A.-R. rapport vraagt moedige emigratie-politiek Britten op 25 October ter stembus Maakt sport de mannen uithuizig? Drie Vlissiugse Geuzen DONDERDAG 20 SEPTEMBER ÏSJJ, Formaliteiten moeten beperkt worden "P\E PRINCIPIëLE FUNDERING van de emigratie ligt in de van God U gegeven cultuuropdracht aan de mens om zich te vermenigvuldigen en de aarde te vervullen. Zo luidt de eerste stelling in een reeks van 18, waarmede een zojuist verschenen rapport over de emigratie besluit. Dit belangrijke rapport is samengesteld door een commissie, benoemd door het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigingen. Het is tegen f 0.60 ver krijgbaar bij het bureau van het Centraal Comité, Dr Kuyperstraat 3 in Den Haag. Van de stellingen vermelden we ditmaal nog de volgende: De snelle groei der bevolking Nederland is geen ramp, maar eei wijs van gezonde volkskrachtDeze snelle bevolkingstoeneming dwingt er toe ernstig te óverwegen welke de moeilijk heden zijn waarvoor het bevolkings vraagstuk ons stelt en na te gaan welke verantwoorde plannen moeten worden nagestreefd teneinde een oplossing te verkrijgen. Op principiële gronden wijst het rap port de geboortebeperking als aanvaard bare oplossing ten stelligste af en e eens wordt positie gekozen tegen emigratiepolitiek die is ingegeven door vrees voor overbevolking. Een moedige, doortastende, moreel verantwoorde emigratiepolitiek, die perspectieven opent voor de toe komst, dient door de A.R.-partij te worden voorgestaan en het verdient aanbeveling dat dit duidelijk in haar voor program van actie voor de verkiezin gen van 1952 tot uitdrukking wordt gebracht. Het rapport doet nog uitkomen, dat het Calvinisme een internationale karak tertrek vertoont. Het gehoorzaam luis teren naar de Bijbel geeft een brede wereldvisie, kweekt besef van roepinj. en verdiept het idealisme. Tesamen met het vrijheidsstreven en het verlangen zelfstandig zijn, wordt hierdoor ver klaard waarom in Calvinistische krinj zoveel belangstelling bestaat voor de emigratie. Daaraan moet worden toege voegd een gevoe van onbehagen met de kerkelijke en politieke ontwikkeling hier te lande. De laatste stelling geeft uitdrukking aan de wens dat het aantal formaliteiten zoveel mogelijk wordt beperkt en gestreefd wordt naar goede samen king tussen de Gewestelijke Arbeids- bureaux enerzijds en de erkende emi gratieverenigingen anderzijds, opdat concurrentie tussen die beide wordt voorkomen. (Advertentie. 't Verklaarde uitzicht j^lNDELIJK heeft premier Attiee dan de knoop doorgehakt. Op 25 October zullen de Britten ter stembus trekken. Het zal een zware strijd worden land realiseert zich de moeilijke taak met de winter in het verschiet. Het zal hoofdzakelijk gaan tussen Conservatie ven en Labour. Aan een grote onzeker heid is thans echter gelukkig een einde gekomen. Immers de regeringsmeerder heid van Labour in het Engelse parle ment werd steeds verontrustender. Het gevaar bestond, dat deze meerderheid van vijf tot drie stemmen gereduceerd zou worden bij tussentijdse verkiezin gen. De maatschappelijke en sociale om standigheden waren voor Attlee en zijn mannen niet bijzonder aangenaam, om met vaste koers te kunnen regeren. Wij wijzen slechts op het ernstige brandstof- vraagstuk, de prijsstijging, de rantsoe nering van verschillende levensmiddelen, waarbij dan nog komt, dat de rebellen bnder aanvoering van Bevan het Attlee steeds moeilijker maakten. Dit wat be treft de binnenlandse politiek. Maar ook de buitenlandse politiek was bepaald zorgwekkend. Het zijn de Conservatieven, die oordeel zijn, dat zij het zullen klaar spelen een verstandiger koers te volgen. Zulks met het oog op het precaire ge schil met Perzië, de Egyptische kwestie, het conflict tussen Oost en West, etc. En wat hebben de Labourlieden klaar gespeeld met hun „a tort et k travers" doorgevoerde nationalisatie, waarvoor zij thans feitelijk in Perzië hun trekken thuis krijgen. De laatste verkiezingen werden op 23 Februari van het vorige jaar gehouden. Wij herinneren er aan, dat deze Labour toen op een verlies van circa 75 zetels kwamen te staan. Labour heeft, in net algemeen, moeten regeren met een ge ringe meerderheid van zeven zetels. Tel kens moesten de zieke parlementsleden er bij „getrommeld" worden, als het op belangrijke stemmingen aan kwam. Fei telijk worden slechts eens in dé vijf jaar formeel verkiezingen uitgeschreven, dus moeten er wol zeer bijzondere omstan digheden zijn, waarom Labour thans een beroep op de kiezers doet. Uiteraard zijn vele vooraanstaande politici „insiders", die „outsiders" bleken to zijn, zeer verrast over het besluit van Attlee. Morrison, Gaitskell en Shinwell vertoefden te Ottawa voor de conferen tie over het Atlantische Pact. Het gaat nu weer om het leuren naar stemmen, daar dienen ook de verkiezingsprogram ma's voor. Labour, Conservatieven en Liberalen zullen de propaganda-appara- ten op volle toeren laten draaien. Bij de verkiezingen van 23 Februari 1950 verwierven de Socialisten (Labour) 315 van de 625 zetels; de Conservatieven 296 en de Liberalen 9 zetels. Er waren bovendien 2 Ierse Nationalisten. De Communisten, die 100 candidaten hadden gesteld, verloren nog de twee zetels; die zij bezet hielden. Labour verwierf 46,6 procent, de Conservatieven 43,5 procent en de Liberalen 9,1 procent. Het aantal zetels is niet representatief voor de kiezersaantallen, omdat, zoals bekend, Engeland niet het evenredige kiesstelsel bezit, maar het districtenstel sel. De Conservatieven rekenen vrij stel lig op een belangrijke verschuiving naar rechts, zo niet een overwinning, die hen aan de macht brengt. Uit Gallup-onder- zoekingen is gebleken, dat Labour bij velen lang niet meer zo favoriet is. „Gllick auf" Churchill! Versobering Uitstel van plannen bij Verkeer en Waterstaat Amsterdam-Rijnkanaal midden volgend jaar gereed In 1952 zal volstaan moeten worden met op behoorlijk peil houden van de bestaande waterstaatswerken. Verbete ringen aan de rivieren, havens, kanalen en wegen dienen zoveel mogelijk te wor den uitgesteld zegt minister Wemmers in begrotingsstuk. Voor voortgezette vernieuwing van beschoeiingen in de havens van Terschelling, Ürk en Den Helder is f 500.000 uitgetrokken, voor verbetering van de haven van Breskens f 750.000, voor vernieuwing van de schuts- sluis in heit Menvedekanaal f 250.000, voor opheffing van onderloopsheid van de middensluizen in het kanaal door Zuid- Beveland te Hansweert electrificeren van de deuren f 200.000) >n van remstoelen in de daar (f 100.000), voor ver- de keersluisbrug te Vlis- n voortzetting van de ver- het Meppelerdiep in het de afwatering van N.W. Z.W. Drente f 550.000. het buitenhaven a! nieuwing van sing f 400.000 e betering van belang van Overijssel De openstelling van het Amsterdam- Rijnkanaal blijkt de minister thans mid den 1952 te verwachten. Wat de wegen bouw betreft, zal in 1952 vooral aan de weg Amsterdam-Utrecht aandacht den geschonken. Na 1951 Zal voor de weg in totaal n-og f 11 millioen nodig zijn, waarvan voor 1952 acht millioen is aan gevraagd. Ook is f 600.000 aangevraagd voor de weg Eemnes-Hoevelaken Rond f 6 mil lioen zal worden gebruikt voor de tun nelbouw te Velsen. Chr. Hist. Unie bereidt verkiezingsactie voor Het hoofdbestuur van de Christelijk Historische Unie komt Zaterdag 22 Sep tember te Utrecht in vergadering bijeen ter bespreking van de voorbereidingen van de Tweede Kamerverkiezingen in 1952. Aangenomen wordt dat de candidaat- stelling zal plaats hebben op 13 Mei en de verkiezing op 25 Juni 1952 de kies verenigingen zullen daarom voor 1 Oct. a.s. ten hoogste tien namen van candi daten dienen op te geven. Op 5 Januari zal de Unieraad vergaderen en op Woens dag 16 April wordt de algemene verga dering gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam. De agenda van de hoofdbestuursver gadering meldt verder de verkiezing y. drie leden van het dagelijks bestuur v gens het overlijden van de heer D. Mellema en het periodiek aftreden prof. dr J. de Zwaan en de heer R. Kikkert. Tevens moeten leden benoemd worden in de agrarische commissie de sociaal-economische commissie. Dertig ln Japan gebouwde majang- vissersboten van 15 ton elk zijn volgens Ass. Press te Djakarta door de E.C.A. Indonesië overgedragen. In totaal zijn door de E.C.A. nu 60 Japanse boten Indonesië geschonken en men hoopt, dat daardoor de visvangst met 3 millioen kg per jaar zal stijgen. Advertentie) Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik J{ls de kelk zich opent... ...verschijnt het smetteloze wit der edele hloem, ongerept, zoals de natuur ze vormde. Als U de King-rol opent, dan ziet U het smetteloze King tablet, rein en zuiver, door geen mensenhand ooit aangeraakt. De natuurzuivere TONNEMA - SNEEK - Fab Hoofdredacteuren voor A.V.R.O.-televisie Hoorspel over parlementaire geschiedenis Het eerste televisie-programma van d AVRO op Vrijdag 5 October zal bestaan uit de officiële opening door de heren De Clercq en Vogt, de eerste aflevering van de rubriek Televizier met nieuw interviews en weersverwacMine, verdi een filmdocumentaire, dr Portielje met enige dieren uit. Arits en een bont pro gramma van Chiel de Boer. Volgende orogramma's zullen o.a. dis cussierubrieken bevatten. Hoofdredac teuren van dagbladen zullen uitgenodigd worden hun mening te geven ovei actualiteiten. Men hoopt dat ook rege ringspersonen hieraan mee zullen wer ken. Voorts is de medewerking verkre gen van de Camerata voor de uitvoering van een of meer kameropera's. Het radioprogramma van de AVRO vermeldt voor de komende winter een hoorspel over de parlementaire schiedenis Burgemeester Oud van Rot terdam. die over de parlementaire ge schiedenis verscheidene boeken heef' «renubliceerd, treedt on als adviseur Verder begint de AVRO voor het eerst met schoolradio en zal de rubriek Helicon, verzorgd door dr P. H. Ritter voortaan niet meer maandeU'ks, doch ner veertien dagen worden uitge zonden. (Advertent ie. Een halve eeuw geleden werd er nog betrekkelijk weinig aan sport gedaan. Was de man van 1901 huiselijker dan e van 1951 Hij was misschien wel eer in huis dan de man van thans, die zelf sport beoefent of naar sportgebeur tenissen gaat kijken, maar wij geloven zeker niet dat sport een nadelige invloed op bet gezinsleven heeft, integendeel. Denkt U b.v. maar eens aan de gezellige notbaluitzendingen in het winterseizoen Het hele gezin zit genoegeliik bij de radio en na afloop van de wedstrijd wor den de spannendste spelmomenten be sproken onder het genot van een geurig kopie Niemeiier's Gala-Thee. Dè Thee voor sportliefhebbers, zo geurig en ver kwikkend. ..Hoeveel Niemeijer's Waardepunten hebt U al gespaard wordt belangstel lend aan Moeder gevraagd. Want dat is Moeder's sport: sparen voor dat prachtige .Safira"-tafelbestek. Fn geen wonder, het zo solide en vlekvrii. door-en-door Hebt U nog geen geïllustreerde geschen- kenliist Eén briefkaart aan Niemeijer, Groningen en U krijgt er gratis een toegezonden. Eén Kolom Vuur van Dn maag tot In Dn keel dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd, neem dan Uw toevlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blussen de hevig ste aanval van brandend maagzuur bin nen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo smakelijk AmsterdamNew York v.v. 140 duurder Met ingang van de nieuwe winter- dienstregeling op 16 October worden tal rijke luchtvaarttarieven verhoogd. Uit de voorlopige nieuwe passageboeken van de KLL.M. blijkt, dat vliegbiljetten op be paalde routes zowel in Europa als op de trans-Atlantische lijnen met 3 tot 5 pet i prijs zullen stijgen. Een normaal retourbiljet van Amster dam naar New York zal ongeveer f 140 gaan kosten. Een enkele reis op deze lijn wordt f77 duurder. Waarschijn lijk zal men echter het hele jaar door 17-daags retourbiljet op deze lijn kunnen boeken, waavan de prijs aanzien lijk onder de normale zal liggen. Een retourbiljet naar Londen zal na 16 Octo- rulm 15 meer kosten dan thans. Uniehof kwam niet tot beslissing Het Uniehof te Djakarta is niet tot een beslissing kunnen komen over proces betreffende de uitkering vai slotrehabilitatie en de algemene oorlogs ongevallenverzekering. De standpunten van de Nederlandse en de Indonesische leden konden niet met elkaar verzoend worden. In een dergelijk geval moet volgens het unie-statuut het hof een ver zoek richten aan de president van het Intern. Gerechtshof of een andere intern instantie om de benoeming van een bijzonder lid. Dit lid moet van een andere nationaliteit zijn dan de Nederlandse of Indonesische en mag als gewoon lid i stemmen. Het heeft dus de beslissing feitelijk in handen. Nederland en Indo nesië kunnen echter verzoeken dat ei een andere gedragslijn gevolgd zal wor den. Beide regeringen moeten daarvoor thans te kennen geven, wat zij wensen. Het is mogelijk, dat próf. Soepomo deze zaak informeel bespreken zal in Neder land. De Nederlandse leden. prof. Beau fort en mr Prinsen, vertrekken morgen met de Oranje naar Nederland, prof. Donner en de Nederlandse griffier, mr Reyers. Maandag per vliegtuig. De Ne derlandse pleiter, prof. De Grooth, is reeds naar Nederland vertrokken. Commissie technische vorming ingesteld De regering heeft een commissie Tech nische Vorming ingesteld onder voorzit terschap van mr ir M. Goote, inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs. Deze commissie zal adviseren over de technische vorming van vaklieden en van lager en middelbaar kader. In de afgelopen twaalf maanden, namen 123 doctorandi deel aan het hoger klinisch onderwijs in Rotterdam. Aan i7 candidaten kon het diploma voor semi- arts worden uitgereikt. Gedurende het eerste cursusjaar hebben zich 57 seml- n laten inschrijven. Kamper Synode Art. 52 K.O. (Zending) opgeheven Artikel 52 van de Kerkenorde, dat de Zendingsorde behandelt, Is gisteren door de generale synode van de Geref. Kerken (Art. 31.K.O.) eveneens opgeheven. Een voorstel van ds C. Doornbos c.s. daartoe werd aangenomen met 16-14 stemmen, waarmee andere voorstellen van de baan waren. Een zeer brede en gecompliceerde dis cussie ontstond vervolgens over de hulp diensten op het zendingsterrein. De praeses stelde voor de agendapun ten betreffende de hulpdiensten niet ver der te behandelen en de zaak aan de zendende kerken over te laten. Ten slotte besloot de synode de verdere behandeling te verdagen. Om des tijds wille werd de discussie afgebroken over het gebruik van de nieuwe Bijbelvertaling van het Ned. Bij- belgenootchap. De commissie overwoog: dat er terzake geen bindende bepalingen bestaan; dat rustige toetsing van de nieuwe vertaling nog niet kon geschie den; dat tegen de vertaling voorzover ge publiceerd gegronde bezwaren zijn en dat het niet tot de taak der synode behoort door een commissie de nieuwe vertaling te doen toetsen. De commissie stelde voor uit te spreken dat hier grote voor zichtigheid betracht dient te worden en het gebruik van de nieuwe vertaling voorshands beslist te ontraden is en de synode daarom besluiten moet geen de- putaten terzake te benoemen. Uitspraak dienstweigering op de „Congostroom" De Amsterdammer J. C. B. die op de „Congostroom" van de H.S.M. dienst weigerde en tegen wie veertien dagen geleden vier maanden was geëist, is door de Amsterdamse Rechtbank conform deze eis veroordeeld. Aanleiding tot deze zaak was ontstemming over een nieuwe hofmeester. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Brielle (toez.) A. Makkenze te Tienhoven. Bedankt: voor Garderen W. Vroeg- indewey te Huizen (N.-H.). Geref. Kerken Beroepen: te Waardhuizen W. A. J. Dalmayer, lerend ouderling aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Tweetal: te Zaandam D. van Houdt te Uithuizermeeden en J. Poutsma te Kornhorn. Geref. Gemeenten Beroepen: te Kalamazoo (V.S.) A. Vergunst te Zeist; te Borssele T. Dorre- steyn te Opheusden; te Enkhuizen A. var Stuyvenberg te Nunspeet. Veel geofferd voor de Zending (Van een onzer verslaggevers) Traditiegetrouw is gisteren, op de der de Woensdag in September, in Utrecht de jaarvergadering gehouden Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Hervormde Kerk. De jaarverslagen ge tuigden van een gezonde groei, de in komsten bedroegen niet minder dan bijna vier ton, de oplaag van het orgaan Alle den Volcke is 32.000, die van de ka lender 20.000. Er wordt door de Her vormd-Gereformeerden veel voor de zen ding geofferd. Het verslag van de director, ds J. Bate laan, gewaagde van contact met de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Gemeenten. De plaats van de Geref. Bond in het mid den van de Hervormde Kerk is van zelfstandigheid. De G.Z.B. zal zich door vijf leden doen vertegenwoordigen in de Hervormde Raad voor de Zending. De G.Z.B. wil niets liever dan kerkelijk zending drijven, maar dan op de grond slag van de beginselen van de bond. Op Celebes, het werkterrein van df bond, is de situatie aanmerkelijk verbe terd. De in Januari 1951 gehouden synode van de Toradja-kerk heeft de geuit te blijven samenwerken met de G.Z.B. Dr S. v. d. Linde, oud-docent van ae opleidingsschool te Rante Pao, hield een referaat over Fundament en Perspectief. ieuwere zending, aldus dr v. d. Lin de, wil vooral de fundering van de Jonge kerk. Maar nodig is 'de wedergeboorte van het heidendom in wortel en tak. Het hele leven moet herboren worden. Azië gist. Het heidendom stort in. Velen mel den zich voor dooponderricht Hebben 'us niet veel perspectief? Ja, r leen als we fundament hebben dat fundament blijven, n.L het fundament van Gods genade en de Heilige Geest. Het zendingswerk moet eerst diep en dan ook breed gedaan worden. Zo beginnen nieuwe vijftig jaren. We zijn goedsmoeds, niet goedkoop-optimistisch, maar wetend: dit fundament, dat God ons gaf, geeft perspectief. Aldus dr v. d. Linde. In het hoofdbestuur werden ge- of her kozen ds C. J. v. d. Graaf te Nijkerk, ds J. H. Cirkel te Ede en de heer M. J. P. Vermooten te Utrecht. Prof. J. I. v. d. Schuit was voor 't laatst rector Gisteren was het voor het laatst dat professor J. J. v. d. Schuit het rectoraat de theologische school der Chr. Geref. Kerken in Apeldoorn overdroeg dat professor L. H. v. d. Meiden er belast kon worden. Beiden zullen in 1953 het professoraat wegens emerltering neerleggen. Prof. v. d. Schuit hield een rectorale rede over: De betekenis van het Verbond der Verlossing in de Gereformeerde dog matiek. Er is tegenwoordig moed nodig, zei de aftredende rector, om naast het Verbond der Genade en het Verbond der Werken ook nog te spreken van een Ver bond der Verlossing. Hij wilde al dege- die dit laatste verbond ontkennen toegeven dat de naam niet in de Bijbel n ook niet in onze belijdenisgeschriften 'oorkomt. Het gaat echter om de zaak. Prof. v. d. Schuit omschreef het verbond jen verbintenis der drie Goddelijke Personen Die Zich garant stellen tot de zaligheid der 'uitverkorenen." Spr. stond stil bij de opvattingen van Comrie Karl Barth en behandelde uitvoerig verschillende Schriftplaatsen die z.i. kun- worden aangevoerd voor het bestaan het Verbond der Verlossing (Psalm 2 r en 8. Hebr. 5 vs 5. Psalm 40, Jes. 53, Joh. 4, 10, 12, 15, en 17 en Hebr. 7:22). PROMOTIES. UTRECHT. 19 Sept. Gepromoveerd (cum iude) tot doctor ln de rechtsgeleerdheid J J e Jong te Utrecht op „Politieke organisatie n West-Europa na 1800". De textielvakman neemt geen risico met alkalivrij, dat ngeschiktis voor alles OlOtV SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR WOL Hij weet: het qvervette en satijnzachte Echfalon-sop houdt de wol in staat van nieuw „Kijk", wees Gwen, ginds kun je „Kings Inn" zien liggen... nee, daar, meer naar links. Zie je wel?" Kees had zich omgewend naar de andere kant, zei plotseling: „En ginds, recht voor me uit, zie ik Vlissingen. Verdraaid, ik zie m'n vader aan de deur staan. Hij rookt een pijp inlandse tabak!" Gwen schaterde het uit. Ze had altijd het grootste plezier in die gees tige Hollander, die met het droogste gezicht van de wereld allerlei nonsens kon verkondigen. Bart was inmiddels op de stenen muur ge klommen, en liet zijn benen slingeren boven de afgrond, die aan zijn voeten gaapte. Hoogtevrees kwam niet voor in zijn woordenboek. Bram had arm om Gwen heen geslagen en vertelde haar wat je alzo zag als je op de Jacobstoren in Vlissingen stond. Gwen luisterde met alle aan dacht. Ze stelde veel belang in dat kleine landje, dat wellicht eens haar tweede vaderland zou wc»rden. „Bart", riep Kees, die altijd veel boeken ge lezen had over kastelen met eeuwenoude beuken, geheime gangen, verborgen schatten en spoken, „zullen wij eens gaan kijken of er hier ergens geen schat verborgen ligt? Ga je mee?" Bart keek tersluiks naar Gwen en Bram, die geheel in elkaar verdiept, over de balustrade hingen. „Wat die schat betreft", antwoordde hij droog, „geloof ik, dat Bram die al gevonden heeft... Ja, ik kom". Bram, die deze woorden gehoord had, stoot te Gwen aan. „Hoorde je wat hij zei?" Gwen keek hem lachend aan. „Wat zou je liever hebben: die kist met goud of mij?" Het stond evenwel in de sterren geschreven, dat Bram op deze vraag nooit een antwoord zou geven, want juist toen hij zijn mond open de, klonk er vanuit het Westen een zwak motoren- gebrom. Hij hield zijn antwoord in en luisterde. „Moffen", zei hij na een ogenblik. „Heinkels". i Rhijn Ook de beide andere jongens hadden blijk baar het geluid gehoord en doken weer te voor schijn uit een nis, waarin Kees vast en zeker een losse steen meende ontdekt te hebben. „Komen daar de broeders weer aan?", vroeg Bart. „Daar heb je ze al", was Brams antwoord. „Kijk, ginds boven die boerderij!" Gevieren stonden ze bij elkaar en keken ze naar de met grote snelheid naderende toestel len. ,.Kijk", schreeuwde Kees opgewonden, „de Tommies vallen ze aan... zie je wel? Er boven en er onder en ook opzij zwermt het van de Soitfires!" Als zilveren motten scheerden de snelle ja gers om de loggere vijandelijke bombardements toestellen. Het gebrom werd met de seconde sterker. Bart telde er vijf en dertig. Een tiental Spit fires cirkelde onafgebroken om hen heen, dooK met geweldige snelheid naar beneden en schoot weer met pijlsnelle vaart de lucht in. Duidelijk was nu het geratel van de boord- wapens te horen. „Laten we een klein beetje achteruit gaan staan", waarschuwde Gwen. Zij was, na het bombardement op de cantine, schrikachtig geworden van luchtaanvallen. Was zij vroeger onvervaard en moedig, wanneer er een aanval kwam, thans bekroop haar een hui verig gevoel, zo gauw zij maar het geronk van vliegtuigen hoorde. Bram deed met haar een paar stappen naar achteren, zodat zij tamelijk veilig stonden, ge drukt tegen de brokkelige muur van de ruïne. Kees en Bart evenwel bleven bij de balustra de in spanning naar het luchtgevecht kijken. De hele lucht was nu bezaaid met de witte condensatiestrepen en -kringen. Boven het zwa re gebrom klonk telkens het gierend en scheu rend geluid der toestellen in duikvlucht. „Kijk, die is de sigaar", riep Bart en wees naar een toestel, dat, alsof het dronken was, zwaaiend en draaiend zijn weg trachtte te ver volgen. Een dikke rookwolk slierde er achter aan. „Die zal niet ver van hier op de grond te recht komen", voorspelde Bram. Hij voelde hoe Gwen zich angstig tegen hem aandrukte. „Ze springen eruit", riep Kees opgewonden. „Daar gaat er een. Daar nog een. En daar heb je nummer drie en vier". Vier witte wolkjes fladderden uit het aange schoten toestel. Wolkjes, die zich weldra tegen de blauwe lucht ontplooiden als valschermen. Duidelijk konden ze de vliegers eraan zien hangen. (Wordt vervolgd) „Klompjeskerk" verdween Ger. Gemeente Kampen kreeg nieuw gebouw De Geref. Gemeente van Kampen heelt haar nieuwe kerkgebouw aan de 2e Ebbingestraat in gebruik genomen. De gemeente verhuist van een zeer bouw-, vallige kerk de „klompjeskerk", om- dat in vroeger tijden de gemeenteleden! voor het betreden van het gebouw hun- klompen buiten tegen de muur zetten naar een zeer fraai bedehuis, dat ont-| worpen is door prof. N. Lansdorp te Delft. De nieuwe kerk ls een van de fraaiste van de in de laatste jaren gebouwde kerken, heeft de vorm van een kruiskerk en biedt plaats aan 11Ö0 personen, zijn drie gaanderijen. Het orgel ii de oude kerk overgebracht, maar kreeg een modern front. Torenbouw duur, maar de voorgevel wordt gekroond door een bouwsel waarin een luiklok kan worden gehangen. De ingebruikneming van de kerk kreeg een officieel karakter door de aanwezig heid van burgemeester Oldenhof, meedeelde dat de predikant der ge meente, ds A. Verhagen, benoemd ridder in de orde van Oranje Nassau, zoals we in een deel onzer edities gis teren reeds meldden. PROMOTIES TE LEIDEN. |Y|jj Gepromoveerd tot doctor ln de wis- en na- Q tuurkunde op proefschrift „A Taxonomie een Study of the Phytoseiinae (Family Laelapti- jjje dae) Predaceous upon tetranychldae of Eco- nomlc Importance" de heer H H J Nesbltt 1 te Lelden: tot doctor ln de letteren en wtjs- begeerte op proefschrift „Het grote Amerl- kaanse dbat over de buitenlandse politiek jnis( 1939—1942" de heer P G J Korteweg te R'dam. E dag ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 19 Sept. Ge slaagd: Cand. Economie D Wind te Sneek. LEIDEN. 19 Sept. Geslaagd doet. ex. Ned. :ht de heren J A Nollen, A'dam, R de ■uijn. Rijswijk; vrij doet. ex. Ned. recht nej. A Geerts. Den Haag. UTRECHT. 19 Sept. Geslaagd: Kerkelijk ex. H W Buinink. Rheden. A de Groot. Arnhem. H Nüeboer, Bergenthelm. H D Homan, Hulst i, Scherpenzeel. Het lied dei aetheraolven VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. vc VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuws w' 18 Gram 8.50 Voor de hulsvrouw 9.00 Gram n* VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", cause- X* Morgenwijding VARA: 10.20 Gram 10 10 30 Voor de vrouw 10.45 Planorecital 11.05 Voordracht 11.25 Orgelspel AVRO: 12 00 )ansmuziek 12.33 Gram 12 45 Sport 1.00 Jleuws 1.15 Mededelingen 1.20 Orkestcon- ert (In de pauze gram 2 00 Voor de vrouw 20 Kamerorkest 3.00 Cabaret 3.35 Orgel en accordeon VARA: 4 00 Gram 4.30 Voor de Jeugd 5.00 Filmprogr 5.25 Muzikale causerie Bar 6 00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 ..Denk om Van de bocht" 7.00 Kinderkoor 7.15 Prijzenpraatje |me1 VPRO: 7.30 „De nieuwe kerkorde", causerie itaE 7.50 Bladerende in het album 8 00 Nieuws 05 Boekbespreking 8 10 Gram 8 30 Benelux .40 „Een sterk volk", causerie VARA: 9.00 Operamuziek 9.45 Bu-itenlands overzicht 10.00 Lichte muziek 10.25 Gesproken portret: prof uguste Picard VPRO: 10.40 „Vandaag", cau- irie 10.45 Avondwijding VARA: 14.00 Nieuws .15—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochfendgymnas- ek 7.30 Gram 7 45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws 8.16 Gewijde muziek 8.45 Gram de zieken 9.30 Gram 10.30 Morgen- 00 Alt en piano 11.30 Gram 12.00 !.33 Meisjeskoor 1.00 Nieuws 1.15 e-ensemble. 1.45 Gram 2.00 Wenken tuin 2 15 Blaaskwintet 2 45 Boekbe spreking 3 05 Concertgebouworkest en solist :ht 5.00 Verzoekprogr voor de Jeugd 5.30 „Under de Fryske Flagge" 5 45 6.00 ..In dienst van het vaderland", e 6 10 Bariton en orgel 6 30 „Het Evangelie ln Esperanto" 6 45 Geestelijke lie- 00 Nieuws 7.15 Regeringsuitzending: ..Verklaring en toelichting" 7.35 ..Een goed goede zaak", causerie 740 Radiokrant 8 00 Nieuws 8 05 Jeugdsamen- >mst Geref. Jeugdweek 9 15 Radio Phtlhar- onisch orkest, omroepkoor en solist 1015 anoduo 10.30 Boekbespreking 10.45 Avond- rerdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Voor de arbeiders 1.00 Nieuws 1.10 Gram 2 00 Schoolradio 3 00 ritleken 3.45 Opera-orkest 4.30 Gev muziek 00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 20 Orkestconcert 7.00 Hoorspel 7.20 Gram 30 Symphonie-orkest, koor en solisten 9.00 leuws 9.15 Causerie 9 30 Gev. progr. 10.00 lanoreciatl 10.40 Causerie 11.00—11.03 Nieuws ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Lachte muziek 12.45 BBC Northern rchestra 1.45 Voor de kleuters 2.00 Voor de rouw. 3 00 Recital. 3.30 Voor de soldaten 3.45 Banjo-orkest 4 15 Mrs Dale's Dagboek 4 30 Orgelspel 5 00 Variété-orkest 5 45 Lichte mu- :k 615 Variété-orkest 6 45 Hoorspel 7.00 euws 7.25 Sport 7.30 Gev. muziek 815 lorspel 8 45 Gev. progr, 9.15 Verzoekprogr 10.00 Nieuws 10.15 Actualiteiten 10 20 Lichte lek 11.00 Voordracht 11.15 BBC Welsh Orchestra 11.56—12 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. im 12 34 Gram 1250 Koersen 12.55 Nieuws 1.15 Orgelspel 2 00 Gram 330 Kamermuziek 4.15 Gram 5.00 Niéuws 5.10 Orkestconcert 6.00 Gram 6.10 Voordracht 6,20 Gratn 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 30 Filmrevue 7.50 Radio-feuilleton 8.00 iram 8.15 Symphonie-orkest en soliste 10.00 Tieuws 10.15 Jazzmuziek 10.45 Belgische mu il 05—12.00 Operamuziek ziek 11.00 Nii 12.05 Omrc 2.30. 3.00 en 4.50, 5.10, 6.3i 8.00 Omroep 9 10 Gram 9 Strijkkwarte' iporkest 1.00 Nieuws 1 10, 1.30, 4.00 Gram 4 30 Cello en piano 7.00 en 7.30 Gram 7.45 Nieuws ;oor en -orkest 9 00 Hymnen Klankbeeld 10 00 Nieuws 10.10 10.50 Gram 10.55 Nieuws 11.00

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2