llictnoc gcihsrt)t Gümraitl wist r Nederlandse artillerie won de veldslag bij oefening Tegenstoot Nederland nu wel accc d met toelating tot het Pact WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal: 1.72 per maand; ƒ0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9332 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .«tantuastich is Qfjebleoen myn facrt fo tcgfjeaspoct" Millioenenplan wordt werkelijkheid Westerse strijdkrachten sterker dan ooit, zegt luit.-gen. Qpsomer (Van een onzer verslaggevers) TE VELDE IN DUITSLAND, MAANDAG T~\E ARTILLERIE heeft vandaag de slag gewonnen". Deze woorden gingen heden door het hoofdkwartier der artillerie van de Neder landse Gevechtsgroep in Duitsland, ergens in de bossen tussen Weser en Aller. Hoofdkwartier is een weids woord voor de kuilen in de grond met tent erover, waarin de commanderende majoor zijn kaarten, zijn tele foon- en radioset en zijn tafels met berekeningen heeft staan. Het is even comfortabel als de verblijven in de tenten en onder afdaken, in slaapzak-, ken onder de grondzeilen, waaronder, -in, en -op officieren en soldaten de iiiacht doorbrengen. Dit verhindert evenwel niet dat er in die kuilen hard en voortreffelijk gewerkt .wordt. De voornaamste leiders van het team iet noemen van hun namen stuit in dit verband op practische bezwaren) kennen elkaar van het Indische front. Thans vor- zij de top van het artillerieregiment Essen, dat in Ede thuishoort. De jon gere medewerkers, die in hun diensttijd hun vaardigheid kregen in het opnemen irwerken van gegevens, zijn allen recruten. Maar het élan zij werken en de kennis die zij bezorgden hun vandaag si Appelen als handgranaten Als vérziende ogen" Ver van hen af, aan de frontlijn, werken de artillerie-waarnemers. Door middel van een radioverbin ding staan zij in voortdurend con tact met het artillerie-hoofdkwar tier. Zij zijn als het ware de vér ziende ogen van de commandant. En in tegenstelling tot de gewone werkt deze vèrziendheid zeer verhelderend. Zij geven de coördinaten op van die lunten, waar vuur wordt verlangd. Na- uurlijk telefonisch. Na enkele seconden lavert er een schot uit een loop. Het r één schot en een flodder, speciaal de aandacht van de bedieningsman- chappcn te boeien. Het wordt gevolgd oor een hele serie onhoorbare, wiskun- lig berekende en geplaatste schoten. Dodendans De scheidsrechters beslissen in hoe- erre de berekeningen juist en de insla- en correct geweest zijn. Deze middag beslisten zij, dat de bij örverden doorgedrongen Fransen en enen niet doorgedrongen kónden zijn, mdat daarvoor het artillerievuur te in- was geweest. De vernietiging van hele compagnie Jan Willem Frio-sol- n uit Heitelan was al even fictief ge- st en alle „doden" daar maakten een reugdedans. De vreugde bij de artille- sten was niet minder groot. Voor dit- laal gewonnen! Morgen zal er een ge- ieuwe situatie ontstaan, want dan jn de artilleristen met de Generale Staf alle afdelingen teruggetrokken. Niet, mdat de tegenstander zo sterk is, maar de beslissing van het scheidsgerecht, at vannacht aan een veel Zuidelijker elegen frontlijn de posities van Rood lauw zal markeren. Een bezoek aan zo'n artilleriegevechts- :oep geeft U bovendien groot ontzag :or de kennis, die men daar heeft van i levensomstandigheden bij de „Vijand", én weet b.v. dat bij de Fransen munitie i voedselaanvoer stagneren en de vecht- ist uitermate gering is. Handgemeen om appels Als handgranaten gebruikten Ne- erlanders en Fransen appelen en an het land meegeraapte kartoffe- Om zo'n appel kon een Frans-Fries andgemeen ontstaan. Tenslotte echt je voor iets! Daaraan moesten de scheidsrech ts evenwel een eind maken. Keren wij nog even naar de Engelse tillerie terug. De steun, die de Neder- nders van de Engelse artilleristen on- rvinden mag niet onvermeld blijven. In het Nederlandse artilleriecommando het Engelse bevinden zich verbin- ngsofficieren van beide staven, die tele- nisch aangevraagde „Vuren" door- De oud-artillerist\ luit.-generaal Opso- commandant van het veldleger, die anmiddag, kennis nemend van het tillerie-succes: „Mooi werk. Het gaat overal héél goed en we zijn als Westerse legermacht nu parater dan ooit". En toen we daaraan de vraag toe voegden, of deze verenigde strijd- hier is om de oefeningen te „bekijken", macht terstond in actie zou kunnen komen, als de 200.000 Russen en Oost-Duitsers, die 100 km van ons verwijderd manoeuvreren, het in hun hoofd zouden halen de Elbe over te steken, zei hij: „Dat zou al erg dom zijn. Wij zouden nu alleen maar rechtsomkeert behoeven te maken, om weerstand te bieden. En wij zou den het kunnen ook!" Dan kunnen we weer rammelen Munt maakt 50 millioen nieuwe centen Het Staatsmuntbedrijf zal volgend jaar 50 millioen nieuwe centen aanmunten voor Nederland en 200 millioen 25-sen- stukken voor Indonesië. Voorts zullen voor vele millioenen buiten omloop ge stelde munten gesmolten worden, name lijk 10,6 millioen zilveren halve guldens, 74,8 millioen zilveren kwartjes en 150 millioen zilveren dubbeltjes. Op zoek naar nicotine- arme tabak Duitse prof. meent het gevonden te hebben „De dosis nicotine die de roker naar binnen krijgt, moet op den duur scha delijk zijn. Mijn levenswerk is geweest: het zoeken naar nicotine-arme tabaks soorten. Ik geloof daarin geslaagd Dat zei de Duitse professor dr König gisteren op het wereldcongres jor tabak in Amsterdam. Hij gelooft dat thans reeds op ri schaal in alle landen van de wereld nicotine-arme tabak kan worden geïn troduceerd. Vandaag brachten 350 congresleden eer bezoek aan de Jaarbeurs. Gisteravond er een regeringsreceptie in het Ge meentelijk Museum, waar minister Al- bregts gastheer was. Minister Rutten waarschuwt: examenresultaten N.O. onvoldoende De resultaten van de examens ter ver- Ijging van het bewijs algemene ont- kkeling nijverheidsonderwijs zijn voor inister Rutten aanleiding geweest tot schrijven aan verschillende gemeen - en cursussen op dit terrein, waarin aandringt op een betere voorberei- van gegadigden. Men dient in het zonder aandacht te hebben voor de nleg en geschiktheid van de leerlingen wanneer de vorderingen onvoldoende behoren deze leerlingen van de cur- te worden verwijderd. Waarom dat Slijkhuis aangedaan Is het waar, dat de douane op Schiphol r dan 150 aan invoerrechten heeft st van de Nederlandse athleet Slijk- voor de invoer van enkele door hem Zweden gewonnen prijzen? Deze aag heeft het Tweede-Kamerlid Pos- Umus (P.v.d.A.) schriftelijk gesteld aan nister Lieftinck. De heer Posthumus aagt verder of de minister niet van aning is, dat het heffen van deze in- errechten geen bijdrage vormt tot be- rdering van de sport, die „als interna- nale manifestatie de verbroedering der ilken versterkt" en verzoekt deze rech- voortaan niet meer te heffen. i Na de opening van de Staten-Generaal heeft H. M. de Koningin met Z.K.H. Prins Bernhard. en de Prinsessen Beatrix en Irene een rijtoer gemaakt door de Residentie. Op het Paul Krugerplein bood Tineke van lper.en aan de Vorstin bloemen aan, die dankbaar werden aanvaard. „Griekenland en Turkije" te Ottawa Tweezijdig militair verdrag tussen Amerika- Spanje, en misschien ook Portugal DEAN ACHESON heeft te Ottawa in een rede het volgende verklaard: De Noord Atlantische gemeenschap zal de grootste dwaasheid in de geschiedenis begaan, als zij tevreden is met een krachtsinspanning op het gebied der defensie, welke niet overeenkomt met de geweldige dreiging, die thans boven ons hangt. Het Pact is meer dan een defensieve regeling; het streeft ook naar politieke en economische samenwerking. Op een pers conferentie heeft de Nederlandse minister van Buit. Zaken, mr Stikker, zijn politieke „draai" genomen. De Nederlandse regering zal thans „zonder enig voorbehoud" accoord gaan met de toelating van Griekenland en Turkije tot het Pact. Zijn aanvankelijke tegenstand tegen het Amerikaanse voorstel is dus opge geven. Alleen Denemarken verzet er zich nu nog tegen, maar de Deensè min. van Buit. Zaken heeft om uitstel der stem ming verzocht, omdat hij eerst nieuwe instructies moet vragen aan zijn rege ring. Minister Stikker heeft aan zijn ver klaring toegevoegd, dat enige moeilijk heid zou kunnen worden verwacht ten aanzien van het ratificeren door het Nederlandse parlement. Volgens A.F.P. heeft de Amerikaanse regering er kennis van genomen, dat Frankrijk en Engeland tegen het opne men van Spanje in.de Noord Atlantische organisatie zijn. Aangezien het toetreden van een nieuw lid tot het Pact de goed keuring moet hebben van alle leden, zou zulks betekenen, dat Spanje niet in de organisatie zal worden opgenomen. Bij gevolg blijft de Ver. Staten niet anders over dan 'het sluiten van een tweezijdig militair verdrag met Spanje. Momenteel is er een Amerikaanse com- Toespitsing van het olieconflict Reconstructie van het Perzische kabinet Volgens Hoessein Makl, lid van t Perzische Nationale Olieraad, wordt het ultimatum aan Engeland beslist vóór het einde dezer week door de Perzische ambassade te Londen overhandigd. Vijf tien dagen daarna zullen de Perzen begin maken met het overnemen vai raffinaderij te Abadan. Zoals men weet, zijn daar thans nog 370 Britten. Voorts hebben" volgens Hoessein Maki, Perzische ingenieurs oliebronnen, welke door de Britten bij de evacuatie olieveld Aga Djari waren gesloten, her opend. Ruwe olie stroomt weer door de pijpleidingen naar Bandar Masjoer, onge- "'.000 gallons per dag. Er is een raad van deskundigen ingesteld om de financiële crisis te 'behandelen. Mossadeq 'bevel alle tegoeden van de regering gemeenten bijde Britse Bank Iran en het Middén-Oosten, onmiddellijk De gouverneur van Perzië's Noorde lijke provincie Azerbeidsjan, die Sowjet-Umie grenst, werd door premier Mossadeq van zijn functie ontheven. Er gaan nog steeds geruchten over een reconstructie van het Perzische kabinet. Blijkbaar bereidt Mossadeq zioh voor op een krachtproef met de oppositie. Voorlopig 15 millioen in petto voor werklozen Als uitvloeisel van het streven der re gering om de werkloosheid binnen ver antwoorde grenzen te houden door maat regelen op het terrein van de werkgele genheid heeft minister Lieftinck een post van 15 millioen opgenomen onder de onvoorziene uitgaven. Dit bedrag is slechts een voorlopige schatting. Een meisje verbrak verloving En ex-minnaar greep naar een dolk In Steenwijkerwold heeft de 20-jarige P. dezer dagen de 20-jarige Sietske Fok- kens uit Groningen, met een dolk aan gevallen, omdat zij haar verloving met hem had verbroken. De jongen wachtte het meisje op en toen zij passeerde, stak hij haar in het gezicht. Op het hulp geroep van het slachtoffer kwamen om wonenden toegesneld die mej. F. verder beschermden. De dader deed een ver geefse poging de hand aan zichzelf te slaan. Hij is in het politiebureau te Em- meloord ingesloten. Het meisje is naar het ziekenhuis te Kgmpen overgebracht missie in Spanje belast met het onder zoek naar eventuele Amerikaanse vloot- en luchtbases en het moderniseren der Spaanse strijdkrachten. Misschien dat ook Portugal in een speciale militaire overeenkomst met Amerika zou kunnen worden betrokken. Jongeman wilde pakje sigaretten ruilen Oude vrouw in winkel neer geslagen De 73 jaar oude weduwe T. Klaver is gistermiddag in haar kruidenierszaak aan het Damsterdiep te Groningen door een jongeman neergeslagen en van ƒ55 be roofd. Zij verkeert in zorgwekkende toe stand. De jongeman kocht omstreeks kwart rer vier bij de weduwe sigaretten en keerde na enige tijd terug om het pakje te ruilen voor een ander merk. De win kelierster keerde zich om teneinde het gevraagde merk uit een kastje te pak ken en op dit moment sloeg de onver laat haar op het hoofd. Luid schreeu wend viel de oude vrouw op de grond. Toen verzet geen resultaat had, deed zij alsof zij bewusteloos was. De man hield op met slaan, doorzocht de winkella en verdween per fiets met zijn buit. De .w probeerde hem nog met behulp de buren te achtervolgen, maar dit had geen resultaat. Een internationaal complot Dame smokkelde 23 kg goud in kotters met dubbele bodem Telefoontje tijdens verhoor bracht douane op spoor van Amerikaan T\RIE EN TWINTIG kilo goud van 24 karaat met een waarde van -L' f 125.000 ontdekte de Rotterdamse douane dezer dagen in de dubbele bodem van drie koffers die door een vrouwelijke passagier van de Wester- dam uit Amerika werden meegebracht, meldt De Tel. Bovendien werd een Amerikaan gearresteerd die de smokkelende dame van de boot had willen halen en waarschijnlijk met haar deel uitmaakt van een internationale bende van goudsmokkelaars. De dame vertelde dat zij op doorreis I ving daarvan een Amerikaan. De advo- aar Zwitserland was. Hoewel zij over- caat herkende hem als een pas'verworven vloeide van onschuld kreeg een der cliënt die hem even tevoren had verzocht douanebeambten argwaan en werden de I un rechten te willen optredenvoor de vreemdelinge met de goudschat. koffers nauwkeurig onderzocht. Toen de goudstaven tevoorschijn kwamen, be weerde de reizigster dat zij de koffers had geleend van een kennis. Terwijl haar verhoor nog in volle gang was, werd de douane-recherche opgebeld door terdamse advocaat die tot grote verba zing van de douanemensen informeerde naar de omstandigheden van de zojuist gearresteerde vreemdelinge. Telefoontje Enige rechercheurs begaven zich spoor slags naar het bureau van de advocaat ontmoetten in de onmiddellijke omge- Sympathie met Breedbandstakers Demonstranten in A'dam uiteengedreven Met de blanke sabel en gebruik motorrijwielen heeft de politie gisteren de Bilderdijkstraat te Amsterdam enige honderden bouwvakarbeiders uit eengedreven die demonstreerden u sympathie met de stakende arbeide: de Haagse aannemersfirma Boele e Van Eesteren op het terrein van de N.V. Breedband te Velsen. De demonstranten op weg naar het stadhuis. On danks de actie van de politie wistec velen toch in groepjes het stadhuis te bereiken. Nadat een deputatie var enige ogenblikken was ontvangen door de burgemeester werd de menigte de omgeving van het stadhuis door de politie verspreid. Wol daalde in Londen met 30 35 pet De prijzen daalden op de Londense wolveiling van gisteren. Merino w: tot 35 pet goedkoper dan op de veiling van Juli j.l. Over het algemeen wa stemming voorzichtig. Te Adelaide de prijzen 15 tot 20 pet lager dan Augustus. - DAT maj. Ch. Diemont, die onlangs werd benoemd tot militair attaché bij het Ned. Hoge Commissariaat in Djakarta gisteren met de Mataram naar Indonesië is vertrokken. DAT de Maastrichtse juweliersfirma Alard van Zaterdag af t.g.v. zijn 125-j. bestaan een tentoonstelling van edel stenen en sieraden zal houden. DAT de Ned. delegatie naar de confe rentie van de Europese Beweging te Hamburg bestaat uit ir J. C. Kaars Sype- steyn, directeur Linoleum Krommenie, A. Mozer, secretaris-buitenland P.v.d.A., mr C. v. Rij, A.R. raadslid te A'dam, en drs A. H. M. Wijffels. DAT de collecte voor de Prot.-Chr. t.b.c.-sanatoria in A'dam 27.000 (v.j. 23.000) heeft opgebracht. DAT de commissie B (onderofficieren) voor georganiseerd overleg bij de Kon. Landmacht in het algemeen instemt met een voorstel inzake bevordering van technisch personeel beneden de rang van 2e luitenant bij genie, technische dienst en verbindingsdienst. DAT in Leeuwarden een bloemen tentoonstelling Herfsttooi is geopend t.g.v. het 35-jarlg bestaan der Friese Bloemistenhandelsvereniging. DAT de 48 tariefwerksters, die vorige week bij de textielfabriek Hedeman te Almelo in staking gingen, vandaag weer aan U werk togen. DAT de kustwacht op Vlieland gister avond een lichtkogel of iets dergelijks waarnam die vermoedelijk bij of op Wie- ringen is afgestoken en waarvoor twee reddingboten een vergeefse reis maakten. DAT de Friese Schoonheidscommissie haar 25-j. bestaan vierde en reeds 21.700 plannen heeft behandeld waarmee in totaal 143 millioen was gemoeid. DAT E. Hazelhoff te Sneek, een be kende figuur uit de Friese beweging, op 71-j. leeftijd in Leeuwarden is overleden. DAT minister In 't Veld te Haarlem het woord voerde t.g.v. het eerste lustrum der gemeenschap Haarlem van het Huma nistisch Verbond. DAT burgemeester mr W. C. ten Kate te Goes zijn 25-jarig ambtsjubileum heeft gevierd. DAT tegen de 25-j. fabrieksarbeider B. K. te Vroomshoop, die zijn huis in brand stak omdat hij voortdurend ruzie had met de buren, voor de Almelose rechtbank 6 maanden waarvan 3 voorw. DAT de 35-j. H. B. ter B. uit Hengelo wegens een roofoverval op het post kantoor in Denekamp door de Almelose rechtbank tot 15 maanden is veroordeeld (Eis 12 mnd. waarvan 6 voorw.). DAT in Juli in ons land 35 branden woedden die 1 dode, 39 gewonden en een schade van 4.639.000 eisten. DAT op 3 en 4 October te Utrecht het 14e Ned. reclamecongres wordt gehouden waar men wil komen tot oprichting van een „advertising council". DAT uit een gootsteenputje te Barne- veld, waar men eens ging baggeren omdat twee zilveren lepeltjes waren verdwenen, 40 lepeltjes plus drie vorken en ontbijtmes zijn opgehaald. DAT de onlangs in A'dam opgerichte Houtacademie de inschrijving van leer lingen wegens het overstelpend aantal candidaten (ruim 200, terwijl op 100 ge-' rekend was) heeft gestaakt.- DAT de boerderij van L. Polling te Westdorp (gem. Borger) en zes koren- mijten van de Mij. Klazienaveen een prooi der vlammen zijn geworden. DAT een jager uit Venray een patrijs met drie poten heeft geschoten. DAT bij de aanbesteding van het graven van een kanaal Oranjedorp- Ernmen en het gereedmaken van 20 ha industrieterrein hoogste inschrijver was de Ned. Aannemings Mij v.h. fa H. Boers- ma te Den Haag 1.920.000—1.949.000) en laagste de A'damse Aannemings Mij te Den Haag 1.814.000—1.829.000). DAT het Eerste-Kamerlid De Jong (Arb.) aan minister Rutten schriftelijk vragen heeft gesteld over de oorlogsmo numenten van de beeldhouwers Roovers en Maris, resp. bestemd voor Den Bosch en Nijmegen, die de bewindsman in strijd met het advies der centrale com missie gedenktekenen heeft goedgekeurd. DAT het Eerste-Kamerlid Algra (A.R.) aan minister Rutten heeft verzocht een onderzoek te laten instellen naar de in storting van de toren te Jorwerd, waar aan bij de restauratie grote sommen wa ren bestqed. Men vermoedt dat de dame en haar relatie deel uitmaken van een interna tionaal complot. In dit verband herjnnert men aan' de vorig jaar gearresteerde Amerikaan B., die, eveneens in een kof fer met dubbele bodem, 13 kg goud met de Nieuw Amsterdam uit de Ver. Staten bracht. kkiis de plaatsvervanger van deze en gene minister. Gisteren moest Zijne Excellentie de begroting 1952 aan bieden, na de opening van de Staten- Generaal. En dus droeg hij ook het koffertje met de woorden „Derde Dinsdag in September" naar de Volksvertegenwoordiging. (Advertentie) HET BEKENDE SNIPPERTJE IS ER WEER PER LITERFLES 7.60 W. A. ELSHOF ZN. Haarlemmerstr. 139 a. Tel. 21023. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en voor namelijk in de kustprovincies enkele buien. Matige en tijde lijk zwakke wind uit Weste lijke richtingen. In het bin nenland vannacht iets kouder, overigens weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Generaal Eisenhower heeft gis teren even een kijkje genomen bij de Nederlandse gevechtsgroep, die Duitsland deelneemt aan de grote oefening Counterthrust Hij praatte gezellig met de leden ïan de staf en besprak de situatie der Hollandse jongens. Onvoldaanheid 'AT is een ideale Troonrede? Men zal het met ons eens zijn, dat zij onbe reikbaar is en dat er niettemin elk jaar ir wordt uitgezien. Het is goed, dat het volk juist aan de Troonrede hoge stelt. En het valt te betreuren wan- het in zijn verwachtingen jaar op jaar wordt teleurgesteld. Aan de teleur stelling over de Troonrede van dit jaar hebben wij gisteren reeds uiting gege ven. Het is ons inmiddels gebleken, dat de bladen, die over de rede nog tamelijk voldaan zijn, nagenoeg op de vingers "an één hand kunnen worden geteld. De meeste bladen vestigen er de aan dacht op, dat in de Troonrede twee ele- iten zijn vervat. Het eerste is een reële en dug vrij donkere tekening van tuatie, waarin wij als volk ver keren. Het tweede bestaat uit een korte trie van opwekkingen tot optimisme. De bladen die op deze combinatie van twee elementen de aandacht vestigen, zijn het er wel over eens,, dat de teke ning van de situatie heel wat sterker is uitgevallen dan de poging om perspec tief te bieden. v acht eigenlijk niet de minste reden aanwezig om materieel op de beschouwingen van de Troonrede in te gaan. De beschouwingen welke in deze rede geboden worden, zijn te lang en te weinig boeiend en aan de andere kant kunnen ze weer geen basis zijn voor be spreking en geen nuttige inleiding voor het politieke jaar. Merkwaardig, dat prof. Romme met weinig grond in tussen er net anders over denkt. In De Volkskrant merkt hij op, dat een Troonrede een begin moet zijn, een grondslag voor het politieke overleg. En hierin voldoet de rede hem ditmaal aan redelijke eisen. E Maasbode steekt niet onder -L' stoelen of banken dat het beeld van de situatie, ons in de Troonrede geschon ken. nog geflatteerd is. „Als de P.v.d.A. reeds preludieert op distributie en zij het in elk geval noodzakelijk acht de voorbereiding daarvan nu reeds ter hand te nemen, dan voldoet het ons niet dat de Regering in dit staatsstuk hoofdzake lijk wijst op de verdere verhoging van de productie om het welvaartspeil te handhaven en met geen woord rept over e zo noodzakelijke bezuinigingen". Ook de N.R.C. heeft de Troonrede ge- gd naast de vroegtijdige verkiezings exclamaties van de P.v.d.A. Die verkie zingsactie, aldus dit blad, laat wel dui delijk zien, dat eensgezindheid (waartoe de Troonrede en ook de socialistische partij opwekt) gemakkelijk kan worden verward met eenzijdigheid. Behoeft het nog betoog dat ook Het r ij e Volk" de Troonrede heeft ver geleken met de verkiezmgslectuur van zijn partij? Het blad noemt de Troon rede wat erg aan de neutrale kant. De rede vraagt wel om vertrouwen, maar het blad vraagt zich af of dat verzoek in de rede wel voldoende wordt gestaald. Ook wat de woningbouw betreft, aldus dezelfde krant, stelt de Troonrede min- in uitzicht dan het program van de .d.A. Waarbij we bijna zouden ver geten dat de minister van Wederopbouw, evenals zijn ambtgenoot van Financiën, nog altijd lid is van diezelfde P.v.d.A. "TtE Troonrede spreekt ons gemoed niet toe. zo klaagt ook Het ParooL De gewone burger zal er in zijn poli tieke denken maar weinig door worden gestimuleerd. Het is alles vaag, geen boeiend stuk, geen woord van aanmoe diging en inspiratie. Is, vraagt ook Het Handelsblad, het optimisme in de Troonrede niet ge forceerd? Is het niet wat plichtmatig? Het blad neemt aan, dat de „Regering- Drees" (het blad bedoelt waarschijnlijk het Kabinet-Drees of de Regering onder het Kabinet-Drees) ons volk de laatste parlementaire periode voor de verkie zingen niet zonder perspectief wil doen Maar, zo zouden we weer willen zeg gen, dat moet dan toch wat beter gefun deerd zijn. Ook op De Tij d heeft de Troonrede een optimistischer indruk ge maakt dan de millioenennota. Daarnaast betreurt Het Vaderland dat de rede niet het karakter droeg van een ippèl. Neen, voldaan is men stellig nog niet ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1