Europees leger dient met spoed uit de grond gestampt Schoolgeld van HBS en „gym' thans 15 per jaar DE Drie Vlissingse Geuzen Toch nieuwe deputaten voor onderzoek psalmberijming WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 Amerika maakt politiek: Rusland poogt via krachtige nota, accoord over West-Duitsland te torpederen J"pE WASHINGTON worden door de Britse, Franse en Amerikaanse mi- nisters van Buit. Zaken thans wereldvraagstukken onder de loupe genomen. Er vinden ook politieke „onder-onsjes" plaats, teneinde eikaars standpunt te peilen. Dean Acheson heeft verklaard, dat het de uitdrukke lijke wens der Amerikaanse regering is, dat de Westerse naties zo weinig mogelijk goederen aan de communistische gebieden leveren. De strijd op Korea zal krachtig worden voortgezet, indien de Noordelijken weigeren, de wapenstilstandslinie van Ridgway te aanvaarden. De weg is geëffend voor de vorming van een verenigd Europees leger, met inschakeling van West Duitsland. Prompt heeft Wisjinsky, de Russische min. van Buitenl. Zaken, aan de Franse zaakgelastigde te Moskou een nota van elf pagina's over West Duitsland overhandigd. Deze nota Is in feite een herhaling van de vertogen, welke Rusland einde 1950 tot Frankrijk heeft gericht Hierin werd de aandacht gevestigd op het gevaar ener West Duitse herbewapening. De „Grote Drie", aldus het Kremlin, werkten deze gevaarlijke situatie in de hand. Frankrijk handelde daarmede in strijd met de geest van het Frans-Russische verdrag. En dan volgde de gebruikelijke ernstige Rus sische „waarschuwing". Evenals bij Japan tracht Moskou nu ook een accoord der „Grote Drie" over West-Duitsland te tor pederen. Volgens de medewerker van Reuter, is besloten, dat het „verenigd Europees leger" zal worden samengesteld uit con tingenten van gelijke grootte, die vermoe delijk 10.000 man sterk zullen zijn. Het is echter niet duidelijk, of het Britse voor behoud nu ook definitief is opgegeven. Vandaag komt de Duitse kwestie, souve- reiniteit, aandeel in het Europese leger, als het belangrijkste der conferentie, aan de orde. Hierover moet een accoord be reikt zijn, voordat de „Noord Atlantische Raad" eind October te Rome bijeenkomt. Ook De Gasperi verblijft thans te New Vork en zal in Wasthington confereren met Truman en Dean Acheson. Hij zal aandringen op meer Marschallsteun voor Italië, een oplossing van de kwestie Triëst, en een algehele herziening var het Italiaanse vredesverdrag. In ieder ge val staat ook de Franse minister Schuman achter De Gasperi en zal hij diens ver langlijstje bij Acheson ondersteunen. Vermelden wij nog. dat Schuman de uitvoering van het „plan noodzakelijk acht, mede in verband met het voorstel voor de instelling verenigd Europees leger. Men ziet, in Amerika wordt weer politiek en toekomst gemaakt. Er is heel veel werk aan de winkel. Overval om bruiloft te kunnen betalen Een jaar gevangenisstraf, waarvan viei maanden voorwaardelijk, is gisteren ir Almelo geëist tegen de 30-jarige Vrooms- hoopse chauffeur J. A. M., die op 2 Juni j.L een mislukte roofoverval pleegde op het bejaarde echtpaar Hansman Vroomshoop. M. heeft bekend, deze ovi val te hebben willen plegen omdat hij geldnood zat, daar zijn bruiloft boven zijn financiële krachten was gegaan. Streekdag Christ. Hist, vrouwen te Katwijk Maandag zullen de leden van de Christ. Hist. Vrouwengroepen in Zuid-Holland een streekdag houden in de „Oranjezaal' te Katwijk. Jkvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen zal spreken over „Bezinning"; mevr. J. Kostervan Roon over „Bezie ling". Ned. militair attaché in Brussel en Luxemburg gaat heen De kolonel P. Forbes Wels van generale staf is m.i.v. 1 September eervol ontheven van zijn functies van militair attaché en luchtvaartattaché bij de Ne derlandse ambassade in Brussel en var militair attaché in Luxemburg. Was piloot oververmoeid Raad voor de Luchtvaart zal 16 October uitspraak doen in Oslo-ramp Slechts één jongen overleefde ongeluk, waarbij 27 Joodse kinderen omkwamen (Van een onzer verslaggevers) In de Statenzaal aan het Binnenhof heeft de Raad voor de Luchtvaart gisteren een zitting gewijd aan de vliegramp op 20 November 1949 bij Oslo, waarbij de PH-T.F.A. van de N.V. Aero Holland tegen een berg te pletter vloog. De bemanning en 27 Joodse kinderen verloren hierbij het leven, slechts één kind, Isaac Allal, werd gered. Het Noorse rapport over deze ramp vlieguren in 6 dagen de top zou zijn. Ge- Zwoel weer met kleine onweerskans nog i zi g, groot vieer. Alleen uit Den Helder werd vanmorgen om 7 uur nog licht onweer gemeld. Het hogedrukgebied dat zich twee dagen geleden boven Scandinanvië bevond, heeft zich West-Rusland teruggetrokken, houdt nog een vrij warme zuidelijke luchtstroom in stand. De temperatuut kan daardoor 's middags tot 20 A 25 gr. C. stijgen. Het is dan ook wachten dat het weer de komende dagen een rustig en zwoel karakter zal houden. Door het grote vochtgehalte van de lucht zullen zich 's nachts mist- en nevelvelden Boven de oceaan woeden twee dwaalde tropische cyclonen, waarvan de scheepvaart vrij veel hinder heeft Vermoedelijk zal West-Eupropa er echter geen last van krijgen. ZWITSALETTEN DE ANTI-PIJN TABLETTEN 5 (Advert entte) I Deze studente hoorde het wn haar moeder. Alkalivrij betekent vooral nietgeschikt voor alles en nog wat. t'ei/ig u-tul U indien U speciaal alkalivrij u-ast. Speciaal alkalivrij toor wol is Echfalon en speciaal alkalivrij voor rijde is Vivalon. Pijnlijke stramheid - dat li het begin. Haar dan... Chagrijnige Rheumatische Pijnen In al Uw ledematen, nu hier, dan daar.~ Laat 't met U niet zo ver komen. Neem Kruschen Salts bij de eerste aanwijzin gen van Rheumatische pijnen. Daarmee brengt ge Uw bloedcirculatie weer op gang. Want niet zodra bloedzuiverende organen in hun werking verslappen, demonstreert zich dat in pijn en stram heid hier en daar. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan hun kans. In plaats van te worden afgevoerd langs natuur lijke weg, gaan deze zich vastzetten en Uw lijden begint. Maar niet bij de vaste Kruschen gebruikers. Die weten van geen onzuiver bloed, nog minder van de pijnlijke gevolgen. Vraag Uw leveran cier een flacon Kruschen, om persoon lijk die radicale verbetering te onder vinden. 'I Chefarine „4' doet wonderen tÉGEN PIJNEN ENGRiEB .20 TABLfclIENaiflJS schrijft het ongeluk toe loop van omstandigheden, zoals: vermoeidheid van de piloot, te grote pas siviteit van het grondpersoneel weersgesteldheid. Als getuige werd gisteren gehoord de vlieger J. K. Hoekstra, oud-chef van de vliegdienst van Aero-Holland. Deze ge loofde niet, dat de piloot oververmoeid zou zijn geweest. Het vliegschema voor zag in een landing bij daglicht te Oslo, doch door een onverwacht lang opont houd te Brussel was men later. Prof. dr J. Jongbloed merkte op, dat 51 vlieguren in 7 dagen toch wel boven het lagen. Voor Aero-Holland was door ge tuige indertijd zelf vastgesteld, dat 40 .Helpt Ambon in Nood" tegen ereraad Werkzaamheden zullen worden voortgezet (Van onze Amsterdamse correspondent) De heer Ziedses des Plantes heeft na mens de stichting „Helpt Ambon in Nood" bezwaar gemaakt tegen de uit spraak van de ereraad in het geschil der stichting met „Door de Eeuwen Trouw". De stichting wil niet protesteren tegen de uitspraken inzake de punten in het geding, doch is van oordeel, dat de ere raad zijn bevoegdheden heeft overschre den door een uitspraak te doen, die de stichting practisch overbodig zou maken. Beide stichtingen is gevraagd of zij met de publicatie van de beslissingen kon den acoord gaan, waarop de stichting tegen de voorgenomen publicatie heeft geprotesteerd, omdat zij bij het begin het geding de zelfstandige voortzet ting van haar liefdadige werkzaamheden buiten de beslissingsbevoegdheid van de ereraad heeft gesteld en zij is derhalve besloten zelfstandig daarmede voort te gaan. „Helpt Ambon in Nood" is een liefdadige stichting, welke niet anders bedoelt dan hulp te bieden aan Ambon- die haars inziens daarvoor in aan merking komen, hetzij door studiebeur- hetzij door sociale bijstand of an dere steun. Van een bijzondere politieke doelstelling is nooit sprake geweest. Hoe het confict tussen de republiek Zuid- Molukken en Indonesië zal aflopen raakt de stichting in zoverre niet, dat zij ook eindiging van het conflict haar lief dadig doel zal blijven natreven. Ook dan zullen talloze behoeftige Ambonnezen, die door de stichting geholpen worden, overblijven. Volgens spr. is ongeoorloof- pressie van „Door de Eeuwen Trouw" oorzaak van de vechtpartijen in de kam- De ereraad bestond uit de heren mr Th. L. van Berckel, prof. mr A. M. Don- C. C. van Helsdingen, mr G. J. de Lint en C. Maris. tuige gaf dit toe, doch merkte op, dat voordat de vlucht Tunis-Oslo begon, te Tunis 34 uren rust waren gehouden, na de vlucht niet abnormaal vermoeiend geacht behoefde te worden. Besproken werd de vraag de ont-ijsingsinstallatie gemankeerd kan hebben, daar deze bij de start te Brussel, naar men meent, niet goed function- neerde. Met de getuigen-deskundigen werd be sproken, waarom de piloot lager dan ge bruikelijk heeft gevlogen. Verondersteld werd, dat dit mede gedaan is om zoveel mogelijk luchtziekte bij de kleine passa giers te vermijden. Een onbeantwoorde blijft het, of de piloot op zicht heeff willen vliegen in plaats van op de instrumenten. Dit werd aangenomen het rapport van de directeur-generaal de Rijksluchtvaartdienst. De piloot had ongetwijfeld de bekwaamheid de instrumenten te vliegen, doch miste misschien het nodige zelfvertrouwen, aldus dit rapport. Op 16 October om 2 uur zal de Raad uitspraak doen. Vraag naar kwaliteit op de laarbeurs Afscheid van dr Fentener van Vlissingen AI stonden er geen ongeduldige files 'oor de loketten, toah kan men zeggen dat de eerste dag van de jaarbeurs re den tot tevredenheid heeft gegeven- Over de hele linie werd naar kwali teitsartikelen gevraagd. Een grote im- en exportfirma plaatste belangrijke orders in duur Japans por selein. Wat de schoenenafdeling betreft- werd op de binnenlandse markt meer verhandeld dan men Verwachtte, maar wel klaagde men er over dat Engeland door de extra-invoerrechten nog steeds onbereikbaar is voor schoenen uit Ne derland. Grote orders zijn geplaatst voor kinopen van Japans paarlemoer. Daaruit concludeert men dat de Twentse textielfabrikanten een gunstig seizoen tegemoet zien. Op het terrein aan de Croeselaan toonde men veel belangstelling voor werktuigmachines. De omzet bedroeg hier gisteren reeds f60 000. Dr F. H. Fentener van Vlissingen Tweemaal gezakt: dan meer betalen Echter verhoogd met 7 pet van directe belastingen boven 60 VERLAGING der schoolgelden voor het middelbaar en gymnasiaal onderwijs met 30 pet, die minister Rutten onlangs heeft aangekondigd, is dezer dagen in het Staatsblad verschenen. Het schoolgeld zal voortaan per leerling en per schooljaar f 15 bedragen. Dit grondbedrag wordt ver meerderd met 7 pet van elke f 20 waarmee de aanslag in de directe belas tingen (loon-, inkomsten- en vermogensbelasting) de f 60 te boven gaat. maal het schoolgeld, doch niet meer dan f600, verschuldigd. De nieuwe regeling wordt toegepast m.i.v. 19501951. Hieronder volgt een •tabel voor enkele aanslagen ln de direc te belastingen met daarnaast de school geldtarieven: Aanslag Oud tarief 500 Niemand zal echter meer dan schoolgeld moeten betalen. Wanneer de aanslag in de directe belastingen lager dan 60 ls men helemaal geen school geld verschuldigd. Dan is er nog een gezlnsreductie. Dit betekent dat de schoolgelden worden verminderd met een vierde deel twee of drie kinderen en met de helft wanneer vier of meer kinderen uit hetzelfde gezin bij het begin van schoolgeldjaar op een school voor lager-, kweekschool-, nijverheids-, middelbaar-, gymnasiaal- of hoger onderwijs gaan. Dat geldt echter niet voor avondscholen. Wanneer een leerling niet wordt bevorderd of voor het eindexamen zakt nadat dit aan dezelfde of een overeenkomstige school reeds eerder met hem is gebeurd, is anderhalf nam gisteravond in de Utrechtse schouwburg afscheid als voorzitter van de raad van beheer van de jaarbeurs- Hij werd toegesproken door de direc teur, mr J- Milius, en door zijn opvol ger, mr W. H. Fockema Andreae. Mr Fockema Andreae deelde mee dat z(jn voorganger door de raad van beheer is benoemd tot erevoorzitter. Dr Fentener van Vlissingen kreeg bij zijn afscheid van de raad van beheer een 17e eeuwse kaarsenkroon aangebo- Een medewerker van het Centraal in stituut ter bevordering van de buiten landse handel (CIHAN) is permanent op de beurs aanwe-ig om buitenlanders service te bieden. (Advertentie) 116 220 320 420 475 Het maximumschoolgeld wordt pas geheven bij e aanslag van 9320. 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 Nieuw tarief 45,80 80,80 150,80 Van het ert van School en Kerk Beioepingswerk Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: het beroep van de classis Leiden (als secretaris van de raad voor de zending) G. P. H. Locher. hulp prediker te Scheveningen; het beroep tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (geestelijke verzorging van de Luchtmacht) I. P. C. van 't Hof, voorheen predikant in de Prot. Kerk van Indonesië, wonende te Delft. Bedankt: voor Ameide en Tien hoven J. Zwijnenburg te Huizen (N.H.) Geref. Kerken. Beroepen: te Middelburg (vac.- dr A. H. Oussoren) L. J. Boeijinga te Fijnaart. Aangenomen: naar Nieuwolda cand. R. Valkhoff te Amsterdam-Zuid; naar Beetgum A. Troost te Vleuten-De Meern. Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Ulrum D. H. Biesmo te Hoogeveen. Taak van diaconie voor kinderbescherming Zestigste Geref. diakenen conferentie in A'dam (Van onze Amsterdamse corres pondent) Onder leiding van dr J. W. Noteboom, burgemeester van Voorburg, is vandaag in Amsterdam de zestigste centrale dia conale conferentie van de Geref Kerken gehouden. Professor dr K. Dijk sprak over: De dienst der barmhartigheid professor dr S. U. Zuidema over: Taak en grens van de diaconale arbeid. In de gisteravond gehouden huishoudelijke gadering werd een rapport besproken een studiecommissie in zake kinde scherming. Tot de taak van de diaconie behoort volgens dit rapport o.m. de zorg minderjarigen, waarvoor ouders of fami lie niet voldoende kunnen zorgen, ongehuwde moeders en onwettige kinde ren, en van lichamelijk of geestelijk ge brekkige kinderen. Zoveel mogelijk worde voorkomen dat de ongehuwde moeder afstand doet de zorg voor haar kind. De commis vraagt verder de oprichting van een huis voor werkende meisjes; werving vorming van gezinsvoogden; een zo breed mogelijke samenwerking voor de greep op de massajeugd; een eigen observatie inrichting en een inspectie-apparaat; er een organisatie waarin alle takken var het Geref. kinderbeschermingswerk sa mengebracht worden en die rechtstreeks vertegenwoordigd kan zijn in de Neder landse bond tot kinderbescherming. Uit zending van zwakke kinderen naar ge zondheidskolonies e.d. wil de commissie overlaten aan de Chr. verenigingen, des noods met financiële hulp van de diaco nie. Het-wordt wenselijk geacht dat voogdij of door een diaconie of door de Rudolphstichting wordt aanvaard. Dr G. Stuiveling hoogleraar in Amsterdam B. en W. van Amsterdam stellen gemeenteraad voor dr Garmt Stuiveling te Hilversum te benoemen tot buitenge- jn hoogleraar aan de gem. universiteit de taalbeheersing (theorie en prac- van het spreken en schrijven in dc Nederlandse taal). B. en W. van Amsterdam vragen de gemeenteraad prof. dr F. A. G. Keesing op zijn verzoek eervol te ontslaan als b.g. hoogleraar in de staathuishoudkunde, het bijzonder de leer van het geld, het crediet en de internationale betrek kingen. 50 „Hok?", dreigde ze met opgeheven vinger. De mooiste kamer van het huis heeft hij. Mister Jennison, die er voordien gewoond heeft en helaas overleden is, zei altijd: „Hè, mrs Hit- kins, wat heb ik toch een gezellige kamer!" Bram nam Kees bij de arm en sleepte hem gauw mee de trap op. Hij vreesde dat er anders nog vele verhalen zouden komen over de ver schillende huurders. Verhalen, die hij al meer dan één keer gehoord had. Het was inderdaad een gezellige kamer, die Bram voor twintig shilling per week kost inbegrepen de zijne mocht noemen. Ze lag aan de straatkant en door een flink raam had hij een prachtig uitzicht op de straat, die wel niet breed, maar toch erg druk was. Voor dat raam stond een flinke tafel met een bosje narcissen in een aarden pulletje. Aan de tegenoverliggende wand stond een divanbed. Aan der muren hingen twee ouderwetse schilde rijen met gouden lijsten, die een voorstelling gaven van een winter en een zomer ergens in Hampshire. Ook hier hingen twee portretten van de heer Hitkins: op de een hield hij zijn hand :en kanon en op de ander voerde hij een d; op beide was hij natuurlijk in uniform. Verder hingen er nog wat wandtekstjes en een paar kiekjes van de familie De Poorter, die Bram in zijn zak gestoken had, toen hij de avon tuurlijke tocht met zijn vrienden ging aanvan gen. Bij de tafel stonden een paar gewone stoelen, terwijl bij een knus potkacheltje een stel leun stoelen, ouderwets maar gemakkelijk was neer gezet. .,Ga zitten", zei Bram en onmiddellijk diepte hij een pakje sigaretten op. Nog geen vijf mi nuten waren er verstreken, of een bescheiden klopje op de deur kondigde mrs. Hitkins aan, die binnenkwam met een paar grote koppen cho colade. Met een moederlijke blik keek ze de jongens aan, toen ze de kopjes neerzette. „Als u eens wist hoe vaak hij het over jullie beiden gehad heeft, jongeheer! De wonderlijk ste verhalen heeft hij verteld. Of het allemaal waar is? Volgens hem" en hierbij wees ze op Bram, die haar lachend aankeek, „zijn die bei- door Aleid van Rhijn Vierde week Kamper synode Gebruik er van in de eredienst wordt ernstig ontraden (Van een onzer verslaggevers) IN DE EERSTE ZITTING van haar vierde vergaderweek heeft de K pense synode van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) gisteren met 229 stemmen en één onthouding besloten opnieuw deputaten te benoemen voor verder onderzoek van de Psalmberijming-Hasper. De Vrijdag geopperde bezwaren, die gestalte kregen in een voorstel van ds Den Boeft e.a., om geen nieuwe deputaten te benoemen, hebben dus niet de overhand gekregen. bezwaren tegen de berijming-Hasper zijn gebleken bij het voorlopig onderzoek der deputaten, evenals in de kerken: voorts dat deze bezworen zodanig zijn dat zij zeer veel twijfel doen rijzen of deze bun del voor de kerken aanvaardbaar is te achten; dat de kerken van de resultaten van de deputatenarbeid niet tijdig genoeg kennis hebben kunnen nemen om haar oordeel daarover aan de synode kenbaar te maken, doch recht kunnen laten gel den op gelegenheid tot volledige kennis neming van het eindresultaat, alsmede lot indiening van eventuele nadere voor stellen. Ds F. de Vries (Den Haag-Oost) merkte in de discussie nog op dat wijziging van de bundel-Hasper nog mogelijk blijft en dat ds Hasper dergelijke voorstellen nog wel'in overweging zal willen nemen. Met betrekking tot een voorstel van de kerk van NieuwendamAmsterdam-Nrd om het gebruik in de eredienst aan de vrijheid der kerken over te laten, sprak de synode met 301 stem en één onthou ding uit dat zij, op geen enkele wijze de vrijheid der kerken in dezen aantastend, er de nadruk op wil leggen dat invoering hesüst moet worden ontraden vanwege de ernstige bezwaren die gerezen zijn. Commissie 4 nam een voorstel van ds H. J. Schilder (Utrecht) dat opnieuw benoeming van deputaten beoogde De nieuwe deputaten zullen de op dracht van de Amersfoortse synode ver der afwikkelen en kregen de opdracht vóór 1 Juli 1953 hun rapport en beoor deling van de psalmbundel-Hasper aan de kerken toe te zenden. In de overwegingen tot haar besluit sprak de synode o.a. uit, dat gewichtige „Prima". En Kees vertelde op zijn levendige manier wat er alzo in het kamp voorviel. Ter loops noemde hij de naam van Gwen en ver telde dat ze nog altijd dezelfde vrolijke Gwen was als vroeger. Voor de rest zweeg hij over haar. FinHpliilr hT-aphf Viii Kal Evangelisten de vrienden van 'm de dapperste kerels van de wereld. Ja, ja, een oude vrouw wat wijsmaken, dat kan hij. Het is een schande. Doen ze dat al lemaal in jullie land... Afijn, ik zal jullie maar alleen laten, want je zult mekaar wel veel te vertellen hebben". En hoofdschuddend verliet mrs. Hitkins de kamer. „Ik geloof, dat je het hier niet slecht getrof fen hebt", zei Kees. „Dat heb ik zeker niet", was 't antwoord. „Het is een reuze goed mens. En ze kan tegen een plagerijtje ook. Ze wil met alle geweld, dat ik over een paar maanden net zo dik ben als zijzelf... Maar in elk geval, ze bedoelt het goed. Zo, dus je bent maar eens komen aanwaaien. Ben je met dé wagen?" „Ja, fourage halen" „En hoe gaat het met Bart en de andere jon gens?" haar. Eindelijk bracht hij het uitgaansdaagji ter sprake. Het viel Kees een beetje tegen, dat Bram niet dadelijk zo enthousiast was. Hij had bezwaren. De reis? O nee, daar zag hij niet tegen op Maar zie je, hij vond het een beetje lam, al die oude kennissen weer terug te zien en dan die medelijdende blikken op te merken. Kees begreep evenwel heel goed, dat Bram er omheen draaide. Dat het Gwen was, die hem weerhield. Maar hij liet niets merken. Alleen trachtte hij Bram te overtuigen, dat het medelijden van de jongens best zou meevallen. De Tommies waren zo teerhartig niet, al waren ze dan ook fijne kameraden. Nee, dat zou best loslopen. j De synode begon vervolge: „Ik zal er nog eens over denken", besloot bespreking van het rapport Bram. missie 3 over voorstellen ter zake „Ja maar, waarom zou je nu niet ineens „ja" zeggen?", wilde Kees weten, die altijd graag spijkers met koppen sloeg. „Er is toch niets op tegen! We zullen een jofele dag hebben. En de kolonel heeft beloofd, dat hij je met een of ander transport weer zal laten terugbrengen. Nou, mooier kan het toch al niet!". Bram keek zijn vriend even aan. Kees deed of hij niets in de gaten had, maar hij voelde dat Bram op het punt stond hem in zijn geheim te laten delen. Een geheim, dat voor hem geen geheim meer was. Maar het hoge woord kwam er niet uit. „Laten we over wat anders praten", stelde Bram voor „Vóór je straks weggaat, weet je of ik kom, ja of nee. Goed?" „O.K.". (Wordt vervolgd)., het ambt van de missionnaire dienaar des Woords. Er waren voorstellen die zich uitspraken voor de weder-erkenning van het evangelisten-ambt, doch ook om hierover geen uitspraak te doen zolang klaarder licht over de gegevens der H. Schrift ontbreekt. De commissie steld? voor uit te spreken dat de kerken goed zullen doen voorshands te blijven bij de in Middelburg (1896) en Arnhem (1902) vastgestelde benaming van missionnair dienaar des Woords voor de predikers van het Evangelie onder de ongekersten- de volken. De commissie overwoog dat de kerken in het algemeen niet de nood zaak voelen van de instelling van een speciaal evangelistenambt of zendelings ambt. Vanmorgen werd de discussie voortgezet. Zendingswerk N.-Guinea groeit snel Wedloop om laatste resten van het heidendom bij Sorong (Van een onzer verslaggevers) „In het ressort Sorong op Nieuw-Gul- nea, waar ik vijf jaar met plezier ge werkt heb, zijn ongeveer 9000 Christenen, (weinig R.-Katholieken). 2000 Islamieten en naar schatting nog 3000 heidenen. Se dert 1948 werken ook Franciscaner mis sionarissen in deze gebieden. Het hel dendom neemt af. Het is nu met de Fran ciscaner missie eigenlijk nog een wed loop om de laatste resten." Dat vertelde ds A. M. Middag, die gis teren met zijn vrouw in Rotterdam van de Willem Ruys stapte. Ds Middag werd uitgezonden door de Verenigde Neder landse Zendingscorporaties Oegstgeest. Toen hij in 1946 kwam, waren er 28 goe roes werkzaam (evangelisten en onder wijzers die een kleine gemeente hebben). Het werk van de zending heeft veel schade ondervonden van de oorlog. Maar gelukkig groeit het werk met de dag. Toen ds Middag twee maanden geleden uit Sorong vertrok, werkten 83 goeroes mee. Nieuw-Guinea maakt een grote tijd mee, vooral nu de olie is begonnen. Ds Middags ambtsgebied omvatte een gebied, minstens ter grootte van Noord en Zuid-Holland plus Utrecht. Te voet en per prauw trok hij er meestal op uit. Het gebeurde menigmaal dat hij om terug te komen op Sorong nog langer moest reizen dan hij nu met de Willem Ruys deed om van Indonesië naar Holland te komen. EXAMENS M. O. DUITS (A). AMSTERDAM 11 Sept. Gesl.: de heren Tj Bouma, Veenwouden, D F Bruins, Culem- borg, G Callaert, Tiel. J S Coopmans. Tege- len. A v Driel, Den Haag. A Ehrllch, Den Haag, J Grasmeyer, Sappemeer. J Groenen- berg. H. v. Holl., D J Heimink. Haarlem. A M Hulkenberg. Lisse, M J Kaashoek, Bos- I, J H F Kemperink. Hengelo, D W Keu- Aalten, H W Krajenbrink, Halfweg, H J Laagland, Oegstgeest, C W Labey, A'dam. A Liebenthal, Ede, G J R v Megchelen. Den Haag, H Meln. Heemstede, J de.Meij, Baarn, D T E v d Ploeg, Akkerwoude, T Plugge. en Haag, A J van Puffelen, Beilen, J H itzen, Born, H J Rutgers. Enschede, G van teenbergen. Den Haag. J Sijtsma. Winters- ijk, J A Verhage. Den Haag, J W de Vries. A'dam. W Wardekker, Nijmegen. A J de Wit. am en J M G Zwitserlood. Kerkrade. en James: M L Balsem- Blaricum. G M Ben- lns. Den Haag. J de Groot, Duivendrecht. G H Heinink. Oldenzaal. J C Langeveld. Hil versum. J M Reimerlnger, Leiden. A M Schute. Den Bosch en M van Straaten, Rot terdam. KIESPIJNI «K Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 ct Het lied der aethergolven DONDERDAG 13 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m. AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO' 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.35 Gram. 10.30 De Antwoordman. 10 45 uur 0 Voor de kinderen. 1.1.00 Orkest- .45 Wenken voor de tuin. 12.00 uur 8 Accordeonmuziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen. 1.20 Orgelspel. 1.45 „U kunt het geloven of niet". 1.50 Gram. 2.30 :ital. 3.00 Voor de zieken. 4.00 ..Van Vijf". 5 00 Voor de jeugd. 5 30 Gram. 5 50 Regeringsuitzending: L. Bos-Vergouw: „Kinderspelen in Indonesië". 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6 30 Lichte muziek. 7 05 Voor bur- er en militair. 7 15 Fins Harmonie-orkest. .40 „Geestelijke weerbaarheid. Om een vrije /ereld", causerie 7.55 Nieuws. 8.00 „Hallo Holland Hallo Engeland" een tweelanden- rogramma 9 00 Actualiteiten. 9.10 Reslden- e-orkest en solist. 10.30 Gram. Intermezzo: esproken brief uit Londen. 4.00 Nieuws. 4.15 portactualiteiten. 11.30—12.00 Dansmuziek. HILVERSUM II (298 m). KRO 7 00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek. 7 30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9 40 uur Schoolradio. NCRV 10.00 Gram. 10.15 Morgen- ienst. 10.45 Koorzang. KRO: 11.00 Voor de ieken. 11.45 Gram. 12.03 Gram. 12.55 Zonne- 'ijzer. 1 00 Nieuws. 1 20 Gram. 1.35 Zang en iano. NCRV 2.00 Promenade-orkest en sohs- 2 45 Voor de vrouw. 3.15 Gram. 3.30 uur 'ianorecltal. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 00 Voor de jeugd. 5.30 Gram. 5.45 50-jarlg estaan van de Centrale bond voor Inwen- Chr. Maatschappelijk v 6.00 Verzoekprograr 630 „Som ie. 6 45 Gram. 7.00 uur svensvragen van allerlei aard lal antwoord. 7.30 Marinlers- ïdlokrant. 8 00 Nieuws. 8 05 van de Unie „Een School met 5 Gram 10 05 Reportage. 10 15 erzicht. 10 35 Gram. 10.45 uur :ing. 11 00 Nieuws. 11.15—12.00 1200 „Happy Hoe-Dov Deren. 12.30 Voor de arbeiders. 100 Nieuws. 1.10 Mededelingen. 1 20 Filmprogramma. 2.00 Orkestconcert 3 00 Gram 3.15 Hoorspel 3.45 m 4.15 Hoorspel 4 45 Causerie 5 00 Voor kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Lichte muziek 7.00 Test-game 7.30 Klank- ild 8.00 Gev. progr. 8 30 Twintig vragen 9.00 Nieuws 9.15 Causerie 9.30 Blaasorkest )-45 Voordracht 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 ..Happy Hoe Down" 12.20 Gram 12.30 oor de arbeiders 12 55 Orgelspel 115 Voor e kinderen 1 45 Voor de kleuters 2.00 Or- - estconcert 3.00 Amusementsmuziek 3.30 oor de soldaten 3 45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Variété-orkest 6.15 ..Echoes from the past" 5.30 Arbelders- :cst 6 00 Amusementsmuziek 6 45 Hoor- •1 7 00 Nieuws 7 25 Sport 7 3b Verzoekprogr. 8 00 Uitwisselingsprogramma Engcland-Ne- derland 9 00 Gev progr. 10 00 Nieuws 10.15 uderwetse dansmuziek 1100 Voordracht 1.15 Orgelspel 11.56—1200 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1145 Gram 12 34 Voor de landbouwers 12 42 ram 1.00 Nieuws 1 15 Klassieke muziek 2 00 perettemuziek 3 00 Engelse les 3 15 Gram 3.40 ranse les 4 00 „Europa treedt aan!" 4.30 ram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.15 Voor de inderen 6.15 Gram 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 30 Koorwerken 7 50 Causerie erzoekprogr. 9.00 Licht progr 9.30 Gram tctualiteiten 10.00 Nieuws 10.15 Zang .no 10.30 Hoorn en plano 10.45 Zang en 11.00 Nieuws 11.0512.00 Gram. mmuziek 4 30 Plano en viool sk 6.30 Gram 7.00 Orkestcon- ns 8.00 Hoorspel 10.00 Nieuws iek 10.55 Nieuws 11.00 Gram

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2