Bij Luchtmacht straks 60 pet beroepsmilitairen Revolver en lege geldtas in Perzië Ministeriële wensen met betrekking tot onze universiteiten Drie Vlissingse Geuzen "Jj DINSDAG 25 SEPTEMBER} NI Zwaartepunt wordt verlegd Vrouwelijk Hulpkorps zal plaatselijk worden geoefend NAARMATE DE OPLEIDINGEN een meer technisch karakter krijgen, moet bij de opbouw van de strijdkrachten het zwaartepunt worden verschoven van de dienstplichtige naar de beroepsmilitair. Met het oog op de snelle ontwikkeling van de techniek is het niet mogelijk voor elk der onderdelen een vaste verhouding tussen dienstplichtigen en beroepsperso- neel te aanvaarden. Minister Staf streeft echter voor de luchtmacht naar een percentage beroepsmilitairen van 60 pet. Voor de zeemacht wil hij het huidige percentage van 75 pet handhaven. De minister deelt dit mee in de toe lichting op de Oorlogsbegroling voor '52. Het grootste tekort, zowel wat officie ren als onderofficieren betreft, doet zich gevoelen in de bezetting van de techni sche functies van leger en luchtmacht. Daarom zal volgend jaar een krachtige wervingscampagne worden gehouden. Voor sommige groepen lagere technische krachten is bü een vrijwillig langer ver blijf in werkelijke dienst een premie in uitzicht gesteld. Voor de hogere techni sche functies zijn maatregelen in voor bereiding om studenten die langer blij ven dienen, de reeds gemaakte of nog te maken studiekosten te vergoeden. (Advertentie, JjjEN REGERING, die met de handen in het haar zit, neemt haar toevlucht tot het houden van algemene verkiezin gen. De ironie van het lot wil, dat dit verschijnsel van onmacht zich voordoet hij Engeland en Perzië, de twee rivalen. Bij de regering van de Labour-premier Attlee zijn er tal van oorzaken tenlandse en binnenlandse .aard, welke hem in de positie hebben gebracht een koorddanser. Maar in Perzië is voornamelijk de oliekwestie, die de „zieke" man, premier Mossadeq. doet functionneren als equilibrist. Wat dat be treft, kunnen premier Attlee en de eerste minister Mossadeq elkaar de bevende hand reiken. Engeland wordt in sterke mate bedreigd door het spook der infla tie; de economische toestand baart zo gen. Daaraan is de noodzakelijkheid d herbewapening niet vreemd. Het huis houden van Perzië moet het hebben de opbrengst der oliebronnen en de olie vloeit niet meer. Hoe zou het beeld den voor een Frankrijk, waar de wijn- fabricatie werd stopgezet of een Neder land, dat geen zuivelproducten meer kar uitvoeren? Het feit nu, dat Perzië dooi een financiële déb&cle wordt bedreigd, verleent aan Engeland in het onverkwik kelijke olieconflict een sterkere positie. De labiele toestand van het Perzische regeringsbeleid heeft de Sjah doen be sluiten, een decreet voor algemene ver kiezingen te tekenen. Die zullen nu bin nen twee maanden gehouden worden, maar ongeveer drie maanden in beslag len. De vraag I dus, of Mossadeq in tussen al niet evenwicht verloren zal hebben beneden getuimeld. In de poëtische verbeelding kan men de Perzen misschien zien als slanke, hoog gestemde knapen, in het Perzische par lement vertonen zij zich met een blauw oog en geschonden gelaat! De oppositie klaagt steen en been over vervolgingen door extremisten, welke zich schuldig maken aan mishandelingen, de vroegere Nazi's waardig. Dezer dagen werd de zitting van hei parlement geopend met een exposé var Temoertasj, die een brief van het „moord- comité" overlegde, waarin hij wegens „hoogverraad" ter dood werd deeld. Een andere aanhanger oppositie zette zijn beroep op Mossadeq kracht bij, door met een verzegelde enve loppe te zwaaien, die zijn testament be vatte. De oppositie wordt bedreigd door politieke bandieten, die, naar zij beweert, duistere handlangers zijn van premier Mossadeq. Terecht kan men derhalve ir, Perzië spreken van een politieke zenu wenoorlog. Een aangename situatie dus, waarbij, aldus Reuter, een revolver voor een Per zische politicus even onontbeerlijk is als een actetas. Zaten er in die actetas maar Amerikaanse dollarbiljetten, m de inhoud bestaat uit lege briefjes. Zulks is het gevolg van de Britse tegenmaatre gelen, waardoor de ponden in Perzië niet meer kunnen worden gewisseld dollars. Het wordt nu moeilijk voor Perzen, uit Amerika te importeren. De regering van Attlee denkt daardoor Mossadeq een toontje lager te doen zin gen. In ieder geval zullen de financieel- economische moeilijkheden in Perzië de politieke onrust nog meer doen stijgen. Want een ware haat tegen het Westen wordt door de nationalistische politici gespuid. Momenteel is de situatie nog zo, dat er geen nieuwe olie wordt geproduceerd Wat er nog aan voorraden is, kan men slechts verkopen als er behoorlijke transportmiddelen zijn. En daar beschikt men niet over. Nu heeft de Perzische Olieraad aanspraak gemaakt op de bijna 3000 vervoermiddelen van de Anglo Ira nian te ,Abadan. De vervangingswaarde van deze transportmiddelen wordt op 110 millioen gulden geschat. Het resultaat van dit verzoek om overdracht is nog niet bekend. Met een variant op Shake- 1 de V. H. K. uitgebreid Het Vrouwelijk Hulpkorps zal be langrijk uitgebreid worden. Behou dens een vaste kern zal dit korps be staan uit vrijwilligers die op een soortgelijke wijze als bij de Nationale Reserve, dus ook plaatselijk, zullen worden geoefend. Nog dit jaar wordt een wetsontwerp ingediend om de rechtspositie van het V.H.K. te ver beteren. Voor adjudanten-onderofficieren zal de mogelijkheid worden geopend om tot derofficier te worden benoemd wanr zy daarvoor op grond van kennis, be gaafdheid en diensttijd in aanmerking komen. Bij de bevordering van hoofd officieren tot generaal-majoor zal de minister zich voortaan laten voorlichten door een raad van een aantal generaals. Materieel uit Amerika Wat de materieelvoorziening betreft, stellen de Ver. Staten o.a. ter beschik king: wapens, speciale militaire voertui gen, speciale soorten munitie, militaire verbindingsmiddelen, groot genie-mate rieel, vliegtuigen en schepen. Bij het onderbrengeJi van opdrach ten bij de binnenlandse industrie en bouwnijverheid zal de regering slechts afwijken van het beginsel van openbare of onderhandse aanbeste ding wanneer het gaat om dingen die geen vertraging gedogen. Voor nieuwbouw en verbouw van ie- gergebouwen is op de begroting voor het komende jaar 66 millioen uitgetrokken, voor bouw ten behoeve van de Kon. Marechaussee (waarvan de sterkte zal worden teruggebracht tot 2800 man) ƒ1.7 millioen. Voor bouw ten behoeve van de Kon. Landmacht op Nieuw-Gui- nea 4.5 millioen en voor subsidie Pro Rege ten behoeve van de Prot.-Chr. militaire tehuizen 80.000. Minister klaagt over: Afbrokkeling van het kader Volgend jaar 168 ambtenaren meer op Econ. Zaken De kern van de leidinggevende amb tenaren op het ministerie van Economi sche Zaken brokkelt steeds gevolge van de Verschuiving in het netto-inkomen. Deze kern is in do loop van twintig jaar ontstaan door selec tie uit jonge kraahten, die grondig zijn ingewerkt. Op het ogenblik is de kader vorming echter onvoldoende doordat de aantrekking van bekwame krachten die opgeleid kunnen worden op grote moeilijkheden stuit- Minister V. d- Brink geeft hierover zijn bezorgdheid te kennen in de toelichting op zijn be groting voor 1952. Het totaal aantal ambtenaren op het ministerie van Economische Zaken en de diensten en bureaux die daaronder vallen is van 1 Januari 1948 tot 1 Juli j-1. teruggelopen van ruim 20000 (waar onder 9600 distributie-ambtenaren) tot 4700. De ongunstige internationale standlgheden maken thans echter aanvulling met 168 ambtenaren nodig. Voor een suibsidie aan de Nederlandse centrale organisatie voor Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek heeft minister V. d. Brink bijna f 4,4 mil lioen uitgetrokken tegen fl millioen in het lopende Jaar. ■GLOBE" SNIPPERS Spaak, de voorzitter van de Europese Raad in Straatsburg, die de afgelopen vier dagen in Hamburg verbleef, is al daar in een ziekenhuis opgenomen. Professor Bansi van het St George zie kenhuis verklaarde echter, dat Spaak's ziekte niet van ernstige aard is. ir In de opslagplaats der distilleerderij van het Benedicttijner klooster te Sarria, ge legen in de Spaanse provincie Lugo, brak een ernstige brand uit. Hierbij kam een persoon om het leven, terwijl twee werden gewond. De schade, wel ke op verscheidene millioenen peseta's wordt geschat, omivat het verbranden van waardevolle boeken en kunstwer ken. Het klooster zelf, dat uit de 16e eeuw dateert werd verwoest, maar ge lukkig bleef de 18e eeuwse kerk in tect-De Benedicttijner likeuren zijn be roemd. ir De apotheker van de Paus, Liuigi Lan-geli, is gisteren plotseling overleden. Hij bereikte de leeftijd van 74 jaar. Zijn apotheek stond sinds 1700 bekend als de apotheek van de Paus. In het Boucicault ziekenhuis van Pa rijs is voor het eerst een televisie uit zending in kleuren gegeven van een operatie. Meer dan 800 chirurgen kon den in de aula de verrichtingen volgen- De opererende chirurg gaf uitleg, door middel van een microfoon in zijn mas ker. Een 22-jarig Zwitsers meisje viel flauw, toen zij, na bijgekomen te zijn van een auto-ongeval te Livomo, ont dekte, dat zij zich in een lijkwagen be vond. De lijkwagen, die van een be grafenis terugkeerde, was toevallig het eerste voertuig, dat langs de plaats van het ongeval kwam, endiende nu voor het vervoer naar het ziekenhuis- ir Een stuwadoor, George Nance in Cali- fomië. die 90 kilo weegt en .spieren als kabeltouwen" bezitwon onlangs twee prijzen voor het borduren kraagjes, mouwopslagen en kussen slopen. Wegwijzers krijgen andere kroon De A.N.W.B.-wegwijzers, die nieuw geplaatst of herschilderd worden, zul len in plaats van het gevleugelde wiel, dat thans bij alle wegwijzers de paal bekroont, vignetten met het A.N.W.B.- embleem worden bevestigd. De A.N.W.B. heeft dit besluit uit zuinigheidsoverwegingen genomen en is tevens van het standpunt uitgegaan dat het gevleugelde wiel een te alge meen symbool is, zodat vervanging door het A.N.W.B.-embleem blauw met witte letters wenselijk was, daar de A.N.W.B. toch de bond is die de wegwijzers plaatst. Alle weg wijzers, die hiervoor in aajimerking komen, zullen dus te zijner tijd het nieuwe embleem krijgen. speare uit diens „Merchant of Venice' men van Mossadeq zeggen: „zijn geest wordt op de olievelden geslingerd' althans niet op de Oceaan! Deze zwakke figuur Mossadeq heeft zovele malen zijn ultimatum op de Brit ten afgeschoten, tot het tenslotte niet een dreigement, maar een verzoek werd om de besprekingen te hervatten! Zoals wij Zaterdag nog onder telegram hebben vermeld, zijn de Britten niet ingegaan op deze offerte, omdat e i geen nieuw voorstel met een gun stiger perspectief werd gedaan. De Sjah voelt „olie-nattigheid" en vandaar, dat hij zijn Perzen heeft gewaarschuwd, de nationale eendracht te willen bewaren, de handhaving van een grondwettelijk bewind, terwijl hij mede heeft geadvi seerd. maatregelen te treffen om de brede massa van het volk op te heffen haar armoedige omstandigheden. Want waar nood en armoede heerst, krijgt het links-extremisme van de Toedehpartij. al dan niet gesteund door de Sowjet Unie, een kans. De Sjah gaf hiermede een duidelijke wenk aar groot-grondbezitters, waarvan de brede assa volkomen afhankelijk is. Ofsehoon enerzijds niet te ontkennen valt, dat de missie van de Amerikaan Averell Harriman niets heeft uitgewerkt, het anderzijds merkwaardig, dat er in Teheran een nieuwe Amerikaanse am bassadeur is aangekomen, namelijk Loy Henderson. Vermoedelijk zal, na het ver trek van Grady, Loy Henderson aandrang uitoefenen op Mossadeq om het contact met de Britten weer op gang te brengen. Maar dan moet Perzië behoorlijke voor waarden doen, die voor de Anglo Iranian i de Britse regering aanvaardbaar zijn. Perzië beweegt zich politiek en econo- isch op een zeer duistere weg, waarbij uit de nevelen het spook opdoemt van de vermoorde premier Razmar Tekort bij de radio werd een overschot Het tekort van f 2,6 millioen dat in 1947 bij de radio-omroep is ontstaan, heeft men vorig jaar geheel ingelopen. De opbrengst van de luisterbijdrage, die voorzichtig was geraamd, heeft de uit gaven van de omroep uiteindelijk be langrijk overtroffen. Er is dus een over schot. Dit betekent echter niet dat de omroep een teveel aan financiën zou bezitten, want reserveringen zijn hoogst noodzakelijk. In de eerste plaats omdat de onkosten wegens het verouderen van de apparatuur snel zullen stijgen en in de tweede plaats omdat de toeneming van het aantal betalende luisteraars binnenkort tot staan zal komen daar thans vrfjwel elk Nederlands gezin over een ontvangtoestel of distributie-aan sluiting beschikt, aldus minister Rutteo in de toelichting op zijn begroting 1952. Aardappelen in Tsjecho- slowalaje op de bon 1 Aardappels zijn gisteren in Tsjecho- slowakije „op de bon" gegaan. Dit was het enige volksvoedsel, hetwelk in Tsje- choslowakije nog ongerantsoeneerd was. Een luilekkerland .is dit gebied achter het IJzeren Gordijn vast en zeker niet. Voor deze maatregel moest men natuur- een motief hebben'. En wat zegit nu het blad Rudo Pravo? De rantsoenering onzer aardappels was noodzakelijk, om- iat anders de vijanden van het socialis me deze aardappels, die overvloedig oan- vezig zijnaan de varkens voeren! Is het niet begrijpelijk, dat vele Tsjecho- slowaken dit aardappel-rijke domein de rug toekeren? Gisteren is, een nieuw geval de chef der Amerik. afdeling het ysjechoslowaakse min. voor Buit Handel, met zijn vrouw en dochtertje de Amerik. zone van Duitsland gevlucht. Plechtigheid op de Van Galen Uitreiking van een bronzen kruis (Van onze correspondent Alfred van Sprang) HONGKONG. September 1951. Aan boord van de voor reparatie in het dok liggende Nederlandse torpedo- bootjager Van Galen heeft dezer dagen een unieke plechtigheid plaats gehad. Officieren, een erewacht van matro zen en ëen aantal in Hongkong woon achtige Nederlanders waren op het half dek van de oorlogsbodem verzameld toen de vice-consul. de heer F. vor Oven, het Koninklijk Besluit voorla: waarin wegens moedig gedrag bij de in neming van Arnhem in 1944 het Bronzen Kruis werd toegekend aan de toenmalige korporaal A. J. Ph. Beekmeijer. De consul-generaal, dr K. E. Mandele, spelde hierna het ereteken op de rever van de heer Beekmeijer, dif thans bij een Nederlandse firma ir Hongkong werkzaam is. Vervolgens werden toespraken gehouden door de consul-generaal en de commandant var de Van Galen, kapitein-luitenant tei zee A. M. Valkenburg, waarbij o.a. d( bijzondere gastvrije houding van d< Nederlandse kolonie ten aanzien van d( opvarenden van de Van Galen naar vo ren gebracht werd. Van Sprang Donderdag voor de radio In het radioprogramma van de NCRV op Donderdagavond tussen 9.05 en uur zal onze oorlogscorrespondent Korea, Alfred van Sprang, een repor tage verzorgen, welke onlangs werd op genomen aan boord van de torpedo- bootjager Van Galen. Duitse oudstrijders roeren de trom Het Duitse verbond van oudstrijders, dat enige weken geleden op een bijeen komst van een aantal Duitse ex-gene raals werd opgericht en binnenkort 3 millioen leden zal tellen heeft in een manifest geëist, dat alle Duitse oorlogs misdadigers, die onrechtvaardig gevan gen zitten, zullen worden vrijgelaten, indien West-Duitsland een bijdrage tot de Europese defensie moet leveren. Te vens eist het verbond, dat het voortaan geraadpleegd zal worden in alle kwes ties met betrekking tot soldaten en in het bijzonder met betrekking tot de vorming van een nieuw Duits leger Onze Troonrede Indonesië teleurgesteld De radiocommentator van het Indone sische ministerie van voorlichting ver klaart in een beschouwing over d< troonrede, het verheugend te achten, dat Nederland blijkens deze rede de uitno diging om de overeenkomsten van d< Ronde Tafel-conferentie te herzien in beginsel kan aanvaarden. Hij moet ech ter helaas de conclusie trekken, dat aan Nederlandse zijde geen reële wil bestaat, om het unieverband zo spoedig mogelijk te annuleren, en dat Nederland in wezen gekant is tegen het standpunt der repu bliek. Deze conclusie wordt versterkt, zeide hij, door berichten uit Den Haag, dat Nederland voornemens is, eerst eer unieconferentie te houden, alvorens offi cieel overleg te plegen over de Neder lands-Indonesische uniebetrekkingen. Het kabinet kan dit Nederlandse standpunt moeilijk aanvaarden, daar dit de a lering ten spoedigste wil uitvoeren. Nederlands „hardnekkige" standpunt inzake Nieuw-Guinea zal volgens spr. de Nederlands-Indonesische betrekkingen in minder goede zin beïnvloeden. „Kan een Nederlander rustig werken, indien hier te lande achterdocht bestaat tegen de goede bedoelingen van de Nederlandse regering? Nog steeds houdt Indonesië vast aan de verklaring van de heer Van Royen, dat Nederland de souvereiniteit, reëel, compleet en onvoorwaardelijk zal overdragen", aldus de spr. Nieuwe crisis Nederland- Indonesië Volgens Ass. Press venvachten poli tieke waarnemers te Djakarta dat het geschil over de unie en Nieuw-Guinea tot een nieuwe crisis tussen Nederland en Indonesië zal leiden, o.a. in verband met de aanbal, die een officiële radio commentator op Nederland heeft gedaan (men zie elders in dit blad). Intussen heeft oud-minister Roem scherpe critiek doen horen. Inzake de eis Indonesië om omgunstige bepalingen uit de verdragen te schrappen, zeide hij: ,Wat zou men doen, als Nederland schrapping eiste van bepalingen, die de Nederlanders onvoordelig zijn?" Wat s betreft om de unie door een inter nationaal verdrag te vervangen, vraagt de heer Roem zich af "of Indonesië dit ve verdrag zou nakomen en waarschuwde, dat annulering der dragen Indonesië internationaal veel sympathie zou kunnen kosten. Van het ert van School en Ke Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Akkrum (toez.) cand. P. E. Chr. Blom te Hilversum; te Beem- ster (toez.) J. M. de Jong te Amsterdam; te Hellendoorn Ph. Loggers te Nigtevecht. Aangenomen: naar Loon op Zand A. G. Haring te Lage Vuursche: naar Drachten (3e pred. pl.) D. Boelens te Aalsum. Geref. Kerken. Tweetallen.: te Groningen (vac.-H. J. F. v. d. Bom en vac.-dr P. Prins) F. Vroon te Hengelo en G. van Doornik te Nijmegen, en W. Diepersloot te Franekër J. M. Bloemkolk te Treebeek. leroepen: te Amsterdam G. W. Rijksen te Rotterdam-Zuid; te Holland- scheveld P. C. de Vries te Emmercompas- te Nunspeet D. J. Scholten te Bte- te HillegersbergTerbregge G. N Lammens te Heinkenszand. Ommen (vac.- K. J. Schaafsma) P. Homburg te Urk; Epe G. J. Grafe te Winschoten. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) r o e p e nte Nijmegen J. v. d. Haa- gen te Ulrum. voor Neede W. v. d. Lin- gen te Alkmaar. Chr. Geref. Kerken, tal: te Bunschoten A. Hilbers te Oud-Beijerland en H. U. Westerterp te _Lutten aan de Dedemsvaart. te Werkendam H. van Leeuwen te Delft. Geref. Gemeenten, li: te Werkendam A. Lamain te Grand Rapide (V.S.) en H. Ligtenberg te_Rotterdam-West. te Leiden J. v. d. Berg te Utrecht Rijksgoedkeuring is verkregen de bouw van een nieuwe HBSgymna- in Ede. Binnenkort wordt met bou- begonnen. Minister Rutten acht blijkens een be grotingsstuk o.m. de volgende voorzienin- voor de L e i d s e universiteit nood zakelijk: voorziening in de leemte in het onderwijs in de sociale geneeskunde; een leerstoel in de economische geschiedenis; rijkshoogleraar in de Engelse taal; omzetting van het lectoraat in de sterre- kunde in een buitengewoon hoogleraar schap; omzetting van een plaats van ad junct-directeur en van een van weten schappelijk hoofdambtenaar in lectora ten In de natuurkunde. Voor de Utrechtse universiteit wenst de minister: een tweede leerstoel in de experimentele natuurkunde; zetting van een buitengewoon hoog leraarschap in de nieuwste geschiedenis in een gewoon hoogleraarschap; een on derwijsopdracht in het aardmagnetisme •n de seismologie. Voor Groningen acht minister Rut ten noodzakelijk: benoeming van een ge woon hoogleraar in het belastingrecht; leerstoel in de opvoedkunde; een do cent voor de kinderpsychiatrie; twee lectoren in de accountancy; een onder wijsopdracht in het sociale recht en in de planologie. Voor de T.H. te Delft zijn nodig; twee gewone hoogleraren in de mettalo- grafie; een buitengew. hoogleraar in de mijnschadeleer; onderwijsopdrachten in de kennis van de verbrandingsmotoren en in de electrotechniek. Nieuwe wetsontwerpen en regelingen 0.,K. enW. In de memorie van toelichting op de Onderwijsbegroting kondigt minister Rut ten o.m. de volgende regelingen en wets ontwerpen aan: een regeling tot toeken ning aan onderwijzers bij het L.O. var gratificaties bij ambtsjubilea; regelingen t Advertentie bij K.B. betreffende de berekening het subsidie voor gemeentelijke scholen voor V.H. en M.O. alsmede betreffende de eindexamens der handelsdagscholen; een wetsontwerp voor een nieuwe be heersvorm van de openbare school; een gewijzigde verlofregeling voor onder wijzers en een regeling tot uitkering van smartegeld aan nabestaanden, waar voor een wijziging van de Lager-Onder- wijswet noodzakelijk zal zijn; wijzigingen van de eindexamenreglementen HBS-A en -B en middelbare akten; een nieuwe wet op het Hoger Onderwijs, zo mogelijk nog dit zittingsjaar; een regeling in zake de paedagogisch-didactische zijde van de leraarsopleiding. Geen scholen met gering aantal leerlingen Het handhaven en subsidiëren van scholen en afdelingen van scholen voor V.H. en M.O. met slechts een gering aantal leerlingen acht minister Rutten onder de huidige financiële omstandig heden in 't algemeen niet verantwoord. Wetsontwerpen voor een herziening van de eisen, waaraan bijzondere gymnasia voor subsidiëring moeten voldoen, en andere regelingen, zijn ln gevorderde staat van voorbereiding. Volgend jaar ruim 3.000 nieuwe onderwijzers Op grond van de bezetting der hoogste klassen van de kweekscholen neemt mi- ister Rutten aan, dat volgend jaar ruim 3000 candidaten de akte voor onderwijzer zullen behalen. In dit cijfer zijn begrepen de candidaten van de demobilisantencur- sussen die in Februari zullen worden ge houden. Voor het staatsexamen was het aantal candidaten dit jaar zo groot, dat de examens voor ongeveer 200 van de 430 deelnemers in September moesten worden voortgezet. rubber laarzen gymschoenen pantoffels De Geref. Bond en het kerkelijke leven Dertig predikanten en ouderlingen, die tot de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoren, hebben op uitnodiging van de kerkvisitatoren-generaal, in Woudschoten te Zeist een tweedaagse conferentie bijgewoond, waar een open hartig gesprek is gevoerd over de hui dige kerkelijke vraagstukken. Schroten te Rotterdam-Charlois en ds L. Kievit te Putten hebben gerefereerd resp. over de Avondmaalsviering naar 1 Cor. 11 en over de vraag hoe de Geref. belij ders thans in de Ned. Herv. Kerk staan. Voorts hebben 't woord gevoerd de prae- de scriba van de generale synode ds J. L. Wolfensberger en dr E. Emmen. In de discussie is duidelijk naar voren gekomen, dat ook de leden van de Geref. Bond de Ned. Herv. Kerk liefhebben en an denken zich van haar af te scheiden. Emeritering Ds H. Hoogendoorn, Chr. Geref. pre dikant te Steenwijk, heeft emeritaat aangevraagd. Hij is 69 jaar oud en heeft de kerken van Zaandam, Lisse, Vlaar- djngen, Bunschoten, Zierikzee en Steen- wijk gediend. Ds J. Dijk te Watergraafsmeer heeft in de classis Amsterdam der Geref. kerken wegens gezondheidsredenen eer vol emeritaat ontvangen met Ingang van 1 October a.s. Ds Dijk verwacht dat hU volledig herstel een kleinere gemeen te zal kunnen dienen. Erepromotie ir Soekamo Herinnering aan Koningin Wilhelmina Bij zijn erepromotie aan de universiteit te Djokja heeft ir Soekarno verklaard, dat hij geen aanspraak maakt op de titel .geleerde". Hij dacht echter aan Ramsay MacDonald, en Koningin Wilhelmina, aan Herbert Hoover en Ralph Bunche, aan Willem Drees en Eduard Anseele en andere doctores honoris causa, die geen „geleerden" zijn, doch iets hebben, dat verdiensite wordt beschouwd Kennis zonder daad is doelloos De aula geheel gevuld. Premier en ministers, de sultan en de pakoe alam waren aan wezig. Er waren 1500 genodigden. Britten binnen in een week uit Perzië gezet? De berichten als zou de Perzische gering van plan zijn de ongeveer 300 Britse technici, die nog in Abadan ver blijven, uit te wijzen, houden aan. De uitwijzing zou binnen een week of tien dagen geschieden, tenzij de Britten met de Perzische olie-maatschappij indivi duele arbeidscontracten sluiten. Voorts wordt gemeld, dat Perzië de Britse re gering geen verdere voorstellen zal doen met betrekking tot de positie van de technici. (Advertentie) 61 „O jongens, ik ben zo bang, dat het misluK- ken zal", fluisterde Gwen. „En dan zijn jullie er geweest". ,,'t Zal best lukken", zei Kees luchtig. „Voor uit, Bart!". Langzaam en voorzichtig schoven ze naar de opening. Bram en Gwen bleven in ondragelijke span ning achter. Vlak bij de uitgang gekomen, keek Bart voor zichtig om een hoekje de gang in. Er was nie mand te zien. De bewuste deur, schuin aan de overkant, stond op een kier. Onhoorbaar liet hij zich op de grond glijden en drukte zich onmiddellijk tegen de overliggen de muur. Weldra stond Kees naast hem. Met kloppende harten keken ze nu naar de vare grendels, die er nogal roestig uitzagen. Bart bracht zijn mond bij Kees' oor en fluis terde: „We nemen de onderste. Daar kunnen we het gemakkelijkste bij. En die ziet er nog het minst verroest uit. Jij trekt de deur dicht, en ik schuif de grendel erop. Lukt het me niet, dan moet je me dadelijk helpen". Kees knikte. Even dacht hij aan Vlissingen. Zag in een flits de huiskamer. Het zachte schijnsel van de lamp. En allemaal lieve ge zichten. Toen Bart bij de zware, vermolmde deurpost genaderd was, bukte hij zich en gaf Kees een teken, dat hij over hem heen, de deur moest dichttrekken. Intussen hield hij, Bart, zijn hand gereed, vlak bij de grendel. Kees strekte zijn hand uit. Pakte het bruinver- roeste handvat en trok de deur met een smak dicht. Binnen klonk een vloek. Als een razende probeerde Bart nu de gren del ervoor te schuiven, maar bij de eerste ruk, bleef zij onwrikbaar zitten. De jongens hoorden hoe de vier soldaten door elkaar schreeuwden. Snelle voetstappen nader den de deur. Zonder aan de afspraak te den ken, hield Kees het handvat vast en hing met zijn volle gewicht achterover. Dit leek hem Rhijn voorshands toch nog het beste. De deur móest dichtblijven. Bart, met een hoofd zo rood als een pioen, rukte aan de grendel. Maar er kwam geen be weging in. Kees voelde hoe aan de andere kant aan de deur getrokken werd. Even ging ze een paar centimeter open. Met axle krachten, waarover bij beschikken kon, rukte hij haar weer dicht. „Bart, help', schreeuwde hij. „Help die deur dicht houden!" Bart, die het gevaar zag naderen, liet de gren del in de steek, pakte met beide handen het grote handvat en hing naast zijn vriend. Maar aan de andere kant zaten ze óók niet stil. Weer ging de, deur, met een ruk, een heel, klein eindje open. De jongens voelden, dat ze het nooit zouden kunnen houden. Toen hoorden ze opeens een stem naast zich: „Hou vast, jongens!" Het was Bram, die begrepen had, dat er iets niet goed ging. Vliegensvlug had hij zich bij zijn makkers gevoegd en hielp met alle macht trekken. Weer schoot de deur met'een ruk dicht. Toen schreeuwde hij: „Probeer even zo te houden!" Op hetzelfde ogenblik voelde Kees een paar zachte handen over de zijne en opzij kijkend, zag hij Gwen, doodsbleek, die hen ook ter hulp was gesneld en meehielp de deur dicht te hou den. Bram intussen bukte opzij naar de grond en het volgende ogenblik zwaaide hij met de ijze ren s.naf, waarmee de vijanden enkele ogenblik ken geleden de oven hadden doorzocht. „Kijk uit!*', schreeuwde hij. Hij zwaaide met zijn wapen rakelings langs Kees' hoofd en liet hem legen de grendel beuken, die, o wonder, een paar centimeter opzij schoof. Maar op hetzelfde ogenblik week de deur weer open. En nu heel wat verder dan de vorige ke ren. Door de opening zagen ze als in een droom een paar handen en gezichten. Grote vloeken knalden hun om de oren. Bram had zijn staaf neergeworpen, pakte met. zijn hand over Gwen heen het handvat en trok uit alle macht. Kees had zijn voeten tegen de muur geplant en gaf verwoede rukken. En langzaam wonnen ze terrein. Maar toen de opening teruggebracht was tot op een decimeter, leek het wel, of hier hun krachten uitgeput waren. Alsof de deur vastgeroest was, bleef ze in deze stand. Onbe weeglijk. Gwen, half bewusteloos van angst, hing achterover met haar volle gewicht; de ogen gesloten. Bart, tranen in zijn ogen van drift en ellende, steunde, terwijl grote zweetdruppels langs zijn wangen stroomden. (Wordt vervolgaj Subsidies voor herstel van kerkgebouwen: 750 mille Om het herstel van door oorlos® beschadigde kerkgebouwen volgend ter hand te kunnen nemen, heell nister Rutten in zijn begroting f 7j aangevraagd. Een langer uitstel restauraties zou naar de mening vj minister ernstig schade doen at eredienst. Vrije Evang. jeugd vijf jc, georganiseerd on Onder leiding van de voorzitter, ds Verboom uit Den Haag, heeft de I dij van Vrije Evangelische jeugdorganis Scl dezer dagen in Utrecht zijn vijfjarig ko; staan gevierd. De heer H. Jansen K] ad' secretaris van het C.J.M.V., verteld t«r de feestelijke bijeenkomst over zijn tre rikaanse reis. Verder werd o.m, ha kampfilm vertoond. In de diensten fee Zondag spraken de bondsvoorzittei 1 de predikanten G. van Bruggen en tot d. Werfhorst te Utrecht. de Personalia Ds J. Schelhaas Jzn heeft zijn predikerschap bü de Geref. kerk ten aan de Dedemsvaart beëindig gezien de plaatselüke predikant, Goris, als reserve-legerpredikant groot verlof is gegaan. Ds Schel n Uithuizermeeden woont, zal ga de kerken dienen. In de plaats van prof. dr G. M., Hartogh is prof. dr K. Dük benoeniij an de commissie van advies va Bond van meisjesverenigingen op GJ ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (V.U.), 24 Sept. Gesl^ ind. Economie P Marpaoeng. Band* Meyran, Beverwijk, A S J Dekker, C Timmer, Driebergen. LEIDEN, 25 Sept. RJJksuniversib Dor het doctoraal examen Letteren sgeerte de heer H. C. Ruijter, Dei UTRECHT, 24 Sept. Geslaagd: doet. tl in: mej. N L Dekker. Utrechl Bergen op Zoom, J A J M van Goetii i; kerkelijk examen: J W Zeist, W L van Voorst Vader, Midi PROMOTIES. UTRECHT. 24 Sept. Op het pr< A Revision of the Smaller Foramini the Miocene of the Vienna Basin pi de tot doctor in de wis- en natuurk ter Marks, geboren te Tegal (Indor HJ n t{ voi de Het lied der aethergolve WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuws 7 18 Gram 8.00 Nie 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd de huisvrouw 9.00 Gram VPRO; vrouwengestalten, die moderne hebben geïnspireerd", causerie Morgenwijding VARA: 10 20 Gram 10.35 V rouw 1100 Gram 12.00 Orgelspel Lichte muziek 12 55 Kalender 1.00 Nit 1.15 Promenade-orkest 1.45 Gram 2.00 proken portret 2.15 Gram 3 00 Kinderk .20 Pianorecital 3 30 Voor de ziel 'oor de jeugd 5.30 Pianoduo 5.45 R< uitzending: R D Simons: „Dichten ie" 6 00 Nieuws 6 15 Vara-V; legermuseum te Leiden", caus iliteiten 6 40 Zigeunermuzit „Droombeeld en schrikbeeld", caus muziek VPRO- 7.30 Voor c VARA: 8 00 Nieuws 8 05 Politiek 1.15 Accordeonorkest en solist 8.45 „S :r aan zee", hoorspel 9.35 Philh orkest 10.20 ..Tussen mens en causerie 10.35 „Adios Amigos" is 11.15 Sport 11.20 Orgelspel 11.4 12 00 Gram. 30 Gram 7 45 Een woord voor de i 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8.45 Gi 9.00 Voor de zieken 9 30 Gram 10.15 Gr .30 Morgendienst 11.00 Planorecital 1 •am 12.33 Kamerkoor 1.00 Nieuws 1.15 htergrond van de oefening „Cirrus", c serie 1.2p Lichte muziek 1.45 Symphot orkest en solist 2 45 Voor de meisjes 3.00 aal kwartet 3 30 Kamermuziek 4 00 Gi 15 Voor de jeugd 5.20 Gram 5.30 Str orkest 6.00 Nationaal festival t g v. het len jubileum van de Bond van Chr Hs lio- en fanfare-gezelschappen 6.30 Metr orkest en solist 7.00 Nieuws 7.15 Voc 7 30 Gram 7 40 Radiokrant 8 00 Ni 8 05 Marswedstrijd 9 20 Community Ht ig 9.50 Lichte muziek 10 15 Vocaal semble, Bachensemble en solisten 1 .vondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15—1 ENGELAND. BBC Home Service. 330 t 12.00 Amusementsmuziek 12.25 Gev. pr .00 Nieuws 1.10 Reportages 130 Rhythmis luziek 2.00 Schoolradio 3 00 Hoorspelen wlntig vragen 4.30 Kamermuziek 5 00 Vi e kinderen 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 Ai jmentsmuziek 6.45 Causerie 7.00 Gev. pre 45 Causerie 8.00 Orkestconcert (9.00—! Nieuws 10 05 Klankbeeld 10.50 Gram .03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Program 12.00 Dar Voor kleut lek 1245 Orkest :s 2.00 Voor de imusementsmuziek 3.30 Voor de 45 Militair orkest 4.15 Mrs Dale's .30 Klassieke muziek 5 30 Amusen iek 6 15 Mandolinemuzlek 6 45 Hooi Sport 7 30 Gev progr 8 00 Gram 8.15 Ho ;pel 930 Lichte muziek 10 00 Nleu Actualiteiten 10 20 Gev. muziek 1100 Vo dracht 11.15 Lichte muziek 11 56—12.00 Niei BRUSSEL. 324 m. .45 Casinoconcert 12.34 Gram 1240 Kc 12.55 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Vlaamse :n 145 Gram 3.45 Symphonie-orkest soliste 4 45 Zang en piano 5.00 Nieuws I iram 5 30 Causerie 5 40 Gram 5.50 Boek preking 6 00 Gram 6.15 Causerie 6 30 V e soldaten 7.00 Nieuws 7 30 Gram 7.50 lofeuilleton 8 00 Zangspel 8.40 Gram .dualiteiten 9.15 „Nummer 66", operi .45 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Altviool lano 10.25 Gram 10 35 Altviool en piano 1 'ieuws 11.05—12 00 Verzoekprogramma. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10. 1.30. 2.00, 4 4 30, 5.10, 5sS. 6.30. 7 00 en 7 40 Gram ■s 8.00 Gram 8 15 Symphonie-orkest solist 9.15 en 9.30 Gram 10 00 Nieu 1055 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2