Jlietture jTciïtsrl)f GTourant Alweer 'n Prinsjesdag onder een donkere hemel Milliardendans millioenennota tMaar ook nu trok Den Haag ontelbare kijkers naar de sprookjesstöet Een tiental grepen uit de T roonrede Wist U Boedelbeschrijving VAN MUIJEN DINSDAG 18 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en 'dertigste Jaargang No 9331 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticlj is gfjebleoen uign fiert fn tcgfjeaspoct" van ZIE PAGINA S H (Van onze verslaggevers) j\E LOODGRIJZE WOLKEN, waarachter de zon vanochtend was schuil r gegaan, hebben maar weinigen weerhouden vandaag naar de (innenstad van de Residentie te trekken om Prinsjesdag 1951 te vieren, h de prille ochtend verrasten onze fotografen al verscheidene kijklus- jgen, die op een klapstoeltje achter de hekken een goed plaatsje hadden jeroverd. Enkele uren later was in de Haagse binnenstad reeds een lorme mensenmenigte op de been en de stations spuiden steeds nieuwe >lven bezoekers uit alle delen van de provincie. Ook bussen en trams iten duizenden Oranjeklanten, gewapend met periscopen, klapstoel- J»s en uitpuilende tassen versnaperingen, jen dik .stond het bij het station tsspoor, waar de Kon. Militaire ipel, de erecompagnie cadetten van de in. Militaire Academie en de Mariniers •iveerden. Het muziekcorps van het iiment infanterie Johan Willem Friso, tenue tot in de puntjes verzorgd, ichtte de eregasten op. Deze com- ïieën brachen reeds vroeg een feest klank en kleur in de stad en ook de ipperende vlaggen en lustig -draaiende n zorgden er voor. dat men benauwde blik naar het drei- ide wolkendek te werpen. ngzamerhand vulden zich de rijen igs de weg die de stoet zou volgen: iordeinde, Heulstraat, Kneuterdijk, nge Voorhout, Korte Vijverberg Binnenhof, aan. Sommige toe- ouwers hadden een zitplaats, het- achter een venster of op een der ïbunes en anderen, die zich. toch. ijd nog tot de gelukkigen mogen ■enen, wisten een staanplaats te achtigen of te behouden. en om één uur de gouden koets het lordeinde verliet, waren de a istandigheden weinig verbeterd: ilken hingen boven de residentie, de luister van dit jaarlijks ce iel konden zij niets afdoen. de gouden koets, waarin H.M. de Iningin en Z.K.H. Prins Bernhard 1 ïn gezeten en die bespannen was met paarden, geflankeerd door It. kol. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, joor C. C. Geertsema en vier lakeien, onmiddellijk gevolgd door kapitein J. E. M. van Zinnicq Bergmann en joor J. J. L. baron van Lynden, waar- iter bereden rijkspolitie de stoet sloot, rijknecht-majoor met twee ry- echts. Daarachter volgde een detache- •rit marechaussee, een compagnie van Irene-brigade, de K.M.K., rijkspolitie, ceremoniemeester jhr, D. G. de Graeff vijf rijtuigen, geflankeerd door lakeien, arin zich kamerheren, grootofficieren, grootmeesteres, de dienstdoende hof- ne en de opperceremoniemeester mr D. C. baron van Hardenbroek be- Voor het paleis had een compagnie ca detten van de Kon. Militaire Academie voor de eerste maal na de oorlog de wacht betrokken met het muziek corps van het regiment „Johan Willem Friso". De erewacht aan de Ridderzaal werd gevormd door mariniers met hun eigen kapel. In de bocht Lange Voorhout stond de luchtmachtkapel' opgesteld er op het Plein de drumband van de mare chaussee. Op het Binnenhof waren plaat sen gereserveerd voor dragers van dc Militaire Willemsorde, burgemeesters, leiders van politieke partyen, enz. Toen de stoet, die stond o.l.v. de eerste stal meester, ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de Ridderzaal bereikte, waren daar ter ontvangst aanwezig de - het militair huis der Koningin, Zo vroeg zaten het paleis aai voorste wilden gebeuren van klok kwart nog vanmorgen v het Noordeinde die haantje de :ijn bij het grote Prinsjesdag. De maar nauwelijks fotograaf dit tafereeltje ontdekte: wachtende Oranje-klanten en neringdoende klapstoeltjes-verko- Koopavond op Donder dag is waardeloos Wie zich zijn taak bewust is, wil Zaterdagavond werken De Donderdagavond is als verkoop avond waardeloos omdat het publiek het weekloon nog niet heeft ontvangen, keus van deze avond kan het best den overgelaten aan de gemeenteraden. Voor de middenstanders en hun perso neel is het niet prettig een vrije Vrijdag- of Zaterdagavond te moeten missen, m wie zich zijn dienende taak bewust zal bereid zijn over dit bezwaar heen te stappen. Dit wordt gezegd in een dat de bedrijfsgroep Detailhandel ai Tweede Kamer heeft toegezzonden het wetsontwerp winkelsluiting. Het adres betreurt dat in het wetsontwerp op scheidene punten wordt afgeweken het oorspronkelijke ontwerp dat beant woordde aan het advies van de onder nemersorganisaties. De mogelijkheid tot afwijking van de regel ten aanzier de sluiting 's avonds is steeds meer kleind. In de steden zal sluiting or ten gevolge hebben dat de (grote) magazijnen in de centra en in de wijken met fabrieken en kantoren bevoordeeld worden, aldus het adres. Staking op treilers in IJmuiden „Loonsverhoging moet 1 Januari ingaan" De opvarenden van drie IJmuider trei lers hebben besloten niet uit te varer de verhoging met 5 pet van de dag loontabel in de centrale arbeidsovereen- kost wordt ingevoerd met terugwer kende kracht van af 1 Januari. De reders llen de verhoging pas betalen met gang van 13 Juni toen de verhoging de Staatscourant werd gepubliceerd. De Centrale Bond van Transportarbeiders houdst vast aan de datum van 1 Januari meent dat de rijksbemiddelaars deze niet bevoegd zijn. Alzetting van de route Voor de afzetting van de door de ninkiyke stoet te volgen route zorg- i in totaal 800 militairen van de Ko- iklyke Marine, het regiment „Rhenen", luchtvaarttroepen, de marechaussee I het regiment „Oranje-Gelderland". r „De Bilt weerloos" jPro/essor Vening Meinesz, die on- pss afscheid heeft genomen als pecteur van het K.N.M.I. in De Bilt, Keft aan de rector magnificus van de [trechtse universiteit bericht dat hij ju tijd kreeg voor de studenten in de pophjysica. „Dat verheugt ons", zei Itof. Verzijl gisteren bij de recto- fatsov er dracht. Maar daartegen- per staat dat wij allen deze zomer |"i den lijve hebben ervaren wat het p00en wil, wanneer een grote water- fediüinger als Vening Meinesz ons 1N.M.I. om zo te zeggen weerloos fhterlaat. i-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de gouverneur van de residentie, gen. maj. ir M. Tans en de overige, niet by het escorte ingedeelde adjudanten de marine. In de Ridderzaal In de Ridderzaal was de versiering met bloemen en planten sober gehouden. Reeds vroeg hadden zich hier Kamer leden en genodigden verzameld. Men zag de stemmige gelegenheidskleding naast het goud en zilver der ambtsgewaden, de fleurige toiletten der dames en de glans der uniformen. Onder de aanwezigen be vonden zich de leden van het corps diplo matique en afgevaardigden van de Ned. Antillen, Suriname en N.-Guinea. Ver der woonden de plechtigheid bij hoge ambtenaren van departementen, rechter- lqke colleges, kerkgenootschappen, Tegenover de troon namen hun plaatsen in de leden van het kabinet, de staats secretarissen en de leden van de Raad van State. In de Ridderzaal werd H.M. ont vangen door een door de voorzitter van de verenigde vergadering der Staten-Generaal, mr J. A. Jonkman, benoemde commissie van in- en uit geleide, bestaande uit leden der beide kamers, die H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard naar de troon leidden. Zodra de Koningin had plaatsgenomen, sprak zij de troon rede uit. Hierna weerklonk het „Leve de Koningin", waarna de commissie de vorstelijke personen uitgeleide deed. Langs dezelfde route reed men terug naar het paleis, en zodra dit werd betreden hielden de minuut- schoten, die waren afgegeven van het ogenblik af dat men het Noordeinde verliet, op. Treinbrieven kunnen niet afgehaald worden Treinbrieven, die zoals we meldden vs 7 October af weer door iedereen kunnen worden verzonden, komen op de plaats bestemming in de normale postbe stelling van de P.T.T. De als expresse verzonden treinbrieven worden in de ex pressebestelling opgenomen. Men kan de treinbrieven dus niet afhalen op de sta tions. Op de tentoonstelling in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amster dam, waar het wereldtabakscongres wordt gehouden, kon minister Albregts toch niet nalaten om een snuifje te nemen.... Prins gaat duivensport beoefenen Prins Bernhard gaat zich interesseren 'oor de duivensport, meldt de Haagsche Crt. Uit Zeeland heeft hij enige goede vliegers ten geschenke gekregen k een S.B.T.-controleur, zijn geheel wapen, in de maak. Het niet onmogelijk dat de Prins zich zal aansluiten by een plaatselyke duivenhou- dersvereniging. Nationale schuld nog bijna 25 milliard gulden Uit het in de Millioenennota opgeno men overzicht van de Nationale Schuld blijkt, dat de totale schuld op 30 Juni 1951 f 24.933 millioen bedroeg tegen f 26.704 millioen op 30 Juni 1950. De voorstanders der afschaffing van het invoerverbod van zuivel in de Ame rikaanse senaat nemen steeds meer toe, zodat men op aanneming van het voor stel rekent. 1. Er is goede hoopdat voldoende militaire paraat heid tijdig kan worden bereikt. 2. De handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indo nesië blijven zich in toenemende mate ontplooien. 3. Verdere verhoging van productie en uitvoer zal worden bevorderd. 4. Soortgelijke voorstellen zullen worden aangeboden als het onwikkelingsplan voor Z.-O. Drenthe. 5. Er is geen grond voor verdergaand ingrijpen op het gebied der prijzen. 6. Nog dit jaar wordt een nieuw ontwerp-Vestigings- wet ingediend. 7. Er komen wetsvoorstellen met betrekking tot de onderwijsvernieuwing. 8. Aan de wetenschap zal bijzondere aandacht worden geschonken. 9. De organisatie van de emigratie dient te worden verbeterd. 10. Binnenkort gaat een voorontwerp-Ouderdomsvoor ziening om advies naar de S.E.R. (Voor de letterlijke tekst zie men pagina 4) Gaan Roden over tot luchtoffensief Dan wordt Mandsjoerije gebombardeerd De Amerikaanse luchtmacht in Korea volgens A.P. gealarmeerd, in verband met de kans op plotselinge onverwachte aanvallen door communistische vlieg tuigen. In dat geval zullen de Amerika- zware bombardementen op Mandsjoerije overgaan. Een hooggeplaats te woordvoerder zei, dat de luchtmacht niet werkeloos kan toezien, indien rode luchtaanvallen Uitgevoerd worden op de Verbondenen. Ook al, omdat deze tegen over een enorme concentratie van com munistische grondtroepen staan. Bekend is dat de communisten in Mandsjoerije een formidabele luchtvloot hebben samengetrokken. Er bestaat kans communistische luchtaanval, der enige waarschuwing, een Pearl Harbour-tactiek. In het jongste communiqué van Amerikaanse leger wordt gezegd, dat vooral zwaar gevochten wordt ten Noor- t Janggoe en ten Westen var Kansong. Meer naar het Oosten maakten de Noordelijken gebruik van mortier- artillerievuur en dwongen zij vijf Zuid Koreaanse bataljons tot de -terugtocht. Dagen lang niet gekookt in Ambonse kampen Bevolking weigert werk in centrale keuken In Ambonnezenkampen in Gelderland i Friesland is beroering ontstaan door dat de kampbewoners hun eten voortaan zelf in de centrale keuken moeten koken. De bevolking is tegen dit gezamenlijk werk in de keuken. Men is wel bereid het voedsel in het eigen gezin klaar te maken, doch daartegen heeft de dienst maatschappelijke zorg van Binnen landse Zaken bezwaren om economische redenen en anderszins. In Eist volhard den de kampbewoners in hun mening en toen de honger begon te knagen, wend den zy zich tot burgemeester W. C. M. Klijn. Deze wees er op dat de regerings maatregel opgevolgd dient te worden. Hoewel geen sprake is van onbehoorlyk gedrag, is een gezin uit Snodenhoek te Eist naar een ander woonoord overge bracht. Uit het kamp Lunetten bij Vught waar zich zoals men weet onlangs moei lijkheden hebben voorgedaan, zyn thans de laatste Kei-ezen vertrokken. Vice-admiraal Willinge onderscheiden De voormalige commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Wil linge, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den (bij bevordering). Tot ridder in dezelfde orde met de zwaarden is benoemd de luitenant ter zee van de vakdiensten 2e klasse J. P. Philipse. DAT de bedryfschappen voortaan over hun werkzaamheden kwartaal-rapporten in tienvoud zullen toezenden aan de Tweede Kamer. DAT een wetsontwerp is ingediend be treffende onteigeningen voor de aanleg van sportvelden (in totaal 20 ha) bij de stad Groningen. DAT op het herstelde duinfietspad van Vlissingen naar Zoutelande vanmiddag de eerste nieuwe paddenstoelwegwijzer si geplaatst. DAT ben-oernd is tot rechter in de rechtbank te Roermond mr A. W. Kam- minga te Groningen, oud-tuchtrechter oor de prijzen aldaar. DAT de mijnenveger Ceram met 95 op varenden onder commando van luit. ter le klasse S. L. de Jong voor twee jaar naar Curasao is vertrokken. DAT Zaterdag te H'sum wordt gestart voor de 7e Ameidevlucht om de wissel beker van burg. Luyendyk te Ameide die vorig jaar werd gewonnen d-oor de 1 Hagenaar Van Vliet. DAT de Jeugdverkeerskrant, waarvan thans de tweede jaargang is begonnen, als schoolkrant reeds in 400 gemeenten is ingeburgerd. DAT het Ned. weerschip Cirrus van 22 Sept. tot 13 Oct. dienst zal doen op oceaanstation J en het weerschip Cumu lus van 6 October tot 27 October op oceaanstation A. DAT de duur van de tentoonstelling landbouwonderwys en agrarisch onder zoek te Wageningen tot Zaterdag is ver lengd. DAT de 15e eeuwse St Lambertuskerk te Wouw (N.-B.) die in 1944 werd ver woest en thans op de toren na geheel is herbouwd, weer in gebruik is genomen. DAT dr Ch. v. Oppen is benoemd tot ereburger van Maastricht. DAT het treinverkeer Nymegen-Arn- hem v.v. op 23 September wegens herstel werkzaamheden aan de Rynbrug by Oosterbeek gestremd zal zyn en bussen de dienst zullen onderhouden. DAT de Friese boekenweek van 31 Oc tober tot 10 November wordt gehouden. DAT op de jaarbeurs te Gent een Nederlandse dag is gehouden. DAT de Federatie Goud en Zilver op 24 en 25 September te Nymegen een con gres houdt. DAT negentien Argentynse ingenieurs van 18 tot 30 September een studiereis door Nederland maken. DAT de schillenophalers in R'dam en A'dam zyn begonnen met het ophalen van beenderen en een landelyke actie een besparing van 6?i millioen per jaar zou betekenen. DAT minister Rutten aan de lagere scholen heeft verzocht op 24 October de inwerkingtreding van het handvest der Ver. Naties te herdenken. DAT dr K. A. Rombach, arts te Ouden- ryn by Utrecht, aldaar is overleden. DAT de Internationale Unie van Ver enigingen van Artsen-automobilisten, waarvan jhr dr G. J. Th. Beelaerts van Blokland te Driebergen voorzitter is, haar zetel zal vestigen in Utrecht (vroeger te Parijs). DAT thans ook, vermoedelijk voor het eerst, in Friesland pseudo-vogelpest is geconstateerd, n.l. te Zwaagwesteinde, waar 200 kippen afgemaakt moesten worden, Slag voor onze export Minder artikelen in blik naar Ver. Staten Amerika heeft besloten de Invoer vf een zeer groot aantal artikelen in bl stop te zetten. De Nederlandse industrie heeft reeds by de regering op een krach tig protest aangedrongen omdat de Ame rikaanse binnenlandse industrie door de nieuwe maatregel op onjuiste wyze be schermd zou worden en een oneerlyke concurrentie in de hand wordt gewerkt. Hoewel de lijst van de betreffende tikelen op het ogenblik nog in Den Haag wordt vertaald, neemt men aan, vooral de industrieën, die belang hebben by de agrarische export, gedupeerd zul len worden. By Zwanenberg-Organen in Oss verzekerde men, dat he-t bedryf wordt bedreigd door een catastrofe, neer ham in blik onder het invoerverbod zou vallen. Ook voor de biscuitfabrieken betekent de Amerikaanse maatregel grote teleurstelling. Zo heeft b.v. Patria juist een reclamecampagne om de markt te ontsluiten achter de rug. Het geld dat hiervoor is besteed, kan wellicht als ve-r loren worden beschouwd. Gemeente Apeldoorn kreeg, 25.000 boete Directeur gemeentewerken vrijgesproken De economische kamer van de recht bank van Zutphen heeft vanmorgen uit spraak gedaan in de zaak tegen de ge meente Apeldoorn, tegen welke 14 dagen geleden f 100.000 boete werd geëist, gens het bouwen van een school zonder de vereiste goedkeuring. De gemeente werd veroordeeld tot een boete f 25.000. De directeur van gemeentewer ken, tegen wie een boete van f 2.000 subsidiair drie maanden hechtenis geëist, werd vrijgesproken. Mevrouw Mac Lean, de echtgenote van de verdwenen Engelse diplo maat, keerde dezer dagen in Londen terug na een vacantie van 4 weken aan de Riviera. Haar dochtertje, van 3 maanden, Melinda, draagt zij op de arm. "P\E ZITTING van de Staten-Generaal is vanmiddag wederom door H.M. de Koningin met een Troonrede geopend. En wederom zullen er in de bladen en straks ook in de Staten-Generaal bespiegelingen worden gewyd aan wat een Troonrede behoort te zijn. Moet zij zijn een lijst van plannen en voornemens? Of moet zy bieden een be lichting van de toestand en zich overi gens beperken tot enkele hoofdlijnen van het beleid? Is zy langzamerhand gewor den tot een onvermydelijk kwaad, tot een staatsstuk dat de regering in een pijnlijk parket brengt en aan welks onvermydelykheid zij nog het beste ont komt door zich te hullen in geheimzin nigheden en zich uit te spreken in orakelspreuken? Of behoort zy te zyn het woord, het bezielende en aansporende woord, dat de regering richt tot de ver tegenwoordiging des volks en over de hoofden der volksvertegenwoordigers heen tot heel het volk? Het behoeft wel geen betoog, dat dit laatste het geval is. Al was het slechts, omdat de Troonrede, zelfs nü nog. het woord is, dat het volk tot zichzelf ge sproken acht, het woord, waarmede het volk zich wil laten toespreken. Vandaar de teleurstelling, het gevoel van mis kend te zijn, wanneer de Troonrede niet aan dit hoge doel beantwoordt. TTET KAN ZIJN. dat de regering over de betekenis van de Troonrede anders denkt. Dr Drees heeft zelf eens verzekerd, dat voor hem de Troonrede vooral is een belichting van de situatie. Kennelyk wenste hy een verschuiving van het accent van de Troonrede naar de begrotingen. Hing het wellicht hiermede samen, dat de Troonrede der laatste jaren de bezieling misten? Ze schetsten de toe stand waarin we leven. Die toestand mag niet rooskleurig heten. En de schets was in elk geval reëel genoeg om de vale tinten te dragen van de situatie. Maar was dit wat het volk behoefde? Had het niet naast de tekening van de situatie recht op nog iets anders en iets meer? Was het niet zyn regering, die de Troonrede ontworpen had? Had zyn regering nu waarlijk niet wat meer en wat beters te zeggen? Nogmaals, het kan zijn, dat de regering over het karakter van de Troonrede anders denkt dan het volk meent te mogen denken. Misschien is de regering van oordeel, dat het volk hier alleen maar onbillijke eisen stelt. Misschien aoht de regering het woord van bezieling niet opportuun. Maar dan moet zy weten wat zy doet. Dan moet zij riskeren, dat bij het volk de gedachte opkomt: De regering biedt daarom in de Troonrede geen bezieling, omdat zij geen bezieling te bieden hééft. En hierin nu onder- soheidt de Troonrede van vandaag zich al niet wezenlyk van haar voorgangsters. T\AT DE omstandigheden somber zyn U het vergt geen lang betoog. De •e eisen der defensie klinken door tot in bijna elk onderdeel van deze rede. Gebukt gaat ons volk onder de lasten. Toch kan het dit niet alleen dragen. Met reden merkt de Troonrede op dat buiten landse financiële hulp hier niet kan worden ontbeerd. Maar er is, zo ver zekert de Troonrede ook, hoop dat de vereiste paraatheid tydig kan worden bereikt. Waarlyk, de omstandigheden zijn somber. Gevolgen? De liberalisatie van de handel kan geen voortgang hebben. In wat de regering zegt over de woning bouw is niets van vrolijkheid te bespeu- De middenstand heeft de laatste maanden wel een bij uitstek donkere tyd gehad. Ja, de kleuren zyn wel donker. Daartegenover treffen enkele zin sneden, die ook in dit tamelyk negatieve milieu weinigzeggend aandoen. Zo het vertrouwen, dat ons land binnen afzien bare tijd op verstevigde basis zyn by- drage zal kunnen leveren aan verdere 'rijmaking van de Europese handel. Uit 'iets blijkt waarop dit vertrouwen is ge baseerd. ■Éi 1 men nog een ander voorbeeld? Welnu, van het beëindigen van de staat oorlog met Duitsland en het tot standkomen van het vredesverdrag met Japan wordt gezegd, ~dat zij de weg openen, deze landen op voet van gelyk- heid in de gemeenschap der volkeren te doen medewerken. Wij vragen in ge- moede: Moet men met zulke zinnen nu Troonrede opvullen? TJ^EN TROONREDE kan ook of juist in -*-J donkere dagen een sterk stuk zyn, een woord tot het volk. Dat volk wacht op het woord. Die belangstelling van het volk is een belangrijk kernpunt binnen het democratisch bestel. Er valt hier veel te winnen. Er valt hier ook veel te verliezen. Onze indruk is, dat ook in de Troon rede van vandaag de kansen slechts matig zijn benut. Wat, vooral in aan merking genomen de moeilijke omstan digheden voor land en volk, te be treuren is. De Bilt voorspelt BUIEN. Dat betekent veel lezen door een bril van Opticien Hooigracht 54 Tel. 20251 WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Langs de Wadden- kust aanvankelyk harde, overigens krachtige tot matige Noordwestelijke wind. Wisselend bewolkt met byna overal enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.1918.48; maan op 19.42, onder 11.23 uur. 23 Sept. L.K. Generaal Ridgway, de opperbevelheb ber in Japan, heeft heden een bezoek gebracht aan keizer Hirohito in diens paleis. Dit was voor het eerst in de zes jaar van de bezetting dat een opper bevelhebber van de geallieerden een dergelijk bezoek bracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1