig voorlichten, eer toestemming gegeven wordt, ze uit te voeren. Zien we het goed, dan wordt dit vraag stuk zuiver beheerst door de toekomst verwachting die men heeft. In de na-oorlogse jaren heeft het ge meentebestuur zich volledig laten voor lichten over de mogelijkheden van Alphen. In het bekende rapport van bet Economisch Technologisch Instituut te Rotterdam zyn tal van voor Alphen zeei gunstige voorwaarden genoemd, die by een normale ontwikkeling van het eco nomische leven een belangrijke groei van deze gemeente doen verwachten Door sociale experts is o.a. Alphen aan gewezen als een gemeente, zeer geschikt voor industrie-vestiging. Die „toekomsti ge industrie moet men ook mogelijk heden kunnen geven op verkeerstech nisch gebied. En in dit kader past de bewuste brug. Nu zeggen velen: de tijd is slecht, wie weet hoe alles zich ontwikkelen zal Laten we eerst maar eens afwachten ol die industrie inderdaad komt. Maar men bedenke wel, dat in de achterliggende jaren al ettelijke kansen Alphen voorbij gingen, omdat de gevraagde mogelijk heden niet aanwezig waren. Regeren is altijd ook nog: vooruitzien, iets durven, risico nemen. En nu kan zich blind staren op een jaarlijks terug kerende last voor bedieningsgeld en on derhoud van de brug, maar maakt de ge meente inderdaad die ontwikkeling mee waarop gehoopt wordt, dan zal dit be drag slechts een bescheiden post voi op de toekomstige begrotingen en krijgt men dit geld, in de bloeiende gemeente, met rente terug. Zó en niet anders is de visie van hen die zich als voorstanders van deze brug hebben opgeworpen. En de twijfelaars, de pessimisten, ze hebben nu de wind in de zeilen. De financiële toestand van ons land maant tot de grootste voor zichtigheid. Het is heus niet onmogelijk, dat een volledige uitvoering van de wer ken hierdoor gestagneerd wordt. Toch behoort het de wens van iedere Alphenaar te zijn, dat de nationale internationale toestand zich zo ontwikkelen, dat plannen als deze vloi kunnen worden uitgevoerd, opdat hier door een belangrijke bijdrage geleverd, kan worden aan de zo dringend nodige industrialisatie. Chirurg vcm Koning George had aanrijding De chirurg van koning George had gisteren een aanrijding met een ande auto- toen hij in zijn Rolls Royce het paleis verliet. De spatborden en kop lampen van beide wagens werden ver nield. De bestuurders kwamen er even wel zonder letsel af. Agenda voor Leiden Woensdag Burcht, 8 uur, kynologenvereniging: Joh. Pieterse uit Overschie over de psy chologie van de hond. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Chopin-avond Theo van der Pas. Waaggebouw, half 8: repetitie koraal muziek 3 October. Liberty, 2 uur: supernormaal geheu genexperiment prof. Peter Heemskerk. Oosters Instituut, 8 uur: afdeling Lel den N.C.Reis-V., films over B.PJVL en Venezuela. Vrijdag Kleine stadsgehoorzaal, 8 uur. K. en O.: dr ir P. C. Lindenbergh, indrukken van een studiereis door Amerika (met films). Avifauna, half 9 operette-concert Der Rastelbinder. Zaterdag Leger des Heils, Hooigracht 30, 8 uur: bezoek vrouwelijke officieren Amster dam. Andr. Schotkade, half 4: estafetteloop „Dwars door Leiden". Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde, 105 uur: Wonen in den vreemde (t.m. 30 September). Lakenhal, 105 uur: Ars Aemula Na turae (tm. 30 September). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, teL 20552, en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. „Tot Ieders Genoegen" De amateurs toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" brengt op Zaterdag 13 October in de Schouwburg het blijspel in drie bedrijven „De Engel in de Kist" door A. B. M. Lamboo en Piet Mossink- hoff. Zuster Evelein recipieert Zuster Evelein, die, zoals wy reeds meldden, 25 jaar als wijkverpleegster aan het Groene Kruis te Leiden is ver bonden, hoopt Maandagmiddag van half 4 tot half 6 in het Federatiehuis Gerecht 10 te recipiëren. Eén uur piloot De kortste weg in de vliegerij niet de goedkoopste (Van een onzer verslaggevers) VLIEGEN IS, door de grote beveiliging waarmee men het heeft weten te omringen, op het ogenblik als het gaan door een goed verlicht huis. Waar hij ook komt of is, overal kan de vlieger royaal om zich heen zien. Maar als in ieder goed verlicht huis, is er in de vliegerij ook nog een deur, waarachter zich de donkere kelder bevindt. Het is dat deel van de vlucht dat men nog volkomen moet overlaten aan de vlieger zelf en waarbij nie mand hem van buiten af technisch volmaakt kan voorlichten. Men kan alleen zeggen: nu ben je vlak voor de kelderdeur en dan moet hij zelf zor gen, dat hij daar niet op een fatale wijze in terechtkomt. Die donkere kelder vormen nog de laatste drie minuten van de vlucht. Op Schiphol zal men deze winter zo ;r zijn, dank zij de radar, dat men de vlieger in alle weer en wind kan bren gen tot vlak boven de startbaan. Hij moet dan zelf de machine nog neerzetten en het platform brengen. In Amerika »n nog een stap verder en zet men het vliegtuig voor de piloot automatisch de grond. Maar hij heeft dan nog een snelheid van honderd-en-dertig mij] en loet daarna zelf handelen. Kennis en ervaring spelen hier elkaar aanvullende rollen. Een zeer jong piloot, en grondige voorstudie van het tra ject AmsterdamLonden heeft gemaakt, brengt die vlucht er wellicht betrr af, dan een ouwe rot, die jaar in jaar uit op de Indië-route zat, maar van de sub tiele beveiligingsmaatregelen in West- Europa minder weet dan zijn jongere collega. Het is dus zaak de vliegers op de juiste lijnen te brengen. Daartoe schiep de K.L.M. de organisatie die „General Operations"-groep heeft. Een uur... Een uur zyn wij gisteren piloot geweest. Een uur, waarin we de illusie mochten koesteren vlak voor een grote intercon tinentale sprong te staan. Waarin we de wijsheid, die het begin van dit artikel vormt, mochten vernemen en optekenen uit de mond van een bekend vlieger als A. D. Snitselaar, hoofd van het vlieg bedrijf van de K.L.M. Een uur, waarin de geheime van weer en wind, van de link-trainer, de navigatie en de inlich- De laat'iie luisietaax tingen over de vlucht ons onthuld zijn. We zijn oude rotten in het vliegervak als G. H. Frijns (hoofd van de Centrale verkeerskamer) en een autoriteit als C. C. Steensma (hoofd dienst operaties) tegengekomen. Eén ding werd ons zeer duidelijk: die General Operations Groep de K.L.M. is een organisatie, die de juiste man in het voor hem geschikte vliegtuig naar de, door de passagiers be geerde luchthaven moet brengen. In die General Operations Groep, die l.v. de vlieger J. J. van Balkom, be kend uit de Snipvlucht over de Oceaan, staat, gebeurt het. Dat is de organi satie, die ei verantwoordelijk voor is, dat de vluchten uitgevoerd worden op de overeengekomen wijze. Zij heeft de op dracht om de vluchten uit te voeren aoor het vliegbedrijf, dat de vluchten ma terieel en personeel uitvoert. En omdat geen mens Alles kan doen, er de dienst operaties die er voor zorgt, dat de vlieger volkomen op de hoogte is de omstandigheden, die hij onder weg, bij aankomst of vertrek zal aan treffen, die hem in de gaten houdt, hem afwijkingen meldt en routevoorschriften geeft. Paspoortmoeilijkheden Wij hebben het nooit geweten, maar zoals alle Nederlanders hebben ook de vliegers him specifieke paspoortmoeilijk heden. Zij komen daarmee in aanraking, zodra j zich bij de dagelijkse dienstindeling gemeld hebben, waar hun vluchten uit gestippeld worden. De moeilijkheden zit ten vooral in het verkrijgen van de nodige visa. Visa zijn schaars en duur in deze papierenwereld van na de oorlog. Een visum voor Indonesië kost niet min, der dan ƒ75,één voor de Libanon moet het „bureau paspoorten" in Brussel halen en een voor Saoudi Arabië ln Lon den. En in al die landen heeft de K.L.M. nogal wat te doen. Een vlieger, die de Ver. Staten zou binnenvliegen zonder geldig visum, loopt kans op een boete van 10.000 dollar. En de stakker, die in Cairo komend een stempel van een Israëlische douane- meneer in zijn pas heeft! Hij zou van de kist de kast ingaan! Bergen papier, stapels moeilijkheden en legioenen verklaringen: over gezondheid (iedere drie maanden een prik) en vlieg- Hoe Amerika groeide Een roemrijke historie; vrijheid bevochten door bloed en tranen A MERIKA IS EEN BEGRIP, in de voorstellingswereld van velen, vervat in drie punten, namelijk: dollars, wolkenkrabbers en filmstars. Dat dit Amerika een roemrijke historie heeft, dat het zich moeizaam uit de windselen heeft ontwikkeld en bloed en tranen vergoten heeft, om de enorme hoogte te bereiken, waarop het thans staat, wordt niet altijd overdacht. Van hoe groot belang is daarom niet een „Beknopt overzicht der Amerikaanse geschiedenis", hetwelk de Amerikaanse Voorlichtings dienst alhier ter oriëntering beschikbaar heeft gesteld. Blykbaar kwamen er constant vele vragen bij de Amerikaanse Voorlich tingsdienst binnen, betrekking hebbende op de Amerikaanse historie. In fraai geïllustreerd geschrift wordt op vele vragen oen beknopt antwoord gegeven en mede een beeld opgebouwd de belangrijkste stromingen in culturele leven en de ontwikkeling het machtige Amerika. Hierdoor wordt inderdaad de kennis omtrent de Ver. Staten uitermate vergroot en het we derzijdse begrip tussen de lezers en het Amerikaanse volk bevorderd. Men vindt dit getuigschrift bovendien de titels enkele der talloze standaardwerken, voor een grondige studie van de Amerikaanse geschiedenis noodzakelijk zijn. In grote lijnen wordt ons een beeld geschetst van het koloniale tijdperk, de strijd om de onafhankelijkheid, de ming van een nationale regering, de trek het Westen en de tegenstellingen tussen de verschillende gewesten ln Amerika, de Amerikaanse burgeroorlog vaardigheid (ieder half jaar een keuring) versperren de weg naar het begin van vrijwel iedere vlucht. Veranderde wereld Zijn die overwonnen, dan vindt de piloot andere obstakels op zijn weg: de pressies, cycloonkernen, onweerlronten, regengebieden, zijwind-aanvallen. In de kliniatoligische afdeling, die de piloot voor zijn vlucht bezoekt, is onze wereld plots grondig veranderd. Wij meenden immer, dat de kortste weg, de weg dus die de minste tijd van gaan in beslag neemt, de rechte weg was. Maar drs H. M. de Jong van de Klimatolo gische dienst op Schiphol heeft het ons anders geleerd. Die ried ons. vliegers van-één-uur die wij waren aan, tussen Prestwick en Gander op New-Foundland niet linea recta te vliegen, maar langs een kromme lyn, die hij op de kaart uitgezet had en waarvan hij op grond allerlei weerkundige waarnemingen zeggen, dat het de meest economische voor onze vlucht zou zijn. Langs die kromme lijn zouden wij het doel twee uur sneller kunnen bereiken dan linea recta. Windsnelheden en weersomstandig heden speelden daarbij een rol. De kennis van die op het weer afge stemde routes, is voor de K.L.M. uiter aard héél belangrijk. Voor de heer De Jong óók. want die zal erop promoveren. Is de vlieger zo uitgerust met papieren i heeft hij zijn informaties over het weer verzameld, dan gaat hij naar de Centrale Verkeerskamer, waar gezag voerder Frijns de schepter zwaait Alles over de route, die hij zal moeten vliegen hoort hij er. Hij neemt er meteen de grote navigatiekoffer in ontvangst, waar- 11e aanwijzingen zitten, die anderen hem verzamelden, ervaringen van jaren vliegen, die door vele tekenaars op kaarten en door rekenaars in vele tabel len aangebracht en verwerkt zijn. Eerst dan kan hij de wandeling over het platform naar het vliegtuig maken. En staat er géén vlucht voor hem op het progran-ma, dan kan hy in de link trainer-afdeling geroepen worden ora er zijn vaardigheid in het aanvliegen van belangrijke luchthavens te doen testen of verbeteren. De landingen zyn immers de hoogtepunten in het vliegend bedryt Om de perfecte uitvoering daarvan draait alles. Zoals bekend is, ls Prins Bernhard van deze link-trainer-afdellng op Schiphol een geregeld bezoeker. Hy bracht er reeds horiderd uren door. 'J waren zo volledig van het hoe op de hoogte, na dat uur. Maar prys U gelukkig, dat wy de Con stellation niet behoefden te besturen. Dat is vakwerk! de moderne tyd van expansie en ver nieuwing, tot wy arriveren by de Ver. Staten en de Nieuwe Tijd, waarvan een by uitstek dynamische werking uitgaat De duidelijke en fraaie afbeeldingen wekken herinneringen aan de Engelse nederzettingen in 1700, keukens uit het koloniale tijdperk, toen de Amerikaanse huisvrouw nog haar eigen kleren maak te, de haven van New York, de Holland se kolonisten in Nieuw Amsterdam, de kerkgs-- van de „Pilgrims", de Onaf- hankehjkheidsverklaring te Philadel phia", in 1776, de belangrykste Presiden ten der Ver. Staten, de proclamatie be treffende de Monroe-leer in 1823, Har- riet Beecher Stowe, de beroemde schryf- ster van „De Negerhut van Oom Tom", Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt ~i Harry Truman. Wy veroorloven ons uit het hoofdstuk, getiteld „Het Koloniale Tydperk" een gedeelte naar voren te brengen: Vooral in New York trad reeds m begin van de 17e eeuw het eigenaara^e karakter van de samenleving in Amert. ka, dë smeltkroes der volkeren, aan de dag. Reeds omstreeks 1646 hoorde men aan de oevers van de Hudson meer dan twaalf verschillende talen spreken. Er woonden Hollanders, Vlamingen, Walen, Fransen, Denen, Noren, Zweden, Engel sen, Schotten, Ieren, Duitsers, Polen, Bo hemers, Portugezen en Italianen, de voorlopers van de millioenen, die In de daarop volgende eeuwen naar Amerika zouden emigreren. Nieuw Nederland was 40 jaar lang een Nederlandse kolonie geweest, doch tn 1664 namen de Engelsen, die opnieuw be langstelling begonnen te tonen voor ko lonisatie, deze nederzetting in bezit en veranderden haar naam in New York. Ook na 1664 bleven de Hollanders grote invloed uitoejenen op het leven in deze kolonie. De spitse daken en trapgèveltjet hun huizen beheersten het stadsbeeld de Hollandse kooplieden gaven aan de stad het typische karakter van een handelsstad. Tal van "Hollandse gebrui ken, zoals de gewoonte op Nieuwjaarsdag buren en kennissen op te zoeken, op el- kaars gezondheid te drinken, en de Sin terklaasviering in December, werden door andere Amerikanen overgenomen en worden tot op heden in ere gehouden. Resumerende: Een zeer interessante, goed gedocumenteerde bydrage ter ver spreiding van de kennis over het hui dige Amerika en die betreffende het embryonale tijdperk. Een subliem voor beeld, hoe voorlichting in het buiten land dient te geschieden. Afvalwedstrijd LSB 1951 Bekerhouder uitgeschakeld A. Barkema, de houder van de fraaie „Ooms"-beker, werd gisteravond ont troond. J. Kanbier van „Vriendenschaar" verdedigde zich met een pion achter zó taai, dat nummer één niet meer kon be reiken dan een gelijk spel. Ook Jerry Bey had heel wat moeite. Zyn party tegen de L.S G.-er A. de Groot werd af gebroken in een ongeveer gelijkwaardige stelling. De jeugdkampioen van de L.S.B., P. M. m Bemmelen. won netjes van de Phi- lidor-man Th. P. v. d. Berg. Vier spelers hebben zich thans reeds an een plaats in de halve finale ver zekerd: J. Kanbier (Vriendenschaar), J. M. Volders (Philidor), W. F. Schüse (Phi- lidor) en P. M. van Bemmelen (L.S.G.). S/eer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" et inl

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3