Veel wordt gevraagd aan persoonlijke en aan financiële lasten Op DE Vijfde Internationaal Weten schappelijk Congres Mr Cals als eerste op officiële Nederlandse televisie NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 DE TROONREDE HARE MAJESTEIT KONINGIN JULIANA heelt vanmiddag om één uur in de oude Ridderzaal de nieuwe zitting van de Staten-Generaal geopend. Zij sprak in de Verenigde Vergadering der beide Kamers als volgt: LEDEN DER STATEN-GENERAAL het bijzonder voor duurzame consumptiegoederen ge- T ta at. durende de afgelopen maanden viel waar te nemen, heeft EEN JAAR achter ons van scherpe tegen- het risico in het bedrijfsleven in het algemeen en in de stellingen in de wereld en van toenemende zorgen detailhandel niet in de laatste plaats sterk doen toenemen, van ons volk. De internationale spanningen duren voort en werken ongunstig in op de economische en sociale Bedrijt- en productschappen Daartegenover zijn echter ook bemoedigende verschijn selen waar te nemen. Het besef wint veld, dat voor de De Regering gaat in overleg met het betrokken bedrijfs leven na, welke maatregelen, gegeven de algemene finan- cieel-economische politiek, kannen worden genomen ten einde aan de liquiditeitsmoeilijkheden in de middenstand bescherming van vrede, vrijheid en welvaart een nauwe zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Een ontwerp internationale samenwerking geboden is, waarbij staten nieuwe vestigingswet, waarin rekening is gehouden met de en volkeren zich bereid moeten tonen collectief offers te bezwaren, die in en buiten de rhiddenstandskringen tegen brengen. de wet van 1937 bestaan, zal nog in dit jaar aan de Staten- De strijdkrachten der Verenigde Naties hebben in Korea het hoofd geboden aan agressie en bewezen, dat een politiek van geweld niet straffeloos kan worden voortgezet. Met trots denk ik aan onze landszonen, die deelnemen aan de ver vulling van deze gemeenschappelijke taak. Het Nederlandse detachement, waarvan ook strijders uit Suriname deel uit maken, heeft zich bijzonder onderscheiden, telijke verliezt verschuldigd aan wie vielen. Generaal worden aangeboden. Het verheugt de regering, dat in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven plannen zijn voorbereid om te komen tot publiekrechtelijke organen en dat de Sociaal- Economische Raad deze voorbereiding krachtig steunt. Het zal voor organische verhoudingen in de Nederlandse volkshuishouding van grote betekenis zijn als in de geleden. Eerbiedige dankbaarheid zijn wij naaste toekomst bedrijf- en productschappen tot ont wikkeling komen, ook in die delen van het bedrijfsleven waar de voorbereidende werkzaamheden thans nog niet zijn aangevangen. Beperking wenselijke uitgaven Tijdige paraatheid F GRIJPENDE DEFENSIEMAATREGELEN, ook in regionaal verband, zijn nodig gebleken en komen tot stand allereerst in het kader van het Noord-Atlantisch Verdrag. De vorderingen, die gemaakt zijn met de op bouw van een gemeenschappelijk defensiestelsel geven goede hoop, dat voldoende paraatheid, die kan bijdragen de ê^vone dienst voorziet, moet onder de huidige tot het voorkomen van een nieuwe wereldramp, tijdig kan worden bereikt. Ook aan de burgerlijke verdediging wordt volle aandacht geschonken. De samenwerking, zowel in Atlantisch als in Europees verband, zal ook worden gericht op het waarborgen van standigheden als het voldoen aan een gebiedende eis worden gezien. Militaire werken zijn niet rendabel. De staatsschuld is reeds abnormaal hoog. Bovendien is het wenselijk de krappe kapitaalmarkt zoveel mogelijk voor dringende een redelijk welvaartspeil en op de geleidelijke verhoging behoeften van de lagere publiekrechtelijke lichamen en Een eerste belangrijk voorbeeld van functionele integratie is het 18 April j.l. te Parijs ondertekend verdrag tot oprich ting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Aan de spoedige behandeling van het voorstel, dat daaromtrent bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt, hecht de Re gering grote waarde. Het beëindigen van de staat van oorlog met Duitsland en het totstandkomen van het vredesverdrag met Japan openen de weg deze landen op voet van gelijkheid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. Op andere basis De REGERING VAN DE REPUBLIEK Indonesië heeft verzocht overleg te plegen over wijziging van de ter Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkomsten. Zij heeft daarbij doen blijken, dat zij de samenwerking met Nederland ndet wenst te verbreken, maar veeleer meent, het particuliere bedrijfsleven te reserveren. Ge schiedde zulks niet, dan zou niet alleen de financiering van primaire belangen als de bouw van woningen en scholen en de industrialisatie in gevaar komen, maar zou bovendien het herstel van het monetaire evenwicht worden bemoeilijkt. De bijdrage, die van ons land in het kader van de mili taire inspanning van de Westerse wereld wordt verwacht, stelt zware eisen aan de schatkist en noopt tot beperking van uitgaven, die onder normale omstandigheden als wenselijk zouden worden beschouwd. Hoe groot echter ook de offers zijn, welke ons volk bereid is hiervoor te brengen, vast staat dat in het bijzonder met het oog op de betalingsbalans de verdere uitvoering van het militaire vierjarenplan zonder buitenlandse financiële hulp be zwaarlijk zou zijn te volbrengen. Geestelijke waarden -y^-AAR GROTE KRACHTSINSPANNING wordt ge- (Advertentie) Urgentieprogram voor Kamerleden Distributie moet voorbereid worden, meent P.v.d.A. Bouwprogramma van 50.000 huizen mag niet worden ingekrompen DE PARTIJ VAN DE ARBEID heeft een urgentieprogram opgesteld dat; voor haar fracties in de Eerste en Tweede Kamer als leidraad zal dienen bij de behandeling van de eerstkomende begroting. Het is toegev zonden aan alle ministers en Kamerleden. Eén van de belangrijkste richt lijnen is: Het is van grote betekenis de gevolgde sociale politiek te conso-| lideren en verder te ontwikkelen. Met name zal het vraagstuk van de ouderdomsvoorziening en de invoering van de wachtgeld- en werkloos heidsverzekering moeten worden opgelost. schortend (b.v. voor 1 of 2 jaar) in- Een nieuwe verhoging van de prijzen zonder evenredige loonsverhoging wordt ongewenst en onaanvaardbaar genoemd De omvang van de woningbouw moet volgens het urgentieprogram gehand haafd blijven op 50.000 woningen per jaar, waarvan 5000 tot 8000 duplexhui- zen. Het militaire program van f 1500 millioen per jaar uit ons eigen inkomen moet aanvaard worden, maar onder het voorbehoud dat de verwachte buiten landse hulp ook inderdaad wordt kregen. Om de kapitaalsuitgaven va overheid te financieren, zal in bepaalde omstandigheden een gedwongen lening in overweging moeten worden genomen, aldus het program. Mashallhulp voortzetten Als maatregelen die genomen moeten worden noemt het program: 1. Voortzetting van voldoende ec mische Marshall-hulp naast de militaire hulp moet bepleit worden, doch het v dere streven moet er op gericht zijn van die hulp onafhankelijk te maken. 2. Daarom moet de productie c hoog. Zo nodig moet de overheid pro ductiecommissies instellen. 3. Met het oog op ,de investerings mogelijkheden moet de wet toezicht cre- dietwezen zo snel mogelijk tot stand komen. 4. Er is controle nodig op de voor raad vorming, het investeren in ge bouwen en het investeren in ma chines. Voor bepaalde bedrijfstakken r reeds overbezetting heerst (bakkerijen, winkels, koelhuizen, bioscopen, bank- en verzekerings bedrijven, café's e.d.) kan een Uit de pers - tt vraagd voor de verdediging v«u vuu.c u» uiavuig aat de belangen van beide landen door een samenwerking zullen ook de geestelijke waarden zelf levend moeten op een andere basis dan de bestaande op betere wyze worden gehouden. Dit geldt in het bijzonder voor de kunnen worden gediend. Hoewel de Regering betreurt, dat thans dit overleg over verbintenissen, die nog zo kort geleden zijn tot stand geko men, wordt gevraagd, hoopt zij, dat een gezamenlijke bestu dering van dit vraagstuk, waarbij het belang van een goede samenwerking op de voorgrond moet staan, tot een voor beide partijen bevredigende oplossing kan leiden. Het ten vorigen jare uitgesproken vertrouwen, dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich in toenemende mate zullen blijven ontplooien, is in ver vulling gegaan. Grote waardering verdienen de moed en de volharding, die door Nederlandse werkers in Indonesië, in het bijzon der op ondernemingen, worden betoond bij hun arbeid, die veelal in zeer moeilijke omstandigheden wordt verricht. Geen verdere liberalisatie De ONGUNSTIGE SITUATIE, ontstaan als gevolg van het conflict in Korea, dat tot sterke stijging van de prijzen der grondstoffen heeft geleid, heeft belemmerend gewerkt op de voortgang van de liberalisatie van de handel. Aanvankelijk is Nederland daarin voorgegaan, maar tengevolge van hoge invoerrechten elders en van het irukoopbeleid in landen, waar de staatshandel een grote De Sociaal-Economische Raad heeft op verzoek plaats inneemt, zag het zijn uitvoer niet in dezelfde mate gering advies uitgebracht over de economische gevolgen werkelijk vrij worden als zijn invoer. Bovendien werd van de invoering der Werkloosheidswet. Dit advies is thuns de ruilvoet aanzienlijk slechter. Onder deze omstandig- in overweging. De 'organisatie van de uitvoering dezer wet heden kon ons land voorlopig niet overgaan tot verho- tzal worden vergemakkelijkt indien het ontwerp Reorganise- ging van het liberalisatiepercentage in de Europese Be- tiewet Sociale Verzekering, dat bij de Staten-Generaal aan- talingsunie van 60 tot 75 procent. Ook in Beneluxverband hangig is, spoedig tot stand zal kunnen komen. moesten enige maatregelen van tijdelijke aard worden In verband met de snelle bevolkingsgroei is naast de Vernieuwing van ons onderwijsstelsel dient met bekwame spoed te worden bevorderd. De voorzieningen, die ir algemene nota hierover zijn geschetst, zullen nader worden ontwikkeld en in wettelijke regelingen worden belichaamd. Met het oog op de toegenomen betekenis van de techniek in onze beschaving zullen meer dan voorheen de alge mene vorming, de bevordering van de handvaardigheid en het technisch onderwijs nauwlettende zorg vereisen. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht worden ge schonken, ook opi de internationale positie van ons land te versterken. Bevordering van hetgeen kan strekken tot bescherming van het hoge goed der rechtshandhaving heeft de bij zondere aandacht der Regering. Nauw sociaal contact P SOCIAAL TERREIN het nauwe contact tussen industrialisatie toeneming van de emigratie zeer gewenst. Zij vertoont reeds een sterk stijgende lijn. Met het oog daarop dient de organisatie van de emigratie te worden verbeterd, mede door regeling van de samenwerking tussen het Rijk en daartoe geëigende maatschappelijke organisaties. Een daartoe strekkend wetsontwerp is bij de Staten-Generaal ingediend. overeengekomen. Tijdens de jongste Ministersconferentie is gestreefd naar een constructieve oplossing. Vertrouwd mag worden, dat ons land binnen afzienbare tijd op verstevigde basis zijn bijdrage aan verdere vrijmaking van de Europese handel zal kunnen leveren. Hoger productie en uitvoer VOOR HET VERKRIJGEN VAN evenwicht in de be talingsbalans waren voorts, zoals in de Regerings verklaring van Maart in uitzicht werd gesteld, maatrege len nodig tot beperking van consumptie en investeringen. Naast deze op zichzelf negatieve methode dient het posi tieve element te staan van actieve bevordering van verdere verhoging van de productie en van de uitvoer op agrarisch zowel als industrieel gebied. Alleen langs deze weg immers ^en voorontwerp Ziekenfondswet is reeds bij die Raad Voor de oude dag HET STREVEN VAN DE REGERING is er op gericht de Noodwet Ouderdomsvoorziening te vervangen door een wettelijke verzekering. De Regering hoopt eer lang een voorontwerp dienaangaande om advies naa Sociaal-Economische Raad te zenden. reikt. De volle medewerking van heel ons volk is hierbij blijft deze zich gunstig ontwikkelen, dringend geboden. Ten aanzien van voorzieningen in de sector van het De werkgelegenheid heeft zich in het afgelopen jaar in verkeer en de waterstaat dwingen de tijdsomstandigheden het algemeen op een bevredigend peil gehandhaafd. Voor- tot verdere beperking van investeringen, die nog uitstel al de industrie heeft hierin een groot aandeel gehad, gedogen. Naast de uitgebreide normale arbeid op deze De terwille van uitvoer en werkgelegenheid noodzakelijke gebieden vinden echter ook belangrijke nieuwe werken, investingen zullen dan ook mogelijk moeten blijven. In gfg 1 J~ J f enkele bedrijfstakken, waar de afzet tijdelijk was toege- enige teruggang merkbaar. De Regering ziet er echter scherp op toe, dat geen algemene verlaging van het niveau de$ bedrijvigheid plaats vindt, ook door bij het geven van militaire opdrachten met dit grote belang rekening te houden. Voor gebieden waar structurele tekorten aan werkgelegen heid bestaan zullen aan de Staten-Generaal soortgelijke voorstellen worden aangeboden als het reeds aanvaarde ontwerp betreffende het ontwikkelingsplan voor Z.O Drenthe. als b.v. de drooglegging van de Oosterpolder, voortgang. Verlaging bouwkosten Ook de omvang der bouwbedrijvigheid ondervindt de terug slag van de noodzaak om investeringen te beperken. In het bouwprogram voor het komende jaar is gerekend op de bouw van 40.000 woningen. Het zal van het grootste belang zijn indien binnen het kader der financieringsmogelijk heden het aantal kan worden opgevoerd. Dit onderstreept de noodzakelijkheid om te blijven streven naar verdere verlaging van de bouwkosten en om een zo groot mogelijk aantal woningen als duplex- woningen in te richten teneinde met de beperkte Green verdergaand ingrijpen middelen, die ter beschikking staan, een hoger nuttig \E ALGEMENE PRIJSONTWIKKELING is de laatste maanden van dien aard, dat zolang de huidige om standigheden voortduren, geen grond bestaat voor ver dergaand ingrijpen op dit gebied. Wel zal het toezicht op de ontwikkeling van het binnenlandse prijsniveau onverzwakt worden gehandhaafd. effect te bereiken. De West en N.-Guinea AANGAANDE DE VOORBEREIDING van het overleg voor de vestiging van de nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk heeft de Nederlandse Regering contact op genomen met de Landsregeringen van Suriname en de Dat in de totale kosten van het levensonderhoud sinds Nederlandse Antillen. Voor dit overleg zal een confe- April een zekere stabilisatie is ingetreden, komt aan de rentie worden bijeengeroepen zo spoedig als een deug- rust in het bedrijfsleven ten goede. De middenstand heeft delijke voorbereiding dit toelaat, echter gedurende de afgelopen maanden een moeilijke tijd doorgemaakt, terwijl ook thans nog in vele bedrijven, In de Nederlandse Antillen is de Interimregeling in in het bijzonder door stagnatie van de afzet bij sterk werking getreden, alsook de Eilandenregeling, waardoor gestegen inkoopprijzen, ernstige liquiditeitsmoeilijkheden de eilandgebieden zelfstandigheid verkrijgen ten aanzien Worden ondervonden. Het grillige prijsverloop, dat in van de verzorging van eigen locale aangelegenheden. Waarom niet geluisterd naar de Marine? De militaire medewerker van Haagsche Courant herinnert de onbevredigende gang van zaken op Korea, waar het heel wat moeite kostte eer majoor Christan uit Nieuw-Guinea benoemd was tot commandant nog geen plaatsvervangers gevonden schijnen te zijn voor de officier van ge zondheid en een paar andere specialisten, die dan ook niet op weg naar huis zijn. Maar de oplossing ligt voor de hand, schrijft hij: „Waar de vrijwilligheid faalt, blijft slechts de aanwijzing over. Dit eenvoudige antwoord heeft de Marine reeds jaar en dag gekend. Toen Nederland aan de actie op Korea steun ter zee moest geven, werd eenvoudig torpedobootjager aangewezen. Toen deze moest worden afgelost, werd een voudig een ander derwaarts gedirigeerd. Daar werd geen woord over vuil ge maakt. Zo dient het ook met onze inter nationale verplichtingen te land te ge beuren. Het is bekend, dat de Marine deze gang van zaken te land heeft voor voeld. Toen het eerste Korea-detache- ment zou uitgaan, stelde het Korps Ma riniers zich op het standpunt, dat dit een taak was welke imperiaal was en dus de Marine diende toe te vallen. Was dit geschied, dan had de Marine, naast oorlogsschip eenvoudig een detache ment Mariniers aangewezen om naar Korea te gaan en later op overeen komstige wijze een ander detachement rezen om het eerste af te los sen. volkomen naar analogie van het zenden van oorlogsschepen Toen de Re gering daar niet op in is gegaan, heeft het Korps Mariniers zich voor dienst op Korea gedistancieerd en .s het oorspron kelijke voornemen om ook derwaarts een detachement Mariniers op vrijwillige ba- Samengaan van Wetenschap en Film te zenden i Marinevisie wa treft, juist." Zaterdagmiddag werd in het Haagse Gemeentemuseum het 5de Congres de Intern. Ver. voor de Wetenschappelijke Film (de A.I.C.S.) geopend door Dr N. R. A. Vroom van het Min. van O., K. en W. Dr oom wees op het belang van de film bij de vakopleiding en industriële training en zei te hopen, dat dit weten schappelijk congres ook de artistieke zijde van de film voor wetenschaps doeleinden bij de besprekingen betrek ken zal. De voorzitter van de A.I.C.S., de Engelsman John Maddison dankte Dr Vroom en daarna Prof. Ir D. Dresden als voorzitter van dit Congres voor de muntende organisatie en degelijke voering. Uit 13 landen, uit alle werelddelen zijn deelnemers naar Den Haag gekomen, samen met de Hollanders bereiken zij het respectabele aantal van 500. Vele ge leerden uit de medische, biologische er chemische wereld ontmoet men er er dan natuurlijk de kopstukken uit de filmwereld, als Jean Painlevé, de stich- van de wetenschappelijke film en var A I.C.S. en de Nederlanders J. W. Varossieau en J. C. Mol, de wereld vermaarde specialist van de microsco pische film. Het doel van dit congres ligt de praktische hulp, die men door middel van de film de wetenschap bieden ant de A.I.C.S. is, zoals John Maddison zei, een praktische organisatie, die zich niet op politiek terrein beweegt. door de cinematografie het welzijn der mensheid bevorderen wil. aantal films, 223 in het ge heel. zijn er uit 33 landen gestuurd (ook achter het IJzeren Gordijn!) en de beste ervan worden 's avonds in de Aula getoond voor deelnemers en belangstel lenden. Er zijn films onder over medische. technische, over research en over opvoedkundige problemen, kortom over alle aspecten die de 4 overeenkomstige secties te bieden hebben. Een verheugend resultaat heeft dit Congres reeds opgeleverd. 7aterdag 22 Sept zal n.l. opgericht worden de Ned het water gevallen. De I Ver. voor Wetenschappelijke Film, wat de aanwijzing be-1 door alle krachten op dit gebied bundeld worden. Op het programma staan verder be zoeken aan Philips te Eindhoven en Organon te Oss, en het meemaken Prinsjesdag. 40 Arbeiders ontslagen bij Palthe Het textielveredelingsbedrijf Palths in Almelo heeft met ingang van 29 Sep tember veertig arbeiders ontslagen in verband met slapte en reorganisatie van het bedrijf. De N.V. Wolweverijen en ververijen J. ten Bos. eveneens in Almelo, is van plan de normale werkweek tot de helft in te krimpen. Deze maatregel betreft het merendeel van het personeel in de eppretuur, de spinnerij en de weverij Er is nog geen officiële goedkeuring voor gekregen vesteringsverbod worden afgekon digd. 5. Wanneer met voorgaande maat-; regelen geen voldoende resultaten wor den bereikt, kunnen opnieuw distributie maatregelen in overweging moeten wor-| den genomen. Het is in elk geval nood zakelijk de voorbereiding ter hand te nemen. 6. Een eventuele vermeerdering van het nationale inkomen moet voor het grootste deel bestemd worden voor de kapitaal-sector. „President Robert" nu naar Afrika Notaris Q. ook meegegaan De bemanning van het geheimzinnige jacht President Robert heeft er genoeg van. De stemming is te drukkend. Som migen van de achttien zeelui hebben een contract voor drie maanden getekend. Het schip moest binnen die tijd naar de Kaap zijn overgebracht, iets wat thans niet meer mogelijk is, want het schip zou vorige week van Cherbourg naar Liberia (Afrika) zijn vertrokken. Dat vertelde een van de zeelieden, die dezer dagen in Oostende is teruggekeerd. Op zekere keer hoorde de „president" een eigenaardig gerucht uit de machine kamer. Hij trok een revolver en ging onderzoeken wat er aan de hand was. De! verbeelding had hem echter parten ge-; speeld. Ook andere passagiers zouden ge wapend zijn. De laatste tijd was er sprake van dat notaris Quaedvlieg het schip zou ver-: laten. Een vrouw die hem vergezelde, zat dikwijls te huilen. Een dame, die doorgaat voor haar dochter, houdt zich bijzonder bezig met de notaris. Volgens' A.F.P. en Reuter is de notaris meege-| gaan het zeegat van Cherbourg uit. Een Nederlandse rechercheur heeft in| Cherbourg een onderzoek ingesteld, maar wilde niets vertellen. De gemachtigden die de notaris heeftl aangesteld, zijn de bekende Limburgse advocaat en procureur mr dr Ch. Oppen, oud deken van de orde vai vocaten, de accountant J. L. Ba; Maastricht en notaris E. Schoenmaeckers uit Meerssen. F amilieberichten uit andere bladen VERLOOFD: P. Horn en L. van Haef- ten, Amsterdam. ONDERTROUWD: H. Nfjenhuis Vollenhoven. Amsterdam. GETROUWD: R. J. Eikenboom,, le Ltn. mar., en E. Rehbock, Amsterdam; dr W. H. Levend en E. Bunge, Leiden-Haarlem; A. A. Beckeringh van Rhyn en L. S. van Schelven, Amersfoort. BEVALLEN: Mevr. Weisfeit-de Visser, z. Tiel. OVERLEDEN: J. C. Tollenaar, b, kpt., ltn. t z., 75 j.. Amsterdam: J. Hulsen sh., m.. 60 j., Haarlem; M. Pagrach, m., 45 j., Wapenveld; J. C. G. Nieuwenhuijs, m„| 67 j., Aerdenhout; C. Wagemaker, m., 68 j., Hillegersberg; A. Aanen, v„ 66 j., Peursum; J. Hey-Rijsdijk, v.. 76 j., Slikkerveer. Suri- Aan de opstelling van een ontwikkelingsplan name wordt met voortvarendheid gewerkt. Het stemt tot voldoening, dat met de uitvoering van de plannen tot inpoldering van een gedeelte van het kust gebied van het district Nickerie zomede met de uitvoering persoonlijke en financiële lasten, veel tevens aan bereid- van de projecten van het Welvaartsfonds goede vorde ringen worden gemaakt. Uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid voor Nieuw-Gui- zal Nederland zijn plichten nakomen ten aanzien van de geestelijke en materiële verheffing en de politieke ont wikkeling der bevolking. Besluit- en rechtvaardig OOK DIT JAAR WACHT U een uitgebreide taak. Naast de reeds aanhangige en in uitzicht gestelde wets ontwerpen, de veeleisende begrotingsarbeid en de inter nationale vraagstukken, waarmede de Staten-Generaal Belangrijk ogenblik Omroepverenigingen beginnen op 2 October met kijkspel over televisie zelf TTET EERSTE beeld dat op 2 October door de officiële Nederlandse te- Al levisie wordt uitgezonden, zal gevormd worden door de trekken van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr Cals. Deze zal een korte rede uitspreken. Daarna zal men de voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, prof. Kors O.P., op het scherm zien verschijnen, zo verneemt De Tel. beurt in alfabetische volgorde. De A.V.R.O. begint dus op 5 October. De omroepverenigingen zijn bij de samen stelling van haar programma's geheel zelfstandig, maar de uitgewerkte plan nen worden door de televisiesecties steeds voorgelegd aan de coördinatie commissie, zodat dubbele uitzendingen kunnen worden voorkomen. Het aantal uitzendingen zal Volgens de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq, binnen het jaar wel toe nemen, maar men moet rondkomen met de f600.000 die de omroepverenigingen voor het eerste jaar hebben uitgetrokken. Er komt een reportagewagen, w; elke omroepvereniging gebruik maken. Het restant van de eerste anderhalf uur wordt door de vier omroepverenigingen gezamenlijk gevuld met een soort kijk- over de televisie. Na die eerste uit zending komen de omroepen aan de moeilijke beslissing, omdat velerlei belangen zijn af te wegen, die in deze tijdsomstandigheden niet alle kunnen worden behartigd op de wijze, die ons lief zou zijn. Veel ook wordt gevraagd van heel ons volk, veel heid tot nieuwe krachtsinspanning. Ik doe daarvoor een dringend beroep op de eensgezindheid der Natie. Als onze democratie zich in haar bestuursorganen en ver tegenwoordigende lichamen krachtig, besluitvaardig en rechtvaardig toont, als in ons volk een ieder naar ver mogen medewerkt aan het beschermen van de vrede en het handhaven van de vrijheid* aan het versterken van onze geestelijke krachten en aan de versteviging van onze economie en de verbetering van onze sociale ver houdingen, mogen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. meer dan vroeger in aanraking komen, zal een herziening Met de bede, dat God Uw arbeid volk moge Bat'a schonk Tsjechische machinist huis en werk Thomas J. Bat'a, de in Tsjechoslowa- kije geboren schoenenfabrikant die nu! genaturaliseerd Amerikaan is, heeft de Tsjechoslowaakse machinist, die verle den week met trein en al naar Westduits- land uitweek, werk en een huis aange boden. Arme Ferd'naad

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4