MAAND nog BOYD BACHMAN in AVIFAUN Pemix I en II wonnen na achterstand Derde klassers in de andere districten AVIFAUNA in wintermaanden naar Amsterdam NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBfi Fernlx I, dat vorige week tegen Rotterdam-Zuid zo'n prachtige wedstrijd speelde, liep in de strijd tegen Thor in Rotterdam Zaterdag voor rust naar zijn vorm te zoeken. Met name de beginaanval, die vorige week zo goed op dreef was, bleek er volkomen uit. Hoewel de Leidenaren met tegenwind begonnen, ging de strijd voor rust gelijk op en Thor wist na 10 min. de leiding te nemen (10). Pernix kon voor rust niet gelijkmaken. Fiks weer in de 35e min. (42). Dit werd de ruststand. In de tweede helft hebben de Oranje kragen üit een ander vaatje getapt. Het spel was nu zeer bevredigend en met de wind mee legden de Leidenaren overwicht aan de dag, dat de overwin ning nog vrij vlot kwam. Direct na de hervatting was het de Leidse aanvoer der die een vrije kans benutte (11) en Henk v. d. Vegte en Gerard Boter hadden daarna slechts 10 minuten nodig om de stand op 13 te brengen. Nog even werd het gevaarlijk, toen het handig spel 25 min. voor tijd 2—3 werd. Nlek v. d. Meij zorgde echter spoedig voor 24 en de zege werd 5 min. voor tijd nog onderstreept, toen de Leidse aanvoerder scoorde uit een doorbraak. De 52 zege geeft de krachtsverhouding vrij goed weer. De strijd om de leiding in de le kl. Z.-H.-N. tussen Fiks en Pernix II is een buitengewoon spannende geworden had een vrij sensationeel verloop. Hij be gon na enig verkennen met een Fiks- overwicht, vooral door prima verdedigen, terwijl de Fiks-aanval binnen een kwar tier twee Leidse verdedigingsfouten af strafte (20). Direct na de wisseling hadden de Pernix-reserves even pech en toen kort daarop Fiks weer succes had (30), leek het er op, dat de Oegstgees- tenaren een vlotte zege zouden behalen. Na 19 min. maakte Pernix 2 er alleszins verdiend 31 van en ging de strijd iets keren. Toch werd er door belde partijen binnen 5 min. gescoord. Eerst de Leide naren in de 32e minuut (32) en toen Lisser Boys kreeg klop von V. O. G. (5—2) V.O.G. had Zaterdag aan de Fruitweg in de wedstrijd tegen Lisser Boys over geluk niet te klagen, al dient onmiddel lijk gezegd dat de ploeg in zijn geheel een goede partij vertolkte. Vooral de voorhoede speelde goed samen. Het elftal van Lisser Boys had deze middag niet veel fortuin en vooral de voorhoede had met pech te kampen. Lisser Boys dient in den vervolge grensrechter aan te stellen, die op de hoogte is van de spelregels. Ware dit het geval geweest, dan had hij moeten vlag gen voor een buitenspel geval van Hart man van V.O.G". Scheidsrechter de Rie- mer ging ditmaal af op de grensrechter, die niet vlagde en derhalve kende hij het doelpunt van Hartman toe. Het was overigens een sportieve wed strijd. V.O.G. heeft de overwinning ver diend door zijn hard zwoegen. De Hagenaars namen vrij spoedig de leiding door Lindelauf (1—0.). Maar prompt hierop liet doelman Vreeken een schot van Schniedewind glippen (11). V.O.G. bleef in het offensief en Hart man gaf VOG opnieuw de leiding (21) waarna Griekspoor de balans in even wicht bracht (22). In een zuiver bui tenspelpositie gaf Hartman VOG op nieuw de leiding, terwijl dezelfde spe ler nog voor de rust er 42 van maakte. In de tweede helft was Lisser Boys grotendeels in de aanval. De gasten kon den echter hun veldmeerderheid slechts door een doelpunt van Griekspoor uit drukken. Tenslotte bracht Siem van Dam VOG met een vijfde doelpunt In veilige haven (5—2). KatwijkHazersw. Boys 60 Een aardige wedstrijd, waarin „Kat wijk" zich uitgesproken de meerdere toonde. De ruststand: 10 deed echter niet vermoeden, dat de nederlaag voor de bezoekers zo zwaar zou worden. De Katwijkse voorhoede, die by ty- den zwak schoot, werd door de uitste kende halflinie zo goed gevoed, dat ze wel moest doortasten. In de tweede helft gebeurde dat met groot succes, hoewel ze hierby werd geholpen door een vermoeid rakend Hazerswoudse Boys. De verdediging van de Boys bleef lange tijd, onder leiding van een goed spelende doelman Verhork, meester in eigen huis. Het was geen schande, dat ze tenslotte moest capituleren. De uit vallen, die de Hazerswoudenaren kon den lanceren, vonden keeper Zwaan op de juiste plaats. Na 10 minuten spelen maakte rechts buiten C. Haasnoot, uit een corn. sahitterend doelpunt: 10. Direct rust waren het de gasten, die flink op kwamen zetten. „Katwyk" vertoonde toen verschillende zwakke plekken- Zwaan redde bij een hard schot op het nippertje. Toen „Katwyk" dit offensief de kop had ingedrukt, kwamen de doelpunten in serie. Achtereenvolgens werden goals gemaakt door rechtsbinnen K. Haas noot (2), linksbuiten Hoogenkamp. linksbinnen Dubbelaar (uit een straf schop) en midvoor Kadé.. Het laatste doelpunt werd cadeau gegeven door een totaal leeggespeeld team. Na rust rijn de Oranjekragen met wind mee meestal in de meerderheid geweest. Vooral omdat de Leidse dames de ster kere Oegstgeester dames beter party gaven, terwyi het Leidse heren-zestal homogener was dan de Fiksers. Het werd 43 na 10 min., waarna Fiks enkele felle aanvallen opbouwde, die keurig af geslagen werden. Halverwege de tweede helft werd het met een ver schot geiyk. De vakwisseling bood Pernix 2 de grootste kansen. Vry vlot werd de stand op 46 gebracht en kwam de Leidse zege niet meer in ge vaar. Fiks miste in deze periode twee strafworpen. Het werd zelfs nog 47, maar ongetwyfeld was dit geflatteerd. Pernix 2 had een kleinere overwinning verdiend. De strijd was sportief en de Leidenaren zyn nu lijstaanvoerder. Pernix 4Pernix 3 was vry eenzydig en de 18 uitslag is niet zover naast de krachtsverhouding. Pernix 3 staat nu met Ons Eiland aan de kop van kl. 2A. Pernix 5 tenslotte won vrij gemakkeiyk van het Leiderdorp se Velocitas 2. Het werd 6—0. Leiden 2—A.R.O. 2 0—4 Het was niet eens nodig, dat het, dit maal volledige A.R.C. 2, in z'n beste vorm stak om Leiden 2 een fikse neder laag toe te brengen. Want was de voor hoede op dreef geweest, dan zouden d.e gastheren er nog slechter afgekomen zyn. Maar midvoor Boo; had z'i niet en ook de vleugelspelers deden net maar matig. Dat A.R.C. zo royaal won was dan ook te danken aan de verdediging, waarin Van Egdom weer voortreffelijk stopper- de en een nachtmerrie vormde vc Leidenaars. Welgeteld kreeg doelman Van Wilgen de gehele wedstrijd slecats één gevaarlyk schot te verwerken. Dan had z'n collega aan de overkant het drukker. Ondanks het feit, dat lat en palen hem enkele keren te hu'p kwamen, raakten ook nog vier schoten de roos. De rust kwam met 0—1, door rechts binnen De Graaf. En in de tweede helft was het linksbinnen Koopman, „ouw Gys", die het met drie doelpunten wee best deed. Stand res. derde klasse A In de res. 3e klasse A is de stand momenteel: Noordwyk 2 3 2 1 0 5 15—9 A.R.C. 2 2 2 0 0 4 9—0 Quick Boys 2.... 2 2 0 0 4 134 Leiden 23 1 1 1 3 Rynsb. B. 2 3 1113 512 Ornas 2 2 0 1 1 1 34 Ter Leede 2 2 0 1 1 1 812 Jodan Boys 2 3 0 1 2 1 5—12 Semper Altius 2.. 2 0 0 2 0 Ook „Huizen" en Sparta verloren al Hoewel het eigen district volop de dacht vraagt door de vele verrassingen van de drie competitiedagen, die nu ach ter de rug zyn, willen we ook zo n dan de aandacht vestigen op de andere districten, althans voor zover het de 3e klassen betreft. En dan zien we, dat de 3e klassers uit de laatste kampioenscom petitie het allerminst gemakkeiyk heb ben. Zowel landskampioen Huizen, als Sparta uit Enschede, hebben al een ne derlaag achter de rug, beide toevalliger- wyze op dezelfde dag en met 10. Het herstel is er weer, gezien de resultaten van Zaterdag. In West I gaat Spakenburg naar houding het beste. Ernstig was de currentie van S.S.V.U., dat het vorige seizoen met moeite mee kon, staat nu na een overwinning met 21 op Zuid- DAMMEN HazerswoudeLisse 39 Voor de hoofdklasse dammen werd te Hazerswoude gespeeld tussen Hazers woude en Lisse. Het was de eerste wed strijd voor het seizoen 1951—1952. Er v/erden verschillende blunders gemaakt De heer J. C. Windhorst speelde een zeer fraaie partij. De voorlopige uitslag is 9—9. De afgebroken partij zal vermoede- hjk remise worden. In dat geval wordt de eindstand 1010. De gespecificeerde uitslag is: D. Has- sefras (Hazerswoude)n.o. (Lisse) 20; J. J. Hassefras—J. Algera 0—2; mr K. J. MatzeA. v. Rossem 02; A. Br. Dors man—Jac. v. d. Poel 1—1; L. Matze—J. van Hal afgebr.; A, J. van TolP. G. Balkenende 11; J. C. WindhorstJoh. Langroek 2—0; J. Burggraaf—A. Bal kenende 11; M. KroonJ. Duiven voorde 02; L. J. HoogeveenG. v. d. Stelt 2—0. H.D.C. II—Lisse II Het tweede tiental van H.D.C. speelde zijn eerste competitiewedstrijd voor de tweede klasse L.D.D.B. tegen Lisse II. De voorrlopige uitslag is 13—5 in het voordeel van H.D.C. De komende week staat voor beide tien tallen een thuiswedstrijd op het program ma. en wel voor HDC ILDV II en HDC II—LDV III, resp. voor de eerste en de tweede klasse L.D.D.B. [ubileumtournooi Haagse Schaakbond op 1 Oct. Op Maandag 1 October zal het schaak- tournooi, dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Haagse Schaak bond zal worden gehouden in het ge bouw van de Nutsspaarbank, Riviervis markt 5 officieel worden geopend. De ronden luiden als volgt: Maandag 1 October 1951: DonnerEuwe; Muil wijk—Van Donk; Dinsdag 2 October 1951: Van DonkDonner; Muhring Muilwijk; Woensdag 3 October 1951: DonnerMuhring; EuweVan Donk; Donderdag 4 October 1951: Muhring Euwe; MuilwijkDonner; Vrijdag 5 October 1951: hangpartyen; Zaterdag 6 October 1951: EuweMuilwyk; Van DonkMuhring. De wedstrijden vangen aan om 6 uur •m. Er wordt tot 11 uur gespeeld- Het speeltempo bedraagt: 45 zetten in ia uur, vervolgens 18 zetten per uur- Zaterdag 6 October vangt de wedstrijd des middags om 4 uur aan. Het tournooi staat onder de leiding van de heren, G. Zittersteyn (tydschr. comm. KNSBlen Wynand J. v. d. Leeden (comp. leider van de HSB). Afvalwedstrijd L.S.B. '51 Gisteravond werden reeds enkele par tyen voor de vierde ronde gespeeld. Ver rassingen leverden ze niet op. Het kra nige V.T.L.-duo v. d. Zon—Dingjan werd door resp. W. F. Sohtiss en J. M, Volders (beiden Philidor) uitgeschakeld. De par ty tussen J. Kanbier (Vriendenschaar) en A. Barkema (Philidor) werd afge broken. ZM-handbal Strijt Ridderlyck kraakte D.O.S. Ongetwijfeld is het fraaie herfstweer van gunstige invloed geweest op het enthousiasme waarmede de handballers (sters) jJ. Zaterdagmiddag de sportieve strijd streden. Opvallend was het hoge tempo waarin alle wedstrijden werden gespeeld. Een fraaie wedstrijd was bo vendien de ontmoeting S.R.Wilton Feyenoord waarin de gastvrouwen zich duidelyk de meerdere toonden Schiedamse vriendinnen. S.R. zegevierde met 50. D.O.S. bood Rouwkoop moedig tegenstand, doch kon toch niet verhin deren dat de Voorschotense dames met een overwinning (34) huiswaarts keer den. KatwykMaasdyk kon niet door gaan, omdat Katwyk niet de beschikking over haar terrein had. De reserves S.R. ontmoetten thuis de reserves Rouwkoop. Deze pittige wedstryd werd door Rouwkoop 2 gewonnen (23) zy het goede aanvalsspel van Nel Klaveren. By de heren kwam O.K.K. goed de dag. Haar moeilijke uitwedstrijd bij Wilton Feyenoord te Schiedam kon zy ;en zegevierend einde brengen. Uit- 811. Aan de Fruitweg bond S.D.O. de strijd aan met S.R. 2. Na afloop van deze boeiende wedstryd verklaarde de scheidsrechter dat de stand 76 in het voordeel van S.D.O. was, doch S.R. kon zich hiermede niet verenigen; volgens 5.R. zou de stand 77 zijn. Aldus werd 7—6 uitslag genoteerd onder protest S.R. In de nederlaagserie van S.R. ontmoetten twee oude rivalen elkaar op het Stokroosveld. SR. bleek echter veel sterker te zy'n dan D.O.S. De groenwitten kraakten de blauwwitten met 17—3. Wedvlucht jeugdgroep L.P.C. Zaterdag hield de Jeugdgroep van de L.P-C- een wedvlucht vanaf Tilburg; le duif te 1.58-50 uur; laatste duif te 217-58 uur. De aankomst was als volgt: J Veilbrief 1, 2, 4, 15, 16; J v d Weele 3. 7, 8, 19; H van Oosten 5, 29; J Onvlee 6, 10, 14; H Zwart 9, 11, 28; J Driessen 12, 26. 30; B Brandt 13, 22; J Montfrool 17; J Zeegers 18; J Alkemade 20, 21: J Dreef 23, 25; N Vogelenzang 24; T de vogels aan het hoofd. Voor S.N.L. wordt het zo langzamerhand critiek, want de Amsterdammers behaalden nog geen en kel punt, evenmin als SIZO, dat zich wel aan het herstellen is. Huizen kon het nl. Zaterdag met moeite tot 12 brengen in Hillegom. IJsselmeervogels blyft mee tellen, dank zy de 31 zege op S.N.L. De stand is in deze klasse: IJmuiden Spakenburg Huizen SSVU IJsselmeerv. Zuidvogels Kennemerland SIZO SNL 2 1—5 8—4 24 9—1 2—14 8—3 2—14 12—6 1 1 3 3—1 1 2 2 5—7 1—12 2—4 3 313 3 5—15 In het Oosten vraagt de prestatie het pas gepromoveerde DOS de volle aandacht. Weliswaar konden de Vrlezen- veners het Zaterdag niet verder brengen dan 22 tegen DVS '33, maar zy hebben toch maar vast 5 punten. Sparta her stelde zich door een 41 zege op Vee- nendaal, een zege, die echter niet al te hoog moet worden aangeslagen, want de Veenendalers hebben nog geen enkel punt. Hetgelfde geldt voor WHC, dat in DOVO met 21 de meerdere moest kennen. DOVO gaat nu aan de kop. Excelsior, dat by een zege ongeslagen zou zyn gebleven, kon het niet zo ver brengen, want de Ryssenaren moesten in Sportclub Genemuiden met 3—2 de ster kere erkennen. Hier luidt nu de stand DOVO 3 2 1 5 7—3 DOS '373 2 1 5 9—4 Genemuiden 3 2 1 5 10—6 Excelsior '31 3 2 1 4 6—3 DVS '33 3 1 1 1 3 3—5 Sparta E 2 1—12 4—2 Nunspeet 2 1—12 3—3 22 3-7 Veenendaal 33 1—l] Schoolschaakwedstrijden in Alphen In de kerkzaal van de Martha stich ting aan de Raadhuisstraat werden gis teravond de twee eerste ronden verspeeld van de onder auspiciën van de Alphense schaakclub georganiseerde schoohved- stryden. De strijd wordt gevoerd om de burgemeester Schokking-wisselbeker. Het eerst werd de beker in 1Ö49 gewonnen door Lyceum I, het tweede jaar door Lyceum II. De heer A. H. Hooijer, voorzitter A.S.C., opende de avond. Spr. bracht alle medewerkenden dank, inzonderheid de directie van de Martha stichting en de heer M. Verburg (Alphens schaakkam pioen) voor de organisatie van de wed strijden. De groepen kwamen na loting als volgt tegen elkaar uit: Martha stichting II— Chr. Techn. School 3—3; de laatste won na loting; Lyceum IIMartha stichting III 4—2; Lyceum I—Chr. Mulo 4—2; Openb. Mulo Boskoop—Martha stichting I 33; na loting won Boskoop. De tweede ronde gaf het volgende beeld: Lyceum I —Openb. Mulo, Boskoop 4-2; Chr. Techn School—Lyceum II 4—2. Verliezersronde: Chr. Mulo—Martha stichting I 3—3; Mulo won na loting. Martha stichting II —Martha stichting III 3—3; M.S. I won na loting. Maandag spelen Lyceum I en Techn. School om de eerste en tweede Om de derde en vierde plaats zullen stryden Openb. Mulo, Boskoop en T TT en zes(je plaats Martha stichting I Lyceum II, Chr. Mulo idem III. Het Britse en Franse voetbalteam Voor de voetbalwedstrijd tegen Frank rijk, Woensdag 3 October a.s. op High bury, is het Engelse elftal als volgt sa mengesteld: doel: Williams (Wolverhampton); achter: Ramsey en Willis (Tottenham Hotspur); midden: Wright (Wolverhampton mv., Chilton (Manchester United) en Cockburn (Manchester United); voor: Finney (Preston North End), Mannion (Middlesbrough) Milburn (Newcastle), Hassall (Huddersfield) Medley (Tottenham Hotspur). Reserves: Ditchburn (Tottenham Hot spur) doel, Dickson (Portsmouth) mid- "ên en Lishman (Arsenal) voor. Arthur Willis is de enige nieuwe „cap" in de ploeg. Het Franse team ziet er als volgt uit: doel: Vignal (Racing Paris); achter: Grillon (Lyon) en Salva (Ra cing Paris); midden: Bonifaci (Nice), Jonquet (Reims) en Firoud (Nimes); Alpsteg (St Etienne), (Ryssel), Strappe (Ryssel), (Lyon) en Doye (Bordeaux). Reserves: Domingo (Nice) doel, Hu- Damclub Leiden reikte prijzen uit Het was een byzondere avond v D.C.L., toen de clubkampioen, F. H. Franken Jr., gehuldigd werd. De voor zitter noemde hem een sympathiek lid, die door allen hoog gewaardeerd wordt. Hy ontving voor zyn prestatie een zilve ren lauwerkrans en een diploma. F. Lardee, kampioen le klasse, werd op dezelfde wyze bedacht. Het werd een ware prijzenregen. Medailles werden uit gereikt aan: W. F. v. d. Reyden (2 stuks), G. Rysdam, F. J. v. d. Velde, J. Vermeu len en P. Olivier. Een fraai zakdambord (eerste prijs bordenwedstrijd) verkreeg W. Laterveer en F. J. v. d. Velde nan nog een aardige miniatuurbeker in ont vangst. Een extra prijsje incasseerden F. H. Franken Jr. en I. Laterveer. Op de voor de zomercompetitie uitgeloofde oorlogsdamboeken „Wat wy misten' legden beslag: F. H. Franken Sr., F Laterveer en W. Schimmel. De snel-afvQ'Lrace viel byzonder in de smaak. Er moest in een zeer snel tempo gespeeld worden, n-L 50 zetten in 20 minuten! Ook hier was de clubkampioen bij de primeurs, alhoewel I. Laterveer en E. de Wekker sprinters-in-de-dop bleken te zyn door het maximum aantal punten (9) te behalen. Zij deelden de le prys (een kaas) en de 2e prys (sigaretten). Andere pryzen verwierven de clubkam pioen en zyn vader F. H. Franken Jr., F. Laterveer en het erelid S. v. d. Reek. D.C.L. II speelt 1 October zyn eerste competitiewedstrijd te Katwijk. Het eerste tiental speelt 10 October thuis tegen O.G.B. uit Bodegraven. Eerste overwinning van Keiler Keiler heeft gisteravond in Haarlem in de 14e party om de Wereldtitel dam men voor de eerste maal een overwin ning behaald. Na 67 zetten gaf Roozen- burg de party op. De stand is thans: Roozenburg 15 punten, Keiler 13 punten. Haags Gerechtshof Tegen autorijder verhoging van straf geëist De Amsterdamse automobilist C. L. E. die wegens het veroorzaken van zwaai lichamelijk letsel tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis en ontzegging vai rybevoegheid voor een jaar was ve deeld. stand in hoger beroep terecht het Haags Gerechtshof. Hy was pas in het bezit van een rijbe wijs, toen hy met een auto van Den Haag naar Amsterdam reed. By Oegstgeest zag hy een pyl naar links en zonder zich te bedenken sloeg hy af. Hy had daar by niet gemerkt, dat er eerst om een plein tje moest worden gereden en was daar voorlangs gegaan. Een automobilist, die uit tegenovergestelde richting naderde, was hierop niet verdacht en zo ontstond de botsing. De procureur-generaal vond opgelegde straf niet juist. Aangezien verd. zich had voorgenomen, om nooit weer in een auto te stappen, kwam eigenlijk alleèn geringe boete te zijnen laste. Wat is gebeurd, noemde de procureur-gene raal verreweg onbenullig en daarom eiste hy twee maanden hechtenis. De verdediger wilde het ongeval wyten aan een denkfout van zyn cliënt. Hy verzocht het Hof de in eerste instan tie opgelegde straf te bevestigen. Op 5 October zal het Gerechtshof uitspraak doen. Hoofdstad biedt meer iaciliteiten Niet onmogelijk, dat het vogelpark definitief overgeplaatst wordt? HET AVIFAUNA-MUISJE de verplaatsing gedurende de wintermaanden naar Amsterdam heeft een langer staartje dan men aanvankelijk zou hebben gedacht-. Dit staartje reikt namelijk tot in het gemeentepolitieke beleid van Alphen aan den Ryn. Visserijgolfjes Opvangregeling voor haring op 1 October Met ingang van 1 October treedt de nieuwe opvangregeling voor zoute haring werking. De reders zullen van ieder kantje haring, dat wordt aangevoerd, f 2 betalen, om zodoende een fonds te en voor de opgevangen haring. Alle haring, die een bepaalde prys niet haalt, wordt uit de markt genomen. Deze prijzen zyn: voor volle haring f 29—31, voor steurharing £27- yle haring f 23, naar gelang de kwaliteit. De opgehouden haring wordt opgeslagen, terwyl de haring ferieure kwaliteit aan de vismeelfabrie- ken zal worden verkocht. Schraal, dus duur Het geringe aanbod van de platvissoor ten was gisteren wel een der voornaam- oorzaken van hun zeer hoge pryzen. De grote schol haalde een uitzonderlijk hoog niveau: ƒ80 per kist. De kleine schol II deed het ook niet slecht met 40 per kist. Voor de verse haring voldoende vraag. Goede soorten werden betaald met 18—13 per kist. De blauw- pypjes bleven eveneens styf aan de prijs brachten het tot ƒ20 per kist voor de grove soorten. De wyting, die Zaterdag iets in prys was achteruitgegaan, kon door gebrek aan andere rondvissoorten pryzen verwerven van ƒ2420 per kist. De noteringen van de fynvis bleven veranderd, zodat de grote tong v 4.354.25 opbracht en de kleine tong II ƒ1.251.10 per kilo. Vandaag Vandaag kwamen van de trawlervloot aan de afslag de Mary met 2200 kisten haring, 50 makreel, en 50 diversen en de Vikingbank met 1700 haring, 150 ma kreel en 50 diversen. Verder kwam er ien achttal loggers, dat gisteren verstek liet gaan. Deze loggers hadden een aanvoer van 150 kisten diversen, 1600 haring, 100 schelvis en piepers, 55 kabeljauw en gul, 115 wyting, 300 ma kreel, 25 schol en platvis en 400 stuks styve kabeljauwen. En morgen Voor zover het trawleraanvoeren be treft, was het aanbod voor de Woensdag- markt reeds gisteren verzekerd. De Jo hannes Polderman kwam binnen met 1400 kisten haring, 450 makreel en 10 diversen, de Abraham met 2700 haring, 50 makreel en 50 diversen en de Simon de Danser met 1150 haring, 500 makreel en 150 schelvis en piepers. Verder kun nen nog enkele Noordloggers worden verwacht. In f uit Gisteren kwamen binnen: KW 85 KW 161, KW 14, KW 44 en KW 65. Naar zee ging de KW 23. Keizerin Soraja van Perzië vliegt morgen naar Zwitserland voor medische behandeling, aldus Reuter- De Ned. Vereniging voor Vry handel heeft een nieuw, zeer be knopt geschriftje uitgegeven onder de titel „Overbodige Verbazing". We meldden reeds, dat de redenen eventueel overplaatsen van het bedrUf naar de Apollohal waren: het verschaffen van een warmer onderkomen aan d< gels en het trekken van meer bezoekers. De directie van Avifauna is bovendien van mening, dat zy grote orkesten ei dere attracties slechts op economisch ver antwoorde wyze kan arrangeren, indien het gemeentebestuur vergunning leent tot dansen op Zondag. En wat dit laatste betreft is het Alphense gemeente bestuur niet toeschietelijk, aldus de heer Van den Brink. Amsterdam daarentegen blykt wel zins te zyn, alle mogelyke faciliteiten te verlenen, die maar nodig zyn om Avi fauna in al zyn omvang en met alle con sequenties in de hoofdstad te exploiteren. Men ziet daar in de aanwezigheid van Avifauna gedurende de winter een at tractie méér om het vreemdelingen ver keer te stimuleren. Bovendien zal Avi fauna rsi lieve cent aan vermakelyk. heidsbelasting in de Amsterdamse ge meentekas brengen. Behalve door het Amsterdamse ge meentebestuur wordt een overeenkomst met Avifauna ook gestimuleerd door de vereniging van hotelexploitanten, die ongetwijfeld ook voordeel zullen hebben het toenemende vreemdelingenver- De heer Van den Brink deelde ons Rijksuitgaven voor de Leidse academie In de Onderwysbegroting wordt ge raamd in 1952 aan de volgende objecten van de Leidse universiteit de daarbij ge noemde bedragen te verwerken: 2de etappe voltooiing gebouw van het Academisch Zieken huis 800.000 Nieuw physiologisch labora torium 350.000 Herinrichting anorganisch- chemisch en physisch-che- misch laboratorium 70.000 Herinrichting en uitbreiding anatomisch-histologisch la boratorium 180.000 Keuze uit enige plannen 95.000 Totaal te verwerken 1.495.000 mee, inderdaad de bedoeling te hebben, de vogels, de amusementsafdeling ei groot deel van de planten naar de Apollohal over te brengen. Dan zal het vogelpark met ingang van 1 November sluiten en het aanvankelijke plan, om tydens de weekeinden van de winter maanden de poorten open te houden, gaat dan geheel van de baan. De heer Van den Brink zet zo zeide hy deze stap niet gaarne, „ware de medewerking van het Alphense gemeen tebestuur wat loyaler". Men mag zich te Alphen niet blind houden voor de mo gelijkheid, die in dit tijdelijke vertrek schuilt: nameiyk dat Avifauna straks niet meer zalrferugkeren naar zyn baker- ma* als het in de hoofdstad beter be valt. Een eventueel vertrek zou neerko men op een ontberen van 100.000 ver- makeiykheidsbelasting voor de gemeen tekas. Meer rijkspolitie bij grensbewaking Sinds 1936: Eerste Russische kol* in ons land Gisteren is in de Amsterdam ven aangekomen het Russische sjl uit Riga met een lading van Donetz-anthraciet. Dit is voor het eerst sedert 1$ een kolenschip uit de Sowjet-Unie. land arriveert. Deze kolenleverant- schiedt volgens de handelsoveree sten tussen Nederland - Rusland.' Vier molens bij Zevenhui blijven behouden De zgn. Molengang in de Twee! tróle uitoefenen op het postverkej vier windmolens bestaat, loopt gevi verdwijnen doordat het polderty heeft besloten tot het stichten va; dieselgemaal. Daar het verdwijnec deze molens aan de Rotte een gevj slag zou zyn, heeft minister Rutté zyn begroting voor 1952 een bedra; 7500 uitgetrokken voor restauratl De rijkspolitie zal meer dan tot dus ver worden ingeschakeld by de grens bewaking. Voorts zal bij het ministerie van Justitie de functie van administra teur der grensbewaking Ingesteld den. De beide districten van de dienst der politie te water zullen tot nieuw district verenigd worden. Dit deelt minister Mulderye mee in de toe lichting op de begroting 1952 stitie. Minister Van Maarseveen zegt in zijn toelichting op de begroting van Binnen landse Zaken te betwyfelen of het zit tende kabinet nog tot een oplossing van liet reeds vele jaren hangende politie- vraagstuk zal komen. Ook minister Staf uit Ottawa terug Minister Staf is Zondagnacht va_. de byeenkomsten van de Atlantische Raad te Ottawa per vliegtuig op Schiphol teruggekeerd, samen met de vice-admiraal jhr E J. van Holthe, die veneens deel uitmaakte van de Neder- ndse delegatie. De minister verklaarde op Schiphol, dat in Ottawa een bevredigende finan ciële regeling is getroffen, waardoor luchtmachten der NATO-landen thans van elkanders vliegvelden ge- Deze raming is gebaseerd op een voor lopig bouwplan voor 1952. Indien uit het'. -- definitieve bouwplan zal blijken, dat het| bruik Jtunnen maken op basis uitgetrokken bedrag te hoog is. zal het niet te verwerken bedrag worden geblok keerd. Voor de inrichtingskosten ten behoeve in de uitbreiding van laboratoria voor de organische scheikunde en de dierkun- :n van een afdeling voor de theo- retisch-organisch scheikunde alsmede op eerste termyn voor de inrichting var het nieuwe laboratorium voor de phy- siologie wordt een bedrag van 177.500 geraamd. Voor de inrichting van gebouw „at Academisch ziekenhuis wordt 200.000 aangevraagd. Naar een Brits-Egyptische overeenkomst Over Suez en de Soedan De Egyptische premier heeft verklaard, dat de betrekkingen tussen Egypte en Engeland een wending ten goede hebben genomen. Egypte en Engeland stonden op twee punten vijandig tegenover elkaar: 1. Inzake de Egyptische eisen voor hel vertrek der Britse troepen uit de Suez- zone. 2. De vereniging van Egypte Soedan. In de jongste Egyptische kabinetszit ting is nu een boodschap van de Britse minister Morrison bestudeerd. Deze bood' schap betreft de wederzijdse betrekkin- in het algemeen en voorstellen voor defensie-commando over het Midden Oosten. Stockdividend en emissie Holl. Bankunie Hollandse Bankunie zal aandeelhoudersvergadering in December voorstellen het dividend boekjaar 1950'51 te bepalen op 12% pet., 10 pet in certificaten van aandelen in contanten, teneinde de zicht bare middelen te vergroten in stemming met de aanzienlijke uitbreiding der omzetten en om de aandeelhouders de door de wet herkapitalisatie verleen de belastingfaciliteiten te doen benutten. Bovendien wil men einde November a.s. de inschryving openen op nom. f 1,5 mil- lioen certificaten van aandelen. Alle /e stukken r illen delen in de winst boekjaar 1951'52. Voor nom. f 1.250 000 zal een claim worden gegeven van 1 nieuw op 8 oude ndelen of certificaten. De koers uitgifte komt tussen de 150 en 165 Voor nom. f 250.000 wordt aan inschrij- het speciale recht gegeven, t elke vijf certificaten zonder claim op certificaat in te schrijven, tegen dezelfde koers van uitgifte. Dit recht is niet ver handelbaar. Het kapitaal wordt dus verhoogd met 2.5 min, terwyl uit onzichtbare midde- en agio een dotatie aan f 2,5 min aan openbare reserve zal geschieden. De jpitalisatie wordt dan f 12.5 min kapi taal. f 12.5 min reserve. Het balanstotaal, dat over 1949/50 f 444 millioen bedroeg, zal dit Jaar merkelijk stygen. Het kapitaal voc vestiging in Uruguay is overgemaakt, oor de vestiging in de Antillen is verdubbeld. De verhouding tussen middelen in guldens en vreemde valuta is niet nade lig veranderd. Op basis van een uitgiftekoers van 150 pet wordt de waarde van de nieuwe aandelen op 221.6 pet, de theoretische claimswaarde op f89.50 en het stockdivi dend op f239.50, op basis van een uit giftekoers van 165 pet, resp. 223.4 pet, f73 en 2238. „Leger" zorgt voor 3400 oud-gevangenen Het Leger des Heils hield vorig jaar toezicht op bijna 3400 ontslagen gevan genen. Voor het reclasseringswerk wa ren veertien bureaux en 54 afdelingen in geschakeld die vorig jaar in totaal byna 1400 voorlichtingsrapporten uitbrachten. Ook werden 158 voorwaardelyk in vrij heid gestelde gedetineerden in Leger- inrchtingen opnieuw voorbereid voor het werk in de maatschappy. Dit werd Zaterdag te Amsterdam mee gedeeld op het jaarlyks reclasseringscon- gres van het Leger des Heils, dat onder leiding van commandant E. C. Thykjaer werd gehouden, 's Avonds sprak mr Th Semeyns de Vries van Doesburgh, offi cier van Justitie te Rotterdam, over de taak van de sociale ambtenaar in dienst het strafgesticht. ELKE DAG EEN WARM MAAL Men hoort tegenwoordig nog wel een huisvrouw zeggen: ik kook maa: iedere dag een warm maal. Een boterhammen zyn toch ook goed dat komt veel voordeliger uit en be me bovendien heel wat tyd! Tegen dit denkbeeld moeten wij klem waarschuwen. Een broodmaaltü in voedingswaarde tegen een maar goed samengesteld warm opwegen, zou duurder (of veel bewi lijker) worden dan dat warme „gemakkeiyke" en goedkope broodi tijden zyn te eenzydig, leveren ons alle voedingsstoffen die we dagelijfc dig hebben en zullen daardoor op duur onze gezondheid schade doen. Waardoor is een warme maaltyd nodig om de voedingswaarde van on: gelijkse voeding volledig te maken? eerste plaats bevatten aardappeler groenten verschillende vitamines dingszouten, die in brood niet voorko o.a. vitamine C. Om de broodmaaltij dit opzicht volledig te maken, z een portie groentesla (liefst iedere van een andere groente) of inplaats van flink wat fruit (en fruit is dik duurder!) bij gegeven moeten worde: Verder komt er in een g o e c" maaltyd een eiwitryk gerecht v vis, kaas, eieren, een erwten- of bo gerecht of een bord pap, vla of pud als toespys. By een volledige broodm een van deze spyzen en dezelfde hoeveelheid als by de maaltijd gegeven moeten worden. Zoete broodbeleggingen maken de terhammen wel smakelijk en we: daarbij verzadigend, maar leveren practisch geen beschermende stoffen 'itten, vitamines, voedingszouten). brek hieraan door het overslaan van maaltijd zou als gevolg kun hebben: slapte en moeheid, grotere baarheid voor infecties, gevaar bloedarmoede, in het algemeen dus: minderde weerstand. Bovendien hebben we nog buiten schouwing gelaten, dat de eetlust velen door brood minder wordt o; wekt dan door dampend warme gere ten. De geur hiervan wekt reeds lust op! Vooral als het koud is "e warme maaltijd zo'n beho; en hoe vele koele dagen brengt laar niet in ons landje! Ook het gev eentonigheid (drie maal per brood) kan zich op de eetlust wrek waardoor men kans loopt te weinig eten. Afwisseling van spy's is in iet goede voeding nodig. Alles bijeengenomen blijkt wel, dat broodmaaltijd niet tegen een wa maaltijd kan opwegen, tenzij er veel k moeiten aan worden besteed. Nieuwsflitsen uit de omstreke LEIDERDORP Kinderen van „Doesbrug" genoten. Zaterdagmiddag werd voor de kinde in van de buurtvereniging „Doesbrug"' het Dorpshuis een filmvoorstelling ge> geven door de heer Freken van de firma Wolfslag uit Leiden. Niet minder dan tien amusante films werden e gedraaid Het behoeft dan ook geen betoog, dat de wezige kinderen erg in hun schik De voorzitter der vereniging, de heer W. de Jong, dankte na afloop de heer Freken hartelijk voor zijn mede' werking. Het is jammer, zo zei ons d< penningmeester, de heer J. de Jong, dat i dergelyke voorstelling verr keiykheidsbelasting betaald moet w den. Daardoor wordt het moeiiyk, v de jeugd van Leiderdorp iets te doen. OEGSTGEEST Veertig jaar procuratiehouder Op Maandag 1 October hoopt de heer 1. R. Janse van Mantgem, Rhijnzicht- weg 58, te herdenken, dat hy veertig geleden als procuratiehouder in dienst trad bij de N.V. Fabriek Wollen dekens voorheen J. Scheltema Janszn te Leiden. VOORSCHOTEN Opbrengst t.b.c.-colIecte De collecte voor de gezamenlyke Prot .b.c.-fondsen heeft het bedrag van 295,71 opgeleverd. 't Startschot ls gevallen Zaterdagavond waren velen samenge komen om de start mede te maken van het Geref. Jeugdwerk in Voorschoten in het nieuwe seizoen. Een aantrekkelyk programma met veel samenzang en ook declamatie bedoelde de jongeren voor het jeugdwerk te activeren. Een van de ledende heer J. Rietmulder vertelde :o al op een verenigingsavond wordt gedaan en ook wat er eigenlijk /el eens niet gedaan moest worden. De heer W. F. van Spronsen merkte op dat de ouderen de jeugd geen laks heid mogen verwijten: zij gaan dikwijls dat euvel mank. Tot hen die zeggen: „geen tyd" of „geen zin" zei spreker: „maék tijd en zin opdat ge, als straks wellicht een tyd komt, dat ge geen diploma iets hebt, een onver- gankelyke schat hebt verworven. MeJ. Ine Wagensveld declameerde voortreffelyk o a. van de Mérode „Belt! sazar" en van Anton van Duinkerk: „Preek van een oude r.egerprediki over de verloren zoon". Jan van Santbrink, die cok de zang begeleidde, gaf een improvisatie het orgel van: De Heer is mijn Herd: Na een kort opwekkend woord si: ds M. den Boer de by eenkomst. Gevonden en verloren VERLOREN: boekje met geld, au: wieldop, 3 pakjes margarine, leren k: derportemonnaie met inhoud, brui knipbeurs met geld, beige zadeldek rood meisjesvest, zilveren broche Delfts-blauwe steen, zilveren speld bl. steen, gouden schakelarmband om de andere schakel een diamant) gouden ring met steen, nieuw kleed, dames armbandhorloge met bandje. GEVONDEN: zwart geruite Frans leerboekje, breiwerk, heren han: schoen. Inlichtingen op het politiebureau. „De Zwaluw" Wedvlucht vanaf Mons, 189,24 km, gi lost om 12.30 uur met ZW-wind. eerste duif werd geconstateerd om 2 26 min. en 9 sec. en bereikte een s heid van 1629,27 m perminuut, de laa ste prijswinnende duif om 2 uur en 23 sec., snelheid 1278,09 m per De pryzen werden als volgt behaal: J. P. v. d. Assem 1, 2, 17; Fr. Hendrit 3, 4, 11, 16, 19; B. M. Keyzer 5, 10, 2 P. d'Haens 6, 15; V. L. Pierlot 7; M. Tt van Berne 8. 9, 13, 20; J. W. v. d. Huls 12; K. I. Waasdorp 14; A. de Graaf 21, 22. Damnleuws D.E.S. De slmultaan-seance, die de heer W Huisman, kampioen van de prov. dam bond Zuid-Holland, in Voorschoten heef gegeven, is voor hem een groot succa geworden. Gespeeld werd aan 27 borden De heer Huisman wist er 22 van te win vier eindigden in remise en 1 Voor sohotenaar wist het van de heer Huisman n. De heren G. Weggen, Oudshoorn, K. Ju en H. Akemulder be haalden remise. De heer G. Oostergo won zyn party. Hierna speelde Huisman nog blindpartijen. Beide partyen, tegehjker- tyd gespeeld tegen de heren G. Oostergo nn B. van Bemmelen, werden don- .blindspeler" gewonne-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4