Jlicuiue JTdltsrf jeGTouraut Ruim 400 arbeiders in staking Mysterieuze dood van 17 mensen verbijstert de Fransen Twee sportvissers tijdens het noodweer verdronken Gisteren opnieuw een zeilboot op 't IJsselmeer vergaan In September.... Verjaren wij, Voorstel van India aan Britse en Amerik. maatschappijen Wist U De r in de maand VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ5.15 per kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9316 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NRTIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken ,5tant»astlcfi fs gfiebleoen myn bert ia tcgljenspoet" Politie zoekt naar verband Moederkoren verwekte de massa-vergiftiging, die vele slachtoffers maakte DE FRANSEN zijn op het ogenblik verbijsterd door de gewelddadige dood van zeventien mensen, in drie afzonderlijke mysteries. In de I kleine Zuidelijke stad Pont Saint Esprit stierven vier personen, terwijl zij j zich wrongen onder de kwellingen van het St Antoniusvuur (roos)Is het waar, zo vragen de Fransen zich af, dat de vriendelijke, moederlijke Marie Besnard twaalf mensen vergiftigde, onder wie twee echtgenoten en het merendeel van haar verwanten? En wie, zo gaan zij verder, doodde mevr. Smigly Ridz, weduwe van de Poolse maarschalk, van wier lijk- hoofd, armen en benen waren afgesneden? De politie gelooft voor een deel, het geheim van de gebeurtenissen in Pont Saint Esprit te hebben opgehelderd. Het broodbloem in die plaats was na- melijk vergiftigd door moederkoren, een zwam, die zich op het koren vast- j zet en die in bloei zogenaamde „hete koorts" veroorzaakt. Thans liggen in j ziekenhuizen rond het dorp nog 37 I mensen, onder wie kinderen, die gees telijk zo in ae war zijn, dat zij aan hun bedden vastgebonden moeten worden. Men tracht nu uit te vinden, waar de i bloem vandaan kwam en speculeert er op. dat boeren het clandestien geleverd hebben om belastingen en andere for maliteiten te vermijden. De geschiedenis van mevrouw Bes nard is als volgt: In 1945 stierf Leon Bes nard, haar tweede man, in de stad Lou don een natuurlijke dood, althans dat werd door iedereen aangenomen. Later groef de politie echter het lichaam op, en bevond, dat Besnard gestorven was aan arsenicumvergiftiging. Mevrouw Marie werd gearresteerd. Na deze ont dekking heeft de politie de andere lij ken opgegraven en geconstateerd, dat zij allen doordrenkt waren van arseni- Om de beloning van f 1000 Nieuwe aanbrenger van Piet Bruin? Bij de Amsterdamse politie heeft zich gistermiddag een 20-jarige Rotterdam mer gemeld, die aanspraak maakt op de beloning van ƒ1000 voor de opsporing van Piet Bruin, aldus de Vkrt. Het is de MTS-er Cornells Meyer, die beweert dat hij en niet de Arnhemmer Han Roosendaal de beslissende tip heeft gegeven. Meyer is gisteren liftend naar Amsterdam gekomen. Resultaat had h\j echter niet, daar eerst moet worden af gewacht wat de twee nog in Frankrijk verblijvende rechercheurs te vertellen hebben. De Rotterdammer maakte als trekker een tocht door Frankrijk. In een jeugd herberg ontmoette hij een Nederlander die hem aan Piet Bruin deed denken. I Meyer schreef prompt een brief met het 6ignalement aan zijn meisje en verzocht haar de politie op de hoogte te brengen Volgens de MTS-er zou de tip juist zijn gebleken. Zeep weldra goedkoper De prijzen van zeep zullen binnenkort vermoedelijk dalen. Sommige zeeppoe ders zullen vier cent goedkoper worden en voor harde zeepsoorten kan men een .evenredige prijsverlaging tegemoet zien. In October weer 75 man naar Korea Begin October zal weer een aanvul- lingsdetachement van ongeveer 75 man per schip uit Rotterdam naar Korea ver trekken. Onder deze nieuwe vrijwilli gers bevinden zich zowel oud-militairen Ials jongemannen die nog nooit eerder in ftilitaire dienst zijn geweest en thans in Schoonhoven een speciale opleiding ont vangen. Voor beide groepen staat de aanmelding nog steeds open in de Nwe IFrederikskazerne, gebouw E 4, aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. Zuster Koopman, die onlangs met een transport gewonden uit Korea naar ons 'land is teruggekeerd, heeft zich opnieuw j Voor uitzending aangemeld. Binnenkort zal zij vertrekken. Canada koopt boter van Nederland Levering van een millioen pond vóór 15 November... Canada koopt boter in Europa, om dat de Nieuw Zeelandse prijzen te hoog zijn. De onderhandelingen zijn voltooid over de invoer van 10 millioen pond boter voor het vormen van voorraden ad. 14% millioen pond. Van de 10 mil lioen pond, die gekocht worden, zullen «lechts 3 millioen geleverd worden door Nieuw Zeeland. De rest zal uit Europa komen, namelijk 3 millioen uit Denemarken, 3 millioen uit Zweden en 1 millioen uit Nederland. De boter zal vóór 15 November worden afgele- jverd. De conierentie te San Francisco Russen huren weelderig buitengoed Reeds is bekend, dat 51 landen aan de conferentie te San Francisco zullen deelnemen, waar het gaat over het Ja panse vredesverdrag. Birma, India en (Joegoslavië zullen definitief niet komen- Daarentegen zal Pakistan het Japanse vredesverdrag wel ondertekenen. Vol- Igens Reuter werd te Washington be- IWeerd, dat Japan en nationalistisch China een afzonderlijk verdrag zullen kluiten. De Russische delegatie voor de conferentie te San Francisco heeft reeds ;een weelderig buitengoed in een der ivoorsteden gehuurd voor de tijd van Idrie weken. Dean Acheson heeft echter iverklaard, dat de conferentie slechts tan 4 tot 8 September zal duren. zienbarende ontdekking gedaan: de grond van het kerkhof bevatte nl. de abnormale hoeveelheid van 200 gram arsenicum per kubieke meter. De poli tie staat nu voor een groot raadsel. Op 17 Juli werd het stoffelijk over schot van mevr. Smigly-Ridz gevonden. Kort geleden is een 57-jarige Pool in ballingschap, genaamd Franpois Ma- chowsky in Parijs van de straat opge raapt, toen hij lag te sterven aan een geheimzinnige wonde aan de onderbuik. Stond hij op enigerlei wijze in verband met de misdaad? Dat vraagt de politie zich thans af. Zy vraagt zich wellicht eveneens af of zij hier te doen heeft met de moord- in-perfectiealdus Ass. Press. Geen kwaadwilligheid Volgens een later ontvangen Reuter- telegram, verklaarde de commissaris van politie te Poitiers, dat de broodver giftiging, die in het dorpje Pont Saint Esprit de dood van enige personen heeft veroorzaakt, niet het gevolg Ls van kwaadwilligheid. Hij deelde zulks mede na ondervraging van twee mole naars uit de omgeving, die verklaard hadden broodgraanaan Pont Saint Esprit te hebben geleverd. Arsenicum in vis Vier zeekoeien in Tilburg vergiftigd Vier zeekoeien (mannerobben) zijn dezer dagen in het dierenpark te Til burg op onverklaarbare wyze met arse nicum vergiftigd. Nadat men ziektever schijnselen had waargenomen, stierven de dieren binnen enkele uren. Twee an dere zeekoeien, die in hetzelfde bassin zaten en eveneens ziek werden, heeft men kunnen behouden. In het scheikun dig laboratorium te Utrecht stelde men vast dat de vis waarmee de dieren ge voerd werden arsenicum bevatte. De leverancier van deze vis heeft ook an dere dierenparken van het voedsel voor zien, doch tot nu toe is daarover nog geen enkele klacht binnengekomen. De gestorven dieren waren elk 1600 a 1700 waard. Bootje bij Stavoren volgelopen Boer en boerin door de bliksem gedood; trein bij Warmond vertraagd HET NOODWEER dat gistermiddag over een groot deel van ons land trok, heeft vier personen het leven gekost. Bij de haveningang van Stavoren zijn twee sportvissers verdronken toen hun roeibootje door de hoge zee vol water stroomde. De slachtoffers zijn de gehuwde heer J. J. Klein en de ongetrouwde jongeman A. Roosjen, beiden afkomstig uit Kou- dum. De heer Klein laat een gezin met dertien kinderen achter. Gistermiddag bracht Koningin Ju liana een bezoek aan de tentoon stelling F.F. in Enschede, waar haar b\j aankomst een hoefijzer werd overhandigd. Boete voor drukkers formulieren van voetbalpools Ook drukkers van formulieren voor voetbalpools worden door de Rotterdam se kantonrechter strafbaar geacht. Zy mogen maar niet drukken wat hun op gedragen wordt. Gisteren zijn dan ook de drukkers v. d. S. en v. d. H. uit Rot terdam en de 47-jarige H. H. uit Amster dam tot ƒ100 boete en een maand voor waardelijke hechtenis veroordeeld. 60-jarige echtgenote van de land bouwer B. Brunitink in de buurtschap Henxel by Winterswijk is tydens het melken door de bliksem gedood. Ook drie koeien werden dodelijk getroffen. Te Drimmelen in de Biesbosch la de I-jarige landbouwer J. Brooymans. va- er van negen kinderen, door de bliksem gedood'. Hij was met zyn vlaswagen op naar huis en geraakte midden in het noodweer. De lading vlas brandde by na geheel uit. Een van de paarden kwam om het leven. Bliksem in bovenleiding Mast brak in noodweer Eén opvarende gerednaar de andere wordt nog vergeefs gezocht GISTEREN is opnieuw een zeilboot op het IJsselmeer vergaan. Eén van de beide opvarenden, de 18-jarige H.B.S.'er H. van Dijkhuizen uit Nijkerk, werd vannacht zeven uur na het ongeluk gered. Hij zat bovenop de omgeslagen boot, 2% km uit de kust bij Nijkerk. Naar de tweede opvarende, de 19-jarige student Jaap Wassink, wordt nog steeds gezocht. Door het noodweer, dat gistermiddag om zes uur over het IJssel meer trok, was de stag van de boot gebroken. Het zeil sloeg achterover en de boot liep vol water. De beide jongens waren gistermiddag vertrokken met de bedoeling in Harder wijk te overnachten. Toen het ongeluk was gebeurd, besloot Jaap Wassink te trachten naar de wal te zwemmen om hulp te halen. Dijkhuizen bleef in de boot achter. Toen de jongens echter in de avond nog niet thuis waren, en de familie by informatie bleek, dat de boot Harder wijk niet was binnengelopen, begon men "i ongerust te maken. Twee boten de gebr. Zuiddam, acht leden van zeilvereniging De Zuidwal, en ook Boven Korea worden zo nu en dan gigantische parachutes gebruikt, om zware trucks en carriers neer te laten. Deze foto werd genomen toen een twee-tonner aan het centrale front daalde. Koninklijke familie op Het Loo De Koninklijke familie was vandaag op het paleis Het Loo verenigd om in in tieme kring de 71ste verjaardag van Prinses Wilhelmina te vieren. de Rijkspolitie te water, voeren uit om de jongens te zoeken. De waterpolitie uit Harderwijk kwam te middernacht in de haven van Nykerk De gehele kust was onderzocht, zonder resultaat. Op de terugtocht ging de commandant zelf in de sloep. Het zicht was zeer slecht. Maar plotse ling hoorde men geschreeuw op zee en de boot, met Van DUkhuizen er boven op, werd gevonden; om één uur, z uur na het ongeluk. De uitgeputte jongen werd aan boord van de politieboot by gebracht. De ge meentesleepboot uit Nykerk, die ook aan het opsporingswerk deelnam, keer de vanmorgen om half elf terug zonder bericht van de andere opvarende. Wel werd de gehele dag nog naar hem ge zocht. Ook vissersboten en andere jach ten verlenen op verzoek van burgemees ter Bruins Slot die zelf ook de gehele nacht in touw is geweest assistentie. spoortraject SassenhelmWarmond. On middellijk werd de trein van 16.41 uit Amsterdam ter hoogte van Voorhout midden In de polder vastgehouden. De trein die om 17.23 uur uit Lelden in de richting Amsterdam -ras vertrokken, moest eveneens de reis onderbreken. Omstreeks half zeven kon het baanvak eer worden gebruikt. Door de plotseling invallende duister nis moest gistermorgen in Zuid-Holland de belasting van de gezamenlijke elec- triciteitsbedrijven met 10 pet worden verminderd. Voor het eerst in de geschie denis moest het Noordeiyk stadsdeel van Rotterdam een half uur lang worden uitgeschakeld. 30 Milimeter neerslag Bij Valkenburg (Z.-H.) werd giste, ren tussen 7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds 30 mm neerslag gemeten en bij Ypenburg 28 mm. Dit waren de hoogste cijfers van het land. De Bilt en Eindhoven noteerden slechts 1 mm. De schade die door de wolkbreuk op 9 Augustus in Amsterdam aan particu liere bezittingen is toegebracht wordt op f40 50.000 geraamd. Zaterdag 22 Sep tember wordit een collecte gehouden. Duurder brood in België? Er bestaat grote kans. dat de kabi netsraad vandaag een besluit zal nemen waarbij de broodprijzen worden ver hoogd. Op de begroting van Financiën komt een subsidie voor van meer milliard Belgische francs op de prijs binnenlands graan. Volgens het socialistische blad Le Peuple heeft totnutoe geaarzeld, en wel om politieke redenen, de broodprijs te verhogen. (Advertentie) en U hebt er voordeel bij Koning Faroek en Stalin arm in arm Egypte speculeert op Russische steun De Egyptische min. van Buit. Zaken heeft verklaard, dat de Russische inmen ging in de kwestie van het Suezkanaal „Egypte niet in het minst in verlegenheid heeft gebracht". Wy hopen oprecht, aldus de Egyptische woordvoerder, dat de Sowjet-Unie aan Egyptische zijde zal blijven staan en op die manier Egypte's groeiende dankbaarheid zal verdienen. Hy leverde commentaar op een bericht in de Egyptisohe pers, volgens hetwelk de Russische houding, Egypte in een moeilijke positie zou kunnen brengen. HAR ING VOOR STALIN! Voor het eerst na de oorlog is En gelse verduurzaamde haring naar de Sowjet-Unie verkocht, weliswaar bene den kostprijs, maar men wil weer in de Russische markt komen. Aldus het jaarverslag van de Herring Industry Board. Raketvliegtuig vloog 1600 km per uur Een klein vliegtuig met raketaandry- ving Iheeft het erkende wereldrecord van ruim 20 k.m. hoogte, dat in 1935 door kapiteins van het Amerikaanse leger in een ballon werd gevestigd, geslagen. Er werd tevens een snelheid bereikt van 1600 kun. per uur. Aldus een publicatie van de Amerikaanse marine te El Segundo, in Californië. Dit is hetzelfde vliegituig, waarvan de vorige maand ge meld werd, dat het elk ander vliegtuig in snelheid en hoogte had overtroffen. Bij overstromingsramp in Mexico 50 doden Tienduizenden verloren al hun bezittingen Tengevolge van overstromingen in het gebied van de Panuco in Mexico, zyn ijftig personen om het leven gekomen. Het peil van deze rivier is tot twee me ter boven het normale gestegen. Ver scheidene voorsteden van Tampico moesten worden ontruimd en ook het centrum der stad is in gevaar. Tien duizenden hebben al hun bezittingen verloren. Vliegtuigen werpen levens middelen, kleren en geneesmiddelen bo- het getroffen gebied uit Een zonnig verloofd paar aan het strand van Cabasson in Frankrijk. Het zijn Prinses Marie Gabrielle van Luxemburg en graaf Knud Holste in Ledreborg van Denemarken. Zij zullen vermoedelijk in November in het huwelijk tre den. Het jonge paar zal zich daarna waarschijnlijk vestigen in Denemarken. Nu de Perzische olie niet meer vloeit Voor bouw van raffinaderij, die binnen 30 jaar niet genationaliseerd wordt India ondervindt mede grote moeilijkheden, nu de olie te Abadan niet meer vloeit. Daarom heeft de regering van India, volgens Reuter, voorge steld aan drie oliemaatschappijen, zijnde twee Britse en een Amerikaanse, een raffinaderij in India te bouwen. India garandeert, dat die raffinaderij gedurende tenminste dertig jaar niet zal worden genationaliseerd. De drie maatschappijen zijn de Caltex, de Standard Vacuum en de Burmah Shell. De te raffineren olie zal in hoofdzaak moeten worden ingevoerd uit het ster- linggebied. Zy zou in staat zijn te voor in tweederden van de behoeften India. Het voornaamste doel is besparing op buitenlandse valuta. De capaciteit der raffinaderij zou 2 millioen ton per jaar zyn. Grady, de Amerikaanse ambassadeur DAT in een winkel in de Kalverstraat te A'dam voor 1500 aan fototoestellen is gestolen. DAT in R'damHoogvliet de eerste paal voor de bouw van 928 woningen is geslagen. DAT veel IJsselmeervissers binnen kort een ander beroep moeten kiezen daar de tijdelijke visvergunningen zul len aflopen, terwijl de vangst van snoek baars waarschijnlijk zal dalen doordat in September een grotere maaswijdte voor de netten wordt voorgeschreven. DAT 300 jonge scheikundigen uit de landen der Organisatie voor Europese Econ. Samenwerking, onder wie 23 Ne derlanders, in September drie weken Amerika zullen bezoeken. DAT de eieren op dè markt in Barne- veld gisteren 15.20—15.75 (vorige week 1616.25) de honderd opbrach ten. Dat R'dam evenals Groningen in A'dam voornemens is een lening voor woning bouw onder de burgerij uit te schrijven. DAT de grensovergang Kerkrade— Holz thans behalve voor reizigersverkeer ook is geopend voor handelsverkeer. DAT in Delfzijl de Castor is gearri veerd, een motorloodsboot van hetzelfde type als de onlangs in dienst genomen Pollux. DAT het kamp IJsselstein bij Venray (L.) blijkens het antwoord van minister In 't Veld aan het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) pas zal den opgeknapt wanneer het weer door de D.U.W. in gebruik wordt genomen. DAT het in 1945 verwoeste, ruim 100 jaar oude Wachtje aan de Haagse Malie baan vandaag 25 jaar geleden als cafeetje werd ingericht, voornamelijk voor artis- :n en journalisten. DAT de Dinsdag in Alkmaar ontvluch- gevangene G. R. uit Almelo 's nachts door een agent werd aangehouden, ter wijl de man rustig op een brugleuning >n appel zot te eten. DAT een voorstel tot ontslag van de wethouders Hofstede en Scholtens, die zonder medeweten Van de raad aan een particuliere bouwer crediet hadden ver leend, na een rumoerig debat door de Zuidlaarder raad werd verworpen. DAT de oud-president van de Roer- mondse rechtbank, mr F. Bolsius, giste ren op 82-jarige leeftijd aldaar is over- DAT de Ned. Bond van Prot. Chr. Be- roepsgoederenvervoerders op 6 Septem ber in K. en W. te Utrecht vergadert. DAT de harmonie van de Franse Spoor wegen op 11 Sept. bij de opening van de Utrechtse Jaarbeurs zal spelen en daarna naar Den Haag vertrekken. DAT het 13de internat, zuivelcongres van 2227 Juni in Scheveningen zal wor den gehouden. DAT estafettelopers op 22 September het bevrijdingsvuur van Eindhoven naar Nijmegen zullen brengen. DAT morgen te Culemborg de eerste spa in de grond wordt gestoken voor 20 woningen die arbeiders in hun vrije tijd zelf zullen bouwen. DAT 17 Deense civiele genieurs volgende week door Nederland maken en Delft bezoeken. DAT Maandag in Avifauna te Alphen a.d. Rijn door het Hoeden-informatie- centrum een dameshoedenshow wordt gehouden. i bouwk. in- :n studiereis a. Den Haag te Teheran, gaf na een bezoek aan Mos- sadeq weinig hoop, dat er een bevredi gende oplossing zou worden gevonden. Blijkbaar is er nog geen enkele verande- ring in de situatie te bespeuren. De Anglo Iranian maakte bekend, dat haar olievelden in Koeweit, tegenover Abadan aan de Perzische Golf gelegen, een recordproductie hebben opgeleverd. Toen de olie uit Perzië trager begon te vloeien, werd de productie in Koeweit geïntensiveerd. Te Genève heeft Perzië in de Econo mische en Sociale Raad der Ver. Naties verklaard, dat het om technische hulp van de V.N. zal vragen voor de exploita tie der genationaliseerde olie-industrie, indien het land er niet in slaagt elders olie-technici aan te werven. Officieel is dit verzoek door Perzië echter nog niet gedaan. Drs Posthuma pres.-directeur van de Herstelbank? Op de aandeelhoudersvergadering der Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. in Den Haag is drs J. F. Po6thuma voorgedragen om te worden benoemd tot president-directeur van de Herstelbank. Mr M. Sanders werd herbenoemd als directeur. De heer H. J. M. Peeperkorn, die zyn functie als direc teur-secretaris de laatste tijd niet heeft kunnen waarnemen, zal na zijn herstel benoemd worden tot directeur. Als zijn opvolger in de functie van directeur- secretaris is voorgedragen mr W. L. A. M. v. d. Kamp. MORGEN is het weer zover. Dan zit de r weer in de maand om er heel de herfst en heel de winter en zelfs nog stuk van het voorjaar te blijven. We en allen wat het betekent. Er ver andert iets. Na de tamelijk zonloze Augustusmaand zullen sombere lieden van oordeel zijn, dat er weinig zal ver anderen. Sombere lieden krijgen geluk kig nogal eens ongelijk, al worden ze er nóg somberder van. De Septembermaand kan in elk geval, ook wat het weer be treft. een prachtige maand zijn met veel en heerlijk natuurschoon. We gun de sombere lieden, dat ze het ook ditmaal aan het verkeerde eind hebben. En tóch zit daar die r in de maand, wat zoveel zeggen wil als dat de zomer is afgesloten en dat we ons gaan in stellen op herfst en winter. De vacantie- gangers zijn dan weer binnenboord, de gezinnen zijn weer compleet, het werk is er ook weer, zelfs alsof het niet weg geweest is (het is trouwens niet weg ge weest), enzelf zijn we er ook weer, weet met wat voor goede voor- Och ja, die goede voornemens. Men noemt Augustus wel de Oogstmaand. Er wordt in Augustus onder Gods goedheid heel wat geoogst. Wat óók geoogst wordt zijn de plannen voor herfst en winter. Daar staan ze, de voornemens. We wil len dit gaan doen en we willen dat gaan doen. Dit wordt aangepakt en voor nog iets anders hopen we tijd te kun- en inruimen. We hebben eigenlijk allen wel iets m die student, van wie jhr De Geer de Tweede Kamer eens vertelde. Hij kreeg in de universiteitsstad bezoek van zijn vader. Dat pleegt onder omstandig heden wel eens een kleinigheid op te leveren. Maar voor de student leverde het voorlopig alleen maar een lastige vraag op: „Hoe gaat het met de studie, jongen?" Nu. daarover behoefde vader zich geen zorgen te maken: „Ik werk reusachtig hard." „Zo, jongen, dat doet plezier. Doe je dat al lang?" „Morgen begin ik, vader". yO was het met die student. Zo is het ook met ons allen. In Augustus beb- we de voornemens geoogst en keurig op schoven gezet. Maar morgen is het September. Dan zit de r weer in de maand. En dan worden we aangemaand wat met die goede voornemens te gaan doen. Als ondankbare mensen mopperen we nogal eens op die lange maanden van herfst en winter. Maar zouden we bij alle andere goede voornemens maar niet eens het voornemen voegen om de ondank baarheid in te ruilen v< heid? Want het is ook Althans, we kunnen er i maken. Een tijd, waarin we, uitge rust van vermoeienis, aan de slag kun- en gaan. Men zegt wel eens vacantie nodig heeft plooien. Nu zeggen v gaarne niets dan goeds. Maar de tijd ontplooiing staat thans eigenlijk pas voor Men denke eens na! Daar is het gezins leven. We krijgen nu alle gelegenheid het gezin weer als gezin te leren zien. Het gezin is een rijke gave. Maar het is als met alle gaven, het is tegelijk op gave. Het gezin is niet maar wat het is het is wat wij er zelf van maken. We kunnen het verschrikkelijk verwaarlozen dat zal dan een verarming betekenen heel het leven. Maar we kunnen er z een heerlijk bezit van maken. Er zijn ons land plaatsen, waar men juist in begin September een gezinsweek organi seert. Dat lijkt ons goed gezien. MAAR er is nog meer. De r in de maand betekent ook een rijkdom verenigingen en organisaties. Nu weten wcjéel. wat men ons zal tegen werpen: Er zijn teveel verenigingen. Daar valt over te praten, maar er zijn nog altijd tal van mensen die in het ver meende .teveel aan verenigingen een excyus J|~ Onze indruk is. dat er in ons land geen gebrek is aan verenigingen, maar wel aan die zich aan die verenigingen Wat behoren verenigingen te zijn? Centra van actie en activiteit Middelen doel te bereiken. Of zelfs maar doel na te streven. Dat doel zal heel vaak zijn: studie. Studie in vereni gingsverband, wat naast de eigen studie zijn bijzondere waarde en bekoring heeft Wij zouden het toejuichen, wanneer de verwezenlijking van stellig veler goede voornemens ook resulteerde in een ge zond verenigingsleven. Op allerlei gebied. Ook op dat der politiek. Daar is de in gezonkenheid vaak wel heel ernstig. We moeten weer zien te komen tot een gezonde wisselwerking van studie en |satie. Aan geestelijke eigenheimers, Jeestelyke binnenvetters en hamste- gaars. heeft ons volk niet erg veel. Wèl 'aan mensen, die met hun studie, vooral met hun beginselstudie, iets doen. Daar van anderen laten profiteren, om tot de verheugende ontdekking te komen dat zij ook zelf juist aan dat contact met ande- ;n veel hebben. Neen, wij zijn over die r in de maand iet zo somber gestemd. Want het be tekent bij al het andere óók: een rijk dom aan kansen en mogelijkheden, dia dankbaar hebben te benutten. r de dankbaar den mooie tijd. prachtige tijd dat de mens de m zich te ont- de vacantie f Advertentie j DE LA BI|E Voor Touwwerk, Staaldraad en I Stelgertouw. SINDS 75 JAREN E DE GROOTSTE SORTERING I DIT IS OVERBEKEND. J. de la Bye - Lelden - TeL 20781 I WEERBERICHT Gematigde temperaturen Tot morgenavond verwachj De Bilt: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele YjfrrlZ plaatselijke buien, later op 1- de meeste plaatsen droog weer. Matige en tijdelyk krachtige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke richtingen, late* tussen Zuid en West Gematigde tempe raturen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 5.50 tot 19.30 uur; maan 5.32 tot 19-27 uur. Op 1 September.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1