Mcuiao geitectft GTouranl Kaastentoonstelling van de Vebo Het Britse volk zal op 25 October over zijn regering oordelen Conservatieven, Liberalen en Labour zijn gevechtsklaar Eén-nul exploitant op het oorlogspad Met etensblikjes graven drassige bodem m Tarweprijs voor volgende oogst op 26 per 100 kg gebracht Wist U PONDERDAG 20 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel. 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: 1.72 per maand; 0 40 per week ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (Bi) contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken Stantüastlcf) Is gfteMeoea tngn bert ia legfjenspoet" Twee en dertigste jaargang No 9333 Verkiezingen in Engeland OP DONDERDAG 25 OCTOBER zullen in Engeland nieuwe verkiezin gen voor het Lagerhuis worden gehouden, aldus de officiële nededeling van premier Attlee tot het Britse volk, welke aankondiging radio geschiedde. Het bericht van de Daily Mirror inzake algemene rerkiezingen, dat wij gisteren ook in ons blad weergaven, is dus beves- igd. Het parlement, dat thans op reces is, zal op 4 Oct. bijeengeroepen en op 5 October ontbonden worden. Na de spannende match der dezingen komt het parlement dan op 31 October weer bijeen. Het nieuwe luis zal door Koning George op 6 November officieel worden geopend, langezien de conferentie der Conservatieven op 11 October plaats rindt, dus temidden der woelige verkiezingsgolven, zullen deze nu latum vervroegen of de conferentie afgelasten. rode brochure heet „Onze Weg", i getuigt geenszins van „De Weg tot het Inzicht". Zij is een niets ontziende aan val, waarbij Bevan één lijn trekt met de Steenrode Communisten. Bevan trekt tegen collega Attlee van leer, vanwege de huidige Britse defensie-politiek. De bewapening, zo heet het, wordt slechts aangevuurd door hysterische vrees. De huidige wereldsituatie rechtvaardigt ver mindering der bewapening. Defensie en gezonde economie kunnen niet samen gaan: „meer boter en meer kanonnen" is onzin! De Atlantische herbewapening moet tot een realistisch cijfer worden teruggebracht, want anders krijgt de we reldinflatie een groter vaart. Duitsland heeft van de herbewapening slechts voor deel en de Britse export gaat gestadig achteruit. Aldus de hoofdman der La- bourrebellen, die overduidelijk stemmen van Attlee tracht „af te troggelen", maar tevens de Communisten in het gevlij De aankondiging van Attlee kwam trwijl bijna de helft van zijn ministers »t vacantie of buitenslands is. De Brit- i hebben zich de ogen uitgewreven, dat t nu eindelijk zo ver is. Zij .hebben radio of anders in hun ochtendbladen et volgende vernomen: het „grote ieuws" uit de officiële verklaring ttlee. .Achttien maanden lang moest de rege- ing de zaken van het land behartigen kleine meerderheid agerhuis. Daarom is thans het tijdstip angebroken, om de kiezers te vragen hun ertrouwen in de (Labour) regering te De kiezers kunnen de rege- voldoende steun in het parlement erschaffen, ter behandeling van de be- ingrijke vraagstukken. Het is om deze den, dat ik de Koning, voor wiens spoe- herstel wij zullen bidden (aldus ttlee) verzocht heb, de ontbinding et parlement toe te staan. Het heeft ijne Majesteit behaagd, mijn aanbeve- het parlement op 5 October te ntbinden. te aanvaarden". De verkiezingsstrijd zal ongewoon hef- g zijn. De meerderheid waarover Labour het huidige parlement beschikte, zijnde ven zetels, was de kleinste ritse' parlement, sedert honderd jaar. tttlee heeft het risico van nie iezingen genomen op een tijdstip, dat et prestige van Labour tot een laagte lint is gedaald. Onmiddellijk na het bekend worden heeft Churchill zijn zgn. chaduwkabinet" bijeengeroepen. >fd van de persdienst der Conserva- 'en verklaarde, dat de organisatie op komende verkiezingen goed is Voör- ■reid. De Conservatieven hebben steeds erzekerd, dat zij de nationalisatie ijzer- en staalindustrie weer ongedaan uilen maken. Labour verkondigt, dat hogere belastingen geheven zullen orden op de grote, arbeidsloze inko- het verbreken van monopolies, ontrole op prijzen en winsten, staats- mtrole op de handel in groenten Het belangrijkste voor de Conservatie- echter, het verkrijgen ogere productie, opheffing van een deel tr remmingen, die thans de ontwikkeling de vrije industrie in de weg staan, et bestrijden van inflatie. De Communis- zullen in 25 districten candidaten lellen. In districten, waar zij geen idaat gesteld hebben, wordt opgewekt op Labour te stemmen. Vermelden wU nog dat Spaak te rnssel gewezen heeft op de moeilijke Ituatie, nu de Raad van Europa op October te Straatsburg bijeen zoi in. Een bijeenkomst van de Raad r Engeland is nauwelijks denkbaar, 'ermoedelijk wordt de conferentie dus erschoven. Rose, Rood en Steenrood De aankondiging van de Labour-pre- pler, Attlee, is nog geen 24 uur koud, K de Labourafvallige en concurrent pevan verrast met een brochure. Die Wapenstilstandsbesprekingen Roden willen over leg hervatten Nu Ridgway zijn spijt heeft betuigd Na de beschuldigingen over en weer gisteren plotseling het Noordelijke ffzoek aan generaal Ridgway de wapen- ilstandsbesprekingen te Kaesong op orea te hervatten. Als motivering voor it verzoek wordt opgegeven, dat het logelijk is geworden na de spijtbetui- ng der Geallieerden over de schending neutrale zone. Het nieuws werd gisteren door radio- eking wereldkundig gemaakt, even oordat de verbindingsofficieren van eide partijen te Pan Moen Djon nabij aesong een bespreking zouden hebben, ijdens de ontmoeting voor deze bijeen- omst reeds was een verandering in de ouding der Noordkoreanen en Chinese tóerhandelaars te merken. Zij waren itermate vriendelijk tegen de V.N.-offi- •en, die met de Noordelijken de jong- „geallieerde schending" van het neu- ale gebied rond Kaesong kwamen be- •reken. De Noordelijken stellen thans oor, dat de wapenstilstandsbesprekingen llereerst moeten gaan over het oprich- „geschikt instrument" om de ogane schendingen van de neutrale zone bespreken en in de toekomst te waken oor naleving van de regelingen inzake Wat Britse brillen zien CHURCHILL: De Britse natie krijgt thans de gelegenheid een nieuw stem pel te drukken op de tocht door ang stige en moeilijke tijden. Wij moeten aanvangen met een periode van sta biel, verdraagzaam en vooruitstre vend bestuur. Dan kunnen wij een beter levenspeil bereiken. Engeland kan opnieuw een grote rol gaan spe len in het behoud van de wereldvrede en vrijheid. VELE VOORAANSTAANDE PO LITICI: Er bestaat grote kans, dat Churchill's partij weer aan de macht zal komen. Enquêtes naar de publieke opinie vallen uit ten gunste va Conservatieven. SCOTSMAN (conservatief): In de afgelopen anderhalf jaar heeft de regering geen vaste lijn gevolgd. Zij werd beheerst door een mengeling van hulpmiddelen en waarschuwin gen. Gebrek aan zelfvertrouwen heeft een deprimerende invloed gehad op het nationale moreel. NEWS CRONICLE (liberaal): De regering is zichtbaar aan het einde van haar inspiratie gekomen. Het is te hopen, dat in het volgende Lager huis een krachtige groep Liberalen zitting zal hebben. TRIBUNE (blad van de Labour- rebellen onder Bevan): De beste kans om de Atlantische politiek in eer zondere koers te sturen, is afhankelijk van de kwestie of er een Labourrege- ring aan de macht blijft. De komende verkiezingen zijn een strijd tot be houd van die kans. Daarvan kan het lot der gehele wereld afhangen. Een paar jaar geleden dachten de' Engelsen er nog niet aan, om het geweer te presenteren voor maarschalk Tito. Doch dat is nu allemaal anders gewor den. Toen het Joegoslavische staatshoofd dezer dagen het Britse oorlogsschip Liverpool bezocht in de haven van Split, kreeg hij een keurige erewacht.... CLEMENT ATTLEE ....zijn of niet zijn Engeland verontrust over Koning George Londen liep storm voor meer meuws Het 1 In de boodschap werd Ridgway ver- »ht zijn verbindingsofficieren instructie geven om overleg met de Noordelijken plegen over de datum en het tijdstip n hervatting der onderhandelingen. De 24 uurss taking van Italiaanse mbtenaren, werkzaam bij het verkeers- |teen en de P.T.T., is vannacht be- ndigd. De staking was geenszins alge- laar thans gemeld wordt. Talrijke mbtenaren hadden aan bep geen gehoor gegeven. Fiau Kesseliing eist nieuw proces voor haar man De vrouw van de vroegere Duitse veld maarschalk Albert Kesselring, heeft de Britse autoriteiten verzocht opdracht te geven tot een nieuw proces voor haar echtgenoot. Dit is meegedeeld door het conserva tieve Britse kamerlid prof. Douglas Lloyd Savory, die met zeven andere le den van het Britse parlement een be zoek brengt aan Bonn. Savory zei, dat het verzoek van Frau Kesselring gebaseerd was op nieuw be wijsmateriaal, dat onlangs aan het licht was gekomen. Kesselring, die tijdens de oorlog het bevel voerde over de Duitse troepen in Italië, is veroordeeld wegens oorlogs- misdaden. Hij zit zijn straftijd uit in de Britse gevangenis in WerL organiseerd en telkenmale, zijn mening van overtreding van de loterijwet sprake is, daarvan aangifte zal Door deze actie wil hij de publieke opinie zodanig beinvloeden, „dat het uit eindelijk resultaat daarvan zal zijn, dat hetzij de loterijwet ingrijpend wordt ge wijzigd, hetzij zodanig geïnterpreteerd, dat het niet langer mogelijk zal zijn, bo nafide opzetten alleen uit zogenaamde doelmatigheidsoverwegingen onmogelijk te maken". Vele prijsvragen volgens hem ongeoorloofde loterijen De exploitant van de voetbalprijsvraag Een-nul", de heer W. v. d. Loos, heeft gisteren bij de ambtenaar O.M. bij het kantongerecht te Den Haag aangifte ge daan van een zijns inziens strafbaar feit, dat door de uitgever van een dagblad zou zijn begaan. De heer v. d. Loos grondt zich voor het indienen van aangifte op artikel 161 van het W.' dat luidt: „ieder die kennis draagt begaan strafbaar feit, is bevoegd daar- aangifte of klachte te doen". Hij grond rich voor de aangifte zelf op een prijsvraag, welke door dit blad is uitge schreven. De heer v. d. Loos betoogt in zijn aangifte uitvoerig, dat alleen het lot zal dienen te beslissen, op welke wijze i in welke vorm dan ook, wie de prijs- •innaars van deze prijsvraag zullen zijn. De heer v. d. Loos heeft medegedeeld, dat hij in de eerstkomende dagen bij de ambtenaren van het OM. bij verschil lende kantongerechtenop soortgelijke wijze aangifte zal doen in verband met door bepaalde handelsfirma's en couran ten en tijdschriften georganiseerde lote rijen (zogenaamde prijsvragen) en wel tegen de organisatoren daarvan, alsmede tegen die uitgevers, die de door hem be doelde loterijen, hetzij door het opne men van advrtenties, hetzij door het drukken van propagandamateriaal enz. openlijk bevorderen. Hij is van plan in de toekomst nauw lettend acht te geven op alle prijsvragen en loterijen, die, door wie dan ook en waar dan ook in Nederland worden ge- dat Koning George voor behandeling van een longaandoening zijn vacantie te Balmoral heeft onderbroken te Londen zal blijven, heeft de Engel- i in grote mate verontrust. Met span ning wachtte men gisteren over meer bijzonderheden omtrent 's konings toe stand. De Londense kiosken werden tel kens na het uitkomen van een editie bestormd. Iedereen greep naar de kran ten met koppen als „ernstig nieuws" of „de long van de koning Is aangetast". De gehele dag, reeds van vroeg in de morgen af, groepten mensen voor het Bucking ham Palace samen, in de hoop iets naders de koning .te vernemen. De dagblad pers drong er op aan, dat de reis van de koning naar Australië .zal worden afge- sit en wenste de vorst beterschap. In Canberra zijn ondertussen bijzonder heden bekend gemaakt over het bezoek de koning, de koningin en prinses Margareth dat 1 Maart 1952 zal beginnen, twee maanden zal duren. Het program - i voor de koning is zoveel mogelijk be perkt. Margareth zal meer dan één van haar ouders' representatieve functies ver vullen. Prinses Wilhelmina is in Engeland Prins Bemhard bezocht tabaks expositie Prinses Wilhelmina is gisteren met s. van de maatschappij Zeeland vi en kort verblijf naar Engeland v trokken. Prins Bernhard was gistermiddag in zijn kwaliteit van erevoorzitter aanwezig op de vergadering van de raad van heer van het Koninklijk Instituut de Tropen te Amsterdam. Ook bezocht hij de tabakstentoonstelïing die ter ge legenheid van het wereldcongres voor tabak in het Instituut wordt gehouden. Bijzondere aandacht toonde de Prins voor de oude tabakswinkel en de grote ver zameling pijpen, tabaksdozen en andere curiosa. Gisteravond was Prins Bernhard in Santpoort te gast bij de Stichting ver tegenwoordigde Nederlandse Industrieën in Indonesië, die een diner aanbood ter gelegenheid van het bezoek van de alge meen vertegenwoordiger, mr J. E. van Hoogstraten. Ook minister Peters, staats secretaris Götzen en dr Ch. L. H. Truijen, directeur-generaal voor handel en nij verheid, waren aanwezig. Zware krachtproef bij Tegenstoot Nederlandse infanterie al vier dagen niet uit de kleren geweest (Van een onzer verslaggevers) STADT HAGEN, DONDERDAG Het Ned. detachement in Korea kost ons land dit jaar ruim 18 millioen. Dit blijkt uit een wetsontwerp tot wijziging der begroting 1951 van Oorlog, waarin wordt voorgesteld de post voor de bezol diging van het Korea-detachement te verhogen van 3,5 tot 5,4 millioen en de post materiële uitgaven van ƒ6,6 mil lioen tot 12,8 millioen. Met het oog op de aanvaarding van het defensieplan ten bedrage van 1,5 milliard per jaar wordt in hetzelfde wets ontwerp ƒ355 millioen aangevraagd. Het eindcijfer van de Oorlogsbegroting is dan 1100 millioen. Met de 322,5 millioen voor Marine, de 27 millioen aan mili- taire uitgaven voor de overzeese rijks verrassingen. Die bezorgen de Nederlandse gevechts- l delen en de 50 millioen voor de burger- groepleiding en de scheidsrechters veel hoofdbrekens. Zo'n moment was er gisteren in Loccum, waar Huzaren van Boreel, die onbewust van enig i vaar oprukten en plotseling met hun tank tegen £en Amerikaanse tank botsten. „Hoe is dat nou mogelijk", riep soldaat Linker die de auto be stuurde waarin ik meereed. Linker was zojuist uit Engelse krijgs gevangenschap ontsnapt en zag vrijheid weer verloren gaan, want de Amerikanen waren ook „vijanden". Het was hem bü de Engelsen slecht i bevallen. Zij hadden hem alsof hij echte gevangene was, direct aan het BIJ OEFENINGEN als deze moet alles volgens de plannen verlopen, r toch zijn Alleen reeds over 1951: Korea-detachement vergt f 18 millioen graven gezet. Veel Engelsen gewond De verhouding met de Engelsen is de minst hartelijke. Bij het afschie ten van gevaarlijke munitie zijn er aan Engelse zijde door onze onvoor zichtigheid nogal wat gewonden ge vallen. Linker was niet de enige die mopper de. Dat deed de Nederlandse scheids rechter majoor V. d. Meyden uit Den Haag ook. Hij constateerde dat de Ame rikanen zich niet aan het spel hadden gehouden. Zij hadden noch opgeblazen bruggen noch vuurspuwende obstakels als kanonnen en anti-tankgeschut ge ëerbiedigd en waren dwars door een vrijwel onbegaanbaar moeras gereden. Voor majoor V. d. Meydens voostel om terug te trekken, voelden de Amerikanen kennelijk niets. Zij moe-sten dan weer door heit moeras. Maj. V. d. Meyden zei: „Het |g een echte Amerikaanse ma- Ik heb dat door-alles-heen-ren- ïn in Korea ook meegemaakt". Het nare voor de Nederlandse troepen as dat onze grenadiers en jagers nu geheel van de gevechtsgroep waren af gesneden. Een onplezierige situatie. Graven of sterven" Uit de plaatsnaam Loccum In de aan- sf van dit artikel zou men kunnen op maken dat de zaak aardig in beweging is geweest. Op een zware truck zijn onze troepen bijna 50 km teruggetrokken. Ze zitten nu ten Zuiden van het Steinhuder Meer. De soldaten zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag uit hun oude stel lingen hierheen gekomen, na lange voet- of met drietonners waarin het hevig tochtte. Op de plaats van bestemming wachtte hen" echter geen warmte, maar wel een drassige bosbodem waarin ze direct gaten moesten gra ven volgens het moderne grondprin cipe „graven of sterven". Er waren te weinig schoppen en dus hebben de soldaten met hun betrekkelijk kleine etensblikken de gaten moeten uit diepen. Staande geslapen De infanterie is nu in geen vier dagen uit de kleren geweest en de meeste nachten hebben de jongens staande ge slapen in de kuilen aan het front. Ze zijn moe en vuil, maar welgemoed. Ze ver langen hard naar een rustdag die echter nog lang niet in zicht is. De gevechts troep bevindt zich nu in een stralend landschap van bossen, heuvels en meren, ïnsen zijn hun beter gezind dan te- De meisjes in Bad Rheeburg zijn toeschietelijker en met de handel in si garetten enbenzine kunnen zij als rij willen Marken verdienen, maar zwarthandel is verboden. Alle ontberingen, verkoudheid, regen en storm ten spijt is het leven niet zo naar. De Duitsers klagen hard over de schade aan de wegen en velden die door de geallieerde manoeuvre is toegebracht. Een krant schatte haar op 2 millioen Mark. Er zijn verder 37 verkeersonge lukken gebeurd, doch de bladen schrijven hier dat in het verkeer ook de geallieer de soldaat een heer blijft. Gevangenen uitgebuit? Twee arrestaties in Leeuwarden In verband met de malversaties in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den, waarbij gevangenen door het per soneel zouden zijn uitgebuit, heeft de politie thans een werkmeester van de timmerafdeling en een opzichter v; Rijksgebouwendienst gearresteerd. Het onderzoek is echter nog niet afgelopen. Er worden nog meer arrestaties Zeventien gewonden uit Korea aangekomen Zeventien gewonden van het Neder landse detachement in Korea zijn gis termiddag omstreeks vijf uur uit Enge land op het vliegveld Valkenburg gekomen. Zij werden naar de militaire hospitalen in Den Haag en Utrecht voerd. Onder hen bevonden zich de Hagenaars: korporaal R. U. J. Volkom, de soldaten le klasse R. v. d. Bel en J. Verboot en de soldaten W. Bouman W. Breider. De mannen werden be groet door lüit.-koL N. v. d. Minne Prins Bernhard en door ritmeester N. J. Broertjes namens de chef van de generale staf, luik-gen. Hasselman. Een aardige tegemoetkoming voor mensen, die op te grote voet leven. In Versailles, waar een grote schoen tentoonstelling wordt gehouden, was deze monsterschoen te zien. Rede minister Mansholt op jaarvergadering F.N.Z. (Van een onzer verslaggeefsters) VTOOR DE VOLGENDE OOGST is de prijs van tarwe vastgesteld op f 26 Per 100 kg (vorig 1 24.25)Hierin is de stijging van de kostprjj» opgenomen, zodat de tarweprjjs zijn stimulerende werking heeft behouden, ter voorkoming van met deviezen te bekostigen import mag de verbouw niet achterblijven bij die van voedergranen. Deze laatste zullen tegen een vastgestelde prijs worden ingenomen indien per bedrijf deze norX?1 ta™aovertreffen. De prijsverhoging van de tarwe is uiteraard nog met van invloed op de broodprijs. Dit deelde gisteren minister S. Mansholt mede op de jaarvergadering de Haagse Dierentuin van de Kon. Ned Zuivelbond. Voorts zullen de landbouwproducten worden verdeeld in drie soorten: n.L die, waarvan de voortbrenging moet worden gewaarborgd voor de consument, die, welke voor de bestaanszekerheid van be lang is en in de derde plaats de produc ten zonder prijsregeling of waarborg. Tot de eerste behoren suikerbieten, tarwe, koolzaad en melk. De prijzen hiervoor worden vastgesteld; de winst DAT de regering overweegt een aantal van de onevenredig vele arbeidscontrac tanten bfj MINUOR in vaste dienst te stellen. DAT het vaak langdurig uitblijven j DAT wetsontwerpen in zake een van de kindertoeslag blijkens het ant- ziening van de arbeidsbemiddelingswet woord van staatssecretaris Van Rhijn en regeling van concessies en hygiënisch op vragen van het ^Tweede Kamerlid toezicht op waterleidingbedrijven .-i *",J J voorbereiding zijn. Haken (Comm.) wordt veroorzaakt door dat veelal een tijdrovend onderzoek moet worden ingesteld. DAT het Tweede Kamerlid Burger (P.v.d.A.) vragen heeft gesteld oefeningen in het beteugelen lusten door de marechaussee te Harder wijk waarbij z.i. ten onrechte „de druk werd gewekt dat de marechaussee tot taak heeft het kapitalisme te be schermen". DAT de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft geadviseerd het gewijzigde wetsontwerp over rechts handelingen in zake landbouwgronden opnieuw in de afdelingen te onderzoeken, het onderzoek van het eerste ont werp reeds drie jaar geleden is. DAT de pluimveestapel van de land bouwer E. Helmus te Veenhuizen wegens pseudo-vogelpest is afgemaakt. DAT 120 Engelse oud-strijders op 30 September het oorlogsmuseum te Over- loon en de Britse kerkhoven in Over- loon en Venray zullen bezoeken. DAT de textielorders van f 3 millioen die Zuid-Afrika in ons land heeft ge plaatst betrekking hebben op stoffen regeringsdoeleinden waarvan de helft is besteld in Tilburg en de rest 1 Enschedé en Winterswijk. DAT tegen de Ver. Kledingmagazijnen H. J. H. te A'dam voor het hof aldaar evenals in 1949 een boete van f41.000 is geëist wegens verkoop van textiel zonder punten tijdens de distributieperiode. DAT te R'dam met steun van de We reldgezondheidsorganisatie een studie- en demonstratiecentrum voor de bestrij ding van geslachtsziekten bij zeelieden zal worden opgericht. DAT binnenkort een wetsontwerp wordt ingediend om het percentage var de belastingen bestemd voor het provin ciefonds te verlagen van 0,7 tot 0,62 pet daar de opbrengst van deze belastingen na de jongste wijzigingen sterk zal stijgen. DAT 9 Argentijnse ingenieurs ei studenten een bezoek brachten Werkspoor te A'dam, waar voor f 200 millioen aan spoorwegmateriaal Argentinië wordt gemaakt, en zij ook nog 16 andere Ned. bedrijven zullen be zoeken. DAT opsporing is verzocht van de 41- jarige tweede machinist K. Ree, Claes de Vrieselaan 143 te R'dam, die zijn woning op 16 September in een zwaarmoedige bui heeft verlaten. DAT de raad van Leeuwarden accoord ging met het voorstel tot uitgifte van een 4 pet obligatielening van f 3 millioen voor de woningbouw. B&yeux (Normandië)Eindhoven zonder strafpunten Eindhoven bereikten en de bevrijdingsfakkel inmiddels door 10 hard opers en 2 wielrenners naar Nijmegen s overgebracht. DAT voor subsidies aan blindeninstel- lingen op de begroting 1952 van Sociale Zaken o.a. een bedrag van 300.000 ii getrokken. DAT de gouverneur van Nieuw-Guinea de heer Van Waardenburg, gisteravond per K.L.M. weer naar zijn standplaats is vertrokken. DAT de nieuwe directeur van het ka binet van de gouverneur der Ned. An tillen, mr F. E. J. v. d. Valk, op Curagao is aangekomen. DAT op voorstel van Nederland op de handels- en tariefconferentie in Genève de Amerikaanse invoerbeperkingen op kaas enz. aan de orde komen. DAT de officiële benoeming vaL L. G. Kortenhorst tot voorzitter der Tweede Kamer thans is afgekomen. DAT m.i.v. 16 October tot burgemees ter van Leans (Gr.) is benoemd de oud secretaris van Makassar, J. C. Lindeboom. DAT het reizigersverkeer per trein op het baanvak TerneuzenHulst ml.v. 7 October tijdelijk wordt gestaakt. DAT notaris J. M. Korteweg te Heen- vliet im.i.v. 1 Januari op zijn verzoek eervol is ontslagen. DAT een regeringsvoorstel om alleen ui ongunstige beoordelingen inzage i betreffende officieren te geven door commissie voor georganiseerd over leg A (officieren) van de Kon. Land macht is verworpen. DAT de Utreohtenaar H. de L. wegens verduistering van zes gehuurde brom fietsen is aangehouden. DAT het bijna 400 jaar oude weeshuis te Bolsward, waar het aantal verpleegde weeskinderen was teruggelopen van 70 tot 3, thans is ingericht voor voogdij kinderen en na een restauratie opnieuw in gebruik is genomen. Deze dramatische foto laat het mo ment zien, waarop een Amerikaanse parachutist boven het front in Korea de sprong in het onzekere waagt. Reeds vele van z\jn kameraden heb ben de begane grond bereikt en con tact met de vijand opgenomen. j maakte, van ca. 20 pet, die de boer tot e zal nader worden vastgesteld. Tot de tweede soort, de „basisproduc ten" worden gerekend melk voor boter, kaas. enz., vlees, voedergranen en aard appelen. Hiervoor zal men een zo gun stig mogelijke markt zoeken. Als derde soort noemde de minister handelsgewassen als vlas, e.d. Wat de melk-garantieprij s aangaat, bevestigde hij nog eens, dat deze niet zal worden veranderd. Voor een regeling ta.v. de melk moet nog overleg worden gepleegd met de regering en het organisatieleven. De exportheffing op boter naar België zal van 1 November af niet langer in het landbouw-egalisatiefonds, maar in het zuivelfonds vloeien. Veel aandacht besteedde minister Mansholt aan de landbouwpolitiek in internationale zin. Hij betreurde dat men in de V.S. er naar streeft de invoer van onze zuivelproducten te verminderen. De vergadering werd gistermiddag ge opend door de voorzitter, mr J. Linthorst Homan, na afloop werd in het Kurhaus een diner gehouden, waaraan ca 500 per sonen, o.w. de minister, de voorzitter, de directeur-generaal van de voedselvoor ziening dr ir S. L. Louwes, de directeur van de nationale coöperatieve raad, prof dr H. J. Frietema, de directeur-generaal vor de landbouw, ir A. W. v. d. Plassche en talrijke andere leidende figuren in de landbouwwereld, aanzaten. Arrestatie in het kamp Vught Een Ambonnese inwoner van het woonoord Lunetten te Vught is gearres teerd onder verdenking van zware mis handeling, gepleegd bij het incident van 19 Augustus j.L De verdachte is ter ob servatie opgenomen in een psychiatri sche inrichting te Vught Hij zou reeds in Inonesië in een inrichting verpleegd zijn geweest Voorts is er proces-verbaal opgemaakt tegen acht Ambonnezen, die verdacht worden te hebben deelgenomen de vechtpartij tegen de Keiëzen. WEERBERICHT Rustig herfstweer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht en mor genochtend vrij koud met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Overwegend zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag: zon 6.22—18.43; maan op 20.38, onder 13.54.23 Sept. UK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1