autobussen voor het verroer Onze achternaam is reeds 140 jaar oud Hij NIEUWE IEIDSCHE COUHANT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1951 de De Amerikaanse metropolis II Ruim 80.000 arbeiders werken in de fabrieken van voedingsmiddelen DE BEZOEKERS van Manhattan, het centrum van waaruit talloze be drijven geleid worden, zien zelden de enorme fabrieken, die overal in New York verspreid liggen. Toen de New Yorkse vereniging voor handel en industrie echter een onderzoek instelde, bleek dat ruim een millioen inwoners van de stad in de industrie werkzaam waren. New York i9 ook een modecentrum en in de kledingindustrie zijn in deze stad meer mensen werkzaam dan in enige andere tak van bedrijf. Na de kledingindustrie komen de grafische vakken, waarin 123.700 mensen werkzaam zijn. New York is een centrum van reclame-bureaux en uitgeversmaatschappijen en hoewel de meeste grote populaire weekbladen elders worden gedrukt, El staat New York aan de spits op het gebied van steen- en boekdruk en aan- I verwante onderdelen van de grafische vakken. In New Yorkse fabrieken van voedings-weer nieuwe problemen zou scheppen, middelen zijn in totaal 80.400 arbeiders; In New York vindt men ook nog te veel werkzaam, doch er zijn nog IS anderekrotwoningen, maar men kan deze niet takken van bedrijf in de stad vertegen-1 als bij toverslag doen verdwijnen en wóordigd waarvan de chemische indus-1 vervangen door goedkope arbeiderswo- trie in aantal werkkrachten direct na de I ningen. Toch wordt er ook veel aan groep voedingsmiddelen volgt én de sanering gedaan en in alle delen van groen petroleumproducten de rij sluit. New York worden nieuwe woonblokken New York heeft de reputatie een stad gebouwd. De bouw van deze woningenniet over een eigen auto beschikken of te zijn waar het leven ontzettend duur wordt ten dele door de overheid gefi- deze in de drukke stad liever niet ge- is Maar als men de statistische gegevens nancierd. ten dele door particuliere bestudeert, büikt dat het leven in New dernemingen. i we Parken en ontspanning vlakte van de stad. Enkele er van be horen tot de oudste In de wereld. Er zijn in New York 524 sportterreinen, 10 golf links, 10 openluchtzwembaden, 492 ten nisbanen en tal van muziektenten en sportparken o.a. het beroemde Lewisohn Stadion. New York heeft 710 lagere scholen en scholen voor voorbereidend middelbaar onderwijs. Bij deze scholen staan elk jaar gemiddeld 866.725 leerlingen ingeschre ven die les krijgen van in totaal 34.777 leerkrachten. Er zijn In New York vier „colleges" waarvan het City College of New York het bekendste is. Aan deze „colleges" studeren 72.411 jongelui en zijn 3349 leerkrachten verbonden. Behal ve deze onderwijsinrichtingen zUn er in New York nog honderden particuliere in stellingen, waaraan men in een grote verscheidenheid van vakken onderricht kan krijgen. De Columbia University en de Fordham University te New York zijn wereldberoemd. De 7034 wagens van de ondergrondse en de luchtspoorweg die op het 242 mijl lange net van de New Yorkse onderne mingen die de openbare middelen van vervoer exploiteren, zorgen tezamen met 789 tramwagens en 1796 autobussen voor het vervoer v n de New Yorkers die New York slechts 11 pet duurder New Orleans, waar de kosten van le vensonderhoud het laagst zijn van die in de 34 grootste Amerikaanse steden. De Openbare leeszalen, de kunstschat ten van het Metropolitan Museum of Art en de ateliers van de kunstenaars ln Greenwich Village dragen alle bij tot de eigenaardige sfeer en het eigen karakter van de stad. Zowel de kleine winkels als de grote warenhuizen, de stille buiten wijken als de drukke stations van de on dergrondse, het Central Station als de luchthaven Idlewild leveren een deel van de aantrekkingskracht die New York zo wel voor zijn inwoners als vreemdelingen bezit. New York is de grootste Ameri kaanse stad, maar het heeft ondanks het feit dat het een typisch Amerikaanse stad is, een internationale sfeer en vreemdelingen zijn er dan ook altijd wel kom en veel van hen voelen er zich spoedig geheel thuis. Handel Eén van de redenen dat New York op industrieel gebied nog steeds de leiding heeft, is dat de New Yorkse fabrikanten hun producten niet in het beperkte af zet gebied dat New York zelf vormt, behoeven te verkopen. De deskundigen op economisch gebied wijzen er op dat New York slechts de kern is van het gebied met de grootste koopkracht van de Verenigde Staten. Binnen een cirkel met een radius van 550 km woont 30 pet van de bevolking van de Verenigde Sta ten. De omzetten van de kleinhandel in dit gebied bedragen 31 pet van de om zetten in het gehele land. Een tweede factor is dat New York de stad is waar tallozen uit andere Ame rikaanse steden inkopen gaan doen, de stad met de meeste grote warenhuizen, en waarin de grote firma's met talloze filialen in alle delen van de Verenigde Staten hun inkoopafdelingen gevestigd hebben. In New York is alles te koop, onverschillig uit welk deel van de wereld het komen moet. Bijna 90 pet van de in woners heeft op de een of andere manier iets uitstaande met de wereldhandel. In Manhattan hebben duizenden commls- sionnairs en agenten hun kantoren. Ondanks al deze vitaliteit, ondanks het drukke opgewekte leven, al het ver tier en de kunstschatten in de musea, wil New York helemaal niet beweren vol maakt te zijn. Als overal elders vindt men in New York maatschappelijke en andere problemen en daarvan is men zich in New York maar al te goed be wust. Manhattan kan alleen uitbreiden door meer wolkenkrabbers te bouwen, wat een probleem, het gebrek aan kan toorruimte, zou kunjien oplossen, doch Aanvankelijke tegenslag van „Itoe Dia" schrikte vrouwelijke passagiers af Maar zeis-om-de-wereld van Haagse boek handelaar gaat door De „Itoe Dia", het zeiljacht waarmee de Haagse boekhandelaar C. B. de Kleyn een reis om de wereld wil maken, schijnt er andere ideeën op na te houden dan zijn baas. Wij vertelden reeds, dat het uit vier personen bestaande gezin zich in IJmuiden had ingescheept, om vla Scheveningen aan de grote zeilreis te beginnen. Men Is zo ver echter niet gekomen. De schepelingen moesten reeds ter hoogte van Zandvoort rechtsomkeert maken. Er was zo het een en ander aan het jacht on klaar geraakt, waardoor verder varen onverantwoord was. Aantal verdrievoudigd Bromfiets versloeg de personenauto Blijkens cijfers van de K.N.A.C. waren er op 1 Augustus 10.000 meer bromfietsen dan personenauto's in Nederland in gebruik. De volgende aantallen worden genoemd (tussen haakjes de gegevens van het C.B.S over 1 Augustus 1950). 160.000 (138.600) Personenauto's, 84.000 (71.400) vrachtauto's. 5900 (5760) bussen. 108.000 (95.300) motor rijwielen en 170.000 (55.200) rijwielen met hulpmotor. De gisteren gemelde schatting van de ANWB. n.l. 200.000 bromfietsen, is dus aan de hoge kant. Het aantal bromfietsen is dus in een jaar tijds verdrievoudigd! i"! bruiken. York betreurt het diep als oude vrienden weg gaan of in het stadsbeeld ingrijpende veranderingen New York bestaat niet alleen uit be-1 worden aangebracht. Het is een stad op ton, staal en mensenmassa's. Het is ookde grens van de oude en de nieuwe een 6tad van parken. De parken van New j wereld waarvan de gebouwen van de York beslaan een achtste van de opper-1 UNO getuigen. De familie koos daarna ligplaats bfl de scheepswerf Van Haren i: Spaarndam. We herinneren er nog ever. aan, dat de oud-boekhandelaar enige weken geleden z\jn eerste poging om van Nederland weg te zeilen eveneens wegens averij moest opgeven. Hij is echter vast besloten en laat zich door deze tegenslag niet ont moedigen. Zijn vrouw heeft er evenwel genoeg van gekregen en van de gelegen heid gebruik gemaakt om van boord te gaan. Het kan de lezer bekend zijn, dat mevrouw Kleyn zich tegenover ons zeer sceptisch over de wereldreis van haar man heeft uitgelaten en dat ze er heel wat tranen om heeft gelaten. Doch om het gezin bijeen te houden en omdat er sprake van emigratie was had zjj zich dan toch voorgenomen met haar man en de „Itoe Dia" in zee te gaan. Nu heeft zij dan^de knoop doorgehakt en Zeldzame vissen in Amersfoort De grootste aquariumtentoonstelling die na de bevrijding in ons land is ge houden. wordt Zaterdagmiddag in Amersfoort geopend. Er zullen enige dui zenden vissen te bewonderen zijn, die verdeeld zijn over ongeveer 120 inzen dingen. Het is de eerste maal dat een dergelijke expositie wordt ingedeeld naar de streken waaruit de vissen af komstig zijn. Er worden verschillende zeldzame exerpplaren uit de Congo. La Plata en het Amazone gebied tentoon gesteld die nog nooit eerder in ons land zijn ingevoerd. Tot en met 10 Septem ber is de tentoonstelling dagelijks van 9 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds geopend. Ihr J. P. F. van der Mieden van Opmeer overleden De oud-directeur van het meteorolo gisch instituut te Rotterdam, jhr. J. P. F- van der Mieden van Opmeer is te Sche veningen 84 jaar oud overleden. In scheepvaartkringen was hij zeer bekend Zo was hij o m redacteur van het zee vaartkundig tijdschrift „De Zee" en lid van de commissie voor de stuurlieden- examens voor koopvaart en sleepvaart Hij was tevens officier in de orde van Oranje Nassau- met haar 15-jarige dochter Jopie zal zij nu van de wal af de avonturen van haar enthousiaste echtgenoot mee beleven. Die maakt zich thans weer reisklaar in Spaarndam. Zijn 16-jarige zoon zal hem blijven vergezellen. Zoals men weet is „Itoe Dia" het Maleis voor „Dat-is-ie", de uitroep waarmee de heer De Kleyn de aankoop van het jacht verantwoordde. Die „liefde op het eerste gezicht" was blijkbaar wat te eenzijdig. Zoons ontvoerden hun oude vader Elk tot 25 boete veroordeeld Wegens het ontvoeren van hun 77-ja- rige vader zijn drie broers uit Slagharen bij Hardenberg (Ov.) door de politie rechter te Almelo elk tot 25 boete oordeeld. Er was 100 geëist. De reden van de onvoering was dat de oude vader toen zijn drie zoons hem na een verblijf in het ziekenhuis te Zwolle wilden gaan halen, bleek te zijn verdwe nen. De oudste zoon, die niet zoals de drie anderen bij de vader op de boerde rij woonde, had de grijsaard in vliegen de vaart naar Zuidwolde gereden, waai ook een notaris was ontboden. Begrij pend dat het hun oudere broer om hel testament was te doen, joegen de drie mannen in hun brik naar Zuidwolde. Met veel geraas drongen zij het huis waar hun vader was binnen en zetten hem in hun brik. De oude vader schreeuwde „Moord, moord" tot een van de zoons hem de mond stopte. Loterij Studenten Sanatorium: le prijs op 78725 Gisteren heeft de trekking plaats ge had van de loterij zonder nieten van het Nederlands Studenten Sanatorium- De nummers der hoofdprijzen luiden: le prijs 78725, 2e prijs 93629, 3e prijs 63048. 4e prijs 53451, 5e prijs 114504. Trekkingslijsten zijn van 1 September af verkrijgbaar- Belastingwetten heden van kracht In het Staatsblad van gisteren zijn vie: wetten opgenomen van 16 Augustus, nl. de wet tot wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, het besluit op de loonbelasting 1940 en de wet op de vermogensbelasting 1892; voorts de wet tot verhoging van het tarief van d€ vermogensbelasting: de wet tot verho ging van het tarief der vennootschaps belasting: alsmede de wet op de herka- pitalisatïe. Al deze wetten traden vandaag in t king. Het Staatsblad van gister bevat K.B. houdende arnvulllng van de wijzing van de Vrije Universiteit te Am sterdam, zoals deze is geregeld in het K B. van 4 Januari 1951, met de vakken plantkunde en dierkunde in de faculteit der wis- en natuurkunde en het vak opvoedkunde in de faculteit der letteren wijsbegeerte. -en in het Staatsblad van gisteren op genomen K.B. bepaalt dat de wet van 16 Augustus tot wijziging en aanvulling an de successiewet op 1 September in •erking treedt. Jubileum van de Burgerlijke Stand Hoe Naaktgeboren aan zijn naam kwam EEN MENGELMOES van namen vinden we in de registers van de Bur gerlijke Stand. Dit wonder der administratie is voor ons een zo alle daags verschijnsel, dat we ons nauwelijks kunnen voorstellen werkelijk anoniem te moeten rondlopen. Men behoort nu nog alleen figuurlijk tot het leger der naamlozen, want allen bezitten we door een woord in de registers op het gemeentehuis een nadere aanduiding van onze aanwezigheid op de wereld. Op 18 Augustus 1811 werd het na register officieel ingesteld bij decreet keizer Napoleon, die in het begin der negentiende eeuw het grootste d-zl var Europa overheerste. De Franse dictatoi had er behoefte aan een overzicht te ver krijgen van alle mensen, die zich in zijr grote rijk bevonden. Hij liep met plan nen rond om al die individuen n tt schakelen ter verdediging van zijn troor zijn rijk. Ir is niets nieuws onder de zon Hitier, zijn leerling, zou honderd jaar later de zelfde wens koesteren. Ook hij wilde zijn overheersing van Europa verzekeren hulp der overwonnen volkeren. Napol riep de Burgerlijke Stand in het le' Hitier gebruikte de stamkaart en het per soonsbewijs om zijn doel te bereiken. De laatste twee administratieve vindingen hebben echter minder levensvatbaarheid gehad dan Napoleons naamregister. Hoe men ook over de Franse dictator mag denken, hij had geniale gedachten, die werkelijk zinvol waren en zelfs wan neer men constateert dat ook Napoleon met de Burgerlijke Stand niet zijn doel de conscriptie heeft bereikt, toch moet men toegeven dat hij hiermee een administratieve schepping heeft gewrocht, die in de loop der jaren onmisbaar is gebleken. Onze voorvaderen vonden die Burger lijke Stand inaar een dwanginstituut, al leen geschikt om ons nog meer te knech ten dan dit reeds het geval was. Men wist dat hier een dienstplicht in bet Franse leger voor mannen het gevolg van zou zijn en men zag dit decreet dan ook als een noodmaatregel, die na het verdwijnen der Franse bezetting stellig ongedaan zou worden gemaakt. Iedereen moest dus in 1811 naar „de mairie der gemeente alwaar hij woon achtig is," om daar een familie- en voor- op te geven. De naamlozen f 182.000 Verduisterd Commissionnair leefde als een verst Voor Haagse rechtbank drie jaar tegen hem geëist (Van een onzer verslaggevers). laatste jaren leefde de 60-jarige missionnair G. van N. uit Boskoop als vorst. Hij gaf grote bedragen uit rokerij en spendeerde per week f 170 bij de banketbakker. Van N. was algemeen geacht persoon. Thans moest hij zich verantwoorden Dor de Haagse rechtbank, want tijdens ?n onderzoek naar valse belastingaan giften van v. G. was gebleken dat deze de laatste jaren leefde van liegen bedriegen. In totaal had hij verschil lende mensen voor f182.000 lichter ge maakt. Voor een huisnaaister zou hij bijv. effecten kopen, de koopsom van f3900 eigende hij zich toe. Met een verhaal Na 5 jaar 6 maanden geëist Zwendel met deviezen- vergunning (Van een onzer verslaggevers) Vijf jaar geleden zou de 32-jarige kan toorbediende H. S. hebben gezwendeld met Rijksdeviezenvergunningen. Thans moest hij zich hiervoor voor de Haagse rechtbank verantwoorden. S. was des tijds als koerier werkzaam bij het minis terie van Landbouw. Tot zyn taak be hoorde o.m. het overbrengen van for- =ren naar de afd. Zakenreizen van ministerie van Economische Zaken. Ten behoeve van relaties uit Wassenaar hij met een beloning in het uit zicht zelf formulieren hebben ingevuld en tussen reeds geparafeerde formulieren hebben gelegd. Waar het zetten van de handtekening op Econ. Zaken alleen maar een formele kwestie was. werd ook dit formulier zonder meer getekend en erd de deviezenvergunning verstrekt, 'e eis was zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 11 September a.s. De wind in de rug... een kennis in nood wist hij bij ander f20.000 los te krijgen. Dei huisnaaister vertelde hij. dat de effec- 'n beslag waren genomen, de ander stelde hij waardeloze papieren ter hand als onderpand. De O. v. J. eiste voor deze serie mis dragingen een gevangenisstraf van drie jaar. Uitspraak 11 September. A'damse politiecommissaris wist nog niets De Amsterdamse commissaris van po litie, de heer Posfchuma, die wij giste- over de arrestatie van Piet Bruin bijzonderheden vroegen, zei letterlijk: „De kramen weten meer dan ik. Ik heb alles uit de ochtendbladen moeten lezen. •ant ik heb nog geen rapporten ontvan gen. Als de kranten menen, dat zij als wolven op deze, voor het publiek totaal onbelangrijke kwestie moeten afvliegen, ze dan hun gang gaan. Ik houd mij ie officiële gegevens en die zijn er nog niet". Een pover bericht ten aanzien van eên aangelegenheid, die heel het land sinds eken bezig houdt Duizend gulden boete geëist wegens belastingfraude Tegen de veehouder J. P. van E. uit Boskoop, die bij zijn belastingaangifte onjuiste opgaven had verstrekt, door de O. v. J. bij de Haagse rechtbank 1000 boete subsidiair 50 dagen geëist. Verd. betoogde gedacht te hebben, dat zijn effecten waardeloos waren en dat hij deze niet behoefde op te geven. Uitspraak 11 September. Acht maanden m.a. voor verduistering van auto De kantoorbediende J. K. uit Apel doorn. die herhaalde malen wa deeld wegens oplichting en verduiste ring. werd thans voor een dergelijk feit door de Haagse rechtbank tot acht den gevangenisstraf m.a. veroordeeld. K. er ditmaal met een auto gastvrouw tussenuit getrokken. Hij nad de auto verkocht en was toen i tenrijk uitgeweken. De eis v maanden m.a. en terbeschikkingstelling van de regering. Geraffineerde handel in borduurdozen Wegens oplichting is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 36- jarige vertgenwoordiger R A. B. en de 23-jarige grossier J. M. P. beiden uit Til burg, resp. 10 maanden en een jaar ge vangenisstraf geëist. De grossier ver kocht aan winkeliers enkele borduur dozen en -kaarten. De volgende dag kwam dan B die enige honderden dozen bestelde „voor een weeshuis". Wanneer de winkelier daarvoor dozen bijbestelde en betaald had, lieten de oplichters er hem echter mee zitten. Moeder van zeven kinderen over reden en gedood In de Huizumerlasn te Huizum (bij Leeuwarden) is de 53-jarige weduwe S. N. Rei,nsma, uit de Eysingestraat. door een vrachtauto overreden en gedood, toen zij de rijweg plotseling overstak. Zij was moeder van zeven kinderen. De jongste is 4% jaar oud. In de zaak-Rertha Hertogh zal. het Hoge Hof van Appèl te Singapore I morgen mt&araak doen. hoek, Johan van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot en anderen, wier vaderen reeds lang een naam hadden wandelden dus zonder 'benoemde ambtenaar van de Bur gerlijke Stand en lieten zich inschrijven. Doch er waren ook zeer veel (and genoten, die zich steeds naar hun vader hadden genoemd, zoals Willem Beukels- Don, die het aringkaken uitvond Zc ond men Jan Janszoon, Pieter Cornells- ion enz. Deze mensen lieten zich dik- fijls ook maar als zodanig inschrijven an waren zij van dat rare gedoe der Fransen verlost. Zij zijn de stamvaders alle (Jans(s)ens en Pietersens. Een andere categorie werd meer met het beroep, dat zij uitoefenden, geduid. Men sprak van Gerrit Stofkoper Teun-de-timmerman. Het is dus geen wonder dat de namen Bakker, Smit. Vis- iz. zo veel voorkomen, want waarom nen zich niet naar zijn beroep >ater en? Het betekende nog een koste- eclame voor het bedrijf en weinigen zullen gedroomd hebben, dat hun kinds kinderen nu nog een wandelend reclame bord voor hun overgrootvaders zaak zou den zijn. Een derde groep was er volkomen on verschillig onder wat de man op het ge meentehuis wel voor familiena; opschrijven. Zij noemden zich in overleg met de ambtenaar naar de plaats hunner inwoning, of naar de gemeente zij lang gewoond hadden of geboren i. Zo ontstonden de Breda, van Alphen. Blokzijl, Vlaanderen Anderen hadden zo'n minachting de gehate bezetter of waren tuigd van het tijdelijk karakter maatregel dat zij de vreemdste en grap pigste namen bedachten om daarmee uiting te geven aan hun misnoegen over 1 spot met de gedwongen registratie. De wonderlijke namen Suikerbuik. Niemandsverdriet. Naaktgeboren zijr geesteskinderen van deze opvatting ge- eest. Ook kwam het wel voor dat de ambtenaar een grapjas was en bij ge vraagd advies 1e meest zonderlinge na ton, waarvan het gehele nage slacht van de betrokkene ten slotte de dupe werd. Immers dat nageslacht ziet de kostelijke grap van de gemeentedie- nog dagelijks op de geadresseerde envelop staan. Veel dragers van een zon derlinge en een glimlach opwekkende kunnen er echter zeker van zijn. dat hun voorvaderen in de Franse tijd zeer goede vaderlanders zijn gewe st die meenden dat de Burgerlijke Stand bij de terugkeer van een echt Nederlands be stuur wèer zóu verdwijnen. Noem maar wat... Er was ten slotte ook eeD aanta. on- erschilligen die zonder verder nadenken en naam opgaven en dikwijls grepen aar bijzondere eigenschappen, waarom zij bekend stonden of naar uiterlijke Ken merken. Zo werden er namen geno:eerd als De Lange, De Bruin, Den Oude. Vriend, Treurniet e.a. Hoe zouden Ger rit de Stotteraar, Toon de Soep. Piet Link en andere handige jongens gereageerd hebben en nog reageren als zij officieel het antwoord moesten geven op de vraag i l d e n heten? De Nederlandse rechters zouden u dikwijls een antwoord kunnen geven. Immers, zij krijgen heden dag# nog dikwijls de meest vreemd- soortige antwoorden op hun vraag in d< rechtszaal: hoe heet u? Wanneer wij vandaag voor de keus in een familienaam werden gesteld De moord op Koning Abdoellah De dood voor zes beklaagden Een militair gerechtshof te Amman heeft zes van de tien beklaagden, die terecht stonden op beschuldiging van de medeplichtigheid aan de moord op kening Abdoellah van Jordanië, ter dood veroordeeld. Het proces werd ge voerd door het militaire hof van het Arabische legioen, dat 4 beklaagden on schuldig bevond aan het ten las'.e ge legde. Zoals bekend, werd Koning Ab doellah op 20 Juli j-L vermoord. De da der werd ter plaatse door de lijfwacht van de Koning neergeschoten. Watersnood Ruim S000 Mexicanen in desolate toestand Naar sohatting hebben ruim 6000 mensen van steden en dorpen in de Mexicaanse staten Tamaullpas en San Luis Potosi. die tengevolge van de orkaan en de daarop volgende zware regenval door overstromingen werden gsteisterd. hun toevlucht gezocht in de heuvels. Zij zijn van het spoorweg- en wegverkeer afgesneden, hebben geen drinkwater of voedsel tot hun beschik king en velen zijn onvoldoende gekleed. Een compagnie van Mexico's keurtroe pen heeft voedsel en geneesmiddelen uit geworpen. Zoals men weet kwamen ruim 50 personen om het leven. Wolprijzen in Sydney weer gedaald Op de tweede dag van de wolveilingen te Sydney vertoonden de prijzen weer een dalende tendenz- De noteringen voor alle Fleece-soorten gingen in vergelij king met Maandag omlaag met 5 pet en de prijzen voor bredere soorten zelfs nog meer. Er bestond minder mededinging. Het vasteland en Japan waren de voor- Minder graan uit Amerika Amerika zal in September 295000 ton graan minder uitvoeren, dan oorspron kelijk de bedoeling was, n.l. 1.400 000 ton ivp. 1 695 000 ton. Dit in verband met het feit. dat Nederland, Enge land en Duitsland minder zullen afne men In October wil Amerika 1.275.000 ton broodgraan uitvoeren, waarvan het grootste gedeelte. 400.000 ton. naar het noodlijdende India- Staking legt koper industrie in V.S. lam Ruim 58.000 arbeiders ln de Ameri kaanse koperindustrie zijn Maandag in staking gegaan, waardoor deze strate gische industrie volkomen werd stilge legd. De leiders van de onafhankelijke nternationale vakbond van arbeiden n de mijnen, fabrieken en smelterijen. hebben president Truman verzocht om de industrie over te nemen, toen de on derhandelingen een staking voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden konden voorkomen. den er vele nieuwe en meer moderne >n worden bedacht. Sinds de dagen Napoleon is onze taal met zoveel ve woorden verrijkt, dat velen met spijt in het hart. naar het administratieve erfdeel hunner vaderen zien. Wij zouden ook stellig een doelmatiger en meer har monisch register van de Burgerlijke Stand samenstellen. De officiële instanties weten dit maar al te goed. vandaar dat het wijzigen van de familienaam zo'n ingewikkelde en kostbare procedure is. Zodanige veran deringen op grote schaal zouden n.l. heel wat verwarring kunnen stichten, want hoeveel Jansens zouden er voor het loket de afdeling Burgerlijke Stand in de rij gaan staan? Laten we ons ermee troosten dat onze achternamen voor het grootste deel dit jaar hun honderdveer- tigste verjaardag vieren. Rookworst op autosnelweg nam de henen luxe naar Bazel (Van heeft i onzer verslao- Hij toonde zich ondertus- om vervolgens de reis naar oevers). sen een zeer goede diplo- Nancy voort te zetten. Aan buiten Brussel maat. die mr Jaspar, want de grenzen werd de wagen een jongen met hij babbelde eerst maar van de diplomaat overal een worst in de hand eens wat met zijn gasten zonder contröle doorgela- staan liften richting over koetjes en kalfjes, om ten langs saluerende Zwitserland. Die rookworst te weten, wat voor vlees douanemensen. De jongens was bedoeld, om automnbi- h(j in de kuip had. En toen sliepen in Nancy in een listen te lokken, maar hij daarover gerust gesteld hotelletje en mr Jaspar Jaspar: „Wat had gezegd: ..Zorg, dat j« niet alle chauffeurs hap ten toe. De jongen, die dit zouden jullie product der ras-echte Hol landsè vleeswarenlndustrle in z{jn hand hield was Go Kortleve van de Prinses Mariannelaan in Voor- burg. Hij wist toen nop niet. dat hij enige minuten later en wel helemaal buiten de worst om de mooiste lift van zijn leren zou krijgen Go Kortleve liet z(fn worst uit pure Ufters-be leefdheid zakken, toen er een glanzende wagen met een chauf/eur-in-uniforw naderde. Men lokt nu een maal geen autoriteiten met vleeswaren: hij en zijn mede-lifter Ad de Boer GO KORTLEVE uit Delft keken al weer diner in Casino over de Buick heen naar een stoere vrachtauto, Oen. als ik jullie naar waarin stoffige Hollandse Bazel bracht? Ik ga toch jongens minder uit de toon kant uit.'" Geen won zouden vallen. Maar zie- der, dat Go en Ad prompt de .Mee- stopte onge- de tweede phase van vraagd voor de beide hun sprakeloosheid ver jongens en er sprong een keerden. Nooit hadden zij correcte chauffeur uit. die durven rermoeden. dat z0 aan zijn pet tikte. :0 hort half negen sent bent voor de laatst étappe." De volgende dag werden de koffers weer in de tim pen geladen en dwars door de Vogezen toerden Go en Ad naar Bazel. Dat mr Jaspar onderweg zo nu en dan tegen z(Jn chauffeur ze)- .Jean, stop de wagen eens vertel de jongens maar wat van de omgeving hier" heeft hun bewonde ring voor hun gastheer tot het toppunt gevoerd, li begrijpt, dat zij ln Bazel wel even naar woorden moesten zoeken, toen zij mr Jaspar bedankten voor de prachtige reis. En de moraal ran dit rer- haal? Die ligt in de ver houding automobilist-lifter. Men noemt het liften wel terij. maar deze geschie denis bewijst, dat correcte lifters en bereidwillige automobilisten uitstekend harmoniëren. We weten, achterin Benelurgedachte, en dan dat een verhaal als dit in was niemand minder dan nog wel in zo'n gezelschap staat is, het liften aan te mr dr E. J. E Af. H in practijk konden bren moedipen. Maar laat het Jaspar, oud-Voorburge gen beter dan men dit dan ook een aansporing vaar. than* tronend te op school ooit had voorge z(jn voor de deelnemers Brussel, secretaris-gene- houden. Want de reis ging aan deze avontuurlijke raai tmn de Nederland* die middag regelrecht naar sport, om zich in het bui- Belgisch-Luxémburgse tol Luxemburg onder een ge teniand als Nederlanders unie. die vriendelijk tn- zellig en leerzaam gesprek waardig te gedragen. Dan formeerde: „Waar gaat de over de verhoudingen tue zal misschien ook al reis naar toe. heren'' Zwit sen de drie kleine naties treft niet iedereen een seriand? Stap dan maar in. En in het restaurant Casino mr Jaspar het liften een klein eindje ka* ik in de hoofdstad ran het verlost worden van de jullie op weg helpen'" Groothertogdom bood mr blaam. die. niet-correct# En daar zaten ze: Go en Jaspar. ondanks het te trekkers er door hun op- Ad. een hee'ie confuus en penstribbelen ran zijn treden op geworpen heft een beetje onutennip in jeugdige gasten, de lifters ben met name tn hot I gezelschap van mr Jaspar. een kostelijk diner aan, buitenland.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3