bissers en handelaren stichtten geleden IJmuiden Feest aan de mond van het 75 jaar Noordzeekanaal IJ Een zesde van al 't grasland scheuren voor veevoer? vs&BA. Moet 't diaconessenwerk oude vormen veranderen? Molukse Kerk in Nederland solidair met strijd der Ambonnezen Drie Vlissingse Geuzen 2 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1951 (Van een onzer verslaggever^) MUIDEN viert de eerste acht dagen van deze maand feest, het 75-jarig bestaanfeest. Gelijk men weet, is het op 1 November a.s. 75 jaar ge leden, dat koning Willem III het Noordzeekanaal en de haven van IJmui den opende. Dank zij dit kanaal heeft zich een stadje ontwikkeld, onaan zienlijk van architectuur, maar gonsend van werkdrift. hondekar te sparen. Als vanzelf- Wat deed Hildebrand, toen hU neef Nurks, een onaangenaam mens in de Haarlemmerhout, op bezoek kreeg" Hij bereidde de man een uitstapje, en we naar de Breesaap, „om daar wat te bo taniseren". Een destijds overigens heel aanlokkelijk en veel-voorkomend stapje Want Hildebrand en Nurks waren de enigen, die zich laafden aan de tuurschatten tussen Zomerzorg en zerend, dat vruchtbaar plekje duingrond. Daar wandelde en botaniseerde ook eens, in 1848, professor S. Vissering en h\j schreef er een opstel over, want stoute dromen kwamen tijdens die speurtoch ten naar veldgewassen in zijn hoofd op. „Doorgraaf Holland op z'n smalst!" „Maak een kanaal naar zeehet kanaal voor de toekomst!" .En de goede professor beschreef, hoe hij deze idee gekregen had „als vrucht van een ogenblik van opge wondenheid, zoals men ze in lateren leeftijd wel eens vruchteloos terug- wenst", .terwijl .hij .een .uitstapje maakte naar de plek, welke hij dus symbolisch als de IJ-monding .zag en daarom „IJmuiden" betitelde. Nu goed dan, de droom werd werke lijkheid en het kanaal werd inderdaad gegraven. Zó begon de handel En toen het Noordzeekanaal eindelijk was geopend nu 75 jaar geleden gebeurde het, dat op een gure dag een paar kleine vissersschepen veiligheid zochten en zich tegen de storm borgen in een geul achter de machtige pierarmen. Er kwam een handelaar langs en die vroeg of er vangst aan boord was. En er wès vangst. Er werd gehandeld ook. De scheepjes keerden weer en de handel bloeidede hondenkarren kwamen van uit Egmond en Scheveningen aan gesukkeld en de vissers losten regelma tig aan de steigers vlak bij de oude sluizen. Er kwam vastigheid in die handel en een koper uit Den Helder, uit Zandvoort, uit Vlaardingenzag er iets meer in. Ze kwamen, de han delaren, en ze bouwden een huisje sprekend kwam er een vishal dat was in 1896. De vissers gingen de trek naar dat vluchthaventje ken nen en zij bouwden zich ook een huisje. Zo groeide IJmuiden. Zo kwam er, heel natuurlijk, een vissershaventje, dat tel kens weer vergroot werd, zo breidde de hal zich uit, zo kwamen er straten woonwijken zelfs. Uit allerlei plaatsen langs de kust kwamen ze naar IJmuiden- vissers en vishandelaren en de echte, oigen-dorpse namen mengden zich hier dooreen tot een allegaartje, zodat er eens van „Klein Amerika" wordt sproken. Is het wonder, dat er bij de opbouw van deze stad IJmuiden niet veel geofferd aan architectuur? Is het wi dat de straten wat kris kras liggen rond de nu forse en drukke vissershaven. Zeeuwen en Scheveningeis Maar niet alleen de namen mengden zich, ook de eigen stfeek-spraak brach ten deze mensen mee. Zo werd IJmuiden ..veeltalig" gelijk Babel. Er zijn Zeeu wen, Vlaardingers. Schevenlngers Egmonders, al kleinkinderen van eerste bewoners van de IJ-mond, die nooit in de plaats van herkomst woon den, maar toch nog de tongval van het streekdialect hebben. Ge kunt het nog wel horen, als ge iets van de spraak afweet. In IJmuiden mogen zich namen, spraak aard gemengd hebben, maar de prin cipiële kant blijft nog altijd merkbaar. Een Kattvijker vat de zaken weer anders op dan de Middelharnisser en de Eg- mondse visser staat weer anders op z(jn tramontanen dan die uit Vlaardingen. Maar allen teZamen zijn zij IJmuidenaars i geworden en zij hebben historie gemaakt. toegenomen^'s" Toegegeven, IJmuiden is van schoon heid gespeend, wat het stedelijk aspect betreft- Maar de haven vormt een schoon heid op zichzelf. Ge behoeft hem nog niet eens te zien op Vlaggetjesdag, als de loggers gepoetst en getooid liggen te pa raderen. genoeg schoons ziet ge reeds op zo'n door-de-weekse-dag, als- er thuisge- varen wordt een de verse zeegaven in één roes van werkzaamheid uit de rui men worden gehaald. Dan gonst en glibbert de grote afslaghal. dan werkt en wemelt het al door elkaar, dan kletteren planken en ploffen dof de zware manden, dan komen de netten van boord en hangen in de zon en de boetsters zijn er vlug bij En Maandagsochtends, als de vloot, in dikke rijen langs de wal, op uitvaren ligt en ijs en zout volop aan boord wor den gesjouwdja, dan is de IJmuider- haven op zijn best. Eendeie verkeersregels in Beneluxlanden De K-N.AC. heeft mede naar aanlei ding van het zeer intensieve onderlinge verkeer tussen de Beneluxlanden, minis ter Wemmers gevraagd of hij wil bevor deren dat bij de herziening van de ver- keerswetgeving, in het bijzonder t a v. de gedragsregels van de weggebruikers, zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de Beneluxgedachte. Centraal plan verschijnt in September Het centraal economisch plan 1951 zal waarschijnlijk in de loop van September gepubliceerd worden. De publicatie moest uitgesteld worden, omdat nog niet bekend was, op welke bijdrage ons land kon rekenen in het kader van het Europees Herstelprogramma. Deze onzekerheid over de hulp van Amerika en over an dere factoren is er eveneens de reden van, dat de regering niet kan toezeggen het plan 1952 reeds vóór 1 Januari a.s. bekend te maken, zo heeft minister Al- bregts op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) geantwoord. "GLOBE" .SNIPPERS. Nederlandse landbouw moet aandeel leve ren in Europese productieslag "P\E NEDERLANDSE BOEREN zullen naar schatting 200.000 ha grasland -L' moeten scheuren en op deze grond veevoeder gaan verbouwen om ons nationale aandeel te leveren in het productieprogramma, dat minister Stikker onlangs als voorzitter van de raad van ministers van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking heeft aangeboden. West- Europa moet volgens dit programma in vijf jaar tijds 25 procent meer produceren. En de landbouw speelt daarbij een eerste viool. West-Europa moet thans nog in 25 procent van zijn voedselbehoeften voor door importen en daarmee z\jn dure dollars gemoeid. Het zal de han delsbalans goed doen, als er minder In gevoerd wordt op ons werelddeel. Welis waar is de Europese productie al tien procent hoger dan voor de oorlog. Maar de bevolking van West-Europa nam ook tien procent toe en daarmee verdwijnt het nuttig effect van die productiever hoging. De hernieuwde eis tot uitbreiding van de agrarische productie zal hoge eisen stellen aan de boeren; vooral in die lan den (zoals Nederland) waar de productie "de kust van Wales verdronken, toen hun boot omsloeg, fa Volgens het Deense blad Extrabladet is ln Denemarken de be9te landmijn ter wereld uitgevonden. Deze zou uit bake liet bestaan. i historie, nog 2 veestapel verder uitbreidt, kan het im portpercentage van veevoer niet worden verhoogd; integendeel, alles is er aan gelegen het nog te verminde-ren. En dat terwijl er de laatste jaren al zoveel vee voer in ons land verbouwd wordt. Uit gedrukt in zetmeelwaarde bedroeg het veevoederverbruik vóór de oorlog 6.2 millioen ton, terwijl de raming voor 1951/1952 6.7 millioen ton is, waarvoor een importpercentage van slechts 15 geldt tegenover 21 voor de oorlog. En deze importen moeten voor een belang rijk deel met dollars worden betaald. (Het zal niet de eerste maal zijn dat SÊ Nederland grasland op grote schaal uu6 «ncuw cii jong, datl Het "aand eel*van de Nederlandse land- lH?/rdt,ge^he.urd- In de oorlogsjaren 1940- de verhalen u uit de verse overlevering bouw in de productleverho»inc zal <n-0-oantal hectaren blijvend bereik^ tendeels ÏÏeïÏÏÏ?bSSSS"a? ZZ °™,and L32.8000'1.118.000 ha. Itendeels veevoeder betreffen. Als Look na drie jaar terug (Van onze moderedaclTice) Van van 18 meter toch ergens goed voor Een ongeluk met een verrassende afloop gebeurde gistermorgen in Rot terdam. Op een achttien meter hoog dak was een moeder bezig de was op te hangen toen plotseling haar vijf jarig zoontje, dat zij bij zich had van het dak viel. Waslijnen die vijf meter lager hingen, stuitten de vaart wel enigszins, maar konden de ver dere val in een tuintje toch niet ver hinderen. Het ergste vrezend, snelde de moeder naar beneden. Zij vond het ventje liggen met bui len en schrammen. De kleuter werd snel naar het ziekenhuis gebracht en daar kwam men tot de verrassende ontdekking dat hij geen verder let sel had opgelopen, maar dat hem toch iets scheelde, namelijk waterpokken. Inhalen van verzuimde uren op 24 en 31 December Er Is een algemene vergunning van de arbeidsinspectie vastgesteld voor het In halen van de verzuimde uren, Wan ondernemingen op Maandag 24 Decem ber en/of Maandag 1 December a.s. wen sen te sluiten. Voor het Inhalen van deze verlet uren uitsluitend op de eerste 5 werk dagen der week mag per dag niet meer dan een uur langer arbeid boven de normale dagelijkse werktijd worden verricht. Deze extra-arbeid dient ln een tijdvak van ten hoogste 4 achtereenvol gende weken te worden volbracht, met dien verstande, dat voor elk der boven genoemde verzuimdagen zulk een tijdvak is gesteld. De grenzen, waarbinnen deze twee perioden die ook mogen aaneen sluiten moeten liggen, zijn 1 Septem ber 1951 en 1 April 1952. Draadbreuk op baanvak Den Haag- Voorschoten In de electrische bovenleiding op het baanvak Den HaagVoorschoten is gis teravond omstreeks tien uur een draad breuk ontstaan, waardoor het treinver keer over enkel spoor moest worden voortgezet en de laatste treinen enige vertraging hadden. (Advertentie) MM U blijft monter en iris «aaneeru qeniet nande eerkviW^' bedrijf zit men allang midden in najaar en winter. En wat de ontwerpers van Mcfz_£n.XkL..uoor=het -koude jaargetijde bedacht hebben, werd een aandachtig pubüek getoond -op een uitgebreide modeshow in het Kurhaus. Nu. wat de kleuren betreft, gaan wij een heel rus tige tijd tegemoet: grijs in alle tinten, zachte pastels, en natuurlijk zwart, met of zonder afstekende kleur (b v. mais- geel, paars of wit). Maar om dit weei goed te maken, zijn .de modellen van de wollen japonnen zeer bewerkelijk ge worden, hooggesloten meestal, met stik sels en strikken, oprijgsels en platte plooien, met draperieën op nauwe rok. kortom wel eens heel erg druk. De schoudervulling bij japon en mantel is verdwenen en zelfs wordt een lage schou derlijn (tot onder de natuurlijke hoogte) geaccentueerd door kraag en mouwinzet, die vrijwel uitsluitend aangeknipt blijft. Wat w\j uit Parijs reeds van Fath ge hoord hadden, zagen wij hier bevestigd, de „new look" is terug, in iets andere ge daante weliswaar, maar de wijde gerim pelde rok, het strakke lijfje en het sim pele kraagje, is weer modern geworden, met name in de geklede japonnen voor cocktail en concert. In de mantel be tekent dit de redingote met klokkende en hoge militaire kraag, zoals het practische en mooie model Xanthê, van zwarte wollen stof met fluwe len garnering op grote zakken, manchet kraag gemaakt was. wjIERNAAST WAREN er veel wijde losse mantels met heel wijde mou wen (tot onder de elleboog) ln parapluie vorm en zelfs de hoedjes daarbij hadden de vorm van parapluiedopjes. Overigens leken deze wel het meest op een soorl veredelde alplnonet, helemaal naar voren getrokken tot bijna op de wenkbrauwen en met een veer of soort plumeau lood recht er op. Een bijzonder praktische ondst was een zwart jurkje met even gedrapeerde rok en lijfje en met een van n vierkant uitgesneden vrij lage hals. waartegen een grote kra^g, met stras ver- Enkele fraaie modellen op de mode show, die Metz in het Kurhaus organiseerde. sierd, geconstrueerd was, die toegeknoopt kon worden: een japon voor kantoor en concert tegelijk.' De getoonde stoffen wa ren zeer mooi: fijne wollen weefsels, en speciaal failles eti gebrocheerde stoffen Als versiering had Mëtz zich niet alleen bij de haar kenmerkende gordijnkwastjes gehouden, maar borduursels van pail letten. stras, pit of parels gekozen, en dit maakte op het grijze fonds een heel ver fijnde indruk. Over het algemeen zag de mode, die Metz voorstaat, er zeer gedistingeerd uit, maar voor wat gezette en forse figuren zal zij wel met enige voorzichtigheid toe gepast dienen te worden. dus met 210.000 ha. Na de oorlog is het giasland-areaal weer langzaam toegeno men. In 1948 bedroeg het 1.222.000 ha. Toen volgde echter een snellere toene ming van de oppervlakte grasland, want in 1950 nam dit 1.318.000 ha in beslag: een toeneming in twee jaar tijds van een kleine 100.000 ha, ten koste van het bouwland. Als er inderdaad 200.000 ha gescheurd zal worden voor de verbouw van veevoeder, dan betekent zulks dat bijna een zesde deel van ons grasland zal verdwijnen. Red.). TEGEN POKKEN Eén op de 5 personen onlangs ingeënt Ruim 70 pet van publiek is voor verplichting In één op de drie Nederlandse gezin nen bevinden zich kinderen die niet tegen pokken zijn ingeënt, zo blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie. Ongeveer 21 pet van alle ondergevraagden had zich onlangs tegen pokken laten inenten. In November 1949, na een lichte pokken epidemie, was dit cijfer 10 pet- Verder blijkt dat 71 pet van het ondervraagde publiek voor het verplichte inenten van kinderen onder de twee jaar is en 18 pet er tegen. De meeste tegenstemmers vindt men onder de Gereformeerden, namelijk 53 pet, daarna komen de Her vormden met 19 pet, de mensen zonder kerkgenootschap met 15 pet en de Rooms- Katholieken met 11 pet. Kolentrein ontspoorde bij Maastricht Drie wagons van een met cokes gela den trein zijn, op weg van Lutterade Luxemburg, bij Maastricht ont spoord. De reizigers tussen Maastricht Meersen werden enige tijd per bus vervoerd. Een blauwe walvis van niet minder dan 12% meter lengte is bij de kust Groenland gevangen door een 12 ir lange walvisjager. fa In New York is congres begonnen van 18.000 scheikun digen uit 43 landen, w.o fa Het Deense hospitaalschip Jutlandia, dat met Nederlandse, Britse, Belgi sche, Franse en Griekse gewonden uit Korea op weg is naar Europa, heeft Athene 30 gewonde Grieken aan land gezet, fa Een extra-trein met bezoekers van het Nederlandse circus Mikkenie, is bij Aspel in Luxemburg op een perso nentrein gelopen. Vier personen werden gedood en 24 gewond, fa De Oostberlijnse politie heeft dr Waterstraat va Robert Koch-instituut te Berlijn voerd. fa Ten aanschouwen van 28.000 mensen zijn in Minnesota in de V.S. stuntvlieger en een 17-jarig meisje, dat acrobatische toeren aan het toestel richtte, omgekomen, toen het vliegtuig neerstortte, fa De goudmijn te Golden Ridges op Australisch Nieuw Guinea, welke tijdens de oorlog door bommen werd verwoest, is heropend, fa Een botsing nabij New Delhi in India heeft gisteren 12 doden en 23 gewonden ge- eist. fa Tegen zeventien vooraanstaande communisten in Japan is bevel uitgevaardigd wegens ondergrondse activiteit. Zes van hen zijn reeds ge arresteerd. De rest is voortvluchtig. Het aantal doden als gevolg van de oi stromingen der laatste twee weken Mexico is tot 263 gestegen. Men verwacht dat dit nog meer zal stijgen, fa Meer dan 2000 sardijnen, van gele en rode plastic etiketten voorzien, zijn door het Franse ministerie van visserij in zee uitgezet. De bedoeling is hun bewegmgen na te gaan. Iedere visser, die er een vangt de plaats van de vangst vermeldt, krijgt een beloning, fa Twee jongens Na een eeuw Ook vóór een grotere belangstelling voor deze kerkelijke arbeid GISTEREN is op de internationale diaconessenconferentie in Utrecht ge sproken over de vraag: ,,Zal ons werk aan waarde inboeten, indien wij de vormen veranderen?" Enerzijds stond de roeping door Christus van de diacones in het middelpunt van de belangstelling (zij is tenslotte geen gewone verpleegster), anderzijds bleek dat er een stroming bestond om de oude vormen, die jiu ongeveer een eeuw bestaan, niet onaantastbaar te achten. Principieel werd de vraag te berde ge bracht, of de oude vormen niet mede oorzaak kunnen zijn van een afnemende belangstelling voor het diaconessenwerk, omdat men toch de mening kan zijn toe gedaan dat de barmhartigheid bij de op groeiende vrouw niet minder zal zijn in vergelijking met vroeger. Een bepaalde uitspraak deed de conferentie niet. De vraag was ingeleid door ds S. A Rosenberg uit Stockholm nadat de voorzitter, dr C. Riemers, o.m. de heer M. A. Reinalda, commissaris var Koningin in Utrecht, op deze tweede conferentiedag had verwelkomd. fi| Rosenberg beschreef de nieuwe vo: die in Zweden voor het diaconessenwerk zijn gevonden. Modernere wegen moeter worden gevolgd, meent men daar. Wel licht moet er meer pastoraal werk wor den gedaan. Een kerk zonder samenwerking met het diaconessenwerk achtte ds Rosenberg niet compleet. In de loop van zijn betoog roerde ds Rosenberg ook nog het vraag stuk van de stichting van moederhuizen diaconessen en de kwestie va: uniforme kleding aan. In Zweden wordt in deze kleding reeds afgeweken. Een levendige gedachtenwisseling in het Engels en Duits volgde. Later op de Eerste classicale vergadering Oproep aan alle kerken om in te stemmen met protest tegen onrecht DE MOLUKSE Protestantse Kerk in Nederland heeft zich dezer dagen, naar wij vernemen, op haar eerste classicale vergadering sedert haar ontstaan in Juni j.l., solidair verklaard met het Zuidmolukse volk, dat in strijd gewikkeld is met de Republiek Indonesië. Deze classicale vergadering werd onder leiding van ds A. Z. Sahetapij in Woerden gehouden met af gevaardigden van alle woonoorden in Nederland. Nimmer wil de Molukse Kerk in Ne derland zich neerleggen bij de kansel- ;chap van de Molukse Protestantse Kerk in de Molukken, waarin de erken ning van de Republiek Indonesië werd vermeld als regering door God gewild. Verder blijft de Molukse Kerk in Neder land weigeren de Républiek Indonesië te erkennen als de door God bestemde gering, de dienaresse van God, waar onrecht de overhand heeft, zo werd op deze classisvergadering verklaard. „Als Kerk die het komend Godsrijk verwacht, handhaaft de Molukse Kerk haar protest om te blijven roepen orr, recht, hetwelk is zoekgeraakt in de ge bieden van de Zuid-Molukken. Deze roepstem zal spoedig gericht worden aar alle kerken in alle landen, welke vol gens de mening der vergadering in deze wereld moeten optreden niet met ge weld, maar met haar protesterende woord tegen ieder onrecht gepleegd onder de volkeren, met name hier het aan Reductie op vervoer van druiven per vliegtuig Met ingang van heden geeft het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilingen aan exporteurs een reductie van 1025 cent per kilo op het vervoer van drui ven per vliegtuig haar Engeland, Ierland, Zweden en Noorwegen. Voor Engeland geldt de regeling zelfs met terugwerken de kracht tot 1 Augustus. De grootte van de reductie hangt af van de afstand. Öm een paar voorbeelden te noemen: voor Londen bedraagt ze 10 cent, voor Dublin 20 cent, voor Oslo 20 cent en voor Stockholm 25 cent, alles per kilo. (Advertentie) 43 ,,Poor boy, die kleine Dutchman. Eén arm ver brijzeld. Veel bloedverlies... Vraag maar verder aan de dokter", liet hij er opeens op volgen en beende met grote stappen weg. Hijzelf had een jongen, die maar een paar jaar jonger was dan deze knapen en hij kon zich zo goed indenken hoe vreselijk het was voor de jongens deze ont zettende boodschap uit zijn mond te vernemen. Met een paar stappen was Bart bij een ver pleegster, die met een officier stond te praten. ,,Kunt u me ook zeggen hoe het met de Poor ter is. De kleine Dutchman", voegde hij er ter verduidelijking aan toe. De zuster keek de officier aan. „Dit is de dokter", zei ze- En toen tot de arts: ,,Deze beiden zijn Hollanders. En een van de gewonden is hun vriend, met wie ze tege lijk uit hun land naar hier zijn gevlucht". „Well, I see", zei de dokter, en keek de bel de knapen aan. „Well, ik heb hem met een col lega vluchtig bekeken, maartja, het ziet er niet zo mooi met 'm uit Zijn arm, hè? Ja, en dan misschien nog inwendige kneuzingen Dat kan je nooit zo precies zeggen. We moeten hem op de operatietafel natuurlijk flink onderhanden nemen en verder onderzoekenWat? Of er levensgevaar is? Tja, dat kan ik zo niet zeggen. Hij is er beroerd aan toe, zo te zien. Maar het kan ook meevallen Ik heb een geval meege maakt, dat je zou zeggen, dat de man geen uur meer te leven had Been eraf. een scherf in zijn buik zo groot als mijn hand, beide armen gebroken en een schedelbasisfractuur. Volgens de wetenschap moest-ie eigenlijk al dood zijn Maar ho maar. Drie maanden later strompelde hij door de chambree als of hij een beetje griep gehad had. Alleen die ene broekspijp, die bun gelde een beetje raarIk wil maar zeggen, dat je, als dokter, vaak voor raadselen staat. En daarom waag ik me niet aan een voorspel ling. Nooit! Uit principe niet. Ook nu niet... Zo, zijn jullie die drie jonge Hollanders. Al es over gehoord... Nou, weet je wat? Bel morgen maar eens op naar het hospitaal in Aldershot. Om een uur of elf. Dan weten we meer- Hou je hoofd koel en vrees niet direct het ergste. „Dum spi'ro spero", zoals de klassieken zeiden. Zolang er adem is, is er hoop. Klaar daar, in die wagen? Waar is de chauffeur... O, ben je door Aleid van Rhijo daar Ashworth?... Nou, rijden dan maar! Maar uiterst voorzichtig!" Versuft door het ontzettende nieuws keken de jongens toe hoe de beide ziekenauto's voorzich tig keerden en langzaam de poort uitreden. „Dat ziet er niet mooi uit, met de kleine Dutch man, hè??, hoorden zij achter zich zeggen. Daar stond een van hun collega's, die zich over de beide jongens kwam ontfermen. „Hebben jullie gehoord hoe het gebeurd is? Niet? Ga maar mee naar de soldaten-cantine, waar we zolang zullen moeten bivakeren. Dan zal ik het jullie vertellen." Zwijgend volgden de beide jongens de spraaK- zame chauffeur, die alle moeite deed hen uit hun droeve gedachten op te beuren. De cantine was stampvd. Tussen de soldaten zaten de mensen van de transportdienst met verbeten gezichten bijeen. De namen van Bram en Gwen waren op ieders lippen. De jongens werden door de anderen met medelijdende blik ken aangekeken. Ze begrepen dat het voor de ze beiden een zware slag was, dat hun vriend er zo ernstig aan toe was. Met moeite vonden ze een plekje waar ze rus tig konden praten. Hun collega, die de gewone naam Williams droeg, presenteerde sigaretten en liet drie bier aanrukken. „Het zit zo; Gwen kon niet gauw genoeg in de schuilkelder komen, doordat ze met haar schort ergens aan vast zat. Hoe, weet ik niet precies, maar de lange Bonningham, die een van de laatsten was, die wegging, omdat hij had zitten maffen, zag het zo'n beetje gebeu ren. In elk geval, Bram wilde haar helpen, en dat scheen niet erg vlot te gaan. Hoe het ook zij, opeens dook een Stuka naar beneden, pal boven het kamp, en wierp een bom af. die het achtereind van de cantine terecht kwam. Nog een geluk, als je het goed beschouwt, want was die middenin gevallen, dan waren ze verloren geweest. Nou, om kort te gaan, toen die bom viel, waren Gwen en Bram nog in de cantine Het was een geweldige dreun en wij in de schuil kelder dachten, dat we er geweest waren. Toen we een paar minuten later naar buiten kwamen lag de hele boel in puin. D.w.z. de cantine, de chambree en de' werkplaats, zoals je zeker al gezien hebt. Je werd er compleet koud van, te bedenken, dat het maar een haartje gescheeld had, of wij waren er allemaal bij geweest. Nou, direct wer den de schijnwerpers erop gezet en gezocht naar de vermisten. Het resultaat weet je... Kom, la ten we er nog maar eentje pakken. Je kunt er toch niets aan doen. Maar het schijnt wel dat Bram een flinke optater te pakken heeft. Z'n rechterarm moet helemaal verbrijzeld zijn". (Wordt vervolgd), i volk der Zuid-Molukken gedane onrecht zo werd verklaard. De verklaring besluit met de de andere kerken aan deze stem gehoor zullen geven, „want zodoende kan iedere kerk van Christus bestaan en optreden overeenkomstig haar roeping om te blij ven staan als prbfeet, ja, als de ware pro feet, die nooit iemands brood eet om al dank weer zijn woord te spreken, en al: priester dien dient met te spreken vat het recht tussen de volkeren. Er is geen dienst aan God, waar het ene volk het andere onderdrukt. De Zuid-Moluk- kers willen ook geen valse martelaars kroon blijven dragen. De tijd is er n niet voor". Goede Tempelieren vierden eeuwfeest H.M. de Koningin vertegenwoordigd op bijeenkomst in Schouwburg (Van een onzer verslaggevers) Het is een goede gedachte geweest van de federatie Den Haag der Internationale Federatie van Goede Tempelieren om hun eeuwfeest te vieren in de Kon Schouwburg met de opvoering van -Hof gunst". een blijspel door Thilo von Trotha. Onder regie van Jos Molenkamp brach. ten de Lekenspelers dit spel ten tonele wijze die aller bewondering af dwong. Het voerde de nagenoeg geheel gevulde zaal naar hofkringen uit ger tijden met hoofse étikette, schitte rende uniformen, hoepelrokken, natuurlijk intrigues wikkelingen op amoureus gebied, geheel compleet met Socrates' uitspraak: „Trouw of trouw niet je zult er altijd spijt hebben". Omdat het een blijspel kwam natuurlijk de eerste raadgeving tot zijn recht. Voor de opvoering bood namens H M. de Koningin in de foyer de kapitein-luit- ler zee C. W. Th. baron van Boetzelaer zijn gelukwensen aan de Jubilerende ereniging aan. Namens de regering de minister van Wederopbouw, mr J. ln 't Veld aanwezig en de gemeente Den Haag had zich doen vertegenwoordigen door wethouder Van Zwijndregt. Behalve ca 800 leden der orde waren talrijke niet-leden aanwezig. Zij werden verwelkomd door de voorzitter der Haagse Federatie, de heer P J- Snoek de algemene voorzitter, de heer P- Hessing. Geen tomaten meer naar Engeland De tijdelijke hervatting van de toma- tenuitvoer naar Engeland is van korte duur geweest. Met ingang van heden kunnen uitvoermachtiglngen voor toma ten niet meer worden afgegeven. Alleen de gisteren voor verzending gereed ge maakte partijen mochten nog naar Enge land- (Aanvankelijk was bepaald dat de stopzetting zou geschieden Vrijdag 7 September te middernacht, doch het to tale invoercontingent voor Engeland van 2300 ton werd enkele malen overschre den tot bijna 8000 ton, waarna deze vervroegde invoerstop Is afgekondigd. Red.). Duur feestje Drie duizend personen uit de aller hoogste kringen zijn gisteravond de gast geweest op een groot feest van de Spaanse multi-millionnair Don Carlos Bestengui, dat de Venetië werd gegeven en waarschijnlijk het kost baarste feest sinds de oorlog is ge weest. Allen gingen gekleed in uiterst dure gewaden volgens de 18e eeuwse klederdracht. Naar schatting heeft het feest 1 millioen gulden gekost. Voor de bevolking van Venetië had de mil- lionnair eveneens een feest georgani seerd. dag werden het instituut Kerk en Wereld te Driebergen en huize De Boom in Leus den bezocht. Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Maartensdijk R. W. Steur te Ouddorp. Aangenomen: naar Hall (toez.) J. W. Coenraad, vlootpred. te Overveen, die bedankte voor Kropswolde; naar Burgh (Schouwen) J. Swaak, Ind. predikant te Oegstgeest. Beroepen en aangenomen: als predi kant voor buitengewone werkzaamheden geestelijke verzorging der Kon. Marine) cand. H. Woldendorp te Leeuwarden. n k tvoor Kooten G. J. J. Ren- sink te Dalen. Geref. Kerken »pen: te Epe G. J. Grafe te Winschoten; te Ommen (vac.-K. J. Schaafsma) P. Homburg te Urk. Studie candidaats geneeskunde aan de V.U. Het onderwijs voor het candidaats- xamen geneeskunde aan de V.U. zal in et as. collegejaar beginnen en wel oor hen die met de studie aanvangen n voor hen die zojuist het propaedeu- tlsch examen (eerste gedeelte van het cand) hebben afgelegd, dus normaal tweedejaars. Voor de tweedejaars zal op 11 September een practicum beginnen in de osteologie, ter voorbereiding van het practicum in de anatomie. Men kan zich, onafhankelijk van de inschrijving aan de VU, voor dit practicum opgeven tot li September aan het Physiologisch Lab-, Valeriusplein 11, Amsterdam-Zuid. Franse schoolkwestie er ten dele door Met 370 tegen 247 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering het voor naamste artikel aangenomen van het regerings-ontwerp betreffende het onder wijs. Op grond van dit artikel kunnen leerlingen van middelbare scholen, die over een beurs van de staat beschikken, met deze beurs ook R.K.-scholen bezoe ken, Vóór stemden Gaullisten, M.R.P., ge matigde conservatieven en driekwart der de rest der radicalen stemden tegen. Het lied dei aethergolven WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 I 8.00 r 8 18 „Tussen twee plaatjes gezegd" 8 50 Vnor de huisvrouw 900 Gram VPRO: 10.00 Boek- preking 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 am 10 35 Voor de vrouw 11.00 Gram 12 00 Orgel en zang 12.38 Gram 12 55 Kalender 00 Nieuws 1.15 Omroeporkest 2.00 Gespro- en portret 2.15 Gram 3.00 Kinderkoor 3 20 'ianorecital 3 30 Voor de zieken 4 00 Voor e Jeugd 5.30 Lichte muziek 5.45 Regerlngs- litzending: drs W. J. Bijleveld: ..Postzegels n de ontwikkeling van Indonesië" 6.00 Ileuws 6.15 Vara-Varla 6 20 Actualiteiten 35 Lichte muziek 7.00 „Houthouwers en /aterputters", causerie 7.15 Gram VPRO: 7 30 Voor de jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Politiek commentaar 8.15 „Les compagnons la chanson" 8.35 „Toen 't kermis was in Hindle", hoorspel 9.43 „La Forza del Destino" 11 00 Nieuws 11.15 Or gelspel 11.35—12.00 Gram. tlek 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag .00 Nieuws 8.15 Gewijde muziek 8.45 Gram ,00 Voor de zieken 9.30 Gram 10.30 Morgen dienst 1100 Planorecital 1130 Gram 11.52 12 33 Harpensemble 1.00 Nieuws 115 Militaire reportage 120 Mandoline-ensemble m 2.45 Voor de meisjes 3.00 Sopra- plano 3 25 Gram 3 45 Strijkkwartet 4.15 Voor de Jeugd 5 20 Promenade-orkest en oliste 6.00 Dameskoor 6 30 Lichte muziek ,00 Nieuws 7.15 ..Bij een nieuw begin", cau serie 7 30 Gram 7 40 Radiokrant 8.00 Nieuw® 05 Gram 8 10 Residentie-orkest en solist 00 „Inenting tegen tuberculose", causerie 20 Metropole-orkest en solist en klein koor 9 55 Gram 10 05 Viool, tenor, clavecimbel 10 41 tor. t Progra ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gev. muziek 12.25 Carroll Levis en |n ontdekkingen 100 Nieuws 1 10 Repor tage 130 Dansmuziek 2.00 BBC Welsh Or- hestra en solist 3 00 Hoorspel 4.00 Gram .30 Twintig vragen 5.00 Voor de kinderen .00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 Gram 7 00 Gev rogr. 7.30 Symphonie-orkest en soliste 9.00 rieuws 9.15 Noors commentaar 9.30 KlanV- eeld 10.15 Strijkkwartet 11.00—11 03 Nieuws ENGELAND. BBC Light 1500 en 247 r 1130 Orkestconcert 12.00 Lichte muziek 12.25 Gev. muziek 12 55 Orgelspel 1.16 Voor Jeugd 145 Voor de kinderen 2.00 Orkest concert 3 00 Lichte muziek 3.30 Voor de sol- 3 45 Militair orkest 4 15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Orkestconcert 5.30 Lichte mu- 6 15 Gev muziek 6.45 Hoorspel 7 00 vS 7.25 Sport 7.30 Gev. progr. 8.00 Hoor net muziek 8.30 Grim 9 15 Gev. progr 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muziek 11.00 Voor- •ht 11.15 Lichte muziek 11.56—12.00 BRUSSEL. 324 ra. 45 en 12.15 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Zang 'lano 1.45 Gram 2.15 Kamermuziek 3 00 en 4.50 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5 30 dracht 5.45 Gram 5 50 Boekbespreker Voordracht 6.30 Voor de soldaten 7.00 ws 7 30 Vlaamse koorwerken 7.50 Radio leton 8 00 Omroeporkest 9 00 Actualitet 15 Ethnische muziek 10.00 Nieuws 10.15 ermuziek 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Dans muziek. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1,00 Nieuws 1.10, 1.30, 2.00, 4.30 5.10, 5 45, 6.30 en 7.10 Gram 7.15 Nieuws 7 30 Schots orkest en soliste 9.00 Gram 10.u< Nieuws 10.10 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Nieuws.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2