Torenloze oude kerk te Katwijk staat er al te lang geschonden Comité wederopbouw heeft speldjes actie op touw gezet Neg KEF ,WE DACHTEN AAN EEN AARDVERSCHUIVING" Weldra vragen twee millioen inwoners meer ontspanning in Z.-Holland NIEUWE LEIDSCHE COURANT Een daad van Katwijk kan ook Den Haag wakkei maken (Van een onzer verslaggevers) Een bekend spreekwoord zegt: Wie zijn neus schendt, schendt zijn aan gezicht. Men hoeft niet veel fantasie te hebben om te zeggen, dat de toren van de oude kerk te Katwijk aan Zee de neus is van het aangezicht van deze plaats. Die neus nu is ernstig geschonden. In de oorlog al. Nog is er niets van wederopbouw gekomen. Er mogen immers geen torens worden gebouwd (al lukt het hier en daar ook wel). Enige tijd geleden werd een plan tot herbouw goedgekeurd, maar daar is het tot dusverre bij gebleven. Thans gaat Katwijk volledig wakker worden om deze zaak spoedig tot een goed einde te brengen. paald belangrijke bedragen kunnen wor- verwacht, dienen speciale bezoeken worden gebracht; 7 Als de actie op ïg is, wordt ook reeds met de mensen uit de bouwvakken ter plaatse gesproken de door hen te verlenen medewer king; 8 Een kleine commissie van drie personen voert regelmatig overleg met kerkvoogdij en B. en W. en rapporteert aan deze instanties regelmatig over de reeds geboekte resultaten; 9. Ook het dorpsdeel Katwijk aan den Rijn wordt volledig ingeschakeld; 10 Door persoon lijk bezoek worden H. M. de Koningin, in Katwijk ei wederopbouw 1 moet het De toren van de oude kerk was karak teristiek voor Katwijk. Bovendien heeft dit waardevolle monument recht op een toren. Wij begrijpen, eerlijk gezegd, niei goed, dat de herbouw nog niet achter de rug is. De toren werd ook niet in zijn geheel afgebroken. Er ontbreekt slechts vijftig procent aan. Zo veel materiaal is er toch niet voor nodig. Het heeft geen te kaarten. Nu er echtei »n algemene actie voor van de toren gaat rollen, i ieder geval van komen De autoriteiten staan, voor zover wij konden nagaan, sympathiek tegenover tie plannen, hoewel niet allen nog zijn te bewegen tot daadwerkelijke financiële Het zal ongetwijfeld voor de betrokken instanties een stimulans zijn als Katwijk eerst zelf eens wat doet om gelden bij elkaar te krijgen. Er is een comité we deropbouw toren oude kerk gevormd, bestaande uit de heren A. den Dikken. D. J. Kleen en A. Wassenaar, dat van mening is ongeveer f 25.000 uit Katwijk zelf te kunnen halen. Misschien erg op timistisch. maar men gaat er toch van uit. dat de Katwijkers straks met grote lief de voor dit doel iets willen geven. Er zijn trouwens al belangrijke giften toe gezegd. Het comité heeft in deze actie twaalf punten in het oog. Deze zijn in het kort: 1. Met de herbouw van de toren moet zo spoedig mogelijk worden begonnen; 2. De bedoeling van de grote speldjesver koop is om zo gauw mogelijk aan de betrokken instanties van monumenten zorg en wederopbouw te kunnen tonen, welke verlangens te dezen aanzien in de harten van de Katwijkers en zeker ook in die van vele badgasten leven; 3. Om de speldjesactie te kunnen beginnen is een bedrag van f 2000 nodig. Dit dient ooor de kerkvoogdij van Katwijk aan Zee (ook door B. en W. van Katwijk) 6poedig ter beschikking te worden ge steld; 4. Als de speldjes klaar zijn (een uitvoering van Kon. Begeer te Voorscho ten) dan worden terstond jonge mannen en vrouwen, leden van de verenigingen, alsmede leden van verschillende man nen en vrouwenverenigingen aangespoord om de speldjes tegen zo hoog mogelijke bedragen aan de man te brengen; 5 In alle in Katwijk verschijnende bladen wordt vooraf nog even krachtig de trom geroerd (wij doen dit bij deze Red.); 6. Aan het adres van hen, van wie be- Verkiezingen hoogheemraad schap Rijnland In twee districten van het hoogheem raadschap van Rijnland zijn verkiezin gen gehouden voor vertegenwoordigers van het ongebouwd onroerend goed. In het 14e district (Warmond, Oegstgeest, Sassenheim. Voorhout en Rijnsburg) is in de vacature van hoofdingeland ge kozen de heer P. F. Vergeer te Warmond met 334 stemmen. Op de heer A. War- naar waren 127 stemmen uitgebracht. Enkele stemmen waren verspreid. In het 15e district (Wassenaar, Katwijk, Valken burg en Voorschoten) is de heer G. J. van der Stoel te Wassenaar met 182 van de 190 geldige stemmen gekozen tot hoofdingeland-plaatsvervanger. Er waren •cht verspreide stemmen. Splitsing in Leids kraamcentrum Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling het Leidse Kraamcentrum aan de Herengracht per 1 Januari a.s, .te split sen in een centrum van het Wit-Gele Kruis en een centrum van hel Groene Kruis. Dat van het Groene Kruis zal dan In het gebouw aan de Middelweg, dat, goals wij gisteren al meldden door de afdeling Leiden van het Groene Kruis is gehuurd, worden ondergebracht. Familieberichten uit andere bladen Verloofd: R. Ribbink en M. R. W. Bos. «con. cand. Rotterdam-Groningen. Bevallen: Mevr. Otten-de Roo, d.. Gein; Mevr. Laufer-Berlijn, d., Enschede; Mevr. van der Veen-Roth, z., Middel burg; Mevr. Bouter-van Gent, d., Rot terdam; Mevr. de Jong-Vis, d., Dubbel dam; Mevr. van Putten-Pieck de Jong, z Leiden; Mevr. van Zeben-van Walsum, Z„ Utrecht: Overleden: J. Hoogetoren, m, 70 j. Z.O. Beemster; S. Kranenborg, m, 62 j, Barneveld; O. Verhagen, W-C-Planten, v, 73 j. Barchcm; G. A. Bunjes, m, 76 j. Amsterdam; A. D. Lorgion, v. 86 j. Am sterdam; C. J. M. Wallenburg-van Zij 11, v. Sneek; E. Rang, v, diakones, 69 j Amsterdam; K Vree. m, 40 j. Amster- dam; J. Wilbrenninck-Prinsen, v. 93 j. Delft; M. Vermaat-de Munter, v, 77 j. Poortugaal. H.K.H. Prinses Wilhelmina en de heer Baron van Wassenaer van Catwyck ge ambieerd een bijdrage te schenken (men heeft zich zelfs voorgesteld H.M. uit te nodigen voor de plechtigheid van de in gebruikneming van toren en klok); 11 Van de kosten, die men in totaal schat op f 70.000, zal slechts een deel van C 25.000 kunnen worden ingezameld on der leiding van het comité; 12 Ongetwij feld zullen in het volgende badseizoen nog vele gasten een speldje willen kopen. Het comité heeft vijfduizend speldjes laten maken, waarvan 4360 in Katwijk zelf zullen worden verkocht. De overige gaan naar de badgasten. Men kan ook een broche kopen. Naar gelang van de grootte der bedragen worden speldjes of broches uitgereikt. Wij hopen van ganser harte, dat deze actie zal slagen. Ergens hoorden we ai zeggen: Dat wordt toch niks. Inderdaad, het wordt ook niks, als iedereen dit bij voorbaat al gaat zeggen. Laat men in Katwijk nu eens de handen ineen slaan en gemeenschappelijk zeggen: Het moet eenvoudig wat worden. Anders staat die toren er over vijf jaar misschien nog niet. En dat zou betreurenswaardig zijn. niet alleen voor de ingezetenen, maar ook voor de badgasten en voor de oude kerk zelf. Moet zij, die zo nauw betrok ken is bij de oude geschiedenis van Katwijk, niet als een kleinood worden bewaard? Zij is al te lang geschonden geweest. Een daad van Katwijk kan ook Den Haag wakker maken. De eigenlijke actie gaat spoedig beginnen. Elk huis krijgt dan een beurt. Opnamen voor watersport film te Warmond Het watersportcentrum „Meerrust" te Warmond was gisteren zeer onrustig. Daar werden de slotscènes opgenomen van de kleurenfilm „Rendez-vous in Hol land", die in opdracht van de Ned. ver voor vreemdelingenverkeer A.N.V.V. wordt gemaakt. Deze speelfilm van Rudi Hornecker behandelt de mogelijkheden van water toerisme in Nederland. Gezelschappen uit Amerika, Frankrijk. België. Enge land en uit andere landen komen in alle mogelijke vaartuigen bijeen, om zich aan een afspraak in het Hollandse me rengebied te houden. De film zal een half uur lang ^ijn en in zes talen ver schijnen. De slotopnamen gingen natuurlijk met de nodige sensatie gepaard. Twee kleine Frangalses duikelden het water in tot groot vermaak van de talrijke toeschou wers, die graag meefigureerden en van de spelers, onder wie Kitty Kappert, Victor Lolani, John de Nocker en de „Mexicaanse" guitarist H. Visscher. „Rendez-vous in Holland" zal met tekst van Charles Bressers waarschijnlijk dit najaar geheel gereed zijn om de reis rond de wereld te beginnen en daar mede watersportenthousiasten naar Ne derland te trekken. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Pieter z. van I. Taffijn en van der Pluijm; Cornelia A. d. van r. A. Disseldorp en A. C. Hillebrand; Cristine G. C. d. van W. Pera en J. A. de Jong; Ingrid M. d. van A. H. Baal en A. H. de Vries; Catharina M. d. van H. P. Hooymans en T. M. H. Prins; Maartje J. d. van J. J. H. Volbeda en M. Roe- loffs; Herman J. A. z. van W. C. Dries- :n H. H. M. van der Krogt; Wilhelm J. L. z. van H. J. Hoogervorst en A. C. der Voort; Wilhelmina M. C. d. van J. H. Verhart en A. C. Romijn; Tineke in J. van Egmond en M. van Duin; Marinus G. z. van G. Goor en M. J. van Bijl; Pieter J. N. z. van B. J. Bek- kema en L. van der Bent. GEHUWD: J. L. Erades en J. A. Krul; H. H. J. Ligtvoet en M. S. van Oosten; C. Montagne en R. S. M, Walter; G. Wor- n E. G. Huntelman; J. J. Poort en Groenewegen; J. W. de Regt en M. M. P. van der Ham; F. M. Smit en A. F. Leicher; J. Eradus en M. J. van den Ing; C. van der Sloot en C. A. Hij- weege; A. J. Verhoog en P. S. Lager- berg; J. Poot en T. Klink; K, van Eijgen en C. van Es; D. J. Doeze Jager en J. van der Born. Wagenspelen en regenweer Indien het vanavond om half 7 regent, zullen de wagenspelen worden uitgesteld tot een nader te bepalen datum. In West-Duitsland zal een nieuwe orde worden ingevoerd voor verdiensten jegens de Westduitse republiek. Twee dienaren van het Leidse kanton gerecht gaan heen Bereidwillige mensen, die de zaken door en door kennen Twee oud-gedienden van het Leidse kantongerecht, de heren Ph. de Vries, concierge en J. Mulder, ambtenaar ter griffie, zullen op 1 September afscheid nemen. De heer De Vries, die reeds op 1 Augustus j.l. is gepensionneerd, viert dan tevens zijn 25-Ja- rig jubileum. Bijna 39 jaar heeft de heer Mulder er op zitten. HU gaat met ver vroegd pensioen. Op 1 September 1926 werd de heer De Vries benoemd. Hij was toen wachtgelder het rijks-tucht- en opvoedingswezen, was werk, dat hem aanstond. Het omgaan met de jongens was zijn hobby. Over zijn diensttijd als concierge is hij nwel ook best te spreken. De jubila- noemt de tijd. die hij achter de rug heeft, zeer prettig. De verhoudingen onder al het personeel op het kantonge recht zijn uitstekend. Toen hij zijn intrede deed in het ge bouw aan het Rapenburg, zwaaide mr J. Klein daar de scepter, die opgevolgd werd door mr F. Ligteruberg. De heer De Vries heeft vooral prettige herinneringen aan de tijd, dat het tribunaal in het gebouw Bevestiging van straf tegen Leidse kleermaker In hoger beroep bevestigde het Haag se Gerechtshof de straf van een jaar tegen een Leidse kleermaker, maar be paalde ook, dat de aftrek tot op heden geldt. De man had coupons stof en sok ken verduisterd van een kamerverhuur der. zitting hield. Met de stukken ging hij dan naar de leden en hij kwam er zo doende nog al eens uit Op de verjaardag van H.M. de Koningin werd de heer De Vries onderscheiden met de orde van Oranje Nassau in zilver. De heer Mulder, die in December 39 dienstjaren zou hebben, zal de dienst wegens ziekte vaarwel zeggen. Op het kantongerecht noemt men hem een be reidwillig mens, die de zaken door et door kent. Amerikaanse docenten naar Leiden Met de Veendam zijn zestien Ameri kaanse leraren en leraressen, die in hel kader van het Fullbright-programma les zullen geven aan verschillende Neder landse onderwijsinrichtingen, in ons land aangekomen. Ook heeft een student de reis meegemaakt. Hij gaat aan de un: siteit van Utrecht kunstgeschiedenis stu deren. Op 1 September wordt op Schip hol nog een groep verwacht. Bij deze zijn verscheidene personen, die hun schreden naar de Leidse universiteit zullen rich ten, o.a. een wetenschappelijk onder zoeker in de bacteriologie. Twee profs willen weer amateur worden Twee Nederlandse voetballers, die des tijds naar het buitenland vertrokken zich aldaar als beroepsvoetballer te tigen. hebben een verzoek gericht tot de KNVB om weer als amateur te kunnen spelen. Het zijn de oud-Blauwwitspeler Lakenberg, die voor de Italiaanse club Pro Patria uitkwam en de vroegere Feijenoord-voorwaarts Steenbergen, die in Frankrijk een contract had. Indien de KNVB de verzoeken inwilligt, moeten zij een jaar wachten met spelen. Fransman wereldkampioen parachutespringen De in Joegoslavië bij Lescebled gehou den wedstrijden om het wereldkampioen schap parachutespringen, zijn geëindigd ;n overwinning voor de fransman Pierre Lard, die met 233,7 punten zijn urrenen de baas bleef. Tweede werd de Joegoslaaf Vojo Vukceviv met 222,3 punten, terwijl de bekende Zwitser Hans V.'alti, die onlangs op Ypenburg demon straties gaf, derde werd met 204 punten. Aan de wedstrijden werd voorts deel genomen door ploegen uit Engeland en italië en door een Nederlander, de heer M. G. Cornevin, die met 50,5 punten zes tiende werd. Navy Cut"-matToos o verleden In Brighton Is op 83-jarige leeftijd overleden de oud-matroos Thomas Hunt ley Wood, die in 1897 zijn portret „voor twee guinea's en een beetje tabak" voor reclamedoeleinden aan de fabrikanten de „Navy Cut" sigaretten verkocht. De beide brugwachters, de heren M. J. Silvester en C. Chrispijn, keken gisteren echt raar op. Ze zaten in hun posthuis de Oude Singel, toen er opeens rare dingen gebeurden. Het toilet kwam door de gesloten deur langs hen heen. terwijl de potkachel eveneens met bekwame spoed aan de wandel ging. En voor ze eigenlijk goed wisten was er gebeurde, begon de hele inventaris, plus het knusse pothuisje-zelf, te wandelen. De eerste ogenblikken dachten ze een aardbeving, maar toen ze goed wel bij hun positieven waren gekomen, merkten ze dat de rest van Leiden ge won stil sond. Dat wil zeggen: de vaste goederen. Alleen het vertrouwde uitzicht uit de raampjes was wat veranderd. ers geren voorbeelden van echte volkskunst Ballets Nègtes in Casino te Nootdwijk aan Zee Berto Pasuka met zijn „Ballets nègres" heeft zich in Nederland al een vrij grote populariteit verworven. De oorzaken voor deze populariteit kunnen geheel verschillend zijn. Zien velen in deze dans een zuivere uiting van echte volkskunst, anderen zullen uitsluitend in het wilde rhythme der negermuziek de aantrekking vinden. Voor eerstgenoemden hebben we eigen lijk het meeste respect. Hun uitgangs punt is goed en als zij dan het primitieve karakter van deze kunst niet overschat ten, dan kunnen we geheel meegaan met hun interesse. Wat Berto Pasuka doet is inderdaad onvervalste volkskunst. Hij geeft de eohte dans van de negers, wild. onbe heerst maar toch bewogen. Dit is zuivere natuur-kunst, zonder beïnvloeding van buiten-af, zonder oplegging van een be paald gecultiveerd effect. Juist dat is het wat de waarde van deze danskunst bepaalt, maar het houdt ook het negatieve ervan in. De primiti viteit kan tot op zekere hoogte gewaar deerd worden, maar tot een ongelimi teerde bewondering zal het nooit mogen komen. Dat zou een teruggang be tekenen, h>et zou de weg terug bewan delen zijn en de geestelijke ontwikkeling van de mensheid wordt hierdoor mis- De negerkunst van Berto Pasuka is i feite een uiting van het heidendom al eeuwen lang is de Christenheid bezag dit heidendom tot andere inzich ten te brengen. Een te ver gaande be wondering van deze danskunst der negers, zou dus die boodschap van het Christendom van haar kracht en beteke- .5 beroven. Dit wilden we voorop stellen om tot de juiste proporties van de waardering voor Pasuka te komen. De waardering hebben we, omdat deze kunst in tegenstel ling tot heel wat overgecultiveerde en daardoor onwaarachtige uitingen van deze tijd nog de kinderlijke sponta neïteit heeft. Deze kunst is geheel ge worteld in de natuur en ook een uiting van de elementaire hartstochten. En als zodanig kan die kunst nog ontroeren, zoals in „De Profeet", waarin Pasuka zelf zo bewogen en overtuigend de titelrol danst en de mooie Veronica Antia de rol van de bekeerlinge. Dan kunnen we zelfs nog wel een beetje jaloers worden hoe eerlijk en open de negers hun overtuiging uitdragen. Een ballet als „Marktdag" stelt in dit opzicht minder problemen en is meer een gewone uitbeelding van het dage lijkse leven. Ook hier was het weer Veronica Antia die een sublieme uit beelding van het beroofde bloemen meisje gaf. Het ballet „Bloed" moet weei geheel gezien worden in het licht van een bepaalde neger-ritus. En dan kan niet ontkend worden, dat Pasuka in zijn genre ongelofelijk veel heeft bereikt Voorwaarde 'oor een goed zangrecital Deze kunst fascineert. Eigenlijk moet deze kunst in haar eigen omgeving wor den gezien; het door moderne schijn werpers verlichte podium is hiervoor niet bepaald geschikt. De Stichting Noordwijk heeft gister avond in het Casino te Noordwijk aan Zee met het optreden van de Ballets nègres haar culturele activiteit van dit seizoen afgesloten. Deze Stichting past dank en hulde voor het dit jaar genomen initiatief. Corn. Basoskl. Programma Leidse kunst kring „Voor Allen" De Leidse kunstkring „Voor Allen" heeft zijn programma voor het 27e ver enigingsjaar, 19511952, klaar. Er zijn vijf concerten, t.w.: 8 October de violist Herman Krebbers; 16 November de Franse pianiste Marie Thérèse Fourneau; 3 December de Franse bariton Gérard Souzay met Jacq. Bonneau; 24 Januari het Champeil-kwartet; 13 Maart de pia nist Cor de Groot. (Advertentie) BOEKHOUDEN Snelle opl. Associatie MIDDENST. EXAMEN '52 M.B.A. Alle vakken door specialisten. KON. ERK. PITMANSCH00L PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Soldaten deden zich te goed in wijnkelder Twaalf belhamels in arrest Naar eerst thans bekend wordt, heeft een aantal militairen van de 31ste regi- ments-gevechtsgroep zich in de loop de tiendaagse oefening „Mars" misdragen door een wijnkelder in de ruïne van kasteel Enghuizen te Hummelo (Achter hoek) open te breken en zich te goed te doen aan de wijnen en andere a handen zijnde dranken. De twaalf grootste belhamels zijn in voorlopig arrest gesteld in het depot discipline der Kon. Landmacht, het kamp Nieuwersluis te Loenen aan de Vecht. Tegen de andere wijnliefhebbers in pro ces verbaal opgemaakt. Verscheidene militairen zullen in verband hiermee terecht moeten staan voor de krijgsraad. De groep militairen, ongeveer zestig man, zocht in de ruïnes van Enghuizen een schuilplaats voor een hevige weersbui. Zij forceerden een kelderdeur cn bemerkten spoedig dat zij zich in een rijkelijk gevulde wijnkelder bevonden. Voor vele van deze door regen en ver moeienis verkleumde militairen bleek de bekoring te sterk. Van de Willem Rnys, die op 21 Aug. van Djakarta naar Nederland is vertrok ken, ligt de passagierslijst op onze reaux aan de Grote Markstraat 7 ter inzage. Op de Hawaii-eilanden zijn ze communistische leiders gearresteerd. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 Leidse Voetbalbond is 8500 leden en gezonde financiën rijk Gebiek aan terreinen in onze stad is nog groot Telde de L.VJï. officieel K.N.VJ3., afdeling Leiden, geheten in 1928 bij zijn 25-jarig bestaan 850 leden, thans is h"\j er 8500 rijk. Ook in het voorbije seizoen meldden zich weer nieuwe voetballiefhebbers, al neemt hun aantal, vergeleken me* vorige jaren, af. Dat kan ook niet anders, daar er in elke gemeente van het rayon dat de bond bestrijkt, één of meer verenigingen zijn. Financieel staat de L.V.B. er eveneens goed voor. Dit deelde de voorzitter van de L.V.B., de heer W. Caro, in zijn openingswoord op de gisteravond In de Burcht gehouden jaarvergade ring mee. Met een verdere uitbreiding van het I succes geworden. De K.N.V.B. overweegt, ledental houdt een vermeerdering van j zo deelde de praeses mede. de thuiswed- het aantal terreinen nauw verband. Spe-strijden tegen België steeds in Leiden te laten verspelen. Het aantal strafgevallen was opnieuw te hoog. Spr. betreurde dit zeer; zelfs bij seriewedstrijden en in de veteranencom- petitie kwamen gevallen voor, die de L.V.B. noopten in te grijpen. De agenda werd vervolgens vlot afge werkt. De balans, exploitatie-rekening en begroting werden zonder veel discus sie goedgekeurd. De secretaris-penning meester-competitieleider werd décharge In het bestuur werden herkozen de heren G. A. Brokaar. C. A. Burggraaf en Chr. W. Nieuwenhuizen. De heren mr K. E. Eriks, prof. C. Kauling en Th. J. v. d. Meer zullen opnieuw de commissie van beroep vormen, terwijl de heren L. A. Mooy. H. Boom en P. M. v. d. Voort, met als plaats6vrvangers de heren P. de Vrind en C. P. Mulder, de kascom- missie zullen uitmaken. Ook de diverse verslagen van de com petities enz. kwamen vlot onder de ha mer door. In de rondvraag kwam o.a. de degrada tie van het eerste elftal van Hazers- woudse Boys ter sprake. De heer Caro beloofdè deze zaak in de volgende week te houden bestuursvergadering te zullen bespreken. De heer S. J. Koopmans van A.S.C. bracht namens de aanwezigen het be stuur lof voor zijn arbeid en de praeses voor zijn leiding. Met een blik op z'n polshorloge constateerde spr. een nieuw record, daar de vergadering om even 10 uur kon worden gesloten. L.F.C.Fortuna: 11 Vooral vóór de rust heeft L.F.C. gis teravond de Vlaardingse tweede-klasser Fortuna uitstekend partij gegeven. Door G. Nachtegeller namen de Leidenaars de leiding (10). Vlak voor het theedrin ken maakte Fortuna gelijk (11) en in deze stand kwam. ondanks een Vlaar- dings overwicht in de tweede helft geen wijziging meer. ciaal in Leiden zag de heer Caro lopig nog geen oplossing van dit pro bleem opdagen. In de buitengemeenten staan de zaken veel gunstiger. Hulde bracht spr. aan de secretaris penningmeester-competitieleider, de heer L. J. F. van Leeuwen en zijn assistent, de heer J. C. J. Blankwaardt, die een zeer groot aandeel hebben gehad en nog hebben in de prima gang van zaken. B\j andere, grotere afdelingen vergele ken, neemt Leiden een zeer gunstige po sitie in. Er moet echter rekening mee worden gehouden, dat er volgend jaar een nadelig saldo zal z\jn. De heer Caro kon zich geen seizoen herinneren, waarin het weer zo had tegengewerkt als in 1950-'51. Hij dankte de verenigingen voor de verleende mede werking, waardoor het programma toch )g, zo goed als, kon worden afgewerkt. De wedstrijd tussen de Zaterdag-elf- tallen van België en Nederland, op 19 Mei jl. In de Leidse Hout, is een groot Posthuis aan Oude Singel vernield Maar dat kwam omdat hun huisje een meter of wat van zijn plaats lag. Lèg. Want het was gekieperd. En vlak achter was het grauwe water van de Oude Singel. Dank zij een bot, die aan de wal en geladen was met „puike Eigen heimers". zoals een bord vermeldde, had eis van het posthuis geen nat loop en was hierdoor geen tragisch einde aan de zaak gekomen. Wat was er gebeurd? Een vrachtauto uit Zocterwoude. di juist passeerde, had het overhangende dak van het posthuis geraakt en, daar de chauffeur dit niet onmiddellijk merkte, het hele posthuis meegenomen. De heer Chrispijn. die een beetje pijn de rug had. is voor alle zekerheid nog ren naar de dokter geweest, maar deze heeft gelukkig niets ernstigs kunnen stateren. Behalve de schade, die volgens «ppervlakkice raming van de heer H. J. Barentsen, chef afdeling Bruggen en terwerken. zeker een paar duizend gulden zal bedragen ook de fundering is ver nield. en wellicht de riolering daarbij n en ander wonder boven wonder goed afgelopen. De politie onderzoekt thans of de chauffeur van de vrachtaut schuld treft Ned. voedselzending op weg naar India Gisteren vertrok het ss. Indian En deavour uit Rotterdam naar Calcutta aan boord 45 ton levensmiddelen, bestemd voor de hongergebieden in India. bijeengebracht door de Ned. Jeugdge meenschap. Prof. dr F. D. K. Bosch, voorzitter de vereniging NederlandIndia, bood de goederen vanmiddag in een havenloods symbolisch aan de waarnemende am bassadeur van India, de -heer P. N Menon, aan. Vermoedelijk kan in September een tweede zending worden verscheept De comité's van Paramaribo. Nickerie Trinidad hebben reeds 5000 balen rijst Bihar verscheept Von Neurath. De geallieerden heb- een Duits verzoek afgewezen om Konstantin von Neurath, de vroegere [-„beschermer" van Tsjechoslowakije die 15 jaar gevangenisstraf in Spandau uitzit, i.v.m. zijn slechte gezondheid een ziekenhuis over te brengen. Eerste elftal van Rijnsb. Boys geschorst Ook secretaris deelt dit lot Naar wU vernemen, heeft de K.N.VJ. het eerste elftal en de secretaris van Rijnsb. Boys. de heer H. J. de Haan, voorlopig geschorst. Dit gebeurde naar aanleiding van de vriendschappelijke wedstrijd, die Rijnsb. Boys I onlangs tegen Harmonie Boys (Feyenoord-com- blnatie uit Rotterdam) speelde. Harmonie Boys is niet bij de K.N.V.B. aangesloten en dit orgaan verwijt de heer De Haan. dat hij de spelers hiervan niet op de hoogte heeft gesteld. Als het hier een fout van de secretaris betreft, zo zegt men in Rijnsb. Boys'-kringen, waarom worden dan ook de spelers ge straft? Hoewel het bestuur van de vereniging alles in het werk stelt om de K.N.V.B. te overtuigen van de onschuld van de spelers en de secretaris, is het vrijwel uitgesloten, dat Rijnsb. Boys Zaterdag over een week met zijn eerste elftal in de competitie zal kunnen uitkomen. De Engelse league De uitslagen van de Woensdagavond gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Arsenal—Chelsea 21; Charlton AthleticPreston North End 42; Derby CountyWolverhampton Wanderers 13; FulhamTottenham Hotspur 12LiverpoolBurnley 31; Manchester CityHuddersf. Town 30; Newcastle Un.Bolton Wanderers 01; West Bromwich AlbionStoke City I0; MiddlesbroughManchester United 14. v eededivisie: Bury—West Ham United 40; Leeds UnitedBirmingham City 11; Luton TownSheffield United 21; SouthamptonNottingh. Forest 52. (Van een onzer verslaggevers) Jaren geleden verscheen is overvallen: liever dan bijv. de Kaag en Westein- t een tijdschrift een teke- een paar kilometer te lopen der met boten overvoerd ning, waarop een wel zeer met de kans op een nat zijn en de Braassem met overvol zwembad stond at- pak blijft men op korte zijn bovendien geringere ge beeld. Uit de mensen- afstand van een toegangs- oeverlengte veel stiller is. massa in het bassin wenkt weg. Niet alleen meer toe- Er bestaan daarom plan iemand een kennis en gangswegen, maar ook nen de verbindingen beter Kom er ook tn. schuilgelegenheden zijn bevaarbaar te maken en ter is heerlijk.'" De daarom dringend gewenst, o.m. een nieuw water kennis kijkt misprijzend Het strand als ontspan- sportcentrum bij Leider- naar beneden en ant- ningsplaats is niet toereidorp te vormen. Voor Rot- woordt: „Dat kan wel zijn kend. In De Bilt kan men terdam opent de afdam- maar waar is het?" u vertellen, dat er per jaar ming van de Brielse Maat Verandert men het wa- gemiddeld niet meer dm goede vooruitzichten ter uit deze anecdote tn 21 zomerse dagen zijn. Bij mede doordat het mogelijk zand, dan krijgt men een koel weer moet een an- Is hier een „strand" aan waarheidsgetrouwe weer- dere oplossing worden ge- te leggen. Afocht het ook gave van hoe het er op vonden. De duinen in? tot afdamming van het een warme dag op het Geen sprake van, want Haringvliet komen dan zou Scheveningse strand uit- daar is art. 461 van het deze stad, en daarmee de ziet. En dan is het tijd om wetboek van strafrecht hele provincie, een heel met schrik te denken aan heer en meester. En ook eind geholpen zijn. ons snel stijgend bevnl- al zou men trachten een Met de bossen als gele- kingscijfer en te vragen: mouw te passen aan de genheid tot ontspanning is Waar moet het met de lange vangarmen der duin- het tveinig beter gesteld ontspanning in de open waterleidingen en de milt- dan met de duinen. Zij be lucht naartoe?" tairen hun oefenterreinen staan een geringe opper- Inderdaad zitten we met te ontnemen, dan nog moet vlakte cn zijn beperkt toe deze vraag midden in een men rekening houden met gankelijk. Het denkbeeld probleem. Het zwaarte- de kwetsbare beplanting, is daarom geopperd van punt daarvan ligt in het dan nog zou onze generatie een recreatiestrook langs Westen van de provincie er geen baat bij hebben. de binnen-duinrand, een Zuid-Holland, waar alleen Een derde recreatiemo- soort van nationaal park in de steden over 20 jaar gelijkheid bieden de pol- met verschillende concen- al 2 millioen inwoners te ders. Doch deze bestaan tratiepunten voor recreatie verwachten zijn. Volgens uit cultuurgrond en zfjn zoals thee- en speeltuinen, globale tellingen kan men bovendien zonder beschut- natuurbaden, enz. aannemen, dat hiervan ting en zonder voldoende Bovenstaande opsomming dagelijks een kwart naar wegen. Het polderland zal is een beeld in vogelvlucht buiten trekt grotendeels daarom moeten worden van het tekort aan re- naar het strand. ontsloten door het aanleg- creatiegebied voor circa Nu kan men vragen gen van rijwielpaden met 100.000 inwoners van Zutd- waarom de mensen daar recreatieterreinen en ont- Holland. De aangegeven b(j elkaar blijven hokken spanningsgelegenheden. mogelijkheden tot verbefe- in plaats van een eind aangepast aan de mentali- ring komen uit de koker verderop wat meer een- teit van de stadsbewoner, van het Nationaal Plan. Of zaamheid te zoeken. De Voor de watersportllef- zij onder de huidige om verklaring weet ieder die hebbers hebben de slechte rtandigheden spoedig ver- op het strand wel eens door verbindingen tussen meen u<ezen!\jkt kunnen wor- een onweert- of regenbui en plassen tengevolge dat den....?

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3