Ruim 400 arbeiders van Haagse aannemer in staking Tito wenst nog geen Amerikanen op z'n vliegvelden Spoorlijnen naar Sowjetbasis in Wladiwostok afgesneden Naar afschaffing eindexamens aan middelbare scholen? Amerikanen voelen zich door de fiscus bedreigd Halve eeuw inwendige zending met daad en woord Minder textiel uit België op Nederlandse markt DD 2 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 „Tegen overbodig ontslag" Ook personeel van Tielse veiling dreigt werk neer te leggen Vierhonderd arbeiders van het Haagse aannemersbedrijf Boele en Van Ees teren zijn op het Breedbandterrein van de hoogovens te IJmuiden in sta king gegaan. De actie is gericht tegen het ontslag van 85 arbeiders. De stakers vinden dit ontslag onnodig, omdat sindsdien weer zestien anderen in dienst zijn genomen. Vertegenwoordigers van de drie uniebonden delen hun grieven, maar hebben gistermiddag toch geadviseerd aan het werk te gaan. Dit advies werd echter verworpen. Alleen de E.V.C. heeft zich achter deireid verklaart een collectieve arbeids- staking gesteld en hoewel een deel van overeenkoms_t_ af te sluiten. Het personeel de stakers dit betreurt, heeft het stakings comité, dat wordt gevormd door leden van het N.V.V, en de K.A.B., besloten deze steun te aanvaarden. Vier districtsbestuurders van de drie Uniebonden hadden met de directie een compromis bereikt. De directie zou nog gistermiddag onderzoeken in hoeverre het aantal ontslagen arbeiders kon wor den teruggebracht. Toen vele stakers dit compromis onbevredigend bleken te vin den, stelde het actiecomité voor vandaag normaal het werk te hervatten, terwijl de Uniebonden dan opnieuw contact met de directie zouden zoeken. Bij dit over leg moest volgens de stakingsleiding de E.V.C. worden betrokken. Voor de Unie bonden was dit echter onaanvaardbaar, waarna de vergadering besloot de staking door te zetten. Om een C.A.O. Ook bij de Tielse groente- en fruit veiling Septer en de daaraan verbonden firma Remmert Septer dreigt een staking uit te breken. Vertegenwoordigers van de N.V.V. en de K.A.B. hebben meege deeld dat het werk zal worden neerge legd wanneer de directie zich niet be- bestaat uit 35 man en enige losse ar beiders. De Utrechtse loonslachters, die zoals men weet eveneens in staking gaan, hebben het werk thans hervat. Er is een stichting in het leven geroepen, waarbij de loonslachters in dienst zullen zijn. De slagers en grossiers zullen 20 pet van de kosten der sociale voorzieningen dragen, terwijl het slachtloon met 10 pet wordt verminderd. Ruim 1 millioen bloemen bij Aalsmeeis corso Duizend bloemenbinders zullen in de nacht van 7 op 8 September de 28 praal wagens en 27 luxe wagens opmaken die volgende week Zaterdag deelnemen aan het derde Aalsmeerse bloemencorso. Zij zullen 1000 km draad (twee keer de af stand Amsterdam—Parijs) nodig hebben voor het verwerken van 750.000 dahlia's 175.000 anjers, 100 000 rozen. 90.000 gla diolen, 7000 chrysanthen, 450.000 gras zoden, 5000 bossen groen en 35.000 kilo mos. De wagens symboliseren elk land. De stoet zal anderhalve kilometer lang'zijn en rijden over een 40 km lange route. De wagens zullen zoals men weet deelnemen aan het stadionspel Utopia, geschreven door M. Revis, da* in Am sterdam zal worden opgevoerd. Ned. luchtacrobaten op toneel gevallen Een stampvol Londens variété-theater is getuige geweest van een ongeluk, dat twee Nederlandse artisten overkwam. De „Drie Piraten" waren een luchtnummer aan het uitvoeren, toen een hoogte van vijf meter op het toneel viel, daarbij zijn partner meesleurend. De derde „piraat", die met een meisji óp het toneel stond, snelde zijn makkers te hulp. De twee gewonde artisten. Hen drik Korevaar en Cornelius Johannesen, konden vanmorgen na behandeld te zijn naar huis terugkeren. R.K. commissie: Toezicht credietwezen „staatssocialisme" Het wetsontwerp in zake het toezicht op het credietwezen geeft op verschei dene plaatsen blijk van een volkomen gebrek aan organisch denken. De orga nen en organisaties die uit het bedrijfs leven zijn voortgekomen en wa sommige al jaren in de practijk gunstig hebben gefunctionneerd, worden teveel gezien als uitvoerders van de overheidstaak. In verschillende opzichten zijn dan ook duidelijk aanwijsbare staatssocialistische tendenties in het ont werp te bespeuren. Dit zegt een com missie die aan het (R.K.) Centrum vooi Staatkundige Vorming rapport over' het wetsontwerp heeft uitgebracht.'' Voorgesteld wordt o.a. de registratie van de credietinstellingen niet te laten gebeuren bij de Nederlandsche Bank. maar zoveel mogelijk bij de bestaande of nieuwe organen uit het bedrijfsleven zelf. Slecht cijfer voor aanstaande vervoerders Nu reeds zes maal een patroonsexamen is afgenomen- voor het diploma vakbe kwaamheid beroepagoederenvervoer langs de weg, heeft de commissie ven toezicht een kor', overzicht van haar bevindingen gegeven. In het algemeen is gebleken dat veel randid-iten zich onvoldoende voorberei den. Slechts weinigen konden een be hoorlijke brief schrijven en velen hebben vrij veel moeite zich in behoorlijk Ne derlands uit te drukken. Nagenoeg geen van allen voldeed aan de eis „grondige kennis der algemene vervoerscondities". Het inzicht in de organisatie van het be- roepsgoederenvervoer is té gering. Ook de technische opgaven kostten veel hoofdbrekens. Er was zelfs een candidaat die aan de hand van een tekening niet de voornaamste onderdelen tor, zoals de zuiger of de ventilator, wist op te noemen, aldus de Huizen in Leidschendam onder water De enorme regenval van gisteren heeft in Leidschendam ernstige gevolgen ge had. Enkele percelen in de Nieuwstraat kregen een vloedgolf water te verwer ken. Doch niet alleen van buitenaf. De riolen konden het water niet verwerken en binnen enkele ogenblikken liepen de toiletten vol en werden de bewoners ook van die zijde belaagd. Talrijke meubels en andere pen dreven rond in het vieze water, wijl in perceel 81 de wieg van dg pas ge boren baby in het rond dobberde. Niet minder erg was het in perceel 87. De bewoners waren afwezig. Bij him thuis komst was zeer veel bedorven. Reeds enkele malen is dit in Leidschen dam voorgevallen. Men vraagt zich thans af of het niet hoog tijd wordt het gemaal drastisch te versterken en of hier niet spoedig ingegrepen dient te worden. Nieuwe commandant van intendance Kolonel J. B. Lagaune, waarnemend commandant van het regiment intendan cetroepen te Amsterdam, is benoemd tot garnizoenscommandant van Breda. Hij wordt bij de intendance opgevolgd door de kolonel-intendant P. v. d. Heide. Mor gen heeft in Amsterdam de overdracht plaats. (Advertentie) i Een rustig zitje tijdens het nationaal concours hippique, dat gisteren werd gehouden in het Volkspark te Enschede ter gelegenheid van de veredelings- tentoonstelling F.F. Z.K.H. Prins Bemhard, kapitein mr R. J. E. van Zinnicq Bergmaan (rechts) en ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, (links) adjudant van H.M. Koningin Juliana, volgen met belangstelling de verrichtingen der ruiters. Contióle-tioepen in Nooid-ltalië (Van onze Parijse correspondent) VAN DE MEEST gezaghebbende zijde vernemen wij, dat de militaire besprekingen, dezer dagen gevoerd tussen hoge Amerikaanse en Joego-Slavische autoriteiten niet tot volledige overeenstemming hebben geleid. Tito, die zich nog steeds ernstig bedreigd voelt, wil (nog) geen vloot- en luchtbases beschikbaar stellen voor de Amerikanen, tenzij Washington wil voldoen aan de volgende drie punten: 1. Amerika zou zich moeten verplichten gelden beschikbaar te stellen voor de aanleg van nieuwe vliegvelden en de uitbreiding van de havens, alsmede voor de modernisering van de Joego- Slavische industrie en landbouw. De eisen welke Tito in dit opzicht stelt, zijn zeer hoog. He: bedrag, dat hij verlangt voor industrie en landbouw is zeven maal hoger dan dat voor vliegvelden en havens. 2. De met Amerikaanse dollars en grond stoffen ingerichte havens en vlieg velden blijven volledig eigendom van Joego-Slavië en zullen slechts door Amerikaanse eenheden worden ge bruikt, nadat Joego-Slavië is aange vallen, m.a.w. uitsluitend in tijd van oorlog. De beschikbaarstelling der bases geschiedt echter niet automa tisch door het uitbreken van vijande lijkheden, doch eventuele Amerikaan se eenheden zullen eerst nog door Tito moeten worden geïnviteerd. 3. Amerika moet zich verplichten het Italiaanse vacuum te vullen met bases en troepen in Noord-Italië, waardoor de kwetsbare Noordwestelijke hoek van Joego -Slavië beschermd zou zijn. Mont Blanc-tunnel In Frankrijk he-', en deze eisen te meer de aandacht gewekt, omdat Washington in de eerste week van Augustus een be roep heeft gedaan op Rome en Parijs om t_ pogen door onderlinge samenwerking de Alpenketen nog verder te doorboren. ~>e tunnel onder de Mont Blanc heeft de belangstelling van Amerika, doch ook Eisenhower zelf vreest, dat zelfs na het in gebruik nemen van de Mobt-Blanc- tunnel de lafidcommunicaties tussen Frankrijk en Italië voor militaire doel einden onvoldoende zijn. Voor het aan leggen van nieuwe verkeerswegen en voor het boren van nieuwe tunnels zou- Waarom Rasjin gebombardeerd werd Roden beweren, dat Geallieerd vliegtuig boven Kaesong lichtfakkels uitwierp De Amerikaanse luchtmacht maakte bekend, dat ten gevolge van haar krach tige aanvallen, er geen spoorwegverkeer meer mogelijk is tussen Noord-Korea en de Russische vlootbasis Wladiwostok. Reeds eerder maakten wij melding van de aanval op Rasjin, 30 km ten Zuiden van de grens tussen Korea en Siberië. Een woordvoerder te Washington legde er de speciale nadruk op, dat door deze bombardementen alle weg- en spoorweg verbindingen ten Zuiden van Rasjin buiten werking zijn gesteld. Naar Reuter verneemt, maken Ameri kaanse militaire kringen zich in toene mende mate ongerust over de omvang van de uitbreiding der rode strijdkracht, welke gedurende de wapenstilstandsbe sprekingen te Kaesong heeft plaats ge vonden. Inmiddels hebben de Roden de Verbondenen er opnieuw van beschul digd de neutraliteit van Kaesong ge schonden te hebben. Zij beweren, dat een vliegtuig boven de zetel der con ferentie te Kaesong lichtfakkels zou heb ben uitgeworpen. In een protestnota van generaal Nam II wordt om bestraffing van de „schuldigen" gevraagd. Bommen werpers cn zwermen jagers der Verbon denen hebben vandaag bevoorradingsge- bieden der communisten in Noord-Kojea wederom met succes aangevallen. den Amerikaanse dollars beschikbaar kunnen worden geste'd 'n de vorm -.ieuwe cred-ieten. Het ligt voor de hand, dat tussen en ander verband word1' gelegd. Er komt nog bij, dat de Amerikanen voor thans in Duitsland gelegerde troepen tigingsmogelijkheden hebben gevraagd in Frankrijk, gedeeltelijk in en rond Lyon Saint-Btienne, dus in de streek waaruit de Frans-rltaliaanse grens be heert kan worden. In politieke kringen vermoedt men Tito bereid zou zijn, enige zijner r waarden te laten vervallen in ruil andere faciliteiten, welke wel door Amerika kunnen worden ingewilligd. Interessant zijn in dit verband de ge ruchten als zou generaal Eisenhower na de huidige vacantieperiode een bezoek brengen aan Noord-Italië. 31 Augustus De laatste van Augustus was Koninginnedag. We vierden die met slingers, muziek en veel gevlag. Dan waren er aubades en spelen overal. Dan zag je acrobaten en venters zonder tal. Aan 't eind van de vacant ie was het nog éénmaal feest. Dat is steeds van de zomer het hoogtepunt geweest. Maar sinds ZIJ abdiceerde is ook dat weer voorbij, en nooit komt weer die stemming op enig feestgetij. Maar, doen we 't zonder drukte van 't ouderwets festijn, daarom kan toch de vreugde zeer wel aanwezig zijn. Want Prinses Wilhelmina, eens Neêrlands Koningin, leeft nog als aller Moeder in 't Nederlands gezin. ROBBIE RADAR. SLAVENHANDEL NEEMT ZELFS TOE... Een rapport van de Ver. Naties stelt vast, dat de slavenhandel na de tweede wereldoorlog in bepaalde delen der we reld is toegenomen. Te Genève werd vastgesteld, een nieuwe, internationale overeenkomst te sluiten betreffende het tegengaan van slavernij. Beperking treinverkeer in West-Duitsland Als gevolg van de kolenschaarste zul len na September de spoorwegdiensten in West-Duitsland drastisch worden be perkt. Dit besluit treft niet het inter- naionale verkeer. Volgens spoorweg functionarissen is er slechts een kolen- voorraad aanwezig, voldoende voor zes tien dagen. Griekse koningspaar in Hannover Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland wonen in Hannover het huwelijk bij van een broer der koningin, de Duitse prins Ernst August IV van Hannover. Het is het eerste bezoek van koningin Frederika aan haar geboorte land sinds de oorlog. Engelse tomateninvoer niet stopgezet De invoer van tomaten in Engeland, die vandaag zou worden stopgezet, kan voorlopig nog gewoon doorgaan. Dit is het resultaat van Nederlands-Britse be sprekingen. Over de sluiting van de nieuwe termijn wordt nog onderhandeld. Inspecteur Van Dam (Den Haag) Of alleen examens voor belangrijkste vakken middelbare scholen meer te houden, maar de toelating tot de univer siteit over te laten aan de universiteit, of haar faculteiten zelf. Dat heeft de inspecteur van het M.O., de heer A. J. S. van Dam uit Den Haag, gens het A.N.P. verklaard in een referaat voor de Vereniging van leraren bij het M.O., die gisteren in Utrecht vergaderde. De vroegere inspecteur Ten Bruggen- cate vond het eindexamen onnatuurlijk, daar het 't onderwijs bederft. Daarmee bleek inspecteur Van Dam het in be ginsel wel eens te zijn. Men zou, zo zei hij, misschien kunnen overgaan tot de instelling van „beperkte eindexamens" alleen de belangrijkste vakken. Ten slotte gaat het toch alleen om een se lectie van de leerlingen en het eindexa- is slecnts een negatieve selectie. Wij hebben er immers rekening mee te hou den dat slechts 20 procent van de leer lingen op tijd eindexamen doet en 60 procent In het geheel niet. Bevan bindf de strijd aan Om de macht in partijbestuur van Labour Naar Reuter uit Londen meldt, zullen de linkse socialisten onder leiding van Bevan, die zich tegen de omvang der Britse bewapening verzetten, een poging doen om de maoht in het Labourbestuur in handen te krijgen. Op het ogenblik nemen de aanhangers van Bevan 3 var de 7 plaatsen in, welke in het partij bestuur voor de kiesdistricten zijn ge reserveerd. Indien het nu Bevan's aanhangers, die zich onder de 29 candidaten voor deze zeven plaatsen bevinden, gelukt, een plaats er bij te veroveren, zou zulks de nederlaag be tekenen van een der ministers, die voor de kiesdistricten candidaat staan. De komende conferentie der Labourpartij zal vol spanning zijn. De agenda bevat ^30 resoluties voor een besnoeiing van bewapeningsprogramma. Dit geeft de eerste drie jaar een bedrag aan 4.7 milliard pond sterling. Autobus stortte in ravijn: 30 doden Een autobus, die een 550 meter hoge bergweg tussen Kazeroon en Bushire de Perzische Golf volgde, is in het ravijn langs de weg gestort. Er kwamen dertig personen om het leven, en twintig per sonen werden ernstig gewond. zal moeten worden uitgezien de mogelijkheid de leerlingen rijp te rrklaren zonder eindexamen, meende inspecteur Van Dam. Wensen van leraren In Arnhem vergaderde tegelijkertijd de Algemene Vereniging van leraren bij het M.O. Een motie werd daar aangenomen, in men zich uitsprak tegen ee apart doctoraal examen voor de a s. Ie De voorzitter, de heer P. van Hou'. (Rotterdam) vroeg in zijn openingswoord volledige opheffing van de nivellering ■de leraren-bezoldiging, integrale toekenning van de vacantietoeslag, betering van het maximumpensioen, en verblijfskostenvergoeding, afschaffing van de standplaatsenaftrek Zowel in Utrecht als in Arnhem werd minister Rutten geprezen om zijn jongste onderwijsnota. De hulp aan hel buitenland Maar met de moed der wanhoop vecht Truman voor zijn 8V2 milliard dollar NEGEN REPUBLIKEINEN en twee democraten in de Amerik. Senaat hebben een nieuwe actie op touw gezet, om het hulpprogram voor het buitenland te verminderen. Van de 8% milliard dollar moet volgens hen 500 millioen dollar af. Een republikeins senator verklaarde: „De Amerikanen kunnen sterven door zelfmoord, langs de weg van de fiscus." Op zijn wekelijkse persconferentie heeft Truman er echter op gewezen, hoe gevaarlijk het is het herstelprogramma voor Europa te ontwrichten, of hij zou antwoorden op de brief van de president der Sowjet Unie, waarin deze een vijf mogendhedenverdrag voor stelt, antwoordde hij, de correspondentie te zullen voortzetten, maar geen haast te hebben. Hij keerde zich tegen allen, die op de wet voor de hulpverlening aan het bui tenland pogen te besnoeien. Het is geen bewijs van een goed begrip, wanneer het economische herstel van Europa wordt getorpedeerd, juist nu men op dit punt successen tracht te behalen. Aldus de klacht van Truman. Hij verklaarde, dat hij alles gedaan had om de 8tÉ milliard voor militaire en economische hulp te handhaven. Hij moest toegeven, dat de zaak er momenteel vrij hopeloos voor staat. Toen Truman de vraag gesteld werd Burgess en McLean gevonden Volgens de Daily Herald is de Engel se Inlichtingendienst op de hoogte van de verblijfplaats der vermiste diploma ten Burgess en MacLean. Mevrouw MacLean zou van haar echtgenoot be richt ontvangen hebben. Spoedig is thans een officiële bekendmaking van het Britse Min. van Buit. Zaken te ver wachten. Deze officiële bekendmaking volgde reeds vanmiddag. Volgens Reuter heeft het Foreign Office al deze persberichten tegengesproken. Rode vodden voorkeur I Zelfs lompensorteerders moeten tegen woordig in communistisch Oost-Duitsland van „progressieve (lees: communistische) gezindheid" zijn, aldus Ass. Press. Onlangs kwam in de „Saechsische Zei- tung" de volgende advertentie voor: „Ge vraagd voor onmiddellijke indiensttre ding twee progressief gezinde lompen- sorteersters, aanvankelijk voor tijdelijk. Bij gebleken geschiktheid vooruitzicht op vaste aanstelling," Een Westduits blad merkte naar aan leiding van deze annonce sarcastisch op: „Deze vrouwen zullen er met het oog op de mogelijke vaste aanstelling waar schijnlijk goed aan doen, bijzondere zorg te besteden aan rode vodden." Harriman naar Washington terug De speciale gezant van President Tru man, Averell Harriman, is uit Bonn Parijs gevlogen, vanwaar hij onmiddel lijk verder naar Washington zal reizen. Centraal Bond jubileert Thans 180 instellingen aangesloten (Van onze Amsterdamse correspondent) Als een late vrucht van het Réveil is op 29 April 1901 in Amsterdam de Centraal Bond van Christelijke Philantropische Inrichtingen opgerich thans genoemd Centraal Bond voor Inwendige zending en Christelijk maat schappelijk werk. Een halve eeuw heeft deze interkerkelijke centrale haa j arbeid verricht. Op 13 September wordt het jubileum in de Nieuwe Kerl te Amsterdam herdacht.. ciale commissie de Prot. Chr. kinde:| bescherming. Zij verzorgt de opleidin van personeel en onderzoekt zuil- onder leiding van mej. dr Bladergroen de differentiatie van de kinderbeschci ming in opvoedingsgestichten. In de jubileum-samenkomst zullen bi> halve de voorzitter, dr Ph. J. Idenbui; spreken minister Mulderije; de secret..: ris-generaal van het ministerie van j>i- ciale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, mr H. de Bie, voorzitter van het jubi leumcomité. De tegenwoordige directeur is de hee A. Otter, tevens belast met de inspëctifj Beroepingswerk GEREF. GEMEENTEN dankt: voor Ridderkerk W. C Lamain te Grand Rapids. De Kamper synode Bededagen en acta tei sprake (Van een onzer verslaggevers) Enkele schijnbaar minder belangrijkf zaken hebben gisteren op de Kampe: Synode de volle aandacht gehad. He' betrof de kwestie van het uitschrijver boete- en bededagen en het opne- v.an de rapporten in de acta dei synodes. Een voorstel van het praesidium, dat de sj'node aan de kerk van Den Haag- zou verzoeken diligent ta blijven het uitschrijven van boete- er, bededagen, doch niet dan na overlef met de kerken van Den Haag-Oost er Loosduinen, vond bestrijding o-a- var oud. Laning (Groningen) en ds Doorn bos (Wormer), die van oordeel waren dat hiervoor geen kerk behoeft te wor den aangewezen, omdat als de kerker, getrouw zijn, zijzelf daarvoor de nodige aandacht zullen hebben. Ds Lok (Stads Bij de jubilerende organisatie zijn aan gesloten circa 180 instellingen op het ge bied van de evangelisatie, het jeugdwerk, vrouwen- en kinderbescherming, oude- lieden- en ziekenzorg, reclassering, drank bestrijding enz. De oudste aangeslotenen zijn het Ned. Bijbelgenootschap, de Hel dring-gestichten en de Vereniging tot Chr. verzorging van geesteszieken (Veld wijk ca.) In de eerste plaats behartigt de Cen traal Bond de belangen der aangesloten instellingen door middel van opleiding en toezicht. Voor de opleiding zijn 13 centra ingericht. De diploma's zijn gel dig voor de Nationale Federatie van bonden voor kinderbescherming. Verder heeft de Centraal Bond grote bekendheid verworven door haar confe renties, waarvan de 30e dit jaar is ge houden. Het voormalig Godsdienstig traktaatgenootschap De Lichtdrager is in de bond opgenomen. Jaarlijks komen 70.000 boekjes van de pers. Het bureau, gevestigd Stadhouderskade 137 te Am sterdam, beschikt over uitgebreide docu mentatie en een rijk voorziene biblo- theek. Daar is ook gevestig-" het Bijbeis Museum, dat sedert 1925 is bezocht door' 106.000 bezoekers: 14 tentoonstellingen buiten Amsterdam trokken ongeveer 175.000 bezoekers. Met medewerking van het ministerie van Justitie zijn drie nazorg-inspecteurs te Amsterdam, Rotterdam en Utrecnt werkzaam, die gewezen gestichts-pupil- len onder hun hoede nemen. Alleen voor dit werk ontvangt de Centraal Bond rijkssubsidie. Voorts behartigt een spe- Advertentie) De zagende pijnen van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten. Oplossing voor bouw van lagere school Schoolbestuur zorgde zelf voor lening Nu de financiële moeilijkheden, waar mee de meeste gemeenten te kampen heb ben, de bouw van een aantal dringend nodige lagere scholen voorlopig onmo gelijk hebben gemaakt, heeft het bestuur van de Geref. schoolvereniging Groen van Prinsterer in Apeldoorn een nieuwe weg gevonden. Het heeft nl. zelf zelf een geldlening aangegaan tot een bedrag van 120.000. De gemeente heeft zich garant gesteld voor renten en aflossing. De bouw zal nu spoedig '.unnen beginnen. Omdat de bedongen rente 4M pet was en dus het maximum, door het Rijk aan de gemeenten voorgeschreven, met pet overschreed, zal het schoolbestuur do contante waarde van deze half procent, zijnde ƒ6691, bij de geldgever storten. De te betalen rente wordt dan op 4 pet ge steld. Besluit van BeneJuxminisfers Crediet van 40 millioen dollar om ons land te helpen OP DE CONFERENTIE van de Benelux-ministers in Brussel is besloten de Nederlandse invoer uit België te beperken. De maatregelen zullen vermoedelijk slechts betrekking hebben op textiel, schoenen, metaalwaren en nog enkele andere producten. Officieel is echter nog niets bekend. In een sober communiqué werd slechts meegedeeld dat de ministers morgen bij Breda zullen vergaderen om een protocol-ontwerp te bestuderen dat door deskundigen wordt opgesteld. Van belang voor alle O.E E-S--landen die een nadelig saldo in de handel met België hebben, dus ook voor Nederland, is het besluit dat de Belgen voortaan vrij zullen zijn hun kapitaal te beleg gen in landen die lid zijn van de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking. Tot dusver was hiervoor een machtiging van het Belgische devlezenbureau nodig. De beperkingen van de Belgische in voer in Nederland zouden niet van toe passing zijn de vrijmaking van de han del tot 60 pet die is vastgesteld door de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking- Zij zouden slechts be trekking hebben op de verdere 30 pet die in het handelsverkeer tussen Ne derland. België en Luxemburg zijn vrij gegeven. De Nederlandse ministers hebben dui delijk gemaakt dat Nederland voorlopig niet in staat is. gevolg te geven aan de aanbeveling vap de O.E.JES. om de bui tenlandse invoer in ons land voor 75 pet vrij te maken. De Belgische afgevaardigden hebben verder een plan uitgestippeld om de ex port van E B U-landen die een nade lige handelsbalans met België hebben te bevorderen. Het is nog niet zeker of Nederland ingevolge dit plan meer land bouwproducten aan België zal kunnen leveren. Misschien zijn de landbouw vraagstukken zelfs in het geheel niet ter sprake geweest. 40 Millioen voor ons land? België zou het voorstel hebben ge daan een crediet van 40 millioen dollar beschikbaar te stellen, waarschijnlijk op naam van de Europese Betalingsunie. maar ten behoeve van Nederland. De... 6.039.196ste op het Festival of Britain De elfjarige Joyce Dickinson uit Londen was gisteren de 6.039.196ste bezoekster van het Festival of Bri tain. Zulks betekent, dat het Festi val van 1951 het record der grote tentoonstelling van 1851 verbeterd heeft. Die werd namelijk door 6.039.195 personen bezocht. Onze Joyce kreeg een zuurstok, evengroot als zij zelf, namelijk 1.30 meter en nog ve-le andere cadeautjes. Ook mocht zij haar handtekening in het register der be zoekers, vlak onder die van de koning plaatsen. De vader van Joyce kreeg de fles champagne, die voor de „re cordbezoeker" bestemd was. (Advertentie) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Doet de jeuk bedaren en I I doodt de ziektekiemen, zodat I 's huid zich kan herstellen. I Oud-directeur van C. en A. overleden Dr A. L. Brennlnkmeyer, oud-directeur van de N.V. Algemene Confectlehandel van C. en A. Brennlnkmeyer, is gister nacht in zijn geboorteplaats Mettingen in Westfalen ten gevolge van een hart aanval plotseling overleden. Hij was 57 jaar oud. Dr Brennlnkmeyer heeft zijn leven gewijd aan de uitbouw van „C. en A.", doch ook een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van de Internationale concernzaken. Nadat hij zich ongeveer een jaar geleden uit de zaken van „C A." had teruggetrokken, bleef hij wel een belangrijk aandeel houden in de algemene leiding van het concern. Vier nieuwe kampen voor militairen Uit hoofde van het leger-opbouwplan zal dezer dagen begonnen worden met de bouw van vier nieuwe kampementen voor legering van militairen. De kampen, die ieder aan 3000 man plaats zullen bieden, zullen komen in Ermelo, tussen Nunspeet en Elspeet, nabij Olde- broek en nabij Steenwijk. K.S. in het ootje Op de tafel van de adviseurs tei Kamper synode, voor de plaats wuar prof. dr K Schilder pleegt te zitten lag gisteravond een krant, waarin een berichtje met rood en blauto potlood was omlijnd Met gespannen blikken zat een aan tal Synodeleden te kijken naar de komst van de hoogleraar, die bij de opening van de zitting op het orgel de samenzang had begeleid. Toen hij zijn plaats innam,-weer klonk een daverende lach„4\e gpnsie- kelijk werkte op de gezichten van vele afgevaardigden. Boven het om lijnde bericht stond: Schilder ver duisterde 17 bromfietsen. kanaal) merkte echter op dat artikel 66 van de Kerkorde bepaalt dat „de laat ste generale synode" daartoe een clas sis moet aanwijzen en prof. Schilder meende dat het gebruik om tegelijker tijd de Heere aan te roepen, wellicht ook met andere groepen, in ere diende te worden gehouden. Met drie stemmen nam de synode het voorstel aan om de classis Den Haag te verzoeken te dezer zake diligent te blijven. Geen dikke acta De synode verwierp een voorstel commssie 1 om van de gewoonte on rapporten in de gedrukte acta op te niet af te wijken, tenzij de synodt een bepaald rapport anders bf slist. Aangenomen werd een voorst< de werkrapporten der commissie! de synode niet als bijlagen bij dr acta op te nemen, tenzij dit voo~ rapport bij afzonderlijk besluit beslist Ook over opneming var porten van deputaten. door de vorigi synode benoemd, zal afzonderlijk wnr den beslist- Calv. studentencongies Toekomstverwachting en zending (Van een correspondent) Het studentencongres dat deze wee in Lunteren gehouden wordt, is beha! en manifestatie van de Gereformeer de gezindte, ook een van het ongedwon gen contact tussen hoogleraren t denten. We merkten o.a. op de profes soren Dooyeweerd, Mekkes, Popma Ridderbos, Verdam, Vollenhoven Brillen burg Wurth. terwijl anderei «bijv. vanwege de synode der vrijge maakte kerken) bericht van verhinderinf moesten zenden. Spreker was gisteren dr S. v. d. Lin de, Ned. Herv. predikant te Loenei aan de Vecht en oud-docent aan de op leidingsschool te Rante Pao (Celebes over het onderwerp Toekomstverwach ting en Zending". Dr v. d. Linde stelde voorop dat vraag is: welke? Daarmee onderscheid ze zich principieel van het heidendom dat geen toekomstverwachting heeft De natuurvolken zijn a-historisch, he Brahmanisme kent slechts het rad dei geboorten, de cirkelgang, en het Boed ahisme slechts het Nirwana- het dat aan het leven, dus aan de toekoms ontgaat. Alleen de Kerk kent toekomstver wachting. Waar het heidendom ook iets heeft (Islam) is dat gestolen pro fetisme. Dat is ook bij het communis het geval: historisch materialisme een contradictio interminis. De kerk stelt het aller-concreetst voor heden en toekomst: Christus op aarde en zal wederkomen. De pseu do-profetie) Adventisme, Jehova-getui gen) hebben een bekoorlijke, mi drieglijke concreetheid. Propaganda zoekt zich zelf, zendinj geeft zich zelf. Men denke aan de ge lijkenis van het tarwegraan dat sterf om veel vrucht te dragen, dat is troost voor een vervolgde kerk i betekent ook dat gereformeerde ding misschien geen „Calvinistische kerk oplevert, maar wel een Schriftge trouwe. En ook de teruggedrongen kerK blijft prediken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2