Idicuiuc grillstiftGTourant Piet Bruin gaf trekkerskaart te leen aan Arnhemmer, die hem aanbracht Prins Talal ten onrechte in een psychiatrische kliniek? Twee politiemannen in Velsen voorlopig geschorst Huwelijk van Bertha Hertogh was niet geldig Wist U DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 BUREAUX; Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f5 15 pen kwartaal; 1.72 per maand; f0 40 per week ^-^^RTENTIEN: 0per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Twee en dertigste jaargang No 9315 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stontvtslict is gbtblmn mgn berl ia tegljenspocf Felle aanval van Schumacher „Ik ga naar Zuid-Amerika". Trucje om te zien of jongeman hem herkende, werd zijn val T^E DUIZEND GULDEN die voor het aanwijzen van de verblijfplaats van Piet Bruin waren uitgeloofd, zullen waarschijnlijk verdeeld moeten worden onder verschillende tipgevers. De duidelijkste gegevens had de politie voor de arrestatie ontvangen van de 21-jarige P.T.T.-monteur Han Roosendaal uit Arnhem, die Piet Bruin als een sympathieke, bruinverbran de trekker in Zuid-Frankryk leerde kennen, terwijl Piet bebloed en met (gescheurde kleren ten gevolge van een valpartij een vernielde racefiets (meesleepte. I Han sloot vriendschap met Piet (heeft er nu eigenlijk spijt van een mede- jtrekker te hebben aangegeven. Het was |hem zeker niet om de 1.000 te doen De overtuiging dat mensen als Bruir m schade dan goed doen, bracht hem echter uiteindelijk toe de Amsterdamse recherche begin Augustus van Bern uit op de hoogte te brengen. Deze brief w, (Volgens de betrokken inspecteurs de ee ste volledige aanwijzing over de ve blijfplaats van Bruin. De jongemannen trokken samen na: de jeugdherberg La Ciotat. Bruin ve telde twee kampkaarten te hebben en g Roosendaal er één van, omdat deze i geen bezat. Dit laatste was blijkbaar et De waarheid was niet echt genoeg Elseviers Weekblad had een prijs vraag uitgeschreven onder het motto: „Hoe leeft en waar zit Pieter Jan Bruin?" Buiten de gezochte zelf was er maar één mens op de gehele we reld, die dit precies wist: de Arn hemse trekker, die aan de Rivièra twee dagen lang met de jonge Am sterdammer was opgetrokken, meldt de Vkrt. Als antwoord op de prijii- vraag schreef de Arnhemmer dus Bruin's werkelijke avonturen neer, zoals hij die uit de mond van Pieter Jan zelf had gehoord. Overeenkomstig de waarheid kon hij zelfs meedelen dat de betrokkene in La Ciotat te vinden was. Volledigheidshalve atten deerde hij de jury van het blad boven dien op de om&iEyidigheid, dat zijn verhaar-JgeJüÉ^'aarheid was en dat hij de politie reeds had gewaarschuwd. De redactie vond de geschiedenis blijkbaar al ie simpel en kende het verhaal geen prijs noch een eervolle vermelding toe. Zelfs de waarheid bleek niet echt genoeg truc om te zien of Han lets over hem wist, want Piet observeerde scherp de feacties van zijn metgezel toen deze de kaart in handen kreeg. In een fractir van een seconde schoot het de jonge Arnhemse trekker door het hoofd: „Dit is de gezochte," doch hij liet niets merken. Toen er geen blijk van herkenning kwam, scheen Bruin gerust gesteld te zijn en sindsdien was hij een prettige en bescheiden kameraad, die leer zuinig leefde, alles zelf kookte en plechts een paar merkwaardigheden had. Twee kleuters en vrouw verdronken In Amsterdam is een jongetje van twee Jaar in het water van de Ruysdaelkade gevallen. Toen het ongeluk werd ontdekt. Was het kind reeds overleden. In de Mark te Stampersgat (N.-B.) is het stoffelijk overschot van de sinds Kondag vermiste 44-jarige mej. M. D. uit Dudenbosch drijvende gevonden, permoedt dat mej. D. bij Oudenbosch te Water is geraakt. Koeien de oorzaak? 20 van de 90 kinderen hadden t.b.c. I Bij een onderzoek op de school van Heide in de Limburgse gemeente Venray bleken 20 van de 90 leerlingen aan tu berculose te lijden. Ook enige oudere personen waren besmet. De vermoede lijke haard van besmetting wordt ge vormd door enkele veestallen waar zich pg. „open lijders" onder de koeien be vonden. In het dorp ontstond een ernsti ge ongerustheid, die inmiddels door het hptreden van een dokter kon worden be zworen. Op 3 September zal het „foto- kanon" van de t.b.c.-bestrijdingsactie de hele bevolking van het dorp doorlichten. Prins Bernhard vloog naar Enschede Prins Bernhard is vanmorgen om kwart foor negen met de regerings-Dakota op het vliegveld Twente geland. In zijn ge selschap bevond zich zijn moeder, prin- les Armgard. De Prins bestuurde het toe rei zelf. Hij zou vandaag deelnemen aan ken concours-hippique. derde dader van overval in arrest I Ook de derde man die betrokken was bij de moord op de 44-jarige kastelein G. G. Becude in café Tarantella te Rot terdam is thans gearresteerd. Het is de p-jarige schilder F. de J., die in zijn Woning werd aangetroffen. Zoals men |freet, hadden de beide andere mannen kich reeds bij de politie gemeld. Ook de p-jarige opkoper G. W. K., die in strijd jlnet de wettelijke bepalingen een revol ver had verkocht, is thans aangehouden. De eerste spruiten zijn er Gisteren werden op de veiling Wester ee te De Lier de eerste spruiten aange- ■oerd. De primeur was voor de heer J. 'an Dijk, die er 37 cent per kilo voor tatving. bok Wij waren twee dagen lang altijd sa men, deden samen corvée en gingen sa men zwemmen met Engelse meisjes die hem schenen te kennen, vertelde Han. Alleen 's morgen was hij altijd even weg. Waarvoor weet ik niet. Ook zijn verhalen vond ik vreemd. Namelijk dat hy al twee maanden vacantie had, dit jaar nog niet naar Holland ging, doch naar Zuid-Amerika en dat hij inkopen ging doen in Italië en Duitsland. Piet vertel de dat hij van tijd tot tijd bij boeren werkte om aan de kost te komen. Wat Roosendaal verder tot de verden king bracht, waren de linkshandigheid van Piet en diens schuwheid om op de foto te komen. Zijn eerste verdenking had Han uit de jeugdherberg aan zijn ouders geschreven. „Er is een byzondere Hol lander hier," schreef hij. Maar later be gon hy weer te twijfelen omdat een Hol lands echtpaar zyn vermoedens belache lijk vond. Pas in Bern schreef hy naar de recherche. By zyn arrestatie moet Bruin ongeveer 11.000 op zoek hebben gehad. Wel is waar heeft hy verteld dat hy voor onge veer 11.000 was bestolen, maar dan is er toch altijd nog ruim ƒ90.000 spoorloos. Alle schoolboekjes onjuist? „Monding van de Rijn niet bij Katwijk" Onderzoek van de grondsoorten is voo: prof. Hudig van de Wageningse land bouwhogeschool aanleiding geweest tot het aanvaarden van de stelling dat de monding van de Ryn nooit by Katwyk- Lelden heeft gelegen, zoals tot heden op alle lagere scholen werd geleerd en w in ook alle oudheidkundigen tot heden geloofden. Zo meldt de Vkrt. De oudheidkundigen zyn thans aan het werk om aan te tonen dat de bodemdes- kundige prof. Hudig ongelijk heeft. Voorts heeft het onderzoek en de kar tering van de grondsoorten door prof. Edelman uit Wageningen het vroegere bestaan aangetoond van ruim vyftig ge heel verdwenen dorpen in de Betuwe, di£ tot heden geheel onbekend gebleven wa- Koe in Leidschendam door bliksem gedood Tijdens het hevige onweer, dat heden morgen boven Den Haag en omgeving woedde, werd in Leidschendam in de Te- dingerbroekpolder een koe van de vee houder Van Kuyenee door de bliksem ge- KOFFIEBÖnT507 en SIS Voor het kopen van 125 gram koffie zyn aangewezen bon 507 algemeen (A- en B-kaarten) en bon 515 algemeen (D- kaart). Deze bonnen kunnen met ingang van morgen gebruikt worden en blijven geldig tot en met 15 September. Hel rantsoen dient voor zes weken. De vol gende bonnen worden op 11 Octobr aangewezen. Gisteravond arriveerde uit Londen de parelmoer-koning en -koningin op Schiphol met hun beide dochters. Zij zullen in ons land propaganda komen maken voor de kankerbestrijding. Deze familie komt uit het Engelse stadje Hampstead en verschijnt herhaaldelijk in het openbaar, in costuums, bezaaid met parelmoeren knoopjes, ten bate van liefdadige instellingen. De opvolger van Koning Abdoellah Zwitsers blad oordeelt, dat hier een individu beroofd werd van zijn vrijheid DE ZWITSERSE REGERING is verplicht een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden der „internering" van prins Talal van Jordanië in de psychiatrische kliniek bij Génève. Aldus het veel gelezen Zuerichse dag blad Die Tat. Prins Talal, de oudste zoon van wijlen koning Abdoellah, wordt daar reeds geruime tijd behandeld. Slechts Britse en Jordaanse func tionarissen hebben hem mogen bezoeken. Het blad beweert, dat Talal wegens politieke redenen in de psychiatrische kliniek werd gestopt en en kele uren, nadat het nieuws van de moord op zijn vader hem bereikte, probeerde te vluchten. Aangezien Talal met geweld naar de kliniek is teruggebracht moet de Zwit serse regering een grondig onderzoek instellen,' daar op Zwitsers grohdgebied een individu beroofd werd van zyn meest elementaire vrijheden. Men mag niet toestaan dat de grote mogendheden by hun intriges middelen gebruiken om op Zwitsers grondgebied een politieke tegenstander uit te schakelen. Aldus nog steeds Die Tat. Inmiddels heeft de Jordaanee min. in Gezondheid een bezoek aan prins Talal gebracht, waarna de verklaring volgde, dat de prins spoedig naar Jor danië zou kunnen vertrekken, om in het Hasjemietische Jordaanse konink rijk zijn plichten te vervullen. Naar Ass. Press uit Londen meldt, zal Prins Talal omstreeks 6 September Frans snelbuttet in Edam Een inwoner van Edam die gisteren aan de Hoornse Jaagweg een grote snoek aan de haak sloeg, hoorde plot seling een auto achter zich stoppen. Er stapten Fransen uit die hem vroe gen hoeveel hy voor het beestje moest hebben. Voor een sigaar liet de hen gelaar de vis aan de automobilist. De Fransman maakte met de snoek korte metten. Hij begon er de schubben af te schrappen terwijl zyn vrouw een tentje in het gras zette en een pan op de primus plaatste. Toen de vis schoon was. siste de boter al in de pan en even later genoten de Franse toeristen van een heerlijk maal Hollandse vis. in Amman arriveren. Zoals bekend is, treedt op het ogenblik Abdoellah's tweede zoon Naif als regent op. Men weet dus nog niet, wat er zal gebeuren- Het gaat er om, of Talal de pro-Britse inzichten van zyn vader en broer deelt. Begrip gevraagd Resultaat van onderzoek Minister zou in beruchte affaire nieuwe stappen hebben gedaan HOEWEL HET ONDERZOEK in de Velser-affaire nog niet is beëindigd, heeft burgemeester Kwint van Velsen dezer dagen twee politiemannen geschorst. Het zijn de inspecteur A. Kuntkes, die een tijd lang de rechter hand van de procureur-fiscaal mr N. J. G. A. Sikkel is geweest, en de brigadier K. Haak. Deze schorsing is gebaseerd op het ambtenaren-regle ment en zegt nog niets omtrent de schuld of de onschuld van de betrok kenen. De buiten-dienststell ng zou het resul taat zijn van stappen minister Mul- derye heeft gedaan by zyn ambtgenoot van Binnenlandse Zaken. Minister Van Maarseveen heeft hierna bij burgemees ter Kwint nog eens gewezen op het reeds het voorjaar gedane verzoek van voorganger. Bekend is dat mr Kwint dit eerste zoek, dat was gegrond op de inhoud het rapport der commissie-Versteeg, naast >h heeft neergelegd. De enkele honderden verhoren die de Rotterdamse officier van Justitie, Grasso, sinds Mei zou hebben afgeno- zouden thans echter geen verdej uitstel van de schorsing gedogen. Ook in de raad van Velzen werd reeds April door ettelijke raadsleden op de schorsing aangedrongen. De burgemees ter deelde toen mee dat de politieman buiten dienst zouden worden gesteld, Radio's achter IJzeren Gordijn Harold Stassen, president van d „kruistocht voor de vrijheid" heeft be ker.d gemaakt, dat kleine korte-golf-ra- diotoestellen per parachute achter het IJzeren Gordijn neergelaten zullen w zulks teneinde de luisteraars staat te stellen, de uitzendingen uit het Westen te beluisteren. Dit zal geschieden door middel plastic ballons, die op het juiste ogen blik automatisch leeglopen. Massa-deportaties uit O.-Duitsland naar Polen Honderdduizend werkloze arbeiders uit Oost-Duitsland zullen, krachtens geheime overeenkomst tussen de Oost- Duitse president Wilhelm Pieck en zijn Poolse ambtgenoot Beirut, naar Polen en andere Oost Europese volksdemocratieën orden overgebracht Ass. Press ver neemt dit van Geallieerde zijde te Bonn. Kort geleden zyn reeds twee treinen met 4500 Oost Duitse arbeiders met bestem ming Silezië, vertrokken. In totaal, aldus A.F.P., zouden de Sowjets zelfs een kwart millioen mensen uit Oost Duitsland naar de Russische satellietstaten willen over brengen. zodra tegen hen een instructie was ge opend. Dit is echter niet gebeurd. In dezelfde tijd was ernstig verzet ge rezen tegen de benoeming van een derde gewezen Velser politieman tot kanton- rechter-plaatsvervanger in Amsterdam. Tot nu toe is hij nog steeds niet als zo danig beëdigd. Gistermiddag heeft HM. de Ko ningin op het paleis Soestdijk 65 dames ontvangen, die deelnemen aan het Social Welfare congres. HM. in gesprek met enkele deel neemsters. Buitenman beroofd door twee jongemannen Na bezoek aan café's op stille weg overvallen Op een eenzame weg by Venlo heer K. uit Helden (L.) door twee jon- gemannnen van resp. 18 en 20 jaar tegen de grond geslagen, zodat hij het bewust- zyn verloor, en van f 30 beroofd. De da ders hadden met de buitenman, die naai Venlo was gekomen om zich te eerst verschillende café's bezocht, maakten zich na de overval uit de voeten doch werden later gearresteerd en leg den een bekentenis af. Het waren zekere J. en B., voor de politie geen onbekenden. Hun slachtoffer was toen hij bewustzijn was gekomen naar het poli tie bureau gestrompeld en moest ziekenhuis worden opgenomen. Ooft opperste gerechtshol meent Maleise onderwijzer wil wachten tot zij meerderjarig is Terwijl de gehele politiemacht van Singapore op de been was om eventuele nieuwe ongeregeldheden te voorkomen, heeft het oppergerechtshof van Malakka het beroep van de Maleise onderwijzer Mansoer Adabi tegen de nietig-verklaring van zijn Mohammedaanse huwelijk met het Nederlandse meisje Bertha Hertogh afgewezen. De beslissing werd door de drie rech ters genomen. In het vonnis wordt gezegd dat het opperste gerechtshof het huwelijk ongel dig acht. Het lagere hof had volgens dit vonnis niet de bevoegdheid tot nietig verklaren, doch wel het recht om het kind onder de hoede van de ouders te verdrag met Japan. Aan de daarvoor ia aanmerking komende staten is een oo» werpverdrag toegezonden, waaraan niet veel meer gedokterd zal kunnen worden. Dit ontwerp-verdrag is uit Amerikaanse koker. De anderen hebben gedurende korte tyd gelegenheid gehad bezwaren tegen dit ontwerp kenbaar te maken. Of met die bezwaren alsnog ernstig rekening is gehouden, valt te bezien. Van Neder landse kant althans zijn er nog verschei dene bedenkingen overgebleven en het twijfelachtig heten, in hoeverre als- aan de Nederlandse bezwaren gehoor zal worden gegeven. Deze gang van zaken typeert wel zowat de situatie waarin wij leven. Het ontwerp verdrag ligt daar, opgesteld door een grote staat, en de feitelijke boodschap is: aanvaarden of verwerpen. In de practyk betekent dat: wat de grote wijzen mogen de kleinen prijzen. Wij kunnen ons de Amerikaanse over wegingen wel indenken. Moet straks San Francisco weer het beeld bieden van een Russische "obstructie? Er zal te San Fran cisco nog genoeg Russische propaganda gemaakt worden. Maar moet dit dan be tekenen dat aan bezwaren uit landen als Nederland zo weinig oor wordt verleend? Men is bij ons over het ontwerp-vredes- verdrag weinig enthousiast. Den Haag verzekert tegenover Washington duidelijk irstaan te hebben gegeven welke de zwakke punten in het ontwerp zyn en het heet dat Washington voor de bezwa- n enig begrip heeft gekregen. Maar het nog allerminst bekend hoever dat beter begrip ook zal doorwerken. Men hoopt Den Haag dat by het vredesverdrag alsnog een protocol zal worden gevoegd, dat evenveel gezag zal hebben als het verdrag zelf en waarin dan aan de Neder landse bezwaren zal worden tegemoet ge komen. Dah blijft het ontwerp zelf intact toch zal dan iets zyn bereikt. daarop niet alleen. Van regeringszijde is destijds .reeds bekend gemaakt welke be denkingen er met name zijn. Daar is in de eerste plaats de kwestie in de schadevergoedingen, met name Dor burger-geïnterneerden. Ook hier is het Amerikaanse standpunt, gezien van uit Amerika, wel weer begrijpelijk. Amerika zal in Japan nog geld genoeg moeten steken en dus voelt het voor hoge bedragen, door Japan aan schadevergoe ding te betalen, niet zo bijster veeL Het zou er immers wel eens op r.eer kunnen komen dat die bedragen wel door Japan betaald zouden moeten worden, maar eerst nadat ze afkomstig waren uit Ame rikaanse portemonnaie. Australië en Engeland zijn al op de ketting gesprongen voor schadevergoe ding aan militaire geïnterneerden en zy hebben op dit punt inderdaad succes ge had. Maar toen bU deze beide landen aangeklopt moest worden voor medewer king, opdat ook voor burger-geïnterneer den schadevergoeding zou worden ver langd. was dat bij Engeland zowel als by Australië nagenoeg een kloppen aan dove mansoren. Politiek is nu eenmaal vaak vreemd bedrijf, en buitenlandse poli tiek niet het minst. Een ander punt betreft de Japanse vis serij by Nieuw-Guinea. Het zal al zorg genoeg geven om Nieuw-Guinea een be hoorlijke economische basis te verschaf fen. Moet dat straks door Japanse dum- pingspractijken en anderszins weer wor den bemoeilijkt? En dan zwijgen we nog de Japanse visserijmethoden van de Japanse invasie, een visserij die met allerlei nevenbedoelingen gepaard ging. stellen. Abadi zei, na de uitspraak, dat hij op Bertha zal wachten tot zij meerderjarig Hij zal met zijn raadsman overleg plegen over de wenselijkheid om de zaak DIEFSTAL VAN 30 WANDLUIZEN Een hoteleigenaar en diens neef staan te Hanau terecht Oom had neef aange spoord30 (zegge dertig) wandluizen e verspreiden over de verschillende ka- ners van een concurrerend hotel. Aan gezien deze 30 wandluizen afkomstig n uit het instituut voor de bestrij ding van ongedierte te Hannover, kun- oom en neef ook nog voor diefstal terechtstaan. DAT de poldercommissie voor alge mene belangen van de N.-O. polder op 4 September door de landdrost, dr ir S. Smeding, wordt geïnstalleerd. DAT de architect Foeke Kuipers te Huizen vandaag 80 jaar werd. DAT 11 leden van de Ver. van Beoefe naars van Gebonden Kunsten met een gezamenlijke stand op de jaarbeurs pro paganda zullen maken voor het aesthe- tisch verantwoorde gebruiksartikel. DAT de los-arbelder P. J. S. uit Alk maar op de Afsluitdijk is aangehouden in een personenauto die hij slechts en kele uren tevoren in Hoorn had gesto- DAT drie Maastrichtenaren, de 24-j. J. W. K„ de 27-j. T. L. en de 27-j. P. B„ bij Luik zijn aangehouden toen zij be zig waren met het stelen van 40 kg lood. DAT in Weeskarspel 3.000 kg hooi in vlammen opging doordat het 9-j. zoon tje van de veehouder Hesp met een klapperpistool in de hooiberg schoot. DAT het stoomschip Eemland (4200 ton) van de Kon. Hollandsche Lloyd verkocht naar Turkije. DAT B. en W. van Rucphen, Hoeven en Etten het eens zijn geworden over de uitbreiding van Rucphen met delen van St Willebrord die thans aan beide andere gemeenten toebehoren. DAT de leden van de Enkhuizer vis sersver. Ons Belang en bloc hun lid- maatsohap van de Coöp. Ver. van IJssel- meervissers hebben opgezegd wegens het ontslag van de directeur, W. Lub. DAT de Akense Trammaatschappij sinds Maandag 4 maal per dag een bus dienst Aken—Heerlen onderhoudt. DAT op 13 September op de Jaarbeurs te Utrecht een Afrika-dag wordt gehou den, waar de ambassadeurs van België en Zuid-Afrika en de gezant van Egypte het woord zullen voeren. DAT bij graafwerkzaamheden rond de Grote Kerk te Rotterdam 45 skelet ten uit de 15e en 16e eeuw zijn gevon den. DAT burgemeester Kelder van Mon nikendam in zyn broeikas een zeldza me tropische passiebloem heeft die de zer dagen tot bloei kwam. DAT de commissaris der Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, op 5 September in Folsga (gem. Wym- britseradeel) een verzetsmonument zal onthullen. DAT Nederland in 1952 met stands over landbouw, verkeer, stedenbouw en irrigatie zal deenemen aan de interna tionale tentoonstelling „De Verovering van de Woestijn" in Jeruzalem". DAT de ondernemer S. D. met f7500 van zijn werkgever in een taxi naar A'dam is verdwenen en niet is terugge- geerd. DAT 100 arbeiders bij de Gero-tafel- zilverfabrieken te Nieuw-Waardinge (Dr.) in staking zijn gegaan omdat een werkbaas is overgeplaatst naar Zeist en gedegradeerd is tot slijper. DAT de televisiebeelden die via Lopik worden uitgezonden nog niet geheel be vredigend zijn, vermoedelijk doordat een boom bij de studio in de weg staat, en het hele N.CR.V.-personeel is getest op zijn geschiktheid voor de televisie. DAT Koningin Juliana thans op het Loo een vacantie doorbrengt en in ge zelschap van prinsese Irene en een vriendinnetje per fiets in Apeldoorn ging winkelen. DAT minister Rutten op 8 Septem ber het sportstadion in Den Bosch (het derde van Nederland) zal openen. DAT bij de pluimveehouder H. Wes tenend te Woudenberg 225 kippen we gens pseudo-vogelpest zijn afgemaakt. voor een andere gerechtsinstantie te In het vonnis wordt Adabi veroordeeld tot betaling van tweederde van de kos ten van het hoger beroep. Hij behoeft niet het volle bedrag te betalen omdat het hof rekening hield met de tijd, die is besteed aan de bevoegdheid van het hof in deze zaak. H.K.H. Prinses Wilhelmina wordt morgen 71 jaar valt ook in het algemeen nog wel iets te zeggen. Ook daaraan hebben we zo onze herinneringen. Nogmaals, het is be grijpelijk dat Amerika Japan in econo misch opzicht zo spoedig mogelijk op de been wil hebben. Japan echter zal straks weer op grote schaal gaan exporteren. Moet dus de Japanse concurrentie langs dezelfde banen gaan als voorheen? Op al deze punten en wellicht op nog meer andere is het ontwerp-verdrag onbevre digend of laat Ret vragen open. De dele gatie die onze Regering te San Fran cisco zal vertegenwoordigen, heeft geen gemakkelijke taak. Zij heeft nog geen op dracht meegekregen tot ondertekening. Het is dus mogelijk dat Nederland niet zal tekenen. Wij willen ernstig hopen dat Amerika aor de Nederlandse bedenkingen zoveel begrip kan opbrengen dat het met de bezwaren ook werkelijk rekening houdt. Met betrekking tot Oost-Azië heeft Amerika al eens eerder de adviezen van het kleine Nederland verwaarloosd om later te moeten erkennen dat men onge lijk had gehad. Dat vergt dunkt ons, toch wel iets van een ereschuld. BRITTEN WEER MINDER BOTER De Britten krijgen weer een tikje minder boter op hun boterhammetje. Het boterrantsoen zal met ingang van 9 September opnieuw tijdelijk verlaagd worden. En wel van 4 tot op 3 ounces per week. Dit is. naar Hollandse maat staf, ongeveer 85 gran^. Oorzaak hier van is. dat de aanvoer uit overzeese landen en de binnenlandse productie dit seizoen teleurstellend zijn geweest f Advertentie) FUctcic NEON LEIDEN APELDOORN WEERBERICHT Jets koeler morgenavond verwacht rfDe Bilt: Half tot zwaar be- J» wolkt met enkele buien, hier t en daar met onweer. Over wegend matige wind tussen Zuid en West Iets koele» (Opgemaakt om 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1