Drie Vlissingse Geuzen 2 DONDERDAG B SEPTEMBER 1951 Amerika wil Eisenhower als president" Gallup durft (na vergissing) verkiezingen weer aan Pluim voor Nederlands opinie-ondeizoek De FAAM VAN GENERAAL EISENHOWER in de Verenigde Staten is fenomenaal meent dr Gallup, de bekende directeur van het Ameri kaanse Instituut voor de Publieke Opinie, die in Amsterdam het derde congres van de internationale vereniging van instituten voor de publieke opinie bijwoont. In een causerie zei de heer Gallup, dat zowel de kiezers van de democratische partij van Truman als die van de republikeinse partij Eisenhower als candidaat voor hun partij wensen. Ook bij de Onaf- hankelijken blijkt de generaal de grootste aanhang te hebben. Dr Gallup komt tot de conclusie dat deze omstandigheid zich waarschijnlijk nimmer in dc geschiedenis van de Staten heeft voorgedaan. Nieuwe cijfers Uit de mededelingen van dr Gallup bleek voorts, dat een overweldigende meerderheid van het Amerikaanse volk vóór het principe van de buitenlandse hulpverlening is. De uitslag van Gallups onderzoekingen was: 64 pet voor, 29 pet tegen en 7 pet onbeslist. De gemiddelde Amerikaan kijkt volgens hem naar Euro pa en niet naar Azië (ondanks Korea) als het belangrijkste verdedigingsgebied. Voorts heeft bittere ervaring de Ameri kanen geleerd dat onvoorbereidheid geen oorlog voorkomt, doch aanmoedigt. Daarom heeft het Amerikaanse volk be sloten dat de beste en vermoedelijk de enige manier om een derde wereldoor log te voorkomen is: volledig voorbereid te zijn. Vergissingen Zoals men zich zal herinneren, destijds nogal wat grapjes gemaakt de geenszins geslaagde voorspellingen van Gallup ter gelegenheid van de presi dentsverkiezingen van 1948. Als resul taat van nieuwe experimenten is het Nieuw systeem Zonder dounaneformali- teiten de grens over Een vrachtauto met goederen vooi Nederland kon gisteren zonder douane formaliteiten de Zwitsers-Duitse grens passeren en zonder dat er rechten den betaald. De auto was voorzien de letters „T.I.R." en de chauffeur toonde het nieuwe paspoort voor het internatio nale wegvervoer (T.I.R.)Dit paspoort is het resultaat van drie jaar onderhande len tussen 11 Europese landen en toont aan, dat de goederen zijn gezegeld en gewaarmerkt in het land van oorsprong. Tot dusverre zijn drie landen tot het nieuwe T.I.R.-systeem toegetreden, name lijk Nederland, Zwitserland en Duitsland. Waarborgfonds voor 't kruideniersbedrijf In Amsterdam is gisteren de stichting Waarborgfonds voor het Kruideniersbe drijf opgericht, als zekerheidsstelling voor te verlenen credieten. Met dit fonds beogen de oprichters industrie-, groot- en kleinhandel - de eerste plaats een gezonde opbouw van de branche. In aanmerking komen alleen economisch verantwoorde bedrij ven. Strenge maatstaven zullen geleien en een groot aantal afwijzingen moet worden verwacht. De credietaanvragers moeten zelf over middelen beschikken. Namens de regering werd de stichting gisteren gefeliciteerd door dr Groene- veld Meijer, directeur-generaal voor d( Middenstand. Inzage van boeken ook na aanslag in belasting Minister Lieftinck is van mening dar belastingplichtigen ook na het opleggen van de aanslag in de inkomstenbelasting nog wel degelijk verplicht kunnen den inzage van boeken of andere be scheiden te verlenen. Hij zal de belas tinginspecteurs daarom op dit punt geen andere instructies geven, zo blijkt uit het antwoord van de bewindsman op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Wetering (C.-H.) Twintig Urker vissers naar Argentinië Er zijn -onderhandelingen in een vrij ver gevorderd stadium die het uitzenden van twintig Urker vissers naar Argen tinië beogen. De opzet van deze proef is om te onderzoeken of de snorrevaart- visserij bij de Argentijnse kust moge lijk is. Zenuwpatiënten in observatie in Arnhems ziekenhuis In het gemeente-ziekenhuis va Arnhem heeft de staatssecretaris va: Sociale Zaken (gezondheid), dr P. Mun tendam, vanmiddag een observatiepavil joen voor zenuwpatiënten geopend. Dr Muntendam zei aan dit experiment een zeer bijzondere betekenis te hechten, omdat op het hoge ziekteverzuim (hoger dan voor de oorlog) steeds meer psychi sche factoren invloed schijnen te hebben. (Advertentie) Hollandse huisvrouwen door buitenlanders geprezen Vele duizenden buitenlandse touristen bezochten deze zomer Nederland. Zonder uitzondering waren de bezoekers vol lof over hetgeen zij in ons land hebben ge- Is het een wonder, dat men algemeen bewondering had voor de Hollandse huis vrouw? Niet alleen haar spreekwoorde lijke zindelijkheid wordt geroemd, maar ook de grote zorg. die zij besteedt aan 1 pit tiger kop koffie en waar schenkt geuriger thee dan in het Hollandse huis gezin? De Hollandse huisvrouw is er heel precies op. dat zij het beste merk koffie en thee krijgt. Niemeyer's Gala-Thee, Princess-Thee en Paarsmerk-Koffie heb ben hun populariteit uitsluitend te dan ken aan hun heerlijke smaak en geurig De waardepunten op de pakjes v ^rden ook zeer gewaardeerd. Zij geven recht op het prachtige „S a f i r a"-t afelbestck, speciaal voor Niemeijer vervaardigd door een der bekendste Nederlandse zilver- fabrieken. Wanneer U hier meer van wilt weten, schrijf dan vandaag nog een briefkaart tal vergissingen thans teruggebracht tot 0.7 pet, zo verklaarde de heer Gallup. Het Amerikaanse instituut streeft naar eenzelfde accuratesse als het Nederland se instituut, dat bij de jongste verkiezin gen een gemiddeld percentage vergissin gen had van minder dan een half pet. Nylonkousen gesmokkeld: 12 maanden (5 voorw.) Bloemenhandelaar stopte zaden tussen bollen De 43-jarige vertegenwoordiger J. van E. uit Haarlem is gisteren wegens smokkel van nylonkousen, waarbij 12.000 aan invoerrechten werd ont doken, door de economische politie rechter te Haarlem overeenkomstig de els tot 12 maanden gevangenisstraf waar van vijf voorwaardelijk veroordeeld. Drie personen die voor 4.000 tot 6.000 aan kousen van hem hadden betrokken, kregen boeten van 100 tot 800, terwijl de nylons verbeurd werden verklaard. Van E. was in de dertiger jaren een be kend wielrenner en werd in 1932 Olym pisch kampioen. Tegen de bloembollenhandelaar M. B. uit Anna Paulowna (N.-H.) is gisteren voor de Alkmaarse rechtbank wegens het frauduleus invullen van expor t papieren vier maanden gevangenisstraf er verbeurdverklaring van een partij bloem, bollen en zaden ter waarde van 18.000 geëist. De handelaar had de zaden tussen de bollen verstopt en gebruikte een exportvergunning voor slechts 5.000. Bovendien had de man, die zelf geen! exportvergunning bezat, papieren van' zijn vakgenoot V. d. B. gebruikt. Dit ge-i beurde met toestemming van de onder-! vakgroep, doch de rechter betwijfelde of deze toestemming zou zijn verleend wan neer B. zich niet als compagnon van V. d. B. had voorgedaan. De zaak werd aangehouden tot 18 September. K.L.M. schaft op eenvoudige Euro pese trajecten telegrafie af Binnenkort zal op de eenvoudige Europese trajecten (Frankfort, Londen en Parijs) in K.L.M.-toestellen geen radiotelegrafist meer meevliegen. Zijn taak zal geheel worden overgenomen door de telefonie, die de piloot een direct contact met de grond waarborgt. Weiger voortaan wit kalisvlees Want zó komt het tot stand (Van een onzer verslaggevers) Kistkalveren zijn in Nederland, wat stopganzen in Frankrijk en Hongarije zijn. Dieren dus, die men, enkel om ze goed vet. te krijgen, opsluit in een te klein hok en ze daar met tegennatuurlijk voedsel tot een graad van viezigheid opvoert, welke alleen lekkerbekken kuu nen waarderen. Bij de kistkalveren gaat het er on het vlees van deze dieren zo wit als papier te maken. Daarvoor is het nodig, dat in het voedsel van het dier elk spoor van ijzer ontbreekt. Vandaar, dat de voeding geheel bestaat uit volle melk, waarvan de fokker het dier zo'n duizend liter voert in de mestingsperiode va tot 16 weken. Het behoeft geen betoog, dat lijden van het dier gi-oot is. Het kan zich niet roeren of bewegen in het kleine hok en het wordt bovendien ziek. Het gaat aan bloedarmoede lijden. Dat is juist de bedoeling van de fokker, daardoor wordt het vlees prachtig De Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren heeft zich het lot van dit dier aangetrokken. Met de in de hand valt er weinig tegen het euvel te doen. Maar als ieder bij het kopen van kalfsvlees er op toeziet, dat de sla ger hem geen wit vlees, doch gezond rood kalfsvlees verkoopt, kan het kist- kalf spoedig als zodanig afgeschreven worden. Alleen de behoefte van het pu bliek bepaalt de vraag naar kistkalveren Daarnaast willen de dierenbescher mers er bij de overheid op aandringen maatregelen te nemen, die het mesten van kistkalveren verbieden. Man in Delftse vaart verdronken Toen hij op de kano van zijn zoontje paste Gistermiddag omstreeks vijf uur is in Delft de 34-jarige P. Bos uit de Frederik Hendrikstraat aldaar in de Provinciale Vaart verdronken. Het zoontje van de heer Bos wj een kano aan het varen en kwam de kant omdat zijn vader hem een wilde laten kopen. Terwijl de jongen de ijswafel ging halen, paste de vader op de kano. Hij is echter door onverklaar bare oorzaak te water geraakt. Toen het zoontje terugkwam, was zijn vader onder water verdwenen. Studenten, die in de omgeving aar roeien waren, trachtten nog de ma te duiken, doch hun pogingen bleven zonder resultaat. De politie heeft ten slotte de man opgehaald. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Tijdens schilderwerkzaamheden i boord van het veeschip Amstelveen Amsterdam brak een touw van een werk stelling, waardoor twee schilders in het ruim stortten. Een hunner, 39 jaar oud, is aan de verwondingen overleden. Zijn collega werd licht gewond. Bij het heengaan van Paul Pella Als dirigent bij de Ned. Opera (Van 'ónze Kunstredacteur.) „Diepgaand verschil van mening" heet et in een bericht over een conflict bij de Ned. Opera, tengevolge van welk conflict Paul Pella zijn ontslag heeft ge nomen als dirigent bij deze instelling. We twijfelen niet aan de juistheid van dit bericht, daar zo'n verschil van mening reeds geruime tijd verwacht werd. Het is trouwens niet het eerste conflict bij de Ned. Opera. Immers nog kort geleden is ook de directeur dr Paul Cronheim verdwenen. Vele jaren heeft Paul Pella zich beijverd als muzikaal leider bij de Opera, doch steeds weer zijn er èn door de solisten èn door de critiek aanmer kingen gemaakt op zijn directie. We willen op deze aanmerkingen nu niet teruggrijpen en het alleen betreuren, dat het bestuur van de Ned. Opera niet eerder naar die aanmerkingen heeft ge luisterd. Met dit al staan we nu voor het feit, dat onze nationale opera zonder leiding zit, althans wat het muzikale ge deelte betreft. De heer Abr. v. d. Vies is nog steeds directeur en als hij zich alleen belast met het zakelijke gedeelte, zal hij wellicht nog goede diensten kun- bewijzen. De artistieke leiding baart eigenlijk veel meer zorgen 'en hiervoor zal we schreven het reeds eerder iemand moeten worden gevonden, die niet~a Heen-een goede opera-kennis heeft, maar ook de 6temkwaliteiten van de solisten kan beoordelen. En zo iemand kan, zelfs in ons land, nog wel enkele vérrassende ontdekkingen doen. Daar naast is de functie van regisseur nog steeds open en hiervoor zal men ove grenzen moeten kijken. Het verdwijnen van Paul Pella stelt nu de moeilijkheid van een volwaardige plaatsvervanger. Wellicht zou men eens enkele jonge Ned. dirigenten „proefwerk" kunnen laten verrichten en, zijn we goed ingelicht, dan zal o.a. André Rieu een gastdirectie krijgen. Geen bezwaar, als men i met een benoeming niet te vlot van stapel loopt. Om onze Ned. Opera op een hoorlijk peil te brengen, is de beste leiding nog niet goed genoeg: Het ge- beunhaas vaak nog tegen hoge honoraria moet op dit gebied eindelijk eens zijn afgelopen. Is niemand in Nederland beschikbaar, dan zal er een buitenlander moeten worden gehaald. Dat is heus geen schande. De roemrijke Weense Staatsopera bestaat ook voor het grootste deel uit buitenlan ders. Met spanning wachten we. het ver loop af. ook wat betreft het engageren van solisten (veel mogelijkheden bleven ongebruikt), de taakverdeling en de hono rering (die nu soms veel te hoog zijn). Kamper synode kreeg haast Geen deputaten Jodenzending en Oostfriese kerken Houding van kerkeraad van Groningen (zending) wordt betreurd (Van een onzer verslaggevers^ Het scheen alsof de Kamper synode gisteren ineens haast kreeg. Toen het rapport over de Jodenzending in behandeling kwam, vroeg niemand het woord en na enige ogenblikken waren de conclusies van het moderamen- voorstel met 31 stemmen voor en één onthouding aangenomen. Wij kun nen de verzuchting van de praeses, ds G. Visée, begrijpen, toen hij wenste dat de synode door alle stukken zo spoedig mocht heenkomen. De synode besloot geen nieuwe depu taten voor Bentheim en Oost-Friesland te benoemen, omdat deze kerken elk contact, zelfs van informatorische aard, van de hand hebben gewezen en wel afgevaardigden hebben gezonden naar de synodes der Geref. Kerken. Ds Visée. die zelf in Emlichheim predikant is ge weest, deelde nog mede dat vele kerk leden in Bentheim en Oost-Friesland ernstig bezwaard zijn over de gang van zaken in de Geref. kerken in Nederland, doch dat zij bevangen zijn door een panische schrik om de kleine, zwakke Duitse kerken daarom uit elkaar te jagen. Verder besloot de synode thans het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk mede te delen dat zijn (Advertentie) Landbouwcongies in Den Haag Plan-Mansholt ontmoet weinig bezwaren „Eeuw van agrarische revolutie" Wij staan in de eeuw van agrarische evolutie, of zo men wil revolutie, zoals de vorige eeuw gekenschetst wordt als die van de industriële revolutie- Wy zouden in onze zaak tekort schieten, wanneer we thans geen conclusies voor de internationale samenwerking in de landbouw zouden trekken. De Italiaanse hoogleraar prof. V. Visocchi zei dit ln de Lairessezaal in Den Haag tijdens eer bijeenkomst van de commissie vooi Europese samenwerking van de Interna tionale Federatie van Agrarische Pro ducten. De inzichten over de eenmaking van de Europese landbouw bleken principieel niet bijzonder uiteen te lopen. Tegen het plan van minister Mansholt voor Europese landbouwmarkt had men geen overwegend bezwaar. Wel had de Engel se afgevaardigde Scott verklaard dat geen enkele Britse regering ooit iets zal willen weten van een alles overkoepelen de „hoge autoriteit", maar terecht wees de Nederlandse 'afgevaardigde mr Bies heuvel er op dat zo'n orgaan geen wezen lijk onderdeel van het plan-Mansholt uitmaakt. De heer Scott was het hier mee eens. Mr J. J. van der Lee van het minis terie van Landbouw verklaarde dat de eenmaking vele jaren en misschien wel enige generaties in beslag zal nemen- Steun over drie jaren aan ziekenfondsen De ziekenfondsraad zal, onder be paalde voorwaarden, aan de algemene ziekenfondsen over de jaren 1947, 1948 en 1949 een bedrag ter beschikking stel len voor hun afdeling vrijwillige ver zekering. Philips begint met voeding op wetenschappelijke basis Voor het wetenschappelijk onderzoek, de fabricage en de verkoop van voedings producten uit graan en zuivel op phar- maceutische basis is te Amsterdam op gericht de -N.V. Tervalon maatschappij voor voedingsmiddelen op wetenschap pelijke basis (Scientific Food Cy). De oprichting gebeurde door de N-V. Philips- Roxane, de coöp. zuivelvereniging Zuid- Nederlandse Zuivelbond en de N V. Kon. pellerij Mercurius v/h gebr. Laan. Het kapitaal bestaat uit 120 aandelen van f 1000 Ieder van de oprichters neemt deel voor acht aandelen. Advertentie/ i.2.15 p.&tesi4£et>. fa Uw un*t/ie/iei_ mededeling over een interkerklij ke samenspreking over de psalmberijming voor kennisgeving was aangenomen. Kwestie-Groningen De nieuwe voorstellen van commissie 2 betreffende het besluit van de kerke raad van Groningen om een aantal zen- dingsbesluiten van de Amersfoortse synode (1948) niet voor vast en bondig te houden, werden geamendeerd aan vaard. De synode betreurt de houding van de kerkeraad en oordeelt dat deze kerkeraad de Amersfoortse synode ten onrechte verwijt als zou deze de be voegdheid der kerken aan zich hebben getrokken in het aanwijzen van „zen dende kerken" en een aanslag van een bepaald bedrag aan de kerken zou heb ben opgelegd. Verscheidene leden vroe gen dat de synode haar ernstige afkeu ring over de houding van Groningen zou uitspreken, maar een amendement in deze richting van ds J. van Dijk (Schildwolde) werd met 2210 stemmen verworpen (vóór prof. Deddens en prof. Holwerda, tegen prof. Schilder). Jodenzending In het rapport van deputaten voor de zending onder de Joden werd voor gesteld dat deze arbeid voorlopig ter hand zou kunnen worden genomen door een der kerken (Amsterdam-Zuid), die financieel gesteund door de zusterker ken een dienaar des Woords zou kunnen beroepen, die een deel van zijn tijd en kracht aan deze arbeid zou kunnen ge ven. Het moderamen stelde voor geen nieuwe deputaten te benoemen en het initiatief tot de voortzetting van de zending onder de Joden, alsmede de eventuele bezinning over de opzet van het werk, aan de kerken over te laten- Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: fe Ernst M. Ottevanger te Leiden: te GiessendamNeder-Har- dinxveld R. W. Steur te Ouddorp; te Terheyden (N.B.) toez. H. J. Agter, Ind. predikant te Zwolle; te Randwijk J Boezer te Eethen en Drongelen; te Klun- dert J. Arendsen te Blauwkapel. Geref. Kerken T w e et a 1te Oude Pekela C. J Duursema te Westeremden en J. A. van Netten te Wommels. 70 Jaar Bond van Vrije Evang. Gemeenten Zaterdag 15 September a.s. zal het 70 jaar geleden zijn dat de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland gesticht werd. Voor die datum waren er reeds enige vrije gemeenten in ons land, die echter afzonderlijk stonden. Een der pioniers uit de eerste jaren der vrye gemeenten was de bekende ds H W. Witteveen te Ermelo, onder wiens leiding de bond ten slotte gesticht werd. Van de zendingsgemeente te Ermelo was reeds in 1878 een oproep uitgegaan. Van 13 tot en met 15 September kwam men dat jaar in Ermelo bijeen om over een dergelijke bond te spreken. In October 1879 kwam men weer bijeen en toen werd het concept-beginselverklaring aan genomen en werd besloten in 1881 een bond op te richten. Dit geschiedde op 15 September van dat <oar in Franeker. De eerste tien jaren ging het met de groei van de bond niet zo hard, doch de laatste dertig jaren is de bond sterk ge groeid en zijn gemeenten uit alle delen het land er bij aangesloten, ln to taal zijn 38 gemeenten en twee kringen lid van de bond. Men heeft een eigen theologische school in Utrecht. De bond heeft zendingsarbeid verricht, voor de oorlog op Samosir en tegenwoordig onder de Batakkers. In de ouderdom van ruim 83 jaar overleed Woensdagmorgen te Ede de heer Rients Balt. die destijds bekend heid kreeg als ontwerper van het naar hem genoemde stenographie-systeem Rients Balt. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM (Gem. Univ.) 5 Sept. Gesl.: erkelijk ex. C. Uldam en H. Groeneveld. Ja, gezellig was het in de lunchroom. Een strijkje speelde vaderlandse liederen en de nieuwste oorlogswijsjes. Aan de vele tafel tjes zaten militairen, sommige met een meisje, andere als een gezellig stel vrienden bijeen. Het was verwonderlijk, zoals het Engelse volk met een opgewektheid, die te denken gaf, de last van het gevaar en de ongemakken van de oor log droeg. Iedereen was opgewekt. Luid en vro lijk schalden de stemmen op aan de tafeltjes maar zelden zag men een somber gezicht. De jongens hadden een vrij tafeltje gevonden vlak bij het raam, zodat ze een beetje uit de drukte zaten en een goed uitzicht hadden op het verkeer in de straat. Een leuk meisje nam de bestelling op. .Three coffee", bestelde Kees, en tegelijker tijd diepte hij een doosje sigaretten uit zijn broekzak. Bart greep haastig naar zijn lucifers en voorzag Bram van vuur. Een glimlach trok over Brams gezicht. „Jij denkt natuurlijk: ik zal die stakker gauw es effe helpen aan een vuurtje, niet?" En met een vrolijke fonkeling in zijn ogen keek hij zijn vriend aan. Bart kleurde tot in zijn hals. Klopte sigaretten- van zijn broek weg, die er niet was. Kees keek verlegen naar buiten. Even was het weer stil. Het dienstertje zette met een vriendelijk lach je drie dampende koppen koffie voor de jongens neer. Toen ze weg was, nam Bram dadelijk het woord. .Jongens, luister eens. Nou moeten jullie me niet met een gezicht zitten aankijken als een oorwurm, die een kronkel in zijn maag heeit. Allicht, het is beroerd, dat ik mijn arm kwijt ben! Maar nu moeten jullie niet denken, dat ik nu zo'n echte invalide ben. Iemand, die voor zijn leven geknakt is en waar je medelijden mee moet hebben. Want dat is niet waar. In de eerste plaats ben ik een reuze boffert, dat ik het er levend afgebracht heb. Tjonge tjonge, dat heeft geloof ik maar een haartje gescheeld. Ten minste Gwen Abrupt zweeg hij. Tikte de as van zijn siga ret. Snoot toen overbodig zijn neus. door Aleid van Rhijn Zijn vrienden keken hem verwonderd aan. Za gen hoe hij krampachtig aan zijn sigaret zoog, en het dienstertje wenkte. „Brengt u nog drie koffie", zei hij, er niet aan denkend dat hij Hollands sprak. Het meisje be greep hem evenwel en haastte zich de opdracht van die kleine, bleke vreemdeling met zijn ene arm uit te voeren. Bart sloeg haastig met één slok de rest van zijn eerste kopje naar binnen en keek naden kend zijn vriend aan. Niemand zei een woord. Intuïtiéf voelden de beide anderen, dat er iets was. Iets dat zij niet begrepen En wisten zij, dat ze nu slechts wachten konden, Wachten, tot hun vriend weer zou spreken. Eindelijk verbrak Bram weer de stilte. Het leek alsof hij diep geademd had. Zich had hersteld van een schok, die de beide anderen niet gevoeld hadden. Die ze niet kenden. Zijn gezicht, dat daarnet zo ernstig had geke ken, stond nu weer vrolijk. Terwijl hij in de koffie roerde keek hij on deugend zijn makkers aan en zei: „Als die balk nou es niet op mijn arm, maffr op mijn hoofd terecht gekomen was, jongens dan waren jullie zonder aanvoerder geweest Alsjeblieft! En wat had er dan van jullie moe ten worden! Jullie zouden een schip zijn, zon der roer. Een pijp zonder kop, om zo te zeggen. Een vliegtuig zonder motor. Waar of niet? Ik weet nog goed, toen die hele boel naar bene den kwam, dat ik dacht: Daar gaat Bramme- tje. Maar niks, hoor! Ik zwijnde op een reuze manier. Jullie begaat de fout, dat je de zaak van de verkeerde kant bekijkt. Jullie zeggen: die Bram heeft pech gehad; zijn arm kwijt Maar ik zeg: ben ik er effe goed afgekomen! Zo moeten jullie dit zien. Da's één. Punt twee: in die drie maanden heb ik heel veel gepraat met een jongen, die vlak naast me lag. Je weet wel, die Fransman, die ook een arm kwijt is. Nou, en die heeft me al vast les gegeven hoe je je linkerarm gebruiken kunt. en je linkerhand Man, dat valt zo meel Ik ga randeer jullie, dat ik over een half jaar net zo makkelijk schrijf met m'n linker als met m'n rechter... vroeger. Hij zegt, natuurlijk, dat alles misschien niet zo vlug gaat, maar dat je met je linker evengoed alles kunt doen als met je andere hand. 'n Kwestie van aanleren Hij kent iemand, die in 20 seconden een pracht van een sigaret rolt met zijn linkerhand Hij schrijft mooier dan vroeger. Repareert zelf zijn auto (Wordt vervolgd). (Advertentie) Om zèlt een perfecte sigaret te kunnen draaien behoeft een man gelukkig geen jongleur te zijn dat kunstje leert men in een dag. V/aar het hier op aankomt is de keuze van het sigarettenpapier. Kies altijd de beste vloeitjes die er bestaan: 6n één reput»^ Atoomvliegtuig voor V.S. in de maak Grote moeilijkheden bij de bouw Na de opdracht tot de bouw van ec atoom-onderzeeër, hebben de Ver. Staten thans een atoom-vliegtuig besteld. Het vliegtuig zal gebouwd worden door de Consolidated Vultee Aircraft Corpora tion en de atoommolor door de Gene ral Electric Company. Het zal waar schijnlijk jaren duren eer de order is uitgevoerd. De grootste moeilijkheid bij de bouw is het gewicht van de atoom machine en het aanbrengen van de zware afscherming, die nodig is om piloten en instrumenten tegen straling te bescher- President Truman heeft in zijn dezer dagen gehouden rede over nieuwe wa pens, volgens een Amerikaanse geleerde, gezinspeeld op: bacteriologische wapens, radio-actieve stof, atoomartillerie, nieu we atoomwapens, atoom-onderzeeërs en het atoomvliegtuig. Engelse trawler gezonken Het Italiaanse stoomschip „Maria Bibolini" meldde vanmorgen dat het op zoek was naar de trawler „Aucuba" (Grimsby 177). Vermoedelijk is dit schip echter in de loop van de nacht gezonken. De „Maria Bibolini". die de gehele uit tien koppen bestaande bemanning van de „Aucuba" al aan boord had genomen, is nu op weg naar Rotterdam. Arbeiders moeten meer delen in Marshallsteun Amerika vreest onrust in West-Europa De New York Times, gezaghebbend Amerikaans blad, maakt melding van memorandum, bestemd voor politieke functionarissen der Marshall-organisatie, de E.C A. Hierin wordt verkiaard, dat binnenkort in West-Europa een golf van arbeidsonrust moet worden verwacht. Het gevolg hiervan zou winst voor de communisten en bemoeilijking der her bewapening betekenen. Het voorshands blijkbaar geheime, communiqué kwam aan het licht, na de maatregelen van de Amerikaanse senaat, waarbij de econo mische hulp aan West-Europa drastisch era bepèrkt. Marion Hedges, assistent van de dienst Dor arbeidsadviezen van de E.C A. ver klaarde te Washington, dat weliswaar Amerika voor economische hulp had ge holpen bij le wederopbouw van de Euro industrie. maar toch slechts weinig arbeiders door verbetering der levens- tandigheden waren vooruitgegaan Thans worden te Parijs besprekingen ge voerd, om de arbeiders meèr te doen de len in de vruchten van industriële voor uitgang. Australische premier: Het rode onkruid er uit, met wortel en tak De Australische minister-president, Ro bert Menztes, heeft gisteren in een ra dio-rede het Australische volk verzocht hem volmacht te geven de communisti sche partij in Australië met wortel en tak De rede diende ter opening van de campagne voor een nationaal referendum de communistische kwestie. Op 22 September zullen de Australiërs stemmen of tegen een wijziging van de grond wet, die de regering in staat moet stellen de communistische partij te verbieden. Comité tegen rode propaganda In Parys is de stichting van een Europees comité voor vrede en vrijheid bekend gemaakt, dat tot doel heeft de communistische propaganda in West- Europa te beantwoorden. Duitsers langzaam aan weer in de lucht Het Duitse ministerie van Verkeer heeft thans een speciale luchtvaartafde ling gekregen, onder leiding van dr Knip- fer, een voormalige medewerker Goring. In 1944 viel hij evenwel in genade bij de nazi's. Vooreerst zal het ministerie proberen Duitsland zijn so reiniteit op luchtvaartgebied terug te ge ven. Het lied der aethergolven VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM 1. 402 m. VARA: 7 00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPRO: 10 00 „Kinderen en mensen", cause rie 10 05 Morgenwijding VARA: 10.20 Gram 10 30 Voor de vrouw 10 45 Sopraan en piano 11.00 Voordracht 11.20 Gram AVRO: 12.00 Dansmuziek 12 33 Gram 12 45 Sport 1.00 Nieuws 1.15 Mededelingen 120 Orkestcon cert 2.00 Kookpraatje 2 20 Alt en guitaar 2.50 Voordracht 3.10 Kamerorkest VARA: 4.00 Lichte muziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Film- progr. 5.20 Gram 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6 45 „Denk om de bocht" 7.00 Meisjeskoor 7.15 Prijzenpraatje VPRO: volk", srtage 8.00 Niei :kbespreking 810 Gram 8 30 „Bene lux", causerie 8.40 „De Nieuwe Kerkorde" VARA: 9.00 Klankbeeld t.g.v. de Intern. Coöperatiedag 1951" 9.20 Orgel en klein ra- ilokoor -9:45- Buitenlands overzicht 10.00 Jichte muziek 10.25 Gesproken portret /PRO: 10.40 „Vandaag", causerie 10.45 Avondwijding VARA: 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.20—12.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas- ek 7.30 Gram 7 45 Een woord voor de dag 00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8 45 Gram 9 15 Voor de zieken 9 30 Concertgebouwor kest 10.30 Morgendienst 11.00 Pianorecital 1130 Gram 1155 Gram 12.33 Kamerkoor 100 Nieuws 1.15 Lichte muziek 145 Gram 2 00 „Vroegbloeiende bolgewassen voor de tuin", causerie 2.15 Lichte muziek 2.45 Gram 3 00 Voordracht 3.20 Marinierskapel 4.00 Residen tie-orkest 4.30 Gram 4 40 Voordracht 5 00 Verzoekprogr. voor de Jeugd 5 30 Friese voordracht 5.45 Pianoduo 6.00 „In dienst van het vaderland", reportage 6 10 Bariton en orgel 6.30 „Wij nodigen u uit", causerie 6 45 Vocaal kwartet 7 00 Nieuws 7.15 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting 7.35 Radiokrant 7.55 Nieuws 8.00 Orkestconcert 8.30 Gram 8.45 „De dag der Duitse kerken", causerie 9 05 Vocaal ensemble en orgel 9.30 Radio Philharmonisch orkest 11130 Kunstbe schouwing 10.45 Avondoverdenking 11-00 Nieuws 11.15 Lichte muziek 11.5012 00 Gram ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Vour de arbeiders 100 Nieuws 1.10 Gram 2.00 Operamuziek 3 00 Critjeken 3 45 Muziek in miniatuur 4 15 Sa lonorkest en solist 5 00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Lichte muziek 7 00 Hoorspel 7.20 Gram 7 30 OrkestCw-no-rt 8 30 „Polio" 9 00 Nieuws 9 15 Amerik. nieuws- :f 9 30 Gev. progr 10 00 Pianorec'tai 10.45 iserle 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme i 247 E arbei- 12 00 Lichte muziek 12 30 Voor ers 12.55 Orgelspel 1.15 Voor de jeugd 1 45 oor de kinderen 2.00 Opera-orkest 3.00 Re- ital 3 30 Voor de soldaten 3.45 Lichte mu- :ek 4 15 „Mrs Dale's DagboeK" 4.30 Orgel- ael 5 00 Orkestconcert 5 30 Weense muziek 15 Orkestcor.cert 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws 25 Sport 7.30 Gev muziek 3 15 Hoorspel met luzlek 8.45 Gev. progr. 9.15 Verzoekprogr. )O0 Nieuws 10.15 Lichte muziek 11.00 Voor- racht 1/1.15 Orkestconcert 11 56—12.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Omroeporkest 1 00 Nieuws 15 Orgelspel 2.00, 2 45. 3 30. 4 15 en 4 38 ;ram 5 00 Nieuws. 5 10 Lichte muziek 6 00 ;ram 610 Voordracht 6.20 Gram «30 Voor ioldat 7 .00 I 7 30 1 „Klnderweelde" 8 00 Symphonle-orkest koor en solisten 10 06 Nieuws 10.20 Jazzmuziek 10.50—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 100 Nieuws 1.10. 130, 2 30. 3.00. 5 10. 6 30 en 6.55 Gram 7 00 Phil harmonisch orkest 7.45 Nieuws 8 00 Omroep orkest 9 00 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Kamer muziek 10.45 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Dans muziek 11.50 Nieuws. Verbod voor Russische journalisten gevraagd De Amerikaanse democratische senator O'Connor heeft een resolutie ingediend, waarin hij voorstelt de aanwezigheid van Russische persvertegenwoordigers bij vergaderingen van het Congres te verbieden. De Britse firma Vickers Armstrong heeft verklaard de snelste marinejager ter wereld te hebben vervaardigd. Het i« de 2-motorige straaljager Supermarlna 508, die ln Augustus reeds een proef vlucht heeft gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2