Jlicutvc £cihsrl)e (Touraiit Geen accoord met bedrijfsleven Roden beschuldigen Ridgway van twee bommen op verblijf van Nam II Vliegende verhuiswagens voeren munitie en rantsoenen aan Koninklijke familie bij feest van paleispersoneel Belasting-ontduiking leidde tot massale broodvergiftiging Wist U Na twaalf jaren MEERPOEL ZATERDAG 1 SEPTEMBER 195! BUREAUX: Steenstraat 87 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; ƒ1.72 per maand; ƒ0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangryke korting) Twee en dertigste jaargang No 9317 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NRTIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tnatvasticf) is gheblevea «ngn 6crt (a Ugljenspoct" Zie pag. 2 Zware gevechten in Oost-Korea DUIZENDEN Noord-Koreanen zijn op weg naar het front in Oost-Korea. waar hevige gevechten gaande zijn. Zulks was voor de Verbonde nen aanleiding op vier punten tot de aanval over te gaan. De oorlog woedt weer hevig tussen de Oostkust en het gebied ten Noorden van fanggoe. Aan de strijd wordt .deelgenomen door vliegtuigen van de Geallieerden, die zware aanvallen deden op de versterkingen en be- voorradingsconvooien der Roden. Inmiddels vervolgen de communisten hun serie lasterlijke beschuldigingen aan het adres der Verbondenen, die opnieuw het neutrale gebied rond Kaesong geschonden zouden heb ben. Radio Peking verkondigde, dat een Amerikaans vliegtuig vanmor gen twee bommen had uitgeworpen, die op 5 a 600 meter van de verblijfplaats van de Noordkoreaanse generaal Nam II terecht kwamen. Eerder bracht radio Peking het gefin geerde nieuws, dat elf Zuid-Koreaanse militairen een aanval hadden gedaan op een Chinese patrouiUe van drie man, van wie er twee zouden zijn gedood. Gene raal Nam II liet via radio Peking een krachtig protest horen tegen het aan houdend schaden van het neutrale ge bied van Kaelong door militaire vlieg tuigen der Verbondenen. Hij eiste een strenge bestraffing van de schuldigen. Maar het regende nog meer klachten, verzinsels, die de Roden voor hun poli tieke oogmerken nodig hebben. Zo wordt ook beweerd, dat gewapende Zuid- Korenen tot binnen 5 km van Kaesong waren opgerukt, alvorens zij door „po- litietroepen" gedwongen werden de af tocht te blazen. Geen wonder, dat een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal Ridgway al deze beschuldigingen heeft gekwalificeerd als „dezelfde oude kost". Volgens een Reuterbericht van heden morgen, heeft Ridgway een verklaring gepubliceerd, waarin alle beschuldigin gen over schending der neutrale zone van Kaesong van de hand worden ge wezen. Weliswaar hebben vliegtuigen der Verbondenen in de nacht van 29 Augus tus lichtfakkels uitgeworpen, maar zulks geschiedde op punten, die meer dan 32 km ten Noorden van Kaesong lagen. Blijkbaar hebben de Roden weinig be grip vooi „afstand." De toestand aan het front Is er niet beter op geworden, nu door de regen de rivieren weer gezwollen zUn en d( wegen extra modderig geworden. Aan gezien het daardoor onmogelyk toas de troepen over land te bevoorraden, ge schiedde zulks van uit de lucht. Meer dan 36 „vliegende verhuiswagens" voerden 110 ton munitie, rantsoenen en medica- Nieuwe dwaling Ten onrechte in cel en veroordeeld Vreemdelingenpolitie was al te ijverig Veertien dagen heeft de 64-jarige dak bewerker J. H. Pieters uit Heerlen ten onrechte in de gevangenis gezeten, door dat de vreemdelingenpolitie al te ijverig was, meldt A.D. De man had logies strekt aan een Duitse dame die illegaal de grens had overschreden. Daarop ont zegde de rijksvreemdelingendienst hem voor drie maanden de toegang tot het be wakingsgebied. Zo'n uitzetting mag ech ter volgens een ministeriële beschikking niet ten uitvoer worden gelegd, wan de overtreder binnen veertien dagen bij de minister beroep aantekent. De heer Pieters was inderdaad in be roep gegaan. Desondanks werd hij op 30 Juli uit het bewakingsgebied gezet en belandde hij in Eindhoven. Hier men hem op de fout van de vreemdelin gendienst. Onmiddellijk vertrok hij daar om weer naar Heerlen, waar hij op 17 Augustus werd gearresteerd hoewel op zijn beroep bij de minister nog niet was beschikt. Op 29 Augustus werd hij door de Maastrichtse politierechter tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld De volgende dag ontving men uit Den Haag bericht dat de beschikking va rijksvreemdelingendienst door de m ter was vernietigd en zo is de heer Pie ters gisteren vrijgelaten. Zoals men weet werd onlangs in Zaan dam iemand door eigen schuld 21 dagen vastgehouden toen hij om vrij te komen een heling bekende waaraan hij part noch deel had. Koningin naar laboratoria in Wageningen Koningin Juliana zal op 14 September tijdens haar bezoek aan de jubilerende Landbouwhogeschool in Wageningen schillende laboratoria en instituten be zichtigen. Ook neemt zij deel aan thee in het park rond Hinkeloord. Zoals men weet zal Prins Bernhard de dag te voren bij hotel De Wereld het bevrij dingsmonument onthullen, dat Richters heeft ontworpen. Het landbouwcentrum is sinds 75 j: geleden de hogeschool werd opgericht, uitgegroeid tot 22 laboratoria en institu ten rond de hogeschool en 25 zelfstan dige instituten. Er studeren ruim 100C studenten onder leiding van 43 hoog leraren. Bij de verschillende instituten zijn in totaal 2200 personen in dienst. ««Mensen en Microben" op paleis Soestdijk Dezer dagen werd de Nederlandse do cumentaire film over de t.b.c.-bestrijding „Mensen en Microben" gemaakt door Max de Haas in opdracht van de Ned. centrale vereniging tot bestrijding der tuberculose vertoond op paleis Soest dijk voor de Koninklijke Familie. menten aan voor de troepen, die in de bergen van Oost-Korea weer een zwari strijd vechten voor de vrijheid. Luchtslag in Korea Vijftien „Sabrejets" hebben hedenoch tend vroeg 30 kilometer ten Noorden var Sinandjoe slag geleverd met naar schat ting veertig „Migs". Eén op de vier Neder landers in woningnood? Een op de vier Nederlanders heeft persoonlijk te kampen met woning moeilijkheden, aldus het Ned. Instituut de Publieke Opinie. Het cijfer is thans 24 pet tegen 26 pet in Januari dit jaar, 31 pet in Augustus 1948 36 pet in April 1947. Het aantal men: dat persoonlijk met de moeilijkheden te kampen heeft, is dus gedaald, maar toch ziet de toekomst er volgens het publiek slechter uit dan een jaar geleden. Toen pet dat de woningnood erger wordt. Thans is dit 36 pet. Ned. piloot sprong boven zee uit vliegtuig Lt. t. z. Idzerda uit Wassenaar bereikte zwemmend het strand Een Seafury van de Koninklijke ïarine, behorende tot de groep die op het Engelse marinevliegveld bij St Meryn is gestationneerd, is gisteren in de omgeving van Port Izac neergestort. De piloot, luit. tear zee Idzerda uit Was senaar, was boven zee uit het toestel ge sprongen en bereikte zwemmend het strand. Zijn vliegtuig maakte in de lucht een bocht, vloog terug naar het land en viel neer op een landhuisje, dat geheel werd vernield. Een andere woning werd ernstig beschadigd. Een van de bewoners werd ernstig gewond, terwijl een hond die weigerde het brandende huis te ver laten, in de vlammen omkwam. Verzoek van Nederland Grenzen met Duitsland weer geheel open? De Nederlandse regering heeft aan d( Westduitse Bondsregering verzocht de 35 grensposten langs de Nederlands-Duitse grens die sinds de oorlog zijn gesloten te heropenen. In 1945 werden van Neder landse zijde reeds alle 60 grensposten opengesteld. De autoriteiten in Duitsland besloten echter het Nederlandse voi beeld voor slechts 25 posten te volgen voor de overige 35 alleen „klein grens verkeer" toe te laten. Een Britse woordvoerder verklaarde gisteren dat de Britse Hoge Commissie het Nederlandse voorstel zal toejuichen. Ook de Duitse regering is er waarschijn lijk een voorstandster van. Van Schiphol vertrok deze nacht per K.L.M. naar Djakarta, de Leidse hoog leraar prof. G. de Grooth. Hij zal tijdens de zitting van het Unie-hof het Ne derlandse standpunt verdedigen. Maar zelfs een hooggeleerde ontkomt niet aan het douane-onderzoek. 31 Augustus in kleine kring gevierd Vierhonderd aanwezigen zongen het „Wien Neerlands bloed" (Van een onzer verslaggevers) DE VERJAARDAG van Prinses Wilhelmina is gistermiddag in de schouwburgzaal van het paleis Het Loo gevierd met een feestelijke bijenkomst voor het voltallige personeel van paleis en houtvesterij, alles bijeen ruim 400 personen. Terwijl men tijdens de pauze in twee zij kamers verversingen gebruikte, verscheen tot aller vreugde de jarige Prinses. Zij was in gezelschap van de Koningin, Prins Bernhard en de oudste drie Prinsesjes. Prinses Wilhelmina woonde het feest echter bij tot het einde, toen de perso neelsleden uit volle borst het „Wien Neerlands bloed" zongen. De radioconferentie in Genève, waar zeventig landen zijn vertegenwoordigd, heeft haar voorzitter, de Nederlander Van der Toorn, gisteren verzocht Prin ses Wilhelmina gelukwensen over tc brengen. De vorsteiyke bezoekers begaven zich naar de schouwburgzaal, waar het pro gramma werd hervat. Medewerkenden waren de muziekvereniging Wilhelmina te Gortel-Niersen, onder leiding van de bedrijfsleider der Koninklijke boerderij, en de Chr. gemengde zangvereniging „Zingt den Heere" uit Hoogsoeren, waartoe eveneens veel leden van het paleispersoneel behoren. Ook werd het journaal van Prins Bernhard's reis naar Zuid-Amerika vertoond. Als conferencier trad op het perso neelslid Cees Schilperoord, bekend als Gait Jan Kruudmoes van de radio. Kort voor het einde verliet het Koninklijk paar met de Prinsesjes de zaal om per auto een rijtoer door de bossen in de omgeving van Het Loo te gaan maken. Koningin uitgenodigd naar Orange? In het beroemde Oudromeinse open luchttheater te Orange in Zuid-Frank rijk, waar elk zomerseizoen door de Comédie Frangaise en andere bekende Franse toneelgezelschappen onder grote belangstelling voorstellingen worden ge geven, is men voornemens volgend jaar ook een Franse bewerking van Vondels Jozef in Dothan op te voeren, meldt De Tel. Het ligt in de bedoeling Koningin Juliana en de oudste twee Prinsesjes uit te nodigen voor de bijwoning van de galapremière. Op Soestdijk is de uitno diging echter nog niet ontvangen. Airestatie van molenaar en bakker In Nationale Vergadering wordt verscherping geëist van voedselkeuring ER IS EEN diepgaand onderzoek ingesteld naar de herkomst van het brood, dat de dood van vier personen in het dorpje Pont Saint Esprit veroorzaakte. Als resultaat hiervan, arresteerde de Franse politie de 40-j. molenaar Maillet uit 't dorp Saint Martin La Rivière. Tot deze opzienbaren de arrestatie werd overgegaan, nadat de medewerker van Maillet had toe gegeven, roggebrood gekocht te hebben van een boer. Het was een publiek geheim, dat sommige Franse boeren, teneinde de belasting op tarwe te ont duiken, hun graan direct aan molenaars verkopen. Bij dergelijke onwettige handel, is het graan niet onderworpen aan een onderzoek naar zuiverheid en kwaliteit. Er worden nog meer arrestaties verwacht. De Franse politie heeft ook nog bakker en drie boeren voor verder hoor vastgehouden. De ellende in vele gezinnen is groot, waar, behalve de sterf gevallen, ruim twintig personen door het vergiftigde brood waanzinnig werden. Deskundigen van het regeringslabora torium te Marseille hebben, na onderzoek van monsters brood en meel uit Pont Saint Esprit, officieel vastgesteld, hierin sporen waren van de tarwe-' kerplant, het moederkoren, die ziekte kan verwekken, welke in de Mid deleeuwen, „de brandende duivel" werd genoemd. Als de molenaar Maillet schuldig wordt bevonden, kan hij veroordeeld worden :en gevangenisstraf, variërende 3 maanden tot 3 jaar en een boete .000 tot 1.200.000 francs. Fraude poging tot belastingontduiking heeft al "eze jammer veroorzaakt. Inmiddels heeft in de Nationale Ver gadering de volksrepublikein Abel Bar- Koning Lorre" voor de radio gekroond De K.R.O. is in de afgelopen zomer maanden op zoek geweest naar de best sprekende papegaai in ons land. Voor dit programma kwamen 250 aanmeldingen binnen. Alle adressen werden door Ger de Roos, leider van het Orkest zonder Naam, bezocht met een opname-apparatuur. Veertig pa pegaaien bleken aan de eisen te vol doen en mochten 13 weken lang hun kunsten voor de microfoon laten ho ren. Op advies van dr A. F. Portielje werd als beste papegaai aangewezen de Lorre die het grootste aantal let tergrepen duidelijk verstaanbaar ach ter elkaar wist te zeggen. Dit bleek een 15-jarige papegaai uit de Bel gische Congo te zijn, het eigendom van mevr. Swartjes te Utrecht. Deze Lorre kon de eerste versregels zingen van het liedje „Juffrouw van Dalen heeft een hoedje gekocht". Daarom werd Lorre gisteravond als koning gekroond en kreeg hij een prachtige smeedijzeren kooi als zijn nieuwe pa leis aangeboden. Vanavond treedt Koning Lorre voor de radio op. rot een motie ingediend. Hierin wordt voorgesteld, de voedselkeuring in Frank rijk terstond te verscherpen. Tevens wordt aangedrongen, de dienst ter be strijding van fraude onder te brengen bij de minister van Gezondheid. Het welbekende militaire vliegveld Soesterberg is officieel tot basis van de Ned. Luchtmacht verheven en komt onder commando van de It.-kol.-vlieger A. P. M. van Rooij. Dit alles bracht gisteren het no dige militaire ceremonieel met zich, waarvan ook dit défilé van een groep gevechtsvliegtuigen deel uitmaakte. Rechts, het monument voor de omgekomen vliegers der Ned. Luchtmacht. Nieuwe stad bij Stalingrad In 1956 gereed Aan de linkeroever van de Wolga zal in de nabijheid van Stalingrad een nleu- stad van 70.000 inwoners gebouwd worden. Op het ogenblik wordt op deze plaats een water-krachtstation gebouwd, dat jaarlyks gemiddeld tien milliard kilo wattuur zal kunnen leveren. Dank zij een wijdvertakt systeem van kanalen het grootste kanaal zal 600 km lang worden zullen ruim 11 mil- lioen hectaren in het Noordeiyke en Westelijke deel van de laagvlakte aan de Caspische zee en 1% millioen hectaren aan de andere kant van de Wolga wor den bevloeid. Verscheidene grote Sowjetrussische In- dustrieën hebben orders ontvangen, oir haar gehele productie voor de bouw be schikbaar te stellen. Men hoopt de nieuwe stad in 1956 gereed te hebben. Evita Peron trok ontroerd voor de radio haar belofte in Zij is nog Ie jong (29) voor vice-presidenfe MET EEN „van grote ontroering wankele stem" heeft Evita Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, aldus A.P., thans voor de radio toegelicht, waarom zij zich toch niet candidaat zal stellen voor het vice-presidentschap bij de verkiezingen van 11 November a.s. Naar men zich zal herinneftn, heeft zij kort geleden tijdens een massa-beto ging vanaf het balcon van haar huis in min of meer dramatische toespraak tot het volk gezegd, dat zij na zo'n sterke aandrang van het volk niet kon weige- i. En zij stelde zich toen na lang aar zelen beschikbaar voor de functie, terwijl haar man zich candidaat stelde voor het presidentschap. Maar Evita is te jong en moest zij haar belofte weer intrekken. Volgens de grondwet moet de vice-pre sident 30 jaar zijn en mevrouw Peron komt juist een jaar te kort Zy is pas 29Na haar verklaring werd voor de radio een officieel communiqué van de Peronistische party voorgelezen, waarin haar besluit „het hoogste blijk van zelf verloochening en onzelfzuchtigheid uit de geschiedenis van het Argentijnse volk" wordt genoemd. Behalve omdat zij te jong is, kan Evita Peron ook door een andere reden niet aanmerking komen voor het vice- presidentschap. De grondwet bevat een bepaling, volgens welke de vice-president Oud-secretaris van Prinses onderscheiden De heer M. Kohnstamm, oud-particu lier secretaris van Prinses Wilhelmina, is benoemd tot commandeur in de huis orde van Oranje Nassau. DAT de Kota Baroe, die dit jaar als enig schip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd bedevaartgangers van Indonesië naar Djeddah heeft gebracht. Dinsdag middag om 1 uur te R'dam wordt ver wacht. DAT de Tomori van de Kon. Rotter damsche Lloyd sinds Zondag wegens een mankement aan de vries-installatie te Suez wordt opgehouden en over enkele dagen naar Calcutta zal vertrekken. DAT de nieuwe klokken van de eeuwenoude abdijkerk te Rolduc (L.) Maandag in gebruik worden genomen. DAT in Beverwyk een installatie voor de berging van gas onder hoge druk in gebruik is genomen die niet bestaat uit een gashouder, maar uit 16 tanks. DAT de N.C.R.V. Maandagavond van 7.40 tot 8 uur de actie voor de herbouw van de ingestorte toren te Jorwerd (Fr.) zal steunen. DAT de nieuwe installatie van de Enci te Maastricht gereed is gekomen en op 14 September door minister v. d. Brink offi cieel in dienst wordt gesteld. DAT een Engels motorjacht op het Vrouwenzand is gestrand en met assis tentie van vier vissersboten de haven van Stavoren Is binnengebracht. DAT een A'damse zeeman gisteravond by een vechtpartij in een café te A'dam met een mes in de borst werd gestoken, doch het mes afstuitte op het borstbeen. DAT een commissie van de K.A.B. een rapport over de positie van het over heidspersoneel in de komende P.B.O. heeft gepubliceerd. DAT 57 Engelsen, op weg naar Ny- megen om de oorlogsgraven te bezoe ken, vanmorgen in Hoek van Holland aankwamen en er op 17 Sept. een nog grotere groep komt. DAT de Amsterdammer A. J. W. is opgespoord als de militair die vorige week in Meppel een aangereden hond je mishandelde en in de Hoogeveensche Vaart verdronk. DAT de oud-pres. van het A'damse Hof, mr J. M. Jolles te Bussum, Maan dag 80 j. wordt. DAT een duplicatorfabriek in Drach ten een Amerik. exportorder tw.v, een min gld heeft gekregen. DAT 300 militairen gisteren in de K.R.O.-studio tt Hilversum het eerste lustrum van de 7 December-divisie vier en de opname van de eerste „Negen heit de klok"-uitzending in het nieuwe winterseizoen bijwoonden. DAT op het landgoed Wickenburgh in Houten (U.) een van de dikste bo men van Nederland, een populier met een doorsnee van 2.20 m., een hoogte van 35 m en een gewicht van 15.000 kg, is geveld. DAT in het eerste halfjaar van 1951 in Haarlem 740 verkeersongelukken ge beurden, waarby 13 doden vielen, waar mee de Spaarnestad een ongunstig beeld biedt t.o.v. heel Nederland. minstens 10 jaar volledig Argentijns burger moet zyn. En de echtgenote Peron is dat pas 4 jaar. De Argentynse vrouwen verkregen namelijk eerst jaar geleden stemrecht In de plaats van mevrouw Peron zal de huidige vice-president, dr Hortensio Quijano, candidaat staan. Mocht men bij deze foto denken, dat de Nederlandse kustbeveiliging met een miniatuur vuurtoren wordt uit- gebreid, de waarheid is. dat Umui- den zich opmaakt zyn 75-jarig be staan te vieren, waarbij deze vuur toren een aardig onderdeel van de versiering zal uitmaken. Duitse toeristenbus in ravijn Een toeristenbus uit Stuttgart is naby Wenen van de weg gegleden en in een ravyn gestort. Vier personen werden ge dood en 31 anderen gewond. DEZER dagen ontvingen wy een brief van een Pools journalist Hij leeft in ballingschap, ver van zyn vaderland. En in zyn schrijven herinnert hij eraan, hoe het vandaag twaalf jaar geleden is, dat de Duitsers zijn land binnenvielen. Bij het aanbreken van die dag, die eerste September 1939, vloog de ene formatie Duitse bommenwerpers na de ande naar de Poolse hoofdstad. Weinig la- veranderde Warschau in een hel van vlammen, in een zee van vuur, ontred derd en tot puin geschoten. Het Poolse leger streed dapper, maar de overmacht was groot en de hulp van buiten op dat ogenblik nog gering. En op de zeventiende dag van die uiterst zware strijd kwam toen de aanval in de rug. De Sowjets vielen Polen binnen en reeds zozeer uitgeputte Poolse solda ten kwamen in de moordende tang. Sindsdien zijn lange oorlogsjaren voor bijgegaan. Duitsland, dat eens zo bruut Polen binnenviel, het is verslagen. De slechte daad leverde geen gewin. Maar de andere aanvaller kwam te zitten hoog op het paard. Maar mogen we dan voorbijzien aan het feit, dat het tenslotte niet Duitsland alléén was, dat Polen binnenviel? Mogen dan voorbijzien aan het feit, dat de aanval van Duitsland zeer is verhaast door het verdrag, dat Von Ribbentrop en Molotow sloten? Dat was op 25 Augustus l, een week voor de Duitse invaL Maar Duitsland is verslagen. En Polen? is vernederd tot een vazalstaat van met Hitler in een verbond vereend in en zich daarna ook met hem ver eenden in zyn anval. DE Poolse journalist vraagt ons nu dat wy zijn land och niet zullen verge ten. Is dat niet heit geringste wat hij van kan vragen? President Roosevelt noemde Polen eens de inspiratie der vrije volkeren. Hoe heeft zijn historie ons niet steeds geboeid! Een geschiedenis van on derdrukking, waarin he land altijd weer werd opgedeeld tussen zijn machtige bu rn, maar daarnaast ook de geschiedenis ;n een volk, dat stryden bleef en hopen. Deze Poolse journalist is een balling. Hoevele Polen leven er nog ver van hun vaderland! Met hoe grote volharding heeft de Poolse soldaat ook in de jongste oorlog niet gestreden! Eerst ter verde diging van zijn eigen geboortegrond. Maar dan ook ver buiten de grenzen. In Noord-Afrika, Tobroek, Monte Cassino, Anzio, Falaise, Boulogne, Arnhem, Axel Breda zijn onder de namen, waar hy ch roem heeft verworven. Roem! Maar niet de vrijheid van zyn land en van zijn volk. Als hy streed, die Poolse soldaat, ver weg in de vreemde, zal hy dat gedaan hebben in de overtui ging dat hij mede en vooral streed voor wat hem lief was. Hij heeft gestreden en hij heeft deel gehad aan de overwinning. Maar in de overwinning hebben zyn land zijn volk niet gedeeld. DAT was dan de beloning voor zoveel moed. Dat ook de beloning voor zo veel ellende, zoveel doden, zoveel steden dorpen vernield. Het is nu twaalf ja- i geleden dat Hitier zijn brute aanval inzette. Het is voor Polen het begin ge worden van een lange donkere en nog donkere periode. En nu is daar die vraag van die Poolse balling, zyn land i zijn volk toch niet te vergeten. Voorwaar een bescheiden vraag. Maar 3k een overbodige? Wij vergeten snel i wij vergeten graag. En we worden niet gaarne herinnerd aan dingen die ons niet aangenaam zijn. Toch moet zulk een herinnering heilzaam wezen. De mens denkt in onze dagen heel wat van zich zelf. Maar intussen ligt daar in de we reld het ene brok onrecht na het andere ïens kan het niet wegwerken. Hy zich alleen maar verwijten over maken. Onze Poolse journalist is een balling. Voor het vrije woord is in zyn land geen ~~y is nog iets meer. Hy behoort tot de groep der Poolse Protestantse Christenen. En als Christen zal hy zo zyn eigen kijk hebben op het onrecht en op de zwakheid der mensen. Dat is weer zijn eigen kijk, maar de kijk van de Bybel, die eerst in staat is ogen te ope- Vergeet Polen niet, vraagt hij ons. In derdaad, vandaag en eigenlijk alle dagen behoren onze gebeden op te ryzen voor gedachten uit te gaan naar zijn zyn onderdrukte landgenoten. En ook de Hongaren en al die anderen, even geleefd wordt onder c lijke druk. Koning Gustaaf liet ruim 8 millioen na Koning Gustaaf van Zweden, die het vorig jaar October overleed, heeft, naar thans bekend wordt gemaakt, een per soonlijk vermogen van 11.529.000 kronen (ongeveer ƒ8.474.476) nagelaten. Hiervan is 4 millioen bestemd voor legaten. De rest zal gelyk verdeeld worden onder zijn twee zoons. Koning Gustaaf Adolf n Prins Wilhelm. In de V.S. zyn weer 3 vooraanstaan de communisten gearresteerd op beschul diging van samenzwering tegen de regering. De vertrouwensnaam op naaimachinegebied. Leiden - Breestraat 171 - Tel. 24815 WEERBERICHT Weer een regenzone Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be- .bW» wolkt met regen, voorname- lijk in de eerste helft van de varwachtingsperiode. Matige tot krachtige wind, aanvanke lijk uit Oostelyke richtingen, later tussen Zuid en West. VrU koel. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 5.51—19.28: maan 6.49—19.37. Maandag: zon 5.53—19.25; maan 8.06— 19.47. 8 Sept. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1