31ietttt>e jCdJwrtje (fourant Plastic geld voor Ned. leger Vrede en waarborgen voor Japan, maar Russische blok tekende niet Amerikaanse bases gegarandeerd in Veiligheidspact Zo niet Vliegtuig der Verbondenen zou Kaesong hebben beschoten Wist U Opnieuw vier doden op de weg MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9324 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JR-IJATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .iliattaslitli Is 9WI«nt m jn furt in ttjljtnspml" Zie pag. 2 Historische daad in 63 minuten TE SAN FRANCISCO hebben ministers en diplomaten van 49 landen hun handtekening geplaatst onder het Japanse vredesverdrag. De zetels der Russische, Poolse en Tsjechoslowaakse afgevaardigden bleven onbezet. Er werd getekend in alphabetische volgorde. De plechtigheid duurde precies 63 minuten. Onze minister Stikker had zijn ziekbed ver laten, om het verdrag voor Nederland te signeren. Uit de zaal steeg applaus op, toen de afgevaardigde van Nieuw Zeeland, Sir Carl Berend- sen, ineengedoken als een bokser, en met uitgestoken linkerhand de tafel naderde. De laatste, die de pen ter ondertekening opnam, was de Japanse premier Josjida. Zulks geschiedde met Japanse letters. Daarna kondigde Acheson aan: „Wij zijn thans gekomen aan het einde dezer conferentie." Gromyko hield een aparte persconferentie, hamerende op het aambeeld, dat het verdrag slechts „het concept voor een nieuwe oorlog was." De Russen besloten, volgens Reuter, Zondag in plaats van Maandag uit San Francisco te vertrekken. Amerika en Japan tekenden het afzonderlijke Veiligheidsverdrag. Door dit afgesloten Veiligheidsverdragminister Stikker, die weer hersteld krijgen de Ver. Staten het recht om heeft ook de Ned. ambassadeur land-, luohrt- en marinebases Japan te handhaven. Uiteraard heerste er een sfeer van opluchting, toen tot de ondertekening van het Japanse vredes verdrag door de 49 landen werd over gegaan. Er vormden zich groepjes om het dooument, dat gewichtig op een der tafels gereed lag. In zijn openingsrede verklaarde de Engelsman Morrison, Japan voortaan weer als gelijke te beschouwen. Voor de Ver. Staten tekenden o.a. Acheson en John Foster Dulles, die als de „geeste lijke vader" van hot verdrag wordt be schouwd. De Amerik. min. van Buit. Zaken prees het verdrag als een teken Na de sobere verklaring van Acheson, dat het verdrag nu gesloten was, ver lieten de afgevaardigden de zaal. Het document bleef, zwaar bewaakt door vijf Amerikaanse militaire politiemannen, op tafel liggen. Het moet nu door de Japanse Rijksdag en 14 der voornaamste landen, die met Japan in oorlog zijn ge weest, geratificeerd worden, alvorens het van kracht wordt. Russische reacties Intussen zijn de Ruseisohe reacties niet uitgebleven. De Izwesbia spreekt rond weg van een verdrag, dat de oorlog voor bereidt. De "Westelijken" beschouwen de ondertekening van het Japanse vredes verdrag als een éclatant succes voor de Amerikaanse diplomatie. In de New York Times wordt gewezen op de bedreiging van Gromyko, waar deze te kennen gaf, dat de Sowjet-Unie geen partner kan zijn van de Westelijke „oorlogsophitsers". In de eerste plaats blijft nu de aandacht gericht op Korea. Zoals men weet, was India niet te San Francisco vertegen woordigd. India heetf nu te Tokio een nota overhandigd, waarin de „staat van oorlog tussen India en Japan" voor op geheven wordt verklaard. India zal zo snel mogelijk een afzonderlijk vredes verdrag met Japan sluiten. Behalve Washington, mr Van Royen, zijn hand tekening onder het verdrag geplaatst. Vandaag vertrok min. Stikker naar Washington en over een paar dagen gaat Ottawa, ter bijwoning conferentie der Pactministers. Het Japanse vredesverdrag werd Za terdag getekend door 49 landen. Rus land. Polen en Tsjechoslowakije teken den niet. Japan heeft nu zijn souverei- niteit teruggekregen. Tevens werd een apart Veiligheidsverdrag gesigneerd tussen Amerika en Japan, voor Ame rikaanse bases en het stationneren van troepen. Op het kaartje ziet men als geheel zwart aangegeven, over welk gedeelte van Japan de souvereiniteit zich uitstrekt. De huidige situatie is voor de Sowjet Unie en communistisch China onaannemelijk verklaard. Rus land blyft o-a- vasthouden aan de eis, dat Japan ook de Riee Kioe en Bonin- eilanden moet hebben, terwijl Formosa aan Rood China moet worden overge dragen. Grote opruiming in het Tsjechische kabinet In Tsjechoslowakije heeft, zoels wij reeds in 't kort meldden, een drastische regeringshervorming plaats gehad. Nader vernemen wij, dat tot vice-premier in plaats van de afgezette generaal Svoboda is benoemd Rudolf Slansky, voorheen algemeen secretaris der communistische partij. Voorts is van zijn functie onthe ven de minister van Arbeid en Sociale Zaken, Evzen Erban. Nabü de Franse stad Pau, in de Pyreneeën, heeft men olie in de grond aangetroffen. Birmese opstandelingen hebben, verluidt te Rangoon, het vliegveld Myaungmya, 145 km ten Zuidwesten van Rangoon, bezet. Zij lieten Gromyko alleen staan Aldus sprak Gromyko: Oosterse „wijs heid" voor Westelijke perslieden. Tegen het einde vielen de stoelen er van om De dagbladcorrespondenten te San Fran cisco werden onrustig. Drie honderd journalisten, persfotografen en filmope rateurs hadden „nieuws" verwacht van de Rus, maar dit bleef uit. Dat Gromyko de Amerikaan John Foster Dulles, de ontwerper van het Japanse vredesver drag, versierde met het praedicaat „een doorgewinterde oorlogsstoker" maakte de stemming er niet beter op. En Gromyko ratelde aan één stuk door, een uur lang. De onrust steeg ten top, omdat in het aangrenzende Operagebouw de ondertekenaars van het verdrag reeds bijeen waren. Toen was de maat vol. Een der verslaggevers schreeuwde Gromyko toe: „Waarom riep U eigenlijk bijeen. U hebt geen i nieuws verteld." En een ander beet hem toe: „U wilt ons alleen maar hier hou den!" Dit was blijkbaar het sein vooi een overhaaste aftocht. Het was eer algemene ren naar de deur, om op tijd te zijn voor de ondertekeningsplechtig heid in het Operagebouw. En Gromyko, treurig, alleen staande voor stoelen en banken, reeji stilletjes naar zijn hotel Alléén voor dringende gevallen Mogen woningen groter dan 500 m3 worden gebouwd In aansluiting op elders gepubliceer de berichten, als zou minister In 'tVeld bereid zijn ontheffing te verlenen van het verbod grotere woningen dan 500 m3 in houd te bouwen, vernemen wij het vol- Op het departement van Wederopbouw liggen plannen gereed voor het bouwen woningen groter dan 500 m3, doch kleiner dan 1000 m3. Toestemming tot het doen bouwen daarvan wordt evenwel alléén verleend, als kan worden aangetoond, dat de op drachtgever een dergelijke woning nodig heeft (plattelandsartsen b.v., die prac- "jk en apotheek aan huis dienen te heb- sn) en ook kan worden bewezen, dat et een urgent geval betreft. Dan is de minister bereid vergunning te geven t-ot het verwezenlijken van de gereedliggende plannen. Overigens blijft het verboden derge lijke grote huizen te doen bouwen. „Blauwen" wandelden door mitrailleurvuur Commandant bijna gevangen in Deventer Tijdens de oefeningen van de reserve diensten m Overijssel hebben de „Blau- Zaterdagmorgen na een snelle op- Deventer op de „Roden" veroverd. Achteraf bleek echter dat de „Blauwen" nogal nonchalant door het rode mitrail leurvuur waren heengewandeld. In de binnenstad kregen de „Blauwen" vrij spoedig de kaarten en bevelen van de rode partij in handen en dant van d- „Roden" kon lijks de dans ontspringen. Zaterdagmiddag trok reserve-gemeen- tepolitie van vijf gemeenten, 350 mar totaal, een cordon om Deventer heen oir het infiltreren van kwaadwillige elemen tegen te gaan. Beide oefeningen slaagden uitstekend. De „Blauwen" den gesteund door vier Spitfires. De oefening werd met een langdurig défilé in Deventer besloten. Vertegenwoordigers van 49 landen hebben te San Francisco het vredesverdrag ondertekend, dat een einde maakt aan de staat van oorlog tussen Japan en de geallieerden. Josjida, de Japanse premier, zet, omringd door zijn delegatie, zijn handtekening onder het verdrag. (Telefoto) Na lange debatten: Omstreden Schoolwet aangenomen Franse Nat. Vergadering stemde 322 tegen 251 Na lange, verhitte debatten, die 13 da gen hebben geduurd, heeft de Franse Nationale Vergadering eindelijk het wetsontwerp betreffende subsidie aan bijzonderen (R.K.-) scholen, het ont werp, dat de vorming van diverse kabi netten tydens de regeringscrisis .in Frankrijk in de weg heeft gestaan, aan genomen. De stemmenverhouding was '22 tegen 251 stemmen. Deze subsidie zal de Franse schatkist jaarlijks 15 milliard francs kosten. Men hoopt haar te kun- :n bestrijden uit een verhoging van de nzetbelasting van 14,8 tot 15,1 Intussen wordt de positie van de re- gering-Pléven, die in de afgelopen 13 dagen verschillende malen aan een zij den draad heeft gehangen, nog niet vei lig geacht, vóórdat het ontwerp door de raad van de republiek voor tweede be handeling naar de Nationale Vergade ring is teruggezonden. Het ntwerp kreeg de steun van de Katholieken, Gaullisten, gematigd con servatieven en enige radicalen. Commu- n, socialisten en de meeste radica len stemden tegen. Morgen zal het in de Nationale Vergadering weer spannen. Dan wordt het economisch beleid van de regering onder de loupe genomen. Frankrijk verhoogt lonen en prijzen De Franse regering heeft een loons verhoging van .gemiddeld 15 procent in gevoerd en tevens de prijzen van kolen, electriciteit en staal verhoogd. Een Franse arbeider zal niet minder dan 10.000 francs 220) per maand m verdienen, als hij 45 uur per week werkt. De kolenprijs gaat 10 procent omhoog, die van briketten 5 pet. De socialistische, communistische en Christelijke vakver bonden hebben geweigerd, zich ove prijsverhogingen uit te spreken en zul len zich uit de nationale prijscommissie terugtrekken. Nehroe voorzitter van Congrespartij India's mln.-president,_ Nehroe, is terdag gekozen tot voorzitter van Congrespartij. Daarvóór had het bestuur met algemene stemmen het ontslag vaard van Tandon, die in September 1950 tot voorzitter gekozen was. Doordat Nehroe deze nieuwe functie aanvaard heeft is er althans voor ogenblik een einde gekomen aai crisis in de partij, die het gevolg van de breuk tussen Tandon en Nehroe. Misleid door Duits weerbericht Luchtballon landde in boomtoppen Een Duitse ballon is gistermidda boven een dennebos in Grubbenvorst in de boomtoppen geland. De bal- loncommandant, die in Dusseldorp wa: opgestegen, verkeerde misleid door foutief weerbericht in de mening dat zijn ballon met een 10 km-vaart vloog. Mist belette het zicht op de grond, zodat de vier ballonvaarders zich niet op de kaart konden oriënteren. Afgaande op de opgegeven windsnelheid conclu deerde men dat men nog vrij dicht bij huis was, toen men wilde landen. In erkelijkheid vloog de ballon 20 km per Toen er weer grondzicht kwam e ballonvaarders een dorp ontwaarden, hoorden zij daar de toestromende men- roepen: „Geldern!" In werkelijkheid riepen de mensen echter: „Velden" (een Limburgs Maasdorp). De ballonvaarders meenden in het Duitse Geldern te maar' kwamen in Grubbenvorst (L.) terecht. Daling wolprijzen houdt aan De prijzen op de wolveiling te Inver- cargill (Nieuw-Zeeland) waren heden 100 d per pound lager dan in Februari j.l. eer 10 pet lager dan op de veiling vorige week te Timaru. Aalsmeer toonde Zaterdag met een prachtig corso door de stad en in Olympisch stadion aan Amsterdam zijn bloemenpracht Zelfs Groenland 1 daarbij vertegenwoordigd met een ijsbeer en een Eskimo-hut. Weer treinbrieven door iedereen verzendbaar De Nederlandse Spoorwegen stellen van 7 October af de gelegenheid tot ver zending van „treinbrieven" weer voor iedereen open. Dit geschiedt op aandrang van de P.T.T. en het bedrijfsleven. Treinbrieven zijn gefrankeerde brief kaarten en gewone of expresse brieven tot een gewicht van 500 gram per stuk, die ook bijgevoegde stukken, zoals foto's mogen bevatten. Aangetekende brieven, drukwerken en pakjes of brieven die cliché's, matrijzen of monsters bevatten, kunnen niet als treinbrief worden ver zonden. Het vervoer van de, bovendien van een treinzegel voorziene, treinbrieven ge- schiedt met alle reizigerstreinen, trams of busdiensten van de N. S. Ridgway .Je meent het?" Onmiddellijk verliet een missie het kamp, om beschuldiging te onderzoeken DE COMMUNISTEN hebben vanmorgen de Verbondenen opnieuw be schuldigd. Een vliegtuig van de Ver. Naties zou in de vroegte Kaesong hebben beschoten. Een groep onderzoekers van de V.N. is vanuit het kamp te Moensan onmiddellijk naar Kaesong vertrokken, om een onderzoek in te stellen. Gezien de climax in dit soort, rode, lasterlijke aantijgingen, dient thans te volgen, dat Ridgway.... Kaesong heeft opgeblazen! Want de Noordelijken is niets te dol. Rechtbank rehabiliteert ex-burgemeester Radio was zijn eigendom; meineed van ambtenaar De ex-NSB-burgemeester van Hilve»- m, de 54-jarige G. J. H. Fijn uit Bergen (N.-H.), die vorige week in Amsterdam terecht stond wegens diefstal van een radiotoestel, is gerehabiliteerd. Nader on derzoek heeft uitgewezen dat het door hem uit het huis van de Hilversummer De J. weggehaalde toestel inderdaad het eigendom van F. was. De Hilversummer W. de J„ die als ambtenaar van het Beheersinstituut bijna zijn pensioen toe is, heeft intussen bekend een opzettelijk valse aangifte te hebben gedaan, toen hij een aanklacht indiende weger.S* diefstal, en heeft toe gegeven dat hij ter rechtzitting vorige week ondanks herhaalde waarschuwing eineed heeft gepleegd. De J. had, voordat F. zijn radio kwam halen, het serienummer en bovendien een extra stempel van een radio monteur van de achterkant van het toe- ;tel gekrast. Ter zitting beschuldigde hij ifhier de heer Fijn hiervan. De J. heeft bovendien erkend dat hij >ok een nimmer teruggegeven bedrag /an f1000 heeft ontvangen, voordat F. ;n diens gezin als NSB'ers werden ge ïnterneerd. De ambtenaar is niet in arrest gesteld. Nu hij heeft bekend, zal worden nage gaan of men een vervolging wegens mein eed tegen hem zal instellen. Koning George van Engeland is in Londen medisch onderzocht naar Schotland, waar hij zijn vacantie doorbrengt, teruggevlogen. Volledigheidshalve laten wjj niet on vermeld, dat Radio Peking een protest heeft uitgezonden van generaal Nam II, gericht tot vice-admiraal Turner Joy. Hierin heet het, dat militaire toestellen van de Verbondenen 139 vluchten heb ben uitgevoerd boven de neutrale zone van Kaesong. „Heren, dit moet niet meer voorkomen, anders volgen maatregelen", aldus de tendenz. Wat de krijgsoperaties betreft, de Britse kruiser Belfast, het fregat Cardi gan Bay en het Australische fregat Murchison zijn de rivier de Han opge- stoomd, even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, en hebben Noordelijke troepenconcentraties en verbindingen be stookt. In de lucht, bij de Mandsjoerjjse grens, leverden 28 Amerikaanse Sabre-straal- jagers een gevecht met niet minder dan 70 Russische Migs. Twee Migs werden neergeschoten en een derde beschadigd. De Amerikanen en Australiërs, die het Auto naai maat „De reus van Rotterdam", Henk Rijnhout, is op het ogenblik in Ant werpen om zich, naar men zegt, een auto te laten aanmeten. Rijnhout is n.l. 2.40 m lang en een „gewichtig" man: 230 kg. Een rijschool in Rotterdam heeft hem onlangs, met reclamedoeleinden, gratis auto-rijles gegeven, een fabriek van bromfietsen deed hem uit re clame-oogpunt een bromfiets cadeau. Vermoed wordt dat een der in Ant werpen gevestigde automontagefabrie- ken deze Rotterdammer als reclame man wil gebruiken. gevecht leverden, leden geen verliezen. Intussen zijn de vermoedens, dat de communisten van plan zijn een n' offensief te ontketenen, toegenomen. In West-Korea zijn namelijk drie nieu we rode pantserdivisies waargenomen. Voorts zouden langs de gehele weg, die van Pjongjang (de Noord-Koreaanse hoofdstad) naar Kaesong (bij de 38e breedtegraad) leidt, luchtdoelbatterijen zijn opgesteld. Russen betuigden leedwezen over schiet-incident De Russen hebben Zaterdag hun leed wezen betuigd over het neerschieten var een Amerikaanse soldaat bij de Russische zonegrens. Zij maakten bekend, dat zij de Duitse politieman, die Donderdag avond het dodelijke schot loste, gearres teerd hadden. „Verbond van Duitse soldaten" opgericht Te Bonn hebben generaals van di vroegere Duitse „Wehrmacht", die ver schillende soldatenbonden vertegenwoor digen, het „Verbond van Duitse solda ten" opgericht. Dat stelt zich ten doel de sociale belangen der oud-militairen te behartigen, de zich nog in krijgsgevan genschap bevindende soldaten te doen repatriëren en een redelijke positie West-Duitsland te verdragen bij in: keling in de Westeuropese defensie. Tot deze organisatie traden o.m. toe de generaals Guderian en Ramcke. DAT minister Rutten in Den Bosch het sportpark De Vliert heeft geopend en Zaterdag a.s. in Culemborg de nieuwe technische school zal openen. DAT Zaterdag en gisteren de tweede Eng. pelgrimstocht van ruim 70 familie leden van gesneuvelde Engelse militai ren naar Nijmegen is gehouden. DAT zestien textielstudenten, na tien maanden in Amerikaanse fabrieken te zijn geweest op uitnodiging van de ECA. thans rapporten over hun reis zul len gaan schrijven. DAT in het St. Willibrorduskerkje an Waalre gisteren de Brabantse ge vallenen zijn herdacht. DAT de Ned- ijzergieterij en email leerfabriek De Lovink te Terborg Woensdag 40 j. bestaat en dan ook de directeuren J. B. Abelskamp en W. J. van Hagen hun 40-j. jubileum vieren. DAT vijftien Oosterse scheepvaart deskundigen, die een Europese reis maken, enkele dagen ons land hebben doorkruist aan boord van de Van der Steng. DAT de regionale omroep Noord, die sinds de bevrijding in enkele kleinere ruimten van het Prinsenhof te Gronin gen haar studio heeft, flink gaat uit breiden. DAT de nieuwe visafslag in Hoorn Zaterdag officieel is geopend. DAT de rijksnijverheidsdienst op de jaarbeurs een z.g. diepgrondwoeler zal tonen, die is uitgevonden door de 21-j. landbouwerszoon J. Bevers uit Gemert (N.B.). DAT de Bond Heemschut op 29 Sept. in Arnhem een congres organiseert over Heemschut en jeugd. DAT een kleine stoet leden van de Ned. Ind. bond van ex-krijgsgevangenen geïnterneerden Zaterdag langs het Damplantsoen in A'dam defileerden ter herdenking van de slachtoffers der Ja panners. DAT dr P. C- Gugelot Zaterdag in A'dam afscheid nam als dir.-geneesheer m het Ned. sanatorium in Davos. DAT pL m- 50 Groningse bakkers van 28 Sept- tot 6 Oct. in Londen zullen ex poseren t-g.v. het Festival of Britain. DAT in Friesland een comité van aan beveling gevormd is t-b-v. het inzamelen gelden om de ingestorte toren van Jorwerd te herbouwen. DAT dr D. A. Ysselstijn, dir. van het Westindisch bedrijf van de K.L.M., op 1 Oct. wordt opgevolgd door M. Koster. DAT vanmorgen in Wageningen een tentoonstelling van landbouwwetensch. onderzoek door de laboratoria en insti tuten te Wageningen Is geopend. DAT ln de transformatorenfabriek Smit en Co te Nijmegen een 200 000 kilo wegende transformator voor Utrechtse stroomleveringsbedrijf klaargekomen. DAT het Eerste-Kamerlid Molenaar (v.v.d.) aan minister Mulderije heeft ge vraagd of reeds een beslissing is genomen de aanvaarding van de motie- Molenaar over het wetsontwerp vijande lijk vermogen. DAT prof. Molenaar (v.v.d.) als Eerste- Kamerlid aan minister Mulderije heeft gevraagd waarom de oud-belasting-in specteur A. G. J. Tenkink te Groenlo, die rechtskundig bureau heeft gevestigd als zaakwaarnemer optreedt, als des kundige vanwege de staat bij minnelijke waarderingen ingevolge de successiewet oet worden aanvaard. DAT de graanoogst ditmaal meei opbrengen dan vorig jaar, en ook de aardappelen er goed voorstaan. DAT de Haarlemse amateur-bloemkwe ker P. Kleef een bijzonder fraaie nii dahliasoort heeft gekweekt, een zalmrode chrysantvormige bloem, die hij Haar lems Bloei heeft genoemd en erkend 1: door de Dahliavereniging. DAT 400 Duitse toeristen hebben deel genomen aan de eerste weekend-trip per trein naar Amsterdam, georganiseerd door een Duits en Ned. reisbureau. DAT de P.T.T. in het Instituut voor de Tropen te A'dam t.g.v. het wereldcon gres voor tabak (17 t/m 24 Sept.) een speciaal stempel gebruikt. DAT in Knokke (België) Europese poé ziewedstrijden zijn gehouden, waaraan voor Nederland deelnamen Victor var Vriesland, A. W. Keuls, prof. dr N. A. Donkersloot, prof. dr Joh. Tielrooy Sadi de Gorter. getracht, een vergadering van de ge meenteraad te doen houden, en tot twee maal toe kon de vergadering niet doon- gaan omdat de fracties van P.v.d.A. en K.V.P. verstek lieten gaan. Aanwezig waren slechts behalve de communisten de Prot.-Chr. fractie en die van de V.V.D. Men zal ons wel niet willen verdenken, van sympathie voor het communisme, men mag echter wel bij ons veronder stellen sympathie voor de democratische bestuursorganen en voor de regels van het democratisch bestuursbeleid. Welnu, dan moet het ons van het hart, dat het optreden juist omdat het een niet- optreden was van de fracties der P.v.d.A. en K.V.P. in dezen weinig ge lukkig moet worden geacht. Wij laten nu in het midden, of de reden aarom de communisten een vergadering belegd wilden zien, op zichzelf belangrijk Ze wilden blijkbaar aan de orde stellen de financiële gevolgen van de are regenbui, waardoor de hoofdstad Augustus is getroffen. Een onderwerp overigens waarover wellicht iets te zeg gen viel. Maar dat punt is toch niet beslissend. Oordeelde men de reden van het samen roepen niet gewichtig genoeg, dan was de vergadering van de gemeenteraad de plaats waar men dit kon opmerken. Be slissend was hier, dat een deel van de raadsleden gebruik maakte van het recht, dat hun uitdrukkelijk toekwam. En het gaat niet aan, dat hun de uitoefening dit recht zonder meer onmogelijk wordt gemaakt. grepen. Wie het gemakkelijk neemt met de regels van het democratisch staats bestel, betreedt een gevaarlijke weg. Zeker, de communisten zijn niet de eerst- gerechtigden tot het maken van verwijten op dit punt. Wij hebben waarlijk geen behoefte, hen als communisten in bescher ming te nemen. We hebben er wel be- ir tegen, wanneer de meerderheid de Amsterdamse gemeenteraad, be staande uit P.v.d.A. en K.V.P., op deze wijze de regels van de democratie opzij zet Dat is ernstiger dan wanneer de communisten een vergadering proberen te beleggen, waarvan het nut twyfelach- g moet worden geoordeeld. Wanneer straks van andere zijde, b.v. de Prot-Chr. en de V.V.D. een vergade ring zou worden gevraagd, moet men dan ook afhankelijk zijn van de welwillend heid van de P.v.dA en K.VP. of zij namelijk van oordeel zijn, dat de verga dering inderdaad kan worden gehouden? En zal de beslissing dan bijvoorbeeld af hankelijk zijn van de vraag, of de damea en heren geen bezwaar hebben tegen het aan de orde stellen van het onderwerp? Men voelt wel, dat dit met democratie niet zo bijster veel te maken heeft Dat P.v.d.A. en K.V.P. voor de communisten weinig waardering hebben in dit op zicht scharen we ons gaarne aan hun zijde. Maar ditmaal gaat het ook nog om iets meer. Het gaat om de waardering van de rechten der democratie, die men zelfs aan zijn tegenstanders niet eigenmachtig en dus ondemocratisch mag ontzeggen. Wielrijdster op onbewaakte overweg gegrepen Het wegverkeer heeft dit weekeinde opnieuw vier slachtoffers geëist, onder ie drie jeugdige personen. Bü Apeldoorn, op de Deventer Straat weg, vloog een motor in een bocht tegen een boom. De 19-jarige bestuurdei, H. v. d. Scheur, en de 22-jarige duo-passagier J. Wijnand, beiden uit Apeldoorn, wer den terstond gedood. Op de onbewaakte overweg bü Na huizen (Fr.) werd de 46-jarige mevrouw H. de WittePolitiek uit Ferwoude op haar fiets door een trein enige tientallen meters meegesleurd en onmiddellijk ge- >od. In Hilversum viel de twaalfjarige wiel rijder Marinus Burgemeester uit de Van 't Hofstraat aldaar op de Oude Amers- foortseweg voor de wielen van een aan hanger, juist toen de jongen een vracht auto wilde passeren. Een uur na aan komst in het ziekenhuis bezweek de jongen aan zijn verwondingen. Voorts is de achtjarige Jantje Matthij- :n gisteren in Marknesse tijdens het vis- •n in het water gevallen. Doordat zijn De troebele olie Mossadeq rammelt met de sabel Ondanks oppositie toch ultimatum aan Britten Mossadeq, de Perzische premier, zal nu morgen zijn „ultimatum" stellen aan Engeland, zonder vertrouwensvotum van de Kamer. Hij deelde dit in het parlement mede, toen opnieuw het ver eiste aantal leden niet aanwezig was. Mossadeq heeft de oppositie tot Dins dag de gelegenheid geboden, op haar standpunt terug te komen. Vermoede lijk zal de oppositie echter het parle ment blijven boycotten. Mossadeq ver klaarde niet van plan te zijn, af te tre den. Ook is zijn politiek geenszins in strijd met die van de Sjah. Een woordvoerder der Perzische re gering verklaarde, dat het ultimatum van Mossadeq morgen aan Averell Har- riman zal worden overgemaakt, die. zo als men weet, weer terug is in de Ver Staten. Resumerende: Als de Britten de besprekingen, volgens de eis Mossadeq niet hervatten, dan zullen Engelse technici te Abadan het land worden uitgezet. Fatemi, de vice-pre mier, dreigt reeds met depolitie Tsjechoslowakije wil olie van Perzië kopen en een contract voor Afghanistan ligt klaar. Eisenhower heeft het ereburger schap ontvangen van het dorp Marnes La Coquette in Frankrijk, waar hy dicht bij woont. De Chinese communisten hebben 14 Franse bezettingen in de voormalige Franse concessie van Sjanghai in beslag genomen. vriendje eerst naar huis ging om zijn vader op te halen, duurde het ruim 10 minuten voor het jongetje werd opge haald. Het was al te laat. Op de Nieuw-Amsterdam wordt sinds Zaterdagochtend een man vermist. Htj is mogelijk overboord geslagen. Het schip bevond zich toen 600 mijl ten Westen van Ierland. Waardebonnen uit de lucht: Vijl personen naar 't ziekenhuis Een Belgische helicopter, die Zaterdag middag op verzoek van de middenstan ders in Hulst waardebonnen van f2.50, f 10 en f 50 boven het Zeeuwsch-Vlaamse plaatsje uitstrooide, veroorzaakte zulk een gegrabbel, gevecht en gedrang, dat vijf personen als gevolg van deze reclame-aotie naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. Drie van hen waren onder de voet ge lopen, doch konden vrij spoedig huis waarts keren. Twee anderen hadden een been gebroken. Een was van het dak ge vallen en de ander door het dak gezakt. Vier maanden voor doden van politiehond De 21-jarige boerenknecht P. uit Nij- kerk, die op Eerste Pinksterdag de poli tiehond van een jachtopziener met een slagersmes heeft gedood, is in Zutphen tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De directeur van de jaarbeurs, mr J. Milius, en de voorzitter, mr W. H. Fockema Andreae, spreken vanavond Advertentie) HOOVER WASMACHINES I 't E&ot/ioAms I Kreestr 153 Leiden Tel 20397 WEERBERICHT Nazomerweer Tot Morgenavond verwacht De Bilt: Droog en warm weer met weinig of geen bewolking en zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 6.06—19.07; maan op 17.43, onder 12 Sept 1.28.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1