Jlieutwe £ciltsrijc (tfouraitt West-Duitsland kan terugkeren Europese familiekring in de Recruteren van Duitse troepen eerst later aan de orde \w Meisje door oud-verloofde met revolverschoten gedood Stakers beletten vertrek van bussen met arbeiders „Sjef de Leugenaar" schaakte meisjes via advertentie Verrassende ontdekkingen bij wichelroede-onderzoek Wist U Het Europees leger BULTHUIS ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel. 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9329 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,-Stantvasticf) fs gfteöleoen mgn faert in tegtjenspott* DAT JONGE BEDRIJF, met die frisse kijk, dat heel snel, goed en goedkoop volgens het nieuwe procédé „Vari-offset" drukt, staat dag en nacht voor U klaar. Het is dat uitgezochte adres voor de verzorging van clubbladen, jaarverslagen, circulaires, brochures, reclame, enz. Eén telefoontje is reeds voldoende om alle mogelijke inlichtingen te ontvangen. Heus, het is de moeite waard De Jong, Steenstraat 37, Leiden, TeL 31713 Officieel besluit dei „Grote Drie": WEST-DUITSLAND krijgt zijn vredescontract. De „Grote Drie" verlenen de regering van Bonn vrijwel volledige onafhankelijkheid in haar binnen- en buitenlands beleid. Zij behouden zich het recht voor troepen in West-Duitsland te stationneren. West-Duitsland treedt spoedig zelf standig in de Europese gemeenschap en zal zijn plaats innemen in het Westerse defensiestelsel. Italië krijgt zijn herziening van het vredes verdrag, waardoor de gewapende strijdkrachten niet langer tot 300.000 man beperkt zullen blijven. Met de Russen zal het Oostenrijkse vraag stuk opnieuw worden aangesneden. Hoewel ten aanzien van Indo China geen besluiten zijn genomen, zal de Franse politiek door Amerika en Engeland worden gesteund. Dit zijn de resultaten van de besprekingen tussen de „Grote Drie" te Washington. In het algemeen hebben Acheson, Morrison en Schuman goede gronden gevonden voor vertrouwen in de groeien de kracht en eenheid der democratische wereld. In een officieel communiqué wérden vele vérstrekkende besluiten wereldkundig gemaakt. Daarna zijn de „Grote Drie" naar Ottawa vertrokken voor de bijeenkomst van de Atlantische Raad. West-Duitsland krijgt derhalve een „vredesovereenkomst", een soort van contract, waarbij de „Grote Drie" hun recht opgeven, om zich in de Duitse aan gelegenheden te mengen. Zij behouden echiter het recht om troepen op Duits grondgebied te legeren. Plannen zijn ontworpen voor de bij drage van West-Duitsland tot de Westerse defensie, waarbij West-Duitsland zich op voet van gelijkheid kan aansluiten bij de Europese gemeenschap op het vaste land. Deze zal deel uitmaken van een, zich steeds verder ontwikkelende, Atlan tische gemeenschap. De huidige verdeeld heid van Duitsland en het veiligheids probleem noodzaken troepen in Duitsland te laten. Het opgelegde bezettingsstatuut zal echter vervangen worden door de vredesovereenkomst". Dit is dus een voorlopige oplossing, tot een vredesver drag met een Verenigd Duitsland moge lijk zal zijn. In tegenstelling met andere berichten heeft het Franse min. van Buit. Zaken officieel verklaard, dat met het recru teren van Duitse troepen eerst begonnen zal worden, als de organen van de Euro- defensiegemeenschap in werking komen. De „Grote Drie" hebben zich achter het plan-Schuman geschaard als belangrijke bijdrage tot de Europese eenheid. In Franse kringen toonde men zich voldaan over de resultaten voornamelijk omdat een democratisch Duitsland nu opgenomen wordt in de Europese en daarmee in de Atlantische gemeenschap. Mede, omdat het Franse plan, om de eenheid van Europa tot stand te bren- een gemeenschappelijke leger macht en een gemeenschappelijke zware industrie wordt aanvaard. Inmiddels meldt A.P. uit Londen, dat de ministers van Buit. Zaken van acht H. M. de Koningin heeft zich bij Haar "bezoek aan de Plantenziekte- kundige dienst in Wageningen van vele interessante details op de hoogte laten stellen. Zij bewondert hier de mogelijkheden van de microscoop. communistische landen spoedig bijeen zullen komen, teneinde te pogen voor de herbewapening van West-Duitsland een stokje te steken. Uiteraard kan mep slechts gissen, waaruit die rode plannen zullen bestaan. Vermoedelijk zal het uitdraaien op voortzetting der militari sering van Oost-Duitsland. In dit ver band zij nog opgemerkt, dat premier Otto Grotewohl en diens plaatsvervan ger Walter Ulbricht, kopstukken van Oost-Duitsland, op bezoek zijn in Rusland. Tweede Emser Depêche De West-Duitse Bondskanselier, dr Adenauer, ontving gisteren een tweede „Emser Depêche", maar ditmaal een gunstige. Het was de boodschap van generaal Hays, de plu. Amerik. Hoge Commissaris, met het communiqué der besprekingen in Washington. Omroepers werden door de avondlijke straten van het stadje Bad Ems gezonden, om de be volking voor een bijzondere mededeling in het Kurpark op te roepen. Duizenden Emsenaren vernamen het grote nieuws, juichten en zongen het lied „Deutschland über Alles". Hierbij zij opgemerkt, dat de autoriteiten de derde strofe, de be volking echter de omstreden eerste strofe inzetten. Adenauer sprak de menigte toe. Hij wees op een nieuwe phase in de ge schiedenis van het Duitse volk. De laat ste dagen waren vervuld van de grootste spaning, omdat over ons lot en dat van Europa en de vrede werd beslist, zo oor deelde de Bondskanselier. Hij eindigde aldus: Wij danken God, dat de. beslissing zo is uitgevallen. Wij moeten allen de gelofte afleggen ofti met vereende krach ten samen ze werken aan de toekomst van Duitsland en Europa. Waren wij deze weg niet ingeslagen, dan zou onze vrijheid worden wegenomen door het barbarendom uit Azië". Het historische, beruchte telegram aan Bismarck, dat de aanleiding vormde tot de oorlog van 18701871, staat als „Depêche van Ems" bekend). Liefdesdrama in Breda Dader (voormalig militair uit Polen), sloeg de hand aan zichzelf TE BREDA heeft zich gisteren in de Laan van Liedekerke een drama afgespeeld, waarbij de 21-jarige mej. J. van S. door haar vroegere verloofde, de 38-jarige Pool G. door een revolverschot is vermoord. De dader schoot daarna zichzelf in de linkerslaap. Mej. van S. had enige tijd connectie elkaar en overleed kort daarna. G. richtte met de dader, die bij de bevrijding va de stad was ingekwartierd in haar ouderlijk huis. Sinds enige tijd was deze relatie ver broken en G. deed alle mogelijke moeite, weer met het meisje in contact te komen. Vrijdagmiddag kwam hij via de keuken deur opnieuw praten, doch de moeder van het meisje stuurde hem weg. Op dat moment kwam het meisje terug van haar ochtendwerkzaamheden. De Pool trachtte een gesprek met haar te beginnen, doch toen het meisje daar op inging, greep hij zijn revolver en loste twee schoten, die echter geen doel trof fen. In paniek vluchtte het meisje naar het huis van haar buurman. Het raampje de voordeur stond open, zodat zij gelegenheid had het slot aan de binnen kant open te trekken. G. rende haar achterna en op de drempel van de wo ning loste hij een derde schot, dat haar het achterhoofd trof. Zij zakte in Nog geen oplossing bij Hoogovens Uit vrees voor molestaties bleven bijna 200 werkwilligen thuis (Van een onzer verslaggevers) DE 170 STAKENDE ARBEIDERS op het bouwwerk dat de Haagse firma Boele en Van Eesteren uitvoert bij de Hoogovens te IJmuiden, heb ben dezer dagen de werkwilligen belet weer aan het werk te gaan. Zij gingen op de rijweg liggen zodat de bussen met arbeiders niet konden ver trekken en gebruikten op het station ook geweldmiddelen. De vier politie agenten die bij het station aanwezig waren, konden de 206 werkwilligen niet voldoende beschermen. Gisteren was er meer politiebewaking, maar toen kwamen slechts tien werkwilligen opdagen. Bijna 200 bleven thuis. hier een ongeoorloofde selectie werd toegepast. Dit was niet het geval, maar wel maakte de firma een fout door geen overleg met de organisa ties te plegen. Zoals men weet, ging ruim 75 pet van de arbeiders in staking, terwijl het over leg nog hangende was en werd later op aanstoken van de E.V.C. besloten de staking voort te zetten. Toen de E.V.C. inzag dat het hoofd' in de schoot moest worden gelegd, paste zij een oude truc toe. Eerst werd meegedeeld, dat een ge weldige overwinning was behaald, daar 41 ontslagen waren ingetrokken. Maar dit hadden de Unie-mannen nota bene al twaalf dagen eerder verteld. Met deze „overwinning" als troostprijs adviseerde de E.V.C. de stakers het werk te hervat ten, doch inmiddels was het ultimatum van de directie afgelopen en werden de stakers niet meer op het werk toegelaten. Van de 215 stakers die er op een ge geven moment waren, behoorden er 43 tot de E.V.C., 45 tot het N.V.V., 25 tot de R.-K. bond en 12 tot de Chr. bond, ter wijl er 85 ongeorganiseerd waren. Bij het conflict zijn arbeiders betrok ken uit Den Haag, Scheveningen, Rotter dam en de omgeving van Amsterdam. De firma Boele en Van Eesteren had een groot aantal arbeiders aangetrokken. Toen het werk bij de N.V. Breedband op het terrein van de Hoogovens over het hoogtepunt heenraakte en tegen de ver- waohting in nog niet kon worden begon nen aan een ander belangrijk object, werd op 23 Augustus aan 83 arbeiders ontslag aangezegd, hoewel kort tevoren, nog arbeiders waren aangenomen. De arbeiders kregen de indruk dat Mary Pos over het „groene eiland" Mary Pos bracht een bezoek aan Ierland en had een onderhoud met minister-president De Valera. Dit ex clusief artikel, waarin ook de emi gratiemogelijkheid voor Nederlandse boeren wordt aangeroerd, kunt u vin den op de eerste pagina van ons Zon dagsblad. Mijnongeluk in België men hoort klopsignalen Op 600 meter diepte zijn in een mijn te Quaregnon in België zes Italiaanse en 1 Belgische mijnwerker door een instor ting van de buitenwereld afgesneden. Vanmorgen vroeg heeft men de lijken van drie van hen geborgen. Twee mijn werkers, die waarschijnlijk niet gewond zijn, geven klopsignalen en worden met man en macht uit hun benarde positie bevrijd. Over de andere twee mannen is niets bekedd. Premier Pholien is onmid dellijk nadat hij van de ramp vernam, naar de plaats des onheils gereden. Russisch graan voor Britse rubber In de overeenkomst, waarbij Engeland de levering van een millioen ton graan bedongen heeft van Rusland, is een be paling opgenomen, dat Rusland de leve ring kan staken, als het geen rubber uit het Britse gemenebest ontvangt. Op het ogenblik heeft Engeland de uitvoer van rubber beperkt tot 6000 ton per jaar, een hoeveelheid, die naar Engelands mening nodig is voor Ruslands normale vredes- behoefte. Goede vangst van Leerdamse politie Dordtenaar noemde zich tussenpersoon voor Gelderse dames DE LEERDAMSE POLITIE heeft de hand gelegd op de 61-jarige C. de W. uit Dordrecht, beter bekend als „Sjef de leugenaar". Zijn arrestatie had plaats wegens schaking, doch mogelijk zullen hem nog andere zaken ten laste worden gelegd. De man heeft in bladen, die in Den Bosch en Middelburg verschijnen, advertenties geplaatst van de volgende inhoud: „Gelderse dames vragen net meisje, niet beneden 17 jaar. Ouderloos meisje kan als dochter worden aangenomen, goede behandeling." mee naar Terneuzen en tegen de avond kwam de ontknoping, toen Sjef een eindje met het meisje ging wandelen. Zij zou schreeuwen als het nodig was- En het wés nodig, toen het paar onder een brug moest schuilen voor de regen. De politie had Sjef toen gauw bij de kraag cn vatte later ook zijn 40-jarige knecht S-, die in het complot was. Sjef houdt echter vol, dat hij inder daad in opdracht van twee dames han delde, n.L de dames van Dernburg. die naar Nijmegen zouden verhuizen en thans hun vacantie zouden doorbrengen in Middelburg, Goes, Vlissingen of Zierikzee. Op deze wyze de brieven werden onder nummer afgehaald kwam Sjef in aanraking met verschillende goed gelovige meisjes, die hij tot zijn slacht offer maakte, om. een onderwijzeres uit Eindhoven en een 14-jarig meisje uit Dordt- Door de durf van een Leerdams meisje is de zaak aan het licht geko men. Zij had op de advertentie gere flecteerd, kreeg bezoek van Sjef en ver trouwde de zaak niet. Bedrieger bedrogen In overleg met de politie schreef het meisje een brief. De man tippel de er in en nodigde het meisje uit, naar Bergen op Zoom te komen om kennis te maken met de dames, voor wie hij als tussenpersoon op trad. Vergezeld van enige politiemannen in burger ging het meisje. In Bergen op Zoom ving Sjef haar op. Hij nam haar Prins Alexander van Joegoslavië, de 27-jarige neef van ex-koning Peter, is aangesteld als piloot bij de British European Airways In de oorlog deed Prins Alexander dienst bij de R.A.F. Voorlopig krijgt de vorste lijke piloot de functie van tweede gezagvoerder. In de kledingmaga zijnen van de Engelse luchtvaart maatschappij past de Prins zich een uniformpet Op de kamer van President Tru- i op het Witte Huis kwamen Marshall, de zojuist afgetreden \nister van Defensie der TJ.S.A. zijn opvolger, Lovett, met de Amerikaanse president spreken over de toekomstige defensiepoli tiek der Verenigde Staten. Machtiging van minister Televisie begint op 2 October De Nederlandse televisie-stichting heeft besloten, de eerste televisie-uitzending te doen plaats hebben op Dinsdag 2 October, 's avonds om kwart over acht. Dit besluit is mogelijk geworden n.a.v. een beschikking van minister Rutten, die de bewindsman dezer dagen zal doen uitgaan. Op grond daarvan zal binnen kort een Televisieraad gevormd worden, die de Regering van advies zal dienen over alle aangelegenheden, welke van belang zijn voor het tot stand komen van een definitief .televisiebestel. Dinsdag a.s. (Prinsjesdag) zullen na dere mededelingen worden gedaan. Ceram Maandag naar de West en Temate Dinsdag thuis De mijnenveger Ceram vertrekt Maandagmiddag uit Nieuwediep voor geruime tijd naar de West. De mijnenveger Ternate komt Dins dagmorgen uit Nieuw-Guinea in Nieuwe- „Aardstralen" ia diergaarde Blijdorp, in hokken waar dieren gestorven waren VERRASSENDE ONTDEKKINGEN werden gedaan tijdens een uitge breid wichelroede-onderzoek op aardstralen in diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Evenals in Avifauna zullen in dit dierenpark afschermappara- ten van de heer J. G. Mieremet uit Wassenaar worden geplaatst. Al was er dan van een „zware" bestraling vrijwel geen sprake, toch wees wichel roedeloper Damen in vele hokken „waterbanen" en „aardgasbanen" aan en dan bleek dikwijls dat op die plekken kortelings dieren gestorven waren of allerlei afwijkingen vertoonden. stelselmatig het bestraalde deel ver meden. Iets dergelijks maakte men bij de ijsberen mee. Een „aardgasbaan" werd ook gevonden bij de bizons. „Toevallig", zei de oppasser, „de bisons in deze stallen zijn zeer dun in de mest". In een bijgebouw wees de wichelroede opnieuw een aardgasbaan aan. Juist boven de baan slaapt de dochter van een der employé's; ze heeft asthma, waar maar geen verbetering in te krijgen is. In het grote gebouw van de olifanten bijvoorbeeld sloeg de roede sterk uit. Hier namen enige tijd geleden twee oli fanten afscheid van het leven. In een sta! van de Watoesi-runderen constateerde de roedeloper aardgas. Een van watoesi's is geheel kaal en niemand kan het verklaren. Zeer sterk was de reactie van de roede In een rendierstal. Drie dieren zijn daar gestorven. Zwaar bestraald was ook een paviljoen van de giraffen. In k-orte tijd stierven twee dieren. In een van de vakken v dit paviljoen waren struisvogels, die Notaris Q. weer aan boord van President Robert De Maastrichtse notaris Q. bevindt zich volgens een blad in Oostende wee: aan boord van het jacht President Ro bert, dat op het ogenblik in de haven van Cherbourg ligt. Alle Belgische leden van de beman ning zouden het jacht verlaten hebben wegens geschillen over him loon. De notaris is gisteren gedagvaard om op 27 September te verschijnen in de raadskamer van de Maastrichtse recht bank. Hij heeft drie gemachtigden aan gewezen met betrekking tot het beheer zijn privé-vermogen. DAT in Utrecht 3 mnd is geëist tegen de 52-j. Utrechtse bioscoopexploitant A. F. W., die over 1946—1949 al zes ton be lasting heeft betaald, imaar de bespreek- gelden over die jaren, ad f 52 mille, ver zweeg. DAT in de oude straatweg te Bruinisse een niet-ontplofte bom van 100 kilo is opgegraven, waar het drukke verkeer zes jaar over heeft gereden. DAT kapt. B. N. Rittenhouse, hoofd van de Amerik. marine-afd. van de we derzijdse mil. hulpverlening in ons land en S. E. O'Donoghue, Amerik. ambas saderaad voor de wederzijdse hulp, gis teren met de Nieuw-Amsterdam naar Amerika zijn vertrokken, en de laatste Is benoemd tot commandeur in de orde van O.-N. DAT een A'damse tram gisteren op de Rozengracht in botsing kwam met achtereenvolgens vier vrachtauto's, die vrij ernstig werden beschadigd. DAT het Internat, wolsecretariaat van 21 Sept. tot 6 Oct. in A'dam een cam pagne houdt onder het motto: „Wol is niet te vervangen" en er volgens jaar ook in Den Haag ook een wolweek komt. DAT B. en W. van Zuidwolde (Dr.) in navolging van o.a. de gem. Groningen heeft voorgesteld een lening van twee ton voor de woningbouw onder de bur gerij aan te gaan geven tegen 4 pet. DAT 82 geldstukken (waarvan 25 gou den) uit de 16e eeuw in een porseleinen kan bij grondwerk in Doornspijk zijn gevonden. DAT zeven Ned. teohnici van 13—19 October in Detroit in het kader van de Marshallhulp een internat, metallur gisch congres -bijwonen. DAT pseudo-vogelpest is geconstateerd op de bedrijven van J. van Hoorn en A- Smits te Heesch (N-B.), die hun kip pen enkele weken geleden in Veenen- daal op de markt hadden gekocht. DAT de 19-j. W. H. is gearresteerd op vermoeden van meineed in de recht zaak tegen zijn vriend, de 20-j. vishan delaar J. L. uit Harlingen, die in Leeu warden tot f75 boete is veroordeeld wegens roekeloos rijden. DAT op de Vlissingse bevrijdingsdag. 3 Nov-, het nieuwe carillon van de St. Jacobstoren voor 't eerst zal spelen- DAT t.g.v. het 40-j. bestaan van de Ned. afd. van de orde van Malta het kruis van verdienste le kl. met kroon is toegekend aan oud-premier prof. dr L. J. M. Beel (als voorz. van de stich ting Nationale Kath. Gezinszorg) en aan dr L. A. Veeger (voorz. van de nat. federatie het Wit-Gele Kruis) beiden te Nijmegen. DAT er gisteren in de psychiatrische inrichting Maasoord hj R'dam kermis was voor de patiënten. DAT de Ned. ver. van uitvinders Den Bosch vergadert. DAT de Haagse ballonvaarster mevr. Boesman in Bremen een gouden me daille en een ereprijs verwierf. DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het in September 1949 te Genève ondertekende verdrag inzake het wegverkeer. DAT Nederland de grootste exporteur ter wereld is van superfosfaat (uitvoer in 1949 van 350.000 ton tegen 307.000 ton uit de Ver. Staten) en de export bin nen twee jaar tyds nog een kleine 100.000 ton zal worden opgevoerd DAT de exposanten van de federatie van gebonden kunsten op de Jaarbeurs gezamenlijk het interieur mogen ver zorgen van het Ned. gezantschap te An- l"ra (Turkije). DAT vandaag de eerste Zeeuwse oes ters van dit seizoen naar Frankrijk en België werden uitgevoerd. DAT Israël bij Geesink en Zn te Weesp een vol-automatische ladderauto en enige autospuiten heeft besteld. DAT Maandag en Dinsdag in de R'damse Ahoyhal een „Tailors Festi val" wordt gehouden van de R'damse kleermakers-patroonsbond en de Rot terdamse snijschool. en er ook manne lijke mannequins zullen optreden. DAT gisteren in een likeurstokerij aan de Bilderdijkkade te A'dam een ontploffing geschiedde terwijl een schilder verf afbrandde, en de man in zijn verbijstering van twee hoog om laag sprong en ernstig werd gewond. De emigratie naar Canada Na Britten vooral Nederlanders Na Engeland heeft Nederland, aldus Reuter, in de eerste zeven maanden van dit jaar de meeste emigranten aan Ca nada geleverd en wel 13.153 tegen 5905 in dezelfde periode van het vorige jaar. Uit Engeland kamen 17-662 emigranten tegen 7-945 in 1950. Vier dagen hebben de politiemannen de Waalsdorpervlakte met hun scho ten onveilig gemaakt. Het ging dan ook om de nationale politiekam- pi oenschappen 1951. De Rijkspolitie- sportvereniging „Luctor" onder scheidde zich niet alleen met het organ', -.eren van dit schuttersfestijn, doch plaatste zich tevens als eerste b(j het ere-korps pistool, waardoor de medaille van de Koningin in de wacht werd gesleept. De politieman nen J. Zoer, G. Plomp en Th. F. Souer „aan schot" ZON EN MAAN Zondag: zon 6.14—18.55; maan op 19.00, onder 7.20. Maandag: zon 6.1618.53; maan op 19.11, onder 8.42. 23 Sept. L.K. TT ET GAAT MET de versterking van -1"1- de eenheid binnen West-Europa vlug èn langzaam. Vlug gaat het, wanneer men in aanmerking neemt hoe langzaam in vroeger eeuw historische verschuivin gen zich voltrokken. Maar het gaat nog altijd langzaam, wanneer men bedenkt dat de veiligheid van West-Europa groter spoed wenselijk maakt. Uit allerlei krijgt men de indruk, dat het nemen van be slissingen hier grote inspanning vergt Dat alles is begrijpelijk. Het sluiten van overeenkomsten als de Westeuropese Unie en het Atlantisch Verdrag is één ding. maar de volgende stap, die naar de practijk, is een andere. Duidelijk blijkt dat bijvoorbeeld bij de kennelijk moei zame besprekingen over het Europese Het is met dat Europese leger een wonderlijk geval. Men heeft maar al te goed begrepen, dat West-Europa, wil het een voldoende afweer vormen tegen be dreiging van buitenaf, ook op het ge bied van de defensie een behoorlijke eenheid aan de dag zal moeten leggen. Doch dit laatste kan West-Europa slechts in die mate, waarin het zelf ook een behoorlijke eenheid is. Juist met betrek king tot de defensie liggen hier aller- hande problemen. Een van de voornaamste problemen is dat van de Duitse herbewapening. Die moet mede dienen ter bescherming van de Europese zaak, waarbij immers ook West-Duitsland als onderdeel van West- Europa maar al te zeer belang heeft. Dooh juist op dit punt van de Duitse herbewapening hebben enkele West europese landen begrijpelijke reserves te overwinnen gekregen. Zij zagen in die Duitse herbewapening nog iets meer dan een bijdrage aan de bescherming van West-Europa; zij zagen er ook een be dreiging van eigen veiligheid in. Geheel begrijpelijk althans wanneer men let op het verleden. VEN ALS nu van Franse zijde op de Westeuropese tafel het plan is gelegd (het plan-Schuman) om de kolen- en staalindustrie van de Westeuropese lan den te maken tot een gemeenschappelijke Westeuropese aangelegenheid, zo ligt daar nu op die Westeurosepe tafel ook een Frans plan (het plan-Pléven) met betrekking tot de Westeuropese defensie. Een belangrijk plan is het. Zoals het plan-Schuman aan de Duitse kolen- en staalindustrie een typische oorlogs industrie, haar gevaarlijk karakter be oogde te ontnemen door haar in te schakelen in die van West-Europa, zo zou men hetzelfde willen bereiken met de in schakeling van West-Duitsland in de Westeuropese verdediging. Intussen hebben de Fransen daarop zelf aanvankelijk nog enige beperkingen willen aanbrengen. Duitsland zou dan in de Westeuropese defensie geen grotere eenheden mogen inbrengen dan gevechts groepen van een 5 6000 man, geen Duitse divisies dus met als noodzakelijke aanhang een Duitse generale staf. In de tweede plaats wilde Frankrijk zelf wat achter de hand houden. Het wenste name lijk zelf niet heel zijn leger in dat ge meenschappelijke Westeuropese leger onder te brengen. Hoe begrijpelijk, historisch bezien, dit standpunt was, al even begrijpelijk was dat Duitsland tegen deze uitwerking be zwaren had. Zo men in Duitsland al aan de verdediging van West-Europa wenst mee te doen. dan toch niet als staat van de tweede rang. Al is over de sedert dien gevoerde besprekingen niet al te veel bekend geworden, het schijnt dat Frankrijk op beide punten over de brug is gekomen, stellig mede op aandrang van Amerika. TNTUSSEN is de kwestie van het Europese leger niet maar een aange legenheid van Frankrijk en Duitsland. Het moge interessant zijn om te zien hoe, ook onder invloed van Amerika, dat nu en dan een duwtje in de rug geeft, ge zocht wordt naar een regeling, die voor deze beide landen niet geheel onaan vaardbaar is, het is echter een aangele genheid voor héél West-Europa, dus ook voor ons. Het plan circuleert nu nog ergens in hogere regionen, maar straks komt het in de nationale kabinetten en daarna ook bij de volksvertegenwoordi gingen. Zo we het al niet waren, kunnen we ons op dèt moment bewust worden, dat het ook 6nze zaak is en dat we er allen zeer na by zyn betrokken. Dan zal tevens blijken, hoe ingrijpend het is. Het gaat om een gemeenschappe lijk leger. Maar dat is weer niet zaak op zichzelf. Hoe gaat het met de verant woordelijkheid voor dat leger? Hoe met de recrutering? Hoe met de betaling ervan? Van de ene vraag komt men op de andere. Al deze vragen hangen hiermee samen, dat over dat Europese leger wordt ge sproken en door de omstandigheden ook wel moet worden gesproken, terwijl de eenheid binnen West-Europa nog een vaag begrip is. Die eenheid krijgt nauwe lijks tijd tot groeien. Echter, misschien zijn deze duwtjes wel noodzakelijk voor haar groei. Het kan ook te lang duren en de veiligheid van Europa duldt nu een maal geen al te lange overpeinzingen. Maar desondanks zijn de moeilijkheden er wel degelijk. (Aduertentie) Speciale aanbieding: MACHINAAL SMYRNA TAFELKLEDEN 140 x 7098.50 100 x 150 69.50 100 x 100 46 M Botermarkt 23 Telefoon 20854 Iets koeler Tot morgenavond ver- wacht De Bilt: Aanvankelijk J&Tll zwaar bewolkt met regen en krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuidwest. \i r^y* Later wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende buien en krachtige tot matige Westelijke wind. Iets koeler over dag. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1