ONS RESIDENTIE-ORKEST in het winterseizoen Mamie Eisenhower tussen de fleurige bloemen van Marnes La Coquette <3^oy\incjin van SCHEBA ZONDAGSBLAD 8 SEPTEMBER 1951 Er kan gesproken worden van een goed samengesteld programma Dat het Residentie Orkest in zijn financiële nood steun bij B. en W. van Den Haag mocht vinden, heeft het voor het merendeel aan zich zelf te HHéIH: aldus de directeur van het R.O., Mr. Evert Cornelis, zijn pers- conferentie, waarin de winterplannen van het orkest uiteengezet werden, k 1 1 'ïmm 1 Want in het seizoen 1949/50 is er op verlangen van de autoriteiten alles uit •oldaten. Menige vrolijke kwinkslag „Toen ik destijds thuis kwam, trof ik het orkest gehaald, wat er te halen viel, en door het harde werken in dit «wam haar ramen in. Mamie snikkend aan over een schotel en het volgend jaar heeft het orkest een enorme artistieke vooruitgang tr- mayonnaise. Ze weende tranen met tui- 4 Vier zusjes en Vier luit S ten en bekende, dat ze geen aardappelen Qeboekt. Op een goede dag zaten de meisies on kon bakke". docb alleen op de hoogte Alleen de salarisregelmg liet nog te opdracht van de Johan Wagenaar-stich- nantjes voorbij kwamen." Ze'keken vier neDDen Ioen onze schotel ingepakt en bemiddelaars de nieuwe schaalverdeling molen en de nieuwe versie van de Twee maal om naar de vier zusjes Doud en meeSenomen naar de mess, waar we goedgekeurd heeft, nu worden dan ook de Symphonie van Bertus van Lier. Uit later werden ze alle vier generaal Het Serecht met dat gele spul hebben de hogere prestaties naar behoren in het de programma's van de zoals gewoonlijk waren Eisenhower, Gerow, Haislip en de versierd- Het was heerlijk". nieuwe salaris verdisconteerd. Het R.O. geprojecteerde 4 series concerten (A, B, vorig jaar in Korea verdwenen Walker 7nmo_ Is een echt Haags orkest, zo constateerde C en D), halen wij de belangrijkste mo- Papa Doud had zowel zijn dochters als de i>oigen en tegenslag de heer Cornelis, het speelt voor ieder- menten. Zo treden naast Van Otterloo officieren uit het stadje gewaarschuwd- Twee dollars per dag voor de mess was een- v00r eIke beurs- en steeds meer mu- als dirigent op Antal Doratl, Ataulfo Ar- iedereen moet op eigen benen staan, niet veel, maar het jonge echtpaar redde ziekliefhebbers worden in de concerten genta (beiden in serie B), de Engelsman Reken op geen cent van mij. Willen jullie zich. Mamie spaarde een paar dollar over, betrokken. Anatolc Fistoulan en Yvon Baarspul trouwen, ga je gang. Moeder Doud trouw- waarvan zij zelf de beide kamers schil- ZoA moesten de personeelsconcerten (beiden in serie D). Van de solisten mel de ook met een doodarme kerel, maar derde; groen en rose, tot op de dag van van 4 op 6 ^"fht worde-i en deze zijn den wij het optreden van Elisabeth denk er aan, dat Je van Je eigen week- vandaag haar favoriet-kleuren. Maar nu reeds overtekend De werken van Schwarzkopf, Leonid Kogan, de prijswin- geld moet toekomen". toen ,Ike" werd overgeplaatst moest Nederlandse componisten vinden bij het naar van het Brussels Vioolconcours. „Ike" trouwde met één der Douds en men de huwelijks-geschenken verkopen R O- steeds welwillende aandacht en zo Casadesus, Uninsky, van de uit te voeren „Mamie" heeft tot op de dag van van- om de verhuizing te kunnen betalen moSelijk uitvoering en evenzo is het met werken de 5de Symphonie van Badings, daag een klein foto'tje in haar tas van Enige maanden later toen Ike" op de solisten gesteld. In het vorige seizoen Strawinsky's Sacre du Printemps, Ravel's een Jonge luitenant met een handvol dienstreis was, bracht Mamie haar eerste werd het twee derde de€l van de con" ^'Enfant et Les Sortilèges (op veelvuldig sterren in zijn zak en twee verliefde ogen baby ter wereld. Ze had geen hulp van certen door Nederlandse uitvoerende verzoek), Bartok's Vioolconcert (door in zijn hoofd. Op de achterkant van het dokter of verpleegster. Toen Ike" thuis kunstenaars bediend en dit jaar is het Olof), en dan Strausz' Ein Heldenleben, plaatje staat in slecht schrift: „Voor de kwam zei ze: „Ik haat het leger ik haat hetaelM*. A1 al za8 de heer Corne- Mahler's Lied von der Erde (met Elsa liefste en de knapste van alle meisjes de dienst. Mijn baby had de eerste dagen Us de toekomst niet somber in, mitsCavelti en Frans Vroons), Bruckner's ter wereld". geen vader". de Haagse raad het voorstel van B. en 8ste Symphonie, Dvorak's Slavische Dan- Mavonnaise De militaire loopbaan van haar man, "dkeurt. sen, die hopelijk hun goed recht herne- zijn voortdurende promoties verdreven De dirigent van het R.O., de heer Wil- men, Reger's Ballet-Suite. Toch had „Ike" toen de wereld nog echter de financiële zorgen. Nauwe- lem van Otterloo, gaf daarna een over- De verpozingsconcerten tenslotte bren- lang niet gezien, maar hij meende het Hjks echter was Eisenhower benoemd tot zicht van de muziekplannen. Met de ge- gen als soUg^ Cécile de Grijs en Corry en nu hij de vijf werelddelen kent, meent kapitein of Mamie droeg haar eerste woonte, op elke uitvoering een Ned. h(j het nog. De heer en mevrouw Eisen- baby naar het kerkhof, en tot op de werk te brengen, is dit jaar gebroken. De Vierdag, piano, Karei Ligtenberg en hower telden samen 44 jr (25 en 19). Hij laatste dag van de eerste wereldoorlog productie blijkt te gering te zijn om de Rudi Silberman, viool, en Elisabeth Lugt, had twee dagen „trouwverlof" het vielen haar vrienden en familieleden in behoeften van het orkest te dekken en sopraan. was in 1916 twee sterren en honderd Frankrijk. In 1923 schonk ze het leven zodoende draait men teveel in een krin- n h.t p__ Orkest nipirwe vijftig dollar per maand en „Mamy" be- aan een tweede zoon John Selden Doud getje van dezelfde werken rond, terwijl zat een hart vol liefde en een hoofd vol Eisenhower, thans kapitein. Tussen de men zonder deze gewoonte meer armslag Plaatsen zien zitten: het acoustische pro- verstand. maar za kon niet koken. Na beide oorlogen werd commandant Eisen- krijgt bij het samenstellen der program- bleem van K. en W. heeft men trachten do twee verlofdagen terug in de garni- hower naar Frankrijk gezonden (met ma's. Van de Nederlandse werken, die op te lossen door het orkest meer naar ZOenctad Sam Houston, waar het jonge vrouw en kind) om een boek te schrijven men dit jaar te horen krijgt, noemen wij, zetten bovenon de diohte orkest echtpaar twee kamers en „gebruik van over het gebruik van do Amerikaanse Escher's Hymne du Grand Meauloes, 7; keuken" bezat, moest ze het „Ike" wel wapenen tijdens de eerste wereldoorlog. Dresden's Dansflltsen, Karei Mengel- bak- Hoe het klinkt, kan men zelf oon- bekennan. „Ike" vertelde dezer dagen: jk zag Parijs", aldus Mamy, «mijn berg's „Amlon", alle drie geschreven in stateren! In vier van de viji gevallen: Kunstenaars-inkomen beneden f 2000 Vier op de vijf Nederlandse beeldende kunstenaars hebben uit kunst een jaar lijks inkomen dat beneden de ƒ2000 ligt, meldt de Tel. Zelfs wanneer men hun inkomsten uit andere werkzaamheden meetelt, komt 80 pet van de schilders, beeldhouwers en grafici niet boven de ƒ3000 uit. Een enkele uitzondering daar gelaten verkeert de beeldende kunstenaar in ons land boven zijn zeventigste jaar in behoeftige omstandigheden. Dit is gebleken bij een enquête die is ingesteld door het Instituut voor Sociaal Onder zoek in het kader van het cultuur-socio logisch onderzoek van het Prins Bern- hardfonds. Van de 1500 vrije kunstenaars in ons land hebben er ongeveer 1000 de vragen beantwoord. Algemeen blijkt onder hen een afwerende houding tegen steun of verkapte steun te bestaan. De uitgereikte beurzen zijn slechts druppels op een gloeiende plaat. In Amsterdams museum Toch een „experimentele" wandschildering De Amsterdamse experimentele schil der Appel zal een wandschildering maken voor het stedelijk museum te Amsterdam. In opdracht van het gemeentebestuur heeft de heer Appel geruime tijd geleden in de koffiekamer van het stadhuis een wandschildering gemaakt die echter in de gemeenteraad en de pers zoveel cri- tiek ondervond dat zij werd verwijderd. Het gemeentebestuur verzocht de heer Appel toen in een ander gebouw een schildering aan te brengen. Aanvankelijk Sk museum eknomen,6 maaV de directeur, de heer Sandberg, heeft zich hiertegen verzet. De nieuwe schildering komt nu in een der vestibules. de Opperbevelhebber, nog steeds perst ze de vouw in zijn pantalons en nog steeds ontvlekt ze zelf zijn dassen. „Ike" is een gezellige knoeierd," zei ze eens. Vroeger vond ik dat wel eens erg, maar nu virid ik het fijn. Hij ziet zelfs kans om van een deftige receptie thuis te komen met vlekken in zijn das en al wat op straat ligt blijft bij voorkeur steeds aan zijn- pantalon hangen." Mamie is lief. Ze weet, dat wij geen tuintje hebben en daarom plukt ze een grote bos gladiolen. Maar nieuws.... heeft ze niet! Bij de vrouw van een groot man Ondanks haar jaren, een beeld van stralende lente (Van onze Parijse correspondent) rEEN VAN die heerlijke plaatsjes tussen Parijs en Versailles, om precies te zijn in Marnes La Coquette, ligt een eenvoudige villa met zeven vertrekken en een tuin. In die tuin staan een paar kastanjebomen, twee banken, dahlia's en gladiolen. Vaak staat er een vrouw tussen de bloemen, genietend van de omgeving en soms snijdt ze een ruiker bloe men voor „Ike". Want die vrouw is mrs Eisenhower, 53 jaar, grootmoeder al, doch voor „Ike" is ze altijd „my littele girl" gebleven. Ze ziet er wonderlijk jong uit en haar lief. charmant poppengezichtje heeft een grote bekoring. Op haar 53ste verjaardag maakte ze haar verontschul digingen: „Je vrouw is oud geworden „Ike", en ze wordt er niet opl" „Voor mij, darling, blijf je altijd een meisje van 20 jaar. was het antwoord. De vier zusjes Doud waren de ster retjes aan het firmament van Denver, waar pa, geslaagd als vee- en graanhan delaar, een mooi huis had laten bouwen. Vaak keken ze naar de voorbijtrekkende droom ging in vervulling. We hadden een aardige woning met vier kamers on uitzicht op de Seine. Nog de eerste avond zei ik tegen Ike: „Boy je moet proberen om veel van Frankrijk te houden, want j'aime la France". „What do you say, darling?" „J'aime la France?" „Wat betekent dat?" „Ik houd van Frankrijk en Europa. Ik zou willen, dat we hier lang konden blijven en er nog eens terug kwamen". „You never know! Misschien als ik mijn pensioen heb!" Terug Mamie heeft niet zo lang behoeven te wachten. Aan de arm van de opperbe velhebber van vele legers, aan de arm van de winnaar van 1944 keerde ze terug in Europa, in Frankrijk, in Parijs. De Franse regering gaf haar Trianon, zij bood haar kastelen en paleizen aan, doch „Mamie" wilde een lief klein huisje: „Ik voel me niet thuis in een paleis of in een kasteel. Ik wil een klein huisje met een tuintje zonder erg veel hoge gasten of gecompliceerde recepties, want ik moet mijn man kunnen verwennen. „Ike" cn ik houden nog van elkaar als in 1916. In Trianon zouden we uren moeten zoeken voor we elkaar gevonden hebben en we zouden een staf personeel moeten onder houden, waaraan we onze weinige gezel lige uren zouden moeten opofferen. Hoe ik aan de naam Mamie kom? Die heeft „Ike" me gegeven al voor we trouwden. En voor al onze vrienden ben ik altijd „Mamie" gebleven. Noemt U me ook maar zo. Dat vind ik prettiger. Zelfs de president noemt me „Mamie". Mamie houdt niet van politiek of stra tegie. „Ik weet er niks van", zei ze on langs, „Journalisten hoeven mij nooit op te bellen om kopij, want mijn taak is heel erg eenvoudig; ik probeer het „Ike" naar de zin te maken. Ik probeerzijn wensen te voorkomen. Ik probeer hem rust te geven en een sfeer te scheppen, waarin hij kan werken en rusten. Dat moet iedere vrouw doen. Dan zouden ze erg gelukkig zijn". De opperbevelhebber toestemming en voorts wordt hem zoveel mogelijk medewerking ver leend. Maar toch werd op zekere dag de hele expeditie gevangen genomen door een of andere Bedoeinentroep, die van die toestemming niet wist of er geen geloof aan hechtte. Onge twijfeld moet men over sterke ze nuwen beschikken om aan de opgra vingen te Mareb leiding te kunnen geven. Want elke dag staat men voor nieuwe verrassingen en er is niet veel nodig om door een Bedoeinen- kogel getroffen te worden. Telkens weer worden we aan Bijbelse mededelingen herinnerd Zulk een expeditie is ten slotte een onderneming, die schatten geld kost. Wendell Phillips beschikte over een som van een millioen dollar. Met zulk een beurs op zak kan men wel wat bginnen, is men geneigd te zeg gen. Maar deze fabelachtige som bleek lang niet voldoende om 't werk voort te zetten en naar de expe ditie gelooft tot een goed einde te brengen. Daarom is Wendell Phil lips naar Amerika gegaan; hij zal daar de trom roeren om meer geld los te krijgen. Laten we hopen, dat zijn poging slagen zal. Want in November wil hij het grote werk beginnen. Wat tot nog toe plaats had, was slechts voor bereidende arbeid. Door de bouw vallen van Timna heen hoopt men de ruines te vinden van de residentie van de Koningin van Scheba! O CHEBA en wie denkt dan niet aan de bekende woorden van Psalm 72: „De koningen van Tharsis en de eilanden zullen geschenken aan brengen; de koningen van Scheba en Seba zullen vereringen toevoeren". Arabië is altijd een rijk land ge weest en 't had drukke handelsrela ties met Israël. Met name in Salo- mo's glorietijd. Vooral de landstreek Scheba, die veel groter is geweest dan 't huidige Jemen, was zeer wel varend. Door 't handelsverkeer drong 't gerucht van Salomo's wijsheid en rijkdom door tot in de koninklijke residentie, en ten slotte besloot Re- gina Saba door persoonlijk bezoek zich te overtuigen wat van die ge ruchten waar was. Het geschenk, dat zli bij deze gelegenheid Salomo (Zie vervolg op pag. 6) IS NA 28 EEUWEN HAAR RESIDENTIE GEVONDEN? tochten wil onderzoeken. De taak, die hij zich gesteld heeft, is in vier pun ten saam te vatten. In de eerste plaats wil hij de loop vaststellen van de z.g.n. ,,olifantenweg", die vroe ger de karavanen namen voor het vervoer van specerijen en kruiden. Verder hoopt hij „de stad met 40 tempels" te vinden, die reeds ge noemd wordt in de geschriften van Plinius. Punt 3 van het programma is: microfilms te maken van de vele manuscripten, die f.bewaard worden in het St. Catharinaklooster aan de voet van de Sinai. En ten slotte hoopt hij door opgravingen te Mareb de residentie bloot te leggen van de Ko ningin van Scheba. Sedert 80 jaar zijn in dit gebied geen opgravingen gedaan, zodat de expeditie in letterlijke zin van de grond af moest beginnen. Mareb is niet veel meer dan een sterk Bedoeinenfort in de Noordoost hoek van het landschap Jemen. Vóór dat fort ligt een uitgestrekt gebied, waar men de bouwvallen van de stad Timna heeft gevonden, en daór on der hoopt men dan de ruines aan te treffen van Regina Saba's stad, be dolven onder het puin en woestijn zand van vele eeuwen. Dit is natuurlijk een geweldig werk, maar er is thans al zoveel merkwaar digs gevonden, dat Wendell Phillips met goede moed het werk voortzex. Reeds 90 kisten met waardevolle in houd zijn naar het Carnegie-Museum te Pittsburgh gezonden, en naar de expeditie gelooft is dit nog maar 't begin. In een graftombe vond men albasten beeldhouwwerk en ook wer den de irrigatiedammen bloot gelegd, die gebouwd moeten zijn 800 jaar vóór Christus. Wij kunnen ons voorstellen, dat 't legertje van geleerden, aangevuurd door deze ontdekkingen, vastbesloten is de arbeid met alle kracht voort te zetten. Hier moet volgens hen vroe ger de residentie geweest zijn van de Koningin van Scheba, die in verschil lende sagen en legenden ook Bilkis en Makeda genoemd wordt. Onwillekeurig moet ieder, die bij zijn Bijbel leeftj lachen bij 't lezen van de verklaring van Wendell Phil lips: „Er bestaat geen enkele reden om, zoals sommigen doen, te twij felen aan het bestaan van de Konin gin van Scheba. De archeologie heeft reeds bewezen, dat Koning Salomo een wezen van vlees en bloed was en dat hij geregeerd heeft van 961 tot 922 vóór Christus." Grote opgravingen als hier plaats hebben, gaan natuurlijk met eigen aardige moeilijkheden gepaard. Vóór alles had men nodig de toestemming van de koning van Jemen. Deze vorst is nog rnet absolute macht bekleed, maar Wendell Phillips blijkt zich in zijn bijzondere gunst te mogen ver heugen. Hij kreeg de gevraagde HET bezoek van de Koningin van Scheba aan Koning Salomo is on getwijfeld een der boeiendste verha len van het Oude Testament. Voor geboren vertellers is er bijna geen dankbaarder onderwerp denkbaar. Haar bekende uitdrukking „De helft is mij niet aangezegd" wordt zelfs gebruikt door velen, die wellicht niet weten, dat deze woorden in de Bij bel staan en nog veel minder waar ze te vinden zijn. Sedert Mussolini zich met geweld van Abbessinië meester maakte, kwam Haile Selassi, de keizer van dit rijk, meermalen in het brand punt der belangstelling te staap. En gedurig kon men dan lezen, dat de keizer er zich op beroemt, dat zijn dynastie rechtstreeks afstamt van de Koningin van Scheba. Na haar be zoek aan Salomo zo luidt het ver haal werd een kind geboren, dat de naam Melech ontving en de stam vader geworden is van het Abbes- sijnse vorstenhuis. Gedurende vele jaren kon men dan ook in geschie denisboeken lezen, dat de Koningin van Scheba afkomstig was uit Ethio pië (Abbessinië) en dat Jezus dit land bedoelde toen Hij in Lukasll:31 herinnerde aan „de koningin van het Zuiden, die van de einden der aarde gekomen was om te horen de wijs heid van Salomo." Flavius Josephus en vele andere rabbijnen waren inderdaad de me ning toegedaan, dat Scheba gezocht ■noet worden in Ethiopië, maar te genwoordig is men 't er vrijwel al gemeen over eens, dat „Regina Saba" regeerde over het land van de Sabeërs in Arabië, ten Oosten of Zuid-Oosten, van Midian. Prof. dr. W. Gispen, specialist in de Oud-Tes- tamentische archaeologie, schrijft betreffende Scheba o.m.: „Wij zul len aan verschillende Arabische stammen moeten denken: afstamme lingen van Abraham en Ketura, in de buurt van Midian, en afstamme lingen van Joktan ten Zuiden of ten Zuid-Oosten van Midian. De Konin gin van Scheba kan met beide tak ken in verband gebracht worden." SINDS enige tijd treft men telkens in de pers weer berichten aan over Scheba. De 29-jarige Ameri kaanse geoloog M. Wendell Phillips 1b sedert twee jaar bezig met op gravingen in Zuid-Arabië. Hij blijkt zijn taak met groot enthousiasme aan te pakken en geniet de steun van vele genootschappen in zijn vaderland, Tot de expeditie, die onder zijn lei ding staat, behoren 35 geleerden uit verschillende landen (onder hen bevindt zich dr F. Heybroek uit Den Haag). Per gemotoriseerde karavaan trekt men er op uit, voorzien van electrische instrumenten en koelkas ten. Men heeft de beschikking over een groot aantal Egyptische arbei ders, die in dit werk geroutineerd zijn en bovendien nog over 200 Ara bieren voor 't gewone graafwerk. Wendell Phillips gaat niet zo maar te hooi en te gras aan 't werk; op zorgvuldige wijze heeft hij een sche ma ontworpen van wat hij op zijn Bijlage van de „Nieuwe Leidsche Courant" van Zaterdag 8 September 1951

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9