Jlieume feiltsrlje GTourant Generaal Marshall is afgetreden minister van Defensie Zijn opvolger Lovett handhaaft als dezelfde politiek Wist U Nederl. troepen vanmorgen over Duitse grens Cultureel contact DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twe© en dertïg«t® Jaargang N© 9327 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$taatuasücb Is gljebleoen tnyn hert in tegfjenspcct* Particuliere ondernemer heeft eigen opdracht Zie pag. 2 Rust na een roemrijke carrière GENERAAL GEORGE MARSHALL is afgetreden als minister van Defen sie en zal worden opgevolgd door de huidige onder-minister Robert 'Lovett. Marshall, die 70 jaar oud is, werd precies een jaar geleden be- noemd tot Amerika's minister van Defensie. Zoals gisteren in een deel onzer edities nog vermeld, gaat hij heen „wegens zeer persoonlijke rede- nen." President Truman heeft het ontslag van Marshall, dat onmiddellijk van kracht is, met grote tegenzin aanvaard. De president benoemde William Foster, administrateur van de E.C.A., als opvolger van Lovett. .Richard Bissell jr, plaatsvervanger van Foster, wordt wnd. hoofd van de E.C.A. Er valt geen koerswijziging in de Amerikaanse buitenlandse poli tiek te verwachten. Evenmin zal het aftreden van Marshall van invloed zijn op het gestabiliseerde Europese herstelprogramma. I In alle hoofdsteden van Europa wordt I tijdens de het besluit van Marshall diep betreurd. werkzaam Zulks klemt te meer, daar er belangrijke beslissingen op internationaal, militair gebied genomen moeten worden. J Kort vóór de bekendmaking van het Witte Huis, ontbood Marshall de verslag gevers op zijn bureau en vertelde hun: „Mijn ontslag als minister van Defensie De nieuwe minister van defensie der Verenigde StatenRobert Lovett, die generaal Marshali's opvolger en tevens een goede vriend van hem Js. wordt vanmorgen (gisteren) om 11 uur, zijnde 16 uur Ned. tijd, van kracht". Hij legde er de nadruk op, dat zulks ge- sohiedde wegens zeer persoonlijke rede nen. Een adjudant zei later, dat dit niet 'betekende, dat zijn gezondheid van door slaggevende betekenis was geweest. Toen Marshall de functie van minister van Defensie aanvaardde, gebeurde dit op voorwaarde, dat hij slechts tot 30 Juni zou aanblijven. Deze termijn overschreed hij, aangezien er vele belangrijke mili taire wetsontwerpen in behandeling waren. Wat Marshall over wiens tekenis als generaal en staatsman elders in dit nummer een beschouwing wordt gegeven nu verder gaat doen, wel op een desbetreffende vraag, gaf hij zelf het volgende antwoord: „Nu kan ik gaan zitten nadenken en de kranten lezen mij afvragen, wat zij (de anderen regeringsdienst) van plan zijn". Hij verklaarde, dat op het ministerie van Defensie de meest doeltreffend wer kende groep aanwezig was. Overigens sloot Marshall de mogelijkheid niet dat Truman hem nogmaals „in harnas'' zou roepen, mocht ooit de nood aan de man komen. In de brief, waarin Truman het ontslag van Marshall vaardt, brengt deze hulde aan de grote generaal, die „een man was, die vooi land meer verdiensten heeft gehad dan wie ook". Zijn opvolger Lovett Robert Lovett, de nieuwe Amerik. n van Defensie, heeft de naam spoedig zonder drukte, vele dingen gedaan weten te krijgen. Hij verwierf die reputatie Minister Mansholt: Garantieprijs van melk niet omhoog „Loonsverhoging wordt vergoed door vleesprijzen" 1 ae kostprijs dan tien jaar, dat hij als assistent-secre de luchtmaoht, als onder-minister m Buit. Zaken en als onder-minister m Defensie. Tussen de verschillende regeringsfunc- es in, was hij verbonden aan een groot bankiershuis te New York. Hij heeft steeds zeer nauw met Marshall samen gewerkt. Ook hij heeft een uiterst kraoh- houding tegenover de Russen aange nomen. De nieuwe functie betekent een verjaardagsgeschenk, want Lovett wordt morgen 56 jaar. Vermelden wij nog, dat Lovett getrouwd is; hij heeft een dochter. Raadsleden moesten pootje-baden rEN hevige wolkbreuk die zich gisteravond boven Goes ontlastte, heeft vele gemeenteraadsleden ver rast. Voor het stadhuis op de Grote Markt stond minstens twintig centi meter water. Het was voor; de raads leden onmogelijk om op tijd te komen voor de raadszitting. Maar ten slotte vermanden velen zich, trokken op het droge deel van de Markt schoenen en sokken uit en waadden door het water naar het stadhuis. Verschillende stadsdelen in Goes kwamen onder water te staan in het halfuur tijds dat de regen neersloeg. Vele kelders liepen onder, maar zelfs in de kamers van sommige huizen stond het water 30 centimeter hoog. De schade die de bevolking heeft ge leden, is niet gering. In het tehuis voor ouden van dagen stroomden de kelders onder water, waarin zich de archieven bevinden van het Ziekenhuis, waartoe dat te huis behoort. De brandweer moest het daar wegpompen. De feesten van de Goese licht- en bloemenweek vielen in het water: het hele Marktplein was één meer. Door rioleringswerkzaamheden kon den de watermassa's niet worden ver werkt. Dat maakte de watersnood on vermijdelijk. Drama in vergaderzaal te Brussel Een Belgische professor trok plotseling twee revolvers Doodde één Statenlid, verwondde twee anderen en schoot daarna zichzelf dood Met twee revolvers vurend heeft de tot Belg genaturaliseerde Rus, profes sor Tchetceroukine, gisteren uit wraak te Brussel tijdens een vergadering van de Provinciale Staten van Brabant, een moordaanslag gepleegd op de leden van dit college- Eén van hen, de heer Stercks, werd' gedood en' twee anderen,- de heren Van Laer en Erbrand, ernstig gewond. In totaal richtte de oud-Rus 28 schoten naar de heren achter de groene tafel, waarna hij, nog voor dat de parketwacht kon ingrijpen, zichzelf een kogel door het hoofd joeg. Het drama, dat terecht enorme opschud ding in de Belgisohe hoofdstad teweeg bracht, vond zijn oorsprong in het feit, dat tegen professor Tchetceroukine we gens tuchteloosheid een voorstel tot af zetting was ingediend als hoogleraar het provinciaal centrum voor on derwijs en onderzoek, der voedselindu strieën, Gisteren verdedigde de professor, bij gestaan door twee advocaten, zich voor dp Provinciale Staten. Na zijn uitleg zei hij tot de heer Sterck: ,.Ik geef u vijf seconden om uw beslissing in te trekken". Toen deze hierna aan de gouverneur verklaarde „Ik trek niets ln", zei Tchetceroukine: ,,Ik heb on; weerlegbare documenten, ik zal ze i tonen". Op dat moment haalde hij blik- Achtergrond van moord in de cel te Utrecht Plaatsgebrek in psychiatrische observatiekliniek De stijging v die een gevolg is verhoging wordt ning van-het Landbouw-Economisch In stituut opgevangen door een kostprijs verlaging die voortvloeit uit de stijging van de vleesprijzen. Voor een tussen tijdse herziening van de garantieprijs voor melk bestaat dan ook geen aanlei ding, zo heeft minister Mansholt op kchriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Vondeling (Arb.) geantwoord. Zoals men weet, had de Stichting de Landbouw meegedeeld, dat zij in het algemeen afstand deed van haar eis tot doorberekening van de loonsverhoging, maar een uitzondering wilde maken voor de melkprijs omdat deze reeds op een te laag peil was vastgesteld. Slechts 1 vrouw en 1 man bedwongen Het Kanaal De Brit Tom Blower is in 18 uur en 42 min. van Engeland naar Frankrijk gezwommen. Zijn voornemen om ook nog terug te zwemmen, moest hij na 5 uur opgeven. De Duitser Ernst Strobel, die gisteren eveneens een Kanaalpoging on dernam, moest op 10 km van de Franse kust in zijn volgboot klimmen. Zoals wij gisteren in een deel onzer edities meldden, is de Amerikaanse typiste Florence Chadwick, daags voor de pogingen van deze zwemmers als eer ste vrouw van Engeland naar Frankrijk overgezwommen. De Argentijn Alber- tondo, die enige uren na haar was Start, moest het zwemmen staken. De vermoedelijke dader van de moord op een gedetineerde in het huis van be waring te Utrecht was een mede-gede tineerde die wegens plaatsgebrek niet dadelijk in de psychiatrische observatie kliniek kon worden opgenomen en daar om tijdelijk in een cel van het huis van bewaring werd geplaatst in gezelschap van het slachtoffer. Tussen beide m; nen is nooit onenigheid geconstateerd ook in de nacht van de misdaad is geen bijzonder gerucht uit hun cel vernomen. Aangenomen moet worden dat mede door hartzwakte en hoge bloeddruk •het reeds bejaarde slachtoffer de dood vrij spoedig is ingetreden. Dit heeft mi nister Mulderije geantwoord op sehrif- melk1 lelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de jemgste loons-1 Jkvr.Wttewaall van Stoetwegen (C.H.) olgens een bereke- De gedetineerden worden zoveel - - -- gelijk afzonderlijk of anders met drie tegelijk in één cel ondergebracht. Door dat veel cellen te klein voor drie ijn, moeten noodgedwongen wel twee gedetineerden in één cel worden opgesloten, aldus de minister. Koningin bij feest van Centraal Bond H.M. de Koningin was vanmiddag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam aai zig bij de herdenkingsbijeenkomst het 50-jarig bestaan van de Centraal Bond voor Inwendige Zending en Chris telijk maatschappelijk werk. Een Vi sprekers was minister Mulderije. In melkfabriek sprong ketel één dode Een arbeider werd dodelijk en ander zeer ernstig gewond toen gister middag in de Goudse melkinrichting te Gouda een afsluitdeur van een onder druk staande steriliseerketel wegsloeg- De 36-jarige E. van der Vliet werd een arm van het lichaam geslagen. Hij is in de loop van de avond overleden. De arbeider A- de Joode werd bedolven onder een massa kokend water en scherven van honderden flessen, die naar buiten werden geperst. Hij kreeg ernstige brandwonden. semsnel uit elke zijzak van zijn col bertje een revolver, waarmee hij op de niets vermoedende leden van het college begon te vuren. De heer Sterck, die gedood werd, was onderdirecteur van voornoemd centrum. Van Laer dl-|traal geregeld wil recteur en de heer Erbrand directeur „Wat blijft Bittere, maar ware woorden van een Nederlandse professor Bij onthulling van een monument te Wageningen NOG VOOR ER ERGENS anders sprake was van de oprichting van oor logsmonumenten, was men in Wageningen bezig. Maar op de lande lijke lijst van toekomstige officiële monumenten kwam deze gemeente niet voor. Na Wagenings protest werd er een Capitulatiemonument op de lijst geschreven, onder mededeling vele malen herhaald dat het een be scheiden monument, zou worden. Daarna werden nog vele hindernissen genomen; er is risico gelopen om de vertraging niet te vergroten. Nu, na zes jaar, is het zover dat hfit monument kan worden onthuld. bod van de Allerhoogste en die dat doet uit liefde voor z\jn medemens? Meer en Deze bittere woorden sprak prof. dr J. C. Tendeloo, voorzitter van het comité tot oprichting van het monu ment, vanmiddag alvorens hij Prins Bernhard uitnodigde het gedenkteken werk van Han Richters) te onthul len. Prof. Tendeloo zei te moeten beken nen dat de animo waarmee de actie was begonnen, door alles wat het comité in de weg is gelegd, danige klappen heeft gekregen. „Worden wij hier niet gecon fronteerd met een symptoom van het fatum der democratie, die geen demo cratie meer kan zijn als zij alles cen- aldus spreker, de persoonlijke het- technisch onderwijs der pro-1 mens? Waar is d<*. vrije mens nog te vin- vincie Brabant. |den, die nog kan handelen naar het ge- meer worden personen en zaken ge klemd tussen voorschriften en afspraken, die een waar labyrinth vormen, waar niets en niemand ongeschonden uit kan komen. „Het is nodig", aldus prof. Ten deloo, „gezamenlijk te komen tot een bevrijding van de materiële en geeste lijke last waaronder de meesten onzer gebukt gaan." Affray werd met televisie opgespoord De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat gebruik gemaakt televisie bij de opsporing van de Britse duikboot Affray, die in het begin het jaar door een defect van het verapparaat met 75 man in het Kanaal is gezonken. Men gelooft, dat dit de eerste keer is. dat met televisie onder water is gewerkt. In Juni werden op het televisiescherm aan boord van het bergingsvaartuig wrakstukken van de Affray gezien. Het hoogtepunt was het moment, waarop de naam van het schip werd waargenomen. Twee uur later waren duikers in staat, de gezonken onderzeeboot te identifi- it is de Tsjechische trein, die dezer dagen met gillende stoom fluit door de afsluitbomen aan de Tsjechisch-Duitse grens raasde en tot stilstand kwam in de Ameri kaanse zone, waar de machinist en 26 andere passagiers asyl vroegen. en tachtig inzitttenden wilden echter cm allerlei vaak te res pecteren redenen terug naar hun vaderland. Voor hen staat het sein nog steeds op: ROOD (Telefoio) De Tsjechische „ontvoerden" Amerika fuift op maaltijd en film Wie asyl wenst kan blijven De Amerikanen weten, hoe ze zo'n zaakje moeten opknappen. Natuurlijk kregen de 86 personen, die Dinsdag met de „ontvlucMingstrein" uit Tsje- choslowakije over de Duitse grens kwamen, en naar de heilstaat wilden terugkeren, honger. Wat deden nu de Amerikaanse autoriteiten te Selb aan de Tsjechisch Duitse grens? WeL teneinde hen er van te overtuigen, dat het in de Westerse wereld nog zo kwaad niet is, kregen de vluchtelingen een heer lijk maal voorgezet, samengesteld uit de Inhoud van Amerikaanse legerrant- Voorts wierp een Amerikaans vlieg tuig het leek wel Sinterklaas meer dan duizend sigaretten uit En de Tsjechoslo waken werden in aanra king gebracht met de democratische cultuur, want er werden films over het leven in het Westen vertoond. Tsje- choslowakye heeft thans officieel ver zocht de trein terug te zenden. De Amerik. autoriteiten hebben echter bekend gemaakt, dat de Tsjechoslowa- ken, die zulks wensen, asyl kunnen ver krijgen. Reuter voegt hier nog aan toe, dat de 27 personen, die persé niet terug willen., niets anders bij zich hadden dan hun kleren. De IJmuidense trawler „Maria van Hattum" is tijdens een dikke mist in aan varing gekomen met een Duitse vissersboot, toen het scheepje op weg was naar de haringvisserij. De „Maria van Hattum" werd zo erg beschadigd, dat deze trawler de steven moest wenden en zo spoedig mogelijk terug moest keren naar IJmuiden. Het gat in de voorsteven was n:l. groot genoeg om er kiekeboe door te spelen Perzisch ultimatum verzonden Grady verlaat Teheran Eindelijk is het Perzische ultimatum laar Washington gezonden, teneinde iaar Londen te worden doorgestuurd. Averell Harriman kan er dus eerst ken nis van nemen. Zoals reeds vroeger ver meld, wordt in het ultimatum geëist, dat Engeland de oliebesprekingen binnen 15 dagen hervat. Zo niet, dan zullen de ver blijfsvergunningen van het Britse per soneel te Abadan worden ingetrokken. Premier Mossadeq heeft het ultimatum dus verzonden, hoewel de oppositie de zitting van het parlement, waarop een stemming over zijn politiek zou worden gehouden, had geboycot. De Senaat heeft de premier echter zijn vertrouwen wèl geschonoken voor het ultimatum. Ver melden wij nog, dat Henry Grady is af getreden als Amerikaans ambassadeur in Perzië. Zijn opvolger is Henderson, thans ambassadeur in India. Ambonnese gevangenen Dezer dagen zijn 97 leden van de krijgsmacht der republiek Zuid-Moluk- ken als gevangenen overgebracht Noesa Kembangan. DAT de commandant van het Kon- Instituut in Den Helder, kapt. ter zee J. K. Muller, weer een aantal adel borsten onder wie verscheidene Indo nesiërs heeft beëdigd. DAT de Belgisohe mevr. M. C- B.-T- uit Klinge, die bij Hulst vier briefjes van f 1 000 over de grens probeerde te smokkelen, door de econ. politierechter te Middelburg tot 1 mnd is veroordeeld met verbeurdverklaring van de f4.000. DAT de bewoners van het Noorden van Goes by de gemeenteraad plannen hebben ingediend om de havenkom van de kade in drie jaar te dempen (kos ten f245.000). DAT de Bussumse koorvereniging Pro Muscia o-l.v. Lex Karsemeijer op 3 November te Leeuwarden, een con cert voor de herbouw van de toren te Jorwerd zal geven. DAT tegen de 61-j. veehouder J. de te Bozum (Fr.) die aan de belas tingdienst f 12 000 te weinig aan inkom sten en f34000 te weinig aan vermo gen had opgegeven, voor de rechtbank te Leeuwarden een maand voorw. en f 10-000 boete is geëist. DAT zich in de verbinding tussenbet Krammer en het Volkerak benoorden Zuid-Vlije een nieuwe vaargeul heeft gevormd die deze week is betond en evenals een vorige „Noordergat" wordt genoemd. DAT mr G. A. W. C. baron van Hemert tot Dingshof uit R'dam, inspecteur het verkeer in Den Haag benoemd i burgemeester van Maarn (U.). DAT zich op Urk binnen een week drie gevallen van kinderverlamming hebben voorgedaan. DAT een Ned.-Zwitserse handels overeenkomst is ondertekend die zal gelden van 1- October a.s. tot 1 October 1952. Mopperende douane bij Nordhom en broodjes met dik boter (Van onze speciale verslaggever) T7ANMORGEN in het morgenlicht zijn de Nederlandse troepen bij Nord- hor'n de Duitse grens overgetrokken. Nederlandse douanemensen con troleerden de nummers van de auto's en de andere spullen en waren onte vreden over het feit, dat zoveel ongecontroleerd mee over de grens kon gaan. In alle Duitse steden en dorpen stonden op de kruispunten Neder landse marechaussees en in de keukens van de café's en de huizen zagen wij verscheidene officieren en manschappen die zich daar stonden te scheren. De Duitsers begrepen niet veel van deze vreedzame invasie. Misschien dach ten zy wel, dat er aan de Elbe iets niet in orde was, want zij meenden dat wij Engelsen waren. Zij weten niet wat wy weten, nl. dat deze oefening is opgezet om na te gaan, of negen maanden op leiding voldoende zijn, om in geallieerd verband te oefenen. De Nederlandse commandant, kolonel Van Griethuyzen, vertelde ons dat het zo realistisch mo gelijk wordt. Er komen zelfs vtffde-co- lonnisten aan te pas. Om op alles voor bereid te zijn, nam m ende dekzeilen van de wagens af en stelde men er lichte mitrailleurs op om een vijand zo vuur te kunnen geven. De commandant van het Nederlandse onderdeel staat onder de bevelen van generaal-majoor Jones van de Engelse pantser divisie. Om u een voorbeeld te geven van wat DAT het 5-j. bestaan van de school reserve-officieren verbindingsdienst Za terdag te Utrecht wordt gevierd met DAT de ministers Rutten en Mulde rije op 15 September te A'dam de eeuw feestviering van de broeders van O-L. Vrouw van, Zeven Smarten („broeders met de blauwe koorden") die zich aan de opvoeding van de jongens wijden, zuilen bijwonen. DAT de A'damse raad een voorstel goedkeurde om de markt-, vent-, staan plaats- en kasdraaiersgelden met ca 15 pet te verhogen. DAT de vergiftiging te Alkmaar die de dood van een jongen ten gevolge had, niet is veroorzaakt door vis zo als men eerst vermoedde, doch de juiste oorzaak nog niet vaststaat. DAT de erewimpel van het Rode Kruis is uitgereikt aan de afd. Gouda, die evenals vorig jaar de beste resul taten van het land heeft geboekt. er allemaal nodig is, kan dienen dat per dag negen drietonners met chocomel er andere dranken uit het vaderland ko men. De 20ste en 21ste verwacht mer generaal Hasselman en ook generaal Eisenhower en Montgomery zullen gedeelte van de oefening bijwonen. Vanmorgen vonden wy aan het ont bijt een sympathieke groet uit het va derland tussen onze broodjes, nl. een briefje met de woorden „Hoe vind je dit broodje en de dikke boter er op? Hou je maar taaL Nanneke en Miesje van de Linden-hof in Deventer." Zij had den de broodjes gesmeerd. Gisteren hadden 850 voertuigen de 7000 Nederlandse soldaten uit Steen- wyk en Ede, Amersfoort en Den Bosch. Grave en Arnhem naar Oldenzaal en Nijmegen gebracht. De soldaten krijgen voor de hele reis naar Duitsland f 15.70 in plastic mun ten, 13 shilling Engels geld en acht rijksmarken als voorschot op hun soldij, plus 50 cent toelage per dag tot 3 Oct. Sugar Ray Robinson wereldkampioen Een bokspartij om de millioenen... In het grote basketballstadion in New York hebben vannacht om drie uur Europese tijd zestigduizend mensen, -lie tezamen zeshonderdduizend dollar had den neergeteld, in ademloze spanning de veelbesproken revanche-wedstrijd gezien tussen de wereldkampioen middenge wicht boksen Randolph Turpin uit Enge land en Sugar Ray Robinson, die enige tijd geleden in Londen zijn titel verloor. In een gevecht over tien ronden werd Turpin door zijn grote tegenstander uit Harlem in de laatste ronde door een technische knock out uitgeschakeld. De radio, film en televisierechten waren, door de R.K.O. picture» gekocht voor T~vE JAREN sinds de bevrijding hebben op cultureel gebied een verblijdend contact te zien gegeven tussen Nederland en België. Merkwaardig is dat dit contact gedurende vele tientallen van jaren zo spaarzamelijk werd beoefend. Het be perkte zich tot het uitwisselen van een hoogleraar nu en dan of tot het toeken nen van een beurs aan wie aan de andere zijde van de grens een bepaalde studie wenste voort te zetten. Daarbij bleef het. Na de bevrijding is ook hierin verande ring gekomen. Of eigenlijk was het eerste contact er al tijdens de oorlog. Het had betrekking op despelling. In 1944 reeds kwamen te Londen de Nederlandse en Belgische regeringen overeen dat de schrijfwijze van de taal in gezamenlijk overleg zou worden geregeld. Geen won der dat de spellingregels van 1946 in samenwerking zijn tot stand gekomen. Men heeft ook afgesproken dat deze rege ling slechts na overleg tussen beide rege ringen zal worden gewijzigd. Sinds 1946 intussen is het culturele contact tussen Nederland en België van betekenis geweest. Daartoe heeft in niet geringe mate bijgedragen een technische de helft bestaande uit Nederlanders en voor de helft uit Belgen, die op dit terrein een verheugende activi- verheugende eens gezindheid aan de dag heeft gelegd. Deze technische commissie, die eigenlijk een verbinding vormt tussen de departemen- Onderwijs, Kunsten en Weten schap in Den Haag en te Brussel, heeft dezer dagen haar rapport over „vijf jaar culturele samenwerking" in het licht gegeven en het is, wanneer men van de inhoud kennis neemt, begrijpelijk, dat dit met enige voldoening is geschied. TAEZE VIJF jaren hebben wel doen zien. dat er dan op ander gebied scheiding moge zijn tussen Nederland en België, dat daarnaast toch diepe gemeen schappelijke trekken - vallen op te mer ken. De technische commissie heeft blijk baar haar taak zó opgevat, dat zij de ogen voor de verschillen niet heeft wil len sluiten. Integendëel, zij heeft reke ning gehouden met historische rechten werkelijkheden, ja met wat zij noemt de individualiteit van het land, en zo is de opvatting gekomen dat Neder land en België elkander veel hebben te geven, maar niets te ontnemen. Waaruit het contact heeft bestaan? Wel i de eerste plaats uitwisseling van kunst werken. Vele zullen zich herinneren de belangrijke tentoonstellingen, zoals de Belgische „Jan van Eyck tot Rubens" ten onzent en op hun beurt kregen de Bel- genieten een tentoonstelling „Hol landse schilderkunst van Jeroen Bosch tot Rembrandt". Het opmerkelijke is, dat deze tentoon stellingen bezocht werden door aantallen kijkers als voor exposities stellig onge- is. De Nederlandse tentoonstelling trok te Brussel niet minder dan 154.516 belangstellenden en te Antwerpen nog 28.568. De Belgische tentoonstelling haalde te Amsterdam het cijfer van 81.883 te Rotterdam 34.943. Een bewsjj, dat het hier maar niet ging om enkele groe pen buiten de massa, maai- dat de toenade ring zich richtte van volk tot volk en dat de oude meesters zich voortreffelijke am bassadeurs betoonden. T~\AARNAAST was er gedurende deze vyf jaren een uitwisseling van hoog leraren in veel groter omvang dan in 't verleden ooit te zien werd gegeven. Niet minder dan 74 Nederlandse professoren gingen voor enige tijd in België onder wijs geven en 52 Belgische professoren deden hetzelfde by ons. Voorts kregen 158 Belgische studerenden reisbeurzen voor totaal 434*3 maand in Nederland en Nederlander» kregen reisbeurzen >r 437 maanden in België. Als vrucht leverde dit al dadelijk op een hoeveelheid belangwekkende publicaties en rappor- Ook overigens is er op onderwijsgebied >n groeiend contact. Zoals men weet, is sinds 1946 aan de reeds bestaande regelin gen op het gebied van de gelijkwaardig heid der diploma's een grotere uitbrei ding gegeven. Het zou interessant zijn te vernemen welke resultaten dit tot dusver heeft opgeleverd. Slechts op één punt laat het rapport •n teleurstellend geluid horen. Dat be treft het gemeenschappelijk optreden van Nederland en België naar buiten. Dit schijnt nog op allerlei moeilijkheden te sluiten. Toch is het juist van zo groot belang. De zaak is het waard, dat in de komende tijd ook in dit opzicht meer wordt bereikt. Urker visser vond trommel geld tussen de palingen Schipper L. Kamper van de UK 40 uit Urk haalde tegelijk melende palingen e tje aan boord, dat i aan gangbaar geld Het trommeltje is 1 verroest trommel- n vrij groot bedrag bleek te bevatten, de geldsanering te water geraakt. Op verzoek van de poli tie is de grootte van het bedrag nog ge heimgehouden. Er heeft zich nog geen rechthebbende gemeld. VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Fa J. v. d. LUYT Zn WEERBERICHT Veel koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen- of onweersbuien, gepaard gaande met flinke windstoten uit Zuid tot Zuid- west. Later opklaringen en krachtige tot matige Zuid- Vjk westelijke wind. Veel koe- Ier. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag zon 6.11—19.00; maan op 18.37, onder 4.31. 15 Sept. V.M. 250.000 dollar, zodat alleen in enkel# theaters het opwindende duel gevolgd kon worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1