Jlicumc geihictfe ÖTouranl Japanse vredesverdrag wordt vandaag om zes uur ondertekend Acheson liever op een concert dan., te Frisco presideren! Wist U Herstel van de doodstraf ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9351 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoostfcft fs gheblma tngn hert ia tcgfjenspact' UR BESTAAT in Leiden een modern bedTijf voor reprografie (microkaart en microfilm), voor fotocopie (klaar ter wijl U wacht), lichtdruk (12 meter per minuut). Er staan Vari-Type zetmachines voor vermenigvuldiging in offset van dictaten, circulaires, dissertaties, jaar verslagen, clubbladen, enz., tegen lage prijzen. Het werkt snel, goed, en goed koop. Kom beslist eens kijken. DE JONG, Steenstraat 37. Russen blazen de aftocht HET VERDRAG MET JAPAN zal vandaag te 18 uur (Nederlandse tijd), aldus Reuter, door alle aan de conferentie deelnemende landen getekend worden, met uitzondering van de Sowjet Unie, Pelen en Tsje- choslowakije. De Russen kregen geen kans meer amendementen te bespreken. Met 46 tegen 3 stemmen en één onthouding werd hiertoe besloten. De Japanse premier verklaarde, dat Japan zijn verplichtingen om herstelbetalingen te doen aan de landen, die het had overweldigd, zou nakomen. De Southern Pacific Railroad heeft medegedeeld, dat de Russische delegatie reeds twee rijtuigen heeft besproken van een trein, die Maandagmiddag uit San Francisco vertrekt en Donderdagmiddag in New York aankomt. In dezelfde zaal van het Operagebouw, waar overdag de vergaderingen werden gehouden, luisterden de afgevaar digden 's avonds naar het symphonie-orkest. Dean Acheson zei: „Dit concert hoor ik liever, dan dat ik presideer." Tal van afgevaardigden hebben hun voldoening betuigd met het verdrag, het welk dus vandaag getekend zal worden. De gedelegeerden van Canada, de Phi- lippijnen, Australië, Ecuador, Argentinië e.a. voerden het woord. Allen drongen aan op herstelbetalingen, al wilde men rekening houden met het feit, dat Japan op het ogenblik niet over voldoende mid delen beschikt om daaraan te voldoen. De Indonesische min. van Buit. Zakeii, Subardjo, herinnerde er aan, dat Indo nesië ongeveer 4 millioen mensen verloor De bzand te Avonmouth Vlammenzee verslond voor 7 min aan olie Na 24 uur verwoede strijd zijn 200 af gematte brandweerlieden en een 100-tar soldaten er eindelijk in geslaagd de vlammenzee in een olie-opslagplaats te Avonmouth (Z.W.-Engeland) meester te worden. De schade aan verloren gegane, olie, in totaal 63.000.000 liter; wordt op niet minder dan 7 millioen gulden ge schat. De personen, die ten tijde van uitbreken van de brand op het terrein werkzaam waren, worden nog steeds ver mist. Men neemt aan, dat zij in het vuur de dood hebben gevonden. Meer dan 35 brandweerlieden en soldaten moesten voor brandwonden en andere verwondingen in het ziekenhuis worden Lichtpetroleum halve cent per liter goedkoper De prijzen voor lichtpetroleum zijn met een halve cent per liter verlaagd, dank zij het vervallen van de omzetbelasting. Dat blijkt uit een in de St.crt van giste ren gepubliceerde prijsbeschikking. Beurtvaart mag tarieven 5 pet verhogen Nadat kortgeleden de spoor- en weg- vervoertarieven reeds zijn verhoogd, heeft thans ook de beurtvaart toestemming ge kregen haar tarieven te verhogen. Blij kens een prijzenbeschikking is van de toeslag van 5 pet, die mocht worden be rekend op de tarieven van 1948, met in gang van 5 September gewijzigd in een toeslag van 10 pet. en milliarden dollars materiële schade leed. Hij rekende er op, dat Japan in „niet al te verre toekomst" in staat zal zijn behoorlijk zijn verplichtingen n komen. Wij hebben gisteren reeds meld, dat ook Indonesië het yerdrag zal tekenen. Polen, het aanhangwagentje van Rus land, poogde nog in verkeerd spoor te rijden. Wierblofski oordeelde, dat het Ja panse vredesverdrag door de ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie" behan deld diende te worden en eiste nogmaals deelneming van communistisch China. Hij verklaarde, dat de landen, die niet onderworpen zijn aan de „Amerikaanse dictatuur", het verdrag niet zullen teke- Japan gaf nog de wens te kennen, dat het beheer der Rioekioe- en Bonin-eilan- den aan dit land zou worden teruggege ven. Het uitte bezorgdheid over de toe komst van de Koerillen en van Sachalin, welke door de Sowj et-Unie worden bezet. Nadat de Japanner Josjida gesproken had, vroeg Gromyko om een uitspraak over de ingediende Russische amendementen, maar Acheson verklaarde dit verzoek als „buiten de orde". Zoals reeds vermeld, weigerde de conferentie de Russische voorstellen te bespreken. De Russen ver lieten verbeten de zaal, gevolgd door hun Poolse en Tsjechoslowaakse collega's, maar na enkele minuten keerden zU met een sfinxachtig lachje om de mond, in de conferentiezaal terug. Uiteraard heeft Nederland met grote interesse geluisterd naar de woorden van minister Stikker te San Francisco. De Haagse correspondent van „De Volks krant" wijst erop, dat naast diep respect voor de wijze, waarop min. Stikker de belangen van Nederland heeft bepleit, teleurstelling te beluisteren valt onder degenen, die de Japanse bezetting van Indonesië aan den lijve hebben onder vonden. Voor de vele particulieren zal het niet meer mogelijk zijn, een schade vergoeding van de Japanse staat te vor- Korea-detachement weer onderscheiden De op Korea opererende tweede divi de heeft thans als geheel eveneens de Presidential Unit Citation verworven. Het Nederlandse detachement, dat van deze divisie deel uitmaakt, ontving de Citation dus voor de tweede maal. Arbeiders bouwen eigen huis ,Zo nodig gaan de raadsleden beton storten" Burgemeester van Culemborg wijst critiek van N.V.V. op experiment af Als de prestaties mochten verminderen zullen wij niet schromen een overall aan te trekken om te helpen. En alle raads leden gaan helpen beton storten voor de funderingen. Dit zei Culemborgs burge meester de heer H. A. J. M. van Konings- bruggen aan, wie een correspondent van Het Parool vroeg wat zijn antwoord was op de ernstige critiek, geuit in De Bou wer, het blad van de Algemene Neder landse Bouwvakarbeidersbond tegen het op 1 September begonnen experiment: het door arbeiders in hun vrije tijd bou wen van eigen woningen. De heer H Kaper schreef in De Bouwer te beseffen, dat de Culemborgers door min of meer idealistische motieven wor den geleid. Geen sprake van, zegt de burgemeester. Wij zijn keiharde realisten. In wezen voel ik alleen voor normaal bouwen. Maar dan zouden de twintig werkers, die Zaterdag begonnen, nooit een eigen huis krijgen. Het bouwen is geheel vrijwillig. Zij kunnen elke dag ophouden, maar dan vervallen uiteraard hun rechten. Alles besproken Een groot aantal sociale en financiële bezwaren zijn in De Bouwer naar voren gebracht. Hoe gaat het als de bouwers werkloos worden en overbruggingsuitke ring krijgen? En moet van dat werk in de vrije tijd geen loonbelasting worden betaald? En hoe als een arbeider door ciavondwerk ziek wordt? Wij hebben al deze problemen met de betrokken autoriteiten besproken, zegt de heer Van Koningsbruggen. Wij hebben de zekerheid, dat zij ons geen moeilijk heden kunn opleveren Men kan ook kou vatten als men 's avonds op een racetiets gaat rijden of in de wind bij zijn duiven til zit. De gemeente heeft bovendien voor hen een speciale ongevallen- en invaliditeits verzekering gesloten. Nog twee dingen zijn mij van N.V.V.- lijde voor de voeten gegooid, zegt hij. De bouwerij-in-vrije-tijd zou een anval zijn op de 48-urige werkweek èn de werkloos heid in de hand werken. Niemand denkt ian de 48-urige werkweek in discre te brengen. De tweede opmerking alleen juist zijn als de huidige werk loosheid een structureel karakter droeg. Zij wordt m.i. alleen veroorzaakt door de monetaire maatregelen, die de regering moet nemen voor de herbewapening. Op het verwijt dat de ontwerpers van het plan weinig zakelijk inzicht tonen en totale mislukking van het plan niet onwaarschijnlijk is, antwoordt de burge meester: Ik heb van vele zijden verno- dat duizenden Duitsers en Oosten rijkers in hun vrije tijd huizen bouwen. Zouden wij Nederlanders tot minder in staat zijn? Ik ben er zeker wat Culem borg betreft van overtuigd dat wij het ten minste zo goed kunnen. Ik weet dat vele gemeenten overwegen ons voorbeeld te volgen, zo besluit hij Of het overal tot een goed resultaat zal leiden weet ik niet. Maar het experiment is mijns inziens de moeite waard. Elk televisie-zenduur kost f 4000 „Voorzichtig: iedere stap kost een kapitaal!" Dat zou de Nederlandse Tele visie Stichting op de deur van haar studio in Bussum willen zetten. Want televisieprogramma's zijn kostbaar: vier duizend gulden per zenduur. En daar de inkomsten uit een mogelijke televisie belasting nog in een ver verschiet lig gen, moeten de omroepverenigingen zien rond te komen met de f 1.2 millioen die zij voor de komende twee jaar uit eigen middelen voor hun programma's hebben gereserveerd. „Voorzichtig aan" is het devies waarmee in October de samen werkende omroepverenigingen de beeld uitzendingen drie uur per week, ver deeld over de Dinsdag- en Vrijdagavond, zullen doen starten. K.L.M. in December naar Tokio en Sydney Eens per week, met Constellations De nieuwe K.L.M.-luchtlijnen op Japan en op Australië zullen begin December worden geopend. De dienst op de lijn AmsterdamTokio wordt eenmaal per week uitgevoerd. Gevlogen wordt van Amsterdam via Bangkok naar Tokio. De lijn AmsterdamSydney wordt eveneens een keer in de week bevlogen. De route loopt van Amsterdam via Biak (Nieuw-Guinea) naar Sydney. Beide diensten zullen worden uit gevoerd met Constellations De K.L.M. heeft nog nimmer een luchtlijn op Japan gehad. Voor de oor log in het Verre Oosten onderhield de toen bestaande K.N.I.L.M., van Batavia uit een dienst op Sydney. De lijn Am sterdamSydney werd toen door K.L.M. en K.N.I.L.M. gezamenlijk uitgevoerd. In Batavia moest men overstappen. Prol. Lieltinck in New York: Nederland heeft thans genoeg gedaan Minister Lieftmck, die per K.L.M. in New York is aangekomen om Maandag de vergaderingen van het internationale monetaire fonds, en de Wereldbank in Washington bij te wonen, verklaarde in interview: „Het gaat om de verde- van de financiële last van onze mili taire inspanningen, die eerlijk en billijk moet geschieden naar ieders draagkracht" Nederland heeft volgens minister Lief- tinck zijn aandeel al betaald. Op de vraag of ons land nog meer kan doen, ant woordde hy: „Neen, mijns inziens de grens". Gromyko's droom van San Franciscomaar dromen zijn bedrog... Complot of grap? Wit Russen wilden de wagen van Gromyko rammen Met een vaartje van 120 km reed hij door het drukke San Francisco San Francisco werd gisteren in rep en >er gebracht door geruchten betreffende :n fantastische samenzwering tegen niemand minder dan Gromyko, de Rus sische onderminister van Buit. Zaken. In ieder geval werden door de politie en agenten van het F.BI., de Amerikaanse dat j veiligheidsdienst, uitgebreide voorzorgs- I maatregelen getroffen, om vriend Gro- Vier paar ogen zijn gespannen Stom van verbazing kijkt de Engelse vierling Good naar de goochelaar, die voor vier paar lachende ogen allerlei kunststukjes uithaalt. In haar hartjes zijn de meisjes natuurlijk erg nieuwsgie rig of die mijnheer straks niet één rin getje uit zijn handen zal laten vallen. Maar het schijnt wel, of die ringen zijn vastgekleefd aan een onzichtbare lijn. die maar niet wil brekenZoals de vierling Good staan we eigenlijk alle maal met verbazing te kijken naa politieke goochelaars, die elkaar in han digheid op het wereldtoneel de loef afsteken. En tegelijkertijd vraagt men zich een tikje bezorgd af, of ze geen brokken zullen maken. Want mensen handen zijn maar mensenhanden myko te beschermen tegen een snode aanslag van Wit-Russen. Nu wemelt het in San Francisco van Wit-Russische vluchtelingen, die meer dan genoeg hebben van de zegeningen achter het IJzeren Gordijn. Als een lopend vuurtje verspreidde zich het ge- •ucht, dat enkele der Wit-Russiscne vluchtelingen Gromyko wilden doden door zy'n auto te rammen met een zware brouwerswagen. Zulks zou geschieden, als Gromyko zich per auto begaf naar de conferentiezaal. Een escorte van negen politie-auto's werd rond zy'n wagen gegroepeerd. Het hele zaakje raasde met een vaartje van 120 km per uur naar het Operagebouw. Echter kwamen er geen incidenten voor- Wel moesten Gromyko's wagens uitwij ken voor een omgevallen vleesauto, die twee bierwagens ophield. Het is best mogelijk dat men hier met een bedenkelijke „grap" te doen heeft en het complot naar het rijk der fabelen verwezen dient te worden. Zowel de Russische ambassade te Washington als het Amerik. min. van Buit. Zaken voel den zich geroepen tot een officiële tegen spraak. Kabinetscrisis dreigt in Indonesië Zes ministers tegen Japans vredesverdrag Het besluit van het Indonesische kabi net om het vredesverdrag met Japan te tekenen zal, naar Ass. Press uit Djakarta seint, volgens betrouwbare politieke waarnemers bijna zeker leiden tot de val van het kabinet-Soekiman. Vijf m ters van de Partai Nasional Indonesia benevens minister Tedjasoekmana de Partai Boeroeh (arbeiderspartij) had den tegengestemd, terwijl vier ministers van de Masjoemi, twee van de Persa- toean Indonesia Raja, de ministers var de Partai Katholik, de Partai Indonesia Rakjat en de democratische fractie bene vens de partijloze minister Djoeanda voor stemden. Minister Leimena va Christelijke partij was afwezig. De beslissing had een gespannen sfeer in de avondvergadering van het parle ment tengevolge en na een kort debat werd de regering uitgenodigd, haar be sluit toe te lichten, doch premier Soeki- man legde deze uitnodiging naast zich Daarop werd een motie ingediend de regering uit te nodigen haar besluit terug te nemen. Hoewel deze motie niet tot stand kwam, was het een zeer slecht teken dat de meeste leden de regerings partijen voor de stemming de zaal ver- „De bakens moeten worden verzet" Najaarsbeurs weerspiegelt het kerend economisch getij Mr MiliusVerdubbeling van de export en een verbruiksbeperking van 7 pet nodig T^E VLOED komt op en de bakens moeten verzet worden. Na een tijd var -L' vlot verkopen zijn wrijvingsverschijnselen opgetreden die tot een scherpe prijzenoorlog hebben geleid. Een verlaging van de kosten voor het middenstandsbedrijf is noodzakelijk. Dit kan bereikt worden door grotere rationalisatie. Bovendien zullen maatregelen tot verlichting van de belas tingdruk, een verbruiksbeperking van 7 pet en verdubbeling van de export moeten worden genomen. Dit zei mr J. Milius, directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, gisteren in een rede voor de pers t.g.v. de 57ste jaar beurs die Dinsdag wordt geopend. de wereldhandel zei mr Milius dat pas in de laatste plaats aan invoer beperking moet worden gedacht, om dat vele sectoren van ons economisch leven daarvan een nadelige invloed zouden ondervinden. Beter is cosumptiebeperking,doch dan over de hele lijn van de overheid tot de burger toe. De koopkracht van de consument gaat o.a. door de zware belastingdruk ^teeds meer omlaag. In veel branches, vooral textiel en schoenen, valt reeds een nemende verzadiging op te merken. De positie van de middenstand is verre rooskleurig. Het bedrijfskapitaal is sl verder ingekrompen en vrijwel- iedere middenstander heeft met liqulditeits- moeilykheden te kampen. Over de positie van Nederland in DAT het Tweede Kamerlid Janssen (KVP) aan minister Lieftinck heeft ver zocht de uitvoering van de zegelwet t.a.v. voorziening in de kapitaalsbehoef te meer dan thans in overeenstemming te laten zijn met de bedoeling van de wetgever. DAT een wetsontwerp is ingediend Ti de bezettingsmaatregel in zake de tijdelijke heffing van het bijzonder In voerrecht op benzine te vervangen door en wettelijke regeling. DAT blijkens het antwoord van mi nister Staf aan het Tweede Kamerlid Borst (Comm.) thans voor de uitbreiding het vliegveld Volkel geen gronden worden onteigend. DAT O. M- E. Loupart, lid van het presidium van de raad van bestuur bij Philips is benoemd tot officier in de orde an het Zuiderkruis van Brazilië. DAT Nijmegen aan de bouwcombinatie Het Zuiden, gevormd door industriëlen uit Nijmegen en Delft, 4.000 M2 grond i erfpacht zal geven om een fabriek Dor betonartikelen te vestigen. DAT de trekking van de grote ver loting van het Prinses Marijkekleuter- huis op 11 October wordt gehouden. DAT de Nederlander Jacob Jannai, thans werkzaam bij het ministerie van Econ. Zaken in Israël, benoemd is tot econ. adviseur van de legatie van Israël in Istanboel met de rang van vi consul. DAT A. Meijer te Zeist is benoemd raadadviseur bij Verkeer en Waterstaat en als hoofdambtenaar, bedoeld in i 15 van de wet autovervoer goederen, toegevoegd aan de dir.-gen. van 1 Verkeer. DAT het extra-contingent van 250.000 dollar voor Ned. deelnemers aan de Ber- lijnse industrietentoonstelling (620 October) thans is verdeeld en het Ned. paviljoen 400 M2 groot zal zijn. DAT kap. ter zee G. H. C. A. de Laive benoemd is tot derde directeur van de artillerie-inrichtingen (naast mr J. J. Sprenger van Eijk en ir F. G. Jüngeling) omdat de versnelde militaire productie een driehoofdige leiding vereist. DAT de nieuwe carnets voor interna tionaal wegtransport van koopmansgoe deren thans in gebruik zijn genomen, zodat de zegels van de wagens voortaan aan de grens alleen op vermoeden van fraude kunnen worden verbroken. DAT de deelnemers aan de Duits-Ne derlandse ordënteringscursus te Rockanje op Prinsjesdag door minister-pregident dr Drees worden ontvangen. DAT in Bussum de Ned. dahliatentoon stelling is geopend en de ereprijzen van de Koningin, de Prins en minister Mans- holt resp. werden uitgereikt aan K. Maarse Dzn jr, Aalsmeer, D. Bruidegom, Baarn en W. Topsvoort, Aalsmeer. DAT het echtpaar L. Versmissen-Bijnen te Waalre (N.-B.) gisteren 60 jaar was getrouwd. DAT de nationale wedstrijden van het Roode Kruis op Zaterdag 22 September in Den Bosch worden gehouden. DAT het oude Drentse schaapherders- huisje in Noordbarge bij Emmen door onbekende oorzaak is afgebrand. DAT gisteren de vlag in top ging oi het 22 meter hoge nieuwe gebouw var de modemagazijnen Vos aan de Cool- singel te R'dam en dit pand in Maart wordt geopend. DAT 327 marktkooplui (het aantal waarvoor ruimte is) Vrijdag naar Purmerend komen t.g.v. een ;.g. lappen dag. DAT van 13 tot 17 October in de Ahoyhal te R'dam weer het oud-R'damse stadje zal staan, dit keer ten bate van de Nat. Federatieve Raad van het voor malig Verzet. DAT de Nat. Bond voor plaatselijke Keuze op 29 September in Utrecht zijn jaarvergadering houdt. De oplossing moet vóór alles gezocht worden in vergroting van de export. Goede kansen liggen er nog in West- Indië, Australië en Nieuw-Zeeland, die een toenemend Nederlands element on der hun bevolking hebben. Maar dan moeten we spoed maken, want anders zijn andere volken ons voor. Ook de landbouw en veeteelt hebben een belangrijke taak. Op de jaarbeurs zal de agrarische groep in totaal 11.000 m2 beslaan. 3476 Deelnemers Het totale aantal deelnemers aan de najaarsbeurs bedraagt 3476, waar van 55 pet uit het buitenland komt. Er zullen producten zijn uit 26 lan den. Na Nederland, met 1553 deel nemers, staat West-Duitsland met 767 verreweg bovenaan. Dan volgen Groot-Brittannië met 392, Frankrijk met 171, België en Luxemburg met 157, de Ver. Staten met 117 en Zwit serland met 102 deelnemers. In vergelijking met vorig jaar zijn de deelnemingen van West-Duitsland, Zwe den, Frankrijk en Zwitserland gestegen en die van Groot-Brittannië, de Ver. Staten, België en Luxemburg vermin derd. nrOEN in Mei 1940 ons land in de oorlog werd betrokken, was ons strafrecht niet berekend op een toestand van oorlog bezetting. Er was in April van dat jaar nog een wetsontwerp ingediend, dat in dit gebrek beoogde te voorzien, maar wet is het niet meer geworden. Daarom ook hebben we het met een noodwet geving moeten stellen. De regering heeft begrepen, dat ons land bij een herhaling waarnaar overigens niemand verlangt, ook op dit punt beter voorbereid dient te zijn. In December 1948 werd een commissie ingesteld onder leiding van mr dr J. Donner, met als taak een regeling te erpen. Met het rapport van deze nissie als basis heeft de regering nu onlangs een wetsontwerp op het oorlogs strafrecht ingediend. Dit feit moet in het algemeen reeds belangrijk heten. In de Nederlandse wet geving geldt een bepaling, die trouwens kenmerkend is voor de rechtsstaat, dat de strafwet geen terugwerkende kracht heeft en dat iemand alleen veroordeeld kan worden wanneer hetgeen hij misdreef reeds vóóraf strafbaar was gesteld. Het is eenmaal een eis van rechtszexerheid, dat ook degene die zich misgaat weet waaraan hij toe is. Op deze regel echter heeft ons noodrecht inbreuk moeten maken. Gedragingen moesten strafbaar worden gesteld, die reeds begaan waren vóórdat ze in de wetgeving werden op genomen; m.a.w. de wetgeving kreeg op dit punt terugwerkende kracht. Dat -laatste kon nu eenmaal moeilijk anders. Maar het was hoogst wenselijk, )ns land ook met betrekking tot deze aangelegenheid zo spoedig mogelijk terug keerde tot de goede gewoonte van de rechtsstaat. Daarom is het toe te juichen, :e onzent straks een regeling van het oorlogsstrafrecht ral bestaan, die, naar het zich laat aanzien, inbreuk op deze rechtsregel niet meer onvermijdelijk zal maken. TJET ontwerp op het oorlogsstrafrecht, dat dus thrns vóó£ ons ligt, is een knap stuk werk, dat het auteurschap van de bekwame commissie van voorbereiding niet verloochent. Ditmaal willen wij op écn bepaald punt de aandacht vestigen, dat nochtans van grote betekenis moet worden geacht, omdat hier een zekere visie openbaar wordt met betrekking tot de doodstraf. onzent kennen wij, nadat zij in het algemeen in 1870 (met kleine parlemen taire meerderheid) was afgeschaft, de doodstraf alleen nog in militaire wet geving. Volgens deze wetgeving mag de militaire rechter haar opleggen, mits in oorlogstijd en mits hij van ooraeel is, dat de veiligheid van de staat toe passing van de doodstraf eist. Wat stelt nu het nieuwe ontwerp voor? Het gaat uit van de gedachte, dat er zulke ernstige inbreuken op de rechts orde kunnen worden gepleegd dat de ige straf welke in aanmerking komt de doodstraf is. Dat is een uiterst belangrijk punt. Want nu is niet langer het motief e i 1 i g h e i d van de staat, maar de st van het gepleegde feit. Nog anders geformuleerd: de doodstraf blijft niet langer middel om de vei rig id van de staat te handhaven, maar de doodstraf wordt straf. Daarmee sluit het ontwerp aan bij het Besluit Buiten gewoon Strafrecht, dat te onzent reeds gelding kreeg voor de zwarte politieke oorlogsmisdadigers uit de oorlogsjaren. De toelichting op het wetsontwerp spreekt wel de verwachting uit, dat deze straf, de doodstraf, ook door toepassing van het gratierecht alleen in uitzonderlijk sprekende gevallen zal worden opgelegd. Maai- de mogelijkheid is er dan toch. MEN VOELT wel, dat dit van groot gewicht is. Want dit betekent een hernieuwd opnemen van de doodstraf in wetgeving en nog wel als straf. Geen wonder, dat hier en daar het debat over de doodstraf reeds aan het herleven is. Geen wonder ook dat tegenstanders van de doodstraf reeds duidelijk van hun teleurstelling doen blijken. Voor die teleurstelling bestaat ook wel reden, maa' dan in andere zin dan zij mogelijk bedoelen. Toen in 1870 bij ons de doodstraf werd afgeschaft, waren er die dit in verband brachten met de bereikte graad van beschaving. Maar wat hebben wij inmiddels te zien gekregen? Zulk een openbaring van ernstige mis dragingen tegen de rechtsorde, dat, zij het aanvankelijk bij Besluit Buitenge woon Strafrecht, de doodstraf weer is ingevoerd. Tegen de ten uitvoerleggingen van de doodstraf op grond van dit Besluit is, hebben wij het wel, ook door vele tegenstanders van de doodstraf geen ver zet aangetekend. Men zegt nu wel, dat dit is nagelaten uit overwegingen die verband houden met massa-psychologie, doch dat lijkt ons toch wel zeer onvol doende. Neen, nog geen eeuw na 1870. na in wrede oorlogsjaren opgedane ervaringen, breekt zich opnieuw het inzicht baan, dat onder het mensdom zulke vergrijpen mogelijk zijn, dat alleen de doodstraf in aanmerking komt. Men kan dit teleur stellend noemen en dat is het ook stellig. Men kan ook zeggen, dat het altijd wel bekend had kunnen zijn. (Advertentie) GORDIJNGOBELIN ZEER FRAAIE DESSINS. In gr terra en bruin, 125 cm. breed. Per meter BULTHUIS BOTERMARKT 23 - Wonlngte; Oostelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de Noordelijke helft van het land: Droog ;t nu en dan opkla ringen. Voor de Zuidelyke helft van het land: Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog. Matige wind tussen Noord-Oost en Zuid-Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 6.03—19.11; maa :.39. Maandag: zon 6.04—19.0 17.08—23.58. 15 Sept. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1