Jlicuwe geihsrtje (Cmtranl Nanno Sjoerd terug naar zijn ouders Herstel der banden is als de reparatie een telefoonkabel der vrede mn Truman over dienaren of... zij, die oorlog willen door Drie gaspijpen van 4,5 km de Westerschelde H° Wist U De stukken op tafel WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20403. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij coptract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9320 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpasticlj is gfjeblmn myn hert in tegljeaspocr Zie pag. 2 Japan en de test der wereld TE SAN FRANCISCO werd de conferentie over het Japanse vred* verdrag officieel geopend. Aan de afgevaardigden van 52 landen werd verzocht in stilte te bidden voor de vrede. De eerste zitting, die nog geen uur duurde, werd bijgewoond door 756 vertegenwoordigers va: pers, radio en televisie. President Truman hield een magistrale rede. Hij stelde op de voorgrond, dat het Japanse vredesverdrag er een van zoening is. Het Japanse volk moet echter beschermd worden tegen aggressie. Noodzakelijk is daarom, dat Japan betrokken wordt bij de regionale overeenkomsten betreffende de verdediging van de Stille Oceaan. De Japanse strijdmacht zal verbonden moeten worden met die van andere landen. Japan moet lid van de Ver. Naties worden. Het her stel der banden is als de reparatie van een intercommunale telefoonlijn: Eerst splitsing der draden, alvorens de kabel geheel hersteld kan wor den, aldus president Truman. Zaken, dr Subardjo, en aan diens Philip- pijnse collega, generaal Romulo. Josjida zou de beide ministers hebben medege deeld, dat zijn regering bereid is onder handelingen te openen inzake de her stelbetalingen. Het contact had ten doel, Indonesië tot ondertekening van het verdrag op te wekken en de betrekkingen tussen Japan en de Philippijnen te verbeteren. Truman heeft op een bijeenkomst der Democraten verklaard, dat er „verschrik kelijke dingen" zouden gebeuren, mocht een nieuwe wereldoorlog uitbreken. Nie mand kan zich een beeld vormen van de vernielingén door het gebruik dezer nieuwste wapens. Zij zouden de gehele beschaving kunnen wegvagen. Maar, voegde de president er aan toe, ik hoop, dat wij die wapens niet behoeven te ge bruiken. Uit de rede van de President brengen wij nog het volgende naar voren: Deze conferentie over Japan zal aantonen, wie naar vrede streeft en wie die wil ver hinderen. Amerika is vastbesloten, Rus sische obstructiepogingen ter conferen tie de kop in te drukken. Zoals reeds eerder gemeld, mag elke afgevaardigde slechts één uur spreken. Er worden geen amendementen geduld. Dit verdrag, al dus Truman, betekent een grote stap raar een algemene vrede in het Paci- ficgebied. Hij wees er op, dat het huidige Japan aanmerkelijk verschilt van dat van zes jaar geleden. Desondanks heeft Amerika Pearl Harbour en Bataan niet vergeten en vele volken hebben onaangename her inneringen, die niet zo spoedig kunnen worden uitgewist. Maar de grondslagen voor een vreedzame toekomst zijn thans gelegd. Nu moet gewerkt worden aan het herstel der normale betrekkingen tussen Japan en de rest van de wereld Natuurlijk moet voorkorrfen worden, dat Japan zelf in de toekomst de vei ligheid van andere landen zou kunnen bedreigen. In dit verband herinnerde Truman aan de veiligheidspacten, die de V.S. met Australië, Nieuw Zeeland en de Philippijnen hebben gesloten. Amerikaanse strijdkrachten zullen voor lopig in Japan blijven, aldus Reuter, ten einde bij te dragen tot de handhaving van de internationale vrede. De president prijst McArthur Truman, aldus Ass. Press, bracht ook hulde aan generaal McArthur. Het suc ces der Geallieerde bezetting in Japau w-as te danken aan de toegewijde inspan ning van vele duizenden mensen, die gediend hebben onder de uitnemende leiding van generaal Douglas McArthur en diens opvolger generaal Ridgway. Wijzen wij nog op het volgende: De Japanse premier Josjida bracht een be zoek aan de Indonesische min. van Buit. Burgemeester lanceert nieuwe mode in Ede Burgemeester Boot heeft zijn ge meente Ede gistermiddag verrast met een primeur, die niet naliet zeer de aandacht te trekken. Bij de huwelijks voltrekking van ds G. Visser uit Avereest en mej. R. Haffmans uit Ede verscheen de burgemeester, bij deze gelegenheid fungerend als ambtenaar van de burgerlijke stand, niet gekleed in stemmig zwart in de trouwzaal, doch in een fonkelnieuwe, loodgrijze toga, gefestonneerd met donker flu weel en versierd met het in goud en blauw geborduurd gemeentewapen. Deze „nieuwe mode" zal in Ede een onderdeel van het decorum blijven Mossadeq met de twee aangezichten Kannetjes olie voor het Russische blok Terwijl, zoals gisteren in een deel onzer edities nog vermeld, Mossadeq enerzijds beweert, be-eid te zijn de onderhande lingen met Engeland over het olieconflict te hervatten, verklaart hij anderzijds, dat zijn regering in principe de verkoop van olie aan het Russische blok heeft goed gekeurd. Wat het eerste betreft, zou Mossadeq zijn starre standpunt dus enigszins moe ten wijzigen. Britse en Amerikaanse krin gen staan echter sceptisch tegenover een nieuw aanbod. Men ziet niet veel in een eventuele nieuwe interpretatie van oude, reeds door de Britten, afgewezen voor stellen. Wat het tweede betreft, er zijn onder handelingen gaande tussen Perzië en Tsjechoslowakije. Laatstgenoemd land heeft verzocht om de onmiddellijke leve ring van 500.000 ton en 2.500.000 ton daarna. Polan heeft 700.000 ton gevraagd. De Perzische vice-premier Fatemi verze kerde, dat Perzië in staat is 31.000 ton olieproducten aan Afghanistan te leve ren. De Sowj et-Unie had 500 ton papier beloofd en 70 ton waren reeds aangeko- Perzië beschouwt de tweede September als de officiële datum voor het in wer king treden der operaties van de natio nale oliemaatschappij. Er zullen nieuwe vliegvelden worden aangelegd. Staatssecretaris Van Rhijn naar Engeland De staatssecretaris van Sociale Zaken (arbeid), mr dr A. A. van Rh(jn, heeft zich voor enige dagen naar Londen be geven om zich op de hoogte te stellen van de practjjk van een aantal Engelse sociale maatregelen, o.a. de ouderdoms voorziening en de sociale voorzieningen voor blinden. Trumans rede vanavond voor de radio Hedenavond om 8 uur Ned. tijd wordt de rede van Truman, die hij hield ter opening van de conferentie te San Fran- isco, nog eens per radio uitgezonden, i.a. op de golflengten 547, 351 en 271 m Adellijk huwelijk Pracht en praal in geschonden Hannover Grieks koninklijk paar onder de gasten Met grote pracht en praal is gisteren n Hannover het huwelijk voltrokken tussen de 35-jarige Ernst August IV van Brunswijk, Luneburg-Hannover en de 25-jarige Ortrud van Sleeswijk Holstein- Sonderburg-Glucksburg. Niet minder dan 150 titeldragende gasten uit alle delen van Europa, onder wie Koningin Fre- derica en Koning Paul van Griekenland, woonden de plechtigheid in de, nog dooi bommen beschadigde Marktkirche bij. De bruidsstoet telde 50 auto's en werd gade geslagen door naar schatting 300.000 :en. De bruid droeg een hooggeslo ten champagnekleurig zijden toilet met lange mouwen. Vier prinsessen droegen de 6 meter lange sluier. Koningin Fre- derica van Griekenland, die met haar gemaal, door 12 politiemannen streng werd bewaakt, verscheen in een lange bruine minkjas over een wijnrood toilet. Zij droeg een lichtbruine hoed van veren. Na de kerkelijke plechtigheid werd op het kasteel van de bruid een eenvoudige lunch gegeven, waaraan 800 gasten aan- Kaesong als conferentie oord afgedaan? Nota van Ridgway op komst Volgens berichten uit Tokio, is de be velhebber van het verenigd commando, generaal Ridgway, voornemens aan de communisten een belangrijke nota te overhandigen. Hij zal zijn tegenstanders voorstellen de onderhandelingen ergens anders dan in Kaesong voort te zetten. Zulks om de mogelijkheid van schen ding der neutraliteit te verkleinen. Ter wijl de Roden beweren, dat aan het Oos telijk front een Amerikaans en twee Zuid-Koreaanse bataljons zijn vernietigd, melden de Geallieerden, dat zij het ter ten N.W. van Janggoe weer in han den hebben. De grote match te San Francisco Te San Franciscois, onder leiding van Truman, de grote match begon nen. Amerika eist, dat dit „Japam worstelen" zal plaats vinden, volgens strenge regelen der kunst. De Russen pogen echter een soort „Catch catch can" te spelenj waarbij alles, dus de meest ongeregelde greep geoor loofd is. Amerika is voornemens de tegenstander snel te leggen. Daartoe dient dus schema en regels der pro cedure. De Russen moeten dus niet tijdens de match beschouwingen gaan houden, dat er niet „Japans" maar Russisch geworsteld moet worden Voor die grepen kan Truman, sinds de, eindeloos gerekte conferentie der plaatsvervangers te Parijs, niets heb ben. Elk partijtje worstelen mag pre cies een uur duren, niet langer. Be kwame, ervaren scheidsrechters zul len de Rus tot de orde roepen, als de spelregels overtreden worden. In geen geval zal Truman dulden, dat Gro- myko er Mao Tse Toeng bijsleept Hier, te San Francisco, geen geklets over „goedkeuring van de agenda", zoals te Parijs, maar worstelen, vol gens de regels des kunst. Truman kan van het applaus der duizendkoppige „vrije wereld" verzekerd zijn en bij voorbaat veel succes. K Na studie van enkele jaren Walcheren en Zuid-Beveland krijgen in Januari cokesovengas uit Sluiskil RADIOGESPREKKEN vlogen gistermiddag heen en weer naar de twee grote en drie kleine sleepboten, die zoals we nog in het kort konden melden een stalen pijp van 1250 meter lengte, het eerste deel van grootste gaszinker ter wereld, bij Baarland de Westerschelde insleepten. In totaal zullen op 100 meter afstand naast elkaar drie pijpleidingen met eer lengte van 4% km worden gelegd. Deze verbinding wordt tot stand ge bracht om het cokesovengas van Sluiskil (in Zeeuwsch-Vlaanderen) naa Zuid-Beveland en Walcheren te leiden. Het plan werd door veel technici onuit voerbaar geacht. Drie jaar lang heeft men er aan gedokterd. Tenslotte is uit drie ingediende ontwerpen dat van he aannemingsbedrijf E. W. Smit uit Nij- megen-Neerbosch als het eenvoudigste er goedkoopste uitverkoren. Dit bedrijf wai zeker van zijn zaak dat het zonder aarzelen de voorwaarde „no cure iHHS8i Tegen gemeente Apeldoorn een ton boete geëist t is al de derde maal binnen vier jaai tijd, dat de gemeente Apeldoorn de bouwvoorschriften overtreedt. De mi nister heeft al eens overwogen het bouw volume voor Apeldoorn in te trekken, In Hannover traden gisteren in het huwelijk Prins Ernst August de vier de van Brunswijk-Luneburg-Hanno- ver en Prinses Ortrud van Sleeswijk- Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Emir Talal tot koning uitgeroepen Emir Talal, de oudste zoon van koning Abdoellah, die in Juli werd vermoord, is gisteren in Amman tot koning uitge roepen. Talal is, zoals men weet, gerui- tijd in Genève voor een zenuwstoor- verpleegd. Zijn jongere broer, Emir Naif, die zolang het regentschap heeft aargenomen is dezer dagen naar Genève vertrokken om Talal naar Amman te be geleiden. Koning Faroek van Egypte, die met vacantie te Cannes vertoeft, heeft in een winkel aldaar een vlinderverzameling gekocht voor f 15000, Men begon maar vast te bouwen, maar de Rijksgoedkeuring kwam niet ONDERDDUIZEND GULDEN BOETE is gisteren in Zutphen geëist' tegen de gemeente Apeldoorn, omdat zij aan de Oude Beekberger- weg begonnen was een school te bouwen, zonder de vereiste Rijksgoed keuring af te wachten. De officier van Justitie noemde het geval „diep beschamend" en zei: „Het gemeentebestuur van Apeldoorn is er zelf als de kippen bij om het werk stil te leggen als een van de ingezetenen een schuurtje bouwt zonder zijn papieren in orde te hebben". na de bouw zonder goedkeuring af te wachten van een theehuis op Berg en Bosch in 1950. Drie jaar geleden be gon men zonder goedkeuring de bouw van enkele noodscholen. Maar de bouw van een school voor de Geref. school vereniging, waarvoor wél vergunning aanwezig was, kon enige tijd geleden niet doorgaan omdat de gemeente geen geld meer had. Op 26 Juli sprak de ge meenteraad reeds zijn afkeuring uit over het beleid van B. en W. Mr G. W. van Drlel, die als gemach tigde van de gemeente optrad, gaf toe dat er formeel een overtreding is begaan, maar hij voerde ter verdediging aan, dat men spoedshalve is afgegaan op de reeds verkregen toestemming van twee advise rende instanties, nl. de bouwinspecteur van het onderwijs en de betrokken in specteur van het L.O. De pract(jk had geleerd dat na de toestemming van die twee adviseurs de Rijksgoedkeuring wel afkwam. Maar de ln Mei ingetreden verslechtering van de financiële toestand en de daarop ge volgde wijziging in de afgifte van bouw vergunningen zijn de oorzaken dat het verwachte ministeriële stempeltje uit bleef. Er werd bovendien f 2000 boete ge- eist tegen de directeur van gemeente werken lr T. R. R., die als de hoofd schuldige werd betiteld, en volkomen ongeschikt werd genoemd om een c heidsfunctie te bekleden. Zeeland beleeft 'n wereldprimeur! Gistermiddag werd een aanvang gemaakt met het leggen van de grootste gaszinker ter wereld, dwars door de Wester-Schelde van Baarland naar Sluiskil. Vele auto riteiten kwamen naar deze belang rijke gebeurtenis kijken. De sleep boten trekken langzaam de leiding door het water. Man ernstig gewond bij ontploffing Clandestien vuurwerkfabriekje in feestend IJmuiden Gistermiddag werd het feestelijk ver sierde IJmuiden opgeschrikt door een explosie in een oud fabrieksperceel aan de Duinstraat, waarvan alle ruiten bra ken. Een hoeveelheid springstof, waar van in een clandestiene werkplaats klap- pertjes en ander vuurwerk werden ge maakt, was tot ontploffing gekomen. De eigenaar, de 60-jarige C. Oudshoorn, werd ernstig gewond. Men vreest dat hij blind zal blijven en beide armen zal moeten missen. Coevorden kookt op aardgas Sinds gisteravond kan men te Coe vorden koken op aardgas- Het ls de eerste gemeente in ons land waar dit mogelijk is. De levering van het gas werd een feit toen burgemeester jhr mr A. Veith in tegenwoordigheid van vele genodigden in de gasfabriek de kraan opendraaide. Vastgehouden KLM-toestel op Schiphol terug Het KLM-toestel, dat enige dagen ge leden in Perzië werd vastgehouden, om dat het Brits personeel evacueerde, ls gisteren op Schiphol teruggekeerd. Er zijn echter nog geen bijzonderheden over de aanhouding bekendgemaakt. De beman ning mocht geen mededelingen doen over het gebeurde. Het toestel was gecharterd door een Britse maatschappij, geruime tijd voordat er sprake was van het Brits- Perzische olieconflict. DAT in Martenshoek (Gr.) morgen de 1000 ton metende kustvaarder Omlandia. de grootste die ooit langs het Wlnscho- terdiep is gebouwd, te water wordt ge- DAT van 1 tot 9 October in A'dam de jaarvergadering van de Int. Raad voor het Onderzoek van de Zee wordt ge houden. DAT men te Hoorn is begonnen met de bouw van een consultatiebureau voor de t.b-c.-bestryding. DAT de filiaalhouder van een A'damse dumpwinkel, de Zaandammer K-, we gens verduistering van goederen ter waarde van f2000 is gearresteerd. DAT de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren op 13, 14 en 15 September te Middelburg zijn jaarvergadering houdt. DAT het Studiecentrum voor Lucht- kartering, waarvan prof. Schermerhorn voorzitter is, zijn werk volgende maand begint en in Januari te Wageningen een op dezelfde leest geschoeid Int. Land bouwstudiecentrum wordt geopend. DAT in de vacature Van Renssen (Comm.) tot lid der Friese prov. staten is benoemd W. de Vries te Oosterzee. DAT te Deurae op 84-j. leeftijd ls overleden Eugène Goulmy, een der grondleggers van de sigarenfabrieken Goulmy en Baar in Den Bosch en A'dam en oprichter van de harmonie Goulmy en Baar (thans de internationaal beken de Kon. Harmonie 's-Hertogenbosch). DAT by de gebr. Siekman te Purmer- end 300 kippen wegens pseudo-vogelpest zijn vernietigd en bij de weduwe Vos aan de Schapendrift te Laren 100 stuks. DAT de P'damse donkeyman J. Holtrop, die aan boord van het voor de communis ten varende schip Aster blindedarmont steking kreeg en in Port Said tot zijn vreugde de reis moest opgeven, met de Kota Baroe in R'dam is teruggekeerd. DAT Prins Bemhard het bescherm heerschap heeft aanvaard van de ten toonstelling De Suiker, die van 23 April 4 Mei in- A'dam wordt gehouden en mi nister Mansholt en burgemeester d'Ailly erevoorzitters zullen zijn. DAT burg. De Ranitz van Utrecht dezer dagen Engeland bezoekt op uit nodiging van officieren die behoord heb ben tot de Polar Beardivisie waardoor Utrecht ls bevrijd en eind November de Engelse woningbouw bestudeert tijdens een tegenbezoek aan de Royal Insurance Cy die onlangs de kronen voor Utrechtse Domkerk overdroeg. DAT de 'veemarkt ln Venray mi.v. 17 September tb-c.-vrij wordt ge maakt. pay" (lukt het niet, dan wordt ook niets betaald), aanvaardde. Toch was gisteren zelfs prof. dr F. K. Th. van Itterson, voorzitter van de coi missie voor de centrale gasvoorziening Nederland, nog wat nerveus. Hij w evenals de andere deskundigen niet weg te slaan van de kruin van de zeedijk, hoewel een koude zeewind en het bagger in de klei het verblijf daar niet aangenaam maakten. Omdat deze ge leerde slecht ter been is, liet men gemakkelijke fauteuil voor hem rukken. Enkele weken geleden begon men met het aaneenlassen van een aantal stalen buizen tot een totale lengte van 1250 meter. Deze buizen hebben een doorsnee van 10 cm en worden tegen het zeewater beschermd door een laag glasdoek, asbest en asfalt. Met behulp van Röntgenfoto's werd gecontroleerd of de buizen inderdaad gasdicht waren verbonden. Daarna werd een houten glijmantel van latwerk en bandijzer aangebracht om beschadiging op de zeebodem te voor komen. In totaal zal daarvoor 200 krn aan latten en 37 ton staal nodig zijn. Met Drie leidingen gelijkmatige snelheid 30 meter per minuut gleed buigzame eerste buis van 1250 metei meter diepe water in. Aan de staart deze pijp werd de kop van tweede buis gelast Ook die verdween in de grauwe golven. Bij gunstig weer zou dit proces vandaag en morgen herhaald worden, zodat dan drie leidingen op onderlinge afstanden van honderd meter van de Bevelandse oever naar de zandplaat midden in de Schelde zijn ge legd. Over twee of drie weken begint men op dezelfde wijze aan de over kant, op de Zeeuwsch-Vlaamse kust bij Griete. Dan zullen dus in totaal zes (van elk der oevers drie) eind punten van de leidingen op de zand plaat rusten. Bij een lage eb in Oc tober hoopt men de staarten paars gewijze aan elkaar te lassen. In Ja nuari zal het cokesovengas uit Sluis kil de keukens van de Bevelandse en Walcherse huismoeders bereiken. Onder de autoriteiten, die gisteren kwamen kijken naar het leggen van de grootste gaszinker ter wereld in de Wester-Schelde, bevond zich ook prof. Van Itterson, voorzitter van het Centraal comité voor de Nederlandse Gasvoorziening. De professor was het staan al gauw moe en nam een zitje. Overigens wel verdiend Nieuwe blokkade van Berlijn Duitse vrouwen om kanaal te graven De Berlijnse pers maakt melding van het feit, dat momenteel gewerkt wordt aan een kanaal, dat het verkeer te water, hetwelk nu West-Berlijn moet passeren, geheel over Oost-Duits gebied zal leiden. Blijkbaar stellen de communisten alles in het werk om het de Geallieerden onmo gelijk te maken een tegenblokkade te or ganiseren, mocht het weer zo ver komen, dat West-Berlijn aan een nieuwe blok kade der Roden onderworpen wordt In Juli, aldus Reuter, is na acht maan den arbeid, de aanleg voltooid van een spoorlijn met dubbel spoor van 36 k.m. lengte, die eveneens buiten de Westelijke sectoren omloopt Ook dit verkeer pas seerde vroeger de Westelijke sectoren. De Russische autoriteiten werven dui zenden vrouwelijke arbeiders aan, om het werk aan het kanaal, dat in December gereed moet komen, te bespoedigen. Het wordt 30 meter breed en drie meter diep, en zal doorgang kunnen verlenen aan schepen tot 750 ton- T700R het komende Kamerdebat over het wetsontwerp op de credietcon- tróle zijn de stukken nu wel zowat op gesteld. Het wetsontwerp van minister Lieftinck is al dadelijk aanleiding ge weest tot een brede stroom van publi caties, hetzij in dag- of weekbladpers, hetzij zelfs in brochures. Ter bespreking van het wetsontwerp en vooral om aan veler verontwaardigd gemoed wat lucht te geven werden er vergaderingen be legd. Niet het minst geruchtmakend was een vergadering van werkgevers binnen de P.v.dA.., die met het wetsontwerp waarlijk niet ingenomen bleken, van welke vergadering veel meer bekend is geworden dan de organisatoren wel had den bedoeld. Vervolgens heeft de Tweede Kamer zelf in een lijvig verslag voorlopig het hare over het wetsontwerp gezegd en daarop heeft enkele dagen geleden mi nister Lieftinck in een al even lijvig stut van antwoord gediend. Een dag tevoren was nog een brochure verschenen van het om zijn activiteit voor soortge lijke organisaties benijdenswaardige R.K. Centrum voor Staatkundige Vor ming. Hierbij was zelfs een compleet eigen wetsvoorstel gevoegd. De stukken staan dus gereed en het debat kan beginnen. Wat het op zal leveren? Gebleken is wel, dat minister Lieftinck op bepaalde punten tot zekere concessies bereid was. maar ln wezen heeft hij voet bij stuk gehouden. Hij heeft alsnog overleg gepleegd met de bankorganisaties en ook in het ontwerp heeft hij hier en daar de organisaties op het gebied van het credietwezen inge schakeld. Ook verder zijn er nog wat verzachtingen aangebracht. Maar de mi nister heeft geweigerd behoudens dan met betrekking tot de kwalitatieve cxe- dietcontröle om aan het geheel het karakter te geven van een noodregeling, die dus van tijdelijke aard zou zijn. DAT laatste nu is, politiek bezien, be langrijk. Want het is duidelijk, dat met name de K.V.P. zal trachten, het ln deze richting te sturen. Prof. Romme heeft al (voor zijn doen vrij dtiidelijk) gezegd, dat het wetsontwerp van minis- f ter Lieftinck alleen in het regerings program van het huidige kabinet voor zien was in zoverre er verband is."met „de nood der tijden". In het regeringsprogram schijnt wel voorzien te zijn in een regeling van de eredietcontröle, maar prof. Romme wil blijkbaar niet gaarne beweren, dat daar om de uitwerking moet worden geslikt, die minister Lieftinck nu op" de tafel heeft gedeponeerd. Ook het breeds ge noemde RiC. Centrum voor Staatkundige Vorming blijkt van oord^l; dat, zo er op grond van ongunstig^ economische omstandigheden in dej eredietverlening moet worden ingegrepen, dit dient te ge schieden bij wijze van noodregeling. In zijn antwoord aan de Tweede Ka mer, dat op verscheidene punten weer een sterk thebretisch karakter draagt, doet minister tieftinck voldoende uit komen, dat suggesties in deze richting bij hem geen steun vinden. Waarmede dan al dadelijk een der conflictpunten gegeven is. Het komt er nu op aan, van welke zijde de concessies zullen worden gedaan. Daarbij treft het, dat niet het minst van R.K. zijde pogingen zijn on dernomen, het beleid van minister Lief tinck, ook zoals dit in dit wetsontwerp tot uiting komt, in zijn wezen te peilen. Houdt dit verband met de doorwerkende Invloed van prof. Duynstee en de zij nen? Hoe dit zij, duidelijk verwijt men RX. kant nu minister Lieftinck, dat in zijn wetsontwerp aanwijsbare staats socialistische tendenties liggen. 'T'EGENOVER deze toch krasse be- schuldiging doen de concessies, waar toe de minister bereid is gebleken, pover Zeker, hij heeft hier en daar de organisaties uit het bedrijfsleven bij de zaak betrokken. Maar komt hij daarmede tegemoet aan de grief, dat hij die orga nisaties feitelijk wil benutten als uit voerders van de taak der overheid? Komt hij ook tegemoet aan de grief, dat het wetsontwerp tezeer is afgestemd op de zorg om de overheid aan geldmiddelen te helpen? Komt hij in wezen tegemoet aan diegenen, die van oordeel zijn, dat de minister met dit wetsontwerp een bedenkelijke machtsconcentratie in eigen hand nastreeft? En heeft hij oor voor de waarschuwing, dat deze overheidscon trole op het credietwezen wel eens een averechtse werking kon hebben in deze i, dat de verantwoordelijkheid der bankiers verslapt? Wat stelt de minister hiertegenover? anvankelijk weinig meer dan een ta melijk vage verzekering, dat hij van be paalde bevoegdheden gebruik zal maken voorzover dit nodig mocht blijken. Ve len zijn op dit punt niet gerust. Dat zal straks bij het Kamerdebat wel uitkomen. De stukken voor dit debat zijn gereed. De stellingen zijn betrokken. De papie ren zijn uitgewisseld. Het staat zwart op wit. Men weet wat men aan elkaar heeft. Zal het tot een breuk komen? Zal men elkaar ergens in het midden vin den? Of zullen er voldoende tegenstan ders over de brug komen om het minis teriële leven te redden? Voorlopig zijn er alleen nog maar de duidelijke uit spraken. Aanleiding temeer om met enige spanning het Kamerdebat tegemoet (Aduertentie). Verhuizingen Transporten Fa J. v. d. LUYT Zn Wyttenbachweg 35 Oegstgeest WEERBERICHT Aanhoudend warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht plaatselijk mist, overigens vrijwel overal droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Warm. (Opgemaakt te 10 i tr.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 5.58—19.18 uur: maqa 12.14—20.31. 8 Sept. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1