Jlteuiue £ciiisrl)c GTounmt Productiviteit moet in twee jaar met rond twintig procent omhoog Harder werken, gezonde concurrentie en betere organisatie Wist IJ VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9328 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staat»astfcf| is gftebleoen mgn hert la tcgfjenspoet" Ambonnezen huldigen Willem de Zwijger Zie pag. 2 Minister Albregts sprak voor Kamerleden IN DE KOMENDE twee jaar zal de productiviteit in Nederland met niet minder dan rond 20 pet omhoog moeten gaan. Dit betekent een extra toeneming van meer dan 10 pet, want op 't ogenblik stijgt de productivi teit in twee jaar slechts met ruim 9 pet. Om die extra-prestatie te berei ken, zal de regering een gezonde concurrentie en verbeteringen in de organisatie van de productie moeten bevorderen. Ook bevordering van de beloning naar prestatie is van het grootste belang. Daarbij zal de politiek van loonbeheersing echter niet worden prijsgegeven. Minister A. H. M. Albregts deelde dit gisteren te Hilversum mee tijdens een diner dat fabrikanten aanboden aan de Eerste- en Tweede-Kamerleden die op uitnodiging van de werkgeverscentralen een excursie maken door Nederland. Wanneer men de toekomst van ons volk wil trachten te waarborgen, zal de vermindering van de investeringen bin nen bepaalde grenzen moeten worden gehouden, zei de minister. Een andere mogelijkheid om uit de huidige moeilijk heden te komen is vermindering van 't verbruik. Maar ook hier zijn grenzen. Wanneer we dit overwegen valt aan de noodzaak van verhoging der productie niet te tornen. Meer presteren Bij de huidige nagenoeg volledige arbeidsbezetting komt verhoging van de productie echter neer op: verho ging van de productiviteit (schep pende kracht). Deze oplossing moet voornamelijk worden gezocht in een verbetering van de organisatie op het hele terrein van de productie en in een verhoging van de arbeids- Verdergaande specialisatie, standaar disatie en normalisatie achtte de minis ter een dringende eis. In dit verband noemde hij ook bevordering van een doeltreffende concurrentie en van pres tatie-beloning. Bewijs geleverd In de dertiger jaren heeft het Neder landse bedrijfsleven reeds bewezen wat het kan presteren. Van 1931 tot 1936 steeg de productiviteit met ongeveer 19 pet. Wij zouden beneden de maat blijven wanneer wij thans niet. zfl het in min dere mate, de prestaties zouden kunnen leveren waartoe we wel in staat bleken onder de gesel van werklmjsheid en af- zetcrises, aldus de bewindsman. De minister gaf in voorzichtige be woordingen te kennen dat indien thans de gewenste productiviteitsverhoging niet wordt bereikt, de regering zich zal moeten bezinnen op de vraag of de be scherming die het bedrijfsleven op ver schillende gebieden nog steeds geniet wel verantwoord is. Nieuwe werkgelegenheid Het is duidelijk dat het tot stand ko men van een grotere efficiëncy in de productie kan betekenen dat werkkrach ten worden uitgeschakeld. De regering zal trachten deze uitschakeling op te vangen door het scheppen van nieuwe ■kgelegenheid. De richtlijnen die mi nister Albregts hiervoor heeft uitgestip peld, zullen binnenkort nader worden toegelicht. Het streven naar productiviteitsver hoging hangt ten nauwste samen met de plannen van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking te Pa rijs om de productie in heel Europa in de komende vijf jaar te verhogen met 25 :t, zei de minister. Eer minister Albregts zijn rede uit sprak, hadden de Kamerleden gisteren nog een bezoek gebracht aan de Holland- aad- en kabelfabriek Draka, Hol- landia Kattenburg, Werkspoor, Van Houten, Philips Telecommunicatle-indus- ?n de Ver. Ned. Tapijtfabrieken in het Gooi. De voorzitter van de Tweede Kamer bood tijdens het diner in Hilversum zijn collega van de Eerste Kamer, mr Jonk- i, namens de deelnemers aan de ex- ;ie een boek aan omdat hij gisteren zijn zestigste verjaardag vierde. Staats secretaris Van Rhijn deelde mee dat de operatie van minister Joekes deze dag had plaats gehad en goed was verlopen. Voorts spraken nog de heren mr F. de Graaff en L. van Heyst, resp. voorzitter het Centraal Sociaal Werkgevers verbond en van het Kath. Verbond van Werkgeversverenigingen. Kogels vlogen rond Man schoot met stengun in zijn eigen huis Gasteravond werd de politie door be woners van de Korte Begijnenstraat in Haarlem gewaarschuwd dat in een wo ning aan die straat geschoten werd. Het bleek dat de 30-jarige bewoner van dat huis bezig was salvo's te lossen uit een stengun. De politie kon aanvankelijk niet tot de man doordringen wegens het gevaar van de rondvliegende kogels. Ten slotte waag den tien agenten en rechercheurs het. Zy wisten de man te overmeesteren, doch eerst nadat deze een der politiemannen met een kris in het dijbeen had gestoken. De man bleek ernstig overspannen te zijn. Wegens een verwonding aan de schouder is hij in het ziekenhuis opge- noen. Het was in de buurt bekend dat de man sinds enige tyd abnormaal was. Truman weerlegt „praatjes" Acheson blijft, zolang ik president ben Van verzwakking der positie van Dean Acheson, na het aftreden van Marshall, is geen sprake. Van een dergelijk „loos alarm" hebben wij gister enopzettelijk geen melding gemaakt. Een kind kon nagaan, dat dit geruchten waren, spreid door politieke en persoonlijke genstanders I Acheson. Presi dent Truman J heeft dit soort i politieke klets- j praatjes in een: de kop inge drukt. Op zijn wekelijkse pers conferentie ver- klaarde hij, kort bondig: „Zo- I lang ik Presi dent zal zijn blijft Dean Acheson minis- van Buit. Zaken." Eerst als de republikeinen aan de macht zouden komen, zou di natuurlijk anders worden. De wereld heeft geen behoefte aan onnodige poli tieke onrust en Marshall zelf, de arbeid zame, heeft eindelijk wel eens rust dig. De Daily Express bracht gisteren het verhaal van de20 jaar uitge stelde „wittebroodsweken" van het echt paar Marshall. Zulks duidt op zijn, vrij- Bereisde Roel Josjida Heus, ze vinden ons zo kwaad nog niet I Bereisde Roel, namelijk de Japanse premier Josjida, is met zijn staf ie Tokio teruggekeerd. Wat zei nu die olijke Josjida? In San Francisco was het nog zo gek niet. Heus, de gevoe lens van diverse landen jegens Japan zijn veel beter dan de Japanners den ken. Kom, laat ons dit mooie vertrou wen niet beschamenetc. etc. Helaas, als Josjida een duikje durfde nemen in het politieke onderbewust zijn van vele gedupeerde Nederlan ders en Indonesiërs, zou hij tot een andere ontdekking komen. Maar zei niet Multatuli reeds: „Deze tirade is me ontsnapt!" Hij weet toch wel, dat Italië, Duitsland, en Japan hun evo luties op het slappe koord weer mo gen vertonen, alleen om reden, dat Amerika zulks noodzakelijk acht in de strijd tegen de Russische aggressie. Bij De Stompe Toren te Spaarn- woude zijn scherven van Bataafs-Fries aardewerk uit de eerste eeuwen na Christus gevonden Waf fe Washington weid uitgebloed Accoord over Duitse bijdrage in Europees leger In ruil krijgt Michel de souvereiniteit terug, mits hij geen rare sprongen doet TE WASHINGTON werd door de „Grote Drie" definitieve overeenstem ming bereikt over de bepalingen van het vredescontract, waarbij West Duitsland zal worden opgenomen in het defensiestelsel der Westelijke wereld. De drie ministers, Acheson, Morrison en Schuman kwamen dus tot een belangrijk accoord. Morrison heeft zijn bezwaren tegen het Franse voorstel inzake het Europese leger laten varen. De Amerikaanse, Britse en Franse Hoge Commissarissen gaan nu met de West Duitse regering de on derhandelingen voortzetten. De voorgestelde regeling met Bonn be treft: 1. Algehele onafhankelijkheid der West-Duitse regering in de buitenlandse politiek en binnenlandse aangelegenhe den. 2. Afschaffing van de huidige Hoge. Commissie der drie Westelijke mogend heden, waarbij deze vervangen wordt door ambassadeurs. 3. Wijziging van de status der bezettingstroepen in defensie strijdkrachten. Een officieel communi qué volgt nog vandaag. Toch willen de Westelijke „Grote Drie" enige bevoegd heden behouden. Michel moest eens te hard van stapel lopen! Tot deze reserve behoort: Het recht der „Grote Drie" om zich in Duitse aan gelegenheden te mengen, indien het communisme de West-Duitse republiek dreigt omver te werpen, hetzij door een binnenlandse staatsgreep, hetzij door aggressie van buitenaf. Over Oostenryk, Italië en Spanje werd te Washington ook gesproken, maar besluiten zijn niet be kend gemaakt. De Centraal Bond voor Inwendige zending en Christelijk Maatschappe lijk werk herdacht gisteren in de Nieuwe kerk op de Dam in Amster dam z'n 50-jarig bestaan. H. M. de Koningin woonde deze dienst bij. Burgerluchtvaart in dienst van 't leger Amerikaanse militaire en burgerlijke functionarissen hebben overeenstem ming bereikt over de omvang van een vloot viermotorige vliegtuigen van de burgerluchtvaart, die in geval van oor log aan de strijdkrachten zou worden overgedragen. Dit is bekend gemaakt in een rapport op luchtvaartgebied die door de Natonale Veiligheidsraad wa ren aangewezen. Hoeveel vliegtuigen het hier betreft, wordt niet in het rap port vermeld. Er is een regeling ont worpen voor het binnen 48 uur overal ter wereld voor militair gebruik gereed maken van de bedoelde vloot- Boulevard der Belasting betalers Aardige invallen in de politiek die nen-op prijs gesteld. Overal ter we reld wordt geklaagd over hoge belas tingen. Overal ter wereld vindt men, dat de belastinggelden niet goed be steed worden. Overal ter wereld weet de „politieke Elias"het beter! Maar wat zegt U van de vol gende vondst? Een senator uit Boston wil een nieuwe weg de naam geven „Boulevard der Belastingbetalers'. Zulks natuurlijk U hebt het wel begrepen uit pure erkentelijkheid voor degenen, die het aanleggen van dit soort verkeerswegen mogelijk ma ken. Laten de heeren Lietinck en Wemmers ook eens met elkaar pra ten. Wrak van de Gneisenau omhoog gehaald Het wrak van het bekende, voormalige Duitse slagschip Gneisenau, dat in de laatste dagen van de oorlog door de Duitsers aan de ingang van de Poolse haven Gdynia tot zinken werd gebracht, is thans omhoog gehaald. De 20.000 ton schroot zullen dienen voor de economie van het „vreedzame" Polen. De 77 naar de Tsjechische heilstaat terug De 77 reizigers van de Tsjechoslowaak- se trein, die over de Duitse grens kwam, hebben niet om asylrecht verzocht. (AFP ï.oemt 77, Reuter 86 reizigers). Zij1 zijn op de terugweg naar Tsjechoslowakije. De overige 31 inzittenden zullen in West- Duitslandi blijven. De overdracht der terugkerenden aan de grens geschiedde zonder incidenten. Verhouding Italië-Tsjechoslowakije steeds slechter Italië gaat zijn consulaat in Bratislava (Tsjechoslowakije) sluiten. Te zelfdertijd verzoekt het de Tsjechische regering tot sluiting van het consulaat in Milaan over te gaan. Dit is het resultaat van een lange reeks beledigende maatregelen der Tsjechische autoriteiten gericht tegen Italië. wu herinneren eraan, dat morgen di bijeenkomst van de Atlantische Raad t< Ottawa begint. Aan de vooravond hier van heeft Canada, by monde van minis ter Pearson verklaard, dat het verband tussen bewapening en economie een hoofdpunten zal vormen. Inflatie is meljjk voor de Westerse mogendheden even gevaarlijk als vijandelijke lucht aanvallen. Het enige feit, dat uit de con ferentie te Ottawa zal voortvloeien, zal, aldus Pearson, het toelaten van Grieken land en Turkije tot het Atlantisch Pact zijn. Het oordeel van Pearson inzake het gevaar van inflatie wordt gesteund door zijn Britse collega Gaitskell, die hier dezer dagen nog op gewezen heeft. Daders roofoverval weduwe in Den Ham gevonden De daders van de vorige week ge pleegde roofoverval op de 79-jarige al leenwonende weduwe Kruithof aan de Geerdjjk in Den Ham zijn opgespoord. Het zijn de 20-jarige landarbeider A. H. uit Den Ham en de 18-jarige wever H. H. uit Vroomshoop; beiden hebben een bekentenis afgelegd. Twee mariniers overvielen winkelier en zijn vrouw Twee mariniers (17 en 19 jaar oud), die bij de Zuilense winkelier J. van M, een pakje sigaretten hadden gekocht, kwamen even later terug en zeiden dat het pakje niet deugde. Onverhoeds len zij de heer M. aan. Hem werd met een mes een ernstige hoofdwonde toege bracht. Ook M.'s invalide vrouw werd tegen de grond geslagen. De namen de benen toen er een dame op het gegil afkwam, den op aanwijzing van een paar jongens nog geen uur later gearresteerd. Manus Oly zal in Zutphen terechtstaan De bekende Amsterdamse in- en uit breker Manus Oly zal op Vrijdag 21 Sep tember voor de rechtbank in Zutphen terechtstaan. Kindje in put bij de keuken gestikt De anderhalfjarige Cokkie Öemmers, wonende in de Pieter Kiesstraat te Haarlem, is gistermiddag in een afvoer- putje bij de keuken tereoht gekomen en gestikt. Britse maatregelen tegen Perzië Vrachtvervoer door schepen stopgezet Engeland heeft alle Britse schepen verboden, vrachten van welke aard ook, Perzië te vervoeren. Schepen, die lde schaarse materialen aan boord hebben, met bestemming Perzië, moeten van koers veranderen. De rege ring te Teheran zal schadeloos gesteld worden voor die verschepingen, welke reeds betaald zijn. Vrachten, hierdoor onmiddellijk beïnvloed, zijn: suiker, spoorrails en dwarsliggers Deze goe deren zullen in de dichtstbijzijnde ha vens worden gelost- Door deze maat regel worden concessies ten aanziet van de regering van Teheran geannu leerd. Ook de Sjah heeft het ultimatum aan Engeland goedgkeurd Reuter maakt melding van geruchten, als zou de op positie tegen premier Mossadeq toene men De ex-premier Sayed Zia Tabata- bai. pro-Brits gezind, is weer in do politieke arena getreden In de Natio nale Vergadering beschikt hy ove aanhangers Hij is leider- van de „Partij van de Nationale Wil" Fietser verdronken, motor rijder verongelukt De 42-jarige M. C. Maasakkers uit Geldrop is gisteravond, vermoedelijk door de duisternis misleid, in het Eind-hovens kanaal gereden en ver dronken. 7n Mallum bij Eibergen is gisteren de 47-jarige schilder J. B. C. Willemsen uit Eibergen op zijn motor in een smalle bocht verongelukt en gedood. Hij is waarschijnlijk geslipt en met zijn hoofd tegen een boom tereoht gekomen. Het 2-j zoontje van de familie Kruft uit de Schoolstraat te Mussel- kanaal dronk uit een fles met benzine en werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis gebracht- Een lange karavaan van honder den Nederlandse militaire wagens trok gisteren de Duitse grens over op weg naar de grote internatio nale oefeningen in Duitsland, waar aan 60.000 militairen deelnemen. Op het eerste voertuig, in het midden uw verslaggever. Natuur lijk ook in wapenrok. Bommenwerpers gaan zonder piloten de lucht in Steeds fantastischer wapens In October zal op het proefterrein voor geleide raket-projectielen te Co coa in Florida het eerste eskader draadloos bestuurde bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht wor den gestationneerd. De luchtmacht maakte bekend dat men voorlopig ge bruik zal maken van de B-61 „Mata dor" bommenwerpers, die zijn uitgerust met apparaten ter vervanging van de bemanning. De B-61 wordt beschreven als een ver kleinde uitgave van de B-51 bommen werper, met slechts één straalmotor en pylvleugels. Waarschijnlijk zal dit toe stel eveneens de geheime atoomwapens welke kortgeleden in het Congres wer den aangekondigd, kunnen vervoeren. De B-61 is het eerste pilootloze vlieg tuig der Amerikaanse luchtmacht. De toestellen worden vanaf de grond ge lanceerd en vanuit 'n begeleidend vlieg tuig of vanaf de grond door middel van radio en radar naar hun doelen gediri geerd. Er is geen ruimte voor een piloot aan boord van deze toestellen, die door de Glen Martin-vliegtuigfabrieken in massa-productie worden vervaardigd. Kolonel Valk sous-chef generale staf De kolonel C. J. Valk, die m. i. v. 1 September jl. eervol ontheven is van zijn functie als militair attaché by het hoge commissariaat in Indonesië. zal de functie van sous-chef van de gene rale staf gaan vervullen, zo verneemt het A.NP. In deze functie zal hy de generaal- majoor J. G. Warringa opvolgen. Deze aanvaardt met ingang van 1 November a.s. het bevel over de 3e divisie. Drastische maatregelen Geen Tsjechische vliegers meer boven West-Duitsland Air France staakt haar dienst op Praag, nadat enkele Fransen waren gearresteerd ■pjE GEALLIEERDE HOGE COMMISSIE heeft alle vluchten van Tsje- -L' choslowaakse vliegtuigen boven West Duitsland verboden. Althans tot nader order. Zulks werd door een woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissie te Frankfort verklaard. Deze maatregel is reeds met in gang van Dinsdagnacht in werking getreden. De Air France heeft haar dienst op Praag gestaakt. Reeds verleden jaar verbood de Amerik. Hoge Commissie geregelde dien sten van Tsjechoslo waakse lijnvliegtui- gen tussen Praag en Rome en tussen Praag en Zuerich, via de Amerikaanse zone. Toen werd als reden voor deze maatregel opgegeven, dat Tsjechische vliegtuigen tóch speciale vluchten boven de Amerikaanse zone maakten, waar voor geen toestemming was verleend. De laatste maanden hadden de Tsjechen zeven geregelde wekelijkse diensten via West-Duitsland onderhouden, waarvan drie op Parijs, twee op Brussel en twee op Amsterdam, aldus het betreffen de Reuterbericht. Bovendien heeft nu de Air France op aanraden van de Franse regering haar diensten op Praag gestaakt, nadat, aldus het Franse min. van Buit. Zaken, een aantal Fransen in deze stad gearresteerd v)aren. Blijkbaar om incidenten en re presailles tegen personeel of machines van de Air France te voorkomen, heeft Strawinsky Het zijn De wereldberoem de componist Igor Strawinsky nam in Venetië daverende ovaties in ontvangst nadat daar de we reldpremière was gegeven van zijn opera „The Rake's Progress". In dit werk van de ver maarde kunstenaar wordt de levens loop van een losbol verhaald; iemand, wiens benen de weelde van veel geld en bezit niet kunnen verdragen en die tenslotte in hei spinhuis terecht komt. Het opera huis in Venetië, waar de artisten van La Scala in Milaan zijn stuk opvoerden, was uiteraard geheel uitverkocht en aan het einde werden Strawinsky's vereerders het niet moede, om de groterkunstenuar toe te juichen. losbolspelen DAT B. en W. van Leeuwarden voor stellen een 4 pets obligatielening van f 3 millioen voor de woningbouw aan te gaan waarvoor evenals in enkele an dere plaatsen een ernstig beroep op de bevolking wordt gedaan. DAT bij de landelijke kampioen schappen voor politiehonden te Drie bergen de honden van A. Bakker te Haarlem en G. Verschuren uit Valkens- waard resp. kampioen van de jonge en oudere honden werden. DAT 34 Ned. uitgevers met een ge zamenlijke inzending, verzorgd door de ftichting Grafisch Boekencentrum, deelnemen aan de internationale boe kenmarkt te Frankfort a- d. Main (tot Dinsdag a.s.). DAT gisteren op de Airlkadag van de Utrechtse Jaarbeurs om. werd gesproken door de Zuidafr. ambassadeur Bosman, de Egyptisohe gezant Sadek Paoha en de Belg. ambassadesecr. J. Smets (namens de verhinderde Belg. ambassadeur) en ook de Luxemburgse gezant Collart aan wezig was. DAT een fabrikant in Landsmeer voor een Britse maatschappij een op de Jaar beurs tentoongestelde sproeimachine zal leveren (capaciteit 20 ha per uur) voor de sprinkhanenbestrijding in O.-Afrika. DAT de eieren op de markt in Bar- neveld gisteren f 15,75f 16 (vorige week f 16f 16,40) per honderd op brachten. DAT P. J. S. uit Leende (N.-B) depóthouder van een meelfabriek te Sas van Gent, wegens verduistering is gearresteerd. DAT de commandant zeemacht Ne derland, schout bij nacht C. W. Slot. in Den Helder 52 adelborsten heeft be ëindigd in aanwezigheid van staats secretaris Moorman. DAT estafettelopers langs de weg van de 30ste Amerikaanse divisie het be vrijdingsvuur uit Normandië hebben overgebracht naar Maastricht. DAT tegen de 25-j. A. F. de B. te Assendelft, die na het drinken van plm. 17 glazen bier in een gestolen auto stapte en daar mee de dood van S. Rumping te Beverwijk veroorzaakte, voor de Haarlemse rechtbank 2 jaar ge vangenisstraf en ontneming van bet rijbewijs voor 5 jaar is geëist. DAT de 31-j. landbouwer A. N. te Vriezenveen en de 46-j. R. K. uit Gramsbergen wegens clandestiene radio-uitzendingen door de Almelose rechtbank tot resp. een maand en een week gevangenisstraf zijn veroordeeld. DAT de nieuwe Heerenbrug over het kanaal SteenwijkGiethoorn thans is geopend zodat de gehele nieuwe weg van Groningen via Steenwij'k naar de N-O. polder nu gereed is. DAT het echtpaar D. H. v. Gool- Vereggen te Dongen (N.-Br.) op 19 September 65 jaar is getrouwd. DAT een deel van de lading hout die door het Noorse stoomschip Elfrida te Zaandam was aangevoerd en in beslag werd genomen, thans is vrijgegeven omdat de Russische afzender eindelijk een deel van de vrachtprijs heeft be taald. DAT H. v. d. Sluis te Den Haag na een kwart eeuw dienst als penning meester van de Bond van Ned. Schil derspatroons is opgevolgd door de Ha genaar M- Dhorat en benoemd is tot erelid. DAT dir J. J. L. v. Rijn te A'dam op het landhuishoudkund-ig congres te Deventer tot erelid is benoemd. Doodgewaande vrouw uit Rusland terug Haar man inmiddels met een ander getrouwd In Klimmen is een eenvoudige mijn werker ten prooi aan grote onzekerheid nu zijn doodgewaande eerste vrouw de drie kinderen uit zijn eerste huwelijk is teruggekomen. De mijnwerker werd in de oorlog naar een concentratiekamp in Duitsland over gebracht. ijn vrouw vertrok met de kinderen naar Lübeck, waar zij familie had. De man werd bevrijd en keerde naar Limburg terug, maar de vrouw werd door de Russen „bevrijd", kwam in Russische kampen terecht en liet niets meer van zich horen. Tot op een morgen het bericht in Klimmen kwam, dat de vrouw in Rusland was overleden. De mijnwerker leerde een jonge weduwe kennen en huwde haar. Zijn tweede vrouw schonk hem twee kinderen. Eergisteren, zo meldt het Alg. Dbl., kwam echter zijn eerste vrouw in Klim men terug, met de kinderen. De mijn werker logeert nu, uit respect voor de eerste vrouw en om de tweede niet te kwetsen, voorlopig bij zyn broer. De A'damse antiquair M. Mossel, sinds 1911 bestuurslid van de Ver. van handelaren in oude kunst, is, 65 j. oud, in de hoofdstad overleden. de vluchten stopgezet. Het laatste Tsjechische vliegtuig, dat de dienst met sterdam onderhield, is gisteren op Schiphol normaal naar Praag terug gekeerd. De vlucht van het K.L.M.-toe- stel, dat Zaterdag volgens dienstregeling naar Praag zal vertrekken, zou gewoon doorgaan. Moord op grijsaard 10 jaar geëist Daders hadden nog meer „doods- candidaten" op 't lijstje Tien jaar gevangenisstraf werd giste ren voor de Bossche rechtbank geëist tegen de 24-jarige landbouwer W. v. d. S. te Werkendam, die de 79-jarige land bouwer Hannes Mol in de nacht van 4 op 5 December jl. in de stal van diens boerderij te Dussen (N.-B.) met een stuk ijzer heeft gedood en beroofd van een portefeuille met ƒ7.000. In de avond van 4 December zou V. d. G., een gevaarlijke psychopaat, hem een eind naar de boerderij hebben ver gezeld. De landbouwer kreeg een stuk ijzer mee plus de beste wensen van de psychopaat. Voor de rechtbank werd thans voor V. d. G. ontslag van rechtsvervolging en opneming in een krankzinnigengesticht gevraagd. Drie jaar werd geëist tegen de chauffeur F. J, v. d. S., die inlichtin gen aan de moordenaar heeft verstrekt. De drie hebben na hun arrestatie be kend dat zij nog meer „doodscandidaten" op een lijstje hadden staan. Da Costa Gomez op weg naar Nederland Dr M. F. Da Costa Gomez en dr Ch. W. de la Trye Ellis zijn gisteren met de K.L-M. van Willemstad naar Nederland vertrokken. Zij zouden vijf tót tien dagen wegblijven. „Hijskraan-automaat" ook een hazardspel Honderd gulden boete is gisteren voor het Hof in Leeuwarden geëist tegen de door de rechtbank vrijgesproken Purme- render kermis-exploitant Pieter W.. die vorig jaar op de Leeuwarder kermis een „hijskraan-automaat" had laten werken. Het spel was in beslag genomen en zo wel de officier van Justitie als de proc.- generaal waren van mening dat hier sprake was van hazard. WEERBERICHT Latei toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de avond en nacht weinig bewolking met zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. Morgen overdag toenemen de bewolking met later kans op enige regen en ge leidelijk aanwakkerende Zuidelijke wind. Weyiig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 6.1218.58; maan op 18.49, onder 5.57. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1