dgsiïag! Maar Adenauer geeft Grotewohl eerst een lesje over „vrijheid" Slechts in een vrij Duitsland algemene verkiezingen NCRV-televisie Vrijdags om de twee weken (van 12 Oct. af) Volgend jaar 7000 woningen minder gereed? Groningen door V.U. reeds in menige faculteit gepasseerd Synode van Kampen besloot de Zendingsorde op te heffen Drie Vlissingse Geuzen WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 IM1E. Oost-Duitse geschiedenisles DE OOST DUITSE OPROEP tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland brengt hoofden en harten in beweging. De minister van Onderwijs, Wendel, heeft in Oost Duitsland alle rode scholen opdracht ge geven, dit punt als het belangrijkste onderwerp in de geschiedenisles te gaan behandelen. Een West Berlijnse organisatie gaat het domein van Pieck en Grotewohl bestoken met 10.000 ballonnetjes en 300.000 propa- gandablaadjes, waarin de vrijlating van politieke gevangenen en de ontbinding van de Rode „Geheime Politie" wordt geëist. Inmiddels heeft Adenauer de offerte van de Oost Duitse premier Grotewohl, besprekingen te beginnen over de Duitse eenheid verworpen. Allereerst, aldus Adenauer, dient de vrijheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de gehele Russische zone hersteld te zijn, voordat over vrije verkiezingen onderhandeld kan worden. McCloy, de Amer. Hoge Commissaris, keert vandaag uit New York raar West Duitsland terug, om de besprekingen over het door de „Grote Drie" vastgestelde vredescontract aan te vangen. voorstel van Grotewohl verworpen, maar hü heeft tevens het accoord van de „Grote Drie" over West-Duitsland afge- Vragen over reorganisatie Rijksarbeidsbureau Over de ingrijpende reorganisatie van het Rijksarbeidsbureau die op Zaterdag j.l. zou ingaan heeft het Tweede-Kamer lid Andriessen (K.V.P.) thans aan minis ter Joekes schriftelijk enkele vragen gesteld. De heer Andriessen informeert o.a. of tijdig en voldoende overleg is pleegd met de organen die daarvoor In aanmerking kwamen, waaronder ook het bedrijfsleven. Voorts vraagt het Kamer lid of het niet wenselijker zou zijn weest eerst met de Kamers van gedach ten te wisselen. Wij herinneren er aan, dat de radio rede van Adenauer op het nippertje was ingetrokken. Zijn verklaring werd om „politieke redenen" wat bijgevijld. Uit rijn rede werd de opmerking geschrapt, dat de enige aggressieve mogendheid de Sowjet-Unie is. Maar Adenauer heeft thans duidelijk laten merken, dat hij het ogenblik nog niet gekomen acht (let wel: „nog niet" de tekst is van een A.N.P.- corr. Red), om met de Russen te gaan praten. Deze opvatting van Adenauer komt hierop neer, dat eerst de militaire Inschakeling van West-Duitsland in de Atlantische verdediging verwezenlijkt moet zijn, eer men op voet van gelijk heid met Moskou kan onderhandelen. Het standpunt van Adenauer wordt niet overal in West-Duitsland gedeeld. Er zijn vooral in West-Berlijn stemmen opgegaan, die er voor pleiten, het initia tief van Grotewohl niet botweg af te wijzen. Men acht het verstandig te onder toeken of de Sowjet-Unie inderdaad tot een ingrijpende wijziging van haar houding bereid zou zijn. Men moet niet vergeten, dat de Russen als doel hebben gesteld, de bewapening van West-Duits land te voorkomen. Adenauer heeft echter verklaard, dat de herbewapening van West-Duitsland „een verschrikkelijke nederlaag" voor de Sowjet-Unie betekent en hij voorspelde, aldus Ass. Press, dat de Russen niet ten oorlog zouden trekken om haar tegen te gaan. Het zal de Russische politiek niet gelukken van Duitsland een politiek en militair „niemandsland" te maken en daardoor de integratie van West-Europa te torpederen. Volgens Reuter heeft ook de leider der sociaal-democraten, Schumacher, het Het eeiste N.C.R.V.- televisieprogram m a Vrijdag 12 October 1951. 8.15 uur Officiële opening door de voorzitter der N,CJl,V„ mr A. B. Roosjen. 8.30 uur Jlertig Duizend", Kroniek van actuele en interessante zaken. 8.50 uur De sneltekenaar. 9.00 uur Pauze. 9.10 uur Volksliederen uit verre lan den. 9.30 uur Dagsluiting door ds J. Lang straat, Ned. Hero, predikant te Vordert. keurd. HU sprak van „Franse overheer sing over Duitse tweederangs Euro peanen". Ten aanzien van de algemene verkiezingen zou men, aldus Schumacher, wel eens een proef kunnen beginnen In Berlijn. Ook prof. Ernst Reuter, de burgemees ter van West-Berlijn, neemt het stand punt in, dat de Berlijnse stadsregering te allen tijde bereid is. verkiezingen in alle sectoren te houden. Advertentie Als 't knaagt In Uw spieren, Un gewrichten alleen nog maar pijnlijk bewegen en venijnige scheuten door Vv leden schieten dan is 't méér dan tijd om Kruschen Salts te nemen. Duizenden lijders aan Rheuma- tische pijnen gingen U daarin voor. En met wonderbaarlijk gevolg. Toch is Kru schen geen tovermiddel, t Is alleen maar de natuurlijke stimulerende werking van Kruschens zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen, die deze ver lichting te weeg brengen. Wacht er toch niet mee! Neem Kruschen Salts. Ter wille van Uw hele gestel. Uw humeur, keert gelijk een blad die pijnen v i boom, als ,i U afvallen en ge U weer monter voelt worden. Zoeken naai eigen stijl Geen kerkdienstencorps TV-predikanten allerlei mogelijkheden (Van een onzer verslaggevers) HOE ZAL DE Christelijke radio-omroep zijn taak bij de televisie ver vullen? Deze vraag leeft by velen. Een concreet antwoord is niet gemakkelijk te geven, omdat er de eerste twee jaren eigenlijk nog geëx perimenteerd moet worden. Maar één ding staat vast: elk programma moet getoetst zijn aan beginsel en doel van de N.C.R.V. Dat betekent dat zij moet zoeken naar televisie-uitzendingen in eigen stijl. men het ongeveer zes keer in het jaar) zullen ze niet op het programma gezet worden, want in Nederland is het tech- Ook de Eerste Kamer vergaderde De Eerste Kamer is gistermiddag, na de Verenigde Vergadering bijeengeweest, uitsluitend om huishoudelijke zaken te behandelen. De nieuwe leden, baron De van Steenwijk (V.VD.), prof. Gerret- (C.H.) en prof. Schermerhorn (Arb.) werden beëdigd. De nieuwDenoemde voorzitter mr J. A. Jonkman dankte H.M. de Koningin voor zijn benoeming en sprak de leden in het nieuwe zittingsjaar kort welkomstwoord toe, waarin hij p wees, dat waarschijnlijk allen dit maal niet langer dan voor een jaar tot samenwerken geroepen zijn in verband met de komende grondwetsherziening, die ontbinding van de gehele kamer met zich brengt. Dinsdag, 25 September, komt de Eerste Kamer opnieuw bijeen. Dan zal de Grenscorrectiewet worden behan deld. Daarover sprak de heer D. G. Simons samen met Peter Koen. programma leider van de N.C.R.V.-televisie met ons toen we in Hilversum naar de plan nen informeerden. Nadat op 2 October met een gezamenlijke uitzending wordt begonnen, heeft de AVRO Vrijdag 5 Oc tober voor z'n rekening, de VARA Dins dag 9 October, de NCRV Vrijdag 12 Octo ber en de KRO Dinsdag 16 October. Vrij dags om de twee weken komt dus de NCRV voor de nog weinige televisie schermen van Nederland. Geen kerkdiensten De NCRV heeft er over gedacht kerk diensten uit te zenden, die in het radio programma zo'n uitermate belangrijk punt uitmaken. Daargelaten of het wen selijk is godsdienstoefeningen in de televisie op te nemen (in Engeland doet Toenemende werkloosheid verwacht Inkrimping van f 60 millioen moet door hard werken en soberheid worden opgevangen VOOR DE WONINGBOUW is in het bouwprogramma 1952 een bedrag van f 60 millioen minder uitgetrokken dan in het gewijzigde bouw plan voor het lopende jaar. (Wanneer men rekening houdt met een bouw som van f 8500 per huis betekent dit een vermindering van rond 7000 hui zen vergeleken bij het bouwprogramma 1951 Red.). In werkelijkheid zal de verlaging echter niet zo sterk zijn, want men wil de bouwactiviteit ver hogen door opvoering van de arbeidsproductiviteit en soberheid. Van een totaal van 40.000 huizen mag dan ook wel worden uitgegaan, aldus minister In 't Veld in de toelichting op het bouwprogramma. Toch betekent deze mededeling van pro- gewij- ver- minister In 't Veld nog een tegenvaller. gram- zigd werkt o.a. voor de Partij van de Arbeid, die, ma bouw- in zoals men weet. in haar urgentieprogram 1952 plan 1950 voor het komende jaar nog 50.000 nieuwe 1951 woningen had geëist. De minister wil de 40.000 huizen als volgt verdelen: 15.000 woningwetwoningen, 15.000 premiewonin gen (dus met rijkssteun krachtens de premieregeling, 4.000 herbouwwonlngen en 6.000 woningen nisch nog niet mogelijk. De kerkdiensten zouden door de vereiste extra-verlichting ten zeerste worden gestoord. Televisie-predikanten Wel zal elke TV-uitzending van d< NCRV eindigen met een „dagsluiting' waarbij het gesproken woord wordt om lijst met geestelijke liederen, gezongen door een solist of een ensemble. Ds J Langstraat. Ned. Hervormd predikant te Vorden. neemt de eerste dagsluiting zijn rekening. De predikanten vooi kwartier zijn met zorg geselecteerd. Ze mogen hun toespraak niet van het papier De NCRV-televisie zal bij tijd en wijle aandacht schenken aan het Chr. sociale, culturele en verenigingsleven uiter aard fragmentarisch, want men heeft aar anderhalf uur tijd in twee weken „Derdig Duizend" Er komt een vaste rubriek onder de titel „Dertig Duizend", met de ondertitel Kroniek van actuele en Interessante zaken. De hoofdtitel is gevonden door rekensommetje. Kijkt men één seconde naar het TV-toestel, dan is het geprojecteerde beeld 25 keer op het doek geweest. In één minuut is dit 1500; in twintig minuten, en zo lang duurt de rubriek, 30.000 maal. Interviews, ge sprekken met uitvinders, de dingen van de dag e.a. zullen er in opgenomen wor den. Er is nog heel wat meer in petto: wed strijden voor de huiskamer, geïllu streerde lezingen (over beeldende kunst bijvoorbeeld), optreden van voordrachts kunstenaars, enz. Mogelijkheden genoeg! 480 540 56 558 de vrije sector. Totaal 20 millioen minder Het nationale bouwprogramma voor 1952 bevat in totaal werken voor f 1236 millioen. Dit is f 20.5 millioen minder dan het herziene bouwplan 1951 en rond f 51 millioen minder dan vorig jaar in werkelijk heid werd verwerkt. De bedragen voor militaire werken zijn in dit programma niet opgenomen. De vol gende tabel vermeldt de cijfers voor volgend jaar, het lopende jaar en vorig jaar. (Advertentie WEK DE GAL IN UW LEVER OP U cult morgen» „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een Uter gal In uw Ingewanden doen stromen, and era ver teert liw voedsel niet, bet bederft. U ruakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om dïe Uter gal op te wekken en uw spijsvertering cd stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes. Woningen Boerderijen 65 Overige agrar. geb. 8 Nijverheid 200 Handel en verkeer95 Gezondheidszorg, enz. 20 Kerken 15 Scholen 50 Overige bijz. gebouwen 15 Overheidsgebouwen 12 Herstel oorlogsschade 8 Herstel niet-oorlopssch. 10 Verbouw 60 Weg- en waterb.kund. 198 Totaal 1236 1256.5 1287 Meer werkloosheid Zoals men weet, werd op het oorspron kelijke bouwplan 1951, dat vorig jaar werd vastgesteld, in Mei j.l. een bedrag van ƒ260 millioen geschrapt. Deze beper king heeft z'ch dank zij het grote aantal in uitvoering zijnde werken in de eerste helft van het lopende Jaar nog niet dui delijk geuit in een vermindering van de werkgelegenheid. Men moet echter verwachten dat deze vermindering meer en meer aan de dag zal treden door het ge reed komen van lopende werken en door de beperkte goedkeuring van nieuwe werken. De verlaging van het bouwplan 1951 zal dus pas tegen het einde van dit jaar goed merkbaar zijn, aldus de minister. Volgend iaar zullen vermoedelijk door de D U W. echtstreeks 54 kampc.i voor i totaal bijna 8400 man worden ge ëxploiteerd. Advertentie I Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN A f 0.75 Advertentie de goud-gele VIRGINIA Rectoraatsoverdracht Geref. Kerken roepen: te Bruchterveld cand. G. Rozendal te Kampen; te Brisban» (Australië), Chr. Ref. Church, P. Hi Pellicaan te Maassluis. Chr. Geref. Kerken, roepen: te Arnhem M. M Nieuwenhuijze te Den Haag-Centrum. Geref. Gemeenten Beroepen: te Dirksland K. de Git Lisse, die bedankte voor Oostkapellt AFSCHEID PROF. IR. D. DRESDEN. >rof. Ir D. Dresden houdt op 26 Septembe pi n Delft zijn afscheidscollege. L* r in de geneeskunde W. L. van Luyn, tar ts te Utrecht, op het proefschrift Over 1 ïriele huwelijk. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT. 19 Sept. Geslaagd: cand. iclale wetenschappen: G A Kootj, Kediche# erkelijk ex. H. D. Franck, Bllthoven, J Boertje, Rotterdam, C W van Grondell^j Zeist, C Boogaard. Hoedekenskerke. Meerkerk, J van der Schee, Rott< Griffioen. Utrecht. Aan de In October beginnende tweedf 31 cursus van het Europa-college te BrugAei zullen de Nederlanders mej. mr Ellen W De subsidiewet voor het hoger onder wijs heeft een versnelde ontwikkeling van de bijzondere universiteiten moge lijk gemaakt. Deze universiteiten zullen echter ook bij haar snelle uitgroei het beginsel, waarvan zU uitgaan, in alle takken van haar onderwijs tot uitdruk king moeten brengen. Anders zullen ze de zgn. rolverdeling voor de dan eventueel niet als principieel beschouw de vakken een uiteindelijke gelijkscha keling met de openbare universiteiten moeilijk kunnen tegenhouden. Voor de Vrije Universiteit zou dit onaanvaard baar zijn wegens het integraal karakter der Geref. wetenschapsbeschouwing. Al dus vanmiddag prof dr H. Dooyeweerd Vijfde zittingsweek „Hiërarchische en genootschappelijke inslag een belemmering voor de kerken" (Van een onzer verslaggevers) IN DE EERSTE vergaderingen van haar vijfde zittingsweek heeft de Kampense synode van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) het belangrijke besluit genomen om de bestaande Zendingsorde met ingang van gisteren op te heffen. Ze bleef echter steken in de discussie over de vraag of nu ook artikel 52 van de K.O., dat over deze zendingsorde handelt, moet worden opgeheven of door een ander artikel vervangen. De synode sloeg een nieuwe koers in voor de geestelijke verzorging in de N.O. Polder en van kerkleden buitenslands. Het staat nu vast dat de synode morgenavond het rapport over contact (samenspreking) met de Chr. Geref. Kerken zal be handelen. Daarvoor bestaat buitengewone belangstelling. hulpbehoevende diaconieën (art. 35 K.O.) te benoemen. Geen zendingsorde meer In het gewijzigde voorstel van commissie 3 over de zendingsorde werd geconstateerd dat de Z.O. in nerlijk tweeslachtig en tegenstrijdig in de bepaling van de verhouding van zendende kerk(en) en meerdere vergaderingen, resp. haar deputaten, doordat de zendingsarbeid van een plaatselijke kerk wordt gebonden aan vele goedkeuringen van meer dere vergaderingen en deputaten. Voorts dat aan generale zendings- deputaten in artikel 18 Z.O. een zeer grote macht wordt toegekend over alle uitzendingen en accoorden en dat in art. 15 naast de vierderlei kerkelijke verga deringen nog drie andere zijn ingevoerd et grote bevoegdheden. De Synode sprak als haar oordeel uit dat de Z.O. in haar opzet en in onder schelden onderdelen een hiërarchische genootschappelijke Inslag vertoont en een belemmering is voor de plaatselijke kerken om haar zendingsroeping in vrl1- held te volbrengen. Met 28 tegen 3 stemmen werd besloten de Z.O. op te De synode nam een commissie-voor- el aan om niet in te gaan op het ver zoek van de classis Dordrecht-Gorinchem de kerk van Dordrecht te verzoeken de geestelijke verzorging ook uit te strekken tot de leden in Zwitserland, omdat hier geen taak voor de synode, ligt; voorts de geestelijke verzorging over te laten aan het initiatief van hen die naar het buitenland verhuizen of aan een plaatselijke kerk die voor de „ver strooiden" in het buitenland bepaalde arbeid wil verrichten; en mitsdien voor deze arbeid geen kerk of classis meer aan te wijzen. Op dezelfde gronden stelde de commissie voor om geen verzoek ?r te richten tot de classes Rotterdam Den Haag voor het verrichten van dergelijke arbeid in Amerika en Londen. De rapporteur, ds F. A. den Boeft te Helpman, was van oordeel dat een kerk ln ons land geen lid kan hebben bijv. in Parijs en hij zag geen bezwaar in het bedienen der sacramenten in een huis gemeente. Wanneer een bepaalde kerk deze arbeid wil doen, mag de synode de vrijheid der kerk niet belemmeren. Geen deputaten N.O.P. Na ampele bespreking nam de synode met algemene stemmen een commissie voorstel aan, inhoudende dat geen nieuwe deputaten voor de N.O. Polder zullen worden benoemd. De kerk van de N.O. Polder kan de nodige steun zelf vragen bij de zusterkerken, eventueel met aanbeveling van de classis Kampen Met algemene stemmen werd ook be sloten niet te voldoen aan het verzoek van de kerk van Hulzum (Fr.) om ge nerale deputaten voor hulpverlening aan Advertentie MIJNHARDTJES: sterke JL bestrijders van pijnen. zijn rede, waarmede hij te Amsterdam het rectoraat der V.U. overdroeg prof. dr D. H. Th. Vollenhoven. scheidende rector magnificus maakte in zijn rede ook gewag van de toenemende omvang der rectorale taak. De commissie-Van der Pot stelt een bij voorkeur 5-jarige ambtsperiode voor, die een gelijke periode kan worden verlengd. Niettemin gaat die comir yan de onderstelling, dat de rector ook nog althans een deel van zijn hoog- leraarstaak zou kunnen blijven vervui len. Naar het oordeel van prof. Dooye weerd getuigt dit van een onverant woord optimisme. Een gecontinueerd rectoraat zal de betrokkene noodzakelijk tot representatief administrateur maken. Aandacht vestigde prol Dooyeweerd op de toenemende contacten van Nederlands hoger onderwijs. Ook de V.U. zegde haar medewerking toe de totstandbrenging van de internatio nale academie, 'die vooral studenten uit India, Pakistan en Indonesië, maar ook ui' Amerika verwacht In verband daar mede noemde hij voor de V.U. de uit bouw van de afdeling sociologie met eer leerstoel in de volkenkunde urgent. De nieuwe verdieping op het gebouw aan de Lairessestraat van de wts- natuurkundige faculteit komt in snel tempo gereed. Het gebouw, dat van eer toren en een koepel voor astronomisch! doeleinden wordt voorzien, krijgt eei imposant aanzien. Voor de financieel slechter gesitueerde studenten wordt de promotie steeds be zwaarlijker in verband met de hoge drukkosten van het proefschrift. De minister overweegt een regeling door renteloze voorschotten dit bezwaaj enigermate te ondervangen. Betwijfeld moet intussen worden, of zulk een tege moetkoming voldoende aantrekkelijk zijn. De snelle groei der V.U. blijkt uit het feit, dat in de afgelopen cursus studenten werden ingeschreven, en wel 1308 heren en 159 dames. Van de zen werden voor 't eerst ingeschreven 337, namelijk 294 heren en 43 dames. Vergelijkt men de cijfers met die van Groningen, dan blijkt, dat wal de theologische, juridische 'en eco nomische faculteiten betreft, de V.U. Groningen reeds belangrijk heeft overvleugeld. De totaalcijfers voor de wis- en natuurkunde doen nog een klein verschil ten gunste van Gro ningen zien. Alleen wat de littera- rische faculteit betreft blijft de V.U. belangrijk onder het Groningse cij fer. Wat de medische faculteit be treft is natuurlijk nog geen verge lijking mogelijk. Voor de gewone lessen waren 61 bui tenlandse studenten ingeschreven, ondei wie 27 Indonesiërs. In toenemende mate trekt de V.U. studenten van de meesl uiteenlopende kerkelijke gezindte er godsdienstige overtuiging. Ook het aan tal onkerkelijken blijkt toe te nemen; ir de afgelopen cursus bedroeg het 57 Tevens studeert een aantal Mohamme danen aan de V.U In zijn afscheidsrede maakte prof Dooyeweerd o.m. ook melding van vervolg-colleges, in de theologische culteit voor afgestudeerden gegeven. Hei verdient, meende hij. overweging, dit voorbeeld ook in de vijf andere facul teiten te volgen. De waard, een dikke, gezellige Schot, die een Engelse vrouw getrouwd had en met haar mee getrokken was naar het Zuiden, vertelde het viertal vol trots, dat de grote puritein bij deze open schouw zijn maal genuttigd had en een nacht had doorgebracht in een van de kamers boven. Het bier was heerlijk koel en de koffie, die Gwen dronk, was best. Genietend van hun vrije dag, keken ze om zich heen en namen de oude herberg in zich op. Je non wel zien, dat zij er al eeuwen gestaan had. Dikke balken steunden de zoldering, ter wijl de vloer bestond uit planken, die helemaal waren uitgeslagen, maar toch nog wel een paar honderd jaar mee konden, dat zag je zo. De prachtige, grote open schouw gaf aan de gelagkamer een gezellige, echt Engelse indruk Een ronde eiken tafel, die ook minstens al een paar eeuwen oud was, stond middenin het ver trek. In een hoek stond een stokoude kist. waer- in, volgens de waard, eens twee Franse spionnen zich hadden verstopt, toen ze achtervolgd wer den. Een open veranda aan de voorkant, helemaal begroeid met wingerd en clematis, gaf de ver moeide en dorstige reiziger een heerlijk zitje Op een overjarig uithangbord, dat aan een paar roestige stangen te bengelen hing, stond een ridder afgebeeld. In krulletters stond eronder: ..Kings Inn". Wat grote, zware beuken met een ondoor dringbaar bladerdak, strekten hun takken uit over het oude, groen bemoste dak Zo was alles wat men zag oud en nog eens oud Wanneer men een ogenblik stil terneer zat, en zich liet weg dromen in de tijd van het verleden, zou rmn zich niet verwonderen, wanneer men opeens om de hoek van het landweggetje een troep ridders had zien aankomen, of een bende musketiers. De waard bleek een spraakzame man te zijn. Hij had drie jongens in de oorlog, en hij was er trots op. ,,De moffen zullen het nooit winnen", verze kerde hij. „Want zij vechten omdat ze vech ters zijn. Maar wij vechten, omdat ons land in nood is. Dat is het verschil." En weg slofte hij, om een paar boeren, die van het land kwamen, van bier te voorzien. door AJeid van Rhijn HOOFDSTUK XXL Avontuur in een ruine. Na een half uurtje uitrusten braken onze rei zigers op, nadat ze de waard beloofd hadden tegen de middag terug te komen, om van zijn heerlijke brood te proeven. „Misschien", be loofde hij met een knipoogje naar Gwen, „is er ook nog een heerlijk stukje jonge kaas". Het wagentje werd achter gelaten eri te voet ven 'gde het viertal zijn weg. „Beech Manor'' was een ruine, die, dat klinkt eigenlijk een beetje wonderlijk, zich nog in vrij goede staat bevond Een zijpaadje, dat eens een vrij be hoorliike oprijlaan moest geweest zi|n, voerde naar dn oude gebouw, dat geheel weggedoken lag tussen zwaar geboomte. Vrijwel alle muren stonden nog overeind. Al leen het dak was erg gehavend Op de vier hoe ken waren spitse torentjes gebouwd, waarvan er éen in de loop der tijden was omgewaaid of op andere wijze verdwenen. Via een groot bordes van tien treden, tussen mos en planten welig opschoten, kwam men allereerst in een grote hal, van waar uit een brede trap naar boven voerde en waarop verschillende deuren uitkwamen. De zalen beneden waren groot en hadden wei nig bekoring. Vreemdelingen, die de ruine zochten, gingen dan ook dadelijk de trap op. die naar een lange gang leidde, waarop het eind een smalle deur uitkwam, die naar een der torentjes voerde. Een smalle trap slin gerde zich in het donker naar boven, af en toe schaars verlicht door een nauwe opening in de De drie vrienden en het meisje trokken er dan ook dadelijk op uit om de deur tot die trap te vinden. Bart. die over dit oude gebouw zij licht had opgestoken bij een van zijn collega'u, liep voorop met zekere stappen, alsof hij er ge boren was. Weldra vonden ze de deur en klauterden zij in het donker achter elkaar naar boven. Was men eenmaal boven beland, dan kwam men tot de ontdekking dat de klauterpartij we: kelijk we) de moeite waard was. Van hieruit had men een schitterend vergezicht over bet licht glooiend landschap, dat zich tot aan de ho rizon uitstrekte. Leunend over de stenen balustrade, genoten zij van het magnifieke panorama, dat zich aan hun oog ontrolde Heel in de verte doken tus- seD het groen spitse kerktorentjes op Een rivier slingerde zich tussen de sappige weiden als een zilveren ketting. De weiden waren bespik keld met rustig grazend vee. (Wordt vervolgd). Beioepingsweik de heer J. P. Teuns t Utrecht deelnemen. ZIJ zijn 1 geselecteerd. stellen prof. dr L. E. J Brouwer, op zijn ve ;kend 17 Sept. 1951. eervol ontslag t lenen als gewoon hoogleraar ln de wlskui Laat het vuil niet met rust,^»-* maar bedenk dal het natuur lijke wolvet aan de wol soe pelheid en veerkracht ver leent. Dit wolvet mag du» niet uit de wol worden weg gewassen. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivry voor. wol. Het lied dei aethergolvew* DONDERDAG 20 HILVERSUM L 402 m. AVRO: 7.00 Nieuwa 7.15 Gram VPRO: 7j agopemng AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gi 00 Morgenwijding 9 15 Gram 10 30 Oe oordman 10 45 Gram 10 50 Voor de kl< 11.00 Orgel en bariton 1145 Voordracht 12| 12 38 Pianospel 1 00 Nieuws 1.15 I 'en 1.20 Metropole orkest 1.50 U eloven of niet 1.55 Gram 2 00 Voor t v 2.05 Gram "70 Planorecital 3 00 Vo de zieken 4 00 „Op zoek naar de horizon spel 4.25 Gram 5 00 Voor de Jeugd 5 lconcert 5 50 Regeringsuitzending: Jeug(^ :nding. K H Smit: „Wat wil Je wetei Nieuws 6 15 Sport 6 30 Orkeslconcert Militaire reportage 7.10 Lichte muziek medische sportkeuring", causerie I vs 8 05 Actualiteiten 8 15 Radio Phllh ich Orkest 9 20 „De Woeste Hoogt* inge nel leiaa r:Li' ioorspel 10 40 Gesproken brief uit LondAunn 1.15 Sport 11 30—12.00 Gram HILVERSUM 11. 298 m. KRO: 7 00 Nieuwa 7.15 Ochtendgymni 30 Gram 7 45 Morgengebed r 00 Nieuw. Jram 9 00 Voor de hulsvrouw 9.40 Gr^"® NCRV: 10 00 Gram 10 15 Morg KRO 1100 Voor de zieken 11.45 JatTghj 12 03 Gram 12 55 Zoi 1.20 Gram 135 Sopra wil ze Rij belli ocaal ensemble 5 00 Voor de Jeugd 5 Tussen Dollard en Schelde", causerie 5^ag iram 6 00 Verzoekprogr 6 30 ..Werkclass a tie ln de landbouw", causerie 6 45 Gi 00 Nieuws 7 15 Levensvragen van allerfDok i»rd en een pastoraal antwoord 7.30 Mui ale causerie 7 40 Radiokrant 8 00 Nlem 05 Gram 8.45 ..Wat doen wt1 met met i Plaats vooi landarbeidersgezinnJ in Frankrijk Op korte termijn kunnen in de Mei the-et-Moselle, in de Meuse en in de 4 selle (N.O.-Frankrijk) nog enkele tiel tallen all-round landarbeidersgeziim met tot 4 of 5 kinderen worden geplaal Aldus heeft de Nederlandse ambassi te Parijs medegedeeld aan de Centri Stichting Landbouw Emigratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2