Felle aanval van Schumacher op Westelijke politiek kansen voor Evangelie in de Archipel Grote Leven tussen D-day en V-day: zó zij onze houding Drie Vlissingse Geuzen 2 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 Geblaf tegen Geallieeiden Vrijheid voor Duitse industrie of geen plan- Schuman, aldus Vrije Democraten "17HIJHEID voor de Duitse industrie of geen plan Schuman, dat is op het ogenblik de leus van de Westduitse Vrije Democratische Partij, die met 53 man vertegenwoordigd is in het kabinet van bondskanselier Adenauer. Martin Euler, fractievoorzitter van de partij, die dit gisteren mededeelde, zeide, dat Adenauer het met deze voorwaarde eens is. Eulers partij staat er op, dat het parlement schriftelijke garanties van de bezet tende mogendheden ontvangt, dat alle economische beperkingen zullen worden opgeheven, voordat het wetsontwerp ter bekrachtiging van het plan-Schuman in derde lezing wordt behandeld. Met dit laatste zal worden gewacht, totdat duidelijk is. dat het plan ook door Frankrijk. Italië en de Beneluxlanden zal worden geratificeerd. De 18e October is vastgesteld als datum, waarop het plan geratificeerd dient te zijn. Intussen heeft Schumacher, de socia- „Koop is koop" Bestelde textiel blijft even duur Industrie wil prijsdaling niet alleen dragen De gevolgen van de sterke prijsdaling der textielgrondatoffen, vooral van wol en wollen garens, kunnen door de klein handel niet op de industrie worden af gewenteld. Onder geen enkele voor waarde zullen de fabrikanten wijzigingen in gesloten koopovereenkomsten aan vaarden. De bestelde partijen zullen moeten worden afgenomen op de over eengekomen voorwaarden. Aldus de Nederlandse Textiel Conventie te Arnhem en de Nederlandse Wollenstoffen Conventie in Tilburg, waar practisch de hele Nederlandse textielindustrie is ge organiseerd. De industrie neemt dit standpunt in omdat ook zij haar inikoopcontracten moet nakomen. Wanneer zij dit niet doet worden strenge maatregelen tegen haar genomen. Op een wolcongres te Barce lona is onlangs besloten, dat de firma's die zich aan hun verplichtingen onttrek ken. internationaal bekend gemaakt zul len worden. Men houdt zioh dus aan de regel „Koop is koop". Het spreekt echter vanzelf, dat bij nieuwe inkoopcontracten met de lagere prijzen van grondstoffen en halffabrikaten rekening wordt ge houden. listische oppositieleider, via de radio. e< anval gedaan op kanselier Adenau» iens politiek hij „geheel onverantwoor delijk" noemde. Volgens Schumacher is het gevolg van Adenauer's economische politiek: „volle étalages en lege magen'- De werkelijke lonen behoren tot de laag- n Europa en de winsten worden daarentegen steeds groter, zo betoogde hij. Schumacher herhaalde zijn oude be varen tegen het plan-Schuman en he kelde de geallieerde politiek ten aanzien de Westduitse herbewapening. Over Oatis valt niet te praten De zaak Oatis is afgesloten. Tsjecho- slowakye zal niet toegeven aan propa ganda of economische druk. ten gunste der vrijlating van de Amerikaanse cor respondent. Aldus een mededeling van de nieuwe Tsjechoslowaakse gezant Washington a rikaanse min. tAclvei VEEMARKTHALLEN - ROTTERDAM VRIJDAG 31 AUGUSTUS - 325e AO TO - lENAVO ANWB KEURING I Nu er een einde kwam aan 't op één lijn stellen van zending en imperialisme (Van een onzer verslaggevers) TK HEB DE INDRUK dat we met het Evangelie meer toegang hebben tot de heidenen in Indonesië dan vroeger onder de Zending. Daarom is er voor de Kerk een grote kans," zei prof. dr H. Kraemer, toen wij hem vroegen naar zijn ervaringen op zijn reis naar Oost-Azië, waarvan hij on langs is teruggekeerd. Prof. Kraemer maakte deze reis in opdracht van de Wereldraad van Kerken. Hy bezocht Pakistan, India, Ceylon, Birma, Thai land en Indonesië, om oecumenische contacten te leggen of te verstevigen. Zestig sociale werkers bij de Koningin Koningin Juliana ontving gisteren op het paleis Soestdijk de ruim 60 personen uit 14 verschillende landen die deelne men aan de internationale studie confe rentie over social case work, de nieuwe psychologisch georiënteerde richting het maatschappelijk werk. Deze confe rentie staat, zoals men weet, onder piciën van de Ver. Naties. De Koningin toonde warme belangstel ling voor de onderwerpen waarmee het congres zich bezig houdt, in het bijzon der °voor de moderne opleiding van maat schappelijke werkers in theorie en prac- tijk. Extra toeristendeviezen voor auto's Extra-toeristendeviezen voor een auto of motor worden voortaan niet meer al leen verstrekt aan de eigenaar van het voertuig, maar ook aan de reiziger op wiens naam het grensdocument is ge steld. Wanneer het grensdocument niet ten name van een persoon is geschre ven. zoals b.v. het nationaliteitsbewijs. dat'voor een reis naar België voldoende is, moet men een wegenbelastingkaart overleggen die wel de naam van de hou der draagt. De extra-deviezen worden verstrekt voor alle landen waarvoor ook toeristendeviezen verkrijgbaar zijn. Ze bedragen voor een auto hoogstens f200 en voor een motorrijwiel f50 per jaar. Voor bromfietsen worden ze niet gege ven. Dr Van Mook blijvend bij Ver. Naïies? Het is niet onwaarschijnlijk dat dr H. J. van Mook. de vroegere luitenant-gou- verneur-generaal in Indonesië, binnen kort een vaste functie zal aanvaarden bij 4e Ver. Naties. Hij wordt dan direc teur van het beherende bureau voor de technische hulp aan onontwikkelde ge bieden. Zoals men weet, is dr Van Mook op het ogenblik voorzitter van een delijk comité op dit gebied. Hij verlaat op 4 September ons land om de volgen de dag in New Work een vergadering van deze commissie te leiden. Advertentie DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL Hoe heerlijk de vacantie ook was. toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als die kleine (en grote!) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de cantietijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien en Henk! Een prima huisvrouw ook, die Mien. Wat schonk zij 's morgens een heerlijke kop koffie 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het meck gevraagd en de i in haar oor geknoopt: Niemeijer's koffie en thee. die zou zij voortaan ook kopen! En dan natuurlijk ook de waardepun- ten sparen voor dat prachtige „Safira"- tafelbestek. Mien had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart Niemeijer, Groningen schrijven om geïllustreerde cadeaulijstl Soebardjo op Schiphol: Contact met mr Stikker in San Francisco Het ligt in de bedoeling overleg te plegen met minister Stikker over de standpunten van de Nederlandse en de Indonesische delegatie, zei mr Subardjo, de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, gisteravond op Schiphol. Hij was op doorreis naar de conferentie te San Franciso over het vredesverdrag met Japan. Mr Subardjo herhaalde nog eens. dat het nog lang niet zeker is of Indonesië het verdrag zal ondertekenen. Dit zal afhangen van het verloop der besprekingen. Ter begroeting waren aanwezig prof. Soepomo, die vandaag naar San Franciso zou vertrekken, e staatssecretaris mr Blom. Elk land 1 uur praten over Japan Amerika wil de spreektijd op de con ferentie te San Francisco voor iedere delegatie beperken tot een uur. Trou wens Washington had reeds verklaard, dat 't Japanse vredesverdrag nog slechts getekend behoefde te worden. Amerika en Engeland brengen de Australische min. van Buit. Zaken, Spencer, naar voren als voorzitter der conferentie. Dr Van Royen terug in New York Dr J. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur in de Ver. Staten, is na bezoek van zeven weken aan Ne derland in New York teruggekeerd. Zon dag vertrekt hij met minister Stikker San Francisco om de conferentie het Japanse vredesverdrag bij te wonen. Faioeks jacht had motorpech Volgens berichten uit Nicosia, heeft het jacht van Koning Faroek motorstoring gekregen en is een Egyptisch passagiers- Piot. Kiaemei (weet thuis) „Er zijn delen van Indonesië waar de oecumenische gedachte de Christenen heeft aangegrepen en waar men ook verlangt naar de verwezenlijking er van", aldus prof. Kraemer. Maar over het alge- weet men er nog weinig van af. 5 een sterk pogen om tot eenheid te komen, hetgeen bijv. zijn uitdrukking vindt in de vorming van de Raad van Kerken. „Bovendien zien wij een begin een streven der Christenen om het persoonlijk leven te verheffen en te zoe- i naar wat de verantwoordelijkheid de plicht is in de moderne Indone sische staat.' Ondiepe verschillen Prof. Kraemer legde er de nadruk op dat de Zending tot resultaat heeft gehad, dat er kerktypen zijn ont staan die niet al te veel van elkaar onderscheiden zijn, zodat de kerke lijke verschillen niet zo diep liggen als b.v. in ons land. Inzake de kansen der Kerk zei de directeur van het Oecumenisch Instituut te Bossey, dat de remming die de „oude" Zending ondervond, weg is, nu de Indo nesische kerken zelfstandig zijn. waar door er ook meer openheid is gekomen. En deze houding treft men vrijwel overal „Zo is er veel meer vraag naar de Evangelische Boodschap gekomen en ge neigdheid om te luisteren naar wat Christus te zeggen heeft, juist ook om dat de eigen geestelijke bagage niet zo groot is.' Van grote betekenis achtte prof Krae- er het dat de Indonesische kerken dit zelf goed inzien, opdat zij ook zelf de ansen benutten. Prof. Kraemer betreurde het ten zeer ste dat de financiële noodtoestand dei Zending en de onthouding van de finan ciële steun aan de Protestantse Kerk de arbeid belemmert. Op Timor bijv. zijn duizenden tot het Christendom be keerd en zijn er nog vele mogelijkheden, doch het ontbreekt aan mensen die dezp Timorezen het a-b-c van het Christen dom kunnen bijbrengen. Zo is het eigenlijk ook in de Bataklanden, 1 het werk nooit stilstaat en ook niet mag stilstaan. Prof. Kraemer beklemtoonde dat wij niet moeten vergeten dat in het bijzonder Zuid-Oost-Azië in de laatste zes jaren een enorme omwenteling heeft meege maakt, waardoor het eigenlijk nog ver blind is. Dit komt sterk naar voren ir het ij veren om de wacht te betrekken bij de vrijheid,onafhankelijkheid souvereiniteit, in scherpe tegenstelling tot de langdurige periode van onderwor penheid in het verleden. Hoewel men ir de Aziatische landen sterk aan het Wes ten is verwant, bestaat er toch vree.' voor een nieuw „imperialisme'. De re geringsmethoden zijn naar het inzicht van velen, geïmproviseerd. Er zijn moeilijkheden ontstaan door corruptie, wanordelijkheden en gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel als staatsburgers De sociale en economische verhoudingen in deze landen dragen er toe bij. dat er nog onzekerheid bestaat omtrent hun structuur. Hier ligt dan ook een grote verantwoordelijkheid voor het Westen, dat in deze omstandigheden tal van mo gelijkheden heeft om de hand te reiken tot vorming van een staatsorde van de eerste rang, waaron prof Kraemer ook heeft gewezen in zijn toespraak op de onlangs gehouden Lekenconferentie te Bad Boll. De omwenteling in Oost-Azië, zei hij daar, betekent tevens dat er een einde is gekomen aan het op één lijn stellen van Christendom (Zending) en imperialisme en hierdoor worden ruimere mogelijkheden tot verkondi ging van het Evangelie geboden en is er ook meer vrijheid voor de in heemse kerken zelve ontstaan, al is er nog veel onzekerheid over de vooruitzichten in de toekomst. Calvinistische studenten in de „haven" Naar de maatschappij der toekomstreis van oase naar woestijn (Van een correspondent) WIJ VERWACHTEN de wederkomst van Christus". Dat is het thema van het 29ste Calvinistische Studentencongres, dat deze week in Lunteren wordt gehouden. Het geldt voor de referaten, en ook voor de ochtend-bijbelkringen, die onder leiding staan van de Amsterdamse Her vormde predikant H. Jonker. Het congres is daarmee nog geen beschouwe lijk congres over de eschatologie; naar het woord van voorzitter dr J. Lever moet men Lunteren zien als de haven waar de zeekaarten worden bijgewerkt. Het eerste referaat basis voor de volgende leverde prof. dr Herrn. N. Ridderbos uit Kampen: „Toekomstver wachting en samenleving". Afgewezen werd daarin zowel de opvatting die de eschatologie buiten het Nieuwe Testa ment sluit (cultuur-protestantisme, so cial gospel) als de moderne eschatologie, die in bond met het existentialisme de toekomstverwachting een mythologische projectie van het levensgevoel der ge meente acht. Men is pas eschatologisch genoeg als men erkent dat het einde geko men is: Christus is' opgestaan. In de Nieuwtestamentische profetie is een visionnaire eenheid van hemelvaart en wederkomst. Maar wij staan niet in het visioen, doch in de historie. We leven als soldaten tussen D-day en V-day. Samenvattend kwam prof. Ridderbos tot de volgende punten: 1. We moeten het toekomst-motief in de samenwerking aanvaarden; dit betekent echter geen onverschilligheid ten opzichte van het heden. 2. Het vervullingsmotief wijst alle wereldmijding en negatieve ethiek af; over- accentuering leidt echter tot ver wereldlijking. 3. Deze motieven vormen samen de waarheid; doch er is geen dua lisme. 4. Deze spanning in het Christelij ke leven geeft de opdracht voorrang vóór het resultaat. Geen coquetteren met ca tacomben zolang we boven nog leven kunnen! Bouwstenen Het tweede referaat werd geleverd door dr ir H. van Riessen uit A'dam: „Bouwstenen voor de maatschappij der toekomst" Wetenschap en tech- k, al hebben zjj beiden het levens peil enorm vorhoogd, zijn toch mèt de moderne mens bouwstenen voor de toekomstige maatschappij, die er niet rooskleurig uitziet. Het rijk van de anti christ nadert en langzaamaan gaan we van de oase naar de woestijn. Er zijn al symptomen van te vinden in onze tijd: de wereldhuishouding, de techniek die haar hoofdproblemen heeft opgelost, de liquidatie van de persoonlijke verant woordelijkheid, het totaliseringsproces van de samenleving bijvoorbeeld. Voor het eerst is de wetteloze mens, de nihi list, een massaverschijnsel geworden, evenals de vérgaande,verwereldlijking. Dr van Riessen ging na, hoe het ge steld was met techniek, wetenschap en mens. Techniek is er altijd geweest, maar het onafhankelijke gereedschap heeft onze cultuur gestempeld. De onrust van het hoge levenstempo wordt door veruitwendiging verdrongen. Het lijkt er op dat de arbeid er vaak is voor de vrije tijd. En de w e t e n s c h a p Zij leidt tot steeds meer beheersing van het leven. Het relativisme (vrucht van loslating der funderende geloofswaarden) ver vangt de waarheidsvraag. Het specialis me werkt dit in de hand. Zo wordt men licht de prooi van een demagogische die- De moderne mens is de gehoor zame massamens: alles regelt de Staat, vaarom dan een levensbeschouwing? De rijheid wordt opgeofferd aan de zorge loosheid, initiatief aan sociale zekerheid. rvan bedient zich de nihilistische machtsmens. Een nieuwe klasse gaat heersen: die der bewindvoerders. En de Christen dingen niet door ze door de bril van de wereld te zien. Want hij heeft de taak om de normen tot gelding te brengen en zal dus strijden bijv. voor herwaardering van de arbeid, voor gemeenschappen, souvereiniteit in eigen kring enz. Misschien vertraagt dat de ontwik keling slechts, misschien komt er nog een betere tijd. In ieder geval mogen we niet vastkleven aan ons bezit. Er moet oneindig meer verlangen zijn naar de wederkomst van Qhristus en we moeten meer vertrouwd worden met de gemoedsgesteldheid van Cal- vijn, die van cultuuroptimisme niet wilde weten. Studenten hadden een Bijbelkamp Vijf-en-dertig studenten uit Amster dam, Delft en Groningen hebben dezer dagen deelgenomen aan een Bijbelkamp in de Wierschuur op Terschelling, onder leiding van ds Th. Delleman, Geref. stu- dentenpredikant in Groningen, en de heer R. J. v. d. Veen. hulpprediker voor studentenwerk in Delft. De organisatie van het kamp was mo gelijk door de financiële steun van de- putaten van de Geref. synode voor de evangelisatiearbeid onder de studenten. Elke morgen werd begonnen met een halfuur stilte voor persoonlijk Bijbel lezen en gebed. Na het ontbijt volgde Bijbelstudie. De avond-onderwerpen gin- over persoonlijke heilszekerheid, de rechtvaardiging door het geloof, het t'ef- deleven als symbool der prediking en net Avondmaal. Ei.kele avonden werden be steed aan het beantwoorden van vragen. Het kamp duurde elf dagen. Rijksleraren hebben nog vele wensen Het hoofdbestuur van de Rijksleraren vereniging. die in Amersfoort verga derde, kreeg gisteren machtiging om het volgende werkprogram uit te voeren: actie voor het oprichten van nie Rijks-HBS'en; voortgaande actie de vergoeding van verhuiskosten afschaffing standplaatsaftrek; een jarig lyceum, waarbij de onderbouw van de HBS-afdeling drie jaar duurt met Alg Middelb School en desgewenst Middelb. Meisjesschool: verbetering de salarisregeljng; snellere vaststelling en uitbetaling van salarissen en verho gingen- Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk s r o e p e n: te Poortvliet J. Arendsen te Blauwkapel; te Benthuizen J. Zwijnen- burg te Huizen (N.H.). Aangenomen: naar Purmerland- Den Up (toez.) P. A. L. Brinkman, cand. te Leiden; naar Ter Aa cand. M. de Jong te Utrecht. Bedankt: voor Valburg-Homoet B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. B e r o e p b a a r: J. G. H. Eggink, cand., Gasthuiskamp 2, Zutphen. Geref. Kerken Beroepen; te Beekbergen H. J. Oldemans te Lekkerkerk. Geref. Gemeenten Beroepen: te Leerdam F. Mallan te Bruinisse. Vrije Evang. Gemeenten Benoemd: tot hulpprediker Gorinchem J. A. Hamers te Oostburg. (Advertentie). Rogier van der Kammen, dameskapper, draaide in *4 één dag 3334 krullen in de haren van zijn klanten en verwierf ##e# daarmee het wereldkampioenschap krullendraaien. „Het was zenuwslopend", zei hij na alloop, „temeer omdat ik heel wat krullen moest \iX^i overdraaien die niet .wilden blijven zitten." 'li3 Hef draaien van een sigaret is het tegendeel van zenuwslopend - het kalmeert de .mfns* En van °verdraaien is geen sprake, indien men de beste vloeitjes gebruikt die er te krijgen zijn: Dz C. P. Gunning viezt jubilea Op 1 September, bij de aanvang van de nieuwe cursus van het Amsterdams Lyceum, zal het 40 jaar geleden zijn dat dr C. P Gunning, rector van deze school, zyn loopbaan als docent begon. Kort daarna, op 12 October, hoopt hij zijn 65ste verjaardag te vieren. Het nieuwe jaar is het 35ste sedert de op richting van het lyceum, hetgeen bete kent, dat dr Gunning dan ook 35 jaar de leiding van de school heeft gehad- En tenslotte: het besluit is genomen it aan het einde van de komende cur- .is, in Juli 1952, dr Gunning het Am sterdams Lyceum gaat verlaten. Hij is een bekend voorvechter voor de lyceumgedachte. Na 25 jaar missie-arbeid in China Pater Fructuosus Goedhart, O.FM., ,s na 25 jaar als missionaris in China werkzaam te zijn geweest, in Wormer, zijn 81-jarige moeder nog in le is, teruggekeerd en door plaatsge noten ingehaald. In Peking heeft hij de bezetting door de communisten meegemaakt. Van de 43 priesters, die zich daar bevonden, zijn er slechts drie over. Synode Geret. Kerken (Art. 31 K.O.) Niet naar Geref. Oec. Synode, de l.C.C.C. of de N.A.E. (Van een onzer verslaggevers) De generale synode van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) heeft gisteren de uitnodiging afgewezen om afgevaardigden te zenden naar de Gerefor meerde Oecumenische Synode te Edinburgh in 1953. Ook werden afgewe zen de verzoeken tot toetreding tot de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) en de Nationale Associatie van Evangelischen (NAE). vast en bondig te houden, altijd p.epaard moet gaan met de opwekking aan alle kerken om hetzelfde te doen. Ten slotte besloot men dat de com missie zich nader zal beraden over de voorstellen. In het voortgezette debat over het rap port van commissie 2 betreffende besluit van de kerkeraad van Groningen ter zake van de zendingsbesluiten va Amersfoortse synode, merkte ds Schilder (Utrecht) op dat een kerkeraad zich dub bel en dwars moet bedenken om, luist wanneer het een tijdelijke regeling be treft. zo n rwaar woord als „niet vooi vast en bondig houden" te gebruiken Ds Doornbos (Wormer) stelde voor de spraak van Groningen voor kennisgeving te nemen. Prof. Deddens steunde de gedachte van ds Schilder dat de uit spraak om een synodebesluit niet vy of presenteerden zich als chauffeur of koe cafeetje op en luchtten rierster. Er was maar één doel: de oorlog win nen. De man, die op zijn kantoorkruk lange lus ten aanlegde van afgeleverde materialen in zijn fabriek; de vrouw, die kleren naaide voor de vrouwelijke hulpcorpsen, de jongens, die op hun fiets door het platteland reden en berichten over brachten, zij allen waren in dienst van het va- Toen zochtten ze hun hart. Bart was er helemaal stil van geworden. Kees zwoer, dat hij zijn leven zou geven, in dien nodig, voor zijn Koningin. Bram keek stil naar de binnenkant van zijn rechterhand. Het liefst zou hij die hand nooit meer wassen. Zo gingen de drie Vlissingse Geuzen het nieu we leven in het vreemde land in: gesterkt, door een vriendelijk woord, door een ernstige bemoe diging van hun Landsvrouwe, die niet alleen ge toond had over miljoenen te kunnen regeren, maar ook te peilen wist het aanhankelijke en af hankelijke hart van drie jongens, wier zucht naar vrijheid zo groot, wier moed om te vechten zo sterk, maar wier harten eigenlijk toch zo klein Het ging erop of eronder. Verbeten vocht het vrijwel uitgeputte Engelse wereldrijk tegen de overal zegevierende Duitse legioenen. Onvermoeid streed de Britse vloot te gen de verraderlijke duikboten, die op en onder de golven hun prooi zochten en onverbiddelijk, hetzij oorlogsschip of koopvaarder, naar de bo dem van de oceaan joegen. Met zeldzame moed voeren de handelsschepen over de onveilige wa teren en brachten de nodige oorlogsvoorraden en levensmiddelen naar Engeland. De Royal Air Force streed zonder vrees tegen de nog steeds in de lucht overmachtige vijand, die met zijn Stuka's en Messerschmitts de lucht tot zelfs boven Engeland doorkruisten. Heel Albion was één vesting, waarin elke hand. die werken kon, onmisbaar was. Eigenaars van de beroemde, schitterende en luxueuze jachten bedden hun vaartuigen en zichzelf ter beschikking gesteld van de algemene oorlogvoering. Vrouwen en meisjes werkten in de fabrieken, bedienden zoek- lichten, hadden dienst genomen bij de Royal Na- door Aieid van Rhijn derland. Dienden die ene, grote en goede zaak: vernietiging van de vijand. Wie zichzelf respecteerde, bood zijn diensten aan, zo hij nog niet opgeroepen of gevraagd was. Niemand wilde achterblijven. Wanneer ooit het Engelse volk, rijk en arm, man en vrouw, één geweest is, dan was het wel in deze dagen, die Churchill ,,de ure der allerzwaarste beproeving" genoemd had. Zo waren de drie Vlissingse Geuzen welkom in dit land, dat ferme handen te kort kwam. Van harte welkom. Evenals alle andere Enge landvaarders, die huis en familie hadden vaar wel gezegd, of het nu in Nederland, België, Frankrijk, Noorwegen of Zweden lag, om zich te scharen onder die éne man, wiens naam op ieders lippen was, naar wie de hele beschaafde wereld keek en die zo menigmaal door de ra dio zijn sombere maar eerlijke woorden had uitgesproken: Winston Churchill. Churchill, die met zijn vastberaden kop zo deed denken aan de leeuw, die zo vaak als symbool van moed in wapens wordt afgebeeld. Op hun verzoek waren de drie jongens ingedeeld bij eenzelfde dienst: transportdienst. Enkele weken haddén ze les ge kregen op een truck en toen het examentje goed verlopen was, kregen zij een officiële aanstel ling als chauffeur van een vliegveld. Soms gingen er dagen voorbij, dat zij elkaar maar even zagen en maar enkele woorden met elkaar konden wisselen. Want geen ogenblik wa ren zij zeker van hun tijd. Meer dan eens ge beurde het, dat zij in het holst van de nacht gewekt werden om achter het stuur te klaute ren en een of andere opdracht uit te voeren. Dat waren vaak fantastische tochten, door die donkere nachten, terwijl geen schimmetje licht te bekennen viel. En dan leek het wel of ei genlijk alles stil stond. Of er geen schot in de oorlog zat. Of er nooit een eind aan zou komen O, die donkere nachten. Maar dan klonk plotse ling een zacht, ver-verwijderd motorengebrom, dat steeds meer aanzwol, totdat ineens de hele lucht vervuld was van het geraas van onzicht bare vliegtuigen, die hoog in de lucht, koers zet ten naar het vijandelijke land of naar een der bezette gebieden Ja, dan kwam er weer hoop in de harten. Dan keek men elkaar aan bij het flauwe schijnsel der afgeschermde lampen, en knikte men elkaar lachend toe: ,.De Royal Air- force!" Daar gingen ze, de moedige mannen Vertrouwend op God en Churchill en hun kom pas. Dwars door de ondoordringbare donkerte naar het opgegeven doel. Met hun bommenlast En vele handen werden gevouwen en korte ge beden uitgesproken voor die dapperen, hoog bo ven de aarde, die de dood gingen trotseren. En de volgende dag luisterde men in intense span ning naar de radioberichten over de nachtelijke aanvallen. En met angstig hart wachtte mqn op het getal der niet teruggekeerde vliegtuigen... (Wordl vervolgd) Bijbelgenootschap Aan het Ned. Bijbelgenootschap zal worden bericht dat benoeming van depu- taten niet nodig geacht wordt om con tact op te r.emen in zake Bijbelvoorzie ning enz. (voorstel aangenomen met zes stemmen en die van prof. Schilder tegen). Oecumenische synode Overeenkomstig de uitspraak van Amersfoortse synode werd gisteren het verzoek van de „Geref. Oecumenische Synode" om afgevaardigden naai Edin burgh te zend afgewezen. Tevens sprak de synode haar bevreemding uit dat de Geref. Oecumenische Synode van Am- sterdam-1949 deze uitnodiging deed zon der dat gepoogd was de bezwaren, neer gelegd in het aan haar gezonden rapport an de Amersfoortse synode weg te ne- ien of de gronden van deze weigering weerleggen. De l.C.C.C. Een brief van de I.C.CC.. met bet ver zoek om tot deze raad toe te treden, werd kennisgeving aangenomen, daar de vraag tot toetreding door geen enkeie kerk of kerkelijke vergadering op het agendum der synode is geplaatst en ook geen der ter synode aanwezige afgevaar digden een volmacht ontvangen heeft over deze - ak ter synode te handelen, aangezien de afviardiging is geschied op tijdstip waarop noch de roepende kerk. noch enige andere kerk of kerke lijke vergadering van het eerst op 6 Augustus j.l. verzonden schrijven van de l.C.C.C. kennis had of kon hebben. NA.E. en I.K.O. Met algemene stemmen werd besioten iet toe te 'reden tot de Nationale Asso ciatie van Evangelischen en geen nieuwe deputanten te '■•enoemen voor deelneming aan samensprekingen in het Interkcike- lijk Overleg. Het besluit t.o.v. de N.A.E werd genomen, omdat deze associatie in de formulering van haar grondslag bij al wat zü noemt, stellig niet zonder opzet zwijgt van de kerk, en slechts op in dividualistische wijze spreekt van de redding der zondaren; omdat zij ook olij- kens de vorm van haar organisatie met de Schriftuurlijke belijdenis der kerk Het lied dei aethergolven VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.18 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8 50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPRO: 10 00 „Thuis", causerie 10 05 Morgen wijding VARA: 10 20 Gram 10.30 Voor de j vrouw 10.45 Gram 11.05 Voordracht 11.25 Gev, programma AVRO: 12.00 Musette-orkest 12.33 Gram 12.45 Sport 1.00 Nieuws 1.15 Medede- I lingen 1.20 Orkestconcert 2.00 Kookpraatje j 2.20 Kamerorkest 3.00 „Wereldsensaties. De brandkast van Madame Humbert", hoorspel 3.30 Gram VARA: 4.00 Orgel en zang 4.30 I Voor de jeugd 5 00 Vocaal dubbelkwartet 5.20 Gram 6.00 Nieuws 6.15 Felicitaties 6.45 „Denk 1 om de bocht" 7.00 Pianospel 7.15 Buitenlands I overzicht VPRO: 7.30 „Het Geweten", eau- i serie 7.45 Berichten. Nationaal Programma: i 8.00 Nieuws 8.05 Nederlandse volksliederen I 8.40 „Voor moed, beleid en trouw", klank beeld over de Militaire Willemsorde 9 00 „Drie kwartier vertier in 't Oranjekwartier" 9.45 „Marijke Meu", hoorspel 10.25 Gram 10.30 Philharmonisch orkest 11.00 Nieuws 11.15 Bezoek aan de tentoonstelling 't Oran- i Jehuis te Gouda 11.20—12.00 Lichte Neder landse gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7 30 Gram 7 45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram 1015 Symphonette-orkest en soliste 10.45 Pianorecital 11.00 Voor d teiten 1.25 Orgelspel 1.45 Voor de vrouw 2 00 Zang en orgel 2 20 Gram 3.00 Gram 4.00 Voor de zieken 5.00 Voor de jeugd 5.15 Gram 5.30 Omroeporkest en soliste 6.18 Katholiek sig naal. commentaar uit de Benelux en West- Indisch commetaar 6.30 Amusementsmuziek •iten 7.00 Nieuws 7 15 Regerings verklaring en toelichting" 7.35 Lichte muziek 7.48 Katholiek signaal en bui tenlands overzicht 7.56 Gram 8.00—12 00 Na tionaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wllhelmlna (zie Hilversum I). ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12 00 Gev. muziek 12.30 Voor de arbeiders I.00 Nieuws 1.10 Gram 1.55 Cricketultslagen 2.00 BBC Opera-orkest 3 00 Crltieken 3 45 Solistenconcert 5.15 Strijkorkest en solist 5.00 Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6.15 Sport 6 20 Filmmuziek 7.00 Hoorspel 7 20 Gram 7.30 Symphonie-orkest en soliste 9 00 Nieuws 9 15 Nieuwsbrief uit Amerika 9 30 Gev. progr. 1000 Bas, viool en piano 10.45 Voordracht II.00—11 03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme. 6.52 Act 1500 en 247 r arbeider 12 00 Orkestconcert 12 30 Voor de 1255 Orgelspel 1.15 Voor de jeugd 1 45 Voor de kleuters 2.00 Opera-orkest 3 00 Gev. mu ziek 330 Voor de soldaten 3.45 Lichte mu ziek 4.15 „Mrs Dale's Dagboek" 4 30 Orgel spel 5.00 Arbeidersorkest 5 30 Lichte muziek 6.15 Variété orkest en solist 6.45 Hoorspel 7 00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Songs 8.15 Hoor spel 8 45 Gev progr. 9 15 Verzoekprogr 10 (10 Nieuws 10 15 Gev muziek 11.00 Voordracht 1115 Dansmuziek 11 56—12.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 1145 Gram 12.34 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1 15 Orgelconcert 2.00 Gram 5.00 Nieuws 5 10 Amusementsorkest 6.00 Gram 6.10 Voor dracht 6.20 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7 30 Gram 7 50 Voordracht 8 00 Gram 8.05 Philharmonisch orkest, operakoor en so- i 9.15 en 9.45 Gram 10 00 Nieuws 10.15 riuziek 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05 12.00 Gram. BRUSSEL. 484 m. 12 05 1.00 I 10 Gram 3 30 Verzoel 7 00 Gram 7.45 Nie •am 11.50 Nieuws. i 1.10. ■ogr 4 30 5 11 is 8 00 Gram c 10.55 Nieuw. 2.00 geen ernst maakt: en het daarom niet duidelijk kan zijn, welk doel deze asso ciatie wil nastreven als zij zegt „de ker ken te willen d'enen." Gistermiddag heeft de praeses. ds Visée, de zendingslector ds D. K. Wielenga «van Rotterdam-C.) en de nieuwbenoemde lec tor J. P. Lettinga begroet. Een debat over een prealabele kwestie betreffende het onderzoek van de bezwaarschriften uit de kerk van Rotterdam-Kralingen nam 2^6 uur in beslag. Vanmorgen zet de de syno de haar beraadslagingen voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2