Jliruuir jTciJtsrfK OTouronl Fanfareklanken bij de opening Vredesverdrag voor West-Duitslandf mits schakel in Europese defensie Geheim verzoek van Adenauer tot de Grote Drie Britten zetten de Perzen duimschroeven aan Marechaussees drukten ..oproer" in Harderwijk de kop in Wist U Het kan blijkbaar Russische raketten achter de linies der Verbondenen DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9325 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELVK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlantoasUclj is gftrbleoen tngn hert In tegljeospnt' Loven en bieden te Washington TE WASHINGTON is de conferentie begonnen der ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie". Volgens Reuter zal de kwestie Duitsland een der belangrijkste punten van bespreking zijn. Noch Rusland, noch West-Duitsland zelf, zijn ter conferentie aanwezig. Het meest urgente probleem is de inschakeling van W.-Duitsland bij de Europese defensie. Uiteraard is eveneens aan de orde het vaststellen van een nieuwe verhouding tussen Bonn en de Westelijke mogendheden. De besprekingen te Washington dienen i situatie als ten aanzien van Japan, waar in de eerste plaats ook om de opvattingen immers Rusland daar buiten blijft. Het van Amerika, Engeland en Frankrijk over feit, dat Amerika West-Duitsland per se de brandende wereldkwesties te verge- wil inschakelen bij de Westelijke defen- lijken en een gemeenschappelijk dragslijn te beralen. Er staan minstens zestien punten op de agenda. Echter vormt Duitsland de hoofdschotel. Vermoedelijk zal een Amerikaans ont werp voor de nieuwe Westelijke politiek tegenover Duitsland ter tafel worden ge bracht. Het nog steeds bestaande „be zettingsstatuut" zal moeten worder. om gezet in een soort van „vredesverdrag". Er ontstaat derhalve een soortgelijke Zijn laatste kans.. Een 33-jarige Amsterdammer, zekere A. S., werd onlangs in een rechtzaak verdedigd door de Hilversumse advo caat mr K R. Beks. „Geef de man een laatste kans", pleitte mr Beks. Des Vrijdags kwam de man vrij en Zaterdag daarop nam hij (op zijn manier) zijn laatste kans waar: hij brak bij zijn advocaat in. Eerst kwam hij in de morgenuren bij mr Beks aan de deur, maar hij werd naar Noord- wijk verwezen, waar de advocaat met vucantie was. S. reisde naar Noord- wijk, vroeg mr Beks geld voor de terugreis en keerde terug, regelrecht naar de verlaten woning van de ad vocaat, om zijn voorgenomen kraak je te plegen. De tamelijk aanzienlijke buit werd reeds de volgende dag opgespoord. S. bleek naar België te zijn uitgeweken. De marechaussee greep hem echter toen hij de grens over wilde om naar Nederland terug te keren. Hij is voor lopig in Rotterdam ingesloten. schept voor Adenauer de gelegenheid Dor „loven en bieden." In dit verband vestigen wij er de aandacht op, dat Adenauer aan het bestuur van zijn Christelijk Democrati sche partij heeft meegedeeld, dat hij tot de „Grote Drie" te Washington belangrijk verzoek heeft gericht. Wan- dit verzoek, naar voren gebracht a brief aan de Hoge Commiss ou worden ingewilligd, zal dit beslissende invloed zijn op het deelnemen Duitsland aan de Westerse dei" r wat hóórt wat Maar Adenauer verwacht „positieve resultaten", wanneer de „Grote Drie" te Washington gaan spreken over het her stel der Duitse souvereiniteit. Roofoverval op een oude weduwe in Den Ham Doosje met f 400 uit de linnen kast gehaald Twee onverlaten hebben in het nach telijk uur een overval gepleegd op de alleenwonende 79-jarige wed. Kruithof in Den Ham, een plaatsje aan de grote weg van Ommen naar Almelo. De buit bestond uit ongeveer 400. De indringers hebben zich toegang tot de woning verschaft door een kleine achterdeur open te breken. Nadat zij de stoppen uit het schakelbord vooi electrisch licht hadden gehaald, drongen zij tot de slaapkamer door omdat zij het gemunt hadden op de linnenkast. Een van de bandieten dreigde de vrouw te zullen neerschieten wanneer zij alarm zou slaan. Nadat een doosje met onge veer 400 aan geld was gevonden, sloe gen de beide mannen op de vlucht. De oude vrouw waarschuwde toen de bu ren. Hoewel onmiddellijk een achtervol ging werd ingezet, heeft de politie de indringers nog niet kunnen grijpen. Ned. walvisjagers naar Argentinië Een Argentijnse walvisvaartmaat- achappij heeft bij Nederlandse scheeps werven prijsopgave gevraagd voor de bouw van vijftien walvisjagers. Deze schepen zouden moeten opereren in samenwerking met de Juan Peron. de grootste drijvende traanfabriek ter we reld, die vermoedelijk eind September in Belfast van stapel loopt. Handel in diploma's op Oost-Java Volgens de correspondent van Mer- deka te Soerabaja wordt er in Oost- Java levendige handel gedreven in diploma's van middelbare scholen, welke door het zgn. hoofd getekend en gestempeld zijn. Na Mossadeq dreigt... Geen oliebedrijf noch makelaar van standing profitere van onwettige daden ENGELAND zet Perzië als tegenmaatregel onder financiële druk. Be paalde buitengewone voorrechten, die Perzië 'genoot, worden inge trokken. De regering van premier Mossadeq, die op haar beurt met een ultimatum aan Engeland heeft gedreigd, krijgt het nu nog moeilijker. Immers het is geen publiek geheim meer, dat het land gebukt gaat onder grote financiële moeilijkheden. De Britse regering motiveert haar houding door te wijzen op het feit, dat Perzië voorrechten genoot, die gewoonlijk niet aan niet-leden van het sterlinggebied worden verstrekt. Welke zijn 1. Perzië krijgt geen dollars meer. 2. Het zal voor alle sterling-transacties toestemming behoeven van het ministe- Een Amsterdamse rijwielhandelaar heeft uit Italië een fiets ingevoerd, die bijna geheel uit hout is vervaar digd. Frame, stuur, velgen en spat borden zijn n.l. gemaakt van teak hout, dat zeer sterk en elastisch is. Alleen de uiteinden van voor- en achtervork rusten in metalen bussen. De prijs bedraagt 200 gulden. Rangeerlocomotiei sloeg op hol en maakte botsing Ging langs open spoorbomen en reed tegen andere trein aan F EN DIESEL-RANGEERLOCOMOTIEF, die gistermiddag tijdens het rangeren op het Goese spooremplacement plotseling zonder bestuurder aan het rijden is gegaan, is op de lijn tussen Goes en Kapelle-Biezelinge in botsing gekomen met een locomotief. Er was aanzienlijke materiële schade, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De rangeerder die de rangeerlocomo tief bestuurde, was even afgestapt om een handwissel om te zetten. Tot zijn ver bazing zag hij hoe de motorwagen plot seling begon te rijden en over de spoor wegovergang, waarvan de bomen nog open stonden, in de richting Kapelle ver dween! Zijn poging om de wagen in te halen mislukte. Hij waarschuwde de seinhuiswachter bij de overweg en deze alarmeerde het station. Van het station uit trof men on middellijk de nodige maatregelen. Inmiddels was uit Kapelle echter een enkele locomotief vertrokken, waarvan men de machinist niet meer kon waar schuwen. Rijdende tussen blokpost 40 en 41 zag deze de „op hol geslagen" locomo tief wel naderen, doch hij kon een bot sing niet meer vermijden. moest arriveren, kon i der spoor leiden. De weinig vertraging. De geerlocomotief is 's avonds naar Roosen daal gesleept. Ned.-Noorse atoomoven werkt bevredigend Geen atoombom uit Kjeller De NederlandsNoorse otoomoven in Kjeller (N.) werkt al ongeveer maand op bevredigende wijze met energie van ongeveer honderd kilowatt. De oven is te klein om ooit voldoende plutonium voor een atoombom te kunnen levei De dieseltrsin, die om 15'.00 uur in Goes Nevy, York verklaard. Koningin kreeg doos vol selderij Van oud-Nederlanders uit Michigan Op het paleis Soestdijk is gisteren een tan Koningin Juliana geadresseerde doos bezorgd, bevattende enige kilo's selderij velerlei soort. Deze zending is af komstig van de selderij-kwekers in Mi chigan (Ver. Staten), van wie aldus een bijgevoegd schrijven de meesten van Nederlandse geboorte of afkomst België koopt ook uniformen in Nederland Het Belgische leger heeft bij Neder landse firma's uniformen besteld en ver moedelijk zal ook 10 pet. van de benodig de textielstof in Nederland worden aan gekocht, aldus De Tel. Reeds eerder meld den we dat in Tilburg een Belgische order voor baretten is geplaatst. Dit alles is het gevolg van de hoge lonen en prijzen in België, waardoor de Nederlandse textiel- goederen ongeveer 10 pet. goedkoper zijn dan de Belgische. Van San Francisco uit kwamen dezer dagen opwindende geruchten over een samenzwering van Wit-Russen tegen Gromyko. Als een lopend vuurtje ging door de conferentiestad het gerucht, dat zij de Russische staatsman wilden doden, door zijn auto te rammen met een brouwerswagen. Voor alle zekerheid werd de auto van Gromyko (rechts) omringd door negen politiewagens en met een vaart van 120 km ging het naar de conferentiezaal. Onderweg vond men inderdaad een gekantelde auto (links) die enkele wagens ophield, maar dit was dan ook alles.... Omdat niet goed voor fiets werd gezorgd Jongeman stak uit wraakzucht 4 koren- mijten in brand Twee boerderijen op Zuidhollandse eilanden door bliksem getroffen 3. Het recht, dat Perzië automatisch noot, om sterlingfondsen te gebruiken, binnen het zgn. „sterlinggebied" komt te Perzië zullen dezelfde bepalingen gelden als voor de uitvoer naar communistische landen. De levering van alle schaarse goederen in Perzië wordt onverwijld stopgezet. Het Britse ministerie van Financiën hoopt, dat de noodzaak van deze maatre gelen niet lang zal blijven bestaan. De Britten wensen de schade, die de Perzi sche regering aan de Engelse economie heeft toegebracht, zoveel mogelijk te be perken. De maatregelen kunnen direct herroepen worden, zodra Perzië lossing van het oliegeschil mogelijk maakt. Niet onverdienstelijk wordt hier bij opgemerkt, dat er van sancties, noch represaille-maatregelen sprake is. Een argument is stellig, dat Engeland thans grote sommen gelds besteden moet olie, uit andere landen dan Perzië. Immers de olie-aanvoer uit Abadan staat stop. Zoals bekend, tracht Perzië ruwe olieproducten te verkopen, welke ge- onnen worden in het gebied, oor kort, de Anglo-Iranian werkzaam •as. In een „verklaring" noemt deze maatschappij zulks een „volkomen nega tie der verplichtingen". Verder heet het, dat geen oliemaatschappij, tankrederij of makelaar van standing zich direct of in direct zal inlaten met onwettige handelin de Iraanse regering. Zo niet, dan zal de Anglo Iranian haar rechten weten te beschermen. Jongen viel van stang tussen truck en aanhangwagen Op de Eemdyk by Eemnes is gisteren de zesjarige Riekert U. door een auto overreden en gedood. Het jongetje was, terwijl de wagen stilstond, op de koppe- lingsstang tussen de truck hangwagen gekropen. Onderweg viel hij van de stang af en kreeg de wielen van de aanhangwagen over zich heen. Vier grote korenmij ten van de land bouwer M. met de oogst van in totaal vijf hectare zijn aan de Onstwedderweg te Stadskanaal in vlammen opgegaan. In verband daarmede heeft de politie de 18-j. E. uit Anloo gearresteerd. De jonge man heeft bekend de brand ge sticht te hebben uit wraakzucht. Tijdens een onlangs gehouden bijeen komst van Geref. jongeren deed de schuur dienst als fietsenbergplaats. De jongeman schijnt niet tevreden te zijn geweest over de zorgen die toen aan zijn fiets werden besteed en zon sedertdien op wraak. Zondag heeft hij zijn plan ten uitvoer gebracht toen hij terugkeerde van een bezoek aan zijn meisje. Het vuur werd 's avonds ontdekt door een fietser. Toen hij zich naar de bran dende bundels spoedde, zag hij de dader die naar een verderop geparkeerde auto holde en ijlings verdween. De brand weer was inmiddels reeds gewaarschuwd maar kon niets meer uitrichten. Tijdens een hevig onweer dat gister avond boven de iZuiidhollandse eilan den woedde, is de grote boerderij van de landbouwer Herwijnen te Putters- hoek (Beyerland) door de bliksem ge troffen en afgebrand. Alleen het woon huis kon worden behouden. De schade bedraagt f 150-000- De eigenaar kon met zijn echtgenote en drie kinderen een goed heenkomen zoeken. Ook de boerderij van de heer Man netje te Zuidland (Voorne) is gister avond door blikseminslag grotendeels verwoest. De schade is nog niet bekend. Bij de landbouwer H. Mauw in Grote Woudhuis nabij Apeldoorn is gister avond een grote landbouwschuur met 80.000 kg hooi vrijwel geheel in vlam men opgegaan. De brandweer, die niet onmiddellijk werd gewaarschuwd, kon weinig meer uitrichten. De schuur en het hooi waren slechts laag verzekerd- Een felle brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is heeft gisteren in Se- rooskerken (Schouwen-Duiveland) schoonmakerij van uien in de as gelegd. De schade beloopt f 20.000. Vanmorgen is te Groesbeek een woonhuis afgebrand. De bewoonster liep aan- de hand brandwonden op. Haar drie kinderen, die nog sliepen, konden gered worden. De vader van de kinderen was reeds naar zijn werk. De oorzaak van de brand onbekend. Op de bromfiets Dan goed kleden 1 Velen hebben zich met het rijden op sn bromfiets al een ziekte op de hals gehaald. Daarom heeft de A.N.W.B. nu de herfst weer voor de deur staat, gewaar schuwd, dat men voor warme, winddichte kleding moet zorgen. Zelfs speciale mo- torkleding blijkt op de bromfiets niet ge heel te voldoen, doordat men niet zoals op een motor de panden van zijn jas tus sen de benzinetank en de knieën kan klemmèn. Verscheidene dames lossen dit probleem op door een „voorschoot", ge maakt uit een oude regenjas, over haar mantel te binden. Overigens brengt de Nederlandse industrie reeds speciale bromfietskleding in- de handel. Rookbommengevechten, demonstraties Onder het vallen van geweerschoten ging men de nacht tegemoet CINDS GISTERMIDDAG verkeert Harderwijk.in een stepds stijgende on- rust. Tegen het mjddaguur verscheen een aantal jongelui in de straten, voor het grootste deel gekleed in overalls. Zij poogden de bevolking op te wekken mede te werken aan „de staking". Al spoedig verschenen de marechaussees uit Apeldoorn met de helm op en het geweer in de handen. Enkele raddraaiers werden gearresteerd. Kanaalzwemmen nog in volle gang Ook de zwemmende oma staat nog klaar Het Kanaal is de laatste dagen bij de lange aftand zwemrotten weer erg in trek. Gisteravond is de Amerikaanse Florence Chadwick in het pikdonker ge start voor een tocht over Het Kanaal in beide richtingen. Zij wil eerst van Enge land naar Frankrijk en dan omgekeerd. Vanmorgen vroeg ging de oud-politie agent Tom Blower uit Nottingham te water voor dezelfde routê. Maar hij wil er een non-stoptocht van maken. Zon der in Frankrijk aan land te gaan dus. Tenslotte stapte enkele uren na Blower de Argentijn Albettondo het strand af. Verder staan te popelen om dit te doen de „zwemmende grootmoeder" Betty Cohn, de Deense Elna Andersen en de Engelsen Kenneth Wray en Brewster. Al spoedig laaide het verzet overal In de stad op. Op het stadhuis en andere plaatsen werden biljetten aangeplakt, met leuzen als „Tegen het kapitalisme" en „Steun aan de arbeidersregering" Ook de gemeentepolitie hielp mee om met de motor-met-zyspan de arrestanten te vervoeren. Allengs was een grotef aantal ma- réchaussées verschenen om het ver zet de kop in te drukken. De op roerkraaiers pleegden overal verzet en meestal waren drie „M.P.'s" no dig om één arrestant te boeien, ter wijl een ander er met het geweer van een marechaussee vandoor ging. Later werd het verzet zo algemeen dat een pantserwagen van de marechaus see door de straten moest patrouilleren. Rookbommen legden een rookgordijn, terwijl links en rechts de schoten knal den. Tegen halfvijf hadden enkele zetslieden het stadhuis bestormd en zich naar de klokketoren begeven, waar de noodklok werd geluid. Hierna trad enige rust In. Maar tegen de avond werden overal demonstraties gehouden, die prompt weer uiteengejaagd werden. Was op de plaats het verzet gebroken, dan brak el ders de herrie weer los. Zo ging Harderwijk onder het knallen der schoten de nacht tegemoet, zeer tot genoegen van de jeugd, die levendige be langstelling had voor deze opwindende Station in Hengelo op 21 Sept. in gebruik Het nieuwe spoorwegstation van Hen gelo, dat in de plaats gekomen is var het tijdens de oorlog door bommen ver woeste gebouw zal op 21 September door de president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, worden geopend. DAT de begroting van H'sum voor 1952 dank zij een meevaller van f750.000 uit ondernemersbelasting sluitend is, dooh B. en W. binnenkort grote moei lijkheden verwachten. DAT de conferentie over de Noord zeehavens op 25 Sept. te R'dam begint een openbare zitting en op 27 Sept. sectievergaderingen de conclusies en resoluties bekend worden gemaakt. DAT in Utrecht een Alg. Ned. Ver. van Handelaren in gebruikte, partij- en ongeregelde goederen, antiek en curiosa (Aneva) is opgericht (Secr. W. Baars, Nunspeetlaan 33, Den Haag, en bestuurs leden o.a. de Hagenaars G. Roelofs en F. d. Valk en de Leidenaar J. H. v. Rossum du Chattel). DAT bij drie particuliere pluimvee houders in Terneuzen pseudo-vogelpest is geconstateerd en voor de bebouwde kom een ophokgebied is afgekondigd, terwijl in Lexmond (Z.-H.) 170 kippen moesten worden vernietigd. DAT het huis van de 18e eeuwse schrijfster Betje Wolff in de Beemster gerestaureerd zal worden mm. Anjerfonds. DAT op 2 Nov. in de R.K. kerk te Willemstad een gedenksteen wordt ont huld voor de Belgische militairen die op 30 Mei 1940 zijn omgekomen bij de ramp met het troepenschip Rhenus 27 op het Hollands Diep. DAT het gemeentebestuur van Schaes- berg (L.) op 16 Sept. een gedenksteen zal aanbieden aan de familie van de in Schaesberg geboren auteur Frans Erens (1857—1935) en van zijn broer Emile Erens (1865—April 1951) die heiligen levens beschreef. DAT in Wageningen gisteren voor ambtenaren van de landbouwvoorlich tingsdiensten en het landbouwonderwijs in vierdaagse cursus over „Veevoeding nieuwe banen" is begonnen. DAT in de stichting Ned. Federatie van Filmkringen (secr. Nieuwe Aohtergracht 142, A'dam) zijn gekozen als voorz. L. J. Bakker te Bussum en als vice-voorz. W. K. v. Loon te Voorburg. DAT vermoedelijk nog dit jaar wordt begonnen met de aflevering van 1000 ge sloten stalen goederenwagons en 100 sta len 3e klas rijtuigen, die voor rekening van de Indon. spoorwegen in aanbouw zijn bij WerkspoorBeynesAllan. DAT het Houtvoorliohtingsinstituut op 28 en 29 Sept. in het Kon. Instituut de Tropen te A'dam „houtdagen" belegt. DAT de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale ;n landdag heeft gehouden in Drieber- »n, waar de bondsvoorzitter C. v. Ba rn Jr en de secretaris C. v. d. Wal het woord voerden. DAT mr U. J. N. de Graaf, alg. secr. an de Ver. voor den Effectenhandel, zijn functie zal neerleggen en op Nieuw jaar dir. van Labouchère en Co N.V. te A'dam wordt. DAT de bemanning van de K.L.M.- maohine Edam een zilveren sigaretten doos met inscriptie heefit gekregen van de Austin-fabrieken waarvoor zy on langs een wereldvlucht maakte. DAT het wegens pokkengevaar uitge stelde bedryfsmuziekfestlval te Eindiho- t.g.v. het 60-j. jubileum van Philips thans Zaterdag wordt gehouden en zich onder de 11 deelnemers ook Sierkan's Harmonie uit Den Haag en de Harmonie kapel uit Delft bevinden. DAT de reductie op de tarieven van de LJ-veren te A'dam thans behalve voor A'dammers ook geldt voor inwoners van Landsmeer, Ilpendam, Broek in Wa terland en Oostzaan. DAT kol. Arthur G. Syran, directeur van de afdeling transport der Marshall- administratie, van Zaterdag tot Dinsdag a.s. ons land bezoekt om scheepvaart- i problemen te behandelen. oefening van de maréchaussée, en ...oproerkraaiers" (verklede maréchaus- sées) in benarde ogenblikken graag handje hielp. 'j TN de kranten heeft men kunnen lezen, -*• dat vorige week te San Francisco de conferentie over het vredesverdrag met 'Japan is geopend met het bieden van gelegenheid tot gebed. Er wordt in onze dagen op Amerika nog wel eens gemopperd. Een enkele keer terecht en vele keren ten onrechte. Maar als het op het openen van zulk een belangrijke conferentie aankomt, dan doen de Amerikanen toch maar, wat in het oude Europa met al zijn christeiyke tradities tevergeefs wordt nagestreefd. Dan komt de Amerikaanse invloed op deze conferentie, waaraan tientallen lan den deelnamen, ook uit in die mogelyk- heid tot gebed. Toen we dat lazen, zijn onze gedachten nog eens teruggegaan naar de vergade ringen van de Raad van Europa te Straatsburg. Voor die vergaderingen te Straatsburg is van Nederlandse zijde her haaldelijk getracht het zover te brengen (eigenlijk helemaal niet ver), dat bij de opening van de eerste zitting een ogen blik van stilte in acht zou worden ge- Wat is er simpeler dan een ogenblik van stilte? Maar behalve simpel kan het ook zyn van diepe betekenis. Want dat ogenblik van stilte kan dan worden ge vuld met een gebed. In onze eenvoud »n wij, dat het nieuwe Europa aan gebed tooh ook wel enige behoefte heeft, ja, dat het nieuwe Europa zonder gebed weinig toekomst heeft. Echter, te Straatsburg klopte men aan een diohte deur en richtte'men het ver zoek tot dovemans-oren. Het werd op de lange baan geschoven en het is nog altyd aan het schuiven. Dit is des te opmerkelijker, daar wel een ogenblik van stilte werd toegestaan voor het ge denken van de doden. niet iets was. dat men net zo goed kon weglaten. Nog onlangs lazen we het relaas van iemand, die het Senaats gebouw te Washington bezocht en daar vernam, dat de vergaderingen van dit hoge staatscollege met gebed worden ge opend. We weten niet, welke verwonde ring groter was, de zijne toen hy dit vernam, óf die van zijn gids toen deze hoorde, dat hiervan in de vergaderingen der volksvertegenwoordiging van het oude Nederland niets was terug te vinden. Bekend is, dat Truman ook eens een ambtsgebed voor een staatscollege heeft ontworpen. Het had een merkwaardige inhoud. Het luidde: „Heer, 6chenk ons Uw hulp, als wij het goede willen doen, maar de weg niet weten om het te be reiken; dooh wees bovenal met ons, als wij zeer wel weten wat we moeten doen, maar dat niet willen". Hier wordt de situatie, waarin de lan den der wereld verkeren, wel op origi nele en tevens scherpe wyze getekend. Het is bijna altijd een kwestie van niet- weten of van niet-willen. Het is beide al even menselijk. En dan is het gebed daar om boven het menselyke dat meestal maar al te menselijk is uit te tillen. Wie dat niet wil inzien, blok keert voor ziohzelf de weg naar boven èn de weg naar voren. Te San Francisco evenwel hebben, ondanks alle al te menselyke bezwaren, de Amerikanen laten zien, dat het blykbaar toch kim. We waren het byna vergeten. 433.000 Amerikanen op Korea Geallieerden staken de Imjin over, teneinde Rode overrompeling te voorkomen TROEPEN DER VERBONDENEN zijn op het Westelijk front de rivier de Imjin overgestoken. Op het Centrale front werd met succes een aanval uitgevoerd. Deze acties dienen om de plannen van de vijand in de war te sturen en zware verliezen toe te brengen. Bij gevechten met Amerikaanse Sabre's werd een aantal Migs omlaag gehaald. Volgens het hoofdkwartier van het achtste Amerik. leger, zijn raketten van een type als de Russen in de jongste wereldoorlog gebruikten, achter de Geallieerde linies neerge komen. Te oordelen naar latere berichten, zijn eenheden der Verbonden strydkrachten opgerukt tot boven Jontsjon en Korang- pori. Eerder was gemeld, dat de Noorde- lyken in dit gebied krachtige verster kingen hadden ontvangen voor een nieuw offensief. De hier genoemde raketten, zouden volgens Reuter en Ass. Press, zyn neergekomen achter de linies in de Oos- telyke Centrale sector van het Koreaanse front. Men neemt aan, dat de Kaukasische troepen, die onlangs ln Korea zyn aange komen (de Russen hebben de aanwezig heid van Kaukasische troepen op Korea ontkend, Red.), de projectielen tydens een oefening hebben afgevuurd. Men vermoedt dat zij van vliegtuigen uit zijn gelanceerd. Het kaliber was 132 mm. Uit een uitlating van de Amerikaanse senator O'Mahoney valt op te maken, dat Amerika thans 433.000 man op het strydtoneel in Korea heeft. (Advertentie) Maat- en Orthopaedisch Schoeisel in de gewenste kleur en snit. VOSKUIL HORSSTRAAT 11 TELEFOON I2M1 WEERBERICHT Inderdaad: wij gaan naar het tijdperk van de vliegende motorfiets toe. Tot deze conclusie komt iedereen, die op de grote herfsttentoonstelling in Parijs deze lichte éé-mans-helicopter ziet. De Fransman Raymond Hausstetter is de uitvinder dit toestel en hij durft er mee de lucht in ook. Het 40 pond zware apparaat wordt bevestigd op de rug van de piloot 50 c.c.-motor heeft een tank, die vol doende brandstof kan bevatten voor vlucht van twee uu Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt. Vanavond, vannacht en mogeiyk ook nog morgen ochtend op vele plaatsen mist. Overdag veranderiyka bewolking met plaatseiyk enkele regen- of onweers buien. Aanvankeiyk zwakke later matige wind uit Zul- deUjke richtingen. Vrij varm. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 6.0819.04; maan 15 September V.H. *1

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1