De Gasperi vraagt om herziening van Italiaanse vredespact Perzisch ultimatum wordt thans direct naar Londen gezonden Drie Vlissingse Geuzen DINSDAG 18 SEPTEMBER 151 De conferentie te Ottawa Meer zeggenschap bepleit voor kleine landen, waartoe ook Nederland behoort De ITALIAANSE PREMIER DE GASPERI heeft op de conferentie te Ottawa van de Noord Atlantische Raad aangedrongen op afschaffing van het vredesverdrag tussen Italië en de „Grote Vier". Dat zijn dus de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet Unie. Hij bepleitte het in trekken van alle discriminerende bepalingen in het Italiaanse vredes verdrag, opdat zijn land in staat zou zijn, meer bij te dragen tot de ver dediging van West Europa. Volgens Reuter steunde de Nederlandse minis ter, mr Stikker, in een verrassende politieke wending, het voorstel van de „Grote Drie", waarbij Griekenland en Turkije zouden worden toegelaten tot het Atlantisch Pact. De Britse minister van Buit. Zaken, Morrison, heeft in een radiorede verklaard, dat het Westen niet stilzwijgend aan de dreiging der grote legers en de destructieve denkbeelden van het imperia lisme van Moskou kan voorbijgaan. Op een persconferentie deelde De Gas peri mede, dat het Italiaanse vredesver drag zou kunnen worden afgeschaft door een gemeenschappelijke verklaring der grote mogendheden, waarin alle discri minerende bepalingen ongeldig zouden worden verklaard. Daarna zouden de „Grote Vier" onderhandelingen met Italië kunnen openen en op deze wijze zou het vredesverdrag „uit de tijd" raken. Italié's toelating tot de V.N. zou het bewijs !e- voorgesteld, een werkwijze te volgen, overeenkomende met die voor het Britse Gemenebest. Ook Nederland behoort tot de negen landen, die minder zegging schap hebben in de twaalf leden tellende organisatie van het Noord-Atlantisch Pact. De vertegenwoordigers van de „Grote Drie" hebben de toelating van Grieken land en Turkije tot het Pact bepleit. En hiermede dus ook de toelating der dat Italië zjjn souvereiniteit had 750.000 man sterke strijdkrachten die herkregen. Er werd hem een belangrijke vraag gesteld, namelijk hoe men het zou kun nen vermijden, dat Rusland zijn veto over de toelating van Italië tot de V.N. zou uitspreken. De Gasperi antwoordde, dat hiervoor een juridische uitweg was gevonden..f In kringen der conferentie verluidde, dat de kleine landen van het Pact meer zeggingschap in belangrijke politieke be slissingen zullen vragen. Canada heeft In tien jaar 15.000 oorlogsongevallen Regering wil bijzonder fonds thans opheffen In de jaren 1940 tot en met 1950 heb ben in ons land bijna 15.000 oorlogs ongevallen plaats gehad waarvan de slachtoffers in aanmerking kwamen voor een uitkering uit het bijzonder ongeval lenfonds dat in het eerste oorlogsjaar werd ingesteld. Vanzelfsprekend daalde het aantal oorlogsongevallen na 1945 aanzienlijk. In 1946 gebeurden er (door mijnexplosies e.d.) nog 133, het volgende jaar 50, in 194S en 1949 waren dit er 24 en in het afgelopen jaar slechts 6. Met het oog op deze vermindering heeft de regering een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld het bijzonder ongevallenfonds met ingang van 1 Ja nuari a.s. op te heffen. landen. Zoals reeds gezegd, heeft ter Stikker nu het voorstel gesteund. Hij zeide begrepen te hebben, dat Grieken land en Turkije zouden worden toege laten op dezelfde basis als de andei Pactlanden. Het betreffende voorstel is door Dean Acheson ingediend. Truman over iyrannie flmerik. documenten in bronzen kistjes Waarin vereeuwigd de prin cipes der vrijheid esident Truman heeft gisteren tijdens een plechtigheid te Washington, aarbij de documenten van de Ameri kaanse grondwet en de „Onafhankelijk heidsverklaring", in met gas gevulde gla- en bronzen kistjes werden opgeslo- verklaard, dat de „Sowjet-Russische heersers hun burgers in terreur en sla vernij houden, terwijl de vrijheid in de ?st van de wereld groeit". Men verwacht, dat beide documenten i de kistjes gedurende eeuwen bewaard kunnen blijven. De President verklaarde: „Deze docu menten brengen de hoogste beginselen het politieke leven tot uiting, dat mensen bepaalde onvervreemdbare rechten hebben, dat regeringen worden gevormd om het volk welvaart te ver schaffen en dat de wet gelijkelijk boven regering en burger staat". .In de Sowj et-Unie is de macht van de staat superieur aan alle rechten. Als ge volg daarvan genieten de burgers van de Sowjet-Unie geen der vrijheden, die door de grondwet aan hen worden gegaran deerd'', aldus Truman. Slechts f 25 vergoeding voor f 10.000 De brief met 10.000, die, zoals we gisteren meldden uit Amsterdam spoor loos is Verdwenen, was wel aangetekend verzonden, maar zonder aangegeven waarde. De inhoud is dus bij de P.T.T. officieel niet bekend. Dit betekent dat de P.T.T. een schadevergoeding van ten hoogste 25 zal uitkeren. Een brief met aangegeven waarde wordt altijd volledig vergoed als deze verloren gaat. fAdvertentieI Christen-vrouw daarin èen voorbeeld zijn. Ook keerde mevr. Koster zich in dit vexband krachtig tegen het verspillen veel geld <3oor staatslieden, biiv. op dienstreizen. Aan de andere kant vallen wasmachines geen luxe voor moe ders van grote gezinnen onder de weeldebelasting. Tenslotte wekte z\j de aanwezige da- es op, lid te worden van kiesvereni gingen, omdat dan vrouwen in de ge meenteraad kunnen komen. Zij herin nerde er aan, dat vrouwen van andere C. H. Vrouwen te Katwijk bijeen Vrouwen kunnen mannen ook op politiek terrein behulpzaam zijn Nederland moet zuiniger leven en harder werken De CHR.-HIST. VROUWENGROEPEN In Zuid-Holland hielden gisteren in het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee een streekdag, die gezien de moeilijke dag, die Maandag voor de huisvrouwen is toch vrij goed bezocht Werd. De heer H. W. Tilanus, die optrad in de plaats van jkvr. mr C. W. J. WttewaaJl van Stoetwegen, omdat zij haar pols had gebroken, gaf 's morgens een overzicht van de politieke situatie, waarin de wereld en ons land thans verkeren. De heer Tilanus spreekt hierover a.s. Zaterdag ook te Ocgstgeest, We komen er dan op terug. 's Middaigs nam achter de katheder plaats de heer A. J. van Duist van „De -Jonge Nederlander". Zelf jong zijnde wees hij er op, dat de C.H.U. de jon geren nodig heeft. Men moet niet stil staan bij het feit, dat er veel laksheid is in de Unie. In vurige bewoordingen deed spr. een beroep op de ouderen om contact te zoeken met de jongeren. Zij doen hët misschien anders, maar beogen toch het zelfde doel: een voor God verantwoorde weg zoeken voor ons land en volk. Mevr. J. Koster-Van Roon, raadslid van Vlaardingen, sprak daarna over „Bezieling", waarbij zij er op wees, dat echte bezieling alleen van God "komt. Mannen, zo zei mevr. Koster, hebben op politiek terrein veel ervaring, maar wij vrouwen doen nog maar sinds kort aan politiek. Bij het zien van alle be slommeringen vraagt men zich echter af: Waarom halen zij er niet eens een paar verstandige vrouwen bij? Veel onder werpen zijn bovendien meer vrouwelijk. Vrouwen moeten tenslotte de mannen aanvullen met hun logica. De inslag van de vrouw is door de Schepper op pas sen en meten ingesteld en tegen teleur stellingen in weten zij vol te houden. Mevr. Koster merkte op, dat de man nen ook de rechtzinnige er nog lang niet van overtuigd zijn, dat de vrouw niet alleen in het huwelijk, maar ook op wijder terrein de man behulp zaam kan zijn, wat toch haar Goddelijke bestemming is, zoals uit diverse Bijbel se figuren blijkt. Moeten wij ons laten terugdringen, zo vroeg mevr. Koster, of het toch wagen ons vrouwelijk inzicht in de maatschap pij te laten doordringen? Zij bond haar toehoorsters op het hart, verantwoorde lijkheid te gevoelen tegenover haar ge zin, maar ook tegenover ons land en de wereld. WU moeten ons Inspannen, ons politiek bekwamen. Dat zijn wij ver plicht tegenover onze kinderen en onze kindskinderen, aldus mevr. Koster. Versoberen Zij wees er op, dat in deze tijd zo wei nig gezag meer op het Chr. gezag steunt, terwijl alleen het beginsel ons kan staan de houden en de volkeren kan redden. Met kle-m wees spreekster staatsalmacht en socialisatie van de hand, omdat deze geen steun vinden in de Chr. beginselen. Ook mag men niet steeds op Amerika blijven rekenen, want de Amerikaanse burger zal zich niet alle opofferingen blijven getroosten, als men daar aan de weet komt, dat wij in Nederland wel varender leven dan in de States; in Duitsland en in Amerika werkt men veel harder dan in Nederland. Veel getrouwde vrouwen werken daar ook nog, in tegenstelling tot Nederland. Mevr. Koster beklemtoonde, dat Neder land meer moet versoberen. Wjj moeten werken zolang het dag is en moeten als Bevrijdingslakkei opgehouden Bus met wielrenners in sloot De autobus waarmee de wielrenners van de fakkelestafette Bayeux (Norcnan- dië)Eindhoven vervoerd werden, is gis teren door het springen van een band in de buurt van Rouen een sloot ingereden. Er werd niemand gewond, maar het duurde enkele uren eer de schade aan de bus was hersteld. Drie uur later dan de bedoeling was arriveerde men in Bergen Er zou daar gisteravond een krans ge legd worden, maar deze plechtigheid is uitgesteld tot vanmorgen. De Eindho- vense wielrenner Jansen, die toen het ongeluk gebeurde per fiets met de fakkel onderweg was, kon in Neufchatel worden opgehouden. Benoeming dr Van Mook bij U.N.O. officieel De benoeming van dr Van Mook tot bestuursexpert voor de technische hulp van de Ver. Naties aan onontwikkelde gebieden is thans officieel afgekomen. Dr Van Mook zal technische bijstand geven inzake bestuurskwesties met het doel de economische en sociale ontwik keling te bevorderen. verbreiden. Hoe hard dat nodig is, blijkt Wel uit het feit, dat er 1000 kieskringen zijn en21 vrouwengroepen. De bui tenleden vormen daarvan een belang- rijk onderdeel. (linkse) partijen veel actiever zijn.De volgende vergaderingen zullen in Daarom moeten wij, aldus mevr. Koster, Den Haag en in Dordrecht "worden ge- de C.H. denkrichting onder het volk houden. Advertentie) Veteranen van hommels vroegere Afrikacorps, de geduchte tegenstanders van Montgomery, hielden dezer dagen in Iserlokn West}alen) een reünie, waar generaal Cruewell de gelijkschakeling bepleitte van Duitsland in de Westerse defensie. Ook de weduwe van Rommel was hierbij aanwezig. Zij staat hier naast haar zoon (links) te praten met een moeder van een gesneuvelde Duitse piloot Na de weigering van Harriman Met buitenlandse maatschappij werd contract gesloten voor 80.000 ton ruwe olie TTVATEMI, de Perzische vice-premier, spreekbuis van dr Mossadeq, heeft verklaard, dat de Perzische regering het ultimatum over de hervat ting der oliebesprekingen nu rechtstreeks aan Engeland zal zenden. Zulks om reden, dat de Amerikaan Averell Harriman geweigerd heeft zijn be middeling daartoe te verlenen. Het Perzische kabinet beraadslaagt echter nog steeds. Een woordvoerder van het Witte Huis te Washington legde er de nadruk op, dat Harriman nog steeds'bereid is, aan de oplossing van het oliegeschil mee te werken. Zoals gisteren nog vermeld werd, zullen door de Anglo Iranian eind Sept. 18.000 Perzische arbeiders en circa 2000 kan toorbedienden worden geschorst. De maatschappij is niet van plan de werk loze staf door te blijven betalen. Wel blijft een staf van 7000 Perzische em ployes in stand, om de essentiële dien sten teverzorgen. Oorspronkelijk had de Anglo Iralian in Abadan 30.000 em- ployé's. Door de' schorsingsmaatregelen zal de maatschappij 5 millioen gulden besparen. Voorts verluidt, dat Perzië met een bui tenlandse maatschappij een contract heeft gesloten inzake de verkoop van 80.000 ton ruwe olie. tegen een prijs van 12 dollar per ton. Alleen de - Nationale Bank van Perzië i&-voortaan nog.gerechtigd, de.vi?- Staatsmonopolie beter dan tabaksbelasting De wereldoogst van tabak bedroeg vo rig jaar ruim 3300 millioen kg met .een waarde van 1800 millioen dollar. Na erwerking door de industrie was de waarde zes of zeven maal deze som. Geen wonder dat in 26 van de 82 onaf hankelijke landen de staat zelf de pro ductie in handen heeft genomen. Uit vinder van het tabaksmonopolie voor de staat was Napoleon. Frankrijk heeft ook thans nog dit stelsel, maar In andere landen meent men dat tabaksbelastingen op een vrije industrie (in Engeland 613 millioen pond sterling per jaar) slechts weinig minder opbrengen. Ir M. Israël uit Frankrijk vertelde dit gisteren op het tabakscongres in Amsterdam. Hij wilde het vrije stelsel en h'et monopolie com bineren, maar drs Bakkenist uit Neder land was een uitgesproken voorstander van het vrije bedrijf: Overeenstemming over de beste oplossing heeft men bij de bespreking nog nipt kunnen bereiken. Maisteelt meer dan verdubbeld Dit jaar is in ons land ongeveer 11.300 ha mais geteeld, tegen slechts 4400 ha in het voorafgaande jaar. De stimule ring van de teelt heeft dus goede resul taten gehad. De subsidie welke de rege ring verstrekt, varieert van f 100 tot f 200 per ha voor het eerste jaar en f 50 tot f 100 voor het tweede jaar, heeft minister Mansholt de Tweede Kamer meegedeeld. -- Het acht maanden oude zoontje van het echtpaar W. te Woudenberg is in zijn bedje gestikt. De moeder had even een boodschap gedaan en toen zij thuiskwam was de kleine overleden. zentransacties af te sluiten. Dit betekent, aldus Reuter, dat de Britse bank haar naamste bron van inkomsten ver liest. Van het ert van School en Kerk Beioepingsweik Gcref. Kerken Tweetal: te Hollandscheveld G. C. Muntingh te 'Bergentheim en P. C. de Vries te Emmercompascuum. roepen: te Emmen (vac.-A. B. C. Hofland) H. v. d. Weij te Bandoeng; te Zoutkamp A O. Poppe te Hoornster- zwaag. Aangenomen: naar Wolphaartsdijk cand. G. Heyerman te Varsseveld. die be dankte voor Edam, Giessen-Rijswijk, Oud-Vossemeer en Stad aan 't Haring- Chr. Gcref. Kerken Tweetal: te Oosterbeek J. van Doorn te Ermelo en J. G. van Minnen te Hui zen (N.-H.). 'Geref. Gemeenten Bedankt: voor Leerdam F. Mallan te Bruinisse. Evang. Luth. Kerk Drietal: te Leiden (vac.-J. W. Smit Duyzentkunst) II. B. W. G. Grambei-g Leiden, H. A. J. Haan te Purmerend t G. M. de Vries te Nijmegen. Ds R. Bos te Driebergen legt ambt neer Ds R. Bos, Ned. Hervormd predikant te Driebergen, heeft zijn ambt neerge legd in afwachting van het hem te ver lenen emeritaat. Aan de gemeente i? daarvan kan de kansel af door de kerke- raad mededeling gedaan. Ds Bos heeft nadrukkelijk verklaard dat zijn beslissing uitsluitend het gevolg is van de innerlijke onmogelijkheid de zware last en verantwoordelijkheid het ambt langer te dragen. Zijn stap is voor hem geen vlucht. In 1916 werd ds Bos geboren. Hij stond van 1943 tot 1946 in Aalsum (Fr.) daarna in Driebergen. Anderhalf jaar was hij legerpredikant in Indonesië; om gezondheidsredenen werd hij afgekeurd. Veel Amerikaanse studenten naar ons land Sinds de Amerikaanse Medical Asso ciation besloot de Nederlandse medische diploma's In Amerika geldig te verklaren, is aan onze universiteiten grote toevloed van Amerikaanse studenten ontstaan. Men verwacht dat bij het begin van de colleges in October in Leiden, Utrecht en Groningen 250 Amerikaanse medische studenten zullen zijn ingeschreven. De universiteiten zien zich genoodzaakt maatregelen te treffen waardoor deze gasten het enderwijs kunnen volgen. De Amsterdamse gem. universiteit overweegt een deel van haar colleges in het Engels te geven. Op 2, 3 en 4 October viert de Chr. H.B.S. aan het Henegouwerplein te Rot terdam. de eerste Chr. HBS in Nederland, haar gouden jubileum. Nu wildé ze er toch niets van jaar en heeft vandaag voor mocht ook wel, want ze i, het vrouwtje links op de foto. Ze is 79 irst de Gouden Koets gezien. Maar dat r vroeg voor uit de veren gekomen! Gestegen productie van Staatsmijnen Nederland blijft echter afhankelijk van invoer TTET THANS VERSCHENEN jaarverslag van de Staatsmijnen in Lim- ■1-1- burg vermeldt zeer gunstige cijfers over het verslagjaar 1950. De kolenproductie steeg met 5% tot 7.7 millioen ton; de cokesfabricage nam toe tot 2.2 millioen ton en de vervaardiging van stikstofmeststoffen bereikte een productie, die 50% uitgaat boven de cijfers van 1949, n.l. ruim 544.000 ton. De electrische centrales wekten bijna 1 milliard kwh op, nagenoeg het dubbele van de productie in de vooroorlogse jaren. Het exploitatiesaldo bedraagt 26.6 millioen. Aan vennootschapsbelasting zal verschuldigd zijn 12 millioen, terwijl voor dividenduitkering aan de staat der Nederlanden is bestemd 7.5 millioen. Tot het bereiken van een kolenpro ductie van 7.7 millioen ton hebben "namelijk twee factoren meegewerkt n.l. Maar Bart hield strak en stijf vol, dat deze mededeling als een donderslag bij heldere he mel voor hem was. Maar toen hij Kees' snuit- werk zag, dat helemaal niet verrast keek, be greep hij dat deze er meer van wist. „Hé, vader", zei hij, „jij wist er meer van. Waarom heb je mij daar niets van verteld?" Toen nam Kees zijn vriend apart, en terwijl de beide anderen verwonderd toekeken, zei hij fluisterend: „Weet je nog, dat ik op die avond, toen we Bram uit het hospitaal gehaald had den, tegen je zei, dat Bram op Gwen misschien wel verliefd was? En herinner je je nog, dat jij toen met een gezicht als een opa, beweerde, dat ik me maar wat verbeeldde? Nou, toen heb ik je maar in de waan gelaten- Maar ik had gelijk!" „Je moet helderziende zien te worden", ant woordde Bart lachend. „Waarempel, je had ge lijk, zoals nu duidelijk blijkt". „Zeg, wat hebben jullie te smoezen?" wilde Bram weten, die intussen met zijn meisje naderbij kwam. „Geheimen?" Bart draaide zich verontwaardigd om. „Wil je wel eens niet zo onbescheiden zijn! Als jij en Gwen staan te smiespelen in een hoekje „Dat hebben we niet gedaan", viel Gwen hem in de rede. „Goed", gaf Bart toe, „maar dat komt nog wel. Nou, en dan gaan wij daar toch ook niet bij staan om naar het onderwerp van jullie gesprek te informeren I" „Vooruit, jongens", kwam Kees tussenbeiden „laten we opstappen". Met deze woorden liep hij naar een garage, waaruit hij een klein, oud wagentje te voor schijn haalde. Het was een zeer bejaard beestje, maar deed nog steeds dienst als bood schappenjongen. De hele dag kon je 'm over het veld zien razen, of tussen de hangars en andere gebouwen door, of het werd gebruikt voor allerlei ritten, die niet te ver uit de buurt .lagen. De commandant, die een vriendelijk man was, en een zoon had van dezelfde leeftijd als de jongens, had met plezier verlof gegeven dit karretje voor een dag te gebruiken, ter ge? legenheid van Brams eerste bezoek aan zijn oude kamp. „Ziezo", beval Kees. „Het bruidspaar achterin. Bart en ik zullen om beurten rijden". Het werd inderdaad een prachtige dag. De zon klom hoger en hoger aan de klare, blauwe hemel. Regelmatig schoof het vredige landschap langs hen heen. Het was haast niet in te den ken, dat dit land, overdekt met lachende vel den en groene weiden, bezaaid met bloemen, in een strijd gewikkeld was op leven en dood. Alsof er geen dreigend gevaar van invasie ol bombardement bestond, lagen de boerderijen verscholen achter het groen der bomen. Over al werd op het land hard gewerkt. Alles wat de bodem kon opbrengen, zou een bijdrage, zijn voor de algemene oorlogsinspanning, niemand zich wilde onttrekken. Grote groepen meisjes, die nooit enig handwerk hadden verricht, waren als een zwerm sprinkhanen op het plat teland neergestreken, maar niet om de koste lijke gewassen te vernielen, maar om ze te hel pen verbouwen en binnen te halen. Merry old England", fluisterde Gwen tegen Bram, terwijl zij haar ogen liet gaan over het vredige landschap. „Zo is het", beaamde Bram. „Als ik zo om me heen kijk, zou je kunnen denken, dat je in Holland was. In de buurt van Brabant. Ook een beetje heuvelig. Ik denk, dat vader en moeder veel van je zullen houden", voegde hij er on logisch achter. Gwen blikte naar hem op. Drukte zachtjes zijn arm. Het wagentje deed het best. Bart had bet de dag tevoren nog eens gron dig nagekeken en zó uit mekaar gehaald, dat Kees zijn hart vasthield, zich afvragend of hij het wel ooit weer in mekaar zou krijgen. Maar Bart, de technicus, had al fluitend het beestje beklopt en bedaan. En hij had succes van zijn werk. Niet alleen dat de motor het zon der mankeren deed. maar ook de buitenkant was piekfijn in orde Hij glansde zelfs, voorzover het beetje verf, dat er nog op zat, dit toeliet. „Beech Manor" lag ongeveer anderhalf uur rijden van het kamp af. Vijf minuten voorbij het dorpje Woolshire. Bram stelde voor in dit dorpje eerst even te stoppen en wat te drinken. Aldus werd gedaan. „Kings Inn", was een oude herberg, die in ie dagen van Cromwell een glorierijke tijd had beleefd. tVVurdi vervolgd» de gestegen prestaties van de onder grondse dienst van 1776 kg per dienst ir 1949 tot 1794 kg in 1950; voorts nam hel aantal ondergrondse diensten per dag in vergelijking met 1949 met bijna 600 toe. Het binnenlands cokesverbruik van 2.5 millioen ton werd door de Staatsmijnen voor bijna de helft gedekt. De export be liep een millioen ton. In 1939 bedroeg de gasafzet aan ge meenten en Industrieën 77 millioen M3; in 1950 werd 256 millioen M3 aan derden afgeleverd. De totale lengte van transportnet is thans 573 km. In de loop van 1950 werd begonnen met de gasle vering aan de gemeenten Oudenbosch. Zevenbergen, Veghel en Nijmegen. De leiding RoosendaalBergen op Zoom kwam nagenoeg en die naar Nijmegen geheel gereed. De ammoniakproduetie steeg met 50% en bereikt zodoende het dubbele van de vooroorlogse stikstofcapaciteit, grootste deel van de meerdere arr niakproductie werd benut voor de vaardiging van kalkammonsalpeter. De vier electrische centrales var Staatsmijnen hebben gedurende het slagjaar 982 millioen kwh opgewekt, een stijging betekent van ruim 100 kwh ten opzichte van 1949 Vergeleken bij de vooroorlogse productie betekent dit bijna een verdubbeling. Eind 1949 en 1950 telde het gehele Staatsmilnbedrijf resp. 33.656 en 34.989 personeelsleden. Het aantal leerlingen op de ondergrondse vakschool steeg nie aanzienlijk en bedraagt thans 1700. Dit betekent evenwel niet, dat het tekort geschoold ondergronds personeel nu heel tot het verleden behoort. Ondanks de gestegen productie vat Nederlandse mijnen zijn wij toch nog voor een belangrijk deel aangewezen op de Invoer van kolen. Gedurende de eerste drie kwartalen van het verslagjaar werd ongeveer 2/3 van de Import uit Duits land hetrokken en het overige deel voor namelijk uit Engeland en België. In verband met het uitgeput raken van verschillende kolenlagen overweegt de directie het in exploitatie nemen van Utrechtse universiteit heeft ruimtegebrek Prof. dr J. H. W. Verzijl, die gisteren n Utrecht het rectoraat overdroeg aan prof. dr J. Severijn. moest klagen ruimtegebrek. Er zijn wel plannen, bijv. voor een kliniek voor oltologie en matologie en een voor tropische hygiëne. Ook is er een goedgekeurd bouwplan voor een laboratorium voor analytische en propaedeutische chemie. In het nieuwe leerjaar zullen e hoogleraren zijn: 89 gewone, 20 buiten, gewone, twee vanwege de Ned. Herv. Kerk en 13 bijzondere. In het afgelopen jaar waren er 5391 studenten, ongeveer honderd meer dan het jaar daarvoor. Een gouden eremedaille werd uitge reikt aan de student J. H. Th. Dijkhuis uit Borne, cand. psych., voor een prijs vraag van de faculteit der letteren wijsbegeerte. Schoolradio Dan ook voor bijzonder onderwijs In de tegenwoordige tijd is de schaffing van schoolradio-installaties kostbaar. Mocht niettemin daartoe in incidenteel geval met toestemming Gedeputeerde Staten worden overget dan behoort het bijzonder onderwijs op gelijke voet te worden behandeld. Dat schrijft minister Rutten aan de gemeen tebesturen. Het gebruik van schoolradio verdient volgens de minister ernstige overweging in alle gevallen dat de kosten geen over- wegende bezwaren geven. N.A.E. Nederland vergadert Op 19 October vergadert de Nationale Associatie van Evangelischen in Neder land in het lzendingscentrum te Baarn, om een Nederlandse tak te constitueren van de onlangs gestichte World Evange lical Fellowship. Deze vergadering is alle sympathiserenden toegankelijk. In- lichtingen kan men verkrijgen bij ds F. Dresselhuis in Roermond. B. en W. van Groningen hebben de Raad verzocht uit te spreken, dat de opi ting van een school voor uitgebreid t nisch onderwijs noodzakelijk is ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (V.U.). 17 Sept. Gesla cand. economie mej. C A E v d Bergh te Haag en de heren H Deegmulder te A'i Het lied der aethergolven WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7 18 Gram 8.00 Nleuv 818 Tussen twee plaatjes gezegd 8.50 Vo< de huisvrouw 9.00 Gram VPRO: 10.00 Boel bespreking 10 05 Morgenwijding VARA: 10. Gram 10.35 Voor de vrouw 1100 Gram 12' Lichte muziek 12.38 Amusementsmuziek 12 55 Kalender 1.00 Nieuws 1.15 Politii Gram 2 00 Gesproken portret: Jean Valtlt 2 15 Strijksextet 3.00 Kinderkoor 3.20 Pi recital 3.30 Voor de zieken 4.05 Voor de J' 5.30 Pianoduo 5.45 Regeringsuitzending: dh L Coomans de Ruiter: ..Natuuronderzoek I Indonesië" 6.00 Nieuws 6 15 Vara-Varia 6J Actualiteiten 6 35 Amusementsmuziek 71 ,Het kan ook anders", causerie 7 15 Grai VPRO: 7.30 Voor de jeugd VARA: 8.1 Nieuws 8 05 „Op de korrel", causerie 8.: Promenade orkest en solist 8 45 ..Doktt Holl", hoorspel 10 05 Gram 10 15 Joods pi i 10 41 Nie 11.15 Sport 1120 Orgelspel 11 40—12 00 Grai HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7,15 Ochtendgymna tiek 7 30 Gram 7 45 Een woord voor de dt 8.00 Nieuws 8.18 Gewijde muziek 8 45 Gra 9 00 Voor de zieken 9.30 Gram 10.30 Morgen dienst 11.00 Sopraan en piano 11.50 Gi Zi 12.33 Ins 1.00 1 de meisjes 3.00 Concertgebouworkest 4 Gram 4 15 Voor de Jeugd 5 20 Gram 5 Strijkkwartet 6.00 Gemengd koor 6 30 An een Nederlandse ko 9 20 Metropole orkt ensemble 10 10 Klei i solisten 9 50 Harp- est, vocaal ent loverdenking tal septet 11.35 ENGELAND. BBC 1 12 00 Gev muziek 1 dekkingen ne Service. 330 i Carroll Levis ont- 110 Reportage 1.31 ;k 2.00 Schoolradio 3 00 Hoorspel 4.00 Twintig vragen 4 30 Solistenconcert 5.0t Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6 15 Sport 6 Amusementsmuziek 6.45 Klankbeeld 7 00 Gev programma 7.30 Symphonie-orkest en 9.00 Nieuws 9 15 Commentaar 9.30 Klankbeeld 10 30 Pianorecital 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Program] Voor de solist 1.45 Voor ïw 3.00 Lichte r seider BBC kleute :iek 3.30 Vooi est 4.15 te soldaten 3.45 Ai Dale's Dagboek 4 BBC Northern Orel en solist 5.30 Lichte muziek 6 15 Ulti lingsprogramma met het continent 6.45 Hoor» spel 7 00 Nieuws 7 25 Sport 7 30 Gev. progt 8 00 Hoorspel 8.30 Klankbeeld 9 15 Gev. progr 800 Hoorspel 8.30 Klankbeeld 9 15 Gev progr 10.00 Nieuws 10.15 Actualiteiten 10J| Dansmuziek 1100 Voordracht 1115 Orgel viool en tenor 1156-12 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1145 Gram 12.34 Gram 12 50 Koersen Gram 1.00 Nieuws 1.15 Gemengd ko< orgel 145 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Dansm 5 50 Boekbespreking 6 00 Dansmuziek Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 30 Vli koorwerken 7 50 Radiofeuilleton 8.00 Om- -oeDorkest en so,!-te 9 00 Actualiteiten 911 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Piai gram 11.00 Nieuws 11.05—12 00 Verzoekprogr BRUSSEL. 484 m. 12.05 Hymnen 12.15 Gram 1.00 Nteu I.30, 2 00, 4.00, 4.30. 5.10, 5.45 6.30, 7.00, 7.20, en 7,40 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Gram 8.15 Groot symphonie-orkest en solist 9 20 Gi 10.00 Nieuws 10.10 Jazzmuziek 10.55 Niei II.00 Gram 11:50 Nieuws. dieper gelegen kolenlagen. Deze lagen zijn van geringere dikte en tevens min der zuiver. Deze omstandigheden zullen van het bedrijf in de komende jaren een aantal bijzondere maatregelen vergea

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2