Debat in grote stijl over de Chr. Geref. Kerken Auto's met mobilofoon gereet voor hulp bij televisie Voorhoede der 1500 candidaten werpt zich in de strijd Vrijheid nodig bij berekening van verkoopsprijs Tweemaal klonk het Wilhelmus in het Stade Coubertin NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER Kampei synode over de eenheid Ds Den Boeftsamenspreking vastgelopen; prof. Schildertoch doorgaan (Van een onzer verslaggevers) WIL ONS, nog overal verspreid, genadig weer bijeenvergaderen, zo word' Uw Naam en roem verbreid". Dit vers uit Psalm 106 liet de praeses van de Kampense synode der vrijgemaakte Geref. Kerken gister avond zingen bij de opening van de zitting, als inleiding tot de behandeling van de kwestie ter zake van de samenspreking met de Chr. Geref. Kerken. En deze bede werd ook als uitdrukking van verlangen gehoord in de dis cussie over deze zaak, die op een „debat in grote stijl" is uitgelopen. Rapport en voorstel van commissie 1, die wij hieronder weergeven, onder vonden hartelijke instemming maar ook bestrijding Tegenover het commissie voorstel om nieuwe deputaten samenspreking te benoemen, hebben synode-leden voorgesteld geen deputaten te benoemen. Onder de aanwezigen waren o.a. ds J. H. Velema, secretaris van depu taten der Chr. Geref. Kerken voor een heid onder Geref. belijders, en ds W. Heerma, Chr. Geref. predikant te Gro ningen. De situatie In hun rapport delen deputaten dat met de Chr. Geref. deputaten drie samensprekingen gehouden zijn. De rap porterende commissie gaf eerst een situatietekening. Vrijgemaakte deputaten hadden gevraagd of het inderdaad de be doeling was te verenigen, en niet maai om te spreken en de voelhorens uit te steken, met de gedachte: kunnen wij op den duur tot een accoord komen. Chr. Geref. deputaten hadden geantwoord dat het inderdaad de bedoeling was tot één kerkverband te komen. Na de laatste samenspreking gaven Chr. Geref. deputaten een schrifte lijke uiteenzetting hoe zij de zaken Zij constateerden dat beide kerken Gods Woord ten volle willen erkennen en de Drie Formulieren van Enigheid zonder enige toevoeging willen handhaven. Zij merkten echter ook op dat, tenge volge van het jaren gescheiden leven, plaatselijke situaties hun kerken voor grote moeilijkheden stellen. Zij waren van oordeel dat de mogelijkheid tot een verstaan van elkaar zoals tussen bei de deputaatschappen niet aanwezig is in de verhouding tussen de plaatselijke Prediking Als redenen daarvoor worden door de Chr. Geref. deputaten opgegeven de methode en inhoud van de prediking in de vrijgemaakte Geref. kerken. Ook kan de opvatting dat alle andere kerken val se kerken zouden zijn, de instemming van Chr. Geref. deputaten niet hebben. Zij menen voorts dat de doelstellingen van de z.g. „doorgaande reformatie" m de vrijgemaakte kerken steeds meer verwijdering scheppen. Zij achten dit alles bewijzen dat beide kerkengroepen thans nog niet rijp zijn om in één kerkverband samen te leven, en zUn ten slotte van oordeel dat de noodzakelijke toenadering moet groeien in oprechtheid en voorzichtigheid. Bestrijding Deputaten der Vrijgemaakte Kerken betwisten deze zienswijze. De Chr. Geref. klachten over de vrijgemaakte prediking worden niet gestaafd uit het gedrukte materiaal. Over de doelstelling der „doorgaande reformatie" werd in de samenspreking niet gerept. De kerkelijke realiteit ontbreekt aan wat Chr. Geref. deputaten hier zien. En de conclusie dat men niet rijp is voor samenleving in één kerkverband, ontkennen vrijge maakte deputaten dan ook. Zich aansluitende aan het oordeel deputaten was de commissie van ning dat het geen zin heeft nieuwe de putaten te benoemen met een gelijksoor tige opdracht als Groningen (1946) er Amersfoort (1948) hadden gegeven. Dit betekent echter volgens de com missie allerminst dat zou moeten wor den afgezien van het pogen om tot ker kelijke samenleving te geraken. De mo gelijkheid bestaat dat de synode dei Chr. Geref. Kerken een ander geluid zal laten horen dan haar deputaten. De Kamper synode zou goed doen met deze mogelijkheid rekening te houden. Commissie-voorstel Resumerende stelt de commissie vooi dat de Synode besluite, de eerstkomend: generale synode van de Chr. Geref. Ker ken, om 's Heren wil, ernstig te verzoe ken opnieuw deputaten te willen benoe men en in dier voege te instrueren, dat het beramen van middelen, die onder de zegen des Heren kunnen leiden tot kerkelijk samenleven, niet langer uit gesteld worden. Voorts stelde de com missie voor, zonder ook maar een ogen blik te menen dat dezen iets van de taak der plaatselijke kerk kunnen over- opnie deputate benoemen, met de opdracht met de Chr. Geref. deputaten middelen te beramen, welke kunnen leiden tot kerkelijk sa menleven en binnen het raam van deze opdracht nader overleg te plegen in zake eventuele bezwaren die aan dit samen leven in de weg zouden kunnen staan, alsmede de gevoerde correspondentie (eventueel verslag van de gehouden sa mensprekingen) te publiceren, ter be vordering van het medeleven der kerken. Radicaal doodgelopen" Een brede discussie ontspon zich. Ds Den Boef', verklaarde dat het geuite ver langen naar eenheid met de Chr. Geref. Kerken bij hem geen weerklank kon vinden. Hij verwacht van het leven in één kerkverband met deze kerken alleen maar ellende en narigheid. Voor ds Den Boeft was het een bezwaar dat de Chr. Geref. Kerken „zo goed kunnen opschie ten met de schorsers en afzetters en deze ontvangen met allerlei vriendelykheid- jes". Hij zei misselijk te worden „van al die handjesgeverij" en merkte op dat de Chr. Gereformeerden de Kuyperiaanse opvattingen op de koop toe nemen. Hij had sterk de indruk dat de Chr. Geref Kerken, die ook de richting van de oecu menische beweging inslaan, „van twee walletjes willen eten", terwijl er in die kerken allerlei spanningen zijn. Het pad der samenspreking is volgens ds Den Boeft radicaal doodgelopen. „Hartgrondigneen 1" Voor prof. Schilder bestaan er ook wel ernstige bezwaren. Maar op de vraag of de pogingen moeten worden gestaakt, antwoordde hij hartgrondig: neen! De eerste twintig jaren na doleantie en her eniging zijn ook vol moeite, geweest. On- getwijfeld zijn er ook in onze kerken predikanten die in mening verschillen, maar wij danken God voor het ene kerk verband, aldus spr. In de kring van de Chr. Geref. Kerken zijn er stromingen die afschrikken, maar bij hen en bi' loopt men niet aan de leiband van man of enkelen, aldus prof. Schilder. Hij schaarde zich achter het commissie-1 steL „Geen deputaten" Ds Doornbos zei dat het er om gaat dat vergaderd wordt op de grondslag van Gods Woord en volgens spr. is een der grote geschilpunten dat men in de Chr. Geref. Kerken niet voor de belijdenis stéét. „Laten wij mede tot ere van kerken ophouden en rustig afwachten hoe het zich ontwikkelt". Mede nai de predikanten Den Boeft, Van Dijk, Jongeling, Meester en ouderling C. C. de Vries stelde hij voor geen nieuwe deputa ten te benoemen. Evenals ds Van Bruggen schaarde ook ds F. de Vries (Den Haag-Oost) zich ach ter het commissie-voorstel. Ds De Vries oordeelde dat er ook in eigen kerken veel ellendigs wordt gevonden en hij kon het zich wel voorstellen dat er bij leden an andere kerken heus geen begeren is n samen in één 'kerkverband te leven. Vanmorgen zou de rapporteur, ds G. Janssen, nader op de opmerkingen in- Beioepingswetk Ned. Herv. Kerk roepen: te Scheveningen (wijk Statenkwartier) dr P. J. Roscam Abbing te Utrecht. A sfn genomen: naar Den 1___0 (wijkgemeente 31) J. J. W. A. Wijchers. voorheen predikant in de Prot. Kerk van Indonesië, wonende te Amsterdam. a k t: voor Stad aan 't Haring vliet A. Baars te Sluipwijk. Geref. Kerken tal: te Den Haag-Oost (vac.- D. Roest) Th. H. van Andel te Vlaardin- W. C. v. d. Brink te Veenendaal. iepen: te Wapenveld W. G. Bovendorp te De Meern. Chr. Geref. Kerken - - jpen: te Leeuwarden I. de Bruijne te Hilversum. G$ref. Gemeenten --tal: te Katwijk aan Zee T. Dorresteyn te Opheusden en M. Heer schap te Wageningen, van wie eerstge noemde beroepen is. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 20 Sept. Gepromoveerd tot doc tor in de veeartsenijkunde J H J van Gils, geboren te Blaricum. op het proefschrift: Acuut longemphyseem bij het rund. - Dr W R de Vaynes van Brakell Bu; arden, die kortgeleden in Indonesië is comen, zal dezer dagen zijn hooglei bt in de Engelse literatuur aan de Ur rit te Djakarta aanvaarden. 2 Va Jaar geëist Verduisterde architect j 37.000 Twee Jaar en zes maanden werd gis teren voor de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 57-jarige architect J. P. te Rotterdam, die ruim ƒ37.000 zou ben verduisterd. Het geld was hem door cliënten ter hand gesteld voor de bouw van twee woningen. Tegen de 35-jarige vertegenwoordiger H M. v. V. te Rotterdam, die bij een kledingmagazijn 30.000 verduisterde, werd 15 maanden geëist. De man had het bedrag grotendeels verspeeld. Zijn doel was met het verduisterde geld zoveel te winnen dat hij de schuldenlast van 20.000 die hij bij zijn huwelijk had, weg zou kunnen werken. Uitspraak in beide zaken over veer tien dagen. Invaliden in 100 auto's bij de Koningin Ongeveer honderd auto's met lichame lijk gebrekkigen uit Rotterdam die een uitstapje naar Zeist maakten, defileerden gisteren bij het paleis Soestdijk voor de Koningin. Staande op het bordes sloeg de Koningin met haar secretaresse, mevr. N. Smitt-Avis, de voorbijtrekken de stoet gade. Een deputatie van het comité dat de autotocht organiseerde, werd aan Koningin Juliana voorgesteld en gaf inlichtingen over haar werk. Minder vet en suiker gebruiken De voedselvoorziening van ons volk in 1950 kan bevredigend worden ge noemd. Enige vermindering van het ver bruik van vet, suiker en suikerhoudende producten zou uit voedingsoogpunt ech ter zijn toe te juichen.. Zeer bevredigend is de ontwikkeling van de melkcon- sumptie die, in vergelijking met de voor oorlogse, pl.m. 30 procent is gestegen. Dit verbruik zal de regering blijven stimu leren, aldus minister Mansholt in de toe lichting op zijn begroting voor 1952. Een firma in Duitsland heeft een vinding' gedaan, om het zwaardere auto verkeer bij weigering van de gewone rem met noodremmen te beveiligen. Bij de achterwielen hangt een bak, waarin een zware sleepketting bevestigd wordt. Zodra de chauffeur merkt, dat zijn normale remmen niet werken, haalt hij .een handle over, waardoor de bak omslaat en de ketting er uit valt voor de wielen, die de ketting pakken. De auto komt dan in van tijd tot stilstand. Technici altijd te bereiken Repetities in hotel te Hilversum, omdat studie leeds te klein is HPIJDENS DE komende televisie-uitzendingen zal men zich steeds \i -*• inlichtingen of het verhelpen van storingen in verbinding kunj stellen met de televisie-service van Philips. Daar zijn altijd technici wezig en beschikt men over speciale service-wagens die uitgerust zijn een mobilofoon zodat men de technicus ook onderweg kan bereiken. De wagens hebben verder o.a. teles- copische antennes om de ontvangst condities op een bepaald punt snel te controleren. Intussen ls deze service slechts een voorzorgsmaatregel, want in het Zuiden van ons land is al gebleken dat het Nederlandse publiek snel met de bediening van de toestellen vertrouwd is. In het buitenland is dat nogal eens anders. Cursus voor handel In de jaren dat Philips' experimen tele televisiezender te Eindhoven in gebruik was, hebben tientallen tech nici van dit bedrijf een televisie- cursus gevolgd. Thans zyn zij ver spreid over werkplaatsen in verschil lende steden. De Blitse verkiezingscampagne Bookmakers geven Winston Churchill een kans van vijl tegen één op Attlee T~kE VOORHOEDE der circa 1500 candidaten, die bij de algemene ver- kiezingen op 25 October zullen dingen naar de 625 zetels van het Lagerhuis, is over de kiesdistricten uitgezwermd. De campagne is reeds in volle gang. Er worden zalen en schoollokalen gehuurd voor vergaderingen, precies als bij ons. De bookmakers noteerden 5 tegen 1 voor een overwin ning der Conservatieven. Op de Londense beurs vlogen de aandelen om hoog, ïn de verwachting, dat Churchill weer premier zal worden. De hoop is gestegen, dat de nationalisaties der belangrijke industrieën dan gedeel telijk ongedaan zullen worden gemaakt. Inmiddels is het jaarcongres van de Engelse conservatieve partij, dat op 11 October in Scarborough zou worden ge houden, afgelast, nu de officiële datum der algemene verkiezingen is bekend ge maakt. Ook de Liberalen hebben hun jaarlijkse vergadering, die op 25 October te Cheltenham zou plaats vinden tot na de verkiezingen uitgesteld. Reeds heeft Churchill, de man. die bij velen favoriet is, een reeks besprekingen gevoerd met vooraanstaande figuren van zijn partij. Zijn „schaduwkabinet" dat zijn de mannen, die waarschijnlijk de regering zullen vormen, als de Conserva tieven vinnen is tegen morgen in ple naire zitting bijeengeroepen. De kans be- Een praclisciie kwestie Als middenstand wordt gebonden, moet ook risico beperkt-worden l de (Van een onzer verslaggevers) jVTADAT PROF. ZUIDEMA op de eerste dag der kaderconferentie Chr. Middenstandsbond op Woudschoten bij Zeist het principiële vraagstuk van de roeping der Chr. organisatie aan de orde had gesteld, werd gisteren het oog gericht op een meer practische kwestie. Dr I. A. Diepenhorst uit Groningen sprak over „Kosten en winsten in het midden- standsbedrijf". Spr, vond een zo exact mogelijke kostprijsberekening nood zakelijk omdat deze de basis vormt voor de bepaling van de bedrijfsmarge. In de tweede plaats is het van groot belang, dat de samenstelling van het as sortiment steeds critisch wordt bezien. Ook als men zijn winstmarge bepaalt de hand van de omzet van het gehele assortiment is verbijzondering van dt kosten van één artikel van grote bete kenis. De marge moet echter worden be paald óf op basis van de omzet van hei gehele assortiment óf op basis van de om zet der afzonderlijke artikelen. Een „hin ken op twee gedachten" in dit opzicht is absoluut verkeerd. Vrijheid gevraagd Dr Diepenhorst betoogde, dat de ondernemer als de drager van onze kerheid bij uitstek er het grootste belang bij heeft dat hij niet wordt beperkt in zijn bewegingsvrijheid t.a.v. het bepalen van omzetmarge en verkoopsprijs, als niet gelijktijdig zijn onzekerheid wordt beperkt. In verband becritiseerde hij de Prijzen- beschikking Handelsmarges 1951, die het mes er meer in zette, zonder dat de regering zich van de feiten op de hoogte had gesteld. Op deze dag kon de voorzitter, de heer Felle brand in stomerij te Bussum Schade geraamd op 100.000 Een felle brand in de stoomwassery ;n textlelververy van de firma De Boer in de Iepenlaan te Bussum heeft van gisteren om half elf de droogzolders en de textielververy volkomen vernield. Honderden kilo's wol en jute van een Hilversumse tapytfabriek, die heden middag zouden worden afgeleverd en een grote party raffia, bestemd voor de ex port en toebehorende aan een Bussumse schapenhandel, gingen verloren. De kle ding van de cliënten kon worden gered. De schade, die op een ton wordt ge raamd, wordt door verzekering gedekt. Joh. de Jong uit Rotterdam, opnieuw een aantal gasten verwelkomen, onder wie dr C. H. Schouten, secretaris van de Soc. Economische Raad, de heer P. Schel- tema, directeur van het Economisch In stituut voor de Middenstand en de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Ned. Bond van Chr. Kantoor en Handelsbe dienden. De heer De Jong herinnerde aan het gouden jubileum van de C.M.B., dat in 1953 gevierd zal worden. Het moet met aller hulp nodig zijn het ledental vóór deze blijde dag van 17.000 op 35.000 te brengen. Hiertoe moeten alle krachten worden inge spannen. Middenstand vraagt: Landelijke regeling van halve sluitingsdag Alleen vedagssluiting voor de hele detailhan del landelyk wordt geregeld, zal de zelfstandige ondernemer voldoende kun- deelnemen aan het sociale leven het gezinsleven. Dit zegt het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen :n adres aan de Tweede Kamer ovei het wetsontwerp in zake de winkel sluiting. Het ontwerp laat volgens nel Verbond nog teveel over aan het be drijfsleven en aan de lagere organen Daardoor zal de verwarring die nu reeds by het publiek aanwezig is nog ver groot worden. Bovendien schept hel ontwerp de mogelijkheid de winkel sluiting te laten beïnvloeden door het verloop van de conjunctuur, aldus het adres. Zoals men weet, heeft de vakgroep Detailhandel eveneens een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Daarin wordt gezegd dat de keus van de koop avond die door de regering is beperkt tot Donderdag het best aan de gemeen teraden kan worden overgelaten. staat, dat Churchill, in geval van overwinning,-zal aanbieden een nationale regering van alle partyen te vormen Churchill is nameiyk van oordeel, dat alleen een nationale regering in staat is, met succes het' herbewapeningsprogram van drie jaar uit te voeren. De Britse min. van Bult. Zaken, Morrison, verklaarde, dat het Groot Brit- tannië niet mogelijk zal zijn, aan de gadering van de Noord Atlantische Raad te Rome op 29 October deel te ne tenzU dat ook deze datum verschoven wordt. Engeland kan vier dagen na de verkiezingen niet te Rome vertegen woordigd zijn, afgezien van de vraag, welke party als overwinnaar uit de strijd tevoorschyn komt. Door het plotselinge besluit van Attlee, komt men In de inter nationale politiek voor allerlei verras singen te staan! Verkiezingskoorts op Londense beurs De marktwaarde der fondsen op de Londense effectenbeurs steeg gisteren met mlllioenen ponden sterling in het vooruitzicht ener conservatieve overwin ning en bookmakers wedden 5 tegen 1 op Churchill, De beurs beleefde de groot ste hausse sinds de devaluatie van Sep tember 1949. Later werd de stemming kalmer toen men besefte, dat Engeland onder elke regering voor moeiiyke pro blemen zal staan en dat beperking van dividend noodzakeiyk zal zyn. Middenstand viaagt: Vrij advies van S.E.R. over ouderdomswet Gezien het gemis aan eenstemmigheid over de definitieve vorm van de ouder- domsverzekering is het wenseiyk dat dit probleem aan de Sociaal-Economische Raad in vrye bestudering wordt gegeven. De S.E.R. moet dus niet aan advies over een bepaald ontwerp worden gebonden, aldus een gezameniyk adres van de middenstandsbonden aan de minister raad. De bonden achten het bovendien noodzakeiyk dat de S.E.R. niet alleen over de grondslagen van de toekomstige ouderdomsverzekering zal adviseren, maar een volledige wetstekst zal opstel len. Een huis voor de tentbewoners Van particuliere zyde vernemen wy, dat het gezin, dat te 2 Exloermond ge dwongen was in een tent te wonen, thans weer toestemming heefit ontvangen om zyn huis te betrekken. Ook voor de handel werden gegeven. De Philips' toestellen tennes worden door erkende handelaren geplaatst en aangesloten en daarna door :n technicus gecontroleerd. Op deze wyze wil men voorkomen dat onbevoegden aan de apparaten gaan dokteren. Repetities in hotel In de televisiestudio te Hilversum kampt men nu reeds met gebrek aan ruimte. De vele autoriteiten en gas ten die de openingsavond op 2 Oc tober willen bijwonen, zullen worden ondergebracht in hotel De Rozen- boom te Bussum. Er zal een televisie ontvangsttoestel worden opgesteld zodat de gasten daar de eerste uit zending kunnen gadeslaan. De eerste televisie-uitzendingen vna di V.A.R.A. en de N.C.R.V., resp. op 9 en II October, zullen eveneens in het hotel worden bygewoond door het personeel deze omroepverenigingen. Er bestaan Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop óe correspondentie uiterlijk op de bus moet zijn, staan tussen haakjes achter de lam van het schip vermeld. Indonesië: Sibajak (8October), Nieuw- Guinea: Blitar (18 October), Antillen: Willemstad (2 Oct.), Suriname: Helicon 25 Sept.), Canada: Vqendam (26 Sept.), Australië: vla Engeland (22 Sept.). Wordt er wel goed omgesprongen met de kinderbijslag? In vijf van de tien gevallen besteed voor aankoop van dure artikelen "17"RIJGT U kinderbijslag of niet?", vroeg het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie onlangs aan de Nederlandse bevolking. Het bleek dat 43 pet van alle gezinnen kinderbijslag krijgt. „Waar gebruikt u die kinderbyslag )or?", vroeg men. Ongeveer 21 pet ge bruikte de byslag voor het kopen van dure artikelen en wel 13 pet voor kle ding, 2 pet voor schoenen, 2 pet voor brandstoffen en 4 pet voor andere geld- vragende doeleinden. Achttien pet heeft geen speciale be stemmingen voor de kinderbyslag en gebruikt deze voor de gewone dagelykse gezinsuitgaven. Zes pet gebruikt de by slag speciaal voor de kinderen en wel: 4 pet om artikelen te kopen die de kin deren hard nodig hebben, 1 pet studie van de kinderen en 1 pet zet het geld op het spaarbankboekje van kinderen. Drie pet gaf nog andere antwoorden. Europese volleybalkampioènschappen Emotioneel treffen tussen onze dames en de temperamentvolle Italiaansen (Van onze speciale verslaggever) Zojuist klonk het Wilhelmus voor de reede maal op één dag. Eerst presteerde ïze nerveuze herenploeg het, de dap pere Israëliërs aan hun zegekar te bin den, na 'n zeer wisselvallige wedstrijd. De tweede Nederlandse victorie, kwam van de dames in de wedstrijd tegen Italië. Het was in deze wedstrijd niet anders dan in de wedstryd van onze heren. Uiterste spanning als gevolg van een zeer emotioneel verloop. Na een 155 zege in de eerste game, werden de Hollandse dames in de tweede game volkomen van de kaart gespeeld: 115 voor de temperamentvolle Zuider lingen. Zo'n nederlaag vraégt om revan che. En zo werd het derde spel. zy het veel moeite een 1510 Oranje-< winning. Dan komt de 4e game. Zal die de zaak voor Nederland beslissen? Na 94 achterstand lopen de Italiaansen in. Onze dames nemen nog een punt, ze blyken toch een inzinking te hebben Het wordt een Italiaanse zege. Game stand dus 22. Bij de 5e gaat het op of eronder. Het davert „Holland', Holland spreekt-een-woordje-mee" en de Italiaanse aanmoedigingskreet „Italia, ['.alia" door het stadion. De Hollandsen blijken de beste injectie te hebben ge kregen. Via 50, 80, 110 wordt het 156 zege! Onze heren te stant onderhands te serveren en durven bij het „smashen" zelden door te hakken. Zeer moeizaam werd ditmaal het jonge Israël dat byna geheel uit „dis- De Nederlandse herenploeg heeft ln dit -tournooi immer veel last van nervo- :iteit. Als ze niet door het wedstryd :enuwenduiveltje gekweld zouden wor den. zouden ze veel meer presteren. Men durft veel te weinig risico te ne en. Mannen als een Dick de Ruiter en Jaap van Zweeden b.v. staan hier con- placed persons" bestaat en pas kort bij elkaar is, verslagen. De eerste game ging nadat wij aanvankelijk 'n voorsprong had den, met 1513 verloren. Gelukkig sloe gen onze mannen in de 2e game juist op tijd toe (1816). In de derde set ging het belangrijk beter, vooral Dick de Vries, Ton Smit, Kees van Zweeden (still going strong), en Rinus Tulnmar. bewerkstel ligden de 158 overwinning. Zo goed als de 3e ging, zo slecht ging de 4e game. Niets lukte. Israël behaalde een verdien de 156 zege Ook voor de heren gold nu dus: alles of niets. En het moet ge zegd ze namen op prima wyze alles. De Israëliërs boden, doordat ze practisch leeggespeeld waren, niet bijzonder veel tegenstand meer en zy vielen met 15—5 ten prooi aan de nu dolgelukkige Neder landers, die een ware vreugdedans, met de supporters, door het stadion maakte Laatste kunnen we dus in ieder geval niet meer worden. De uitslagen van gisteren luiden: Finale heren: Frankrijk slaat België met 153. 1510. 155; Rusland slaat Roemenië met 156. 159, 15—7. Klassementsgroep dames: Nederland slaat Italië met 15—5, 1—15, 15—10, 12—15, 15—6. Heren: Italië slaat Israël met 159, 15—6, 18—16. De stand is op het ogenblik: Finale heren: 1 Rusland. 2 Frankrijk, 3—4 Bulgarije. Joegoslavië. 5 Roemenië, In totaal antwoordde 48 pet. Sommige ondervraagden noemden dus meer dan één bestedingswyze. Ongeveer de helft van de gezin nen die kinderbijslag krijgen, beste den deze bijslag dus voor het kopen van dure artikelen, hoofdzakelijk voor kleding. Maar in ongeveer vier van de tien gezinnen wordt de kin derbijslag gewoon met het andere inkomen tegelijk besteed. Nederlandse rokers op derde plaats In veel landen heeft de sigaret nc de oorlog de pijp overtuigend gesla gen, maar de Nederlander bleef trouw aan zijn pijp. Vorig jaar werd in on. land per hoofd van de bevolking ge middeld 1180 gram pijptabak gebruik tegen slechts 800 gram sigaretten tabak. Dit betekent echter niet dat cli Nederlander minder sigaretten is gaan roken, want terwijl het verbruik van pijptabak sinds 1938 slechts weinig is gestegen, nam het verbruik van sign rettentabak toe van 550 tot 800 grari per hoofd van de bevolking. Een ver klaring van deze laatste stijging is o.a. het feit dat na de oorlog steeds dames tot roken zijn overgegaan. De Noord-Amerikanen roken op hei ogenblik het meest. Zij staan boven aan de wereldranglijst met een ver bruik van 4 kg tabak per hoofd per jaar. Deze hoeveelheid bestaat meer' dan driekwart uit sigaretten. Op de tweede plaats komt Denemarken en op de derde Nederland met ruim 2 kg per hoofd. Deze bijzonderheden deelde de heer Erik Mortensen gistermiddag mee op het wereldcongres voor tabak te Amsterdam. Hulp aan candidaat- Nederlanders De Regering heeft in haar memorie an antwoord aan de Eerste Kamer in zake de wet op nationaliteit en ingeze tenschap aandacht besteed aan de prac- tyk, waarby daartoe onbevoegde per- i op grond van art. 5 der op de Ronde Tafel Conferentie tot stand ge komen toescheidingsovereenkomst ver klaren. dat zy Nederlander willen zijn Volgens de Regering zal dit niet worden belet, maar zal de verklaring geen rechtsgevolgen doen ontstaan. Als er in byzondere gevallen redenen zyn om dergelijke personen het Nederlander schap deelachtig te doen worden, is er tegemoetkomendheid van de Nederland- Regering. Ook Argentinië is als lid toegetre den tot de internationale-grondstoffen- conferentie. plannen om het hotel te gaan gebrul als repetiliegelegenheid. Het bestuur van de V.P.R.O. heeft j de Nederlandse Televisie-stichting i wens te kennen gegeven in beginsel nog by het werk van deze stichtin; worden betrokken. Met het oog op j financiële positie zal de V.P.R.O. vj lopig echter slechts op bescheiden v] aan de uitzendingen kunnen deelncij Ontoelaatbare vrager aan bruidjes? „Hoeveel kinderen zoudt U he l meest ideaal vinden?" De centrale commissie voor zoek van het Nederlandse volkseij uitgaande van de Kon. Ned. Academie Wetenschappen, poogt een voorspel te maken van het vermoedelijk geboorten in de naaste toekomst. On weten hoe ons volk over dit vraag! denkt, stelt zy schriftelijke vragen meisjes die op het punt staan te ti i. Zo wordt o.a. geïnformeerd: „Ine et voor het zeggen had hoeveel deren zou u voor uw toekomstig ge het meest ideaal vinden? en „Hoopt u spoedig mogelijk kinderen te krijge Doordat het enquêteformulier wordt t gezonden in een dienstenveloppe 1 O. K. en W. wordt de indruk gewekt de meisjes verplicht zijn te antwoord Het Tweede Kamerlid De Haas (K.V. heeft thans schriftelijk aan minister B ten gevraagd of deze niet ve is dat de vragen ontoelaatbaar zyn d zij de indruk wekken dat de kinderzej in het huwelijk enkel een kwestie is menselijke berekening en willekeur. Belgen lieten loodsdienst op de Schelde in de steek De beloodsing op de Westerschelde gisteren van twee uur tot halfnej 's avonds ernstig gestagneerd gewe doordat de Belgische rivierloodsen, 75 procent van alle schepen op de r bedienen, zich in vergadering ii werpen bevonden. Er was een loongeschil in het De besprekingen hebben blijkbaar resultaten gelïad, want de staking, over al gesproken werd, ging niet d< Indonesië en Nederlands] ambtenaren De Indonesische minister v neelszaken, Soerosi, heeft a medegedeeld, dat er op het ogenblikl Nederland een commissie vertoeft bels met de werving van buitenlandse kraq ten. Het aantal sollicitaties uit 1 lende landen bedroeg 400. Nederland krachten zijn het goedkoopst en zij zj v op taalgebied het gemakkelijkst brul 1 baar. Indonesië tracht door bijzonde F salariëring en emolumenten buitenlari krachten aan te trekken. Geruchta' dat binnenkort alle buitenlanders zoudi 1 afvloeien, waren de minister onbekes Nauwe olie-banden tu^p sen Engeland en Irak j De minister van econ. zaken van Irj J i naar Londen gevlogen, waar hy tea ien met de premier van Irak, die Londen was, de nieuwe oheovert komst tussen Engeland en Irak zal dertekenen. Volgens deze overeenkoi zal Irak de helft ontvangen der v sten van de Irak Petroleum Cy, Basrah en de Mosul Petroleum Cy. premier van Irak heeft ook met Engelse firma besprekingen gevot over plannen betreffende de bouw een olieraffinaderij by Bagdad, verwacht, dat deze een millioen ton jaar zal kunnen verwerken drie jaar gereed zal zijn. Nieuw Fins coalitie- 1 kabinet p De leider der Finse agrarische parti lirho Kekkonen, heeft een nieuwe coj r litieregering gevormd in samenwerkirj met de sociaal-democraten en de Zweef «e volkspartij. De volksdemocraten (ea fusie van communisten en linkse socif listen) hebben in het nieuwe kabinj v geen zitting. Het kabinet telt zeven agrariërs, zevej sociaal-democraten, een vertegenwoord» ger van de Zweedse volksparty en eef partyloze. Kekkonen blijft premier, ter t wyl minister van Buitenl. Zaken is ge j worden Sakari Tuomioja (partyloosj directeur van de Finse bank en des kundige op het gebied van handel e{ a financiën. e (De kabinetshervorming was, zoaï t men zich zal herinneren, nodig geworde j na de jongste verkiezingen, waarby dj y agrariërs door de sociaal-democralei t van de eerste plaats verdreven wer 1, den. - Red.) t Troostronde dames: 1 Nederland, 2 Italië. I De oudste textielfabriek in Twenthe. Troostronde heren: 1—2 Nederland, dia van Blydenstein en Co te Lonneker, Portugal, 3 Italië, 4 IsraeL J vierde gisteren het 150-jarig bestaan. Europa: één buitenlands! J politiek 1 Nieuw „plan Schuman" in de maak Te Ottawa heeft de Franse min. va! 1 Buit. Zaken, Schuman, een nieuw „pla! Schuman" aangekondigd. Dit beoogt dj buitenlandse politiek der afzonderlykj I Europese mogendheden te brengen ondej één supra-nationaal gezagslichaam. Schu wees naar het Franse initiatie! inzake het oprichten van een Europes» .kolen en staal"-gemeenschap en d( actie voor een Europees leger. rede legde hij er de nadruk' op dat de verdediging van Europa hoofd zakelijk een taak is voor Europa zeil Europa moet zich terdege organiseren ei tot eenheid komen. Er moet een eindi worden gemaakt aan de verdeeldheid die verzwakkend werkt. De conferentie van de Noord Atlanti sche Raad te Ottawa is geëindigd en er werd een officieel communiqué uitge geven, waarin alle belangrijke besluiten zijn samengevat. Twee hiervan noemen wy nog: 1. De toelating van Griekenland en Turkye tot het Pact. 2. De herzieninj van het Italiaanse vredesverdrag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2