Jlicume £rited)c (Louranl Nieuwe haven van 140 hectaren Nederland tekent onvoorwaardelijk, maar geeft hersteleisen niet op Ook het Veiligheidspact reeds in kannen en kruiken Met onwillige Mossadeqs is het slecht olie winnen „President Robert komt de Waterweg opstomen" Het begin is er Wist U De Roden zwijgen op Ridgway's jongste voorstellen VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste Jaargang No 9322 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken .StantvaslicJj Is cfteWeoeo mgn hert In tejIjenspotT Zie pag. 2 De conferentie over 't Japanse viedesveidtag DE ALARMKREET van Gromyko, dat de ondertekening van het Japanse vredesverdrag een nieuwe oorlog in het Verre Oosten tengevolge rou hebben, heeft geen invloed op de „stemming". Een groot aantal afgevaardigden heeft reeds bevestigd, dat zij van plan zijn dit Japanse vredesverdrag te ondertekenen. Na de nederlagen van Gromyko, wacht men met spanning op de volgende stap van Moskou. Diplomaten reke nen er echter op, dat Korea wel het terrein van de tegenactie zal zijn. De Nederlandse delegatie heeft bij monde van minister Stikker ver klaard, zonder voorbehoud haar handtekening onder het verdrag te zullen plaatsen. In geen geval wenste Nederland voedsel te geven aan de Russische obstructie. Japan gaf te verstaan, zich in het algemeen met de Nederlandse „interpretatie" te kunnen verenigen. De Nederlandse hersteleisen zijn niet opgegeven. Elders in dit nummer, kort geformu leerd, geven wij het betoog van minister Stikker weer. Velen verwachten, dat de onderteke ning toch nog Zaterdag, morgen dus, zal plaats vinden. Anderen zien dit als een onmogelijkheid, na de uiterst felle cri- tiek van Gromyko. Voorts heeft Radio Moskou het Japanse vredesverdrag ge formuleerd als bedoeld, om Japan te herbewapenen en onder de slavernij van Amerikaanse monopolies te houden. Ja, de Russische pers heeft haar millioenen lezers verkondigd, dat Amerika poogt van de conferentie te San Francisco een „stempelplechtigheid" te maken. De tweede zitting was veel minder bewogen dan de eerste, toen Gromyko Zijn „donderrede" hield, waarbij de blik sem echter helemaal niet insloeg. Vele afgevaardigden hebben het woord ge voerd en zich bereid verklaard het ver drag te ondertekenen. Vóór onderteke ning zijn reeds: Nederland, België, Frankrijk Noorwegen, El Salvador, Haiti, Egypte, Ceylon, Irak. Columbia, Costa Rica, Turkije, Zuid Afrika, Nieuw Zee land en Griekenland, ofschoon door vele gedelegeerden bezwaren werden geuit. Zo heeft Noorwegen gewaarschuwd tegen een te grote Japanse vissersvloot in de Zuidelijke IJszee. België was het niet eens met de regeling der herstel betalingen. De definitieve houding van In één maand 2300 meer Bijna 10.000 arbeiders in bouwerij werkloos Totaalcijfer in Augustus met 9.000 omhoog Het aantal werklozen in de bouwvak ken is in Augustus met bijna 2300 geste gen van 7.390 tot 9.684. De oorzaak is zo als men weet de gedeeltelijke bouwstop en de onmogelijkheid van veel gemeen ten om geld voor de woningbouw bij el kaar te krijgen. Het totaal aantal man nelijke werklozen in ons land steeg in Augustus van 62.056 tot 71.339. Onder hen bevonden zich bijna 54.000 geheel v lozen (vorige maand 45.000), 17.000 D.U.W.-arbeiders (v.m. 16.000) en 332 p sonen met wachtgeld (v.m. 317). Vorig jaar is het aantal werklozen Augustus in tegenstelling met dit jaar gedaald. Dit was o.a. een gevolg van de toenemende internationale spanning na het uitbreken van de oorlog in Korea. Normaal doet zich in Augustus evenals thans een stijging voor doordat veel jongelui dan hun schoolopleiding heb ben geëindigd. De werkloosheid was in Augustus naar verhouding het grootst in Drente, name lijk 46 per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren, en het kleinst in Zeeland (11), terwijl ze in Zuid-Holland 20 en lande lijk gemiddeld 23 (eind Juli 20) bedroeg. De vraag naar mannelijk personeel daalde van bijna 21.000 tot bijna 17.000 en die naar vrouwelijk personeel van bijna 13.000 tot 11.000. Het aantal werk loze vrouwen steeg van 5900 tot 7700. Thans blokkade van postauto's Door Sowjets te Berlijn De nieuwste Russische blokkade-gril is het tegenhouden van postauto's uit Berlijn voor West-Duitsland. Meer dan 60 wagens, die paketten bevatten voor de Westelijke zones van Duitsland wer den gisteren teruggestuurd Als motief werd opgegeven dat de postauto's niet goed geladen warenReeds eerder hebben de Russen bij Mariënborn een aantal wagens tegen gehouden, omdat de paketten toen ,,niet goed verpakt" waren. Dit optreden der Russen werd echter niet bekend gemaakt, omdat men de Westberlijnse bevolking, die reeds Was opgeschrikt door de tolheffing op Indonesië is nog niet bekend, maar ver moedelijk zal het eveneens tekenen. Irak verklaarde „niet gemachtigd te zijn enige commentaar te leveren". De Indonesische delegatie te San Fran cisco is tot een principiële overeenstem ming gekomen met de Japanse onder handelaars, waarbij tot op zekere hoogte steun van Amerika is verkregen. Aan Indonesiës wensen zal voldaan worden door een bilateraal verdrag, dat op een speciale conferentie zal worden vastge steld. De herstelbetalingen zullen worden vastgesteld op grondslag van het vredes verdrag en hoofdzakelijk geschieden door bewerking in Japan van grondstoffen uit Indonesië. Het door Indonesië gevraagde bedrag is niet bekend, doch Jamin bere kent het persoonlijk op 25 milliard roepiah. Prof. Soepomo zal Zaterdag uit San Francisco naar Nederland vertrek- Een incident de wegen, niet nog meer ongerust wilde maken. De Westelijke geallieerden hebben Oost-Duitsland er gisteren officieel van beschuldigd door de wegenbelasting de viermogendhedenovereenkomsten, welke de vrije toegang tot Berlijn garanderen, te hebben geschonden. (Zoals men op bijgaand kaartje ziet, ligt Berlijn geheel in de Russische zone. De stad zelf is in vier sectoren verdeeld. Red.). Het vrachtvervoer naar Berlijn is sinds de Russische blokkade vanaf 1 September met de helft verminderd. Als represaille overwegen de Westelijken belasting te heffen op alle Oostduitse voertuigen, welke West-Berlijn of West- Duitsland binnenkomen. Een kaart, waarop de Russische con centratiekampen aangegeven stonden, werd door de republikeinse afgevaar- aigde Armstrong aan Gromyko over handigd. De Rus, die naast Gromyko zat, gooide de kaart op de grond. Dit incident vond plaats, kort vóór het begin der middagzitting. Armstrong was naar San Francisco gereisd met het doel, Gromyko enkele vragen te stellen. Amerika verwacht Maandag het apar te defensiepact met Japan te sluiten. Er is- accoord bereikt over de volgende punten: 1. Amerika mag bases in Japan hebben; 2 Amerika kan deze bases ge bruiken by het weerstaan van aggressie en aanvallen; 3 De omvang der in Japan gestationneerde strijdkrachten, wordt niet beperkt. De 12 punten van minister Stikker De Nederlandse min. van Buit. Zaken mr Stikker, heeft, kort geformuleerd, te San Francisco het volgende naar v gebracht: 1. Nederland zal het verdrag in zijn voorgestelde vorm ondertekenen. 2. Te betreuren valt, dat er met bepaalde Nederlandse wensen niet ten volle reke ning is gehouden. 3. De onvolkomen heden kunnen door bilaterale overeen komsten tussen Japan en Nederland wor den goedgemaakt. 4. Het gaat om drie speciale punten, de visserij, het afstand doen van aanspraken, en de schadeloos stelling van leden der strijdkrachten. 5. Er zijn bepaalde soorten particuliere vorderingen van Geallieerde-onderdanen, die gaarne vrijwillig door de Japanse regering zullen worden voldaan. 6. De zaak der burgerlijke geïnterneerden staat moreel sterk en Japan dient aan die morele verplichting te voldoen. 7. De Amerikaanse methode om het verdrag door diplomatieke onderhandelingen op te stellen was niet geheel doeltreffend gebleken. 8. Er bestaat derhalve bij Ne derland een zeker gevoel van teleurstel ling. 9. Het hoofddoel, het sluiten van een eerlijke en onpartijdige vrede met Japan, heeft echter de onvoorwaarde lijke goedkeuring van het Nederlandse volk. 10. Desondanks dient er aan her innerd, hoe Nederlandse functionarissen en particulieren met hun gezinnen op hun post bleven, toen het er op aan kwam, Indonesië de bereidheid der Ne derlanders te tonen, het gemeenschap pelijk lot te delen: offers door Nedei land gebracht in de strijd, toaarbij het bestaan1 van duizenden Nederlanders werd geruïneerd. 11. De totale finan ciële schade, die de Nederlandse bevol kingsgroep werd toegebracht, werd vast gesteld op circa 2 milliard Amerikaanse dollars. 12. De hoop werd uitgesproken, dat de ondertekening van het verdrag het begin van een nieuw tijdperk zou in luiden. Gestaag vorderen de w zaamheden aan de Zuid-Oost polder. Een fraaie luchtopname de bedrijvigheden bij Harder wijk, waar met behulp van zand zuigers een eilandje is opgespoten, dat er moet komen in verband met de omdijking van de polder. Paratyphusbacillen in de Schie Het water van de Schie tussen Delft n Rotterdam is besmet met paratyphus bacillen. In verband daarmee doet de directeur van de G.G.D. in Delft dringend beroep op het publiek om in open water te gaan Olie speelt Biitten wèl parten In Engeland staan 19 olietanks (60 millioen liter) in brand Een enorme brand, die de grootste ge noemd wordt, welke ooit in vredestijd in Groot Brittannië heeft gewoed, heeft zich gisteren, na een ontploffing v de eerste explosies Britse regering beschouwt onderhandelingen met Iran als algebroken ENGELAND heeft de oliebesprekingen met Perzië, die reeds waren „op geschort" thans definitief afgebroken. Londen verklaarde, dat van verdere onderhandelingen met de huidige Perzische regering geen resul taat verwacht kan worden. Uitwijzingen van. het Britse personeel zou een nieuwe inbreuk op de voorlopige beslissing van het Intern. Gerechtshof te Den Haag betekenen. olietanks, te Avonmouth in Gloucester shire in Zuid-West-Engeland voorgedaan. Naar schatting zijn niet minder dan 50 millioen liter kostbare olie verloren ge gaan. Over persoonlijke ongelukken is nog niets met zekerheid bekend. Men meent, dat er twee doden zijn en vermiste. Omtrent de oorzaak var brand tast men in het duister. Met geweldige knal, die tot ver in de trek was te horen, ontplofte gistermiddag de eerste tank, ongeveer 60.000 liter be vattend, waarna de andere 8 tanks ach tereenvolgens met hetzelfde lawaai ex plodeerden. De vlammen stegen tiental len oneters boven de tanks uit en de ge hele stad Avonmouth werd met een stin kende rookwolk bedekt. Naderhand vond het vuur nog gretig voedsel in een acht tal .andere tanks, die men niet meer be houden kon. De brandweer, die 5 uur na de eerste explosie nog om een 100 brand slangen verzocht, stond vrijwel machte loos tegen de vlammenzee, die door de wind nog sterk werd aangewakkerd. Meer dan 200 brandweerlieden en 100 soldaten hielpen de brand bestrijden. Het militaire personeel in de kazernes geheel Zuid-West-Engeland werd in raatheid gehouden. Nader vernemen wij, dat de brandweer het vuur vanmorgen nog niet had be dwongen, maar het was beperkt tot het complex van de Regentmaatschappij. De andere maatsohappijen die hier olietanks hebben zijn de Shell, Esso en Cleveland. Vanmorgen explodeerden nog 2 tanks. Talal legt eed op de grondwet af Engeland nodigt hem uit tot een bezoek Koning Talal van Jordanië heeft giste- ;n de eed op de grondwet afgelegd. Na de plechtigheid ging de monarch het graf van zijn vader, koning Abdoellah, die in Juni werd vermoord. In radio-uitzending werd verklaard, dat de bevolking uitbundig feest heeft gevierd in het versierde Amman. Engeland zal de 42-jarige koning tot :n bezoek uitnodigen, om de geruchten de kop in te drukken, dat koning Talal anti-Brits gezind zou zijn. Bezoek aan geheimzinnig jacht Fantast LombertNotaris was politiek vai: Lieftinck meer dan moe NOTARIS QUAEDVLIEG vindt dat Nederland met de huidige regering naar de afgrond gaat. Hij is het gereglementeer van de volgelingen van de heer Lieftinck meer dan moe." De Hagenaar Robert Lombert ver telde dit aan een verslaggever van het Alg. Dagblad, die in Cherbourg een bezoek aan het geheimzinnige jacht President Robert heeft gebracht. „Maar begrijpt U goed: wij vluchten niet, want daar is geen reden voor. Wij doen onze zaken en komen terug de Nieuwe Waterweg~opstomen. Dan mag iedereen aan boord komen die ons wil bekijken". T/OOR ONS ligt De Gids voor Indo- nesië. orgaan van de Nederlandse Christelijke Werknemersorganisatie in Indonesië. Eerste jaargang nummer één. Een bescheiden begin. Maar een begin! Om vol te houden en om te slagen moet men in elk geval beginnen. Dat is er Het nieuwe orgaan heeft men genoemd De Gids voor Indonesië. Dat wijst er reeds op. dat er band is aan het C.N.V. in Nederland. Trouwens, de Ned. Chr. Werknemersorganisatie in Indonesië is een voortzetting' van het C.N.V.-Indo- nesië. En de naam C.N.V.-Indonesië blijft gebezigd voor de overkoepeling van de beide Prot.-Chr. Vakorganisaties van Ne derlanders in Indonesië, nl. de Chr. On derwijzers-Vereniging en de N.C.W.I. Het begin is bescheiden, zoals heel de organisatie van de N.C.W.I. nog beschei den is. Men make zich van de ledenstaat toch vooral geen overdreven voorstel lingen. Te Djakarta had men op 1 Juli van dit jaar 83 leden, te Bandoeng 24. te Soerabaja 16. te Semarang 8, en dan zijn er nog wat verspreide leden. Maar dat is niet het allerbelangrijkste. De orga nisatie is er en bovendien zit er een ver heugende groei in. Dit eerste nummer legt al dadelijk blijken af van activiteit. Er zijn reeds adviesbureaux te Dja karta,, Bandoeng en Soerabaja en het bestaan van de organisatie vindt ook buiten de eigen kring in steeds ruimere mate erkenning. De KJP.M. b.v. voert ook met de N.C.W.I. een georganiseerd overleg over loon- en arbeidsvoorwaar den. HET BEGIN is er dus. Het is een begin met een beginsel Daarvan ge waagt ook de heer M. Ruppert, de voor zitter van het C.N.V., in het woord waar mede hij dit nieuwe orgaan opent. De voorzitter van het C.N.V. laat het niet in het onzekere, dat dit bescheiden blad een belangrijke taak wacht. Het be oogt Christelijk-sociale voorlichting te geven. Christelijk-sociale voorlichting, aldus de heer Ruppert, is in 't bijzonder belangrijk in Indonesië, het land dat we liefhebben, maar. waarin we gasten zijn; het land waarin de Christenen de min derheid vormen, maar waar het sociale raagstuk zo brandend is. Dit blad heeft in al zijn bescheidenheid •oor Indonesië een boodschap van het grootste gewicht. Het wil gids zijn in dienst van God en van de naaste. Het wil de gedachten daarheen richten, waar Oost en West de oplossing van de sociale vragen alleen te vinden is, naar het Woord van God. De kleine Nederlandse Christelijke Werknemersorganisatie in Indonesië en ook de Chr. Onderwijzers-Vereniging aldaar, beide vormend de Prot-Chr. Vak organisaties van Nederlanders in Indo nesië, hebben er recht op, in het nastre- i van de hoge roeping met sympathie worden gevolgd. De President Robert Company is een internationale handelmaatschappij die ■olgens haar statuten elke tak van han del mag uitoefenen, zei de jonge Lom bert verder. „De plaatsen van vestiging zijn Monrovia, de hoofdstad van Liberia, en New York. Tot de oprichters behoren buitenlanders en Nederlanders. Het ka pitaal op de aandelen is in drie verschil lende landen gestort, doch het komt oorspronkelijk allemaal uit Liberia en heeft met Nederland niets te maken. Ik ben president, mijn vader en de notaris zijn beiden vice-president." Toch wat fantastisch De verslaggevesr merkte op: „Ik geloof u, maar ik vind het toch wat fantastisch. Temeer omdat u alles en iedereen met kind en kraai hebt in gescheept en ik mag aannemen dat een stoomjacht niet de goedkoopste manier van transport is." De president antwoordde dat de no taris een buitengewoon knap zakenman „Evenals mijn vader. Mijn broers helpen mij en mijn zuster is een goede secretaresse. Wy doen veel zaken die betrekking hebben op de scheepvaart. Wat kan ik beter doen dan een jacht nemen en mün relaties overal zdlf gaan bezoeken? Bovendien werken wij hard en dus hebben wij recht op goede levens omstandigheden". verslaggever merkt ovétigens op dat hij op het schip geen overdreven weelde aantrof. Notaris niet aan boord? Notaris Quaedvlieg bleek niet aan boord te zijn (naar de „president" mee deelde) doch met zijn vrouw „ergens in Frankrijk" te verblijven. Over de ver halen dat Robert bij voorkeur in het zwart gekleed zou gaan, vertelde Lom bert jr nog: „Al die verwarring komt doordat ik in het einde van de oorlog en soort onderduikkleding priester- kleren heb gedragen. Ik hield me in samenwerking met anderen bezig met de voedselvoor ziening van de Haagse jeugd en wij hadden een illegale jeugdbeweging op touw gezet. Omdat wij wisten dat ik werd gezocht, heb ik toen van de Zoals bekend heeft Mossadeq in de Se naat een rede gehouden, waarin hij aan kondigde, een ultimatum naar Londen te zullen sturen, strekkende de besprekin- over de oliekwestie binnen vijftien dagen te hervatten. Anders zouden de 350 Britten van de raffinaderij te Aba- dan worden uitgewezen. De. reeds meermalen genoemde, diplo matieke vechtjas, Hoessein Makki, de al gemene secretaris van de Perzische olie- raad, heeft Engeland er van beschuldigd „Perzië economisch te willen wurgen". verschillende maatschappijen wordt door de Perzische regering thans met onderhandeld. Een aantal con tracten zal weldra te Teheran worden ondertekend. Perzië is voornemens, de raffinaderij te Abadan op 30 procent van haar capaciteit in bedrijf te houden, met behulp van Perzische technici. Nederl. planter vrijgesproken De Nederlandse planter van de tabaksondememing Gambirono in het Tanggoelse (Java) is door de landraad te Djember vrijgesproken king van brandstichting. DAT in Roermond op 6 November de jaarvergadering van de Ver. van Direc teuren van Electriciteitsbedrijven wordt gehouden en op 7 November die van de vakgroep Electriciteitsbedrijven. DAT op 19 September in Den Haag consultatieve besprekingen over de on langs tussen Nederland en Zuid-Afrika gesloten luchtvaartovereenkomst begin- DAT dr C. D. Scheer, rijkstuinbouw- consulent in alg. dienst en ir M. Rossem van de Directie van de Land bouw in het kader van de Marshall-hulp deelnemen aan een conferentie va weken over de econ. en sociale kant het grondgebruik, die op 7 Oct. begint in Madison (V.S.). DAT de firma Bakker en Kuiper Schoorldam (N.-H.) een machine heeft uitlok-1 ontworpen om het kroos uit de sloten te verwijderen. DAT in het stedelijk museum te A'dam in October een tentoonstelling van Duit se expressionnisten wordt gehouden, die de eerste na-oorlogse officiële Duitse expositie in ons land is. en de oude stijl kamer weer is geopend. DAT de eieren ap de markt In Barne- veld gisteren f 16f 16.40 (vorige week f 15.20f 15.75) per honderd opbrachten. DAT de 30-j. Zaandamse uitvinder Al- bert van Eerde door de K.R.O. is uit genodigd zijn brandalarminstallatie met tertijd te demonstreren voor de televisie. DAT minister In 't Veld eind Septem ber of begin October de ingebruikne ming van de 1000ste na-oorlogse Almelo se woning zal bijwonen. DAT de Provinciale Gelderse en Nij meegse Courant m.i.v. 1 Februari weer gaat verschijnen. DAT de voorzitter van de Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf, C. A. W. de Pauw, hedenmiddag tijdens de bonds vergadering te Zaandam is afgetreden. DAT gisteren te Zwolle voor het eerst sn f.b.c.-vrije markt voor rundvee is gehouden. DAT de Prinses Beatrix van de stoomvaartmaatschappij Zeeland (Har- wichlijn) vandaag in Vlissingen aan kwam waar de laadruimte vergroot zal worden. DAT de toeristendienst Vlissingen Folkestone die deze zomer door de Mecklenburg van de Mij Zeeland is on derhouden. thans is geëindigd en het aantal vervoerde auto's en individuele passagiers toenam, doch het aantal ge zelschappen daalde. DAT burgemeester Oud vanavond in de Diergaarde Blijdorp te R'dam een bloemententoonstelling van de R'damse Bond van Volkstuinders zou openen, waar men tot 17 Sept. terecht kan. DAT midden October in Willet Holthuyzen te A'dam een tentoon stelling van Europees glas uit de vroeg ste tijden tot de 19e eeuw wordt gehou den. deken van 's-Gravenhage toestem ming gekregen het habijt te dragen." Weinig aan wal Veel ziet men de passagiers van de President Robert niet in Cherbourg. Zij drinken een enkel glaasje en eens per dag gaan zij post afhalen bij hun ships- handler, de firma Henri Ryst. Ook de leden van de bemanning worden hier en daar wel eens in een bartje gesigna leerd. Onder hen bevindt zich behalye een aantal Polen, Engelsen en Belgen benevens een Fransman ook nog de in 1 1929 te Heyst in België geboren Neder lander R. de Jonge. De President Robert is een jacht van 356 ton en ongeveer 45 jaar oud. (Onlangs meldden wij dat het schip uit Cherbourg vermoedelijk koers zou zetten naar Zuid-Amerika Red). De personeelsvereniging van de N.V. Kon. My De Schelde te Vlissingen heeft de aandacht van de plaatselijke raad van vakcentrales gevestigd op de vlees- en broodprijzen die daar de hoogste van het land zijn. Ander conlerentie-oprd dan Kaesong? Zij ontkennen, dat er Kaukasische troepen aan het Koreaanse Iront zijn A DMIRAAL JOY had op 4 September drie boodschappen aan de com- munisten te Kaesong gezonden. Hierin verklaarde hij kort en bondig, dat de Verbondenen niets met de schendingen der neutraliteit van Kaesing te maken hadden. Vanmorgen verkondigde radio Peking, dat dit antwoord van Joy „absoluut onbevredigend" was. De Roden ontkennen, dat er com munistische eenheden van blank ras aan het front in Noord-Korea zijn. Zij noemen deze bewering een hersenspinsel, aa de angst der imperialisten ontsproten. Anderzijds beweren de Verbondenen, dat zich wel Kaukasische troepen aan het front bevinden. Op de andere boodschap van Ridgway, inhoudende het verzoek aan de Noorde lijken, een nieuwe conferentieplaats vast te stellen, bijvoorbeeld het Deense hos pitaalschip Jutlandia, is nog geen ant woord van de Roden binnengekomen. Ridgway had dit voorstel gedaan, ten einde uit te maken, of de communisten met al hun chicanes betreffende het overleg te Kaesong, slechts beogen, ty'd te winnen voor een nieuw offensief. De krijgsoperaties duren voort. Een eenheid der Geallieerden is ten Westen van Jontsjon door een communistische omsingeling heengebroken en veilig te ruggekeerd. Het jongste communiqué der Verbondenen gewaagt van hevige com munistische activiteit langs het Weste lijke front en zwaar artillerie- en mor tiervuur bij Jontsjon. De vijfde Ameri- Advertentie} Er gaat niets BOVEN het VAKWERK van VAN HOVEN TIMMER- EN AANNEMERSBEDRIJF MAREDIJK 13 D TELEF. 24893 Bijna 100 jaar en nog emigreren De 99-jarige Frederik Karei Schoone- beek uit Halfweg is van plan volgende maand met zijn 70-jarige dochter Petro- nclla voorgoed naar Zuid-Afrika te ver trekken. Hij heeft daar al dertig jaar lang enkele kinderen wonen en die heb ben hun gevraagd t« emigreren oaar Zaterdag, i Transvaal, kaanse luchtmacht meldde 875 voertui gen der Roden in één dag getroffen te hebben. WEERBERICHT Dioog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar morgen over dag plaatselijke opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Gematigde temperaturen. (Opgemaakt t« 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1