NIEUWE LEIDSCHE COUBANT i WOENSDAG 12 SEPTEMBER 19SI Grondaankoop en onderwijszaken Noordwijks raad Reservering van bedrijfswinsten bepleit m Gisteravond vergaderde de gemeente raad van Noordwijk onder leiding van burgemeester mr Van Berckel. Afwezig was de heer Warmerdam. Het eerste voorstel, dat de agenda bevatte, ontlokte el fe31e critiek van de heer Rippen. B. en W. stelden enkele wijzigingen voor in de verordening op het beheer der be drijven. Door de financiële positie van d* gemeente achtten B. en W. het niet mogelijk, voor 1951 een deel van de winsten der bedrijven te reserveren. Het ooilege stelde voor de art. 21 en 22 der verordening, waar bedoelde reserveringen zijn voorgeschreven, buiten toepassing te laten. De heer Rippen achtte dit niet juist. Een eis van gezond financieel beheer is, dat er gereserveerd wordt, volgens het principe dat in de verordening is neer gelegd. Het G.E.B. heeft in het afgelopen jaar een winst gemaakt van 52.000, het G.G.B. van ƒ1500 en het G.W.B. van ƒ24.000. Waarom kan hiervan niet ge reserveerd worden? De burgemeester zette uiteen, waarom de lijn van de laatste jaren gevolgd wordt, en wethouder De Witt en de heer Voge laar steunden deze opvatting. De heer Rippen handhaafde zijn me ning; hij diende een voorstel in om, ten minste bij het gasbedrijf, te reserveren. De burgemeester wees er nog op, dat het college in principe het met de heer Rippen eens was, maar de practijk maakt het onmogelijk. Het voorstel-Rippen werd alleen ge steund 'door mevr. v. d. Wiel, zodat het niet in behandeling kwam. Vervolgens werd gediscussieerd over een voorstel tot aankoop van grond aan de Nieuwe Zeeweg. B. en W. stelden voor, van de heer G. B. van Rhijn enkele stroken grond aan te kopen voor wegverbetering. De ge meente neemt verder nog enkele werk zaamheden voor haar rekening, die ont staan als gevolg van deze transactie. De totale kosten bedragen ƒ19.917,50. Nadat de heer Van Rhijn zich verwij derd had, werd hierover gediscussieerd, maar ten slotte werd dit voorstel met algemene stemmen aangenomen. Enkele punten passeerden hierna zon der bespreking de hamer, w.o. een rege ling voor contróle gemeentegelden en énkele verzoeken van schoolbesturen om medewerking ingevolge art. 72 der l.o.-wet 1920. Ook werd goedgekeurd een voorstel tot opheffing van de gemeen schappelijke regeling omtrent toelating van leerlingen tot openbare lagere scho len in Leiden, daar deze regeling haar nut verloren heeft. Bij de behandeling der begroting 1951 deelden B. en W. mede, dat door nen een „ze ven jarenplan" was opgesteld voor de vervanging van teervoetpaden door tegel- trottoirs. Per jaar zou dan pijn. 1000 m2 herbestraat worden. Op de kapitaalsdienst 1951 werd een bedrag van 5500 geraamd. Het geval doet zich nu voor, dat de P.T.T. op abnormaal veel plaatsen de trottoirs heeft opgebroken, waardoor op sommige punten een onhoudbare toestand is ontstaan. In een vorige vergadering heeft de heer v. d. Niet reeds hierop gewezen. Het kwam het college het meest gewenst voor, de betreffende gedeelten direct van een tegelbestrating te voor zien. Een extra crediet van 5826 is hier voor nodig. Dit betreft de De Ruyterstraat beide 'voetpaden, de Piet Heinstraat het voet pad aan de Zuidzijde, en de IJmuider- straat beide voetpaden. Van de P.T.T. wordt hiervoor terugontvangen ƒ514. De heer Vogelaar vond dit laatste bedrag zeer laag en vroeg zich af. of deze over eenkomst met de P.T.T. geen herziening behoefde. De burgemeester beaamde dit en zegde overleg toe. Het gevraagde crediet werd hierna verleend. De Ned. Herv. Diaconieën te Noord- wijk aan Zee en Noordwijk Binnen ver zochten een subsidie uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten van gezinsverzorging over 1950. alsmede een voorschot voor 1951. Volgens de minister van Sociale Zaken is een overheidssub sidie hiervoor gerechtvaardigd, als geld gebrek dit werk zou stagneren. Maximaal zal deze steun 50 pet van de gemaakte kosten mogen bedragen; en van dit per centage nemen rijk en gemeente dan ieder de helft voor hun rekening Aan de voorwaarden is door de diaconieën voldaan, zodat B. en W. voorstelden een subsidie te verlenen groot 258 voor 1950, en een voorschot van ƒ392 voor 1951. Er waren geen bezwaren tegen deze regeling. Een nieuwe verordening werd vastge steld ter inning van leges voor jacht- en logeeracten. Voorts werden B. en W. ge machtigd een aantal gemeentewoningen opnieuw te verhuren. De heer Rippen sneed vervolgens de kwestie van de sportstichting aan. We hebben een prachtig sportpark, de wed strijden zijn weer begonnen en nog steeds ontbreekt een behoorlijke kleedgelegen- De burgemeester had dit verwacht. De bedoeling is echter in een volgende raadsvergadering de sportstichting aan de orde te stellen. De heer v. d. Niet was hiermede niet tevreden. Spr. had een concrete toezegging verwacht inzake plannen van B. en W. voor kleedlokalen enz. De voorzitter meende, dat het geen zin had nu hierover te spreken, daartoe is de volgende vergadering de gelegen heid. De heer De Monye herinnerde aan een plan van de raad en B. en W. om alle uit Indonesië teruggekeerde militairen een souvenir aan te bieden op een daar toe te organiseren bijeenkomst. Waarom heeft dit zo lang gestagneerd? De bur gemeester zei. dat nog niet lang geleden de laatste soldaat is teruggekeerd. In dit najaar zal de bijeenkomst worden ge houden. De heer v. d. Niet wees op de misera bele afrasteringen by de nieuwe huizen aan de Zoutman- en de De Ruyterstraat. Kan het college hier niets aan doen? Weth. De Witt zegde nader onderzoek toe. Nog verschillende leden sneden bij de rondvraag allerlei onderwerpen aan, waarna de raad in een, waarschijnlijk langdurige, besloten zitting verdween. Heer zijn in 't verkeer vcrll niet mee Leidse kantonrechter behandelde tal van overtredingen Wy benijden de kantonrechter mis schien wel om de indruk, die hij met zijn zwarte toga en witte bef op zijn klanten maakt, die hem ook nog met „edelachtbare" aanspreken. Wij lopen maar gewoon in een confectiepakje rond, dat overigens erg gemakkelijk zit. En maar al te gauw zegt men „je" tegen het confectiemannetje. Maar dat schijnt Leids te zijn. Of zou het op dat vertrouwen-wekkende gezicht van ons betrekking hebben? Hoe het zij toch willen wij niet oversteken met die „edelachtbare." Die krijgt iedere week opnieuw mensen voor zijn neus, die hun boekje te buiten zijn gegaan. Dat kan wel door een samenloop van omstandigheden ge beurd zijn, maar de meeste keren is het gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef. En dat is erg. Zo moest een Haagse meneer bij de kantonrechter op bezoek komen, omdat hij bij de spoorwegovergang te Voor schoten waar veel auto's stonden te wachten met zijn auto was doorge reden en diverse aanrijdinkjes had ver oorzaakt. „Tk heb zelden zo'n ongedul dige rijder gezien", zei de kantonrechter. Die meneer mag f30 boete betalen of zich gedurende 10 dagen laten opbergen. Een Rotterdammer moest met zijn vrachtauto stoppen voor de N.S.-over- N1EUWE WETERING Melkwedstrijd Op het veehoudersbedrijf van de wed. Goedhart was door de melkfabriek Hol- landia N.V. te Vlaardingen een melk wedstrijd uitgeschreven. Slechts vijf per sonen, t.w. drie heren en twee dames, ui: dit rayon namen aan de wedstrijd deel. Met 183% punt werd een zilveren medaille gewonnen door S. J. Koek te Nieuwe Wetering. Mej. G. van Egmond uit Warmond won eveneens een zilveren medaille, met 186% punt. De verdere uitslag luidde: L. M. Zandvliet te Rijp- wetering (182% pt), W. Goedhart te Nieuwe Wetering (181% pt) en mej. F. Heemskerk te Rijpwetering (176% pt). Van boeken en tijdschriften Valeer van Kerkhove: De Weerlozen rijk is haar positie in de oecumenische beweging, dank zij haar verhouding tot De weerlozen door Valeer van Kerkhove, uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. „Een drama van de goede wilals Valeer van Kerkhove zijn boek een on dertitel had moeten meegeven, dan zou hpt deze ziin ceweest. zo verklaart hu zelf Een drama van de machteloze goede der oecumenische concilies, in de onver- wil'of beter: van de weerloze goede wil. deelde Kerk der eerste 10 - VaAdaar de titelHoewel men de de Anglicanen (intercommunie sinds 1930) en de Oosters-orthodoxe kerken. Trouw wil zij blijven aan het geloof der oorspronkelijke Kerk en „de met alge mene instemming aangenomen besluiten >oimoai het boek. Weerloos is dr Jean Delannoy, die de vroomheid, waarbij hij is opgegroeid, verloren heeft en daarvoor het surrogaat der intellectuelen van deze tijd in de plaats heeft gesteld. Het surrogaat van het gevoelvol beredeneren der levens zaken, ongetwijfeld vol noblesse en mei de beste bedoelingen, maar leidend tot de zekere ondergang. Jean is de enige zoon van eenvoudige dorpsmensen en brengt het tot chirurg. Hij komt voor het huwelijksdrama van zijn beste vrienden Diana en Peter te staan. Jean werkt zelf mee aan de v trekking van dat drama en hii gaat zelf mee ten onder, hoewel zijn goede wil hem drijft tot reddingspogingen. „Het leven laat zich blijkbaar niet ont vluchten", zegt de auteur, „het achter haalt onverbiddelijk zijn deserteurs." De uit zijn oorspronkelijk milieu wegge- groeide mens zoekt zijn steun in bedrieg lijke luchtwortels. De simpele eenvoud van een geloofsinhoud verliezend, ver dwaalt hij ln een gedachtenleven, dai enkel steunt op momentele gevoelstoe- etanden en op een vluchtinstinct voor elle moeilijkheden des levens. Men mag dit boek dus zien als een froep om terugkeer tot het eenvoudige geloof, tot de loutere vroomheid die een moeder aan haar kind kan meegeven. En deze roep is dan vooral gericht tot de intellectuele wereld, die zich verliest in het beredeneren der gevoelens en het wegpraten van het geweten. Menigeen gal het boek „te zwaar" vinden. Wat Jninder dialoog en wat meer handeling zou de spanning van het verhaal stellig len goede zijn gekomen. Zoals men weet, is „De weerlozen" de bekroonde roman ter gelegenheid van het eeuwfeest van Sijthoffs uitgevers maatschappij. Met algemene stemmen heeft de jury (Antoon Coolen, Ben van Eysselstein en dr P. H. Ritter Jr) aan Van Kerkhove de eerste prijs toegekend. Het werk stak volgens de jury ver boven de andere inzendingen uit. Het rapport doemt de compositie in haar geheel, maar ook de opbouw van elke dialoog ppvallend goed geslaagd voor een debuut. E. De Ouilkatholieke Kerk van Ne derland, haar leer en leven, door mgr E. Lagerwey, bisschop van Deventer, uitg. G. J. A. Ruys, Amsterdam. Slechts klein is de Oudkatholieke Kerk V«n Nederland, die zich acht de recht streekse voortzetting van de eerste Chris- Mnkerk in ons land, doch niet onbelang- weg aan de Morsweg. De trein naderde reeds, toen hij er achter kwam, dat de remmen niet werkten. Gelukkig reed hij niet door de spoorbomen heen, maar voetganger ging toch tegen de vlakte Zijn patroon wist bovendien, dat die remmen niet te best meer waren. De kantonrechter veroordeelde de man tot f20 boete of acht dagen. Iemand, die met 50 km snelheid, ter wijl de weg glad is, over de Havenbrug snort en dan een voetganger onderste boven rijdt, is een woeste rijder, vond de kantonrechter zeer terecht. Deze heer kreeg f25 boete of 10 dagen. Tenslotte verscheen een Katwijkcr voor de balie. In Sassenheim had hij moeten stoppen, maar dat ging niet, om dat ook zijn remmen niet in orde waren. Straf: f 15 boete of vijf dagen. Gemeenteraad van Leimuiden Leidse VEB0 werd in 't zonnetje gezet en kreeg garantiebedrag Veel kleine zaken gingen onder de hamer door De gemeenteraad van Leimuiden kw gisteravond onder voorzitterschap burgemeester Bakhuizen bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter deelde mee, dat de heer H. J A. Bouw man te Franeker benoemd is tot hoofd van de technische dienst. De Wassen polder liet weten, dat de nodige besluiten inzake de openstelling van de weg na Vriesekoop zijn genomen. Het wachten nu nog op de goedkeuring van deze be sluiten. Het tuinderscrisiscomité te Aalsmeer had verzocht om een bedrag in verband met de inkoop van brandstoffen voc tuinders. De voorzitter deelde mee B. en W. niet afwijzend tegenover dit verzoek staan, maar liever wilden zij ^en garantie geven. Haarlemmermeer heeft ook een dergelijke garantiebepaling: het bedrag, dat niet binnenkomt, wordt 50 pet door de gemeente betaald De heer Buykx zou tot een bedrag van f500 wil len gaan, waarmee de raad zich enigde. De renteloze lening aan het Rijnlands borgstellingsfonds van f 210 werd omgezet een kapitaalsverstrekking k fonds Vervolgens deelde de voorzitter mee dat de inspecteur van het l.o. accoord gaal met de voorgenomen bouw van een rij wielbergplaats. De benodigde gelden kun nen op de begroting worden uitgetrokken, maar de gemeente moet echter zeer zichtig zijn met het verstrekken kapitaal. Misschien zo merkte de i zitter op kan het R.K. schoolbestuur de gelden aan de gemeente lenen. De raad machtigde B. en W. in deze geest te handelen. Het instituut voor bestuurswetenschap pen kreeg f 15 subsidie. Op het verzoek van de heer D. Visser te Apeldoorn vermindering van de straatbelasting werd afwyzend beschikt. De raad nam nog geen besluit aanleiding van het advies van de direc teur-hoofdingenieur van de wederop bouw inzake de onbewoonbaar verklaring van twee woningen aan de Nokweg. Als er nog een mogelijkheid tot verbetering Nieuws uit Alphen aan den Rijn Jubilaris Van Leeuwen hartelijk gehuldigd De heer P. van Leeuwen, die gisteren herdacht, dat hij 55 jaar in dienst was bij Het Tegelhuis aan de Wilhelmina- laan, is op hartelijke wijze gehuldigd. De jubilaris werd, met zijn echtgenote en verdere familie, begroet i: ontvangzaal van het bedrijf, de directie en het vrijwel voltallig kan toor-, atelier- en fabriekspersoneel, ook burgemeester Witschey aanwezig De directeur, de heer D. ten Cate Brouwer, sprak eerst. Hij memoreerde hoe de thans 78-jarige jubilaris 55 jaar geleden in dienst kwam bij de vader van spreker, welke laatste toen tien jaar Veel heeft de jubilaris, die leider is van het ovenbedrijf, meegemaakt zag Het Tegelhuis tot bloei komen. Met grote trouw en plichtsbetrachting heeft hij gediend. En hoewel de mogelijkheid voor hem openstond met pensioen gaan, heeft hij er de voorkeur aan geven, het bedrijf te blijven dienen, zij het dan, dat de arbeidstijd voor hem 9 uur aanvangt en hij een geheel vrije Zaterdag heeft. De jongere generatie ten voorbeeld, wijdt hij nog steeds zijn krachten aan het bedrijf. De van zeer veel waardering getuigende toespraak ging vergezeld de aanbieding van een karpet. Burgemeester Witschey wees op de zeldzaamheid van een 55-jarig arbeids- jubileum. Spr. zei, verblijd te zijn de goede gang van zaken in dit n artistieke bedrijf en bood zowel de heer Van Leeuwen als de directie namen gemeentebestuur zijn gelukwensen Voor het personeel sprak de boekhou der, de heer H. Binnenkamp. Met veel bewondering werd de ijver van de jubi laris geschetst en spr. wees op de prij zenswaardige wijze, waarop hij de var God ontvangen gaven naar geest er lichaam heeft weten te ontplooien. Een portemonnaie en een parapluie warer de geschenken van het personeel er mevr. Van Leeuwen ontving een bloe menhulde. Een schoonzoon van de heer Van Leeuwen sprak namens de jubilari: woorden van dank. Zowel voor het be drijf, als voor de woning van de jubilari: (waar hij ook nog menige gelukwens ir ontvangst mocht nemen) wapperde de driekleur. Bejaarde bromfietser had ongeval De heer C. V., 76 jaar, woonachtig te Nieuwveen. reed met een bromfiets op houden". Hoewel men ,,de bisschop van Rome" (de paus) het historisch primaat niet wil ontzeggen, verwerpt men beslist zyn „algemeen bisschopsschap". Het con flict met Rome ontbrandde In ons land, toen in 1723 zonder instemming van Rome een aartsbisschop van Utrecht werd aangesteld. Na 1870 komt Utrecht als moederkerk de Duitse Oudkatholie ken te hulp, die met de Oudkatholieke Kerk in Nederland het dogma van de on feilbaarheid van de paus niet kunnen aanvaarden. Mgr Lagerwey geeft een overzicht over verleden en heden, zodat wy kennis kunnen maken met deze kerk. Enkele foto's verluchten dit goed uit gegeven boek. De actuele betekenis der Refor matie, uitg. Willem de Zwyger-lhet Zuideinde te Aarlanderveen. Toen stichting, postbus 166, Den Haag. In de serie Reformatorische Stemmen verscheen dit zeer belangryke geschriftje van prof. I. A. Diepenhorst, wiens publi cistische werkzaamheid al overbekend is- Er zUn niet zoveel geschriften die nu eens iedere reformatorische Christen in handen zou willen geven; dit is een. Iets voor allerlei discussiekringen ook. Heeft het Protestantisme afgedaan" Hoe moet nu en straks onze verhouding zyn met Rome? Waarom ontwikkelen de reformatorische Christenen zo weinig activiteit? Deze en dergeiyke brandende vragen worden door prof. Diepenhorst behandeld, en wel beknopt, maar niet oppervlakkig. Het blijft niet by gemene klacht; prof. Diepenhorst stelt vele maatregelen voor tot verbetering. De brochure is rijk gedocumenteerd. W. St. De Jehova's getuigen door Joh. de Heer, uitg. Het Zoeklicht, Driebergen. Dat van deze glasheldere brochure van een invloedryk man als Johannes de Heer een vyfde druk nodig was, is een verheugend verschynsel. Niet genoeg kan er gewaarschuwd worden tegen de ver- derfelyke, anti-christeiyke beweging van de z.g. Jehova-getuigen. Vele mensen, die er mee te maken krygen, weten in de verste verte niet, wat deze secte eigen- Wk is. Terecht geeft Joh. de Heer de1 raad, geen enkel geschrift (zoals De Wachttoren) te kopen en nimmer een propagandist in huis te ontvangen. Deze vyfde druk is vermeerderd met een uitvoerige bydrage van de Canadese predikant dr Oswald Smith over het hiernamaals. Beoordeling daarvan mogen we wel aan theologen overlaten, W.St. BENTHUIZEN Collecte t.b.c.-bestryding TBC-bestrijding is uitermate nodig voor het behoud van onze volksgezond heid. Om het werk, dat de Chr. sana toria en het fonds D.E-L. doen in stand te houden, is veel geld nodig. Met het geld. dat door giften, donaties en con tributies binnenkomt, kunnen niet alle patiënten worden geholpen. Dit jaar houden de Chr. sanatoria en DEL een gezamenlyke collecte. Aan ons allen de taak deze te doen slagen. De by de collecte betrokken instel lingen zijn Sonne va nek. Zonnegloren, de Interkerkelijk Protestantse Stich ting Zuid-Nederlandse sanatorium en Draagt Elkanders Lasten. In Benthui zen vindt de inzameling plaats van 15 tot 22 September a.s. Hervormde Gemeente Morgenavond om 7 uur hoopt voor de Hervormde Gemeente te spreken ds J. Zwijnenburg van Huizen (N.-H.), die. zoals bekend, alhier is beroepen in de vacature van ds J. J. de Heer. HAZERSWOUDE „Schrift en Historie" De A.R. propagandaclub „Schrift en Historie" zal morgenavond om 8 uur het we seizoen openen. Men hoopt op flink aantal bezoekers. Voor het fonds afdeling Hazerswoude-Rijndyk N.A.L.-bus hem achterop kwam, werd de oude heer nerveus, ging aan he slingeren en viel vervolgens via de rech- terachterzijde van de bus op de weg. Met hevig bloedende hoofdwonden bleef hij liggen. De echtgenote van de Aarl. se arts, mevr. Van der Windt-Peere- boom Voller, verleende medische hulp. De man kon per ziekenauto naar zijr woning worden vervoerd. Auto botste tegen loods In wyk Hoorn slipte gistermorgen eer uit de richting Leiden komendé bloemen- auto. Om te voorkomen, dat hij in de sloot zou rijden, gooide de chauffeur net stuur om. Deze manoeuvre had echter tot gevolg, dat de auto dwars over de weg schoot en tegen een houtloods va fa Spreij botste. Hiervan werd een wand ingedrukt. Tussen die wand en een pel hout, aan de binnenkant, geraakte dc werknemer P. A. Overvliet enigermate bekneld. Voor een gekneusde schouder moest hij zich onder doktersbehandeling stellen. De chauffeur van de auto kreeg geen noemenswaardig letsel en ook de auto liep slechts geringe schade op. Scheepsbouw Maandag is van de scheepswerf „De Industrie" alhier met goed gevolg te water gelaten de casco van een staal- ijzeren motorkotter 20 bij 5.20 bij 2.50 meter. Deze is m aanbouw voor Goereese rekening en wordt voorzien van et P.K. Industrie-dieselmotor. Op de vrijgekomen plaats werd hierna direct de kiel gelegd voor een staal- ijzeren motor-havensleepboot van 22.50 bij 6 bij 3 meter, die voorzien zal worden van een 450 P.K. Industrie-dieselmotor. LEIDERDORP Ook volkstuintje kan aardappelmoe zyn Een houder van een volkstuintje had hoewel dit wegens aardappelmoeheid was verboden „piepers" geteeld. Hij meende, dat dit wel mocht, omdat zyn kleine tuin van 272 m2 geheel was inge sloten. Twee wachtmeesters van rijkspolitie verklaarden echter, dat de tuin niet was ingesloten, maar temidden van andere tuintjes lag. Daarom kreeg de volkstuinder f 15 boete van de Leidse kantonrechter of vijf dagen hechtenis. LISSE Burgemeester met vacantle De burgemeester is deze week met Aanbesteding R.K. kerk De bouw van de nieuwe R.K. kerk de Oranjelaan werd aanbesteed. Er wj 41 inschrijvers. Hoogste was de fa Kroon van Diest te Haarlem met ƒ419.970, laagste de fa. A. Castricum te Castricum met ƒ248.445. De begroting van architectenbureau Paardekooper en Barn- hoorn, dat met de leiding van de bouw is belast, bedraagt ƒ327.600. De gunning is aangehouden. Benoemd tot onderwijzeres Mej. G, A. Wevers alhier werd be noemd tot onderwyzeres aan de Chr. school te Den Hulst (Oy.). Schaakclub „Lisse" De schaakclub Lisse houdt ter gelegen heid van haar derde lustrum propa- fandawedstrijden in De Witte Zwaan Het programma ziet er als volgt uit: 20 September: niet-ledenleden; 4 October niet-ledenleden; 11 October: oud-leden leden. Na afloop van de wedstrijd op 11 October zal de door de directie van blad beschikbaar gestelde wissel beker voor de in het voorjaar te spelen edstrijden om het kampioenschap van Lisse e o. worden aangeboden. Damclub Lisse een Vrijdagavond te houden leden vergadering zal de damclub Lisse haar winterprogramma opstellen. OEGSTGEEST Muziekuitvoering Gisteravond heeft he4 Leidse politie- muziekgezelschap een uitvoering gege- op het kasteelplein van Endegeest Er werden marsen gespeeld en ook een ouverture. Ongeveer 200 patiënten en het Koningin-Wilhelminafonds or- leden van het personeel woonden de uit- ganiseerde een collecte, die f 110,46 op- voering bij. De administrateur, de heer Leidse kantonrechter verschijnen, omdat bracht. Bovendien hebben zich 30 nieu-|j. A. Valk, sprak aan het slot een dank- hij geen voorrang had verleend moet men de eigenaar in de gelegen heid stellen dit te doen. zo meende d« Het Chr. lyceum te Alphen aan der Ry'n kreeg over 1950 een bijdrage in hel exploitatietekort van f 56.28. Besloten werd te trachten het crediet bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor October :n met December op te voeren to' f 120.000. De Vebo te Leiden verzocht om eer garantie van 2% cent per inwoner in eer eventueel nadelig slot der tentoonstel ling. B. en W. kwamen niet met een voor stel, omdat zij meenden, dat het bij de Vebo wel wat zuiniger kon. De heer Vonk zei, dat de zuinigheid dit jaar in acht zal worden genomen n wees op het belang de Vebo, die een steunpilaar is de gehele streek. De heer Buykx vond, dat men iets moet doen voor de middenstand en de tuinders wilde de landbouw niet uitsluiten. Hij stelde voor, een garantie te verlenen 1% cent per inwoner. De heer Vonk zette met grote klem het belang van de Vebo uiteen en toen was de raad ervan over tuigd, dat er iets gedaan moest worden. Toch was de heer Tasseron nog steeds be vreesd, dat de zaak te groots zou worden opgezet. De heer Vonk merkte nog op, dat de Vebo niet alleen een streekbelang aar wel kan worden opgevat als volksbelang. Het voorstel van de heer Buykx om een garantie te verlenen 1% cent per inwoner werd met algemene stemmen aangenomen. Bovendien werd f25 beschikbaar gesteld voor een daille. De voorzitter deelde vervolgens dat de beschikking op het beroep va wed. C. van Beijeren-Damman bekend werd: het bedrag der schadeloosstelling werd van f 11840 op f 11940 gebracht. De contröleregelen der gemeentegelden werd van toepassing verklaard op het per soneel, dat belast is met de inning der bruggelden. Voorts werden er enkele wij zigingen aangebracht in de begroting 1951 en in de rekening 1949. Vastgesteld wer den nog de rekening 19491950 en de be groting 19501951 van het woningbedrijf. Tenslotte ging de raad accoord met de verkoop van 1819 ca rietland langs de- Herenweg aan de heer G. Buskermolen voor f450. Nieuwe brug Het begint er op te lijken, dat begin October de nieuwe brug over de Ring vaart in gebruik zal worden genomen en dat het gedeelte van de provinciale weg RingvaartOosten in orde zal zijn. Thans is men druk bezig om het gedeelte van het Oosten op dezelfde hoogte te hren- gen als de Nieuwe weg, die door het riet land loopt. Inbraak in R.K. pastorie In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de R.K. pastorie. Hoewel de ongenode gasten in verschillende ver trekken zijn geweest, werd er weinig meegenomen. De huishoudster kwam Zondagmorgen tot de ontdekking dat enige deuren beneden geopend waren. Een klein bedrag werd uit een porte monnaie ontvreemd, terwijl uit de kel der een hoeveelheid vlees werd meege nomen. In de eetkamer werden alle laden geopend, maar ontvreemd werd er niets. KATWIJK „De Rynmonders" De postduivenclub „De Rynmonders'1 deed mee met een wedvlucht met oude en jonge duiven van Vilvoorde, afstand 142 km. In concours waren 63 duiven. Gelost werd te 13 uur met N. O.-wind. De eerste duif werd geconstateerd om 15.49.47 uur. Gemiddelde snelheid 839,49 m. per minuut. De uitslag was als volgt: D. Barnhoorn 1, 9, 12; Jac. Heemskerk 2. 16; Kr. Schaap 3, 4. 5, 15; W. van RUn 6, 7, 8; L. Noort 10; J. Kagenaar 11; H. Hoek 13; H. M. Tjebbes 14. KATWIJK AAN ZEE „Baron Van Kattcndyke" laat zich opwachten De nieuwe motorreddingboot „Baron Van Kattendijke" die oorspronkelijk gis teren op de rede van Katwyk zou schijnen, om van daar naar haar landinwaarts gelegen huls te worden ge bracht, moet te Amsterdam nog enige bewerkingen ondergaan, evenals de gen in het botenhuis. Verwacht wordt, dat de Reddingboot eerst volgende week via IJmuIden naar haar nieuwe stand plaats zal komen. De ingebruikneming van het nieuwe botenhuis met inhoud zal ook van de zijde van het gemeente bestuur met enige plechtigheid gepaard Aanrijding De 70-jarige mej. J. v. d. B. van de Drieplassenweg werd gistermiddag op de Zeeweg aangereden door een auto, komende uit de richting Katwijk aan den Rijn. Mej. v. d. B. liep een hoofdwond op en kon, na verbonden te zijn, nas huis terugkeren. Chr. Geref. Kerk Woensdagavond 8 uur spreekt in c Chr. Geref. Kerk ds P. van der Byl. Voor de kankerbestrydlng De opbrengst van de collecte ten bate van de kankerbestrijding was f 560,20. „Blindenpenning"-avond De vereniging „Blindenpenning" Amsterdam, een onderafdeling van vereniging tot werkverschaffing ai hulpbehoevende blinden, hield gisteren een zangavond in de Kapel. Ds H. Bogers opende met een enkel woord van kom, waarin hy een beroep deed op de aanwezigen om het werk te steunen. Hierna kreeg de 'eider van de propa- ganda-afdeling, de heer Smallegange, de leiding. Een koortje, gevormd door twintigtal blinde dames en heren, o.l.v. de heer Piet Meijer, zelf ook blind, verschillende liederen uit de door hen meegebrachte zangbundeltjes, terwijl de heer Meijer ook nog een paar pi solo's speelde De niet vele aanwezigen zullen zeer zeker genoten hebben de gevoelvolle en prachtige zang. In de pauze sprak de heer Smalle gange een propagandistisch woord. Rij wekte op lid te worden van de vereniging Hoog en laag water Donderdag 13 September: hoog water 1.15 en 13.47; laag water 9.26 en 21.51. TER AAR Kennismaking De by de Geref. Kerk alhier beroepen predikant hoopt morgenavond van 8 tot 9 uur in de consistorie met de Gemeente kennis te maken. Voetbalwedstryd Zaterdag speelt T.A.V.V. I tegen Alphia I om half 5. Collecte Zaterdag wordt een collecte gehouden ten bate van de Prot.-Chr. t.b.c.-bestrlj- ding. Men geve mild. Nieuws van en voor Voorschoten Beveiliging driesprong bij Zilverfabriek Op verzoek van het gemeentebestuur heeft de toeristenbond A.N.W.B. met de provinciale waterstaat een beveiliging ontworpen van de samenkomst Voor- schoterweg met de Leidseweg, nabij de zilverfabriek te Voorschoten. Ten be hoeve van het snelverkeer zal de as van de Voorschoterweg met een witte streep worden aangegeven, evenals de wegbe- grenzing van de Leidseweg op dit punt Borden met de waarschuwing „overste kende wielryders!" zullen worden ge plaatst en door een Zebra-patroon zul len de oversteekplaatsen der wielrijders worden aangeduid. De werkzaamheden zijn zo goed als gereed gekomen. Wedvlucht „De Zwaluw" Er is een wedvlucht gehouden vat Duffel., afstand 115 km. De duiven wer den gelost met N-W wind om 9 uur De eerste duif werd eecons'.ateerd om 11 u 48 sec- en bereikte een snelheid van 95547 m per minuut De laatste prijswinnende duif werd waarge.10 om 11 u 16 min 38 sec. en bereikte snelheid van 842,10 m per minuut. Pryzen: F Hendriks 1 3. 5. 17; K I Waasdorp 2. 4, 6, 9, 12; P d'Haens 7; C Zwaan 8. 35: A G Kleizing 10, V L Pierlot 11; M Th van Berne 13 15 29. 36; H Schoo 14; B M Keijzer 16. 20 37; G Teske 18. 32; A de Graaf 19, P van der Assem 21, 27. 28. 30. 38, F C van Heusden 23 25. 26; J W van der Hulst 24, 31. Ongevallen Gistermorgen rende een paard een erf aan de Rijndijk en liep tegen een auto, bestuurd door P. K. uit Edam Er was alleen materiële schade- 's Middags moest mevrouw K alhier, die met een bromfiets op het rijwlel- pad van de Veurseweg reed, het pad verlaten, omdat men daar aan het be straten was. Zy kwam in botsing tegenligger, een motorrywiel, be stuurd door B uit Koudekerk aan den De duorydster van de motor kreeg een hoofdwonde en mev erschillende schaafwonden en een her senschudding. Zy is naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Gevonden en verloren Verloren voorwerpen: windjack, 2 X 10 spaarzegels, 2 dames-portemonnaies inhoud, leren heren-portemonnaie Inhoud, bos sleutels, bruine leren actetas met gryze iweedjas, rood ge kleurd zakmes, bril met zwart mon tuur, zilveren vulpotlood, zwarte tas inhoudende gym. schoenen. 2 balleD cn oogklep, 2 bruine actetassen met in houd. zilveren broche met blauwe steen, grijs-gebloemde hoofddoek. Gevonden- 12 stukken zeep, melsjes- vest en leren portemonnaie met inhoud. Inlichtingen op het politiebureau. Jubilerende fietsers voor de balie oorzaakt. Als troost wees de kantonrech ter hem er op, dat alles nog goed was afgelopen. „U had ook dood kunnen zyn" zo zei de jurist. Hij veroordeelde de oude baas tot f 15 boete of vijf dagen jubi leum of geen jubileum. Schaakavond „Voorschoten" Ter opening van het winterseizoen speelde de heer W. H. van der Nat simultaanwedstrijd tegen enkele scha kers van de Voorschotense schaakvereni ging, waarbij zich enige belangstellende jongeren hadden gevoegd. Het was voor de organiserende vereniging wel teleurstelling, dat er maar dertien bor den klaargezet behoefden te worden. Er werd aardig gespeeld, maar de heer Van der Nat zag toch kans om in eer partyen uit te maken. Het gelukte dokter Vermet remise te maken. Een mooi ces voor de simultaanspeler. Het bestuur van „Voorschoten" hoopt intussen, dat in de komende weken de ^chaakliefhebbers uit onze gemeente oc 'Hagavond de weg naar hun clublo kaal in de „oude school" aan de Tram straat zullen vinden. Sociale voorziening De minister van Sociale Zaken heeft enkele jaren geleden een gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling in hel leven geroepen, waarby het onder be paalde voorwaarden mogelijk werd, met subsidie van het rijk werkobjecten te doen uitvoeren door werkloze arbeiders Omdat er door onze gemeente regelmatig niet onbelangrijke bedragen worden uit gegeven, is er van de zyde van dit minis terie de aandacht op gevestigd, dat er ir het verleden van deze regeling niet zt veel gebruik is gemaakt. B. en W zullen in de toekomst meer aondacht aan deze zaak besteden. Verschillende werkzaam heden zijn nu geprojecteerd, die eigen lijk al langer op het programma stonden Voor handarbeiders voorlopig o.a. het van onkruid zuiveren van gemeentelijke brandgangen, het ophogen van het ter rein by de nieuwe Hervormde school, de gemeester Berkhoutpark en het afgraven verplaatsing van de zandspeelplaats Bur- van bouwgrond Klein Langenhorst Voor hoofdarbeiders: het ordenen archief huis vesting. samenstelling adreslijst en huis- aan - huis - contróle bevolkingsboekhou ding B. en W stellen voor. hiervoor ge durende 1951 een crediet van f 1500 be schikbaar te stellen. Burgerlijke Stand ren: Adriaan H z v G de Zeeuw en N van Luijk; Coenraad z v C Weesjes en M Karssemeijer; Adriana N an Schutterhoef en A H Vernes; Wilhelmina B M d v L A Mooij en W J Vriend; Carolina A Q d v Q Th W de Lange en Chr L Verplancke; Antonle van Egmond en M J Verhart. Ondertrouwd* G P Schellevis, j en Th de Ruijter, 23 j; J Vermeulen, j en C J M Oosterveer, 29 j. ^Gehuwd: H K Chr Holtus en M C >t was gisteren juist 50 jaar geleden, een 85-jarige inwoner van ons dorp fiets „beklom". En uitgesproken op deze jubileumdag moest hij we leden bij de afdeling gemeld. 1 woord. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Middagdienst Geref. Kerk De tweede dienst van de Geref. Kerk begint a.s. Zondag niet om 7 uur maar half 3, dit in verband met het af- 'auto en daardoor een botsing had ver-1scheid van ds Van Rhijn te Leiderdorp. RUNSBURG Opening winterseizoen In de kerk aan het Rapenburg hield ds Post gisteravond een lezing in verband met de opening van het winterseizoen./ Deze bijeenkomst ging uit van de ouder commissie. Ds Post besprak eerst de nood van de jeugd, waarbij hij het veelbesproken boek ,Kerk en Jeugd" van Thijs Booy onder de loupe nam. De schrijver komt hier met ongeveer vijfhonderd noodkreten de jeugd aandragen, maar wij zou- er nog honderden aan kunnen toe voegen, aldus spr. De geestelijke leiders zouden de jeugd moeten opvoeden. De ouders, op wie deze taak rust, verzwijgt hy helemaal. Ds Post gaf toe, dat de predikant een zeer verantwoordelijke taak heeft. De jeugd behoort vertrouwen te geven aan de ouders. Zij moeten de kinderen opvoeden, geestelijk en maat schappelijk. Ouders, kent uw kinderen. Leeft bij elkaar, aldus de predikant Er moet gelet worden op de verstandelijke ontwikkeling. De ziel mag onder al deze dingen niet lijden, opdat ten slotte niet dominee op het in nood verkerende schip zal worden gehesen. Leert de kin deren de weg naar God. Brengt hun het doe! van de verenigingen bij. Toont me deleven met het werk der verenigingen, opdat de jeugd niet het gevoel krijgt, dat de ouders er volkomen buiten staan. Na de pauze deden enige meisjes een! voordracht. Daarna werden nog enkele ragen gesteld. Concert „Wilhelmina" De muziekvereniging „Wilhelmina" verraste de dorpers gisteravond met een concert. Hoewel er maar weinig muzi kanten waren, viel het gespeelde te pryzen. Spoedig was er volk op de been en om 9 uur heerste er een gezellige Spreekbeurt Ds P. J. Dorsman, Ned. Hervormd pre dikant te Schelluinen, hoopt Vrijdag avond om 8 uur in het gebouw „Vliet- hof" te spreken. R.D.C.-nieuws RDC zal met vier tientallen aan competitie deelnemen. Op 18 September spelen RDC 1 en 3 thuis resp. tegen ADC 1 en 2 uit Alphen aan den Rijn er 20 September komt RDC 2 thuis uit tegen HDC 2, eveneens uit Alphen aan Rijn. Het vierde tiental der Rijnsburgers speelt op 20 September in Hazerswoude tegen Samen Sterk 1 De tientallen als volgt samengesteld; RDC 1: 1 P. i Egmond Jzn; 2 A. Vletter: 3 A. v. Brink; 4 W. Leeuwenburg jr; 5 D. Scho- neveld; 6 H. Ravensbergen; 7 A v. d. Meij; 8 J. v. d. Meij; 9 R. Heemskerk; 10 J Krom hout. RDC 2: 1 H. Verkuil; 2 F A. Ver- kuijl; 3 Jac van Egmond (res.); 4 D. Meij; 5 C. Jungerius: 6 H Voorbergen; 7 L. Noort; 8 W Heemskerk; 9 S Heems kerk: 10 J. P. v. d. Berg RDC 3: 1 J. Glasbergen; 2 A. v. d Eijkel; 3 A. van Egmond; 4 W. Lederhout (res.): 5 P. Kralt (res.); 6 Ab Zandbergen; 7 Alb. v, d. Meij: 8 Abr. Ravensbergen; 9 C. v. Rossum; 10 G. van Starkenburg (res.). RDC 4: 1 P. Kralt (res.): 2 C. Kromhout; 3 Kr. Leeuwenburg; 4 C. Schaddee van Doorn; 5 C. van Delft; 6 Jac Oudshoorn; 7 M. van Duijn; 8 J. Heemskerk; 9 M. v. d. Gugte; 10 A. van Delft. Filmvertoning Gisteravond werden in de nieuwe zaal aohter Concordia door de Kon. Shell enige films vertoond voor het personeel van het .Shell-servicestation. De vier films waren interessant en leerzaam. Als er belangstelling - is voor, de oliewinning, hoopt de Shell wel eens terug te komen. WARMOND De volksfeesten De traditionele Warmondse kinder- en volksspelen hebben nooit over sen tekort aan belangstelling te klagen gehad. Zelfs komen er veel mensen van buiten om ze mee te maken en de bloemetjes eens buiten te zetten. Zo ook nu. Al zeer vroeg maakte de harmonie een rondgang door het dorp, zodat velen ook vroeg in feest stemming waren. Uitslag spelen: korfballen: 1. L. van Rijn, 2. A. Groen in 't Woud, 3. A. Zand- vliet, 4. M. van Seggelen, 5. A. van Seg- gelen; houtjesrapen: 1. H. van Niekerk, 2. K. van Rijn, 3. B. van Leeuwen, 4. Th. Vergeer, 5. A. van Bentem; hardrijden op de step voor meisjes: 1. P. Meskers, 0 der Voet, 3. T. Berg, 4. Th. Walraven; jongens: 1. P. Sikking, 2. J. de Bruin, 3. E. van Winsen, 4. E. van Beek; zaklopen voor meisjes: 1. G. Werk- I hoven, 2. I. Ritsen, 3. M. van der Horst, 4. S. van Ryn, 5. S. van Winsen; wagentje-rijden: 1. J. Onderwater, 2. P. van Kempen, 3. G. de Boer, 4. L. Beugels- dyk, 5. K. Thijssen; zaklopen voor jon gens: 1. W. van Dijk, 2 D. Versluijs, 3. Hoogkamer, 4. J. Beugelsdijk. 5. D. der Ploeg; muiltje-lopen: 1. J. van Leeuwen, 2. A van Duijn, 3. Chr Wiebe, t 4. I. Vogel, 5. J. van der Voet; kussen slaan: 1. K. van Velzen, 2. H. de Winter, 3. G. van Dijk, 4. J. van Hulst. 5. J de Winter; tonkruien: 1. A. de Haas, 2. J. Winsen, 3. A. de Vroomen, 4. T. Voorkamp, 5. B Buntsma; ringsteken met tweewielig rijtuig: 1. K. Breedyk- van Leeuwen, 2. P. Zwetsloot-van Schie, 3. J. Warmerdam-Warmerdam, 4. K. Vergeer-T. Vergeer; ringsteken met I rijwiel: 1. G. Ter beek, 2. C. Heemskerk, 3. R. Heemskerk, 4. E. Heemskerk, 5. J. der Voet, 6. A. van Leeuwen; ver siering wagens: 1. J. uit den Boogaard, 2. G. van der Vlugt, 3. R. Warmerdam, 4. K. van Schie. De burgemeester reikte de pryzen uit. Na afloop maakte de harmonie nog een rondgang. WOUBRUGGE Niet het volle pond De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen drie personen, die met een vrachtauto brandstoffen vervoerden en de kolen aan een inwoner verkochten 1 tegen een prijs, die beneden die van de handelaar ligt. By nameting bleek, dat beneden het gewicht (70 kg) leverden. Men zij voor dergelijke prak tijken op zyn hoede, want dit is reeds de tweede keer, dat bedriegers aan het werk zyn. Chr. overheidspersoneel Gisteravond werd door de Bond van Chr. overheidspersoneel een vergadering belegd, waarin het hoofdbestuurslid, de heer C. Groen uit Den Haag, een uiteen zetting gaf van enige vraagstukken, die momenteel voor het overheidspersoneel van belang zyn. Hy wees op het nadeel dat bestaat, zolang er in onze gemeen ie 1 geen afdeling van de bond is, maar men j lid moet zyn van de afdeling Alphen. Eerst was het ledental te klein, maar nu er negen georganiseerden zijn, is het wel j mogelijk een eigen afdeling op te rich ten. Hiertoe werd besloten. In het voor- lopig bestuur hebben zitting de heren J. C. Borgdorff (voorzitter), C. Slingerland (penningmeester) en A. W. Buntsm» (secretaris).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4