ïlicutuc iCciiwrlje (L'ouronl Laatste drie jaar 14.000 man meer in de Nederlandse industrie Investeringen bleven evenwel een groot stuk beneden de verwachting De Hoge Drie onderhandelden te Bonn met Adenauer Inkomen van de Koningin met 500.000 omhoog Wist U Onze toekomstige landbouwpolitiek DINSDAG 25 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9337 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwasticlj is gheblcven o>#n hert In ttgfjeaspotr Rode Kruis onderscheidde donors Zie pag. 3 Dat viel nog weer eens mee IIJDENS de afgelopen drie Jaar is het aantal arbeiders in de Neder- landse industrie met 10 procent gestegen. Van 1 Juli 1948 tot 1 Juli J.l. eerden namelijk boven de oorspronkelijke bezetting van 1.440.000 werk- emers nog 140.000 personen in de industrie tewerkgesteld. Deze toe- eming was 12 procent groter dan men had verwacht, want in 1948 had ien berekend, dat het aantal arbeidsplaatsen in de komende vier en en half jaar moest stijgen met 125.000. Minister Van den Brink deelt dit iee in de derde industrialisatienota, die hij thans aan de Tweede Kamer eeft aangeboden. Van de grotere vraag naar arbeids rechten hebben in de afgelopen jaren ooral de gedemobiliseerde militairen, rofijt gehad. Het was een gelukkige sa- lenloop van omstandigheden dat de emobilisatie viel in een periode toen de itbreiding van de industrie zeer gunstig erliep. Daardoor is de aanvankelijk ge- reesde zware druk op de arbeidsmarkt liet opgetreden. Productie 24 pet omhoog De stijging van de productie is al even erheugend geweest. De productie is van tot 1950 met 24 procent omhoogge- i. Die stijging kwam vooral aan de itvoer ten goede. Daar staat echter tegenover dat de in- in Nederland sterker is toegenomen geraamd wterd. Tengevolge daarvan het tekort op de betalingsbalans mede loor de verslechtering van de ruilvoet log steeds aanzienlijk. In zijn nota kon- igt de minister krachtige maatregelen dit tekort op te heffen. Investeringen tegengevallen De ontwikkeling van de industrie blijkt ik uit het verloop van de investerin- Vorig jaar werd in totaal f 1.320 mil •n in de industrie gestoken tegen '1.190 millioen in 1949 en f 1.010 millioen 1948. Deze bedragen zijn gebaseerd op •t prijsniveau in 1948. In de eerste zes landen van het lopende jaar werd vol- deze berkening f700 millioen ge- ivesteerd. Dat betekent dat in drie en een half lar in totaal f4.220 millioen werd ge- ïvesteerd. Dit bedrag blijft achter bij >at men verwachtte, want over een iriode van vier en een half jaar had in de investeringen indertijd geraamd f5.800 millioen. Hel contact Ie Kaesong Boze Noord-Koreaan liep weg Geen afspraak voor nieuwe besprekingen Verbindingsofficieren der Verbondenen ïielden vanmorgen te Kaesong met de Üoord-Koreaanse afgevaardigden een bc- ipreking. Aan- de conferentie kwam ech- er plotseling een einde, toen de Noord- Coreaanse kolonel, Tsjang, boos en driftig de kamer van het conferentie-oord ver liet. Hij had tevoren de suggestie afge wezen, dat de verbindingsofficieren be voegd moesten zijn te praten over de „voorwaarden" voor hervatting der be standsbesprekingen. Wij herinneren er- i, dat de Verbondenen er bij de Noor delijken op hebben aangedrongen, Kae song op te geven als zetel van het wa penstilstands-overleg. Ridgway acht Kae song als conferentieplaats minder ge schikt, vanwege de voordelige positie, die de Roden daar innemen. Te veel inciden ten hebben te Kaesong reeds geleid tot het verbreken der besprekingen. Na het voorval van hedenmorgen, werd geen afspraak gemaakt voor een volgende bij eenkomst. Attlee en Bevan sluiten wapenstilstand Zij trekken één lijn tijdens de verkiezingen De leiders van de Britse Labourpartij hebben voor de duur van de verkiezings campagne een wapenstilstand gesloten met de Labour-Rebellen, die onder lei- n Bevan staan. Deze, de voorma lige" minister van Gezondheid, werkt thans mede aan het opstellen der richt lijnen voor de verkiezingsactie, waar de partij het toch voordeliger vindt, al: eenheid- voor de dag te komen. jti Maandag a.s. vangt de jaarlijkse partij- conferentie te Scarborough aan, die in plaats van vijf dagen slechts twee en halve dag zal duren. Honderden luties inzake de partijpolitiek zullen on besproken blijven. In plaats daarvan komt een korte verklaring, die de basis zal vormen voor een verkiezingsmanifest, want dat is nu het voornaamste. De Con servatieven zullen zich eerst na de La- bourconferentie uitspreken over de te volgen politiek en eerst dan tot een al geheel „offensief" overgaan. Drie jaar wegens meineed Amsterdammer zat er jaar onschuldig voor De Rotterdamse gewezen P.O.D.- ambtenaar Van T. is vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank wegens mein eed tot drie jaar (met aftrek) veroor deeld. Veertien dagen geleden was drie jaar zonder aftrek geëist. Zoals men weet, heeft Van T. in 1947 tijrens een proces een valse eed afgelegd en werd de Amsterdammer M. als gevolg daar van wegens verduistering veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze stral heeft de Amsterdammer onschuldig on dergaan. De meineed was gepleegd uit angst voor de wetenschap die M. had omtrent Van T.'s aandeel in de moord op de Rotterdamse illegale werkster Kitty ten Have. Om het tekort op de betalingsbalans te dekken heeft de regering zoals weet een vermindering van het verbruik met 5 pet en een vermindering va: investeringen met 25 pet nodig gevonden. Uitdrukkelijk wijst minister Van den Brink er thans echter op dat daarbij de grootste voorzichtigheid moet worden betracht, omdat een belangrijk deel var de investeringen immers gericht is op vergroting van de Nederlands productie capaciteit. Dit is nodig om het tekort op de betalingsbalans met het buitenland te verminderen. De binnenlandse afzet is in de afge lopen jaren slechts weinig gestegen, er sinds kort zelfs voor verscheidene pro ducten aanzienlijk gedaald. Voor eer aantal producten met er rekening met worden gehouden dat deze vermindering de binnenlandse afzet blijvend Dit houdt verband met een verzadiging de vraag en met de regeringspolitiek tot vermindering van het nationale bruik. De daling van de binnenlandse afzet zal moeten worden opgevangen door vergroting van de uitvoer. Gezien de belangrijkheid van dit vraagstuk zal nister Van den Brink binnenkort aar Kamers mededelingen doen over grondslagen waarop zijn beleid in richting is gebaseerd. Lamping bij vértrek naar Indonesië Niet te véél nadruk op rampok etc. Ook andere en betere dingen verdienen de aandacht De Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, is gisteravond met de KLM-Constella- tion Tilburg naar Djakarta vertrokken, uitgeleid door de Indonesische waarne mende Hoge Commissaris, de heer Djoemhana, en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, iftr N. S. Blom. In verband met de latere aankomst van prof. Soepomo in Nederland was hij langer hier te lande gebleven dan het plan was geweest Hij had contact aan geknoopt met vooraanstaande figuren van het bedrijfsleven. In verschillende kringen constateerde hij grote terug houdendheid ten aanzien van de on veiligheid en gebrek aan rechtszeker heid in Indonesië, doch naar zijn deel is de toestand verbeterd, ook al zijn de verhoudingen in sommige stre ken nog niet zo als de regering ei Nederlanders in Indonesië, die graag zouden zien. In het algemeen leggen de berichten in Nederland, haar zijn mening, te veel nadruk op rampok, moord en roof en vergeten zij vele dingen, die de aan dacht verdienen. De Hoge Commissaris wilde niet ant woorden op de vraag of er een studie conferentie te verwachten is over de herziening van het Uniestatuut, of dat de Nederlanders zullen toegeven aan Indonesiës wens van rechtstreekse be sprekingen. Over de geruchten betref fende zijn benoeming tot ambassadeur te Londen zeide hij: „In elk geval ga ik nu naar Djakarta". der Koningin Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, zal c 11 October het nieuwe raadhuis vi Hendrik-Ido-Ambacht openen. Langs een koord van 1,5 cm dik stak de veertigjarige Fransman Charles Elleano dezer dagen de Theems over, met alleen de hulp van een lange staaf, om zijn evenwicht te bewaren. Het was een gevaarlijke onderneming, temeer, daar Elleano beweert, niet te kunnen zwemmen. Doch zij, die voor het Festival of Britain naar Londen waren gekomen, hebben eens lekker kunnen griezelen. Inmiddels prefereren wij nog steeds een wandelingetje door de Scheveningse bosjes Het nieuwe spoorboekje Moderne lichtgekleurde treinen op de „oude lijn" Forensentrein Den HaagDordrecht zal 's morgens vaker stoppen HET NIEUWE SPOORBOEKJE dat op 7 October van kracht wordt, geeft weer enige verbeteringen te zien. Het belangrijkste nieuws voor het Westen is het verschijnen van de moderne lichtgekleurde rijtuigen op de oude lijn AmsterdamHaarlemDen HaagRotterdam. De forensentrein Den Haag H.S. van 7.52 naar Dordrecht zal gaan stoppen te Rotterdam- Beurs, Feijenoord en Barendrecht en vertrekt daarom iets vroeger. De trein van 8.46 uit Dordrecht naar Rotterdam D.P., die eerst alleen 's Maandags liep zal nu alle werkdagen lopen en doorgaan naar Den De verbindingen van Amsterdam, Dén en MünchenGladbach v.v. vervallen de Haag en Rotterdam met Twente zullen door het gebruik van electrisch en ge stroomlijnd materiaal eveneens versneld worden (vijf tot vijftien minuten). Op de avonden van Zon- en feestdagen zal naar het Oosten en het Noorden een expressetrein worden ingelegd. De treinen van en uit Enschede geven in Amersfoort aansluiting op de treinen naar het Noorden. Een ander voordeel Is dat de vier naar en van UtrechtGouda vertrekkende treinen weer een treindeel Den Haag en Rotterdam zullen meevoeren zodat overstappen in Gouda niet meer nodig is. Normaal zal het Haagse deel naar en van Enschede rijden en het Rotterdamse naar en van Deventer. Internationale verbindingen De nachtboten Hoek van Holland Harwich v.v. blijven in de nachten van Zondag op Maandag varen. Tussen Venlo Nederlander vermoord te Balikpapan Bovendien werden er twee gewond Bij een geval van amok te Balik papan is Zaterdag de Nederlandse em ployé van de B.P M., de heer A. M. G- Staf. vermoord en zijn de Nederlan ders L. van Wagtendonk en W. de Weyer gewond. De toestand van de heer Van Wagtendonk is ernstig. sneltreinen Venlo 9.08 en Venlo komst 19.46. De HollandItalië-express (Amster dam-Emmerik/Hoek van Holland-Venlo- Keulen-Basel-Rome) wordt versneld on op het traject Milaan-Rome v.v. minder ongunstig te liggen voor wat betreft het aankomstuur te Rome en om het vertrek uur aldaar minder laat, resp. minder vroeg te stellen. Het bloed van Abel Tasman Dit is luitenant ter zee Dirk Tober uit Wormerveer, die dezer daqen arriveerde Vigo, Spanje. Hij heeft de geest van Abel Tasman, die Dirk Tober, want hij wil in zijn zeiljacht van 11 meter een reis om de wereld maken Daar denkt hij drie jaar over te doen Er zijn nog wel meer mensen in Nederland met zwerversbloed in de aderen. Zo is bij voorbeeld de heer E. W. Lamberti uit Valkenburg deze maand met zijn kruiser „Anna Elisabeth" aangekomen irl Wil lemstad, na een tocht van 47 dagen. Op 7 Augustus vertrok hij uit IJmuiden. Na de besluiten van Washington West-Duitsland uitgenodigd troepen te leveren als gelijkwaardige partner DE DRIE GEALLIEERDE Hoge Commissarissen hebben gisteren te Bonn besprekingen gevoerd met bondskanselier Adenauer over het West Duitse vredesverdrag. Daartoe was in beginsel besloten op de conferentie van Washington. McCloy, Sir Ivone Kirkpatrick en Frangois Poncet hebben West Duitsland formeel uitgenodigd om als gelijkwaardig deelgenoot troe pen te leveren voor de defensie van Europa. In een bekendmaking, welke na de be sprekingen werd uitgegeven, staat dat West Duitsland moet deelnemen aan de Westerse verdediging, door middel van de Europese defensie, waarvoor momen teel te Parjjs de grondslag wordt gelegd. Zoals men weet, onderhandelt men thans te Parjjs over de vorming van het enigde Europese leger, volgens het plan- Pleven. De besprekingen, die een geheim ka rakter droegen, zullen op 1 October worden voortgezet. Deze zullen tenslotte leiden tot de formele beëindiging van het bezettingsstatuut en de afschaffing der Geallieerde Hoge Commissie. De bijeen- Heeft Rusland ook de waterstofbom Prof. Pontecorvo zou hem ontwikkeld hebben In Juli 1952 zal Rusland zijn eerst waterstofbom tot ontploffing brengen, aldus weet de Engelsman Kenneth de Courcy, hoofdredacteur van de Intelli gence Digest, met zekerheid te kunnen zeggen.-- Volgens De Courcy, die ver klaart zijn inlichtingen te hebben ge kregen van vooraanstaande personen aohter het ijzeren gordijn, is de bom ontwikkeld door de onlangs naar Rus land gevluchte Britse atoomgeleerde prof. Bruno Pontecorvo, die thans ln het uiterste Zuiden van Aziatisch Rus land de leiding zou hebben bij atoom onderzoekingen. De Councy zegt deze berichten te hebben ontvangen van zelfde personen, die hem in 1944 in staat stelden te voorspellen, dat de Rus sen in de loop van dat jaar hun eerste proefneming met de atoombom zouden Regering stelt voor: Voor Prins Bernhard jaarlijks een ton meer gevraagd HET INKOMEN van de Koningin zal van f 1 millioen tot f \Vz millioen per jaar worden verhoogd, wanneer de Kamers accoord gaan met een wetsontwerp dat thans is ingediend. Daarin stelt de regering tevens voor het inkomen van de Prins-gemaal van f200.000 per jaar te brengen op f300.000 en het jaarlijks bedrag voor het onderhoud van de paleizen op te voeren van f 100.000 tot f350.000. De verhogingen zullen terugwerkende kracht hebben tot 1 Januari 1950. Sinds 1938 zijn de bedragen ongewij zigd gebleven. Inmiddels zijn de finan ciële lasten van het Koninklijk Huis echter aanzienlijk gestegen. Daarom wil de regering gebruik maken van de mo gelijkheid de grondwettelijk vastge stelde inkomens bij gewone wet te wij- zigen. Voor deze wijziging is wel een meerderheid van tweederde in de Ka- s nodig, maar in tegenstelling met normale grondwetsherziening zoals die volgend jaar zullen krijgen, be hoeven de Kamers niet te worden ont bonden. Prinses Beatrix Verder worden nog twee verhogingen Dorgesteld die voor het ogenblik geen betekenis hebben. De grondwet bepaalt dat de Prins van Oranje de oudste zoon van de Koning(in). recht heeft op £200000 per jaar. Hetzelfde geldt voor Bourgondische Pracht Koningin onverwacht in Rijksmuseum Koningin Juliana heeft gisteravond onverwacht een bezoek gebracht de tentoonstelling Bourgondische Pracht in het Rijksmuseum te Amsterdam. Zij was vergezeld van haar particulier se cretaresse, mevr. Smit-Avis, en werd op de tentoonstelling rondgeleid door dr A: F. E. van Schendel, hoofddirecteur van het museum. Ook burgemeester Am. J. d'Ailly bij dit koninklijk bezoek aanwezig. In totaal hebben reeds 8.000 bezoekers de tentoonstelling bezocht, sinds zij 2 maanden geleden werd geopend. de oudste dochter, die vermoedelijk erfgename van de Kroon is (in dit geval dus Prinses Beatrix), zodra deze de leeftijd van achttien jaaT heeft be reikt. Dit bedrag van f200.000 wil de regering met f 100 000 verhogen. Het bedrag dat de Prins van Oranje na een huwelijk en de erfdochter na overlijden van baar gemaal toekomt, wordt van £400.000 op f600 000 per jaar gebracht. Voor J 100.000 voorschot bij promoties De Nederlandse wetenschap ondervindt ernstig schade van het feit dat het pro moveren wordt bemoeilijkt door de grote kosten van een proefschrift. Dat is blijkens een begrotingsstuk ook de mening van minister Rutten. In verband daarmee heeft de bewindsman f 100.000 uitgetrokken om renteloze voorschotten te verlenen voor een deel van de druk kosten. Auto kreeg lekke band Eén dode en twee zwaar gewonden bij Nunspeet Tussen Nunspeet en Hulshorst is van nacht een auto in volle vaart tegen een boom gereden als gevolg van het sprin gen van een band. Van de drie inzitten den, allen uit Harderwijk, werd de heer H. Bloksma onmiddellijk gedood. De twee anderen, de heren T. en P. de Pauw, werden zeer zwaar gewond naar het ziekenhuis Salem te Ermelo ver voerd. Hun toestand was vanmorgen nog zeer ernstig. DAT te Ureterp een Groningse bus .n de sloot reed toen de chauffeur onwel werd en er van de 25 inzittenden vijf lichtgewond werden door glasscherven. DAT de gemeentebesturen van Venlo, Tegelen, Belfeld en Reuver (L.) mor gen bezoek krijgen van de burgemees ters uit het Duitse grensgebied. DAT de Ned-Belg. woordenlijst voor de schrijfwijze der Ned. taal gereed is tot de letter S en pas in de loop van 1952 geheel klaar komt. DAT te Roermond, 63 Jaar oud, ls over leden L. Hofman, die ca. 100 mensen van de verdrinkingsdood heeft gered, waar voor hij 17 onderscheidingen ontving. DAT in Vorden bij de landbouwer Lin- denschot 100 kippen zijn vernietigd we gens pseudo-vogelpest en in die ge meente een ophokgebod is afgekondigd. DAT in de Tweede Katendrechtse ha- m te R'dam het Spaanse ss Madla Xauen het nis Trio ramde en lekstootte en tevens drie andere vaartuigen enige schade opliepen. DAT de emigratle-centralen wijzigin gen van de voornaamste artikelen ln de emigratiewet hebben voorgesteld, spe ciaal daar h.i. het werk dezer centralen in de wet niet voldoende tot uitdrukking komt. DAT dr Eric Stoetzner van de adver tentieafdeling van de New York Times te A'dam voor de American Business men's Club sprak over collectieve recla me op de Amerikaanse markt. DAT de 37-j. kantoorbediende J. A. v. d. D. uit Amsterdam tot 3 maanden (eis 6 maanden) werd veroordeeld wegens het bekend maken van een fabrieksge heim van een chemische fabriek Schiedam. DAT het lucht verdrag tussen Neder land en Australië thans getekend ls. DAT Vrijdag in Utrecht de jaarverga dering van de Alg. Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer wordt gehouden. DAT een commissie uit de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander ver voerpersoneel voorstelt de naam te ver anderen in Prot. Chr. Bond van Ver voerpersoneel. DAT een collectieve arbeidsovereen komst voor de schoenenbranche in ont werp gereed is gekomen en weldra aan de rijksbemiddelaars wordt voorgelegd. DAT de 72-j. veehouder P. C. van O. uit Woerden door de R'damse rechtbank tot ƒ15 is veroordeeld, daar hij zich uit godsdienstige overwegingen niet wilde aansluiten bij de prov. gezondheidsdienst in Zuid-Holland. DAT de Wereldliga tot Bescherming van Dieren bij de Unesco is ingeschre ven in de groep van internationale niet- regerings organisaties en de voorz. d W. Hugenholtz uit Leiden benoemd is tot waarnemer bij de Unesco. komst vond plaats in de officiële resi dentie van Frangois Poncet, wiens huis op een heuvel ligt, uitzicht biedende over de Rün bij Remagen. Adenauer was ver gezeld van de directeur van het min. van Buit. Zaken, prof. Walter Hallstein. Inmiddels houdt Oost Duitsland West Duitsland onder druk, teneinde het te bewegen met de bespreking over de her eniging en verkiezingen in geheel Duits land, accoord te gaan. Voorshands neemt Adenauer een afwekende houding aan. Schumacher vóór verkiezin gen in geheel Duitsland De sociaal-democratische partij ln West- Duitsland heeft bij het parlement een motie ingediend, volgens welke verkie zingen in geheel Duitsland onder inter nationaal toezicht „dringend noodzake lijk" worden geacht. Er zou een Assem- blée voor het gehele land moeten wor den gekozen, met bevoegdheid een grond wet op te stellen, wetten aan te nemen en regering te vormen. Koning George wint aan kracht Speciale gebeden omge roepen voor de vorst Te Londen werd gisteravond laat nog ;n bulletin uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat de Britse Koning in krachten is toegenomen, aldus een Reu- tertelegram. Volgens Ass. Press was het bulletin ondertekend door dezelfde vijf geneesheren, die hun handtekeningen plaatsten onder de vorige bulletins. Dokter Evarts Graham, de chirurg, die >or de eerste maal in de medische ge schiedenis met succes een long verwij derd heeft, verklaarde te St Louis, dat Koning George VI van Engeland ver moedelijk aan kanker lijdt. Alles wijst in die richting zei dokter Graham, maar hij voegde er aan toe, dat het voor iemand die de Koning niet onderzocht heeft, feitelijk onmogelijk is een diagnose te stellen. Vermelden wij nog, dat de genees heren, die de bulletins ondertekenden, de gehele naoht bij de vorst hebben ge- De Hertog van Windsor, de oudste broer van de Engelse koning, is in verband met de ernstige ziekte van de Britse vorst in Londen aangeko men, waar hij zich onmiddellijk naar Buckingham Palace begaf. waakt. Er blijft uiteraard bezorgdheid bestaan. De BBC heeft de natie ver zocht, Speciale gebeden te zeggen, die zij zolang de crisis van de Koning duurt, des avonds zal uitzenden. Nog steeds be vinden zich honderden belangstellenden het paleis, wachtende op nieuw» berichten. Werd gehele long weggenomen Een der voornaamste zorgen van de ge neesheren, aldus een later Reuterbericht. te gaan, of de ziekte die de ope ratieve ingreep noodzakelijk maakte, zich uitbreidt. Hoewel na een operatie als die< welke de Koning heeft onder gaan, langdurige bedrust geboden is, be staat er kans, dat Koning George eerder ichte oefeningen mag doen dan normaal het geval is. Zulks, omdat zijn bloeds omloop goed moet blijven functionneren, teneinde complicaties in het been, waar hij twee jaar geleden werd geope reerd, te' voorkomen. Er ls nog steeds niet bekend gemaakt, of de gehele aan getaste long van de Koning is wegge nomen, of slechts een deel ervan. Maan dag arriveerde de hertog van Windsor te Londen: hij bracht een bezoek aan zijn moeder, Koninr t Mary. Mr Niemijer te Leeuwarden is be noemd tot officier van Justitie op Aruba. Gouverneur Struycken heeft een bezoek aan Aruba gebracht begroting voor het dienstjaar 1952 enige richtlijnen getrokken met betrekking tot de toekomstige landbouwpolitiek. Het prijsbeleid aldus de minister il er op gericht zijn, de werkers in de landbouw een redelijke bestaansmoge lijkheid te verschaffen, terwijl tevens prijsmaatregelen nodig zijn voor de pro ducten, die voor de voedselvoorziening in Nederland van bijzondere betekenis zijn. De landbouwproducten worden dan in drie groepen verdeeld. De eerste groep producten: tarwe, kool zaad, suikerbieten en consumptiemelk, van de voortbrenging uit een oog punt van algemeen belang moet zijn ge waarborgd, zullen onder een prijsregeüng vallen, die tenminste de kostprijs, ver meerderd met een redelijke ondernemers in st, zal vergoeden. Voor de tweede groep producten zal ;n vrije prijsvorming worden toege laten met dien verstande dat, in verband het belang van deze artikelen, zowel het landbouwbedrijf als voor het land zelf, een garantie wordt gesteld, zodat door het gemiddelde bedrijf onder normale omstandigheden op deze pro ducten geen verlies wordt geleden. Tot deze producten worden gerekend: melk (voorzover geen consumptiemelk), vlees, voedergranen en aardappelen. Als derde groep worden genoemd de produoten, waarvoor geen prijsregeling wordt ontworpen en waarbij dus het marktrisico geheel voor rekening van de producent komt. Hieronder vallen om. vlas, karwijzaad, blauwmaanzaad, erwten bonen en ook veel tuinbouwproducten. IEHIER in 't kort het schema van de toekomstige landbouwpolitiek, zoals de minister zich deze denkt. Zoals, in verband met het nog steeds stijgend kostenpeil, begrijpelijk is, zal de hoogte van de verschillende prijzen nog nader overleg met het ge organiseerd bedrijfsleven worden ge pleegd. Naar onze mening zal bijv. wel blijken, dat helaas de melkprijs belangrijk omhoog zal moeten. Maar het gedetailleerde prijzenbeleld spreken wij thans niet. Wat te zeggen van het voorgestelde schema? Allereerst dan dit, dat de betekenis in de agrarische productie in het alge een, en van sommige producten in het bijzonder, voor de volkshuishouding bij de opstelling van dit sohema een zeer grote rol heeft gespeeld. Voor de belang rijkste producten, als tarwe en con sumptiemelk, wordt een prijsregeling ont worpen, omdat het belang van deze pro ducten voor de kosten van levensonder houd en onze deviezen positie overwegend is. Men kan de noodzaak daarvan inzien, deze prijsregelingen hebben een prijsbeheersend karakter. Wat de tweede groep betreft, trekt de Regering één hand terug. Vrije uitloop der prijzen naar boven, doch geen ge garandeerd ondernemersloon. BEKIJKT men de producten van deze groep nog eens nader, dan moeten wij nog zien, dat inderdaad aan de prijzen van deze producten de vrije loop zal worden gelaten. Voor de consumptie aardappelen gelden nu nog minimum- en maximumprijzen. De prijs van de varkens wordt nog gedrukt door een heffing op het spek. Gezien het thans in het alge- beheerste loon- en prijspeil kan de Regering naar onze mening de prijzen deze voor de voedselvoorziening van volk zo belangrijke produoten niet •geheel de vrije loop laten. Maar dan geen maximumprijzen enerzijds en slechts een waarborg tegen verlies (d.i. zonder een redelijk ondernemersloon) anderzijds. Tegenover wegneming van de goede kansen eist dan de billijkheid een prijs garantie, die ook een ondernemersloon mogelijk maakt. Er doen zich nog meer vragen voor. Vooral ten aanzien van de prijsverhou ding tussen tarwe en voedergranen, tussen consumptiemelk en industriemelk. Doch wij laten het voorlopig hierbij. Hetgeen voor de tweede groep produc- n werd opgemerkt, geldt ook voor som mige artikelen uit de derde groep. Met ime voor sommige tuinbouwproducten. Tenslotte vrezen wij, dat ook de loon politiek in de landbouw van een derge lijk schematisch optreden geen gunstige gevolgen zal ondervinden. Mr W. Rip. Britten werken aan nieuwe snuiver De afgelopen twee weken heeft de Engelse onderzeeboot Andrew proeven gedaan met een nieuw snuiverapparaat, dat door de directeur van de Engelse vlootbouw is ontworpen en op de werf van Portsmouth is vervaardigd, aldus meldt de Times. Schout-bij-nacht S. M. Raw heeft verklaard tevereden te zijn over de proefneming. Dit nieuwe type heeft een buis ln plaats van twee. die alleen wordt ge bruikt om lucht in te laten. Een aparte buis dient als uitlaat en bevindt zich achter de periscoop. Het gehele apparaat is sterker dan het oude type. (Zoals men zich zal herinneren heeft de Britse admiraliteit na de ramp met onderzeeër Affray in April van dit jaar, als gevolg van een verkeerd gefa briceerde snulver, besloten de snuiver apparaten op alle 16 duikboten der Brit- A-klasse te vervangen. Red.). WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht minder koud, overi gens ongeveer dezelfde tem peraturen. (Opgemaakte te 10 uur). ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1