KJ SCHEEPJESWOL Romantiek in dorp tussen Hillegom Noordwijkerhout Bollen, konijnen, snoekenen de jeugd en De Leeuw van Suez Vi yjdjictb SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR ZIJDE Stofzuiger is ondeugdelijk om was mee te doen Drie Vlissingse Geuzen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 Bezoek aan De Zilk (Van een onzer verslaggevers) Er is een land, waarvan men zegt, dat de mogelijkheden er onbegrensd zijn: Amerika. Kinderen, die uit de hoogste verdieping vallen en bij aan komst op moeder aarde geen schrammetje vertonen, zijn daar al geen bij zonderheid meer. Maar wat te zeggen van de man* die gras voor zijn ko nijnen gaat maaien langs de slootkant, met het puntje van zijn zeis door het water strijkt en een snoek van dertien pond en twee ons de rug opensnijdt? Zoiets komt alleen in ons kikkerlandje voor en dan speciaal in De Zilk! Waar is dat. De Zilk? zullen sommi gen zich afvragen Het is een buurtschao van de gemeente Noordwijkerhout. De Zilkers voelen zich evenwel Zilkers en géén Noordwijkerhouters. En als men nu eens een volksstemming wil houden, zou de uitslag naar schatting luiden: minstens 90 pc; voor Hillegom Want dit bollen- corp. dat al een strijd llllllllllil r\E Veiligheidsraad Is een internationaal klachtenbureau. Dit kan kwesties behandeling nemen en een besluit tref fen, waaraan voor de verliezer in geschil, onaangename consequenties bonden zijn. De vraag rijst, of de huidige wereldsituatie de verwerkelijking vm resoluties proctisch uitvoerbaar maakt. Cf het verstandig is, de zaken op de spits te drijven. Orr, meer dan een reden i. het wenselijk, dat het Westen Egypt< niet totaal van zich vervreemdt vanwege de Suezkwestie. Ook al neemt Egy de allures aan van een leeuw en scheldt hel de Britten uit voor „hond", die vat het Egypt'sche erf af moet Ongevcei een maand geleden nam de Veiligheids raad de klacht van Israël in behandel! over de blokkade maatregelen, die Egypte in het Suez Kanaal getroffcr heeft. Het and van Faroek. deel uitma kende van de Arabische Liga, werd e. var beschuldigd, de bepalingen van di Palestijnse wapenstilstand geschonden te hebben De vrede in het Midden Oostr- aldus de klacht, zou hierdoor aan e zijden draad ie komen te hangen Twee jaar lang achtte Egypte het gewettigd, schepen die door het Suez Kanaal varen, te doen onderzoeken op contrabande, wapens, strategische goederen, olie. be stemd voor Israël, waarmede de stoat vai oorlog nog niet beëindigd zou zijn. Door deze blokkade werden ook de belangrijke olieverschepingen voor de raffinaderij van Haifa „geblokkeerd". Nu de raffinaderij te Abaaan geheel stil ia komen te liggen, heeft de Suezkwestie dieper achtergrond gekregen, omdat de olievoorziening der landen van het Mid den Oosten in het geding gebracht is. Terwijl het Westen Egvpte het recht ontzegt, dergelijke maatregelen te nemen, beroept Egypte zich op de conventie betreffende het Suez Kanaal, reeds daterende van 1888 Hierin staat, dat in geval van „zelfver dediging" Egypte tot beperkende maat regelen inzake de doorvoer -~u het bezit van De Zilk. ligt de bewoners nader aan het hart dan Noord wijkerhout Het zij evenwel zo- De strijd is no? niet :en einde en voorlopig blijven d< Zilkers bij Noordwijkerhout. In een ge ring aantal huisjes wonen 3000 inwoners waarvan er misschien wel 2000 kinderen enige jaren zijn. Van de driehonderd gezinnen verreweg het merendeel Róoms-Katho- I liek. Men verzekerde ons. dat de Prot. als „één volk" onder el kaar leven. Een bewijs hiervan is Oranjevereniging, in het bestuur v Protestant zitting heeft. En de kinderen op straat nemen even leefa hun petje af voor de dominee als astoor. Bij bepaalde gele genheden gaat de niet-R,K. ter kerke bij zijn wat men soms noemt theologi sche antipoden. De Hervormden hebben de grond voor een kerkje aangekocht te zijner tijd zullen ze dichter bij huis ter kerke kunnen gaan. De bevolking van De Zilk komt de kost in „de bollen". Verder wordt 't Verklaarde uitzicht JMHNHII 1 schepen ivergaan. Maar is hier sprake van „zelfverdediging"? Het Westen is van oordeel, dat momenteel Egypte door geen enkel gevaar wordt bedreigd. West Europa echter wordt wel onder worpen aan een hevig risico. Terecht merkte de New York Times op: „Apart from its obvious effect on Israel, the disputs is of especial and immediate importance to the countries of Western Europe, because of its relationship to the world oilsituation". De zet van Is rael, die uitliep op een Brits-Frans-Ame- rikaanse resolutie in de Veiligheidsraad. Is door een tegenzet van Egypte beant woord geworden. Egypte poogde het vraagstuk van de scheepvaart door het Suez Kanaal voor het Int. Hof van Justitie te brengen. De argumentering was, dat de Westelijke mogendheden, die Egypte in gebreke stellen, niet te vens als rechters kunnen optreden door In de Veiligheidsraad mee te stemmen over hun eigen resolutie. Dit argument werd door de Blitse gedelegeerde af doende weerlegd. Het zal steeds onver mijdelijk zijn, aldus Jebb, dat leden- Btaten daarbij in meer of mindere mate „belangrijk" betrokken zijn. De Veilig heidsraad mag in geen geval verlama worden. Egypte, dat zelf geen lid is van de Veiligheidsraad, is er echter niet in geslaagd, dit voorstel door een ander lid voor het Hof te brengen. Men zit in de Veiligheidsraad met een zeer moeilijk probleem en vandaar dat het stemmen over de Brits-Frans-Ameri- kaanse resolutie wederom is uitgesteld, nu tot Zaterdag. Zulks geschiedde op voorstel van Rusland. Intussen heeft Egypte bij voorbaat verklaard, dat hef zich het recht voorbehoudt, alle beslui ten van de Veiligheidsraad inzake Suez niet te erkennen „wanneer deze niet rechtvaardig zijn." Een kostelijke, maar tevens trieste argumentering. In de spanning tussen Oost en West, profiteert Egypte door het dreigement, het Brits- Egyptische verdrag van 1936 te verbre ken. Aan het Westen zal geen steun worden verleend, bij oorlog, zolang de Egyptische nationale eisen niet zijn in gewilligd. Egypte wil, dat de Britse troepen langs de Suezzone worden terug getrokken. Ên de Soedan moet bij Egypte worden gevoegd. Zoals wij onder „tele grammen" hebben vermeld, werden te Cöiro en Alexandrië felle demonstraties gehouden tegen Engeland en 'neemt de spannifig zienderogen toe. De belangrijkste vraag voor het Westen is, in hoeverre men bij een derde wereld oorlog op Egypte kan rekenen. Immers bij een eventueel conflict zal ook vooral het Nabije en Midden Oosten van groot belang zijn. Het heeft in diplomatieke kringen opzien gebaard, dat Egypte niet deelnam aan de conferentie te Nairobi, de hoofdstad van Kenia, waar de rol van Afrika ook „strategisch" ter sprake werd gebracht. De interesse van Egypte was blijkbaar tot het absolute nulpunt gedaald, nu Engeland niet bereid gestelde eisen in te willigen. Een Egypte, niet achter het Westen staande. een wereldconflict de vaart do' Suez Kanaal, maar ook 't verkeer te land en over het Egyptische gebied lucht, kunnen belemmeren. Voorlopig behoeft het vurig nationalis tische Egypte zich van de resolutie in de Veiligheidsraad niet al te veel Zijn hart ging sneller kloppen, toen' de deur voorzichtig openging. In de opening verscheende pa. Die zag een mans persoon in het vage licht staan, dacht: „Dat is een dief", greep een bijl en wil de de vrijer te lijf gaan Hij maakte toen één fout: hij grendelde zijn positie na melijk niet af, zodat de jongen het hazen pad kon kiezen. Anderen zoeken niet in de bollen schuur, maar in De Krogt of in de eeuwenoude Hoekgatterlaan de roman tiek. Daar ging een vader op zoek naar zijn dochter. Het moest maar eens afge lopen zijn. De aanstaande schoonzoon wist evenwel, dat een ridder om zijr zit dient te strijden en stapte op de (oude) vader toe. Deze had kijk op krachtsverhoudingen en maakte rechts omkeert. Achterna gezeten door „zeun- lief" werd hij naar zijn huis gejaagd. En ook is het (eerlijk!) voorgekomen, dat een paartje, stijf gearmd, het moois van de sterren liep af te kijken. Zij letten niet op hetgeen op aarde is. zoals eer beerput. Daarom kwamen ze eerst n« zo'n klein maar akelig valpartijtje tol bezinning. Snoeken is een zeer geliefde bezig heid in De Zilk. Eens gebeurde het, dat een snoekvisser tijdens zijn jacht kreeg. De snoek was nogal potig of de lijn zwak in ieder geval brak die De lijn raakte vast in het riet. De harts tochtelijke visser kon dit met over hart verkrijgen, ging naar huis, haalde badpak en zeis en sloeg aan het maaien Ten slotte ontdekte hij weer de draad haalde die binnen ende snoek zat ei nog aan! Niets opvallends treft degene, die De Zilk nadert. En toch valt t rustige straatjes nog wel eens wat te beleven. Foto N. va der Horst ferm gestroopt en naar verluidt jenever gestookt. Want De Zilker houdt een flink graankorreltje. Dit brengt dikwijls mee, dat hij niet meer zo goed ;n rechte lijn kan lopen en dan in de beek terecht komt. En wat dat stropen betreft: dat doen van 8 tot 80 jaar Onlangs nog heeft :n Zilker, die elders woonachtig is. op feestelijke wijze zijn gouden jubileum als stroper gevierd en tijdens dit feest ver klaarde hij (plechtig?) dat hij niet meer stropen. Maar korte tijd daarna stond hij al weer op de bon Deze man is een allerwege erkende stroper. Het is wel voorgekomen, dat een poelier zich bij de justitie cneldde met de vraag, hoe lang meneer de stroper nog ;t zitten- Het liep namelijk tegen de Kerstdagen en de poelier had drin gend konijnen nodig. Graag betaalde hij daarom de boete, die de gevangenispoort )or zijn leverancier opende Maar nu moet u niet een slechte in druk krijgen van De Zilk. Zij kunnen daar onderling op zeer waardige wijze kermis vieren en dat kan niet van ieder dorp gezegd worden. Heimelijke lieide Waar zo veel jongelui zijn. wordt ook :el „gevreën" en daarenboven hebben de Zilker meisjes de naam, zeer schoon te zijn. Moeilijkheden blijven ook hier niet uit. Zo gebeurde het laatst, dat een jon gen en een meisje tegen een schutting staande hoe góat dat! afscheid van elkaar namen (tot de volgende dag)- Zo iets hang je niet aan de grote klok, maar de beminden verrieden zich toch: de schutting was pas geteerd...... Een heimelijke liefde was geweven tus sen 'n Zilkse maagd en 'n jongeling. Plaats van samenkomst: de bollenschuur van pa. Op zekere avond was 't meisje nog met op de rendez-vous-plaats aange komen en de jongen besloot het ziph daar maar vast gemakkelijk te maken. buurtgenoten niet. die een leeg schoentje bij de schoorsteen vonden, en zij wc heel goed het verschil tussen mijn en dijn. Als er ook maar een kleinigheid gevonden wordt, stappen zfj naar de politie. De politie heeft eens een „zwarte ben de", bestaande uit kwajongens, de kop ingedrukt. Dat is nu voorbij en De Zil kers leven weer rustig aan de rand van de duinen, waar hun broodwinning en hun sportterrein liggen. Commandotroepen worden zelfstandig Het korps commandotroepen komt met ingang van 1 September als zelf standige eenheid rechtstreeks onder het bevel van de commandant strijdkrach ten te velde. Dit werd gistermiddag in Roosendaal bekend gemaakt bij de uit reiking van de groene baretten aan de manschappen van de derde compagnie commandotroepen die hun eerste oplei ding en selectietraining met goed ge volg hebben voltooid. Tijdens het tweede deel van hun diensttijd zullen deze man nen worden opgeleid tot specialisten op verschillend gebied. Generaal-majoor A. A. J. Sitsen, die op 1 November met pensioen zal gaan, hield gistermiddag een afscheidsrede. Rotterdam gaat het centrum herbouwen Op 6 September zal de Rotterdamse raad een kernplan voor de herbouw van de binnenstad te behandelen krijgen, dat deel uitmaakt van het grote basisplan de wederopbouw. Volgens dit plan zal in tien jaar tijds een nieuw stads centrum verrijzen met de Coolsingel als middelpunt. De bouw van 5000 woningen er in betrokken. Zonder volttooiing van de aan de Cool singel nog ontbrekende bebouwing acht geen werkelijk stadscentrum denk baar. De voornaamste toegangswegen met verschillende stadsdelen zullen zijn: ;e van het Westen uit, n.l. een in het lengde /an de Nieuwe Binnenweg en tweede in het verlengde van de West- Kruiskade. via een nieuwe winkelstraat het pleintje voor het stadhuis. Van het Noorden uit is aansluiting gezocht op de Jonker Fransstraat, via de Meent. Van het Oosten uit zijn de Hoogstraat de Goudsesingel als verbindingen ge kozen. Al die straten dragen hoofdzake lijk het karakter van winkelstraat. Ver der komen er ehige dwarsverbindingen. Havenarbeider in Rotterdam door vallende hijs gedood Gisternacht is de 23-jarige havenarbei der H. Endenburg uit de Rubroekstraat te R'dam in de Merwedehaven aldaar gedood doordat een hijs van 800 kg. die acht meter opgedraaid was. op hem viel. Het ongeluk gebeurde in een ruim van het Duitse ss Wilhelm Nubel. Ambonnezen in Zeeland nog vóór Nikijuluw Dr J. P. Nikijuluw te Rotterdam, die bij de onlusten in het kamp Schattenberg licht werd gewond en kort daarna besloot zich uit de politiek terug te trekken, wordt door de Ambonnezen in Zeeland nog steeds erkend als algemeen vertegen woordiger van de Republiek Zuid-Moluk- ken. Dit wordt gezegd in een resolutie die is aangenomen op een algemene kampraadsvergadering in Middelburg De heer Lokollo en zijn medewerkers niet officieel erkend, evenmin als de C.RAM.S. (Commissie Rechtspositie Am bonnese Militairen en Schepelingen). Men besloot voorts te pogen een compromis te bewerkstelligen. Groot huis gebouwd door één man Ondernemende Alkmaarder deed t lVa jaar over De Alkmaarder sigarenwinkelier en oud-aannemer/timmerman J K Crum heeft in anderhalf jaar tljds helemaal alleen een perceel ge bouwd, dat behalve een winkel een opslagruimte twee grote woi gen bevat. Hij heeft er anderhalf jaar over gedaan. Het is een sieraad van de Marktstraat in Alkmaar. De heer Crum groef zélf, dreef twintig betonnen palen zélf 2 li in de grond, en zo verrees het pand. door het werk van één man. die 's morgens tot 's avonds noest arbeid de en de sigarenwinkel aan vrouw overliet. Voor de binnenmuren gebruikte hij ten dele afgebikte bunkerstenen, de trappen kocht hij van oude boerde rijen in de Wieringermeer. En zoals hij geheel alleen Iedere steen had gemetseld en iedere dakpan had ge legd. zo deed hij ook van binnen alles zelf. Ook de houten betimme ringen, de centrale verwarming, de buisverlichting...... Ultimatum aan 4000 guerilla's De Indonesische regering heeft de 4000 man guerillatroepen die op 17 Augustus met medeneming van uniformen, trans portmiddelen en 2 millioen rupiah's naai het binnenland van Zuid-Celebes zijn ge vlucht, een ultimatum gesteld om zich binnen vijf etmalen bij de bevoegde autoriteiten te melden. Wanneer de rebel lerende troepen, die onder leiding Kahar Muzakkar staan, aan deze oproep geen gehoor geven, zal de regering tot een krachtige actie overgaan, heeft min.- president dr Sukiman in een radiorede meegedeeld. Trygve Lie wenst geen Nobelprijs In een schrijven aan de Nobel-coi missie heeft Trygve Lie, secretar: generaal der V.N. verzocht, zijn naam schrappen van de lijst van candidal voor de Nobelprijs voor de vrede. Hij is van oordeel, dat hem geen bijzondere vredesprijs toekomt, aangezien de ganisatie der V.N. reeds als eerste doel het bewaren van de vrede heeft. U vaart er wet bij! (Advertentie Zes weken geëist tegen uitgever Een-Nul Tegen de 48-jarige Hagenaar W. v. d. uitgever van het voetbalprijsvraag- blad Eén Nul, is gisteren in Rotterdam ?n hechtenis van zes weken geëist. Tegen de 38-j. M. A. v. ,d. A. uit Loos duinen, die al dan niet met v. d. L. de prijzen zou hebben uitgekeerd, prijs winnaars aanwees enz., werd drie maan den geëist, tegen de 46-j. vertegenwoor diger W. de J. uit Krommenie een maand, tegen de Hagenaars de S. G.t die f 45.000 fourneerde, en een der andere kopstuk ken, de 47-j. Hagenaar J. B. B. de C., f 5000 boete, tegen de 50-j. A'damse uit gever en journalist C. H. G. f300 boete. Tegen de overige verdachten er wa ren er 56 feedaagd werden straffen geëist, varierende van een maand hech tenis tot f 40 boete. Onschuldig veroordeeld en 21 dagen in arrest De 66-jarige Zaandamse opkoper ri B. blijk, veertien dagen geleden door de Haarlemse rechtbank onschuldig le zijn veroordeeld, na drie weken in voorarrest te hebben doorgebracht. De man, dio zeer gunstig bekend staat, had er zelf schuld aan, daar hij een heling, waar hij part noch deel aan had. bekende omdat hij naar huis wilde. Enige dagen later ontmoette hij ech ter de vrouw van een der dieven het betrof hier een inbraak bij de Avis-verffabrieken in Westzaan sn de vrouw bekende l.cm snikkend dat de goedi en aan een zekere (een andere) B. waren verkocht. De onschuldige stapte naar de politie en toen kwam alles uit, en werd de ware heler aangehouden. De dieven hadden stijf en strak volgehouden dat K. B. de opkoper was. K. B. blijkt echter ook nog een prachtig alibi te hebben vergeten. Hij vertoefd op de avond, waarop e dieven het gestolen goed aan hem zou den hebben verkocht, met zijn familie in Amstelveen. Hij had dit aan zijn advocaat verteld, maar de familie van de opkoper kon de advocaat niet lan ger betalen. En de tweede raadsman, die de zaak pro deo behandelde, naa van de eerste advocaat de belangrijke tip niet doorgekregen Acht goede huizen leeg in Kamperland In het dorpje Kamperland op Noord- Beveland staan acht arbeiderswoningen leeg waarvoor geen huurders komen op dagen. Ze zijn wat buitenaf gelegen, maar de meeste verkeren in een behoor lijke staat en er is een aardig tuintje bij. De huur bedraagt slechts een rijks daalder per week. Een van de hulzen, is onlangs in het openbaar geveild, maar ook toen waren er geen liefhebbers. In tweede kwartaal Voor f 4,2 min haring uitgevoerd In het tweede kwartaal van 1351 voerde Nederland netto 8.535.000 Kilo pekel- en steurharing uit (tweede kwar taal 1950: 7.295.000 kg en tweede kwi taal 1949: 6.613.000 kg). Deze ZVi millioen kilo vertegenwoordigden een waarde van f 4.2 millioen. Het meeste, n.l. ruim 3 millioen kg. werd naar Oost-Duitsland uitgevoerd, voor een waarde van f 1.3 millioen. Tweede op de ranglijst was België met 1.8 min kg voor ruim f 1 millioen derde West-Duitsland met 1.2 min Kg voor f 616.000 De vis werd het duurst betaald door de Ver Staten: f 1.80 per kg netto gemid deld. Engeland daarentegen betaalde ge middeld 32 cent per kg. De Ver. Staten ontvingen echter maar 1067 kilo en geland 105.000 kg De Scheveningse exporteurs na 49.19 pet van de totale uitvoer voor rekening (4 223.000 kg voor f 2.059 000 nl gemiddeld 0.49 per kg). Katwijk aan Zee verzorgde 23.93 pet. Vlaardingen 23.44 pet, IJmuiden 2.67 pet. Duitsland moet in Pact, vindt publiek Meerderheid van P.v.d.A. tegen Spanje Er zijn aanzienlijk meer Nederlan ders vóór toelating van Joegoslavië. Spanje en West-Duitsland tot het At lantische Pact dan er tegen, aldus het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie- Wat West-Duitsland betreft, zijn de cij fers: vóór 49 pet, tegen 14 pet, geen me ning 37 pet. Voor Spanje ls dit resp. 39, 20 en 41 pet en voor Joego-Slavië 41 pet, 17 pet en 42 pet. De communisten zijn van zelfsprekend in grote meerderheid tegen toelating van de drie landen. Bij de overige par tijen vinden we voor elk van de drie landen meer voorstanders van toelating dan tegenstanders. De enige uitzonde ring vormt de P. v- d- A. Deze ls in meerderheid teg$n toelating van Spanji Het hoogste percentage voorstanders van Spanje's toelating treft men aan bij de K.V.P. (54 pet.). Vakopleiding voor vee handelaren Tijdens de jaarvergadering van de Ned bond van veehandelaren in de Haagse Dierentuin werd op initiatief van de afdeling Friesland het probleem vai vakopleiding voor veehandelaren bespro- Besloten werd de thans bestaande schriftelijke cursussen door mondelinge te vervangen en de eisen voor de vak- pleiding aan een nadere studie te onder- Advertentie) Behandel Uw kostbare zijde en Uw rayon met de speciale zorg die deze stóffen verdienen. Het sop van de ragfijne V ivalon-vlokjes is een waarborg voor ruisende zijde en prachtige kleuren. 40 Zo leefden onze jeugdige helden in dit vreem de land, dat weldra hun tweede vaderland ge worden was. Spraken .zij de taal van dat volk, alsof zij nooit anders gedaan hadden. Meer dan eens gebeurde het, dat zij zelfs onder elkaar zich bedienden van het Engels. Dan was het meestal Bram, die nog steeds hun aanvoerder was en de beide anderen een beetje bemoederde, die voorstelde vooral toch hun moedertaal niet te vergeten. Iedereen in het kamp, dat in Zuid-oost-Enge- land lag, kende de drie Hollanders. Wist hoe ze in Engeland waren beland. En, Bram door zijn rustige zekerheid,- door zijn geestigheid en Bart door zijn deskundigheid op velerlei tech nisch gebied, alle drie waren zij als goede ka meraden opgenomen in deze gemeenschap van enkele honderden mensen, ondergebracht in een twintigtal houten barakken. Het kamp lag er prachtig, bij het goed ge camoufleerde vliegveld, temidden van het zacht- glooiende, vriendelijke landschap met zijn struik jes, oude boerderijen en vriendelijke kerkjes Het vliegveld was een der vele, van waaruit de vliegtuigen opstegen om de strijd aan te binden met de vijand, die wanhopige pogingen aanwend de meester te blijven in het luchtruim. De ba rakken, geschilderd in de kleuren van het om liggende landschap en half verscholen onder ge boomte, herbergden een honderdtal mensen van het luchtpersoneel van de R.A.F. het nodige grondpersoneel, een tweehonderdvijftig soldaten, mensen van de transportdienst, cantinepersoneel en pnkele Rode Kruis-soldaten. De barak van de transportdienst lag vlak bij de ingang van het kamp Het was een grote zaal dertig bij tien meter, w; hun wachttijd of vrije tijd korten met biljarten, schaken, kaarten, lezen of praten. Voor betrek kelijk weinig geld konden ze zich tegoed doen aan koffie, bier, limonade, boterkoek, chocola de. sigaretten en nog meer dingen, die altijd een grage mond vinden. Hoofdstuk XVI EEN ANGSTIGE NACHT Op zekere avond zaten Bart, Bram en Kees bijeen aan een van de vele tafeltjes en spra ken zij over de dingen van de dag. Behalve kans op electrocutie betekent het vernieling van het apparaat (Van een onzer verslaggevers) Hy klopt, hü veegt, hy zuigt. Deze bekende reclameleus voor een zeker merk stofzuiger zou men kunnen aanvullen met ,3Ü blaast". Want, zodra men de slang aan het andere eind bevestigt, doet hy dit inderdaad. Dit heeft veel hulsvrouwen op de gedachte gebracht deze eigenschap productief te maken doorhun stofzuiger de was te laten doen. De luchtstroom borrelt dan door het water heen en kan, zonder dat er enige spierkracht voor nodig is, ongetwijfeld het vuil los maken. Maar dat een dergeiyke handelwijze levensgevaariyk kan zyn, wil er by velen niet ln. gebruikt, onder stroom komt te staan ls dus bijzonder groot. En onvermUdelfjk wordt dit indien men. wat by de tegen woordige stofzuigers, waarvan het on derscheid tussen voor- en achterkant nauwelijks te zien is, de slang aan de in dit geval verkeerde „zuigzyde' bevestigt. Het instrument loopt dan vol met wa ter. en electrocutie is onvermijdelijk. Op het ogenblik worden ln de handel gebracht z.g. aardleidingen, d.w.z. gelei dende draden, die met klemmen aan de stofzuiger worden bevestigd en via byv. een waterkraan de electricitelt naar de aarde kunnen afvoeren. De kans ls echter groot dat zo'n klem losspringt en boven dien loopt men het risico dat men hem aan het andere eind op een geïsoleerde plaats van de stofzuiger vastmaakt, w door het effect verloren gaat. Behalve het levensgevaar dat boven genoemd verkeerd gebruik van de stof zuiger oplevert, heeft deze zaak ook nog een andere kant. Een stofzuiger die als wasmachine wordt gebruikt moet grotere druk overwinnen dan waar het tere mechanisme berekend is. De lucht kan niet voldoende afvloeien, zodat de motor op den duur warm loopt vernield wordt. Tussen een stofzuiger, of welk elec- trlsch apparaat ook en water botert het nu eenmaal niet, omdat water, waarin steeds verschillende stoffen zijn opge lost, een uitnemende geleider ls. De kans dat een stofzuiger, die voor de was wordt door Aleid van Rhyn ■■■■PO! Kinine Faroek kan nog rus-1 paar lange rijen kribben stonden Verder tig blijven reizen1 1 ernaast een cantine gebouwd waar de chauffeurs De terugtocht van het Rode Leger werd onder de loupe genomen, het al of niet deelnemen van Amerika aan de kant der Geallieerden, de jo denvervolging in Nederland, de situatie in de Oost, de duikbotenoorlog. In de paar maanden, die de jongens thans in Engeland waren, hadden ze een grote verande ring ondergaan. Niet alleen, dat ze er groter en wijzer uitzagen, maar ook hun hele levens houding, hun woorden en gedachten waren heel anders geworden In deze korte tijd waren zij gerijpt tot mannen. Zo jong als ze nog waren Hun gezichten, die ernstiger stonden dan ze ooit gedaan hadden toen ze nog langs de boulevard van Vlissingen slenterden, verrieden wat er in hun nmnenste omging. Onwillekeurig hadden het harde leven en de klaarheid van de ernstige toestand, waarin de wereld zich bevond, beslag op hen gelegd. Zonder dat zij het wellicht zelf beseften, hadden zij dezelfde verbetenheid en vastberadenheid over zich gekregen, die zozeer het Engelse volk in die dagen kenmerkte. Ze ker, nog vaak vlogen rake, geestige opmerkin gen over en weer, en menig keer schalde hun lach door de cantine, maar toch was hun hele levensopvatting ernstiger geworden. Bezadigder. Zo ook nu. Met gefronste wenkbrauwen volg den zij de fronten in Rusland. Ernstig stond hun gezicht, toen zij de verliescijfers van de geallieerde koopvaardij bespraken. Juist wilde Kees het onderwerp-Japan aansnij den, toen de cantinedeur openging en een trans port-officier binnentrad. De jongens, militair getraind, sprongen op en bleven in de houding staan. De officier maakte met zijn hand een los gebaar, waarmee hij te kennen wilde geven, dat ieder weer kon gaan zitten, keek even rond en stapte toen op het tafeltje van onze drie avonturiers toe. ,,Ik heb twee man nodig. Dadelijk. Er moet een lading munitie uit Aldershot gehaald wor den. Het is vrijwillig. Hebben jullie tijd?" ,,O.K. luitenant", zei Kees dadelijk, en sprong op. ,,Wie van jullie gaat ermee?" ,,Ik", zei Bram, en ging eveneens staan. ..Blijf jij hier", kwam Kees tussenbeide. ..Jij hebt een paar zware dagen achter de rug. Bart niet ...Luitenant, wij tweeën gaan". Bram stribbelde nog even tegen, maar Kees legde hem eenvoudig het zwijgen op. En eigenlijk bleef hij ook liever thuis. Het was inderdaad zo, dat de laatste dagen niet bij zonder gemakkelijk geweest waren. Eerst een lange reis naar Londen met een zware truck. Toen een paar keer heen en weer naar het naastbijgelegen dorp. En vervolgens een nach telijke tocht naar een of ander dorpje, een mijl of veertig uit de buurt. Ondanks het tydelyk gemak, dat men bij het wassen van een stofzuiger zou kunnen hebben, ls het gebruik als zodanig dus beslist atf te raden. Militairen op overweg aan dood ontsnapt Vier militairen uit de Harskamp rijn Woensdagavond op het nippertje aan de dood ontsnapt. Zij passeerden tegen half 10 met een auto de onbewaakte overweg by Ede toen juist de D-trein uit Hoek van Holland naderde, waarin zich een groot aantal Britse militairen van het bezet tingsleger in Duitsland bevond. De sol daat G. G. Matser, die de auto bestuurde, schrok blijkbaar zo hevig, dat hy de wa gen op de overweg niet in beweging kon houden. Het is ook niet onmogelijk dat de motor is afgeslagen. De machinist, die reeds afremde met het oog op de stand van een der signalen, bracht de trein on- middelijk tot stilstand zodra hy de auto opmerkte. De auto werd nog gegrepen, waarbij de bumper werd afgerukt en de voorzijde beschadigd. De trein verloot treeplank. Niemand liep echter letsel LVV or at vervoigu; op. De trein had 20 minuten vertraging. Tweede groep gewonden uit Korea terug De tweede groep gewonden uit Korea »s thans uit Liverpool op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Het waren de sergeants H. Bremer en K. Stoevelaar, beiden uit Den Haag. Ie luitenant T. Oostendorp uit Wageningen, soldaat J. A. Bakker uit Aalsmeer, ser geant C. W. Gieles uit Overveen. sol daat B. N. Vryvogel uit Rotterdam en soldaat F. Wersen uit Eindhoven. Zy werden evenals de mannen die de vorige dag arriveerden naar de hospita len in Den Haag en Utrecht overge bracht. Op het vliegveld werden ze be groet door generaal-majoor J. R. H La- gas, directeur van het Verkeerswegen van b ministerie van Oorlog, en na mens Prins Bernhard door kapitein T. Zandleven. Gewonden uit Korea in Port Said Het Deense hospitaalschip Jutlandia is met 206 gewonde militairen onder wie vier Nederlanders uit Korea in Port Said aangekomen. 37 Nederlands© adelborsten bij Britse marine Zaterdag zullen 37 adelborsten le klasse van de Koninklijke marine voor eer. oefenperiode van drie maanden bij de Britse marine met de dagboot van Hoek van Holland naar Engeland reizen. Zij worden geplaatst op verschillende Engelse oorlogsschepen, variërende van mijnenvegers tot torpedobootjagers. Ook minister Albregts over FF enthousiast "De miskenning door de Regering, waar over de organisatoren van de tentoon stelling „FF" in Enschede aanvankelijk klaagden, is wel volkomen omgeslagen in het tegendeel. Na minister Joekes. die een toevallig bezoek bracht, heeft nu ook minister Albregts als officieel regerings vertegenwoordiger de „FF" onomwonden geprezen. Hij verklaarde toen. nadat hy ruim twee uur op het terrein had rondgewandeld: „Dit is een uniek voor beeld van samenwerking in de industrie. Zoiets is nog niet eerder gedemonstreerd. Het heeft al mijn verwachtingen over- Voorts ls de expositie gisteren bezocht door 90 Duitse leden van de Duits-Neder landse vereniging uit het Munsterland. Het lied der aethrrqolven ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1951 HILVERSUM L 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuwa 8 18 Gram 8.40 Orgelspel 9 00 Gram VPRO: 10 00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 1005 Morgenwijding VARA: 10» Voor de arbei ders ln de continubedrijven 11» Sopraan en plano 12 00 Gram 12.33 Roemeens orkest 1.00 Nieuws 1.15 Amusementsmuziek 1.45 Gram 2.00 Voor de Jeugd 2.20 Fanfare-orkest 2.30 Spreekuur voor emigranten 3.15 Metropole orkest 3.45 ..Van de wieg tot het graf", cau serie 4.05 Cram 4 30 Sport 4.45 Kamerorkest 5 30 Voor de Jeugd 6 00 Nieuws 6.15 Vara- Varta 6.20 Amusementsmuziek 6.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Westerse de fensie" 7.00 Artistieke staalkaart VPRO: 7.30 „Passepartout", causerie 7.40 ..Het Oude Tes tament ln deze tijd", causerie 7.55 „Deze week", causerie VARA: 8.00 Nteuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Gev. progr. 9.15 Weense muziek 9.45 Socialistisch commentaar 1000 Hawananmuztek 10» ..Onder de pannen", hoorspel 10.45 Acoordeonmuziek 11.00 Nleuwa 11.1512.00 Gram. HILVERSUM 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Koorzang 7.45 Morgengebed 8 00 Nieuws 9.00 Voor de hulsvrouw 9.35 Residentie-or kest 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 12.03 Gram 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1» Amusementsmuziek 2.00 „Theo Caston, tn misdaad en antiek", hoorspel 2» Gram 2.40 Mannenkoor 2.55 Kroniek van letteren en kunsten 3.30 Fanfare-orkest 335 Kameror kest en soliste 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 6.00 Voor de Jeugd 8.00 Film muziek 6.15 Sport 6» Promenade-orkest en solist 7.00 Nieuws 7.15 „Dit ls leven", cau serie 7.21 Actualiteiten 7.27 Gram 732 Jour nalistiek weekoverzicht 8.00 Nieuws 8.05 De gewone man 8.12 Gram 8.15 „Lichtbaken" 8 40 „Steek eens op. Heren I" 9 00 Gev. progr. 933 „Wat zou u doen?" 10.00 Amusements muziek 10 30 „WIJ lulden de Zondag ln" 11.00 Nieuws 11.15 Nieuws ln Esperanto 1122— 12 00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram 1225 Gev. progr. 1.00 Nieuws 1.10 Gev. progr. 2.10 Crtcketultslagen 2.15 Arbeldersorkest 2.45 Orgelspel 3.15 Orkest- concert 4.15 Hoorspel 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6.30 Gev. muziek 7.15 Interviews 7.45 Causerie 8 00 Amusements muziek 9.00 Nieuws 915 Hoorspel 10,48 Avondgebed 11.00-11.03 Nleuwa. ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12 00 Lichte muziek 12.43 Gram 1235 Sport 1.15 Voor de Jeugd 1.45 Orgelspel 2.45 Orkest- concert 3.00 Amusementsmuziek 3.45 Piano spel 4.00 Militair orkest 4.30 Gram 5.00 Jazz muziek 5.30 Sport 6.00 Lichte muziek 6 45 Klankbeeld 7.00 Nieuws 725 Sport 7.30 Syra- phonle-orkest en solisten 8.50 Muzikale cau serie 9.06 Symphonie-orkcst en solisten (ver volg) 10.00 Nieuws 10.15 Reportage 1025 Dansmuziek 11:16 Gram 113612.00 Nieuw». BRUSSEL. 324 m. 11,45 Gram 12.00 Salonorkeat 12 34 Gram I.00 Nieuws 1.15 Koorzang 1.30 Gram 100 ccordeonmuzlek 3.15 Gram 3.30 Accordeon- in u ziek 3.45 Gram 4.00 Symphonle-orkest, koor en declamator 4 43 Gram 5.00 Nieuws 5 10 Gram 5 30 Orgelconcert 6.00 Zang 620 Gram 6 30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 730 ~.-am 730 Voordracht 8 00 Omroeporkest ;a soliste 9.00 Actualiteiten 9.15 Gram 1000 Nieuws 10.15 Verzoekprogr. 11.00 Nieuws II.05, 1120-12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Gram 1.00 Nieuw» 1.10, 120 en 2.00 Verzoekprogr. 3 00 Operamuziek 4.30 Gram 10 Lichte muziek 6.30. 6.55 en 7.40 Gram 7 45 Nieuws 8 00 Phllharmenisch orkest, ko ren en solisten 9.15 Gram 920 Lichte muziek in 00 Nieuws 10 10 Gram 1035 Nieuws 11.00 Gram 1120 Nleuwa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5