Minister Lieftinck wil de bankwereld niet uit zijn greep laten Stuk natuurschoon in Ermelo door „Oorlog" gevorderd BATAVUS Meningsverschil over positie van hoogleraren opgelost B1 r$*t! I I Ifiii aw§iÈi Drie Vlissingse Geuzen ZIJDE ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1931 (Advertentie) IVOROL: de beste garantie tegen tandbederi Geen accooid met bedrijfsleven Aan grieven van Tweede Kamer slechts gedeeltelijk tegemoetgekomen Aan DE ernstige bezwaren van de meerderheid der Tweede Kamer en het bedrijfsleven tegen het wetsontwerp Toezicht Crediet- wezen is minister Lieftinck thans gedeeltelijk tegemoet gekomen. De minister is echter niet bereid genoegen te nemen met een noodregeling van beperkte duur, die het bankwezen wenste. Hij blijft vasthouden aan een volledige wettelijke bevoegdheid in zake het toezicht. Op verzoek van de Kamer heeft de bewindsman alsnog overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van de bankierswereld, maar een algehele overeenstem ming kon daarbij niet worden bereikt. Bij de wijzigingen, die thans zijn in gediend, wordt voorgesteld dat de Ne- derlanose Bank slechts algemene voor schriften kan geven na overleg met de representatieve organisaties op het ge bied van het credietwezen. Deze voor schriften mogen, behalve wat de con trole op de liquiditeit en de solvabili teit betreft, niet verder gaan dan nodig is om de waarde van de Nederlandse geldeenheid te regelen op zodanige wij ze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is en om daarbij die waarde zoveel mogelijk te stabiliseren. (Advertentie) N.V. ORGANON OSS Voorts zijn de omschreven bevoegd heden hier en daar wat ingeperkt. Bo vendien kunnen de credietinstellingen niet genoodzaakt worden voor een be paald percentage van hun toevertrouw de gelden schatkistpapier aan te hou den, daar zij steeds in de gelegenheid zijn in plaats van schatkistpapier een tegoed in rekening-courant bij de Ne derlandse Bank aan te houden. Tenslot te is bepaald dat de bevoegdheid van een qualitatieve credietcontröle slechts zal gelden tot 1 Januari 1955. Blijvende noodzaak In een breedvoerig betoog zet de minister uiteen dat het ontwerp niet moet worden gezien als alleen maar verband houdend met de huidige financieringsmoeilijkheden van de overheid. Ook zonder dat de banken schatkistpapier laten aflopen, zyn zij in staat hun crediet uit te breiden door het scheppen van giraal geld. Onder andere omstandigheden dan de huidige kunnen daarom crediet- beperkingen eveneens noodzakelijk zijn, aldus prof. Lieftinck. Het girale geld, het product van de geldscheppende activiteit der banken, dient daarom geleidelijk binnen de kring der overheidsl" moeiingen te wor den getrokken. Dit ,1 zeggen dat de Nederlandse Bank in concreto de be voegdheid moet hebben regulerend op te treden in zake de girale geldschep- ping, dus in zake de credietverlening. Daar deze regeling op basis van vrijwil ligheid niet mogelijk is, is het noodza kelijk dat de wet de mogelijkheid geeft (Advertentie) Acht kleuren, één prijs: 28 cent. bindende voorschriften uit te vaardigen, zegt de bewindsman. De regering is voorts van mening dat het van groot maatschappelijk belang is de conjunctuurbewegingen te nivel leren. Tot dit doel zouden maatregelen in de monetaire sfeer een bijdrage kun nen leveren. De geopperde samenwerking tus sen dexNederlandse Bank, het cre dietwezen en de minister binnen het kader van de P.B.O. wijst de heer Lieftinck af, omdat de minister en de Ned. Bank als organen van de Centrale overheid toch moeilijk van de P.B.O. deel kunnen uitmaken. De monetaire politiek is nu eenmaal in de eerste plaats de taak van de mo netaire autoriteiten. Geen soepelheid tegen te hoge bezoldiging Het wetsontwerp waarin de regering voorstelde tegemoetkomendheid te be trachten bij de terugvordering van teveel genoten bezoldiging van ambtenaren, die tijdens de oorlog in het belang van Ne derland buiten de grenzen hebben ge diend, is thans ingetrokken. Zoals men weet, had de Tweede Kamer tegen deze tegemoetkomendheid ernstige bezwaren. Er werd o.a. verwezen naar de conclusie van de enquêtecommissie. Deze meende dat de financiële moeilijkheden van amb tenaren na terugkomst in Nederland niet alleen waren te wijten aan de ge ringe duurtetoeslag, maar ook aan het feit dat die ambtenaren ondanks de duurte getracht hebben, vast te houden aan de levenswijze die zij zich eigen had den gemaakt. Protestvergadering Comité Benelux Het comité Benelux zal op Donderdag avond 4 October in de Haagse Dieren tuin een protestmeeting houden, waarbij Belgische, Nederlandse en Luxemburgse sprekers uit kringen van de arbeiders, middenstanders en werkgevers het woord zullen voeren. Deze protestvergadering wordt belegd in verband met de huidige gang van zaken van de Benelux. Weer- en sterrenkundigen vierden gouden feest Tijdens de feestelijke viering van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse ver- Behalve de reeds genoemde wijzigin- eniging van weer- en sterrenkunde heeft gen wordt nog voorgesteld het mini- de voorzitter, dr J J. Raimond jr uit eigen middelen dat voor in- Den Haag. gisteren in Utrecht voor de schrijving als handelsbank is vereist te derde maal in vijf jaar tijds de J. van binden aan een maximum van f 100.000. der Biltprijs uitgereikt. Het toezicht op de spaarbanken, de Deze onderscheiding viel ten deel aan landbouwcredietbanken en de commis-|de heer A. Mak, een amateur op het ge- sionnairs m effecten zal bij K. B. geheelbied van de sterrenkunde, of ten dele aan andere organen dan de Drie zilveren erepenningen werden uit- Ned. Bank kunnen worden overgedra- gereikt: aan ir A J. Gouka uit Den gen. Bovendien zijn nog enige andere'Haag, een van de oprichters van de ver wijzigingen, o.a. met betrekking tot het leniging, aan dr Cannegieter. die al 40 beroep, ingediend en is het artikel dat Ijaar lid is. waarvan het grootste deel als voorzag in de verplichting het boek- bestuurslid, en aan de heer Waterlander. jaar te doen samenvallen met het ka-[die zijn huis te Akkrum aan de vereni- lenderjaar ingetrokken. iging heeft geschonken. Vaait achtei kazernebouw Gemeenteraad wilde terrein behouden voor vreemdelingenverkeer lyrET HET VORDEREN van terrein tussen Nunspeet en Elspeet heeft het ■J-*-"- ministerie van Oorlog geantwoord op het besluit van de raad van Ermelo om in het belang van het natuurschoon en van het vreemdelingen verkeer geen gronden in de omgeving van Nunspeet voor de bouw van militaire kampementen beschikbaar te stellen. Naar de burgemeester van Ermelo in een spoedeisende vergadering van de raad meedeelde, heeft Oorlog door de vordering de mogelijkheid tot onderhandelen opengelaten. De Taad meende nu in een dwangpo- meug heeft verkocht, eveneens heeft sitie geplaatst te zijn en vond dat op de ze wijze van democratisch onderhande len geen sprake kan zijn. Hoewel de raad in overgrote meerderheid van oor deel bleef dat Nunspeet ongeschikt Is garnizoen, aanvaardde hij het voorstel van B. en W. om alsnog onder handelingen aan te knopen. Dat het Rijk vaart zet achter de voorgenomen bouw van kazernes op de Veluwe blijkt intussen wel uit de omstandigheid dat het de terreinen in de buurt van Ermelo, die de ge meente vorige week tegen heug en laten vorderen om vertraging van de bouw tegen te gaan. Het raadsbe sluit moet nog door Ged. Staten wor den bekrachtigd. Het gevorderde terrein tussen Nun speet en Elspeet beslaat ongeveer 35 hectare. Het kampement zal gebouwd worden in de buurt van het Jodenbos, het prachtige natuurgebied dat de raad per se wilde behouden, Evenals in het kamp te Ermelo zullen er 3000 militai ren in worden gehuisvest. Het lag in de bedoeling Jiet terrein voor 25 jaar van de gemeente te huren. De waarde wordt op f38.000 geschat, die van de beplan ting op f 90.000. Kerk en School Beioepingsweik NED. HERV. KERK Beroepen: te Nijkerk J. H. Cirkel te Ede. GEREF. KERKEN Dr P. Prins. Gereformeerd predikant te Groningen, is bij K.B. benoemd tot ge vangenispredikant in Amsterdam. Naar wij vernemen zal de Geref. kerk van Am sterdam hem in verband daarmee be roepen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te Nieuwpoort D. Driessen te Vlaardingen en N. de Jong te Mid- delhamis. Congres Calv. studenten gisteren gesloten Prof. dr D. H. Th. Vollenhoven te Am sterdam hield gisteren op het congres t de Calvinistische Studentenbeweging Lunteren een referaat over Wetenschap en missionnaire roeping. Enerzijds moet het in het leven van ons zelf om heilig making, vernieuwing des levens gaan, er de Christelijke wetenschap is daar eer deel van, anderzijds is ze ook een uitersi waardevol hulpmiddel bij de missionnairt arbeid in deze, ook wetenschappelijk, ver warde wereld, al kan natuurlijk de we tenschap zelf niemand bekeren. is verband (geen tekenstelling) tus- de wetenschappelijke cn de niet- wetenschappelijke onderscheiding Zon der deze laatste kunnen we niet (zie bijv. het Apostolicum), ze levert ons de om ramingsbegrippen: God, wet en kosmos. Die gaan aan het feitenonderzoek vooraf. In de wetenschap zijn er drie grote perioden: voor de synthese, de synthese (sinds de entree van het Christendom tot het Humanisme) en na de synthese. E-r is nog wel synthese (Rome), maar beheersend in de filosofie is de antithese tussen paganisme en christendom. Spr. behandelde de ontwikkeling van vroegrationalisme tot pragmatisme, waar in de waarheidsvraag wordt onderge schikt gemaakt aan het nut. De rede, die voor niets wilde buigen, wordt door het irrationalisme geknecht: ze houdt zich slechts bezig met het dode (vitalisme) of met het oneigenlijke (existentialisme). Wij mogen niet rationalist, noch irra- tionalist zijn en een missionnaire taak van de chr. wetenschap is de synthese te doorbreken, die het Christendom met de nieuwere stromingen aanging, bijv. met het rationalisme in de scholastiek en met het existentialisme in de dialectische theologie. De laatste avond was als van ouds ge wijd aan kunst en scherts, waarna d congresvoorzitter, dr J. Lever, dit cor gres heeft gesloten. Hoe moet godsdienst onderwijs zijn? Op een conferentie van de Vereniging van Leraren aan Chr. gymnasia en lycea heeft ds J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, gerefereerd over Christelijke vorming op de middelbare school volgens het oordeel van oud-leer lingen. Dit referaat was gebaseerd op enquête welke ds Koningsberger onder een aantal oud-leerlingen had ingesteld. Sommigen achtten het godsdienstonder wijs een „aanfluiting", terwijl anderen het gevoel van gemeenschap hadden be leefd. Op de vraag: Had het godsdienst onderwijs invloed op uw latere vorming? waren ook onderscheiden antwoorden binnengekomen, inhoudende dat godsdienstonderwijs inderdaad een steun was gebleken, doch anderzijds ook oud-leerlingen die aan dit geen enkele invloed meenden te moeten toekennen. In de brieven waren ook verscheidene belangrijke richtlijnen getrokken, aange zien ds Koningsberger aan de oud-leer lingen de vraag had voorgelegd: Hoe acht U vruchtbare beïnvloeding door* middel van het school-godsdienstonderwljs mo gelijk? Over het algemeen werd het pleit ge voerd voor de bespreking bij het gods dienstonderwijs van vragen, die bij de jongeren leven en die op hun levenssfeer betrekking hebben. De referent merkte naar aanleiding hiervan op dat hij het gewenst achtte om in de laagste drie klassen te doceren en het godsdienst onderwijs in de hogere klasse de vorm van een openhartig gesprek over ver scheidene onderwerpen met de jongeren te geven. Zo'n £iets, die lichter loopt! Synode Gerei. Kerken (Art. 31 K.O.) Langdurig comité-generaal in Kampen Prinsesse-verjaardag Amerikaanse studiebeurzen Voor het studiejaar 1952/1953 zal weer :n aantal studiebeurzen en reistoelagen x>r Nederlandse studenten beschikbaar orden gesteld, voor studie in de Ver. Staten. Inlichtingen tot 10 October a.s. te verkrijgen bij het Nederland—Amerika Instituut, Museumplein 4, Amsterdam. Het begin van de zitting van gister morgen stond in heit 'teken van de ver jaardag van Prinses Wilhelmina. De dit onderwijs praeses las de Koningspsalm (72) voor 4 en vertolkte in een openingswoord de vreugde van de Synode over deze dag. In een telegram aan de verjarende Prinses werd gezegd dat de Synode de God des levens smaakt, dat Hij H.K.H. in haar levensavond zal leiden door Zijn Woord en Geest. Voorts zond de Synode een telegram aan Koningin Juliana met betuiging van eerbiedige hulde en toebidding van kraoht en wijsheid om, temidden van de geestelijke afval en verdere grote nood van volk en volkeren Haar zware taak van regering over het Koninkrijk der Nederlanden naar Gods heilig Woord volbrengen. Hierop zong de Synode het Wilhelmus. Preekconsent In de bespreking over het voorstel van het praesidium inzake het „preekcon sent" aan studenten, inhoudende het niet- verlenen van dit consent, opende ds Doornbos (Wormer) bezwaren, omdat de regel der H. Schrift is dat alleen diena ren des Woords het Woord mogen be dienen. Men moet niet de verantwoor delijkheid voor het optreden der studen ten afschuiven op de Synode, aldus deze C/yr/t- 1 Strain* 11w|Sr,To';.hï:vii S "oc'lcn d"«c' dn «hel hoei'en «nel .«'leerd 'thM^yy iiittkke"! STOPHOEST j I Zich verzettend tegen de opkomende gedach- niet wel?" En onbevreesd keek ze met haar 1?" wat ^et ,wa? en waarnaar blauwe kijkers naar die Hollander. ,,Ga jij ,,Goed, gaan jullie maar," gaf hij toe. Zijn beide vrienden vertrokken met de offi- zijn jongenshart snakte, bladerde "hij resoluut maar'vast' het tijdschrift door... Mooi toestel, die viermo- zich toe, stak torige bommenwerper... Ai, wat zagen die nieu- we Amerikaanse leger-auto's er zwaar uit... Zou den wel niet gemakkelijk te rijden zijn ...Wrig- leys P.K. chewing-gum... 'Duitslands geheime wapens ...Laat me niet lachen ...Leest de Punch Opeens klonk een sirene. Laag beginnend, als opklimmend uit duistere diepten, werd het geloei steeds hoger van toon, hield even aan, zakte weer weg, steeg opnieuw Luchtalarm! Zouden het overtrekkers zijn? Of was dit vliegveld, zo goed verborgen en cier. Bram trok een tijdschrift een sigaret op, ging extra gemakkelijk zitten en verdiepte zich in het bekijken van illustraties. Buiten hoorde hij het aanslaan van een mo tor. Daar gingen Kees en Bart naar Aldershot hm... dan konden ze, laat es kijken, het was nu kwart over negen ...dan konden ze onge veer om een uur of één terug zijn, als alles meeliep. Bram keek de cantine eens rond. Het was er echt gezellig. Achter het buffet stond Gwen, het blonde meiske, dat de hele dag af en aan liep om de jongens te bedienen. Bij het biljart stonden een paar lui te kijken naar het spel van dè cracks van het kamp. In een hoek zaten er een paar met het hoofd in de handen gebogen over een schaakbord. Aan de overige tafeltjes werd vrolijk gelachen en gepraat. Een enkele schreef een brief. Naar huis. Of naar het meisje. Tja, dat was iets, dat hij, Bram, niet kon doen. Dat voelde hij,.evenals zijn makkers, als een groot gemis. Zo graag zou hij uren achter een hele vellen vol kalken met beschrijvingen over zijn leven hier. Over de andere jongens. De officieren. De stemming onder het Engelse volk. va"ult de haast onvindbaar, door de vij' Ze waren altijd jaloers, wanneer hun kameraden ana ontdekt, post ontvingen en zich verdiepten over de berich- Buiten klonk geroep thuis. t]ge voetstappen. door Aleid 1 Rhijn i het geluid ,,Niks ervan", was het antwoord. En in wip stond Bram naast haar. Probeerde haar schort los te peuteren. De vliegtuigen waren nu vlak boven. „Trek je schort uit... vooruit", commandeer de hij. ,,Dat je dat niet dadelijk Hier stopte hij. Boven het gedaver der vliegtuigmotoren en het gedonder van het afweergeschut uit werd opeens het scheurend geluid gehoord van een vliegtuig, dat in duikvlucht uit de hoogte op hen neer schoot. Een ontzettende dreun, de hand van Gwen, die de zijne greep, een snijdende pijntoen duisternis. Over de donkere landweg snelde de zware truck voort, die door Bart bestuurd werd. Als een grote lichtkogel schoof het licht van de kop lampen voor de wagen uit op de smalle weg. De jongens zwegen. Waren met hun gedachten misschien wel ver weg van de plek, waar zij zich bevonden. Af en toe gloeide het vuurpuntje van Kees' sigaret aan in de donkere cabine. Dan werd het zij raampje rossig verlicht en spatten tientallen vonkjes uit het grauwe dashboard. ,,Kijk, zoeklichten", verbrak Kees opeens de Thuis!. In oogwenk was iedereen Kom, hij moest nu maar niet sentimenteel gesneld. De consignes waren streng: bij lucht- gaan worden. Niet toegeven aan dat telkens weer- alarm dadelijk naar de schuilkelders, die aan kerend verlangen naar vaders ferme hand. Moe- de rand van het veld waren gebouwd, ders vriendelijke woorden én zachte blik. De „Kom, kleine Gwen", riep Bram tot de buf- vrolijke drukte van zijn broertjes en zusjes, fetière, opschieten! Ze zijn niet ver meer weg Per slot van rekening had hij dit allemaal zélf Je kunt ze al duidelijk horen... Wat is er?" gekozen. Hij was nog wel de aanvoerder ge- ..Ik zit met mijn schort vast aan die knop, weest! hier", lachte ze. „Nou ja, zo'n haast is er toch de deur derde vaart. Rechts van hen priemden lichtbundels de lucht in. Schoven zoekend langs de donkere hemel. Steeds meer kwamen er. Lichtspoorammumtie zeilde schuin naar boven Het leek wel of ginds een groot feest gevierd Werd, zo was de "don kerte van de avond opeens verbroken door de felle schijn van de zoeklichten. (Wordt vervolgd). (Van een onzer verslaggevers) IJ HET BEGIN van de vergadering van Donderdagavond deelde de praeses van de Kamper Synode mee dat hij op grond van artikel 13a van de vastgestelde acta in welk artikel was vermeld het synodebesluit aangaande de positie der hoogleraren ter synode tot het oordeel was ge komen dat de tekst daarvan hem als praeses noopte niet meer voor de stem ming der synode de stemmen der hoogleraren (adviseurs) afzonderlijk te vragen. Na deze mededeling hebben de aanwezige hoogleraren Deddens, Schilder en Veenhof de zitting verlaten, nadat zij ds Visee de hand hadden gedrukt. Op verzoek van het moderamen heb. ben wij van dit gebeuren tot nu toe nog geen melding gemaakt, doch blijkens t mededeling van het moderamen is het onderwerp van discussie geweest :n langdurige zitting in comité-generaal m gisteren. De discussie is geëindigd met het ;men van een besluit waarm wordt ge constateerd dat er ter Synode verschil lende uitleggingen worden gegeven aan art. 13a der vastgestelde acta, en dat de tekst van het besluit over de positie der hoogleraren daartoe aanleiding geeft, omdat deze het onderhavige punt niet speciaal onder woorden brengt. Met erkenning van het ambt van de praeses om de vergadering te leiden en dit ambt erend door de formulering van gedragslijn voor de tech niek van de vergadermethode dezer synode op een punt waar deze ontbreekt, heeft de synode de praeses verzocht de practijk, welke tot 30 Aug. met betrek king tot de positie der hoogleraren is gevolgd, voor de duur van deze synode te handhaven. Na samenspreking in comité-generaal hebben de hoogleraren Deddens, Schilder en Veenhof con amore uitgesproken dat zij hun medewerking aan de synodale arbeid op de gewone wijze zullen voort zetten. terwijl de praeses heeft verklaard in de gegeven situatie het bovenver melde verzoek te willen inwilligen. Wij hebben de indruk, dat de Synode het gebeuren van Donderdag zeer ernstig heeft genomen en in de wandelgangen heerste dan ook een pijnlijke spanning, die, naar wij mogen aannemen, ook giste ren heeft voortgeduurd. Gisteren heeft ook prof. Holwerda de zittingen bijge. woond en eerst laat in de namiddag is de synode uiteengegaan. spreker, doch elke kerkeraad en student blijft hiervoor tegenover Christus ver antwoordelijk. De ouderlingen Koning (Alphen a/d Rijn) en Evink (Nunspeet) wezen echter op de nood van de kleine gemeenten, die naar hun oordeel nog niet opgeheven is. (De Synode van Groningen-1946 had nl. bepaald, dat aan studenten preek consent mag worden verleend, op grond van de nood aan predikanten.) Voor ver scheidene predikanten is de Zondag een „dag van jakkeren" in plaats van de dag des Heren, omdat zij vier- of vijfmaal moeten voorgaan, zo merkten zij op. Ds Vink (Amersfoort) en ds Schilder (Utrecht) verdedigden het voorstel van de Part. Synode van Utrecht, die hoewel geen bewondering hebbend voor „rond- prekende" studenten, het verlenen van preekconsenten tot een jaar beperkt zou willen zien om het dan geleidelijk te laten aflopen. Ds Schilder bepleitte de mogelijkheid van het verlenen van het consent binnen het kader van de op leiding. De Synode zette het debat niet verder voort, aangezien zij gisteren in comité- generaal ging. Aangenomen mag wor den, dat gewichtige zaken aan de orde zijn geweest, welke een langdurige zit ting met gesloten deuren hebhen ge wettigd. Kleinhandel in textiel vraagt soepelheid Opruimingen brachten geen oplossing Een contract behoort te worden nage komen, maar de texuelhandel is toch meer gediend door een gezond distriou- tie-apparaat dan door een reeks van faillissementen. Daarom moet soepel heid worden betracht. Met deze opmer king heelt de detailhandel in textiel gereageerd op het feit dat de Ned. 'lex- tielconventie en de Ned. WollensLoffen- conventie vasthouden aan de afleverings contracten. Deze tegenover elkaar staande stand punten geven een scherp beeld van de nuidige moeilijke situatie waarin de tex tielhandel verkeert. De moeilijkheden be gonnen reeds toen de distributie werd op geheven. Vorig jaar volgde bij het publiek een koopwoede door de toestand in Korea en de dreigende prijsstijgingen. Het kwaad was toen dat tegelijkertijd ook de wol- prijzen op de wereldmarkt stegen, wat tot gevolg had dat de detailhandel steeds duurder in moest kopen. Daardoor werd de betalingscapaciteit van de handel ern stig aangetast. De opruimingen, te dan ken aan het slechte seizoen en de overr verzadigdheid van de kopersmarkt, brachten in het geheel geen oplossing. De handel had geld nodig om de oude aankopen te kunnen financieren. De uit verkopen zijn gevolgd door een volko men stilstand in de verkoop, vandaar dat toen om de fabrikanten gevraagd moest worden soepelheid te betrachten in de af levering van de bestelde goederen. Deze moeilijkheden kunnen alleen door onderlinge afspraken worden opgelost, waarom men dan ook besprekingen op korte termijn zal voeren die moeten lei den tot een coördinatie der belangen van handel en industrie. Onrust-acties van communis ten o.m. in R'dam verwacht De communistische actie-comité's zullen waarschijnlijk in de komende herfst weer met verwoede kracht pogen onrust '.e zaaien in de Europese havens, aldus hebben vakverenigingsleiders te Londen gewaarschuwd. De communisten zijn voornemens in de havens van Hamburg, Rotterdam, Antwerpen, Marseille. Napels en Genua de havenarbeiders er toe aan te zetten de aflevering van goe deren voor Atlantische pactlanden te belemmeren. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR Het lied der aethergolven ZONDAG 2 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.15 Arbeiderskoor 8.40 Gram 9.15 Verzoekprogr. 9.45 „Geestelijk le ven". causerie 10.00 Voor de jeugd 10.25 „Met en zonder omslag" 10 50 Instrumentaal trio 11.20 Voordracht 1135 Amusementsmuziek AVRO: 12.00 Gev. amateursprogr. 12 40 Voor de Jeugd 12.50 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Mede delingen 1.20 Amusementsmuziek 1.50 „Even afrekenen. Heren!" 2.00 Gram 2.05 Boekbe spreking 2.30 Residentie orkest en soliste In de pauze: Filmpraatje 4.30 Sport VARA: 5.00 Mannenkoor 5.20 „De blauwe robijn", hoorspel 5.40 Pianospel 5.50 Sport 6.15 Nieuws VPRO: 6.30 Korte kerkdienst IKOR: 7.00 Voor de jeugd 7.35 Bijbclvertelüng voor de jeugd AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Amusementsmuziek 8.45 „Wereldsensa ties: Staatsvijand No 1", hoorspel 9.20 Or kestconcert 10.35 Pianorecital l'l.OO Nieuws 11.15—12.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram 8.25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nieuws 9.45 Omroeporkest IKOR: 10 00 „De open deur", samenspraak 10.30 Ned Herv 'jeugddienst NCRV: 12.00 Kerkkoor en solisten KRO: 12.35 Gram 12 40 Lichte mu ziek 12 55 Zonnewijzer l.no Nieuws 1.10 Amu sementsmuziek 1.45 „Uit ht Boek der Boe ken" 2.00 Kamerkoor en -orkest 2.45 Gram 3.10 Kamermuziek 4.10 „Katholiek Thuis front overall" 4.15 Wielrenreportage 4 30 Vespers NCRV: 5.00 Geref. kerkdienst 6.30 Sopraan en orgel 6.40 Groot koor. Radio Philharmonisch orkest en orgel 7.15 „Be zwaren tegen de Bijbel", causerie 7.30 Nieuws KRO: 7.52 Boekbespreking 8.05 De gewone man 812 Gev. progr. 10.45 Avond gebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram; ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.10 Critieken 100 Nieuws 1.10 „Country Magazine" 1.40 Operamuziek 2.30 „London Pride" 3.00 Viool en piano 3.45 Causerie 4.30 Opera-orkest 5,00 Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 Ooggetulgeverslag 6.35 Orkest concert 7.45 Kerkdienst 8.25 Liefdadigheids- oproep 8.30 Hoorspel 9.00 Nieuws 9.15 Cau serie 9.30 Klankbeeld 10.30 Pianorecital 10.52 Epiloog 11.00—11.03 Nieuws, ENGELAND. BBC Light CTögrammo 1500 e 247 r 12.00 Verzoekprogr. 1.15 Gev. progr. 1.45 .Farewell Friend" 2.15 „Top Score" 3.15 Gev. progr. 4.00 „Quiz" 4.30 Gram 5.30 Hoorspel 6.00 Gev.progr. 6.30 Gram 7.00 Nieuws 7.30 ..Music Parade" 8 30 Community hymn singing 9.00 Gev. prgor. 10.00 Nieuws 10.15 Recital 10.30 Muzikale causerie 10.45 Sport 1055 Orgelspel 11.15 Lichte muziek 11.56—12.00 Nieuws. rmuzlek 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1.30 Voor soldaten 2.00 Operamuziek 4.00 Voetbal- jorUge 4.45 Gram 5.00 Orkestconcert 5.55 am 6.00 Planorecital 6.30 Godsdienstig Ifuur 700 Nieuws 7.30 Gev. muziek 9.30 tualiteiten 9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.15 rzoekprogr 11.00 Nieuws 11.05 en 11.30 12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.08 Omroeporkest 1 00 Nieuws 1.10 Ver- >ekprogr. 2.30 Lichte muziek 3.10 Gram 3.15 Symphonie-orkest 3.55 Gram 4.45 Dansmu ziek 6.00 Gram 7 00 Godsdienstig halfuur 7.45 Nieuws 8.00 Omroeporkest 8.45 en 9.00 Gram 10.00 Nieuws 10.10 en 10.30 Gram 10.55 Nieuws 11.00 Gram 11.50 Nieuws. MAANDAG 3 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.40 Orgelspel 9 00 Gram VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", causerie 10.05 Mor- n wij ding VARA: 10.20 Voor de kleuters 35 Voor de vrouw 10 50 Voor de zieken 35 Pianorecital 12.00 Accordeonmuziek 12 33 anoduo 1.00 Nieuws 1.15 Voor de midden- ind 1.20 Promenade-orkest en solist 1.50 am 2.00 „Lichaam en gezondheid", cause- 215 Strijktrio 2 45 ..Miranda", hoorspel 5 Haarlemse Orkest Ver., koor en solisten 5 00 Voor de Jeugd 5.30 ..Labor Day" 6.00 vs 6.15 Parlementair overzicht 7 15 Viool ano 7 45 Regeringsuitzending: Land- rubriek 8.00 Nieuws 8 05 Actualiteiten 8 15 ..La Forza del Destlno". opera (le en 2e cte) 9.35 „Deviezentekort. werkgelegenheid n levenspeil." causerie 9.50 Amusements muziek 10.30 Cabaret 11.00 Nieuws 11.15 So- ialistisch nieuws 11.20—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dag 00 Nieuws 8.10 Sport 8.20 Gewijde muziek 45 Gram 9.15 Voor de zieken 9.30 Salon- rkest. 10.05 Gram. 10.15 Gram. 10.30 Morgen- .ienst 11.00 Tenor en piano 11.30 Gram 11.45 Lichte muziek 12.33 Orgelconcert 1.00 Nieuws 1.15 Vocaal dubbelkwartet 1.45 Gram 2.00 .Over ballonnen en ballonvaarders" 2.35 Gram 2.45 Voor de vrouw 3.15 Concertge bouworkest 4 00 Bijbellezing 4.45 Gram 5 00 V or de kleuters 5.15 Orgelspel 5.45 Rege ringsuitzending- Prof. dr K. A. H Hidding: „Over Indonesië'sgeestesleven" 6 00 Zigeu nerkwintet 6 15 Sport 6 25 Surinaamse volks muziek. 6.45 Boekbespreking 7 00 Nieuws 7 15 „Volk en Staat", causerie 7 30 Gram 7.35 Radiokrant 7.55 Nieuws 8 00 Koorzang 9 00 ..Grootmoeder Kegge", hoorspel 9.40 Gram 9.50 Intern Evangelisch commentaar 10.00 Avondoverdenking 1100 Nieuws 11.15 Lichte muziek 11.50—12.U0 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Populair concert 12.25 Gev. progr. I.00 Nieuws 1.10 Gev. muziek 1.55 Sport 2 00 BBC Welsh Orchestra en solist 3.00 Inter views 3.30 Gram 4 15 Hoorsnel 4.45 Voor de vrouw 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Causerie 6.30 Gev. muziek 7.00 Orkestconcert 7 30 Philharmonisch or kest en solisten 9 00 Nieuws 9 15 Hoorspel 10.45 Harpspel 11 0011.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en en 247 m. 11.30 Dansmuziek 12 00 Gev muziek 12.25 Gev progr. 12 55 Rhythmische muziek 1.15 Voor de jeugd 1 45 Voor de kinderen 2.00 Orkestconcert 3 00 Lichte muziek 3.30 Voor d. soldaten 3.45 Accordeonmuziek 4.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Hoorspel 6 00 Orgelspel 6 15 Lichte muziek 6 45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7 25 Sport 7 30 ..Aaron's Field" 8.15 Gev. mu ziek 8.45 Hoorspel 915 Gev. progr. 10.00 Nieuws 10 15 'chte muziek 11.00 Voordracht II.15 Amusementsm ziek 11 56—12.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 11 45 en 12.15 Gram 12.34 Voor de landbou wers 12 42 Gram 1 00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Voor de vrouw 3 00 Kamerconcert 4 00 en 4 26 Gram 5 00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6 00 Franse les 6.20 Gram 6 25 Voor de dul- venllefhebber 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.30 Gram 7.50 Radiofeuilieton 8.00 Koorconcert 9.00 Actualiteiten 9.15 Omroep orkest en solisten 10.00 Nieuws 10.15 Gram 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10, 1.30. .00 en 3.00 Gram 4 00 Verzoekprogr 5.10 en 45 Gram 6.30 Omroeporkest 7.15 Nieuws .30 Philharmonisch orkest 9.00 Gram 9.15 looi en plano-9.45 Gram 10.00 Nieuws 10.10 Ipam 10.55 Nieuws 11.00 Dansmuziek 1140

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2