Maar wij denken er zó over TED HEATH DE SKYMASTERS MODESHOW in AVI FAUN AI NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 Alles goed en wel Nodeloze dierenkwelling Op 28 Augustus j.l. werd een veeauto i aangehouden in de Waldorpstraat i.vm. kwellend dierenvervoer, zoals U in alle Haagse dagbladen hebt kunnen lezen. Tevens werd erbij vermeld, dat reeds twee varkens waren doodgedrukt, het geen zeer tendentieus is. Op het moment van aanhouding was, naar met 95% zekerheid kan worden aangenomen, nog geen enkel varken doodgedrukt. Het openbaar slachthuis was slechts één minuut van deze plaats verwijderd, zodat alle dieren levend had den kunnen aankomen. Door de politie werd verboden onmiddellijk naar het slachthuis door te rijden, terwijl het ver zoek van de chauffeur dan tenminste de klep te openen en de varkens te verlos sen, werd afgewimpeld. De ambtenaren wensten eerst meerderen, fotografen e.d- te verwittigen en de nodige formalitei ten te vervullen. (Het zal zo wel in hun algemene instructies gestaan hebben!) Zelfs verlangden zij, dat de chauffeur naar de post Huygenspark zou terug rij den, hetgeen de chauffeur op zijn beurt weigerde. Ook een vloek van de politie man en bedreiging met verbeurdverkla ren kon hem er niet toe bewegen. Drie kwartier, let weldrie kwartier, duur de het alvorens de stoet met politie, pers en fotografen in de richting van het slachthuis in beweging kwam, drie kwar tier lang hadden de beknelde dieren op hun verlossing moeten wachten, omdat het reglement dit eiste. Geheel in strijd zijnde met het oor spronkelijke persbericht, zal het leder verbazen, dat nóch de dierenbescherming, nóch de veehandelaren het met de po litie eens waren, welke immers van de onopzettelijke dierenkwelling een nodeloze dierenkwelling had weten te maken door hun ontactisch, ondoor dacht, formalistisch optreden. Tot slot mag ik nog opmerken, dat de stelling in de wagen niet was doorge zakt (er was immers niets gebroken), doch uitsluitend verschoven, terwijl het overbelast zijn van de auto niets te ma ken heeft met aantal van en ruimte voor de varkens en de sterkte der stelling, doch alleen slaat op het gewicht der totale lading en de tonnage. Tegen de bestuurder werd proces verbaal opgemaakt wegens dierenkwel ling De politie ging vrijuit. Op de veemarkt, die gistermorgen te Leiden werd gehouden, vernam ik van de eigenaar der dode varkens, dat deze waren goedgekeurd voor de vrijbank Daarna kwam onomstotelijk vast te staan, dat de dieren op het moment van de aanhouding door de politie nog in leven moeten zijn geweest, aangezien anders onherroepelijk afkeuring zou zijn gevólgd. De tijd tussen het sterven en het keuren zou nl. te lang zijn geweest, waardoor bederf zou zijn opgetreden. Th. HAZEKAMP. Natuurliefhebbers op uw zaak let le. Aan ingezonden stukken zonder duidelijke vermelding van naam en adres der inzenders zal doorgaans geen aandacht kunnen worden ge schonken. 2e. Ingezonden stukken over onder werpen, die al herhaaldelijk in deze rubriek werden aangesneden, en naar het oordeel der redactie geen nieuwe gezichtspunten openen, zullen meestal ter zijde worden gelegd. 3e. Ingezonden stukken worden al leen dan zonder ondertekening ge plaatst, wanneer dit wordt verzocht: men schame zich niet te spoedig voor z'n meningl 4e. De redactie behoudt zich te al len tijde het recht voor, ingezonden stukken te bekorten of te herschrij ven, zonder dat aan de strekking van het betoog afbreuk wordt gedaan. lepelaar en purperreiger, kwak baardmees. Otter, roerdom, wouwaapje houden zich 6chuil en 't leeft er van zovele v tervogels en insecten, wat niet al. In enkele plassen nog een vreemd relict uit vroeger tijden, enig in ons land, be westen Rijn en Elbe nergens nog ge vonden; 't is de meerval, een monster lijke bodemvis, die thuis hoort In het Bodenmeer en Oost-Europa, Met recht mogen we trots zijn op onze wouden van de Oostelijke Veluwezoom, door buitenlandse vogelkenners en bos- de9kundigen ronduit geprezen; op heuvelachtig en bloemrijk Limburgs krijtland met zijn wijdse vergezichten; op de glorieuze boog van onze vogel- rijke waddeneilanden en op ons ge schonden maar herlevend Zeeland met zijn oude stadjes aan de zilveren stro- Hoe mooi en bekoorlijk de bebloem de, slingerende weegjes door ons wei en akkerland ook mogen zijn, hoe fantas tisch rijk van kleur de bollenvelden vooi de duin-lijn, hoe overstelpend ook de weelde der bloeiende of rijpende bon gerds langs onze rivier- of polderdijken, we kunnen toch de schoonheid van onze woeste gronden niet missen, om hun culturele zowel als wetenschappelijke waarden nooit ontberen Het mag bij ons niet „ill potatoes" worden als in vele streken van de Middle-West U.S.A.: geen geldelijk veel belovende maar niettemin geestdodende eentonigheid alom. Hoe de nood der tijden dringt, er is méér in ons dan stoffelijke behoéften alleen. Daarom hoort en steunt te laat is! dé Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, die naar haar beste weten gen bewaart en bewaakt wat behouden moet en mag blijven. Nu meer dan ooit, hebben we vooi onze steeds meer bedreigde natuurgron den in de bres te springen. Terwille van onze geestelijke recreatie, behoud van landschappelijke schoonheid velerlei wetenschappelijk onderzoek. Hoe vele duizenden genieten jaarlijks in de domeinen monumenten" zonder tot nu toe hun tol aan de natuur te hebben betaald? Met een bijdrage van f2,50 of zo mo- en goed werk zelf bovendien .Natuur- tot louter ideëel groot-grondbezitter maken. Het gironummer van Natuur- zijn geeste-monumenten is 223 91, het adres: In ons overbevolkte, nu al ruim 10 millloen Inwoners tellende landje met zijn velerlei karakteristieke landschap pen en verrukkelijke verscheidenheid van natuurschoon is natuurbescherming nu meer dan ooit aan de orde. Zal Nederland niet grotendeels „cul tuursteppe" worden, dan moeten wer kelijk alle natuurvrienden onverwijld de handen ineenslaan en daadwerkelijk meehelpen aan de goede zaak, die de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland nu al zoveel jaren met beleid en voortvarendheid voorstaat. Leest er de jaarboeken maar eens op ha, die gratis aan de leden wor- - den toegezonden, en, mooi geïllustreerd, gelijk meer, kunt gij hen op de hoogte houden van wat er in doen aan ons volk en met de eigendommen v monumenten" zoal gebeurt. Jong als oud moet voor lijke zèlfopgroei in ruimer horizon ge nietend en ontdekkend kunnen dolen door eenzame duinvalleien vol fleur en geur en weelde van gezang en bewe gen. Hartstochtelijk juiohen er de nach tegalen, de koekoek roept en melodieus klinkt er het jodelen van wulpen over 't vlak gestoven veld achter het verre zeeduin. Blauwogige viooltjes bloeien op het zand en witbeladen meidoorns wed ijveren in schoonheid met de windbe wogen takkenbogen van de wilde ro zen. Welriekend geuren thijm en kra kend rendiermos, bij avond heerlijk ook de kamperfoelie, schuilgaand in een bos van ruige bramen. In 't zeeduin staan de hellingen vol duindoorn, duinroos, forse vlieren; varens en bronzen mos tapijten glanzen er bij wuivend helm gras. Daar galmt het, immer weer ontroe rend, doffe dreunen van de brekers op de str.andwal, klinkt het gejoel van zil vermeeuwen en het schril getier van scholeksters aan zee, waar langs de zilte strandgolf nu pleviertjes rennen en slan ke sterns stootduikend plonsen in de schuimend aanrollende vloed. Wat zou ons leven arm zijn zonder de altijd wisselende schoonheid van ons dierbaar duinland, zonder de' zingende stilte onzer grootse hei en bossen, waar roofvogels in gestadig kringen spiedend uitzien naar een buit, van ver het juiohen van een specht of 't schateren van gaaien u-it een blauwe bosrand schalt, een wielewaal gaat orgelen in de hoge loverkruinen. Edelherten verrast bij 't zonnen in de open hei, schieten met fiere sprongen ijlings 't bos in; ranke reeën komen bij avond stil la- veien op een schemerige boswel of in 't jonge winterkoren; wilde zwijnen knorren rumoerig diep in 't donker on derhout en bij het krieken van de dage raad dansen de korhanen luidruchtig Ln een delling van de vale hei. Buitenlanders bewonderen om strijd de schoonheid van ons hemelwijde wa terland met stille pracht van wazig op doemende veenplassen en stralend spie gelende open meren. Waterlelies, water gentianen, gele plompen liggen er droomstil te bloeien voor een wilder nis van bloemrijk rietland, geurende naar veenmos, watermunt en varens. Vlonderwallen staan er vol van zomer klokjes, addertong en een pronk van witte en purperrode orchideeën. Hoe geheimvol, biologisch en ook geologisch belangwekkend is dit waterlandschap; (Ingezonden stukken) De raadsvergadering van Woubrugge Naar aanleiding van het naschrift van de redactie bij het verslag van de raads vergadering van Woubrugge op 22 Augustus j.l. veroorloof ik mü enkele opmerkingen te maken. Zoals algemeen bekend is, legt ieder raadslid bij de aanvaarding van zijn be trekking een eed af als bedoeld in art. 45 van de gemeentewet. In deze eed staat oa. „Ik zweer (beloof) trouw aan de grondwet en aan de wetten des Rijks". Nu behoort volgens de gemeentewet het kopen van gemeente-eigendommen tot de competentie van de raad. B. en W. van de gemeente Woubrugge hebben evenwel archiefrekken aangekocht voor bedrag van f 1600, zonder dat de raad hiertoe had besloten. Indien met de aanschaffing van deze rekken wer kelijk veel haast was geweest, dan had den B. en W. de raad in een spoedver gadering kunnen bijeenroepen. Zij heb ben dit echter niet gedaan, terwijl uit het prae-advies over dit onderwerp op geen enkele wijze viel te concluderen, dat de rekken reeds waren gekocht. Slechts door een toevallig bezoek van twee raadsleden aan het archief was de Protestant-Christelijke fractie over deze kwestie ingelicht. In de vergadering van 22 Augustus werd door de voorzitter uitdrukkelijk verklaard, dat de beide wethouders aan de totstandkoming van deze koop had den medegewerkt. Toen dit vaststond heeft de Protestant-Christelijke fractie een motie ingediend, waarin werd ge steld, dat B. en W. de gemeentewet hebben overtreden en dit doende hun ambtseed hebben geschonden. Verder werd besloten te verklaren, dat de wet houders het vertrouwen van de raad niet meer bezitten. Deze motie behelsde dus een persoonlijke beschuldiging tegen de wethouders en daar volgens art. 52 Woubrugge van de gemeentewet de raadsleden zich onthouden van medestemmen over za ken, die hun persoonlijk aangaan liet de voorzitter hen niet meestemmen. De meerderheid van de. overgebleven stem gerechtigde leden van de raad heeft de motie aanvaard, waardoor formeel is komen vast te staan, dat de beide wet houders het vertrouwen van de raad et meer bezitten. In de vergadering van 22 Augustus is door de Protestant-Christelijke fractie tevens een schriftelijk voorstel inge diend om één der beide wethouders, :in de raad geen vertrouwen meer stelt, te ontslaan en is een raadsverga dering gevraagd op 10 September a.s. n over dit voorstel te stemmen. Aan de eis van art. 87a: de raad moet n minste veertien dagen van te voren besluiten te verklaren, dat de betrokken wethouder het vertrouwen van de raad meer bezit, is naar mijn mening voldaan, daar de raad het vertrouwen beide wethouders dus ook in de betrokken wethouder heeft opgezegd. Artikel 87a schrijft n.l. wel uitdrukkelijk oor, dat slechts aan één wethouder te- jelijk ontslag kan worden verleend, maar niet, dat het vertrouwen in slechts één wethouder tegelijk kan worden op gezegd. Door de juridische beschouwingen van de redactie dreigt echter de aandacht de overtreding zelf te worden af geleid. Ik kan dan ook het advies van de redactie aan de wethouders, om de motie op formele gronden naast zich neer te leggen, niet onderschrijven. De redactie zal het toch stellig niet goed keuren, dat de gemeenteraad eenvoudig wordt gepasseerd bij het doen van der gelijke grote aankopen ten behoeve van de gemeente. Uit het feit, dat de voor zitter, na het aannemen van de bewuste motie, de hele kwestie van het voteren der gelden verder liet rusten, blijkt duidelijk hoe zwak B. en W. zichzelf i deze gevoelen. Volgens mij behoren de wethouders zich thans naar eer en geweten af te vragen, of de in de motie gestelde be schuldigingen waar zijn en aan de hand daarvan hun houding te bepalen. Het aantal raadsleden, dat bereid zal zijn de overtreding goed te keuren, kan mijn mening nooit een maatstaf zijn voor het beoordelen van de overtreding zelf. Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RIJN Avifauna naar Veendam Alles goed en wel Bankjes langs het Kanaal Vele keren maakt ik per fiets een ritje van de Hoge Rijndijk af langs het Kanaal en dan blijft het mij verwonde ren, dat langs die laan geen enkele bank staat. Het uitzicht op de weilanden in de richting van Zoeterwoude, zowel als dat op Leiden is zo mooi, dat velen gaar ne even rustig op een bank zouden wil len zitten. Ik hoop, dat de bevoegde instanties daar spoedig tot het plaatsen van ban ken zullen overgaan. A. B. MASTENBROEK Een Groningse krant meldt, dat er een miniatuur Avifauna in Veendam zal worden opgericht. Om het veenkoloniale publiek een indruk van het vogelpark te geven, heeft het bestuur van de 4 tot 8 September a.s. te Veendam te houden huishoudbeurs contact met de heren uit Alphen opgenomen en de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn het park op kleine schaal naar Veendam te laten komen. De technische leider van Avi fauna heeft dezer dagen de situatie iri de achtertuin van „Veenlust" te Veen dam bekeken en deze plaats zeer geschikt geacht voor de inrichting van een miniatuur Avifauna. De krant is zeer enthousiast over dit plan. Alphen aan den Rijn is per slot van rekening niet naast de deur, schrijft men- „En wat de heer Van den Brink daar in dat kleine plaatsje van Zuid- Holland heeft laten aanleggen, is werke lijk een lustoord". Voor Alphen zijn dit vleiende woorden, alleen zou over de uitdrukking „dat kleine plaatsje" nog wel van gedachten kunnen worden ge wisseld. De onjuiste indruk, die het bui tenland soms van ons land kan hebben, komt, zoals men ziet, nog wel eens overeen met de gedachten, die men in Nederland ten opzichte van elkaar „Natuur-1 koestert. Overigens is het een vermel- 'ding waard, dat de Groningers iets van de Zuidhollandse roem naar hun eigen haard willen brengen. De subsidie voor de Vebo De vereniging „Vebo" te Leiden heeft ook aan onze gemeente deelneming ge vraagd aan haar garantiefonds. De ge vraagde 2Vs cent per inwoner zou neer komen op een bedrag van 550. De commissie van bijstand voor de fi nanciën adviseert geen hogere bijdrage te verlenen dan het in 1949 en 1950 be schikbaar gestelde bedrag van 50. De meerderheid van B. en W. kan zich met dit advies verenigen. Eén lid van het college is van oordeel, dat minimaal 300 moet worden verleend. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter A. J. Zwar tendijk, Stationsstraat 5, telef. 2472. Geldlening Voor de te Aarlanderveen gebouwde zes woningwet-woningen zijn B. en W. er in geslaagd een lening te sluiten van ƒ84.000 met een looptijd van 50 jaar. VISSERIIGOLF Met de trek was het stukken minder Van i medewerker) wijkplaats unieke vogels aoals heel verkocht. Hoewel het er in het begin van deze week sterk naar uitzag, dat er met de vleet meer gevangen zou worden, kwam deze verwachting niet uit. Dinsdag wer den mooie vangsten zandharing gemeld. Verder liepen de vangsten tot niets te rug. Het wachten is juist op deze haring, die een veel grotere houdbaarheid heeft dan de haring, die door de trekkers ge vangen wordt. Deze haring hoeft niet meer in de koelhuizen te worden opge slagen. Ook voor het vervoer naar Bel gië komt dit beter uit, daar de haring overdag vervoerd kan worden, terwijl de maatjesharing op nachtvervoer is aangewezen. Met de trek was het deze week stuk ken minder. De verwachting is dan ook, dat deze visserij nu van heel korte duur zal zijn. Voor de kleine maatjesharing, die deze schepen aanbrachten, wordt een goede prijs betaald. De grote worden vers aan de markt gebracht. Jammer is het, dat een groot gedeelte er van nog steeds de pufschuit in gaat. Over het algemeen kan gezegd wor den. dat het met de visserij niet roos kleurig gaat Daar er wat meer export komt, wordt de grote haring nu ook ge- De prijzen liggen ongeveer f 10 lager dan vorig jaar. Dit is eigenlijk met alle soorten haring zo. De prijzen voor de maatjesharing waren van f 27,80 tot f 45; volle haring van f20 tot f24,10; steur- hanng f 17 tot f24, alles per kantje. De aanvoer aan de Katwijkse afslag was 3184 kantjes. Tot heden zijn er in totaal aangevoerd 220000 kantjes (vorig jaar 170.000 kantjes-). Haring haalde op De haringaanvoer van gisteren bestond uit meer dan 4000 kisiten, maar kon toch tegen redelijke prijzen worden verkocht, vooral daar er overwegend Noordharing aan de markt was. De prijzen zaten tussen f 12 en f 13,50 en voor het mooiste goed werd f 14,50 betaald. Voor schol liep de prijs tot ongekende hoogte op: f 6672 voor de groot middel en f 37 voor de kleine schol II. Enkele kisten braat no teerden f25 en de zwarte kolen brachten f76 in het laatje. Reizen maar zo-zo De Herman maakte gisteren voor een 10-daagse reis f 14.760, de Limburgia bracht f 11,850 mee naar huis, na 10 dagen en de Tubantia besomde een' weekreisje het aardige bedrag i f 13.980. Rustige Zaterdagmarkt De laatste marktdag van ds %/eek KATWI1K „Hercules" viert zijn 30ste verjaardag De gymnastiekvereniging „Hercules" bestaat 30'jaar en ter herdenking hier- zijn er gisteren demonstraties gehou den op het terrein van de sportvereniging .Katwijk", die vandaag worden voort- Gelukkig hielden de regenwolken zich ijdens de demonstraties koest. Ruim 300 :leine en grote turners stelden zich op, n 'n wit tenue gekleed, op het wat zwak verlichte terrein. Op gramofoonmuziek werden rhythmische oefeningen uitge voerd. De leiding had de heer Huiberts. De harmonie „Katwijk" speelde tussen de bedrijven door vrolijke marsmuziek n vooraf hadden de turners een mars door het dorp gemaakt. In de middaguren was er een poppen kastvoorstelling voor de jeugd, die wreed door de regen werd verstoord. KATWIJK AAN DEN RIJN Lampionoptocht In de lampionoptocht, die Dinsdag avond wordt gehouden, zal de gymnas tiekvereniging „Hercules" meelopen. Na afloop wordt op de Turfmarkt een de monstratie gegeven. KATWIJK AAN ZEE Gisteravond gaf de muziekvereniging UNI op de Boulevard een concert. Er as veel belangstelling. Hoog en laag water Zondag 2 September: hoog water 3.50 16.11; laag water 12.01. Maandag 3 September: hoog water 4.20 i 16 41; laag water 0.20 en 12.32, (Advertentie) Wenst D 'n GOED VERZORGD KAPSEL Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voe-straat 73. Katwijk a. Zee. Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke riaarverzor- ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. HAZERSWOUDE Paard en wagen te water Toen Woensdagmiddag een scharen slijper met zijn wagen, waarvoor een paard was gespannen, van de richtinf Roemer de Laag-Boskoopseweg alhier was opgereden, wilde hij ter hoogte van de woning van Van Heiningen keren. De is daar zeer smal. Door een verkeer de handéling van de man kwam de wagen de smalle berm terecht met het ge volg, dat hij tot in de sloot weggleed. Omwonenden schoten te hulp en slaag- er in verder onheil te voorkomen. Het paard had ook geen letsel. Speldjesdag Woensdag wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor het reclasserings-, opvoedings- en verzorgingswerk van de vereniging „Het Hoogeland". Men weet misschien niet, dat deze vereniging vier landkolonies en vijf tehuizen onderhoudt. In 1950 werden hier 630 personen van alle gezindten verpleegd. Collecte De in de Herv. Gemeente gehouden bijzondere collecte voor de school heeft ruim 78 opgebracht. RIJNS ATERWOUDE O Nelly Zora won De door „Rijnsaterwoude Vooruit" ge organiseerde grote nationale kortebaan- draverijcn trokken veel belangstelling. Er werd goede strijd geleverd en in de finale ging het tussen O Nelly Zora en Miss A. O Nelly Zora won. Derde werd Oder Adain, terwijl Allouer en Mary Reijnolds de vierde plaats deelden. NOORDWUKERHOUT Zondagsdienst De huisartsen nemen morgen nog hun ligen praktijk waar. ZOETERWOUDE Voor de restauratie In Hoogvliet is f 75 bijeengebracht 'oor de restauratie van de Hervormde LEIDERDORP Westkapclle De collecte in de Hervormde Gemeente ►or Westkapelle heeft bijna f 180 opge- NOORDWIJK Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Coenraads Nederveen, Emmaweg. Opbrengst collecte De collecte voor het Kon. Wilhelmina- fonds heeft in onze gemeente ƒ920,05 op gebracht. Sluiting kantoren en W. brengen ter openbare kennis dat alle gemeentelijke kantoren en dien sten op 6 Sept. a.s. gesloten zullen zijn. SASSENHEIM Afscheid van de heer Wicpkema De heer J. Wiepkema, hoofd van de De Visserschool afd. l.o., heeft gistermiddag afscheid genomen van de leerlingen in verband met zijn pensionnering. De heren Vogelaar, Oostenrijk en Van Loo ver tegenwoordigden het bestuur. Namens de kinderen sprak de heer J. Roodberg en drie kinderen boden een schemerlamp bloemen aan. De heer Wiepkema gaf een hartelijke toespraak de leiding i de school aan de heer Van Malde- chem, gekomen van Gorkum, over. Een groep meisjes zong de scheidende onder- Advertentie) Begin van brand In de Avada-rijwielfabriek van de heer M. van Dam aan de Gouwsluiseweg ont- stond gistermiddag brand. Men was met een apparaat bezig de schoorsteen van de lakinrichting schoon te maken, toen de aangekoekte lak ging branden. Met een blus-apparaat gelukte het de even fel oplaaiende vlammen te doven. De mensen van de brandweer maakten zich nog verdienstelijk bij het verder reinigen van de schoorsteen. De schade was ge ring. Uitstapje „Oudshoorn Vooruit" Het eerste uitstapje van ..Oudshoorn Vooruit" is een succes geworden." Onder leiding van de heer Bruijnje werd de mooie Veluwe bezocht. Tijdens het diner, J-t in Veenendaal werd gebruikt, voer den verscheidene personen het woord. Het was al laat, toen men in Alphen terugkwam. Verhoging zonder einde De precaire toestand van de gasfabriek dwingt er toe, dat B. en W. na elke daarvoor van hogerhand gegeven alge mene vergunning met een voorstel ko men tot verhoging van de gasprijs. Ook nu weer; de zoveelste in enkele jaren. Het voorstel bereikte ons nog niet. Jeugdwerk in het Noorderkwartier De Herv. Jeugdraad voerde zijn acti viteit rondom het gebouw „Bethel" eerst onder de benaming „jeugdwerk Oosthoekdorp'.. Nu het gemeentedoel tussen de Oost- hoekbrug en de Zuider Nassaustraat zich zo sterk heeft uitgebreid, zal men in het vervolg spreken van „Noorderkwartier". Er komt een club voor 8-10-jarigen, die Woensdag 12 Sept. onder de naam „Oom Hein" zal starten. Raadsvergader in g Maandagavond half 9 is er gemeente raad. De agenda vermeldt o.m.: voor stel medewerking voor herstel van de centrale-verwarmingsinstallatie van de Chr. Nat. school te Aarlanderveen; idem tot subsidieverlening over 1951 aan de Vebo te Leiden; wijziging verordening staangeld woonwagens; benoeming leden en plaatsvervangende leden commissie van advies woonruimtewet 1947; geld lening van ƒ84.000 met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten; voorstel inzake verhoging van het gastarief; voorstellen voor credieten voor de water- en licht- bedrijven en daarmee verband houdende begrotingswijzigingen. Totaal elf punten. BENTHUIZEN Hoogste punt bereikt Thans ls het hoogste punt bereikt van de in aanbouw zijnde vijf-klassige hal- school. Reeds gisteren wapperde de drie kleur op het bouwwerk, Om aan deze gebeurtenis een officieel tintje te geven was het bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel" aanwezig, toen de vlag werd gehesen. Tijdrede Woensdagavond om half 8 hoopt ds J. •an Dijk, Ned. Hervormd predikant te Gameren, een tijdrede te houden in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente. Geref. Gemeente Dinsdagavond om half 8 hoopt ds H. Ligtenberg van Rotterdam voor de Geref. Gemeente voor ;e gaan. pre- rustig, want alleen de Batavia -en; met 1000 kisten en 75 div wijl de plat- en rondvis-aanvoer voor rekening kwam van een serie weekkot- ters en -loggers en enkele Noordloggers, In uit Gisteren kwam de KW 12 binnen. Naar zee gingen KW 128, KW 66, KW 189, KW 125 en KW 12. Wat er komen kan Volgens de vertrekdata in Augustus (tussen haakjes geplaatst) kunnen in het begin van de volgende week worden bin nen verwacht: Tzonne (21), Mary (22), Johannes Polderman, Petten en De Hoop (23), Medan, Catharina Duyvis, Sumatra en Eveline (24). Norma Maria, Alkmaar en Claes Compaen <Jft), Zeer belangrijke mededeling Aangesteld als OFFICIEEL SUB-AGENT van het „KAPTEIN - M0BYLETTE" RIJWIEL met hulpmotor voor GEMEENTE KATWIJK P. ZUYDERDUYN Voorstraat 31 - Katwijk aan Zee - Tel. 2954 GEDIPLOMEERD HULPMOTORHERSTELLER OEGSTGEEST Opper Koot met pensioen In het gymnastieklokaol naast het poli tiebureau nam gistermorgen opperwacht meester A. Koot van de Rijkspolitie af scheid in verband met zijn pensionnering. Niet wegéns het bereiken van zijn pen sioengerechtigde leeftijd, maar wegens afkeuring, hoewel de scheidende politie man gelukkig kon mededelen dat zijn ge zondheidstoestand verbetert. Als eerste spreker memoreerde de Com mandant van de Rijkspolitie te Oegstgeest Adj. A. Koerten, het plichtsbesef van de opper. Gaarne had hij hem tot zijn pen sioengerechtigde leeftijd in het corps ge zien. Adj. Koerten wenste tenslotte de heer Koot een gelukkige pensioentijd toe. De districtscommandant, mr B. War- moltz, zag het als eén bewijs van grote waardering voor de scheidende politie man. dat zo velen aanwezig waren om al- scheid te némen. Hij prees opper Koot voor zijn vele arbeid in het belang der gemeenschap en hoopte dat hij nog vele jaren getuige zal zijn van de groei der Burgemeester H. L. du Boeuff dankte de heer Koot namens het gemeentebe stuur. „God schenke U nog vele jaren in gezondheid". Namens de Bond van Chr. Politieamb tenaren, afd. Rijnstreek, sprak wacht meester R. Zijlstra van Rijnsburg, die ook een groet overbracht van de bo'nds- secretaris. Hij dankte de heer Koot voor wat hij voor de bond hééft gedaan, als lid en als bestuurslid. Namens het secretariepersoneel sprak de gemeentesecretaris de heer Jac. de Visser, die nog enige oude herinnerin gen ophaalde: toen Oegstgeest drie veld wachters en één nachtwaker bad. Tenslotte dankte de heer Koot voor de prettige samenwerking. Oranjefeest in de Mors Het is een goede gedachte geweest van de Oranjevereniging Rijndijk-Mors om het centrum van de feestelijkheden te verplaatsen van het terrein tegenover Rhiinhof naar een stuk land van de heer B. Koning aan de Rijndijk. Het feest dat om kwart voor zeven zou aanvangen met een mars van tur ners moest enige tijd wachten voor de plensbuien, maar om acht uur was het toch zover dat de stoet van witte heren en blauwe dames zich kon opstellen. Voorafgegaan door de muziekvereniging ..Triumph" ging deze van het Geb. voor Chr. Belangen via Haagse Schouw naar het feestterrein, gevolgd door een grote schare Morsenaren en Rijndijkers. Het feestterrein zou in een zee van licht hebben gebaad, ware het niet dat er aan de stroomvoorziening iets haper de, zodat de stoet in duisternis arriveer de met donkere wolken in het nabije ver schiet. Spoedig echter gingen de zonne tjes op en toen kon men pas zien hoe glibberig het terrein was. Achter de grote consumptietent gaven drié turnverenigingen een demonstratie. De heren van ..Groen-Wit" uit Leiden en „Blauw-Zwart" uit Wassenaar gaven o.l.v. de heer A. C. Goddijn mooie staal tjes van hun kunnen op de hoogbrug en het hoogrek, terwijl de dames van „Victoria" uit Leiden o.l.v. van mevr. A. HoltzKellenaars kranige prestaties leverden aan de ringen. Van de vriji oefeningen kon wegens de bodemgesteld- j heid niets komen. Inmiddels hadden ook de onderschei dene attracties licht gekregen. Het tot Jaat in de avond een feestelijk ge heel. Als jaarmarkt, die hedenmiddag op het plein von de openbare school de Terweeweg is begonnen, heeft de pad vinderij van Oegstgeest gisteravond optocht gehouden. Voorafgegaan door de drumband van het district Rijnland, o.l. hopman J, Breuker, ging de stoet, onder commando van hopman H. de Haan, door de straten. Op het terrein aan de Abt- speelweg zou een kampvuur ontstoken worden. De drassige bodem belette dit échter, zodat men het zonder deze echte padvinders-dagsluiting moest stellen. Concert in Wilhelminapark Ter gelegenheid van de verjaardag H.K.H. Pfinses Wil helmin a gaf de har- iekapel o.l.v. de heer P. Baart gist avond een uitvoering in het Wilhelmina park. De minder gunstige weersomstan digheden waren oorzaak, dat slechts wei nig publiek aanwezig was. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokiet H. Varekamp, tel, 21916. De Zondagsdienst der apothe ken door de Oegstgeest.er apotheek. Wil helminapark 8. tel. 26274. Evangelisatie Ds Brandsma, Chr. Geref. predikant te Rijnsburg, hoopt Maandagavond een straatpredikin-g te houden. Het koor zal medewerken. RIJNSBURG Auto het land in Enkele meters voorbij het kruispunt VoorhouterwegVinkenweg reed gister middag om vijf uur een militaire autc in een stuk peenland. De snelheid var de wagen was matig in verband met eer stortbui. Uit de andere richting kwam een auto zo hard aanrijden, dat de chauffeur, J. R., gelegerd in de Frederik- kazerne te Den Haag, het de minst onzekere weg vond in de kant te kruipen. De berm was echter zeer papperig, zodat de wagen ging glijden en eerst ir zijp terecht kwam om vervolgens een dam Ln het land te schuiven, t hij tot aan de as wegzakte. De auto, die de militaire wagen naar de berm v wees, was volgens de chauffeur bloemenbestelwagen. Deze reed door men heeft het nummer door de Tegen niet kunnen zien. Om half 7 was het leed geleden; kraanwagen had de auto gelicht. De schade was beperkt. Burgerlijke stand OVERLEDEN: Willem de Mooi), 75 j., weduwnaar v D. Ph. van Egmond, Mo leneind 17. ONDERTROUWD: Jan Noort, 23 j., Burchtstraat 6 en Jacoba van der Vijver, 26 j., Hofstraat 20. GEHUWD: Johan van Duin, 26 J„ Winterswijk en Adriana Johanna Prins, 24 j., Moleneind 13; Pieter van Klaveren, 21 j., Noordwijkerweg 11 en Trijntje van der Vijver, 20 j., Oegstgeesterweg 47. nog lied 1 Het officiële afscheid zou op 21 Sep tember a.s. plaats hebben. Benoeming Tot tijdelijk onderwijzeres aan de De Visserschool afdeling lager onderwijs werd mej. M. Breebaart te Oegstgeest benoemd. Zij hoopt Maandag in dienst te treden. Geslaagd Voor de diploma's vakbekwaamheid meubelstoffeerdersbedrijf en woningstof- feerdersbedrijf slaagden onze plaatsge noten J. H. en G. J. van der Meer. Zondagsdienst De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dokter Kwint. TER AAR Weer Zondagsschool Morgenmiddag om 2 uur is er weer Zondagsschool in de Hervormde lagere school." Kinderen boven vier jaar zijn hartelijk welkom. Scheepvaaitberichten BAUD 29 v Djakarta n Pladjoe. Brem 30 v Zaandam n Antwerpen. CONGOSTROOM 29 v Takoradi n A'dam. Cottlca 29 v Trinidad n Georgetown. EENDACHT 1 te DjldjelU. Ellewoutsdijk 29 p Dover n Berwick. HECUBA 31 te Antw. Helicon 30 v Pt Plata Trinidad n Cartagena, •n n Hamburg. Hydra 30 i A'df Her Halmstad n Porsgrunn. LANGLEESCOTT 30 te Genua. Lucas Bols I 28 v Booucan n Boston. Lucas Bols II 28 te Dartmouth." MARISA 29 v B Papan n Mirl. POELAULAUT 29 te Colombo. REAEL 30 te Djakarta. SUNETTA 30 te Rio de Janeiro TANKHAVEN I 30 te Priok. Tankha\'en II 31 te Tj. Oeban Tankhaven III 31 te TJ. Oeban. Teucer 30 te Pangkalplnang. •15.10. groene kool 12.20—14.60. prei 8—18, kroten 16—19. uien 8—16, peen 30—39. ippelen 5.30—7.10. andijvie 59, peren ruiven 52—94, pruimen 9—34. snijbonen 20—71, stokbonen 56—78, pronkbonen 28—44, 49—73. postelein I 16—34 komk. 8 11—11 11. bloemkool 8 i 2—7.60. i enen 10— i 2—25. knolsederie 6.20, selderie 3.90—6.59, ieen 16—36. RIJNSBURG. 31 Aug. Overzicht )it was een veiling met grote pr(j en. Br zijn gladiolen verkocht ent per stuk, bijna f6 j 100. 1 irtijer haakjes i bij de gladiolen, vooral bij de asters. ,en ar tikel, dat het knap gauw te pakken heeft. Wat er van de asters nog behoorlijk uit zag, bracht beste prijzen op: dubbele tot f 1.50 en enkele f 1.30. Om nog even op de gladiolen terug te komen: Nieuw Europa was wel het sterkst vertegenwoordigd en was ook het meest gevraagd, De allerbeste liepen tot f6. terwijl Gen. Eisenhower ruim f5 deed. Zware (en zuivere!) Scabiosa werd afgedrukt op plm. f 150, Helianthus (klein) oop ruim fl en Agapanthus vond kopers voor f 6—8 per 100. Chrysanten varieerden in prijs van f 0.20 tot f 0.50 per bos. terwijl de dahlia's ook iets hoger ln prijs lagen dan in het begin ROELOFARENDSVEEN, 31 Aug. Groente veiling: Aardbeien 46—65. Bramen 20—22 p. doosje, Kropsla I 3.70—10.10, II 2—6.70, andij vie 6—10, meloenen 15—38, tomaten A 28—41, B 32—44, C 16—28, CC 16—22, bonken 16—31 pei 100, snijbonen 2—6.90, snijbonen stek 1— 1.30, Dubb. stambonen 2—5.80. prlnsessebonen 3.90—6 70, pronkbonen 1.20—2.40, spekbonen 2.60—4.70 per 10 kg, augurken D 12.60—12.80. idem E 5.60, id. CD 9.90—10.10 par 25 kg. ROELOFARENDSVEEN, 31 Aug. Bloemen veiling: Asters 2—18. Gladiolen 3—28. Dahlia's 6—22, Scabiosa 10—14, Zinnia 6—9, Asp. Plu- movls 6—32, Troschrysanten 12—32, Rayonan ten wit 6—17, ld. geel 5—16, id. lila 6—17. Pulling 25—30. Samaria 4—8. Arnhem 5-11, Corona 4—10. Sweetheart 3—7, Millersdijl 3— 10*. Ronalda 7—10. Alston 11—18, Lelie White Groe II (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen Vliet N.Z, 19—20 Rijnsburg 822. sla 25.60. alles per 100 stuks; bospet 16—35; peterselie 2.10—3,10, selderij 4.40— 5,70, radijs 3,40—3,50. alles per 100 bos; here bonen 40—61, snijbonen 35—53, appelen 5—27, postelein 8,10—9,10, waspeen I 25—41, idem II 24—29,10, uien 11—13, tomaten 24—40, pronkbonen 26—30. meloenen 21—35. kom- komkommers 8—8,10, andijvie 10—11, groene kool 18—20,10, kroten 11—14, eigenheimers grote 10—10.40, idem drielingen 7.10—8,30, breekpeen 77,10, alles per 100 kg. KATWIJK AAN ZEE. 1 Sept. Aan de afslag Kw 9—189 k Prijzen: maatjesharing 38 43. volle haring 29 90, steurharlng 24.30—26 40 Vangstber. uit volle zee: Kw 14—9 k. Kw 23—7 k, Kw 138—5 k, Kw 2—35 k. Kw 3-2 k. Sch 353—2 k, Kw 144—6 k. Kw 18—2 k. Kw 20—2 k. Kw 32—12 k. Kw 49—6 k. Kw 42—12 k. Kw 43—15 k. Kw 173—5 k, Kw 167—2 k. TrawlvlsserijKw 73—110 k. Kw 25 th St.. Kw 5—5 k, Kw 6—60 k, Kw 7—100 kisten. Kw 47—6 k. Kw 54—9 k, Kw 140—140 k. IJm 74—100 kisten. IJm 283—30 k. Sch 36—10 k. Sch 107—10 k, Kw 83—10 k. Kw 67—10 k. Kw 48-40 k, Kw 38-25 k. Kw 29—100 kisten. Kw 39—15 k en 100 kisten. Kw 40—100 kis ten, Kw 41—200 k. Kw 78—5 k en 100 kisten, Kw 176—5 k. Kw 110—10 k, Kw 85—20 k «n 50 kisten, Kw 15—10 k. Kw 50—10 k, Kw 4»— 5 k. Kw 22—5 k. Kw 151—5 k. Kw 37—30 fc. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 12 fe, Sche,verungen 10 k, Katwijk kanUea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5